Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλες!

Προσπαθώ να βγάλω τον προϋπολογισμό της γέννας κι έχω πελαγώσει. Ένα θέμα που προέκυψε έχει να κάνει αυτό του καρδιοτοκογράφου. Ο γιατρός μου μου είπε ότι απ'την 36η εβδομάδα και μετά θα κάνω σχετικά συχνά εξέταση καρδιοτοκογράφου (1 φορά την εβδομάδα περίπου). Η εγκυμοσύνη μου είναι μια χαρά, όλα τέλεια μέχρι στιγμής, εξέταση ρουτίνας λέει είναι αυτή, όχι ότι συντρέχει καμμια ανησυχία. Ξέρει καμμια σας πόσο κοστίζει αυτή η εξέταση σε ιδιωτική και σε δημόσια κλινική; Την καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ ή όχι;

Κι ακόμα: ο γιατρός μου ζήτησε 1500 ευρώ για να με ξεγεννήσει. Είναι του ιδιωτικού και η γέννα θα γίνει στο λητώ. Η αμοιβή είναι μόνο για αυτόν. Είναι λογική η τιμή αυτή, ή τσιμπημένη; Πόσα σας ζήτησαν εσάς;

Ευχαριστώ!

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα καρδιοτοκογράφο μου έκανε ο γιατρός στις επισκέψεις που πήγαινα για να με δει στο ιατρείο του και δεν τον πλήρωνα καθόλου. Ένα καρδιοτοκογράφο που με έστειλε και τον έκανα στην κλινική που γέννησα τελικά τον πλήρωσα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ο δικός μου γιατρός μου πείρε πριν 3 χρόνια 1300 ευρώ και η κλινική 1600 ευρώ .

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπερα!Για το κοστος του καρδιοτοκογραφου δε γνωριζω να σου πω.Οσον αφορα αμοιβη γιατρου, ο δικος μου παιρνει 1000 για φτ κ 1200 για καισαρικη κ ειναι καλα για δεδομενα Θεσ/νικης.2 ξεδερφες μου που γεννησαν τον Ιουλιο στην Αθηνα εδωσαν 1500 στη γιατρο τους.Η μια φτ κ η αλλη καισαρικη.Αρα λογικη τιμη ειναι.

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σ'ευχαριστώ Ντοριτάκι,

Πάντως πολλά λεφτά τα βρίσκω. Υπολογίζουμε να μας πάει τουλάχιστον 2,500 ο τοκετός στο ιδιωτικό και μαζί με ΕΟΠΠΥ. Με πιάνει πάντως απελπισία. Δίνουμε τόσα σε εισφορές κάθε μήνα και παρόλα αυτά να πρέπει να πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας για μια απολύτως φυσιολογική διαδικασία. Δεν πήγα να κάνω προσθετική στήθους!!! Παιδί είπα να κάνω, γιατί πρέπει να πληρώσω τόσα;;;; Τι να πω, σκέφτομαι σοβαρά να πάω απλά σε εφημερεύον και να γεννήσω.

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kalispera k apo emena!!!gennisa prin 3 mines se idiwtiko sto irakleio kritis o giatros 1200€ f.t alla moy eipe oti kanonika pernei parapanw(to diastayrwsa apo mia alli gnwsti poy toy edwse 1500€)einai polla,exeis dikio se osa les alla egw prosopika den tha pigaina se allo giati toy exw tyfli empistosyni san giatro!!!tespa!!!oso gia ton kardiotokografo egw den prolava na kanw giati tin mera poy eixa kleisei rnb apogeyma to prwi espasan ta nera!!!!!alla moy eixan pei 20€,exw ika k den grafotan...parola ayta afoy les oti exeis mia kali egkymosini giati na kaneis kathe evdomada?egw eixa p.i.t 20/7/12 k gennisa 12/7/12....mperdeyomai me tis evbomades gia ayto sto lew etsi!!!!!k den moy eixe pei nwritera na kanw kardiotokografima...

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τι να σου πω βρε Βετάκι,

Νομίζω κι εγώ πως είναι λίγο υπερβολικός. Πιθανόν να θέλει και να ενισχύσει το μαιευτήριο γιατί μου είπε ότι θα πηγαίνουμε μαζί στο Λητώ να το κάνουμε το καρδιοτοκογράφημα;;;!!! Στο επόμενο ραντεβού πάντως θα τον ρωτήσω οπωσδήποτε.
Να σε ρωτήσω κάτι: Πώς και έχεις τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό σου; Εγώ δεν ξέρω αν θα είχα ποτέ σε κανέναν γιατρό, γιατί άνθρωποι είναι και λάθη κάνουν, και πώς να ξέρεις σίγουρα αν εσένα σου ταιριάζει προτού τον δεις στην κρίσιμη πράξη που είναι η γέννα; Άσε που και μόνο το ότι χρεώνουν τόσα για μια φυσιολογική πράξη την οποία θα μπορούσαν να κάνουν οι μαίες (όπως γίνεται έξω και μόνο σε απρόοπτα επεμβαίνουν οι γιατροί), με κάνει να μην τους πολυεμπιστεύομαι σαν ανθρώπους.

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kiloumbi έγραψε:Τι να σου πω βρε Βετάκι,

Νομίζω κι εγώ πως είναι λίγο υπερβολικός. Πιθανόν να θέλει και να ενισχύσει το μαιευτήριο γιατί μου είπε ότι θα πηγαίνουμε μαζί στο Λητώ να το κάνουμε το καρδιοτοκογράφημα;;;!!! Στο επόμενο ραντεβού πάντως θα τον ρωτήσω οπωσδήποτε.
Να σε ρωτήσω κάτι: Πώς και έχεις τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό σου; Εγώ δεν ξέρω αν θα είχα ποτέ σε κανέναν γιατρό, γιατί άνθρωποι είναι και λάθη κάνουν, και πώς να ξέρεις σίγουρα αν εσένα σου ταιριάζει προτού τον δεις στην κρίσιμη πράξη που είναι η γέννα; Άσε που και μόνο το ότι χρεώνουν τόσα για μια φυσιολογική πράξη την οποία θα μπορούσαν να κάνουν οι μαίες (όπως γίνεται έξω και μόνο σε απρόοπτα επεμβαίνουν οι γιατροί), με κάνει να μην τους πολυεμπιστεύομαι σαν ανθρώπους.


mporei na pernei k ekeinos xrimata gia ayto na sto eipe,sto lew epeidi mil gia kali egkymosini..emena moy eipe na to kanw tote gia na doyme an to mwro exei to perithwrio na perimenoyme k allo i an eprepe na kanw k.t..!!!exw genika thema me toys gynaikologoys!!!apomikri eixa poly syxnes oyroloimwkseis,meta mikites ktl ktl..enw imoyn prosektiki se epafes ktl koloysa poly eykola..eixa ayton ton giatro,meta gia logoys oikonomikoys eipa na paw sto ika tote se ena gnwsto giatro..ekana test pap k me peire til na paw epeigontws giati exw karkino ston traxilo..egw 20xronwn tote epatha SOK..den piga apla ekana ena neo test pap ston giatro ayton k moy eipe oti eixa apla ena erethismo ston traxilo k ithele therapeia enw o allos elege gia apoksesi..den thymamai kati tetoio...sigoyra einai k aytos antrwpos alla einai apisteyta iremos,soy eksigei ta panta xwris na se agxwnei,otan emeina egkyos den ithela na paw alloy,me epriksan OLOI oti einai idiwtiko k an pathw kati stin genna k mpla mpla mpla...egw toys elega pws den thelw na skeftomai to kako eidika stin katastasi moy alla me ekanan k pira til ena allo giatro se dimosio nosokomeio..me rwtise pote gennaw?otan toy eipa i apantisi toy itan:a,exw polles gennas ekeini tin periodo k den mporw na se analavw...!!!!opote ola mazi me ekanan k synexisa ston doc moy!!!!sorry gia to megalo post!!!!

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
aa emena den moy eipe oti tha erhei mazi moy ston kardiotokografo..apla na ton kanw k na toy ton paw!!!

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εντάξει, με αυτά που πέρασες λογικό είναι να τον εμπιστεύεσαι. Εγώ δύστυχώς δεν είχα παραμείνει από παλιά με έναν γυναικολόγο. Όπου καθόταν πήγαινα. Δεν έχω πάει όμως σε πολλούς, κάνα δυο εδώ στην Ελλάδα γιατί ήμουν έξω για χρόνια. Βέβαια τώρα που σκεφτομαι όσους έχω πάει εδώ στην Ελλάδα, κανείς δεν μου πολυγέμιζε το μάτι. Ίσως τελικά παραείμαι δύσκολη. Very Happy

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mpa den nomizw oti eisai dyskoli..einai enas antrwpos poy prepei na to empisteyomaste k na exei tis gnwseis eidika se mia genna...k mallon oi giatroi edw den exoyn kamia sxesi me aytoys eksw...!!tsekare to pantws gaiti an aytos thelei na vgazei lefta...allo na xreiazetai na to kaneis,na ta dwseis ennoeite...alla na ta deineis giati etsi goystarei den leei k poly!!!!

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον επειδη καμια φορα οταν δεν ξερουμε αδικα κατηγορουμε τους γιατρους,σημερα ειχα ρανταβου με τον γιατρο μου κ τον ρωτησα.Τον τελευταιο μηνα θα με βλεπει μια φορα τη βδομαδα μου ειπε κ στο ενδιαμεσο θα πηγαινω κ για καρδιοτοκογραφο.Ειναι καθαρα για να ειμαστε σιγουροι οτι ολα ειναι καλα με το παιδι κ να προλαβουμε πιθανο προβλημα.Πολλες κλινικες δεν χρεωνουν καθολου τον καρδιοτοκογραφο οσες φορες κ αν κανεις,αν ξερουν οτι θα πας να γεννησεις εκει.Κ ρωτησα πως ειναι σιγουροι οτι τελευταια στιγμη δε θα παω αλλου?Λεει οτι παλιοτερα την ειχαν πατησει καποιες κλινικες κ γι'αυτο χρεωνουν ενα μικρο ποσο.Αλλα αν εμπιστευονται το γιατρο σου κ τους πει αυτος οτι θα γεννησεις εκει τοτε δεν χρεωνουν.Κ τον δικο μου τον εμπιστευονται... Smile

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα! εχω ακουσει γιατρους να παιρνουν απο 600-2000 τ α1500 πολλα μου φαινονται για την κριση που εχουμε. την εξεταση αυτη την εκνα 2 φορες στο αττικο δωρεαν. με το καλο!!

http://stardustwork.blogspot.com

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμένα ζ'ητησε 1500 χωρίς φούλ απόδειξη (ντροπή της Ελλάδος) και μου χρεώνει και ΚΑΘΕ Επίσκεψη μέχρι τώρα. είμαι 30 εβδομάδων
και βέβαια είναι πολλά δεν το συζητάω αλλά τον εμπιστεύομαι!

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Με το καλό το μωράκι σου!
Εγω γέννησα πέρσι και δε θυμάμαι να έκανα καρδιοτοκογράφο Rolling Eyes
εκτός αν έκανα στο ιατρείο του και δεν το θυμάμαι...
Από τιμές, πλήρωσα 1300 για φυσιολογικό τοκετό. Επίσκεψη δεν πλήρωνα λόγω ιδιωτικής ασφάλισης, αλλά από άλλη κοπέλα που είχαμε τον ίδιο γιατρό ξέρω πως πλήρωνε 40 ευρώ κάθε φορά.
Στο ΙΑΣΩ πληρωσα 1500 ευρω για τετράκλινο δωμάτιο. Αν δεν έκανα επισκληρίδιο θα ήταν μείον 150 ευρώ νομίζω από το τελικό ποσό.
Πάντως 1500 ευρώ είναι μέση προς ακριβή τιμή για φυσιολογικό τοκετό.
Κοίτα εφόσον τον εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, μη σκέφτεσαι α είναι πολλά κλπ. Κάποια χρήματα καλύπτει και ο εοπυυ και αν πάρεις τα επιδόματα κυοφορίας λοχείας από το ΙΚΑ σου βγαίνουν τα έξοδα της εγκυμοσύνης-γέννας.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα επιδοματα κυοφορειας κ λοχειας δεν ειναι περιπου τα χρηματα που θα επαιρνες αν δουλευες αυτο το διαστημα?Κ αρα δεν ειναι επιπλεον βοηθεια ή εγω εχω καταλαβει λαθος?

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ είμαι στον ΕΟΠΠΥ, ο οποίος καλύπτει μόνο τα νοσήλια σε ιδιωτική κλινική. Αν γενήσεις σε δημόσιο δεν παίρνεις πλέον επίδομα. Αυτό ίσχυε ως φέτος τον Αύγουστο, πλέον έχει καταργηθεί το επίδομα.
Στην ιδιωτική κλινική όμως ο ΕΟΠΠΠΥ καλύπτει τα νοσήλια μόνο για τετράκλινο δωμάτιο. Απ'όσο κοίταξα ούτε το ΛΗΤΩ ούτε το ΙΑΣΩ έχουν τετράκλινα (μαγκιά του εοππυ να καλύπτει τύπο δωματίου που δεν υπάρχει). Άρα αναγκαστικά πληρώνεις τη διαφορά, που για τρίκλινο, φυσιολογικό τοκετό και 3 μέρες νοσηλεία είναι 700 ευρώ στο λητώ.Στην τιμή αυτή περιλαμβάνονται όλα τα συνήθη (αναισθησία κτλ) αλλά όχι η αμοιβή του γιατρού και της μαίας (αν έχεις δική σου).

Συμφωνώ ότι μπροστά στην υγεία του παιδιού δεν κοιτάς τα έξοδα, αλλά δεν παύει να έιναι τεράστια αδικία το να πληρώνουμε υψηλές εισφορές κάθε μήνα για πολλά χρόνια και να μην έχουμε καμμια σχεδόν παροχή. Με πιάνει το γαμώτο, πώς το λένε.

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είχα και μια ακόμα ερώτηση:

Οι γιατροί του ιδιωτικού δίνουν απόδειξη για την αμοιβή τοκετού; Ποια είναι η εμπειρία σας;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοίτα δεν είναι λίγα τα 1500 αν και είναι μια μέση τιμή. Ειδικά αν πληρώνεις και τις επισκέψεις. Όμως δεν ΠΡΕΠΕΙ να τα πληρώσεις όπως λες, έχεις την επιλογή του δημοσίου νοσοκομείου όπου δεν πληρώνεις νοσήλεια και υπάρχουν γιατροί που δεν παίρνουν χρήματα ή παιρνουν λιγότερα. Επιλογή μας είναι το ιδιωτικό μαιευτήριο, άρα και θα πληρώσουμε. Αν η τιμή δε μς φαίνεται λογική, ελευθερη αγορά είναι, πάμε σε άλλο γιατρό, έτσι δεν είναι; Πάντως πολλοί γιατροί συστήνου να γίνεται εξέταση σε καρδιοτοκογράφο τον τελευταίο μήνα. Τώρα, κατά πόσο χρειάζεται ή το κάνει για άλλους λόγους δεν ξέρω.
Πάντως όταν μια εξέταση γίνεται σε μαιευτήριο, δεν ξέρω αν βγ΄ζι ο γιατρός σου αλλά έτσι κι αλλιώς τον συμφέρει καθώς οι γιατροί στα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι και μέτοχοι, οπότε έχουν όφελος να πηγαίνει καλά το μαιευτήριο.
Πάντως συμφωνώ, καλό είναι να μην έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν. Όταν μπλέκεις με γιατρούς ακούνε πολλά τα αυτιά σου! Σίγουρα υπάρχουν και πολύ καλοί επιστήμονες, βεβααια.
Με το καλό! Με έναν πόνο!

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kalimeroydiaaa!!!!loipon egw gennisa ton ioylio k ta pira ola ta epidomata ektos apo ena voithima poy den deinoyn pleon(an genniseis se idiwtiko soy kaliptei kapoia o eoppy an genniseis se dimosio den plirwneis ara den perneis tpt)
kyoforia-loxeia einai epidomata gia tis 56 meres prin k 63 meta(antistoixa) ta opoia ta peira episis kanonika
ayta poy les oti tha epernea AN doyleyes einai ena syplirwmatiko epidoma apo ton oaed poy sto deinoyn AFOY leiksoyn ta parapanw epidomata syn i kanoniki adeia poy dikaioysai na pareis apo tin doyleia soy!!tin perneis kanonika alla den plirwnesai gia aytin!!!!!
oso gia ayto poy eipe mia mama: gia ton kardiotokografo k an empisteyontai ton giatro den plirwneis,edw sto asklipieion toylaxiston den isxyei kati tetoio giati poly apla parolo poy den prolava na kanw eixa parei na rwtisw kostos k DEN me rwtisan poios einai o giatros moy apla moy eipan poso kostizei!!!
an thes kati allo gia ta epidomata rwta me!!ta peira prosfata k ta exw freska!!!!!! κόστος καρδιοτοκογράφου και αμοιβή γιατρού  334590

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kiloumbi έγραψε:Είχα και μια ακόμα ερώτηση:

Οι γιατροί του ιδιωτικού δίνουν απόδειξη για την αμοιβή τοκετού; Ποια είναι η εμπειρία σας;


emena moy ekopse alla ligotero poso...!!!!

kiloumbi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ρηνούλι, αν ξέρεις εσύ κάποιον γιατρό του δημοσίου που να μη ζητάει φακελάκι, να μας τον πεις να του στήσουμε αδριάντα. Εγώ όσες φίλες ρώτησα που γέννησαν στο δημόσιο, όλες πλήρωσαν το γιατρό αφού τους ζήτησε λεφτά, άλλοτε πριν τη γέννα, άλλοτε μετά. Ο μόνος σίγουρος τρόπος που ξέρω ώστε να μην πληρώσεις στο δημόσιο είναι να πας στα εφημερεύοντα. Γι'αυτό λέω ότι το σκέφτομαι.

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kiloumbi έγραψε:Ρηνούλι, αν ξέρεις εσύ κάποιον γιατρό του δημοσίου που να μη ζητάει φακελάκι, να μας τον πεις να του στήσουμε αδριάντα. Εγώ όσες φίλες ρώτησα που γέννησαν στο δημόσιο, όλες πλήρωσαν το γιατρό αφού τους ζήτησε λεφτά, άλλοτε πριν τη γέννα, άλλοτε μετά. Ο μόνος σίγουρος τρόπος που ξέρω ώστε να μην πληρώσεις στο δημόσιο είναι να πας στα εφημερεύοντα. Γι'αυτό λέω ότι το σκέφτομαι.

etsi einai k egw poy rwtaga tote poy me exeis priksei na paw se dimosio k egw i kaimeni ithela ton giatro oxi to idiwtiko..nai megali skasila eixa!!!!etsi k alliws ola moni moy ta ekana!!moy elegan na toy kanoyn mpanio,na ton taisoyn alla ithela na asxoloyme egw me to paidi!!!!eixa akoysei apo 500-1000 gia giatro dimosioy eee!!!min trelathw!!kalytera ston giatro moy loipon!!san mia fili poy pigaine sto pagni k otan tin epiasan ponoi eperne ton giatro ton epsaxnan gia 6 wres k apo to nosokomeio afoy itan ekei k den emfanistike..telika tin anelave aytos poy efimereye...

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vetaki..! έγραψε:
kyoforia-loxeia einai epidomata gia tis 56 meres prin k 63 meta(antistoixa) ta opoia ta peira episis kanonika
ayta poy les oti tha epernea AN doyleyes einai ena syplirwmatiko epidoma apo ton oaed poy sto deinoyn AFOY leiksoyn ta parapanw epidomata syn i kanoniki adeia poy dikaioysai na pareis apo tin doyleia soy!!tin perneis kanonika alla den plirwnesai gia aytin!!!!!

Εγω το εχω καταλαβει διαφορετικα.Οπως τωρα που καθομαι με αναρρωτκη αντι για τον εργοδοτη με πληρωνει το ΙΚΑ,ετσι γινεται κ στην αδεια κυησης κ λοχειας.Κ μαλιστα σε αυτες ενα ποσο πληρωνει κ ο εργοδοτης απ'οσο ξερω.Αν χρηματα απο ΙΚΑ+χρηματα εργοδοτη δεν φτανουν το μισθο που επαιρνα πριν, τοτε μπορω μετα τη ληξη των αδειων να διεκδικησω τη διαφορα απο τον ΟΑΕΔ.Κ το λεω αυτο γιατι το επιδομα σχετιζεται αμεσα με τον προηγουμενο μισθο σου.Μια κοπελα που επαιρνε 500€ (οσο δουλευε) δε θα παρει το ιδιο επιδομα με αυτη που επαιρνε 1000€.
Μπορει κ να κανω λαθος βεβαια.Θα ξερω σε ενα μηνα να σας πω.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οσον αφορα τις αποδειξεις τωρα, καθε γιατρος κανει οτι θελει.Ο δικος μου δινει ολοκληρη αποδειξη.Αλλοι μπορει να μη δινουν.Σιγουρα τα βρισκω κ εγω αρκετα τα χρηματα για την εποχη μας αλλα αφου θελω το συγκεκριμενο γιατρο "αναγκαστικα" τα δινω.

Οτι η συμβαση του ΕΟΠΥΥ καλυπτει μονο 4κλινα που το μαθατε?Εγω ξερω οτι δινει στις κλινικες 600 ευρω.Προ ΕΟΠΥΥ δλδ μονο 600 ηθελε το 4κλινο?Κ μετα η διαφορα για το 3κλινο να ειναι κοντα στο χιλιαρικο?Κατι μου βρωμαει στην υποθεση!Που μπορουμε να καλεσουμε ωστε να εχουμε σωστη ενημερωση επιτελους?!?Καθε φορα μας λενε κ κατι διαφορετικο.

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
doritaki έγραψε:
vetaki..! έγραψε:
kyoforia-loxeia einai epidomata gia tis 56 meres prin k 63 meta(antistoixa) ta opoia ta peira episis kanonika
ayta poy les oti tha epernea AN doyleyes einai ena syplirwmatiko epidoma apo ton oaed poy sto deinoyn AFOY leiksoyn ta parapanw epidomata syn i kanoniki adeia poy dikaioysai na pareis apo tin doyleia soy!!tin perneis kanonika alla den plirwnesai gia aytin!!!!!

Εγω το εχω καταλαβει διαφορετικα.Οπως τωρα που καθομαι με αναρρωτκη αντι για τον εργοδοτη με πληρωνει το ΙΚΑ,ετσι γινεται κ στην αδεια κυησης κ λοχειας.Κ μαλιστα σε αυτες ενα ποσο πληρωνει κ ο εργοδοτης απ'οσο ξερω.Αν χρηματα απο ΙΚΑ+χρηματα εργοδοτη δεν φτανουν το μισθο που επαιρνα πριν, τοτε μπορω μετα τη ληξη των αδειων να διεκδικησω τη διαφορα απο τον ΟΑΕΔ.Κ το λεω αυτο γιατι το επιδομα σχετιζεται αμεσα με τον προηγουμενο μισθο σου.Μια κοπελα που επαιρνε 500€ (οσο δουλευε) δε θα παρει το ιδιο επιδομα με αυτη που επαιρνε 1000€.
Μπορει κ να κανω λαθος βεβαια.Θα ξερω σε ενα μηνα να σας πω.

o ergodotis se plirwnei mono gia ton 1o mina anarwtikis poy tha exeis k ayto oxi olo to mistho,soy deinei ena poso to ika k meta pas ta xrtia ston logisti k meta soy deinoyn tin diafora poy tha epernes an isoyn stin doyleia,toys epomenoyn mines anarwtikis se plirwnei mono to ika(egw dld etsi plirwnwmoyn)..oso gia to oti den tha parei ta idia xrimata ayti poy pernei 500 me ayti poy pernei 1000 ennoeite..wstoso den einai ta xrimata poy tha epernes an doyleyes i kyoforia k i loxeia giati an epernes ta xrimata soy kanonika den tha soy edeine o oaed alla xrimata!
apo oaed ayto poy ginete einai:56+63=119 meres(4 mines dld)an esy epernes 700€/mina paei 700*4=2800,afaireis loipn ayta poy pires apo to ika(MONO KYOFOREIA-LOXEIA,oxi ta xrimata twn anarwtikwn) k tin diafora ayti soy deinei o oaed..prin 5 meres ta peira me ayti tin diadikasia!!!!
episis otan pas na katatheseis to 6 mino mitrotitas mporeis na katatheseis k gia to symplirwmatiko,sto lew giati emas den mas to eipan apla rwtisa kata tyxi diaforetika soy lene na pas se 1-1.5 mina!!!enw an ta katatheseis mazi mesa se 15 meres peripoy perneis ayta ta xrimata!!!asxeta apo to an exei ksekinisei na se plirwnei to 6mino i oxi!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις