Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:37 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αχ! "mama tomato " με τοσες ερωτησεις που σου κανω ουτε ανακριτης να ημουν...

27 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 11:01 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
konstadin έγραψε:Τοσο καλό ε? Πολυ ενθαρρυντικο αυτο...Οποτε φανταζομαι εκει θα γεννησεις...Η γιαγια ας περιμενει θα ανταμειφθει...με το καλυτερο δωρο!!! Αντε κ κατι τελευταιο (για να μη σε κουρασω αλλο, κρατα δυναμεις...). Με το που διαπιστωνεις οτι εισαι εγκυος ξεκινουν τα μαθηματα με τις μαιες ή μετα το α΄τριμηνο..? Επίσης μου ειχαν πει δεν ξερω αν ισχυει οτι εδω ειναι παααααρα ΄πολυ χαλαροι με το θεμα των κιλων...Σε σχεση με την υστερια ορισμενων γιατρων στην Ελλαδα.

Μ'εμένα που τα 'χω τα κιλάκια μου, ήταν πολύ χαλαροί, ένα ζύγισμα στην αρχή και μια-δυο φορές στο τέλος. Αλλά όπως είπα δεν είχα προβλήματα ούτε πίεσης ούτε διαβήτη, δεν πίνω και δεν καπνίζω. Μία συνάδερφός μου είχε κι απ'τα δύο, έτρωγε ό,τι έβρισκε, έπινε και κάπνιζε κι από πάνω! Δεν ξέρω τι της είπαν οι μαίες αλλά από ένα σημείο και μετά η αντιμετώπιση ήταν "αν δεν νοιάζεσαι εσύ, μην περιμένεις να νοιαστούμε εμείς"! Αυτή είναι η γενική στάση τους όμως, περιμένουν κι από 'σένα να αναλάβεις τις ευθύνες σου για την υγεία τη δικιά σου και του παιδιού σου.

Τα μαθήματα τα κάνεις προς το τέλος του β τριμ με αρχές του γ'.Είναι δύο μαθήματα για τον τοκετό (πολύ καλά), ένα για το θηλασμό (πάρα πολύ ενημερωμένο) και ένα για τη φροντίδα του μωρού (έτσι κι έτσι αλλά θα στα ξαναπουνε οι μαίες και οι Health Visitors πολλές φορές). Κανένα παράπονο, είχαμε κλεισει θέσεις και για τα μαθήματα του nct (http://www.nct.org.uk/branches/edinburgh-south) που υποτίθεται ότι είναι πολύ καλά αλλά του nhs μας κάλυψαν τόσο που αποφασίσαμε να μην πάμε.

Μην άγχεσαι για τις ερωτήσεις, ρώτα ρώτα!

28 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 11:22 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστω πολύ!!! Σου εχω στειλει pm.

29 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Νοε 17, 2012 5:10 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα ξενιτεμενες μανουλες και υποψηφιες μανουλες ...Αν και δεν εχουμε μαζευτει ακόμη πολλές... Very Happy

30 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Νοε 17, 2012 5:34 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα! Πρέπει να έχετε κρύο εσείς εκεί στη Σκωτία ε?? Κι εδώ ομίχλη και κρύο...

Καμιά άλλη μαμά ή μέλλουσα μαμά από Γαλλία δεν υπάρχει?? Shocked

31 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Νοε 17, 2012 5:49 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα "μαμα-συννεφακι-, παραδοξως σημερα δεν βρεχει... Ελπιζω να περασετε ομορφο και γεματο Σ/Κ. Βρε κοριτσακια ξεντιμενα που ειστε?

32 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Ιαν 22, 2013 6:22 am

Ροζ_κορδέλες


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλησπέρα!
Κι εγώ βρίσκομαι στο Ηνωμένο Βασίλειο και συγκεκριμένα στο Yorkshire.
Προσπαθώ να μείνω έγκυος εδώ και καιρό, αλλά δεν τα καταφέρνω. Υποψιάζομαι ποιοι θα μπορουσε να ειναι αυτοί οι λόγοι, αλλά από την άλλη πλευρά δε μπορώ να καταλάβω πώς έμενα τόσο εύκολα έγκυος πριν και τώρα δεν μπορώ. Τόσο πολύ αλλάζουν οι καταστάσεις μετά τα 30;
Πόσο καιρο πρέπει να προσπαθεις για παιδί πριν στραφείς σε γιατρό για περαιτέρω εξετάσεις;

33 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Ιαν 22, 2013 6:38 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα!! Προσπαθείς κι εσύ για παιδάκι? Με το καλό! Καμιά φορά θέλει υπομονή, κι εγώ περίμενα καιρό...

'Οταν λες όμως "εδώ και καιρό" τι εννοείς? Διότι λιγότερο από χρόνο δεν θεωρείται ανησυχητικό...

34 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Ιαν 22, 2013 6:43 am

Ροζ_κορδέλες


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
5 μήνες.
Ανησυχώ όμως γιατί στο παρελθόν, είχα μείνει δυο φορές έγκυος σε μικρότερη ηλικία και μάλιστα ενώ έπαιρνα αντισυλληπτικά!!! Ο γιατρός τότε μου ειχε πει οτι έχω πολυ υψηλα επιπεδα γονιμότητας και οτι ο συνδυασμος του σπέρματος του άντρα μου και του ωαρίου μου, ταιριάζουνε πάρα πολυ.
Υπέθεσα κι εγώ λοιπον οτι όταν με το καλό το αποφάσιζα, θα ητανε ευκολο. Απ΄οτι φαινεται δεν ειναι έτσι πλέον Rolling Eyes

35 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Ιαν 22, 2013 6:57 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αααχ μα δεν πρέπει ν'ανησυχείς για 5 μηνών αναμονή!! Επειδή ήρθε πολύ γρήγορα κι εύκολα στο παρελθόν σημαίνει ότι θα είναι πάντα έτσι? Είναι τόοοοοσοι οι παράγοντες!!! Πχ μπορεί τώρα που το θέλεις και το περιμένεις και σκέφτεσαι ότι είσαι μεγάλη (που σιγά τη μεγάλη!) να είσαι λίγο πιο αγχωμένη και γι'αυτό να αργεί. Δεν πειράζει όμως! Αφού όλα πάνε καλά θα έρθει το μωράκι, λίγη υπομονή μόνο!! 'Εεεεεεενα σωρό ζευγάρια που ξέρω χρειάστηκαν περισσότερου Smile ς μήνες ενώ δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Το γυναικείο σώμα δεν είναι μηχανή, ώστε αν κάποια στιγμή να ήρθε μια εγκυμοσύνη στον πρώτο μήνα να πρέπει να συμβαίνει πάντα το ίδιο!!

Γι'αυτό... υπομονή

36 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Δευ Φεβ 04, 2013 4:57 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ροζ_κορδέλες έγραψε:
Πόσο καιρο πρέπει να προσπαθεις για παιδί πριν στραφείς σε γιατρό για περαιτέρω εξετάσεις;

Απ'όσο ξέρω μετά από ένα χρόνο προτείνουν να μιλήσεις με τον GP σου.

37 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 12:13 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα μανούλες! Εγώ μένω εδω κ 10 μήνες στην Μαδρίτη! Γέννησα τον Οκτώβρη του 11 στην Αθήνα κ μετακομίσαμε εδώ οταν ήταν 6 μηνών οποότε δεν εχω πολλά να σας πω για το σύστημα υγείας. Το μόνο που έχω ακούσει είναι οτι δεν κανουν κι εδώ πολλούς υπέρηχους. Κατα τα άλλα η Ισπανία είναι μια χώρα με άπειρα μωρα΄. Καθε οικογένεια έχει πανω απο 2 παιδια μεσω όρο (τουλάχιστον εδω ζω). Οσο για την κοπέλα που προσπαθει να κανει παιδακι να πω ότι προσπαθουσα για 1 χρόνο κ μετα οταν πηγα στο γιατρο κ εκανε ΟΛΕΣ τις εξετασεις κ δεν βρηκε τιποτα πηγα σε αλλων όπου έκανα 2 χειρουργια (HPV - καθαρισμός τραχυλου και μετά μου βρήκανε κ ενα πολύποδα). Προσωπικα τα εριχνα στον αντρα μου κ τον ειχα βαλει να κανει ολες τις απαρετητες εξετασεις αλλα τελικα εγώ ειχα το προβλημα. Δεν χρειάζεται αγχος. Εγώ πιστεύω ότι απο εκει επαθα τον πολύποδα. σας φιλω

38 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 6:53 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Hola!
Καλά άγχος δε χρειάζεται οπωσδήποτε αλλά από τα 30 και μετά αν περάσει ένας χρόνος καλό είναι να αρχίζεις να ψάχνεσα. Και φυσικα πρώτα εξετάζονται οι άντρες γιατί, όπως λέει και μια φίλη μου, είναι απλά πλάσματα!

39 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 7:08 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma Tomato έγραψε:Hola!
Καλά άγχος δε χρειάζεται οπωσδήποτε αλλά από τα 30 και μετά αν περάσει ένας χρόνος καλό είναι να αρχίζεις να ψάχνεσα. Και φυσικα πρώτα εξετάζονται οι άντρες γιατί, όπως λέει και μια φίλη μου, είναι απλά πλάσματα!

xaxaxaxaa apla plasmata!!!

40 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 9:58 am

candyland

candyland
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ διαβάζω όλα αυτά που γράφετε για εκεί που ζείτε και σας ζηλεύω πραγματικά, ωραία η Ελλάδα μας αλλά δυστυχώς το παρών σύστημα που έχουμε είμαστε μια τριτοκοσμική χωρά , όπως πάει όλοι μας θα αναγκαστούμε να την εγκαταλείψουμε………………..

http://www.candyland.gr

41 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 11:04 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εγω ειμαι πλεον μια μανουλα στο εξωτερικο...πηραμε αυτην την αποφαση με τον αντρα μου και τωρα ζουμε γερμανια. δυσκολευτηκαμε παρα πολυ στο να το αποφασισουμε τελικα, παρολο που ο αντρας μου ειναι γερμανος. οι γερμανοι ειναι οι γνωστοι γερμανοι, αλλα ζεις με αξιοπρεπεια εδω. δεν προκειται να σου κορναρει κανεις, ουτε να σου χωθει κανεις και να σε προσπερασει αντικανονικα, ουτε να σου παρει κανεις την σειρα στην ουρα. απο την αλλη ειμαστε ελληνες και αγαπαμε ελλαδα. οπως και ναχει, ειμαστε πολυ καλα εδω, αλλα επειδη ειμαστε πολυ φρεσκοι ακομα, θα εχω πιο εμπεριστατωμενη αποψη σε λιγο καιρο. φιλακια.

42 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 12:02 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το πρόβλημα με την Ελλάδα για μένα δεν είναι η φτώχεια, είναι η απόλυτη κοινωνική κατάρρευση που βλέπω κάθε φορά που κατεβαίνω και η έλλειψη παιδείας και τρόπων. Γιατί μπορεί να μην υπάρχουν λεφτά αλλά το καλημέρα, το ευχαριστώ και το να σταματήσεις στη διάβαση για να περάσει η μαμά με το καρότσι δεν κοστίζουν τίποτα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mamma Tomato στις Παρ Απρ 12, 2013 5:22 am, 1 φορά

43 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 1:01 pm

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ για να είμαι ειλικρινής είμαι στο εξωτερικό διότι απλούστατα εδώ είναι ο άντρας μου (συναντήθηκαμε όσο κάναμε μαστερ) Wink
Και πλέον κι ο γιός μου!

Οπότε δεν έχω το δίλλημα αυτή τη στιγμή. 'Αλλωστε εδώ έχουμε κι οι 2 μία ωραιότατη δουλειά, σημαντική βοήθεια από το κράτος για το μικρό κτλ. 'Εχουμε και τους στενούς μας φίλους που έχουν αποδειχτεί ότι είναι εκεί και στα δύσκολα... Φυσικά μου λείπει η οικογένειά μου... είναι βαρύ τίμημα αυτό Sad

44 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τρι Φεβ 05, 2013 1:27 pm

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mpa min to les auto. STi Ellada na isoun oloi tha griniazan gia tin katantia, den tah eixan xrono na se doune k monoi oi goneis sou pragmatika tha niazontan opos k niazontai gia esena. Polu xairomai pou ergazesai ekei!! To mikro pou tha ton pas otan guriseis sto grafeio? Se paidiko i babysitter? Edo ta pairnoun apo polu polu mikra alla afou ego den ergazomai eimaste mazi (stin arxi megali pikra meta apo 11 xronia douleias)

45 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 06, 2013 12:08 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ δυστυχώς εργάζομαι ήδη από το Σεπτέμβριο! Βρήκα μία πολύ καλή θέση το Μάιο και δέχτηκα, οπότε αναγκάστηκα να ξεκινήσω όταν ο μικρός ήταν σχεδόν 3 μηνών. Κι εδώ τα παίρνουν σε βρεφονηπιακούς αλλά δεν βρήκαμε θέση κι έτσι το αφήνουμε σε μία γυναίκα συμβεβλημένη με τον παιδικό που κρατάει άλλα δύο κοριτσάκια και με τη βοήθεια από το κράτος τα ίδια λεφτά μας έρχονται. Τώρα που μεγάλωσε λίγο είναι μια χαρά, κάθε φορά που μπαίνουμε στην πολυκατοικία της χαμογελάει!

Εσύ Μαδρίτη ε? Τι ωραία!! Μου άρεσε πάρα πολύ κι λεχει πάει κι ο μικρός στην κοιλιά Wink

46 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 06, 2013 1:31 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_sto_synnefaki έγραψε:Αχ δυστυχώς εργάζομαι ήδη από το Σεπτέμβριο! Βρήκα μία πολύ καλή θέση το Μάιο και δέχτηκα, οπότε αναγκάστηκα να ξεκινήσω όταν ο μικρός ήταν σχεδόν 3 μηνών. Κι εδώ τα παίρνουν σε βρεφονηπιακούς αλλά δεν βρήκαμε θέση κι έτσι το αφήνουμε σε μία γυναίκα συμβεβλημένη με τον παιδικό που κρατάει άλλα δύο κοριτσάκια και με τη βοήθεια από το κράτος τα ίδια λεφτά μας έρχονται. Τώρα που μεγάλωσε λίγο είναι μια χαρά, κάθε φορά που μπαίνουμε στην πολυκατοικία της χαμογελάει!

Εσύ Μαδρίτη ε? Τι ωραία!! Μου άρεσε πάρα πολύ κι λεχει πάει κι ο μικρός στην κοιλιά Wink
Bravo polu kala ekanes!! Eisai k polu tuxeri pou uparxei auto me tin "babysitter"!!!!!
Apoti exo katalabei o suntrofos sou einai gallos esu me ti glossa pos ta pas? TIn exeis mathei? Pantos na milas sto moro sou ELlinika gia na ginei diglosso! Smile

47 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 06, 2013 2:18 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

Γαλλία ήταν να πάμε πέρσι, στο Μπορντώ, αλλά έμεινα εγγυος στο ντοματίνι και αν δεν μπορείς να ξεποδαριαστείς και να οργιάσεις με τυριά και κρασί, τι να πας να κάνεις; Οπότε τώρα όταν ξεπεταχτεί ο μικρός.

Στη Μαδρίτη θέλουμε πάρα πολύ να πάμε γιατί όσες φορές πήγαμε Ισπανία καταλήξαμε στην Κόστα ντελ Σολ (ναί, εκέι που πάνε όόόλοι οι βρετανοί τουρίστες, κι εμείς μαζί).

Κορίτσια, εκεί έχει δημόσιους παιδικούς; Γιατί εδώ πρέπει να δωσεις ένα μισθό, δουλεύεις για τον παιδικό δηλαδή.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mamma Tomato στις Παρ Απρ 12, 2013 5:22 am, 1 φορά

48 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 06, 2013 3:33 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MagdalineK έγραψε:Bravo polu kala ekanes!! Eisai k polu tuxeri pou uparxei auto me tin "babysitter"!!!!!
Apoti exo katalabei o suntrofos sou einai gallos esu me ti glossa pos ta pas? TIn exeis mathei? Pantos na milas sto moro sou ELlinika gia na ginei diglosso! Smile

Να σου πω στην αρχή στενοχωρέθηκα που δεν βρήκαμε θέση στον παιδικό αλλά τελικά καλύτερα εκεί! Περνάει μια χαρά και τον φροντίζει πιο προσεκτικά. 'Ασε που δένεται και κάπως μαζί του όπως και το να το κάνουμε.

Ο άνυρας μου είναι Γάλλος, ναι, κι εγώ μιλάω άνετα γαλλικά (να και με πολύ ελληνική προφορά χαχα), αυτό είναι μεγάλη ευκολία! Και του μωρού του μιλάω ελληνικά, ναι Wink Εσείς?

49 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 06, 2013 3:37 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma Tomato έγραψε:Γαλλία ήταν να πάμε πέρσι, στο Μπορντώ, αλλά έμεινα εγγυος στο ντοματίνι και αν δεν μπορείς να ξεποδαριαστείς και να οργιάσεις με τυριά και κρασί, τι να πας να κάνεις;

Κορίτσια, εκεί έχει δημόσιους παιδικούς; Γιατί εδώ πρέπει να δωσεις ένα μισθό, δουλεύεις για τον παιδικό δηλαδή.

Αυτό με το ντοματίνι είναι πολύ γλυκό!! 'Ηταν πολύ κοκκινούλης όταν γεννήθηκε? Wink

Για το Μπορντώ έχεις απόλυτο δίκιο!! Να πάτε να το ευχαριστηθείτε!

Ναι, εδώ όταν γεννηθεί το παιδί σου γράφεσαι στη λίστα των παιδικών. Αν σε πάρουν έχει καλώς, αλλιώς σου δίνουν μία λίστα με συμβεβλημένες γυναίκες που κρατάνε 3-4 σπίτι τους και ελέγχονται τακτικά. Με τις βοήθειες από το κράτος πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι το έξοδο συκγρίσιμο με έναν μισθο!!! Αλλίως στο επόμενο θα καθόμουν άνετα κανένα χρονάκι στο σπίτι (αν και όταν λέμε τώρα χαχα)...

50 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Τετ Φεβ 06, 2013 3:53 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ki edo uparxoun dimosioi k idiotikoi paidikoi stathmoi alla akoma k sto dimosio logo krisis pleon plironeis to mina guro sta 400 euro! k o idiotikos einai 100 me 150 parapano.
Skeftomoun na tin pao tou xronou gia 3-4 ores tin imera gia na mathei k tin glossa k na xekolisei apo ti mama alla pali den xero tha do.....
Emeis "Gallidoula" mou eimaste k oi duo Ellines opote mono Ellinika tis milame an k exei arxisei k katalabainei arketa otan tis milane oi ntopioi!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις