Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
244 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 244 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας γιατί κοντεύω να σκάσω.
Την Παρασκευή πήρε η πεθερά μου το παιδί στο χωριό για μια εβδομάδα. Σημειωτέον: τελευταία φορά το είχε πάρει 15 Μαιου, δηλαδή δυόμιση μήνες πριν. Επίσης πρεπει να σας πω ότι η πεθερά μου είναι νέα γυναίκα (50 χρονών) και έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις και διαπραγματεύσεις για να μας τον κρατάει πού και πού.
Από την Παρασκευή και μέχρι χθες κάθε βράδυ το παιδί κοιμάται αργά, δηλαδή μετά τις 11.30. Εμείς μέχρι τώρα που είναι σχεδόν 3,5 χρονών τον έχουμε ξενυχτήσει όλο κι όλο 2 φορές. Το παιδί έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα που με βοηθάει σε πολλά πράγματα. Αν ήταν να τον βγάλουμε από το πρόγραμμά του, δε χρειαζόμουν την πεθερά μου να τον κρατήσει! Τον έπαιρνα για ποτό και χαλάρωνα!
Το βασικό μου ζήτημα είναι ότι δε σέβεται τον τρόπο που θέλω να μεγαλώσω το παιδί. Τον παίρνει αραια και πού, και κάνει ό,τι γουστάρει μαζί του. Και ύστερα πρέπει να της είμαι και υποχρεωμένη που μου κράτησε παιδί!!
Οι δικοί μου γονείς δε ζουν κι έτσι είναι ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να μας ελαφρύνει λίγο για να νιώσουμε κι εμείς ζευγάρι. Και όπως καταλαβαίνετε το έχει παρακάνει! Το αποκορύφωμα δε ήταν ότι επειδή εχθές το βράδυ ο γιος της της έκανε παρατήρηση, σήμερα πρωί πρωί με πήρε για να με μαλώσει, με δηλώσεις του τύπου "Το μόνο εύκολο είναι να σου πω να έρθεις να τον πάρεις" και "Εγώ το παιδί ξέρω να το φροντίζω καλύτερα από σένα"!
Τι να κάνω ρε κορίτσια, είμαι έξαλλη αλλά πρέπει να προσέξω τη συμπεριφορά μου γιατί ο άντρας μου δε θέλει και πολύ για να τους σιχτιρίσει και δε θέλω να είμαι εγώ η αιτία για κάτι τέτοιο. Άσχετα που ό,τι και να κάνει εκείνος σε μένα πέφτουν οι ευθύνες, ότι εγώ τον έβαλα να μαλώσει κλπ.
Δεν ξέρω πώς να αντιδράσω... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad





Λίγες μέρες αργότερα, και ύστερα από πολλές απαντήσεις σας στο θέμα (ευχαριστώ πολύ γι' αυτές) σας ενημερώνω ότι μπορείτε να μάθετε τη συνέχεια της ιστορίας μου (χαχαχα, σαν τον Φώσκολο!!) στο θέμα "ΕΝΣΤΙΚΤΟ"...!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lianikos στις Τετ Ιουλ 28, 2010 5:00 am, 1 φορά

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ πονεμενο θεμα.Οταν ο μεγαλος μου ο Βαγγελακης ηταν περιπου 1 ετους τον εδινα καμια φορα στην μητερα μου για Σ/Κ παντα οταν τον γυριζε πισω το παιδι ειχε πολυ διαφορετικη συμπεριφορα.Οποτε και εκει το σταματησα,να φανταστεις πηγαινε μονος του και εβλεπε τηλεοραση που εμεις δεν ανοιγουμε ποτε,δεν ετρωγε δεν κοιμοτανε και ολο αγκαλια!!!!Η πεθερα μου απο την αλλη ουτε οταν γεννησα δεν με ρωτησε ποιος θα κρατησει τον μεγαλο.ΔΕεν μας εχει ζητησει ποτε να τα κρατησει μονο για διακοπες και βεβαια εμεις ουτε που το σκεφτομαστε!!!!!Η γνωμη μου ειναι να μην αφηνεις πουθενα το παιδακι σου γιατι κανενας δεν μπορει να το μεγαλωσει αλλα και να το φροντισει οπως εσυ!!!!!Συ στελνω την συμπαρασταση μου αλλα και τα φιλια μου!!!!!Και καλυτερα μην τσακωθεις!!!! Μη μου το βγάζεις από τη μύτη ρε γαμώτο... 315810

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι τρβάτε βρε κορίσια.Εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοια,ίσα ίσα που η πεθερά μου μου δίνει μία αίσθηση οτι με φοβάται Very Happy

Είναι πολύ λεπτή η θέση σου βρε κορίτσι...δε γίνεται να τσακωθείς,συμφωνώ με τη Νatasha...αλλά και απο την άλλη να κάθεσαι και ανέχεσαι τις προσβολές της;;;; Twisted Evil Twisted Evil
Ωραία ο άντρας σου δε θέλει να τσακωθεί αλλά τι θέση παίρνει;Είναι πολύ σημαντικό πιστεύω.

maria2010

maria2010
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σε καταλαβαινω απολυτα, αλλα να σου πω κάτι? Ότι και να της πεις αυτη αυτο που θελει θα κάνει. Ειτε το παιρνεις αποφαση και της αφηνεις το παιδι είτε πας και το παιρνεις. Όσο και αν μας κακοφαινεται χάρη μας κανουν που κρατανε τα παιδια μας οι μαμαδες και οι πεθερες μας. Όταν γυρναμε και τα παιρνουμε απο τις γιαγιαδες γερα και χαμογελαστα ας μην το πολυψαχνουμε. Αλλωστε για να χαλαρωσουμε κι εμεις λιγο τα αφηνουμε (οσες δεν τα αφηνουν για να πανε στη δουλεια) οποτε χαλαρωσε και απόλαυσέ το.

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα να τσακωθεί και είναι πάντα δίπλα μου. Αλλά αν του πω τις ατάκες της μάνας του θα τους πάρει και θα τους σηκώσει. Και δε θέλω να είμαι υπεύθυνη για κάτι τέτοιο! Αλλά πάλι δεν είμαι και ο τύπος της γυναίκας που στοϊκά θα υπομείνει τα πάντα, ούτε ο τύπος που κρατάει μυστικά από τον άντρα της. Εμείς όλα τα αντιμετωπίζουμε σα μια γροθιά. Γι' αυτό προβληματίζομαι τώρα... Πώς να του τα πω χωρίς να τον μπριζώσω και ποιο θα είναι το αποτέλεσμα...

Και στενοχωριέμαι ρε κορίτσια γιατί καθε φορά το ίδιο γίνεται και κάθε φορά νομίζω ότι την επόμενη τα πράγματα θα είναι καλύτερα και πάλι τον δίνω... Και όλο χαλιόμαστε! Δε βάζει μυαλό αυτή η γυναίκα, δε βάζει, πάει και τελείωσε!!

Α, και στη Νατάσα που είπε για το ενός χρόνου παιδάκι της, να πω ότι τότε απέφευγα να τον δίνω όπως ο διάολος το λιβάνι!! Γιατί μέχρι να γίνει το παιδί 2 χρόνων δεν καταλαβαίνει ότι άλλοι είναι οι κανόνες του ενός σπιτιού και άλλοι οι κανόνες του άλλου!! Τώρα που μπορεί να το κατανοήσει αυτό όμως, έχουμε φύγει από το επίπεδο των κανόνων (για το οποιο πια δεν κάνω ούτε νύξη) και έχουμε φτάσει σε επίπεδο να του ταράξει όλες τις συνήθειες και τους ρυθμούς, μέχρι και του βιολογικού του ρολογιού!!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria2010 έγραψε: Όσο και αν μας κακοφαινεται χάρη μας κανουν που κρατανε τα παιδια μας οι μαμαδες και οι πεθερες μας

Δε θα συμφωνήσω σ'αυτό (χωρίς παρεξήγηση ε; Very Happy )Νομίζω οτι έχει να κάνει με τον άνθρωπο.Εμένα και η μαμά μου και η πεθερά μου με παρακαλάνε να την αφήσω για να μείνουμε μόνοι μας με τον άντρα μου αλλά δεν το κάνω αν δεν υπάρχει λόγος.Ειδικά η πεθερά μου όταν φεύγουμε μου λέει 500 φορές ευχαριστώ που της την αφήσαμε.Ακόμα και όταν έχω κάποια δουλειά και έρχεται σπίτι να την κρατήσει πάλι ευχαριστώ μου λέει αντί να πω εγώ.
Και στο κάτω κάτω εγγόνια τους είναι δεν είναι τα παιδιά του απέναντι,στην ουσία παιδιά τους.Όταν μας πρήζανε παλιότερα "πότε θα κάνετε ένα παιδάκι" ήτανε καλά;

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όμορφα και ήρεμα να της εξηγήσεις ότι παρότι εκείνη έχει μεγαλώσει παιδιά και ξέρει καλύτερα από σένα(ναι,δωσε της λίγους...πόντους για να μην έχεις πρόβλημα με την ίδια και τον άντρα σου),εσύ είσαι η μαμά του,και η κάθε μάνα ξέρει το πρόγραμμα και το τί χρειάζεται το παιδί της όσο καμία άλλη.

Ρίξε της το μπαλάκι και την παγίδα του στυλ:"Εσάς ήξερε η κάθε μάνα πάνω στον πλανήτη ή η πεθερά σας πώς να μεγαλώσετε τον γιο σας καλύτερα από εσάς;;".Με χαμόγελο,και καλοπροαίρετα πάντοτε.(Κι ας βράζεις μέσα σου,δείξε ανώτερη,και καλή! Twisted Evil )

Κατά τ'άλλα πιστεύω ακραδαντα ότι όταν έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο με το πρόγραμμα του παιδιού σου οφείλει να το σέβεται.Δε λέω να τύχει 1-2 φορές,αλλά όχι να το αποσυντονίσει εντελώς το παιδί.

Είσαι δε από τις τυχερές που ο άντρας σου σε υποστηρίζει,οπότε ότι κάνεις κοίτα απλά να μην δημιουργήσει ρήξη ανάμεσα σας.

Καλή τύχη!

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Dimitra_Elena έγραψε:

Κατά τ'άλλα πιστεύω ακραδαντα ότι όταν έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο με το πρόγραμμα του παιδιού σου οφείλει να το σέβεται.Δε λέω να τύχει 1-2 φορές,αλλά όχι να το αποσυντονίσει εντελώς το παιδί.

Είσαι δε από τις τυχερές που ο άντρας σου σε υποστηρίζει,οπότε ότι κάνεις κοίτα απλά να μην δημιουργήσει ρήξη ανάμεσα σας.

Καλή τύχη!


Ευχαριστώ, Δήμητρα Έλενα, η φωνή της λογικής μου χρειάζεται τώρα, γιατί βράζω και είμαι σε φάση που τη δική μου αδυνατώ να την ακούσω!!

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επίσης, δεν ξέρω αν τόνισα αρκετά ότι έχω στερηθεί πολλά πράγματα σε επίπεδο οποιασήποτε μορφής ευχαρίστησης για να κρατήσω αυτό το ρυθμό στο παιδί. Δεν το μετανιώνω και φυσικά δεν κατακρίνω τις μαμάδες που έχουν επιλέξει άλλο τρόπο να μεγαλώσουν τα μικρά τους. Το κάνω επειδή κρίνω ότι για το δικο μου το παιδί αυτό είναι το σωστότερο. Αλλά νιώθω πολύ ηλίθια όταν όλες αυτές οι θυσίες μου ακυρώνονται με επιχειρήματα του τύπου "Έλα μωρέ, και τι έπαθαν τα υπόλοιπα παιδάκια του κόσμου που κοιμούνται στη 1 και στις 2 το βράδυ;; Πίσω από τον κόσμο είστε!!" Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε: "Το μόνο εύκολο είναι να σου πω να έρθεις να τον πάρεις" και "Εγώ το παιδί ξέρω να το φροντίζω καλύτερα από σένα"

Αυτό που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως το ανέχεσαι αυτό!!!Συγνώμη για τη σκληρή έκφραση και σίγουρα δε θα σου πω τι να κάνεις αλλά...δεν έχεις εγωισμό;;;;;Πως αντέχεις να μη μιλάς και τι θα πει οτι ψάχνεις τη λογική;Μιλάμε για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδι και δεν μπορεί να σε ακυρώνει ο καθε ένας όταν είσαι σωστή μητέρα (που είσαι με τα χίλια απ'ότι καταλαβαίνω).
Αν είναι έτσι και θεωρείς οτι δεν πρέπει να απαντάς σε τέτοιου είδους κουβέντες τότε να της το χαρίσεις το παιδί να μην έχει να λέει.

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:

Αυτό που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως το ανέχεσαι αυτό!!!
Αν είναι έτσι και θεωρείς οτι δεν πρέπει να απαντάς σε τέτοιου είδους κουβέντες τότε να της το χαρίσεις το παιδί να μην έχει να λέει.

Απάντησα. Απλά πολύ πιο ήπια από ό,τι θα έπρπεπε με βάση αυτα που μου είπε. Για την ακρίβεια θεωρώ ότι θα έπρεπε να πάω και να τον πάρω. Αλλά αν κάνω κάτι τέτοιο, τότε πρέπει να της πω ότι το παιδί δεν προκειται να το ξανακρατήσει και ότι αν θέλει να το δει θα πρεπει να έρχεται για λίγο στο σπίτι όπως κάθε άλλος επισκέπτης. Φοβάμαι όμως να το τραβήξω τόσο. Φοβάμαι για τη ρίξη του άντρα μου μαζί της και για το ότι το παιδί τελικά θα στερηθεί τη μοναδική γιαγιά που έχει...


υγ. Αθην@ σε ζηλεύω για τη σχέση που έχεις με τις γιαγιάδες του παιδιού σου... Τέτοια σχέση έχω ακούσει και από μια γνωστή. Περιττό να σου πω ότι οι γιαγιάδες είναι οι φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα!!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δυστυχώς όμως αν κάποιος δεν της εξηγήσει και δεν της μιλήσει έξω απο τα δόντια,τότε θα συνεχίσει- γιατί να σταματήσει δεν το βλέπω εφικτό.Και ξέρεις τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις;Μαζεύεις μαζεύεις και στο τέλος γίνεται έκρηξη και τότε θα είναι πολύ πολύ πολύ χειρότερα τα πράγματα.
Καλό θα είναι να την μαλώσετε, δηλ να της πείτε αυτά που θέλετε -ευγενικά στην αρχή- κι ας τσακωθείτε.Μετά τον καυγά θα της εξηγήσετε για ποιο λόγο της τα είπατε και θα της πείτε οτι την αγαπάτε (οι πόντοι που είπε η Dimitra_Elena)

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:Δυστυχώς όμως αν κάποιος δεν της εξηγήσει και δεν της μιλήσει έξω απο τα δόντια,τότε θα συνεχίσει- γιατί να σταματήσει δεν το βλέπω εφικτό.

Τον περασμένο Νοέμβριο της έκανα μια συζήτηση που κράτησε 5 ώρες. Υποτίθεται ότι σε αυτή τη συζήτηση καθεμιά μας είπε στην άλλη όσα την ενοχλούν. Από αυτή τη συζήτηση κατάλαβα ότι η γυναίκα δεν έχει συναίσθηση του τι συμβαίνει στον κόσμο γύρω μας. Μια γυναίκα που μέσα σε ένα χρόνο κράτησε το παιδί συνολικά 6 Σαββατοκύριακα είπε ότι δεν ξέρει πεθερές να βοηθάνε περισσότερο ίσα ίσα μόνο λιγότερο! Αναρωτήθηκα εκείνη τη στιγμή: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ??? affraid affraid Μόνο όταν κατάλαβε τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο γιος της τα πράγματα έβαλε τα κλάματα... Αλλά αποτέλεσμα δε βγήκε. Πάλι τα ίδια, πάλι να μην κρατάει το παιδί και όταν το κάνει να μη σέβεται κανέναν κανόνα. Μια τέτοια γυναίκα δεν πρόκειται να αλλάξει. Αφού δεν άλλαξε με αυτά που ειπώθηκαν πριν απο 6 μήνες δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ!! No No

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τότε τι να σου πω....κουράγιο.Μη μου το βγάζεις από τη μύτη ρε γαμώτο... 522194

Προσπάθησε να τον πηγαίνεις μόνο για να τη δει και να απαντάς με θράσσος όταν σου τη λέει.Αφού είναι και χοντρόπετση τουλάχιστον βγάζε τα απο μέσα σου.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:
Athin@ έγραψε:Δυστυχώς όμως αν κάποιος δεν της εξηγήσει και δεν της μιλήσει έξω απο τα δόντια,τότε θα συνεχίσει- γιατί να σταματήσει δεν το βλέπω εφικτό.

Τον περασμένο Νοέμβριο της έκανα μια συζήτηση που κράτησε 5 ώρες. Υποτίθεται ότι σε αυτή τη συζήτηση καθεμιά μας είπε στην άλλη όσα την ενοχλούν. Από αυτή τη συζήτηση κατάλαβα ότι η γυναίκα δεν έχει συναίσθηση του τι συμβαίνει στον κόσμο γύρω μας. Μια γυναίκα που μέσα σε ένα χρόνο κράτησε το παιδί συνολικά 6 Σαββατοκύριακα είπε ότι δεν ξέρει πεθερές να βοηθάνε περισσότερο ίσα ίσα μόνο λιγότερο! Αναρωτήθηκα εκείνη τη στιγμή: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ??? affraid affraid Μόνο όταν κατάλαβε τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο γιος της τα πράγματα έβαλε τα κλάματα... Αλλά αποτέλεσμα δε βγήκε. Πάλι τα ίδια, πάλι να μην κρατάει το παιδί και όταν το κάνει να μη σέβεται κανέναν κανόνα. Μια τέτοια γυναίκα δεν πρόκειται να αλλάξει. Αφού δεν άλλαξε με αυτά που ειπώθηκαν πριν απο 6 μήνες δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ!! No No

εγω να σου πω για το λιγοτερο!!!η πεθερα μου οταν ημουν εγκυος ειχε την πεποιθηση οτι εγω θα γεννησω και θα της αφησω το μωρο και θα παω να το παρω μεγαλωμενο...δεν ηξερα πως να το χειριστω,κοιμομουν το βραδυ κι εβλεπα οτι μου ανοιγε την κοιλια και το επαιρνε κι εφευγε affraid affraid
αφου γεννησα και στα 4 χρονια που περασαν εχει κρατησει το παιδι 2 8ωρα μου στη δουλεια και μια φορα 2 ωρες μεχρι να γυρισει ο αντρας μου σπιτι (ειχαμε αντιθετες βαρδιες).και μου την ειπε κιολας"εφυγες και κρατησα το παιδι σου(οχι το εγγονι μου...τα συμπερασματα δικα σας...)λες και πηγα για καφε η στο γκομενο!!!!!!!στη δουλεια μου πηγα μανταμμμμ!!!!!!!!!
οσο για την μικρη την εχει δει 5 φορες(ειναι σχεδον 1 χρονου) εκ των οποιων η μια στη βαπτιση της που ηρθε σαν τουριστας,σαν καθε ασχετος και ηταν και η τιμωμενη γιαγια... affraid affraid affraid
οταν ομως πηγαμε σε ενα γαμο στο σοι της και ρωτησε μια συγγενης "ευα πως τα καταφερνετε με το μωρο που εχεις και βαρδιες?" ειπα κι εγω την αληθεια οτι δηλ βαζουμε αντιθετα τις βαρδιες μας για να κραταμε το παιδι(ειχαμε μονο τον μεγαλο τοτε)και για τις κοινες ωρες το κραταει η μανα μου και πεταχτηκε ρε κοριτσια μη πω σαν τι...και ειπε "ε πως βοηθαω κι εγω" affraid affraid affraid
και της λεω "ναι?πότε?" μπροστα στην αλλη...ε το τραβουσε ο οργανισμος της...
athin@ τι της εκανες και σε φοβαται?αν ειναι πολυ αγριο και θελει γονικη συγκαταθεση για να το διαβασει κανεις στειλε το με πμ!!!! Laughing Laughing Laughing

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ πάλι καλή μου θα σου πρότεινα εφόσον ο άντρας σου είναι στο πλάι σου και δεν έχει πρόβλημα να τσακωθεί για κάτι τέτοιο να κάτσεις και να του τα πεις με το νι και με το σίγμα όλα και άστον να κάνει ότι καταλαβαίνει! τι σε πειράζει άμα τσακωθεί? εσύ δηλαδή για΄τι θα πρέπει να ανέχεσαι τέτοιες συμπεριφορές! κάτσε και πες του τα λοιπόν, το πρόβλημα θα το είχες πιστευω αν ο άντρας σου ήταν στον κόσμο του και υποστήριζε την μανούλα του, άκουσε τι σου λέω! τώρα μίλα του και μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι άλλο! Wink

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν και είμαι από τις τυχερές που η μαμά και η πεθερά κρατάνε τους κανόνες (αν και βράδυ δεν την άφησα ποτέ) έχω συναντήσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις στο περιβάλλον μου. Το συμπέρασμα; Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Μία γυναίκα που το κάνει αυτό έχει ένα πράγμα στο μυαλό της... να αναιρέσει την κόρη ή τη νύφη της και να την μειώσει ως μάνα. Για αυτό ακούνε τις περισσότερες φορές την ατάκα ''εγώ ξέρω καλύτερα... τόσα παιδιά μεγάλωσα''. Επειδή όμως το λένε εκ του ασφαλούς, επειδή ξέρουν ότι τους χρειάζονται, νομίζω ότι η λύση είναι μία: να μην πεις τίποτα, απλά να μη στέλνεις το παιδί. Θα καταλάβει και αν κάποια στιγμή ρωτήσει θα της πεις ότι δεν το στέλνω γιατί δεν ακολουθείς τους κανόνες μας. Αν θέλεις να το πάρεις θα πρέπει να τηρήσεις το πρόγραμμά μας. Αν πραγματικά θέλει να περνάει τέτοιες στιγμές με τον μικρό θα το δεχτει. Όσο ανάγκη την έχεις εσύ, τόσο σε έχει κι εκείνη!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dimitra_Elena έγραψε:Όμορφα και ήρεμα να της εξηγήσεις ότι παρότι εκείνη έχει μεγαλώσει παιδιά και ξέρει καλύτερα από σένα(ναι,δωσε της λίγους...πόντους για να μην έχεις πρόβλημα με την ίδια και τον άντρα σου),εσύ είσαι η μαμά του,και η κάθε μάνα ξέρει το πρόγραμμα και το τί χρειάζεται το παιδί της όσο καμία άλλη.

Ρίξε της το μπαλάκι και την παγίδα του στυλ:"Εσάς ήξερε η κάθε μάνα πάνω στον πλανήτη ή η πεθερά σας πώς να μεγαλώσετε τον γιο σας καλύτερα από εσάς;;".Με χαμόγελο,και καλοπροαίρετα πάντοτε.(Κι ας βράζεις μέσα σου,δείξε ανώτερη,και καλή! Twisted Evil )

Κατά τ'άλλα πιστεύω ακραδαντα ότι όταν έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο με το πρόγραμμα του παιδιού σου οφείλει να το σέβεται.Δε λέω να τύχει 1-2 φορές,αλλά όχι να το αποσυντονίσει εντελώς το παιδί.

Είσαι δε από τις τυχερές που ο άντρας σου σε υποστηρίζει,οπότε ότι κάνεις κοίτα απλά να μην δημιουργήσει ρήξη ανάμεσα σας.

Καλή τύχη!

συμφωνω απολυτα με την αποψη αλλα θελω να συμπληρωσω οτι δε θα αλλαξει τιποτα στη συμπεριφορα της απλα θα σταματησουν τα "βαρυγδουπα" λογια του στυλ "εσεις οι νεες μανες δε ξερετε.εμεις ξερουμε"και αλλες τετοιες ηλιθιοτητες.τουλαχιστον εγω οταν μου ειπε "αχ τον κωνσταντινουλη εγω τον αγαπαω οχι 10 αλλα 100 φορες πιο πολυ απο σενα" affraid affraid affraid
της απαντησα "βεβαια,εννοειται!οπως και η γιαγια η βασιλω(πεθερα της) αγαπαει τον βαγγελη(γιος της)100 φορες πιο πολυ απο σενα".............
δε το ξαναπε........
athin@ ΤΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕΣ?ΣΩΣΕ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΣΟΥ!!!!!!!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
athin@ ΤΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕΣ?ΣΩΣΕ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΣΟΥ!!!!!!!

Τίποτα καλέ,είναι το φυσικό της να φοβάται μην ενοχλήσει.Βέβαια της είχα δώσει απο την αρχή να καταλάβει με τι έχει να κάνει χωρίς να μου έχει δώσει δικαιώματα η καημένη.Σε διάφορες συζητήσεις έφερνα την κουβέντα δήθεν τυχαία π.χ. στην πεθερά της αδερφής μου και της έλεγα "μωρέ ας την είχα εγώ πεθερά και θα της έλεγα αν θα μου το έκανε αυτό" ή της έχω πει οτι θα ήθελα να είναι στην Αθήνα οι γονείς μου αλλά να μένουμε σε διαφορετικό δήμο" ή οτι δεν μου αρέσει όταν το ζευγάρι μένει στο ίδιο κτίριο με τους γονείς του ενός και ότι τα καλά πεθερικά είναι αυτά που έρχονται στο σπίτι με παπούτσια και όχι με παντόφλες" διάφορα τέτοια τέλος πάντων! Very Happy Very Happy Very Happy Ε δεν είναι και χαζή,το έπιασε το νόημα Rolling Eyes Της λέω όμως και πράγματα του στυλ "ευχαριστώ τον Θεούλη που μου έδωσε τόσο καλή πεθερά..."
Τώρα που το καλοσκέφτομαι τι την έχω κάνει την καημενούλα,δε μου έφταιξε σε τίποτα...Embarassed
Αλλά αν η άλλη το έχει μέσα της δεν πιάνει τίποτα... Μη μου το βγάζεις από τη μύτη ρε γαμώτο... 837218

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:
Αλλά αν η άλλη το έχει μέσα της δεν πιάνει τίποτα... Μη μου το βγάζεις από τη μύτη ρε γαμώτο... 837218
Αυτό είναι το θέμα... ο χαρακτήρας δεν αλλάζει. Εσύ και σωστά το χειρίστηκες και ήταν τέτοιος ο χαρακτήρας της. Εγώ και τα δυο λάθος τα έκανα. Γιατί όταν γνώρισα τον άντρα μου και είχε μάθει να κατεβάζει καντήλια στη μάνα του και να χτυπάει το χέρι στο τραπέζι και να σπάει πόρτες, εγώ τον μαλάκωσα (η μαλάκω) και του έλεγα "Δεν είναι σωστό αγάπη μου"!! Αυτό όμως, ποτέ δε μου αναγνωρίστηκε! Φα' τα τώρα βλαμμένη!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φα' τα τώρα βλαμμένη!![/quote]

ετσι ετσι.....
κι εγω μια απο τα ιδια.....τουλαχιστον δε θελει να πηγαινει σπιτι τους παρα μονο 2-3 φορες το χρονο και εχω αραξει στα κιλα μου και δεν κανω κουβεντα.τις εκοψα τις μ@λ@κιες τις παλιες.καθε 15-20 μερες "παμε βρε αγαπη μου στο χωριο,γονεις σου ειναι,να δουν και τα παιδια".αν τοσο πολυ θελουν να δουν τα παιδια γιατι δεν ερχονται κι αυτοι καμια φορα??????? δυστυχως μαλλον καποια απο αυτες τις μερες θα πρεπει να παμε.δε το κοβω να το αποφευγω Μη μου το βγάζεις από τη μύτη ρε γαμώτο... 534787

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ βρε συννονοματη τωρα εκτος απο την πεθερα της faye θελω να δειρω και την δικια σου!Κακοποιο στοιχειο με καταντησατε!Εγω παντως θα σου πω οτι απο την στιγμη που η βοηθεια της δεν ειναι ουσιαστικη ουτε μεσα απο την καρδια της και ο αντρας σου δεν εχει προβλημα, ε συχτηρισε την!Θα κατσεις να σκασεις εσυ και να παει χαμενος ο κοπος σου να εχεις το παιδακι σου σε ενα προγραμμα επειδη η αλλη ζει σε παραλληλο συμπαν?Οχι αγαπη μου!Ο χαρακτηρας δεν αλλαζει και ουτε και οι αποψεις της απο οτι φαινεται, να παρεις το παιδι και να μην της το ξαναπας αφου δεν σεβεται το προγραμμα σας.Οσο για τις στιγμες με τον αντρα σου υπομονη.Εγω με τον αντρα μου βρισκομαστε οι δυο μας το βραδυ αφου κοιμηθει η μικρη αν και η μαμα μου με βοηθαει παρα πολυ(η πεθερα μου ειναι σε αλλη πολη)Λιγο πολυ ολες κυνηγαμε για να βρουμε χρονο να σαν ζευγαρι.Αφου εχεις τοσο καλο αντρα που σε υπερασπιζεται θα την βρειτε και την ακρη για τους δυο σας! Very Happy

didimakia2009

didimakia2009
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ γλυκιά μου δυστυχώς σε τέτοια ηλικία και μάλιστα με τέτοιο κεφάλι δύσκολα αλλά μυαλό ο άνθρωπος!

Κράτησε το παιδάκι σου μαζί σου και μην το ξαναστέλνεις!Τα δικά σου τα νευρα θα σπάνε,κανενός άλλου!

Εγώ για 1-2 ώρες τα στέλνω κάτω στην πεθερά μου και γυρνάνε κωλόπαιδα.Μονίμως αγκαλιά τα έχει και μην τολμήσουν να κλάψουν...σαν τρελή κάνει.Και μαζί που είμαστε δηλαδή και τις κάνω παρατηρήσεις εκείνη το βιολί της κάνει και με δουλευει και μες τη μούρη μου.

Γι αυτό μακριά κι αγαπημένοι!

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama marilenas έγραψε:Αχ βρε συννονοματη τωρα εκτος απο την πεθερα της faye θελω να δειρω και την δικια σου!Κακοποιο στοιχειο με καταντησατε!Εγω παντως θα σου πω οτι απο την στιγμη που η βοηθεια της δεν ειναι ουσιαστικη ουτε μεσα απο την καρδια της και ο αντρας σου δεν εχει προβλημα, ε συχτηρισε την!Θα κατσεις να σκασεις εσυ και να παει χαμενος ο κοπος σου να εχεις το παιδακι σου σε ενα προγραμμα επειδη η αλλη ζει σε παραλληλο συμπαν?Οχι αγαπη μου!Ο χαρακτηρας δεν αλλαζει και ουτε και οι αποψεις της απο οτι φαινεται, να παρεις το παιδι και να μην της το ξαναπας αφου δεν σεβεται το προγραμμα σας.Οσο για τις στιγμες με τον αντρα σου υπομονη.Εγω με τον αντρα μου βρισκομαστε οι δυο μας το βραδυ αφου κοιμηθει η μικρη αν και η μαμα μου με βοηθαει παρα πολυ(η πεθερα μου ειναι σε αλλη πολη)Λιγο πολυ ολες κυνηγαμε για να βρουμε χρονο να σαν ζευγαρι.Αφου εχεις τοσο καλο αντρα που σε υπερασπιζεται θα την βρειτε και την ακρη για τους δυο σας! Very Happy
χαχαχα καλα Λια μου με εχεις πεθανει . Βρηκες κανενα καλο κολπο να το οργανωσουμε; χχιχι

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
faye έγραψε:
mama marilenas έγραψε:Αχ βρε συννονοματη τωρα εκτος απο την πεθερα της faye θελω να δειρω και την δικια σου!Κακοποιο στοιχειο με καταντησατε! Very Happy
χαχαχα καλα Λια μου με εχεις πεθανει . Βρηκες κανενα καλο κολπο να το οργανωσουμε; χχιχι

Κορίτσια, πρέπει να φανεί σαν ατύχημα, γιατί η δικιά μου είναι και νέα, δεν μπορώ να ισχυριστώ έμφραγμα, εγκεφαλικό κλπ... Very Happy Μη μου το βγάζεις από τη μύτη ρε γαμώτο... 328109 tongue

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις