Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
98 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 98 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 39  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 39]

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλη ξεκουραση Φιλιτσα..
Ελενη μου ειναι το θεμα των ημερων μαλλον..που την παμε την κουβεντα που την φερνουμε, εκει καταληγουμε παντα! οτιδηποτε ειναι βιομηχανοποιημενο ειναι και απο τη φυση του "υποπτο" τελικα..

δε μου λες, που γεννας εσυ??

Evagelia3

Evagelia3
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έχω ένα αγοράκι 3 ετών και ένα κοριτσάκι 2! Το τρίτο μου είναι κι αυτό κοριτσάκι!! Μάλλον έχω αγχωθεί γιατί σ'αυτή την εγκυμοσύνη έχουν εμφανιστεί μερικά μικροπροβληματάκια.. Καταρχάς έχω μία μικρή αποκόλληση υμένων από τον πλακούντα και εκτός αυτού στο Β' επιπέδου ο γιατρός είδε το ένα νεφρό της μικρής κάπως πρησμένο και το εντεράκι της ''έντονο''.. Μου είπε ότι αυτά μπορεί να μη σημαίνουν κάτι, αλλά επειδή δεν έχω κάνει την αυχενική δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα..

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ
Κάναμε κανονικό σαπούνι τωρα ήρθε η ώρα να κάνουμε και υγρό γιατί οχι?
Να πω την αλήθεια παιδευτηκα λίγο με τα γραμμάρια κάποιες φορές μου έβγαινε πολύ νερουλό άλλες πάρα πολύ πηκτό! Τελικά τα κατάφερα!

ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ


1. 100 γραμμάρια τριμμένο σαπούνι
2. 600 γραμμάρια νερο
3. 1 κουταλία της σούπας υγρή γλυκερίνη
4. 10 σταγόνες από το αιθέριο έλαιο της επιλογής μας
5. κατσαρόλα
6. κουτάλα
7. τριφτης


ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

Τρίβουμε το σαπόυνι στον τρίφτη όσο πιο ψιλό γίνεται.
Τοποθετούμε το σαπούνι στην κατσαρόλα με λίγο από το νερό μας και το ανακατεύουμε. Όσο το σαπόυνι διαλύεται τόσο προσθέτουμε νεράκι μέχρι να το βάλουμε όλο και το σαπούνι να έχει διαλυθεί σχεδόν τελείως.




Βάζουμε την κατσαρόλα σε μεσαία φωτιά και ανακατεύουμε. Αφήστε το να πάρει μαι βράση και προσθέστε την γλυκερίνη. Περιμένουμε να πάρει άλλη μια βράση αποσύρουμε από την φωτιά και προσθέτουμε το αιθέριο έλαιο της επιλογής μας.
Εάν δεν έχετε κάποιο αιθέριο έλαιο μπορείτε να βάλετε κανέλα.



Το αφήνεται να κρυώσει και είναι έτοιμο.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κρεμοσάπουνο, για πλύσιμο πίατων αλλά και για το μπανιο σας.
Σημαντικό ρόλο στον αφρισμό παίζει η περιεκτικότητα του σαπουνίου σας σε έλαια.

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λουκια μου ναι εστρωσε! * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316
Καλησπερα κ στην Ευαγγελια! Μην φοβασαι καλε! Εμας των περισσοτερων ειναι η πρωτη μας! Τι θα κανουμε εμεις? ολα καλα θα πανε. ειναι κατι ιδιαιτερο που σε αγχωνει σε αυτην την εγκυμοσυνη;

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Evagelia3 έγραψε:Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έχω ένα αγοράκι 3 ετών και ένα κοριτσάκι 2! Το τρίτο μου είναι κι αυτό κοριτσάκι!! Μάλλον έχω αγχωθεί γιατί σ'αυτή την εγκυμοσύνη έχουν εμφανιστεί μερικά μικροπροβληματάκια.. Καταρχάς έχω μία μικρή αποκόλληση υμένων από τον πλακούντα και εκτός αυτού στο Β' επιπέδου ο γιατρός είδε το ένα νεφρό της μικρής κάπως πρησμένο και το εντεράκι της ''έντονο''.. Μου είπε ότι αυτά μπορεί να μη σημαίνουν κάτι, αλλά επειδή δεν έχω κάνει την αυχενική δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα..
γιατι δεν κανατε αυχενικη?

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
loukia_84 έγραψε:καλη ξεκουραση Φιλιτσα..
Ελενη μου ειναι το θεμα των ημερων μαλλον..που την παμε την κουβεντα που την φερνουμε, εκει καταληγουμε παντα! οτιδηποτε ειναι βιομηχανοποιημενο ειναι και απο τη φυση του "υποπτο" τελικα..

δε μου λες, που γεννας εσυ??


Ηταν να γεννησω στο μητερα αλλα ο γιαυρος μου πηγε στο Γαια κ τελικα θα γεννησω με το καλο εκει.

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filitsaki έγραψε:ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ
Κάναμε κανονικό σαπούνι τωρα ήρθε η ώρα να κάνουμε και υγρό γιατί οχι?
Να πω την αλήθεια παιδευτηκα λίγο με τα γραμμάρια κάποιες φορές μου έβγαινε πολύ νερουλό άλλες πάρα πολύ πηκτό! Τελικά τα κατάφερα!

ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ


1. 100 γραμμάρια τριμμένο σαπούνι
2. 600 γραμμάρια νερο
3. 1 κουταλία της σούπας υγρή γλυκερίνη
4. 10 σταγόνες από το αιθέριο έλαιο της επιλογής μας
5. κατσαρόλα
6. κουτάλα
7. τριφτης


ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

Τρίβουμε το σαπόυνι στον τρίφτη όσο πιο ψιλό γίνεται.
Τοποθετούμε το σαπούνι στην κατσαρόλα με λίγο από το νερό μας και το ανακατεύουμε. Όσο το σαπόυνι διαλύεται τόσο προσθέτουμε νεράκι μέχρι να το βάλουμε όλο και το σαπούνι να έχει διαλυθεί σχεδόν τελείως.




Βάζουμε την κατσαρόλα σε μεσαία φωτιά και ανακατεύουμε. Αφήστε το να πάρει μαι βράση και προσθέστε την γλυκερίνη. Περιμένουμε να πάρει άλλη μια βράση αποσύρουμε από την φωτιά και προσθέτουμε το αιθέριο έλαιο της επιλογής μας.
Εάν δεν έχετε κάποιο αιθέριο έλαιο μπορείτε να βάλετε κανέλα.



Το αφήνεται να κρυώσει και είναι έτοιμο.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κρεμοσάπουνο, για πλύσιμο πίατων αλλά και για το μπανιο σας.
Σημαντικό ρόλο στον αφρισμό παίζει η περιεκτικότητα του σαπουνίου σας σε έλαια.







βρηκα τα εγγραφα του!!!!!ωραια κλεβω τον αντρα μου!!!χοχοχοχοχοχοχοχοχοχοχ * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654316

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελενη σχεδον ολες τους γιατρους μας ακολουθουμε απο οτι καταλαβα..ανεξαρτητα απο το μαιευτηριο τελικα..
ειναι και η πρωτη φορα, δυσκολα αλλαζεις καποιον που σου εμπνεει εμπιστοσυνη.. Rolling Eyes

βρε Ευαγγελια, ως προς την αποκολληση τουλαχιστον, ειναι κατι εξαιρετικα συνηθες..ισως στα προηγουμενα μικρακια σου ειχες πιο ευκολες εγκυμοσυνες και για αυτο σ εχει παρει λιγο απο κατω, ολα καλα θα πανε, μην αγχωνεσαι..

discordia

discordia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου Ευαγγελια, καλωσηρθες!
Διωξε ολους σου τουε φοβους! Τις ιδιες φοβιες εχουμε κι εμεις, το υπολοιπο παρεακι, αλλα μετα απο ενδελεχη αναζητηση και συζητηση αποφασισαμε να βαλουμε μπροστα την θετικη μας ενεργεια και σκεψη, να ηρεμουμε η μια την αλλη και να εχουμε μια απαιτηση: να πανε ολα καλα! Και θα πανε!!!

Καλησπερα και στα υπολοιπα κοριτσακια!!!
Εδω ο καιρος ειναι μαγιατικος.... εχει εναν ηλιο, θες να πας για πικνικ...
ολομοναχη εγω και παλι σημερα απο αντρουλη. Γυρισε απο Αλεξ/λη χτες και οπως ηρθε εφυγε γιατι του βγαλανε δουλειες στο πατρικο του. Εφυγε και η μαμα μου το πρωι και κανω παρεα με την γριπη μου!!! Δεν πειραζει, καλη καρδια!

Φιλιτσα εχω 2 ερωτησεις! ποιο σαπουνι να παρω για να τριψω? στο τελος που λεει οτι η σαπουναδα εχει σχεση με τα ελαια τι εννοει? οσο πιο πολυ ελαιο μεσα, τοσο πιο λιγη σαπουναδα?
ααα 3 ερωτησεις.... απο που αγοραζω υγρη γλυκερινη???

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπραβο Φιλιτσα, εσωτερικες οικογενειακες υποκλοπες.. * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 328109 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 328109

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αντηλιακό λεβάντας για μωρά

50 ml σισαμέλαιο bio
3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας bio

Ανακατεύουμε καλά τα παραπάνω υλικά μέσα σε ένα γυάλινο σκουρόχρωμο μπουκάλι.
Αυτό το απλό αντηλιακό για παιδιά είναι πολύ καλό, το χρησιμοποιώ στον γιο μου που είναι 2 μηνών. Έχει 7 βαθμούς προστασίας, για να τον προστατεύει όταν είναι στην σκιά. Αυτό το λαδάκι τρέφει και περιποιείται την επιδερμίδα του μωρού μου και συγχρόνως την προστατεύει από ερεθισμούς και η λεβάντα τον βοηθάει να ηρεμίσει και να χαλαρώσει όταν έχει ένταση.
Έχει χρώμα χρυσαφί και το άρωμα υπέροχο, που μ’ αρέσει τόσο που το βάζω κι εγώ!
Αναρτήθηκε από Maria's handmade στις 10:54 π.μ.



Σμαρω κρατω τις ερωτησεις σου και θα σου απαντησω οταν ερθει!εγω τωρα μονο κλεβω δεν ξερω τπτ αλλο!

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σε ευχαριστουμε πολυ Φιλιτσα!!!

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κηραλοιφή για κρυολόγημα:
• 3 κουταλιές της σούπας κερί μέλισσας
• 5 κουταλιές της σούπας αγνό παρθένο ελαιόλαδο
• 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου
• 3 σταγόνες αιθέριο έλαιο μέντας
3 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου

discordia

discordia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οοοοκ φιλιτσα, κλεβε εσυ, να αντιγραφουμε κι εμεις και ερωτησεις στο τελος του κλεψιματος...μαθηματος...

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω την εκπομπη την ειχα πετυχει προχθες στην τιβι...Κανα μηνα πριν ελεγα τα ιδια στον παυλο και ελεγε οτι υπερβαλλω μολις τα ειδε ομως δεν ειχε να πει τιποτα...Λοιπον,το οτι ο ολυμπος και η δελα ειναι ελληνικες εμενα δεν μου λεει τιποτα...Δηλαδη εσεις που ξερετε τι γινεται στην ελλαδα με τους ελεγχους τα εμπιστευεστε περισσοτερο απ τα ξενα?εγω ουτε καν..Η καλυτερη λυση αν δεν εχει παραγωγο να σ δινει εγγυημενο γαλα ειναι το κατσικισιο...Πρωτον γιατι ουτως η αλλως ειναι πιο υγιεινο (νομιζω επειδη δεν εχει καζεινη) δευτερον επειδη η ζητηση σε γαλα κατσικιου ειναι κατα πολυ πολυ μικροτερη απο της αγελαδας δεν ειναι ουτε τοοοοοσο πολυ εμβολιασμενα ουτε τα αμρεγουν με τις συνθηκες που αρμεγουν τις αγελαδες...Ειανι λιγο στους τυφλους ο μονοφθαλμος...

Οσο για το θηλαστρο.Αν θελεις το αγοραζεις απο τωρα απλα καλυτερα να μην το χρησιμοποιεις μεχρι να σαραντησεις γιατι θελει τοσο γιανα εδραιωθει ο θηλασμος..Δηλαδη πρεπει το σωμα σου να μαθει ποσο γαλα χρειαζεται το μωρο για να παραγει το αντιστοιχο.Αν χρησιμοποιεις και θηλαστρο μπερδευεις την παραγωγη.Το προτιμοτερο απο ολα ειναι να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα βγαινει πολυ ακριβο (νομιζω ενα 50ευρο το μηνα ειχα διαβασει).Απο εκει και περα το θηλαστρο το επιλεγεις αναλογα με το ποσο θελεις να βγαλεις.Αν θελεις να βγαζεις καθημερινα για να κανεις τραπεζα ή αν θελεις περιστασιακα επειδη πχ λειπεις απο το μωρο και δεν θελεις να πετρωσει το στηθος.Τα καλυτερα ειναι τα ηλεκτρικα και μαλιστα διπλη αντλησης γιατι μιμουνται περισσοτερο τις θηλαστικες κινησεις του εμβρυου οποτε και το γαλα που βγαινει ειναι αυτο που ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα της παραγωγης σου.Με αυτο εννοω πως αν χρησιμοποιεις θηλαστρο και βγαλει πολυ λιγα μλ δεν σημαινει οτι παραγεις τοσο αρα το παιδι πειναει αλλα οτι τοσο εβγαλε το θηλαστρο.ειναι ασχετο το ενα με το αλλο.δεν ειναι ενδεικτικο της παραγωγης.τα καλυτερα θηλαστρα παντως (αν και αυτο ειναι διαφιμηση τωρα) απο οσο εχω διαβασει ειναι το swing της medela αν και η τιμουλα του τσουζει αρκετα......

(βρε τι γνωσεις εχω η ατιμη κινητη εγκυκλοπαιδεια ειμαι...χαχχαχα)

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σου Σμαρω..τελειος καιρος κι εμεις κλεισμενες σπιτι.. * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 654655

και λειπουν και τα παληκαρια μας.. * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 3 679259

αν δε μου κατεβασει και το δεντρο, χαμος θα γινει!!

ακομα ταλαιπωρεισαι ε?τουλαχιστον , δεν εχει πολυ κρυο..θα περασει, μεχρι να κανει τον κυκλο του ειναι!!

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
filitsaki έγραψε:Κηραλοιφή για κρυολόγημα:
• 3 κουταλιές της σούπας κερί μέλισσας
• 5 κουταλιές της σούπας αγνό παρθένο ελαιόλαδο
• 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου
• 3 σταγόνες αιθέριο έλαιο μέντας
3 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου


καλα εισαι φοβερη! συνεχισε την πολυ καλη δουλεια! study

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ς να φτιάξετε σαμπουάν από λευκό και πράσινο σαπούνι
Σαν αθεράπευτη λάτρης των φυσικών καλλυντικών που είμαι, σας παρουσιάζω το πιο αγνό σαμπουάν που υπάρχει!!!!!!!φού έψαξα αρκετά και μετά από μερικές δοκιμές, είμαι έτοιμη να σας δώσω τη συνταγή. Μη φανταστείτε πώς είναι κάτι το δύσκολο, είπαμε σε αυτό το blog τα περισσότερα υλικά θα τα βρίσκουμε στη κουζίνα μας, άντε και μέχρι το φαρμακείο.

Τα υλικά μας:
- 125 γρ. λευκό και πράσινο σαπούνι
- 1 ποτήρι ζεστό νερό
- 1/2 ποτήρι έγχυμα χαμομηλιού (για ξανθά μαλλιά) ή δενδρολίβανου (για μαύρα μαλλιά)
- 1 κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο
- 8 κουταλιές της σούπας υγρή γλυκερίνη (θα τη βρείτε στα φαρμακεία)
- 20 σταγόνες αιθέρια έλαια της προτίμησής σας (προαιρετικά)

Και ξεκινάμε με 5 πολύ απλά βήματα:
1. Τρίβουμε στον τρίφτη τα σαπούνια


2. Βάζουμε σε μια κατσαρόλα τα σαπούνια με το νερό και το έγχυμα του χαμομηλιού να λιώσουν σε ben marie.



3. Μόλις λιώσουν καλά (διαρκεί 1/2 ώρα περίπου) προσθέτουμε το ελαιόλαδο.



4. Ανακατεύουμε καλά να ομογενοποιηθούν τα υλικά και κατεβάζουμε από τη φωτιά.
Μόλις κρυώσει λίγο το μίγμα, προσθέτουμε τη γλυκερίνη ανακατεύοντας συνέχεια.



5. Αφού κρυώσει εντελώς το σαμπουάν μας, αν θέλουμε, προσθέτουμε για άρωμα κυρίως 20 σταγόνες αιθέριου ελαίου και ανακατεύουμε να ενσωματωθεί με τα υπόλοιπα υλικά.



6. Τέλος, μεταφέρουμε το σαμπουάν σε μπουκάλι καλά πλυμμένο και αποστειρωμένο.



Το συγκεκριμένο σαμπουάν είναι μια παραλλαγή του πράσινου σαπουνιού που συνήθιζαν και λουζόντουσαν οι παππούδες μας και είχαν μέχρι τα βαθιά γεράματά τους λαμπερά και υγιή μαλλιά.
Δεν κάνει αφρό όπως τα σαμπουάν του εμπορίου.
Έχει αντισηπτικές ιδιότητες
Τα μαλλιά γίνονται λίγο σκληρά, αλλά αποκτούν υπέροχο όγκο.



Δεν έχει καθόλου χημικά πρόσθετα, παράγωγα πετρελαίου και συντηρητικά.
Με το συγκεκριμένο σαμπουάν δεν θα αποκτήσετε ποτέ πιτυρίδα, κνησμό, εκζέματα (με έσωσε στην κυριολεξία) ή άλλες αλλεργικές καταστάσεις.
Δοκιμάστε το!!!!!!!

Evagelia3

Evagelia3
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
filitsaki έγραψε:
Evagelia3 έγραψε:Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έχω ένα αγοράκι 3 ετών και ένα κοριτσάκι 2! Το τρίτο μου είναι κι αυτό κοριτσάκι!! Μάλλον έχω αγχωθεί γιατί σ'αυτή την εγκυμοσύνη έχουν εμφανιστεί μερικά μικροπροβληματάκια.. Καταρχάς έχω μία μικρή αποκόλληση υμένων από τον πλακούντα και εκτός αυτού στο Β' επιπέδου ο γιατρός είδε το ένα νεφρό της μικρής κάπως πρησμένο και το εντεράκι της ''έντονο''.. Μου είπε ότι αυτά μπορεί να μη σημαίνουν κάτι, αλλά επειδή δεν έχω κάνει την αυχενική δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα..
γιατι δεν κανατε αυχενικη?
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επειδή άργησα να βρω γυναικολόγο και δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω αυτή την εξέταση δεν την έκανα. Οπότε όταν έμεινα έγκυος δεύτερη φορά ο γιατρός μου (ο ίδιος που έχω και τώρα), επειδή γνώριζε και τις προσωπικές μου πεποιθήσεις, μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω την αυχενική εφόσον το αποτέλεσμα δεν αλλάζει για μένα(δηλ δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κρατούσα λόγω κάποιας πάθησης). Έτσι δεν την έκανα ούτε σ'αυτή την εγκυμοσύνη. Ωστόσο ένας γιατρός στο Αλεξάνδρα με ''μάλωσε'' λέγοντας μου ότι έπρεπε να είχα κάνει αυχενική άσχετα από την προσωπική μου επιλογή. Μάλλον είχε δίκιο..

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cheers Φιλιτσα, εσυ κι η Ματα Χαρυ.. cheers

Σοφακι απλα προσκυνω.. Respect Respect Respect καλε, το χεις σπουδασει το ζητημα!!

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειμαι απλα απιστευτα αποφασισμενη να θηλασω οτι και να γινει!!!!
Θα κανω και εγω αρχειο με αυτα που ανεβαζεις φιλλιω!!!!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Evagelia3 έγραψε:
filitsaki έγραψε:
Evagelia3 έγραψε:Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έχω ένα αγοράκι 3 ετών και ένα κοριτσάκι 2! Το τρίτο μου είναι κι αυτό κοριτσάκι!! Μάλλον έχω αγχωθεί γιατί σ'αυτή την εγκυμοσύνη έχουν εμφανιστεί μερικά μικροπροβληματάκια.. Καταρχάς έχω μία μικρή αποκόλληση υμένων από τον πλακούντα και εκτός αυτού στο Β' επιπέδου ο γιατρός είδε το ένα νεφρό της μικρής κάπως πρησμένο και το εντεράκι της ''έντονο''.. Μου είπε ότι αυτά μπορεί να μη σημαίνουν κάτι, αλλά επειδή δεν έχω κάνει την αυχενική δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα..
γιατι δεν κανατε αυχενικη?
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επειδή άργησα να βρω γυναικολόγο και δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω αυτή την εξέταση δεν την έκανα. Οπότε όταν έμεινα έγκυος δεύτερη φορά ο γιατρός μου (ο ίδιος που έχω και τώρα), επειδή γνώριζε και τις προσωπικές μου πεποιθήσεις, μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω την αυχενική εφόσον το αποτέλεσμα δεν αλλάζει για μένα(δηλ δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κρατούσα λόγω κάποιας πάθησης). Έτσι δεν την έκανα ούτε σ'αυτή την εγκυμοσύνη. Ωστόσο ένας γιατρός στο Αλεξάνδρα με ''μάλωσε'' λέγοντας μου ότι έπρεπε να είχα κάνει αυχενική άσχετα από την προσωπική μου επιλογή. Μάλλον είχε δίκιο..

προσωπικη μου βεβαια αποψη αλλα πολυ καλα εκανε ο γιατρος στο Αλεξανδρα και σε μαλωσε..εγω τυχαινει να εχω αντιθετη αποψη με την δικη σου, κατηγορηματικα κιολας, δε σε κατακρινω φυσικα, ολοι τις επιλογες μας κανουμε..αλλα απο οτι καταλαβα για να εχεις τωρα δευτερες σκεψεις ισως κατι να αλλαξε μεσα σου..σωστα??

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κηραλοιφή για χαλαρωτικό μασάζ:
• 3 κουταλιές της σούπας κερί μέλισσας
• 5 κουταλιές της σούπας αγνό παρθένο ελαιόλαδο
• 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας
3 σταγόνες αιθέριο σανταλόξυλου

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sofki έγραψε:Ειμαι απλα απιστευτα αποφασισμενη να θηλασω οτι και να γινει!!!!

νομιζω κι ετσι πρεπει Σοφακι..αλλιως με την πρωτη δυσκολια θα παρατουσαμε ολες την προσπαθεια..αν ειμαστε σιγουρες για το ποοοοσο πολυ το θελουμε, θα το καταφερουμε κιολας!!

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 39]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 39  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις