Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Φεβ 09, 2013 3:57 pm

cimpi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Geia sas koritsia, ego eimai Florentia, moro akoma den exo kai den gnorizo kala pos einai to systima ygeias tous. Mia fora pantos pou piga sta epeigonta an kai den ypirxe polys kosmos perasan arketes ores gia na me exetasoun alla ta farmaka pou mou dosan ta pira dorean apo to farmakeio (kai den imoun asfalismeni kapou).

52 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Φεβ 09, 2013 4:08 pm

Pinelopi88

Pinelopi88
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
k gw eimai mama sto ekswteriko!!!sigkekrimena stin stoutgardi tis germanias!!!!
mporw na pw oti i zwi edw kilaei poli aneta k gia tis mamades k gia ta mwrakia!!!polla voithimata..polles sigkentrwseis enimerwseis ktl!!
o kairos mas ta xalaei klasika alla k auto einai thema sinithias
filia polla se OLES TIS MAMADES!!!

53 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Φεβ 09, 2013 6:18 pm

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα κορίτσια!
Εγώ ζω στην Ιταλία.Εδώ υπάρχει σαν φιγούρα αναφοράς ο οικογενειακός γιατρός(medico di famiglia) για τους ενήλικες και ο οικογενειακός παιδίατρος για τα παιδιά. Τους διαλέγεις από τη λίστα που σου δίνουν όταν πρωτοκάνεις την ασφάλιση σου στο asur και τους γράφουν στην κάρτα υγείας σου- αν θες αργότερα μπορείς να πας στο asur της περιοχής σου να τους αλλάξεις.O καθένας τους έχει δικές του ώρες ιατρείου και δεν πληρώνεις για τις επισκέψεις σε αυτούς. Φάρμακα ,εξετάσεις και παραπεμπτικά για επισκέψεις σε γιατρούς ειδικότητας τα γράφουν αυτοί και συνήθως πληρώνεις κάποια συμμετοχή όταν αγοράζεις τα φάρμακα ή πας για να κάνεις την εξέταση στο γιατρό ειδικότητας.
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις εδώ στην εγκυμοσύνη είναι να πας με το αποτέλεσμα του θετικού τεστ εγκυμοσύνης από εργαστήριο στο consultorio του asur.Εκεί σου δίνουν ένα χαρτι που γράφουν την προβλεπόμενη μέρα τοκετού και τις εξετάσεις που σου καλύπτουν και σε ποιές εβδομάδες πρέπει να τις κάνεις.Επίσης σε γράφουν αν θες στα μαθήματα του ανώδυνου τοκετού που τα οργανώνουν αυτοί(ανάλογα με το νομό μπορεί να έχει κάποια συμμετοχή για τα μαθήματα το πολύ 30 ευρώ συνολικά).
Ουσιαστικά το σύστημα υγείας καλυπτει στην εγκυμοσύνη έναν υπέρηχο ανα τρίμηνο και ένα μεγάλο μέρος από τις μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις ( πας με το χαρτί των εξετάσεων που θέλει ο γυναικολόγος, σου κάνει για όλες συνταγή ο οικογενειακός γιατρός,με κωδικό απαλλαγής -πληρώνεις εκείνες που δεν είναι στην λίστα από το consultorio).
Για τις επισκέψεις στο γυναικολόγο με σύμβαση με το σύστημα υγείας πήγαινα με παραπεμπτικό από το medico di famiglia και πλήρωνα ticket 20-30 euro κάθε φορά (εξαρτάται από το νομό που μένεις,σε κάποιους ειναι και δωρεάν)- αν πας σε ιδιώτη είναι 100-120 .όταν παρουσιάστηκε πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου κι έπρεπε να πάω για παρακολούθηση στο γυναικολογικό τμήμα του νοσοκομείου έκανα τις επισκέψεις και κάποιες εξετάσεις δωρεάν(πλήρωσα μόνο τις καλλιέργειες που έπρεπε να κάνω σε ιδιωτικό εργαστήριο). Χρειάστηκε να μείνω στο νοσοκομείο δυο βδομάδες πριν γεννήσω και για νοσήλεια, καισαρική και για όσο έμεινε μετά η μικρή στη μονάδα νεογνών δεν πλήρωσα τίποτα.
Επίσης, όσο έχει η οικογένεια κάτω από 30,000 ετήσιο εισόδημα μεικτά καλύπτονται όλα τα ιατρικά έξοδα του παιδιού μέχρι να φτάσει 6 χρονών.(μετά πληρώνεις συμμετοχή ) Δεν καλύπτονται όλα τα φάρμακα παρά μόνο όσα γράφει η παιδίατρος σε impegnativa(συνταγη με τα κόκκινα γράμματα )και γράφει επάνω τον κωδικό απαλλαγής.Από αυτά το κράτος συνήθως καλύπτει την τιμή του γενόσημου, οπότε αν θες το φάρμακο ετικέτας πληρώνεις την όποια διαφορά.
Σεντόνι έγραψα!!!

54 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Φεβ 09, 2013 11:24 pm

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
giorgiap έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!
Εγώ ζω στην Ιταλία.Εδώ υπάρχει σαν φιγούρα αναφοράς ο οικογενειακός γιατρός(medico di famiglia) για τους ενήλικες και ο οικογενειακός παιδίατρος για τα παιδιά. Τους διαλέγεις από τη λίστα που σου δίνουν όταν πρωτοκάνεις την ασφάλιση σου στο asur και τους γράφουν στην κάρτα υγείας σου- αν θες αργότερα μπορείς να πας στο asur της περιοχής σου να τους αλλάξεις.O καθένας τους έχει δικές του ώρες ιατρείου και δεν πληρώνεις για τις επισκέψεις σε αυτούς. Φάρμακα ,εξετάσεις και παραπεμπτικά για επισκέψεις σε γιατρούς ειδικότητας τα γράφουν αυτοί και συνήθως πληρώνεις κάποια συμμετοχή όταν αγοράζεις τα φάρμακα ή πας για να κάνεις την εξέταση στο γιατρό ειδικότητας.
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις εδώ στην εγκυμοσύνη είναι να πας με το αποτέλεσμα του θετικού τεστ εγκυμοσύνης από εργαστήριο στο consultorio του asur.Εκεί σου δίνουν ένα χαρτι που γράφουν την προβλεπόμενη μέρα τοκετού και τις εξετάσεις που σου καλύπτουν και σε ποιές εβδομάδες πρέπει να τις κάνεις.Επίσης σε γράφουν αν θες στα μαθήματα του ανώδυνου τοκετού που τα οργανώνουν αυτοί(ανάλογα με το νομό μπορεί να έχει κάποια συμμετοχή για τα μαθήματα το πολύ 30 ευρώ συνολικά).
Ουσιαστικά το σύστημα υγείας καλυπτει στην εγκυμοσύνη έναν υπέρηχο ανα τρίμηνο και ένα μεγάλο μέρος από τις μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις ( πας με το χαρτί των εξετάσεων που θέλει ο γυναικολόγος, σου κάνει για όλες συνταγή ο οικογενειακός γιατρός,με κωδικό απαλλαγής -πληρώνεις εκείνες που δεν είναι στην λίστα από το consultorio).
Για τις επισκέψεις στο γυναικολόγο με σύμβαση με το σύστημα υγείας πήγαινα με παραπεμπτικό από το medico di famiglia και πλήρωνα ticket 20-30 euro κάθε φορά (εξαρτάται από το νομό που μένεις,σε κάποιους ειναι και δωρεάν)- αν πας σε ιδιώτη είναι 100-120 .όταν παρουσιάστηκε πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου κι έπρεπε να πάω για παρακολούθηση στο γυναικολογικό τμήμα του νοσοκομείου έκανα τις επισκέψεις και κάποιες εξετάσεις δωρεάν(πλήρωσα μόνο τις καλλιέργειες που έπρεπε να κάνω σε ιδιωτικό εργαστήριο). Χρειάστηκε να μείνω στο νοσοκομείο δυο βδομάδες πριν γεννήσω και για νοσήλεια, καισαρική και για όσο έμεινε μετά η μικρή στη μονάδα νεογνών δεν πλήρωσα τίποτα.
Επίσης, όσο έχει η οικογένεια κάτω από 30,000 ετήσιο εισόδημα μεικτά καλύπτονται όλα τα ιατρικά έξοδα του παιδιού μέχρι να φτάσει 6 χρονών.(μετά πληρώνεις συμμετοχή ) Δεν καλύπτονται όλα τα φάρμακα παρά μόνο όσα γράφει η παιδίατρος σε impegnativa(συνταγη με τα κόκκινα γράμματα )και γράφει επάνω τον κωδικό απαλλαγής.Από αυτά το κράτος συνήθως καλύπτει την τιμή του γενόσημου, οπότε αν θες το φάρμακο ετικέτας πληρώνεις την όποια διαφορά.
Σεντόνι έγραψα!!!

Parolo pou emena 4 xronia sto Torino, den ta ixera ola auta toso analitika. Pantos bre Georgia mou den einai foveroi anthropoi oi Italoi?? mi manca Italia!!!!!!!!!!!!!! Den tha xehaso ton Italo gunaikolo mou pou otan epatha ourolimoxi me esteile tin epomeni mera pou me eide sto nosokomeio gia exetaseis k den talaiporithika katholou!! K tote den milaga k tion glossa! Fantasou!!! Autoi oi anthropoi k mono otan kounas ta xeria sou se katalabainoun!!!

55 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Κυρ Φεβ 10, 2013 3:25 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
geia sas koritsia!!eimai k egw mia mellontikh manoula mias k eimai egkuos k zw sthn germania!!!vriskw polu endiaferon auto to themataki Very Happy

56 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Δευ Φεβ 11, 2013 2:02 pm

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα κοπέλες!
Αλεξάνδρα καλωσήρθες στην παρέα μας!Με το καλό και με ένα πόνο σου εύχομαι !
MagdalineK αφού το λέμε ... una faccia una razza..(και στα καλά και στα κακά)
Ακόμα και στην κρίση μαζί μας οι Ιταλοί!

57 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Δευ Φεβ 11, 2013 2:07 pm

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgiap έγραψε:Καλησπέρα κοπέλες!
Αλεξάνδρα καλωσήρθες στην παρέα μας!Με το καλό και με ένα πόνο σου εύχομαι !
MagdalineK αφού το λέμε ... una faccia una razza..(και στα καλά και στα κακά)
Ακόμα και στην κρίση μαζί μας οι Ιταλοί!

kalispera gewrgia mou k se euxaristw polu!!!esu pou zeis?

58 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Δευ Φεβ 11, 2013 2:10 pm

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Στην Ανκόνα.

59 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 6:49 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α μαλιστα.εμενα παντως κοριτσια μαρεσει η ζωη στη γερμανια που υπαρχουν νομοι και ειναι πολλα σημαντικα θεματα σε ταξη σε αντιθεση με την ελλαδα μας.γενικα πιστευω οπου ζεις αν εισαι με ανθρωπους που αγαπας ζεις ευτυχισμενος.το μονο που μου λειπει ειναι η θαλασσα μας αλλα ενταξει αλλωστε τα καλοκαιρια κανουμε το ταξιδακι μας και θα την απολαμβανουμε Very Happy εσεις πως νιωθετε που ζειτε στο εξωτερικο?σας λειπει η ελλαδα?

60 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:11 am

cimpi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Emena prosopika mou leipei para poly i Ellada, i oikogeneia mou kai oi filoi mou.
Isos einai pou eimai kapoious mines stin Italia alla den pistevo pia oti i Ellada exei ola ta strava kai pos oi ypoloipes xores exoun lysei ta provlimata tous. Tha mou areze para poly na zousame Ellada!!!

61 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:21 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
giorgiap έγραψε:Καλησπέρα κοπέλες!
Αλεξάνδρα καλωσήρθες στην παρέα μας!Με το καλό και με ένα πόνο σου εύχομαι !
MagdalineK αφού το λέμε ... una faccia una razza..(και στα καλά και στα κακά)
Ακόμα και στην κρίση μαζί μας οι Ιταλοί!

ε λιγο καλυτερα οι Ιταλοι!!!!! Very Happy

62 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:28 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προσωπικα μου λειπει η θάλασσα! Οι φιλοι διαπιστωσα οτι είτε ειμαι εκει είτε εδώ το ίδιο σπάνια τους βλεπω. ΟΙ γονείς μου μένουν Μυτιλήνη οπότε πάλι μακρυα μου ήτανε οταν εμενα Αθήνα. Απλά εδώ το μόνο που με χαλάει είναι που δεν έχω καταφερει ακομα να μαθω την γλώσσα. Μπερδευομαι με τα Ιταλικα κ μιλάω Ιταλοισπανικα. ϊσως να μου έχει λέιψει να πιώ ενα καφε κ να κοιτώ την θαλασσα βρε παιδί μου. Κατα τα άλλα κι εδώ με την κρίση είναι πολύ καλύτερα αποτι στην Ελλαδα.

63 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:33 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MagdalineK έγραψε:Προσωπικα μου λειπει η θάλασσα! Οι φιλοι διαπιστωσα οτι είτε ειμαι εκει είτε εδώ το ίδιο σπάνια τους βλεπω. ΟΙ γονείς μου μένουν Μυτιλήνη οπότε πάλι μακρυα μου ήτανε οταν εμενα Αθήνα. Απλά εδώ το μόνο που με χαλάει είναι που δεν έχω καταφερει ακομα να μαθω την γλώσσα. Μπερδευομαι με τα Ιταλικα κ μιλάω Ιταλοισπανικα. ϊσως να μου έχει λέιψει να πιώ ενα καφε κ να κοιτώ την θαλασσα βρε παιδί μου. Κατα τα άλλα κι εδώ με την κρίση είναι πολύ καλύτερα αποτι στην Ελλαδα.

συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα αυτ που ειπες!!!και εμενα αυτο μου λειπει η θαλασσα!και εμεναοι γονεις μου ηταν μακρια μου οταν εμεν ελλαδα εγω ημουν ορεστιαδα κ αυτοι δραμα.οποτε δεν τους εβλεπα κ πολυ αλλα σιγουρα περισσοτερο απο τωρα.οσο για την γλωσσα εγω την παλευω παω κ σχολειο θα δωσω και γι πτυχιο Very Happy

64 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:35 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Alexandra23 έγραψε:
MagdalineK έγραψε:Προσωπικα μου λειπει η θάλασσα! Οι φιλοι διαπιστωσα οτι είτε ειμαι εκει είτε εδώ το ίδιο σπάνια τους βλεπω. ΟΙ γονείς μου μένουν Μυτιλήνη οπότε πάλι μακρυα μου ήτανε οταν εμενα Αθήνα. Απλά εδώ το μόνο που με χαλάει είναι που δεν έχω καταφερει ακομα να μαθω την γλώσσα. Μπερδευομαι με τα Ιταλικα κ μιλάω Ιταλοισπανικα. ϊσως να μου έχει λέιψει να πιώ ενα καφε κ να κοιτώ την θαλασσα βρε παιδί μου. Κατα τα άλλα κι εδώ με την κρίση είναι πολύ καλύτερα αποτι στην Ελλαδα.

συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα αυτ που ειπες!!!και εμενα αυτο μου λειπει η θαλασσα!και εμεναοι γονεις μου ηταν μακρια μου οταν εμεν ελλαδα εγω ημουν ορεστιαδα κ αυτοι δραμα.οποτε δεν τους εβλεπα κ πολυ αλλα σιγουρα περισσοτερο απο τωρα.οσο για την γλωσσα εγω την παλευω παω κ σχολειο θα δωσω και γι πτυχιο Very Happy
Se thaumazo giati ta germanika einai polu diskola!!!!!!!!! ante me to kalo to ptixio



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MagdalineK στις Τετ Φεβ 13, 2013 7:36 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : missing text)

65 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:38 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α οχι μη νομιζεις!δεν ειναι τοσο δυσκολα!η γραμματικη τους μοιαζει με την ελληνικη σε πολλα πραγματα!αν κατανοησεις την γραμματικη τους μετα ειναι παιχνιδι.βεβαια ειναι στον ανθρωπο αλλος μαθαινει πιο ευκολα την γλωσσα και αλλος πιο δυσκολα.εδω στη γερμανια υπαρχουν πολλοι που ζουνε 20 χρονια κ γερμανικα δεν ξερουν

66 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:45 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MagdalineK έγραψε:ϊσως να μου έχει λέιψει να πιώ ενα καφε κ να κοιτώ την θαλασσα βρε παιδί μου. Κατα τα άλλα κι εδώ με την κρίση είναι πολύ καλύτερα αποτι στην Ελλαδα.

Καλά εμένα μου έχει λείψει και το απλώς να πιω έναν καφέ!! Εδώ δεν υπάρχει αυτή η συνήθεια, το να πάμε για καφέ, κρίμα...

Για την κρίση δεν το συζητάω, καμία σχέση μ'αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα... να σου πω τώρα που έχω και το μωρό είναι πολύ σημαντικό κι αυτό όσο να'ναι!

67 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:50 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_sto_synnefaki έγραψε:
MagdalineK έγραψε:ϊσως να μου έχει λέιψει να πιώ ενα καφε κ να κοιτώ την θαλασσα βρε παιδί μου. Κατα τα άλλα κι εδώ με την κρίση είναι πολύ καλύτερα αποτι στην Ελλαδα.

Καλά εμένα μου έχει λείψει και το απλώς να πιω έναν καφέ!! Εδώ δεν υπάρχει αυτή η συνήθεια, το να πάμε για καφέ, κρίμα...

Για την κρίση δεν το συζητάω, καμία σχέση μ'αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα... να σου πω τώρα που έχω και το μωρό είναι πολύ σημαντικό κι αυτό όσο να'ναι!

Ki ego auto leo ston antra mou otan gkriniazei gia tin douleia tou. Apla tou thimizo oti den einai kali periodos na gurisoume tora me ti mikri. Einai polu simantiko na megalosoun se ena kalitero perivalon k efoson emeis xeniteutikame opote giati na min to ekmetaleutoume???

68 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 7:53 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι ετσι ειναι και εμεις ενας λογος που φυγαμε απο ελλαδα και ηρθαμε εδω ειναι για το καλυτερο μελλον του παιδιου η των παιδιων μας αναλογα με το ποσα παιδακια θα αποκτησουμε Very Happy στην ελλαδα μας δεν υπαρχει πια ουτε παιδεια ουτε τιποτα.σπουδαζουν τα παιδια κ μετα κανουν το πτυχιο τους καδρο.

69 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 8:06 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kadro kala tha einai! exo dei k na tiligoun soublakia!!!!!
Emeis pantos den tha to apofugoume, kapoia stigmi tha pame piso. Euxomai mono na exoun ftiaxei kapos ta pragmata

70 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 8:11 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κ εγω το ευχομαι αυτο απο καρδιας αλλα πιστευω θα αργησει πολυ να γινει....

71 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 9:20 am

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kalhspera sas koritsia..
Eimai ki egw ap to ekswteriko sigkekrimmena Germania k perimenw k egw to prwto mou paidaki Smile
Euxomai se oles mia kalh egkumosinh! Smile

72 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 9:55 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σου λεμονακι!!σαν και εμενα ακριβως Wink σε ποια πολη μενεις?ποσο βδομαδων εισαι?

73 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 10:06 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας κοριτσια τι κανετε? πηνελοπη ειμαστε σχετικα κοντα. εγω ειμαι στα 70 χλμ απο την στουτγκαρδη στο heilbronn. τα αλλα κοριτσια που ειναι απο γερμανια που κοντα μενουν?

74 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 10:11 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω trilly κολωνια μενω!!

75 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 13, 2013 10:14 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Alexandra23 έγραψε:εγω trilly κολωνια μενω!!



Α! μαρεσει πολυ! και το ντυσσελντορφ. ενα μερος της οικογενειας του αντρα μου ειναι εκει. ωραιο μερος. εισαι καιρο εκει? εγω πολυ φρεσκια....μαρεσει ομως πολυ. περναω πολυ ωραια. τα γερμανικα τα μαθαινεις σε φροντιστηριο? κι εγω πρεπει γιατι δεν τα μιλαω καλα.. Crying or Very sad

παριπιπτοντως, με λενε βασιλικη.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις