Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΑΚΡΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΚΙΝΔΙΝΟΣ ΑΛΛΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ .ΕΓΩ ΚΑΝΩ 5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΣΕ ΕΚΥΟΥΣ. ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ .

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εμείς καπνίζουμε. Εγώ έπαιρνα τζούρες από τον άντρα μου στις εγκυμοσύνες μου Embarassed
Πάντα στο μπαλκόνι, χειμώνα-καλοκαίρι, και όσοι έρχονται βγαίνουν έξω.
Οι γονείς μου κάπνιζαν, η μαμά μου το έκοψε βασικά λόγω αποφρακτικής πνευμονοπάθειας. Ο πατέρας μου καπνίζει πούρα!
Μου φαίνεται θα φτάσω στα όρια της μαμάς μου για να μπορέσω να το κόψω!!! Βέβαια αν αυξήσουν κι άλλο τις τιμές στα τσιγάρα θα το κόψω μαχαίρι. Δεν θα μου φτάνει ο μισθός μου!

http://mammael.blogspot.com/

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΙ ΓΩ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΣΕ ΠΟΤΕ ΠΛΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ Π.Χ.ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑΣ Η ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΡΟ.ΕΓΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΝΙΖΑ 3-4 ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ...Κ ΜΕΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΟΡΜΗΞΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ!!!!ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΥΡΙΣΑ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΔΙΟΜΕΝΗ ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΦΩΝΑΖΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ"ΜΟΥ ΜΥΡΙΣΕ ΤΣΙΓΑΡΟΟΟΟΟ"!(ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ,ΤΡΑΓΙΚΟ...)ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΠΑΛΙ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΤΡΕΛΗ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΠΡΙΝ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Rolling Eyes

fraoulenia

fraoulenia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
egw den kapnizw kai oute prokeitai
na dw pos tha epiballo ton suzigo na plenei ta dontia tou prin akoumpisei tin mikri
akoma thymamai tin myrvdia tou tsigarou apo to stoma tou mpampa mou otan imoun pitsirika kai me filouse
olo pouf kai poug imouna..

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κάπνιζα και μάλιστα πολύ. Όταν αποφασίσαμε να βάλουμε μπρος για παιδί άρχισα να το ελαττώνω και την μέρα που βρήκε θετικό το τεστ το έκοψα. Από τότε και μέχρι σήμερα είχα καπνίσει μόλις 5 τσιγάρα και αυτά όχι ολόκληρα αλλά με το που γύρισα στη δουλειά πριν 2 εβδομάδες... κάνω ένα την μέρα με τον πρωινό καφέ μου!!! Ο άντρας μου καπνίζει όμως και μαλλώνουμε για αυτό. Όσο ήμουν έγκυος κλειδωνόταν στο γραφείο και κάπνιζε πράγμα που με εκνεύριζε γιατί ο καπνός δεν σταματάει στην πόρτα του δωματίου!!! 15 μέρες πριν γεννήσω τον εξόρισα στο μπαλκόνι και κάναμε γενική καθαριότητα να είναι καθαρό το σπίτι. Από τότε δεν ξανακάπνισε μέσα. Πότε θα το κόψει να ηρεμήσουμε?????

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια εγώ προέρχομαι απο 5μελή οικογένεια οπου καπνίζανε όλοι (μόνο εγώ και ο σκύλος δεν καπνίζαμε)Εγώ δεν κάπνισα ποτέ γιατί το θεωρώ τη μεγαλύτερη βλακεία,κάτι το εντελώς ανούσιο.Ο άντρας μου καπνίζει και γενικά στον περίγυρό μας καπνίζουν όλοι.Όταν έμεινα έγκυος τσακώθηκα άπειρες φορές λέγοντας οτι τόσα χρόνια δε με σεβάστηκε κανείς τώρα ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ μπροστά μου και μάλιστα οι γονείς μου,τα αδέρφια μου,άντρας μου και τα πεθερικά μου,μου την είπανε για τον τρόπο που το απαίτησα.Αλλά πρώτη φορά δεν έκανα πίσω και τους είπα οτι θα βλέπουν ή τα τσιγάρα τους ή εμένα και την κοιλιά μου και ευτυχώς οι μάχες μου απέδωσαν.ΕΛΕΟΣ.Δεν ξανακάπνισε κανείς μέσα στο σπίτι (σε κανένα σπίτι όσο ήμουνα εκεί) και ευτυχώς τώρα με το παιδί δεν καπνίζει κανένας μέσα.Τουλάχιστον αυτό το σέβονται.Είναι και το μοναδικό παιδί προς το παρόν απο όλες τις πλευρές.

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma El έγραψε:Και εμείς καπνίζουμε. Εγώ έπαιρνα τζούρες από τον άντρα μου στις εγκυμοσύνες μου Embarassed
Πάντα στο μπαλκόνι, χειμώνα-καλοκαίρι, και όσοι έρχονται βγαίνουν έξω.
Οι γονείς μου κάπνιζαν, η μαμά μου το έκοψε βασικά λόγω αποφρακτικής πνευμονοπάθειας. Ο πατέρας μου καπνίζει πούρα!
Μου φαίνεται θα φτάσω στα όρια της μαμάς μου για να μπορέσω να το κόψω!!! Βέβαια αν αυξήσουν κι άλλο τις τιμές στα τσιγάρα θα το κόψω μαχαίρι. Δεν θα μου φτάνει ο μισθός μου!

Ειλικρινά αυτό δεν το καταλαβαίνω! Το μόνο σου κίνητρο για να κόψεις το τσιγάρο εδώ και τώρα είναι το αν θα'χεις να το πληρώσεις ή όχι;;; Δηλαδή η υγεία σου τι αξία έχει για σένα;;; Είναι φτηνότερη από το τσιγάρο, οπότε δεν πειράζει που την σπαταλάμε;;;

Δηλαδή πρέπει να φτάσεις στο "αμήν" για να το κόψεις;; Έχεις ψάξει καθόλου να δεις τι είναι αυτό που έχει η μανούλα σου;;; Αποτελεί την 4η αιτία θανάτου παγκοσμίως και ΔΕΝ θεραπεύεται! Τόσο απλά!

http://www.incardiology.gr/pathiseis_alles/xap.htm

Για ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες σ'αυτό το site: http://www.pneumonologist.gr/pages/Greek/kyria_nosimata/copd.html

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=10011
http://news.pathfinder.gr/health/261810.html


Κι από κει και πέρα, φαντάζομαι πως όλοι επιθυμείτε, εύχεστε, ελπίζετε πως αύριο-μεθαύριο, τα παιδιά σας δε θα καπνίζουν. Πως ακριβώς θα τα πείσετε; Με το τσιγάρο στο χέρι; "Εγώ έπεσα στην παγίδα, πρόσεξε εσύ να μην πέσεις;;"!!

Τα παιδιά συνήθως μιμούνται αυτά που βλέπουν από τους μεγάλους! Καλά θα ήταν να αντιγράφανε μόνο τα καλά, αλλά αυτό δεν ισχύει! http://www.medlook.net/article.asp?item_id=606

Στην Καθημερινή έγραφαν πριν ένα μήνα περίπου:

«Φυσική» ροπή προς το τσιγάρο έχουν τα παιδιά με γονείς καπνιστές

«Εκκολαπτόμενοι καπνιστές» φαίνεται ότι είναι τα παιδιά που μεγαλώνουν από γονείς που καπνίζουν. Οπως κατέδειξε έρευνα του Royal College of Physicians, τα παιδιά με γονείς καπνιστές έχουν 90% περισσότερες πιθανότητες να γίνουν και τα ίδια καπνιστές, σε σχέση με παιδιά γονιών που δεν έχουν υιοθετήσει αυτή τη συνήθεια. Και αξίζει να τονισθεί ότι σχεδόν το 40% των Ελληνόπουλων εκτίθενται στο παθητικό κάπνισμα στο σπίτι.

(http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_25/06/2010_405851)

Ψάχνετε τα πάντα γύρω από το παιδί - θέματα σχετικά με το τσιγάρο και το κάπνισμα έχετε ψάξει καθόλου;;

http://www.nosmoke.gr/smokingandconsequences/articlesaboutsmoking/270-2010-06-03-09-01-27.html

http://www.e-child.gr/content/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1

Και η λίστα είναι ατελείωτη...

Κάντε ένα δώρο ζωής στον εαυτό σας και στα παιδιά σας: ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ - ΜΠΟΡΕΙΤΕ! Και δεν υπάρχει δε μπορώ - το δε θέλω συνήθως είναι πιο ισχυρό!

Συγγνώμη αν ακούγομαι απόλυτη, αυστηρή ή οτιδήποτε άλλο. Πιθανόν το ότι δεν έχω καπνίσει ποτέ με κάνει να μην καταλαβαίνω κάποια πράγματα...

Αλλά εξακολουθώ να θεωρώ την υγεία ως το πιο ακριβό αγαθό. Και δυστυχώς δεν την πουλάνε πουθενά, ούτε αντικαθίσταται με τίποτα. Το κακό είναι ότι καταλαβαίνουμε την αξία της μόνο όταν τη χάσουμε...

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρουλακι ενισταμαι, οι γονεις μου δεν καπνιζαν σου λεω, η φιλη μου οι γονεις της καπνιζαν και μπροστα της και ολας και εκεινη δεν καπνισε ποτε, ειναι θεμα χαρακτηρα αν θα καπνισεις πιστεψε με δεν εχει καμια σχεση αν καπνιζαν οι γονεις σου, μη σου πω οτι οταν καπνιζουν και ολας επειδη δεν αρεσει στα παιδια δεν καπνιζουν τοσο ευκολα απο γονεις που δεν καπνισαν ποτε και δεν το εχουν σιχαθει. οσο για την ερευνα που λες ολοι το λενε το τσιγαρο κανει κακο, αλλα ο καθε ανθρωπος αντιδρα αλλιως, εγω αντιδρω οτι εχω πανω στο τσιγαρο γιαυτο και δεν μπορω να το κοψω το ξεκινησα απο στεναχωρια και ειναι το μονο που με χαλαρωνει, οσο οτι δεν πρεπει να καπνιζουμε και να επιβαρινουμε τα παιδια μας συμφωνω σε αυτο και επαυξανω

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαριτσάκι μου, για όσα παραδείγματα έχεις να μου πεις για παιδιά που δεν καπνίζουν ενώ οι γονείς τους κάπνιζαν, έχω να σου αντιπαραθέσω άλλα τόσα με γονείς που κάπνιζαν και τα παιδιά τους καπνίζουν.

Και το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι ανιψιές του άντρα μου: ο πατέρας τους είναι καπνιστής (η μητέρα τους όχι). Και οι δυο κόρες, όταν κάπνισαν πρώτη φορά τους άρεσε πολύ, δεν τις πείραξε καθόλου, ένιωσαν σαν να'ναι χρόνια καπνίστριες, τους ήρθε απολύτως φυσιολογικά, κάτι σαν "τι χάναμε τόσα χρόνια"!!

Όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί υπάρχουν, με γονείς καπνιστές ή μη, παιδιά καπνιστές ή μη. Αλλά δεν αρκεί να κρίνουμε από το περιβάλλον μας και τα κοντινά μας παραδείγματα για να βγάλουμε ένα "συμπέρασμα" του τι ισχύει περισσότερο - μια έρευνα είναι νομίζω πιο αξιόπιστη.

Μέχρι και γενετική διαφοροποίηση έχει εντοπιστεί σε καπνιστές, η οποία προκαλεί μεγαλύτερη ευκολία στον εθισμό στο κάπνισμα.
Κι όπως όλα τα γενετικά μας χαρακτηριστικά, έτσι κι αυτό υπάρχει η πιθανότητα να το "κληρονομούμε" στα παιδιά μας.

Τώρα όσον αφορά το αν κάνει κακό ή όχι το τσιγάρο και πόσο κακό κάνει στον καθένα... ε τι να πω.. θεωρώ ότι κάθε συζήτηση είναι περιττή...

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε ρουλα αυτο λεμε οτι εμενα που δεν καπνιζαν καπνισα, της φιλης μου που καπνιζαν και γενετικα ηταν πιο επιρρεπεις δεν καπνισε, ειναι θεμα καθαρα του χαρακτηρα του καθε ατομου αν θα καπνισει η οχι, και του αντρα μου οι γονεις δεν καπνιζαν ποτε αυτος καπνισε, το θεμα για μενα δεν ειναι οτι ενα παιδι θα καπνισει αν καπνισουν οι γονεις η δεν θα καπνισει αν δεν καπνιζουν, ειναι θεμα χαρακτηρα καθαρα, εγω αν δεν ειχα βρει οτι ετσι απαλυνω τις στεναχωριες μου και νιωθω πιο ανετα που ειμαι ντροπαλη δεν θα καπνιζα, δεν θα το ειχα αρχισει, αλλοι παλι το αρχιζουν κλασσικα για μαγκια και τους μενει και μετα, ολα ξεκινουν απο το γιατι αρχιζει καποιος να καπνισει και οχι απο τους γονεις τι κανανε

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Crazy έγραψε:Μαριτσάκι μου, για όσα παραδείγματα έχεις να μου πεις για παιδιά που δεν καπνίζουν ενώ οι γονείς τους κάπνιζαν, έχω να σου αντιπαραθέσω άλλα τόσα με γονείς που κάπνιζαν και τα παιδιά τους καπνίζουν.

Εγώ πάντως (το έγραψα και παραπάνω) οι γονείς μου με δύο πακέτα τη μέρα, η αδερφή μου και ο αδερφός μου το ίδιο και εγώ δεν κάπνισα ποτέ.
Το θέμα είναι όμως οτι ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω την αντίδραση των γονιών μου και τις φασαρίες στο σπίτι όταν κατάλαβαν οτι τα αδέρφια μου καπνίζουν.Δηλαδή με ποιό σκεπτικό λες στο παιδί να μην κάνει κάτι που εσύ κάνεις με τόσο πάθος και αρνήσαι κατηγορηματικά να σταματήσεις;

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
Crazy έγραψε:Μαριτσάκι μου, για όσα παραδείγματα έχεις να μου πεις για παιδιά που δεν καπνίζουν ενώ οι γονείς τους κάπνιζαν, έχω να σου αντιπαραθέσω άλλα τόσα με γονείς που κάπνιζαν και τα παιδιά τους καπνίζουν.

Εγώ πάντως (το έγραψα και παραπάνω) οι γονείς μου με δύο πακέτα τη μέρα, η αδερφή μου και ο αδερφός μου το ίδιο και εγώ δεν κάπνισα ποτέ.
Το θέμα είναι όμως οτι ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω την αντίδραση των γονιών μου και τις φασαρίες στο σπίτι όταν κατάλαβαν οτι τα αδέρφια μου καπνίζουν.Δηλαδή με ποιό σκεπτικό λες στο παιδί να μην κάνει κάτι που εσύ κάνεις με τόσο πάθος και αρνήσαι κατηγορηματικά να σταματήσεις;


πες τα βρε παιδί μου πες τα! (φανατική αντικαπνίστρια όπως καταλαβαίνεις!) αφού καπνίζεις εσύ, τι να του πεις δηλαδή του παιδιού αν το πιάσεις με τσιγάρο! το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χαστουκίσεις τον εαυτό σου!
ενώ εγώ άνετα θα του σπάσω το κεφάλι αν τον πιάσω με καμιά τέτοια σαχλαμάρα! Razz

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:ενώ εγώ άνετα θα του σπάσω το κεφάλι αν τον πιάσω με καμιά τέτοια σαχλαμάρα!

Ναι θα συμφωνούσα αλλά πως να το κάνω όταν καπνίζει ο μπαμπάς και ΚΑΘΕ Δευτέρα το κόβει;-Ακόμα μου χρωστάει 500 ευρώ απο ένα στοίχημα που του είπα σιγά μη το κόψεις.

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
Μαρία έγραψε:ενώ εγώ άνετα θα του σπάσω το κεφάλι αν τον πιάσω με καμιά τέτοια σαχλαμάρα!

Ναι θα συμφωνούσα αλλά πως να το κάνω όταν καπνίζει ο μπαμπάς και ΚΑΘΕ Δευτέρα το κόβει;-Ακόμα μου χρωστάει 500 ευρώ απο ένα στοίχημα που του είπα σιγά μη το κόψεις.


απαπα! τα χρωστούμενα γρήγορα πες του! δεν είναι εποχές για να αφήνουμε χρέη! Razz εμάς δεν καπνίζει ο μπαμπάς ( ίσως κανένα στα κρυφά, δεν μαρτυράει!) οπότε επανέρχομαι στο γεγονός ότι θα την φάει την σφαλιάρα του ανετώτατα!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Crazy έγραψε:Μαριτσάκι μου, για όσα παραδείγματα έχεις να μου πεις για παιδιά που δεν καπνίζουν ενώ οι γονείς τους κάπνιζαν, έχω να σου αντιπαραθέσω άλλα τόσα με γονείς που κάπνιζαν και τα παιδιά τους καπνίζουν.

Εγώ πάντως (το έγραψα και παραπάνω) οι γονείς μου με δύο πακέτα τη μέρα, η αδερφή μου και ο αδερφός μου το ίδιο και εγώ δεν κάπνισα ποτέ.
Το θέμα είναι όμως οτι ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω την αντίδραση των γονιών μου και τις φασαρίες στο σπίτι όταν κατάλαβαν οτι τα αδέρφια μου καπνίζουν.Δηλαδή με ποιό σκεπτικό λες στο παιδί να μην κάνει κάτι που εσύ κάνεις με τόσο πάθος και αρνήσαι κατηγορηματικά να σταματήσεις;


πες τα βρε παιδί μου πες τα! (φανατική αντικαπνίστρια όπως καταλαβαίνεις!) αφού καπνίζεις εσύ, τι να του πεις δηλαδή του παιδιού αν το πιάσεις με τσιγάρο! το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χαστουκίσεις τον εαυτό σου!
ενώ εγώ άνετα θα του σπάσω το κεφάλι αν τον πιάσω με καμιά τέτοια σαχλαμάρα! Razz

δηλ αν εισαι παχυσαρκος να μην μιλησεις αν το παιδι σου ειναι παχυσαρκο, να μην προσπαθησεις να το αλαξεις επειδη ξερεις ποσο κακο ειναι, αν ο ενας γονιος πινει θα πρεπει να αποδεχτει το παιδι του να πινει να μην προσπαθησει να το πεισει για το αντιθετο, οπως και αν καποιος καπνιζει και ξερει ποσο εξαρτηση ειναι και δεν κοβεται ευκολα μετα, να μην μιλησει στο παιδι του οτι εκεινος κανει το λαθος να μην το κανει και αυτο; ωραια λογικη δεν την ειχα σκεφτει, αρα εγω που ειμαι ντροπαλη να μην προσπαθησω τα παιδια μου να γινουν κοινωνικα, εγω που καπνιζω να μην προσπαθησω να τους μιλαω για τα κατα του τσιγαρου,κτλ

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οσο για το χαστουκι που ειπε καποια ως καπνιστρια εχω να της πω οτι μια τρυπα στο νερο θα κανει, η μανα μου οταν με πρειζει με το τσιγαρο το αποτελεσμα ειναι να νευριασω και να βγω κατευθειαν να καπνισω, με την αντιδραση τιποτα δεν θα γινει, αν θες να κανεις κατι κατεβασε του τα πνευμονια πως γινονται ολες τις αρρωστιες κτλ απο το ιντερνετ πες του για τον εθισμο και αστο να αποφασισει, γιατι αν δεν αποφασισει απο μονο του οτι δεν πρεπει να καπνισει που δοκιμασε, οτι και να λες εσυ και οσα χαστουκια και να δινεις απλα θα καπνιζει κρυφα σου

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να επανέλθω σχετικά με το άρθρο της Καθημερινής επισημαίνοντας κάτι γιατί νομίζω χρειάζεται διευκρίνιση:

Το άρθρο έλεγε:

«Εκκολαπτόμενοι καπνιστές» φαίνεται ότι είναι τα παιδιά που μεγαλώνουν από γονείς που καπνίζουν. Οπως κατέδειξε έρευνα του Royal College of Physicians, τα παιδιά με γονείς καπνιστές έχουν 90% περισσότερες πιθανότητες να γίνουν και τα ίδια καπνιστές, σε σχέση με παιδιά γονιών που δεν έχουν υιοθετήσει αυτή τη συνήθεια. Και αξίζει να τονισθεί ότι σχεδόν το 40% των Ελληνόπουλων εκτίθενται στο παθητικό κάπνισμα στο σπίτι.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_25/06/2010_405851


Το άρθρο (και κατά συνέπεια η έρευνα) δε λέει ότι 90% των παιδιών με γονείς καπνιστές θα είναι κι αυτά καπνιστές.

Η έρευνα έδειξε ότι παιδιά καπνιστών έχουν 90% περισσότερες πιθανότητες να είναι καπνιστές αργότερα και αυτά.

Δεν λέει ότι αν οι γονείς ήταν μη καπνιστές, τα παιδιά τους θα'χαν 0% πιθανότητες να είναι καπνιστές!! Μην μπερδεύετε τα δεδομένα!!!

Συμφωνώ με τη Μαρίτσα ότι είναι και θέμα χαρακτήρα. Αλλά κι αυτός ως ένα βαθμό από το περιβάλλον που μεγαλώνουμε δε διαμορφώνεται και δεν επηρεάζεται;;

Αυτό περί ντροπής.. ε τι να σου πω τώρα;;; Σε τι ενισχύει την αυτοπεποίθησή σου το τσιγάρο;; Μια ψευδαίσθηση είναι!! Αφού το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων καπνίζει, καπνίζοντας κι εσύ, νιώθεις πιο αποδεκτή! Πιο κοντά στο πρότυπο της πλειοψηφίας!
Μια χαρά άτομο είσαι Μαρίτσα μου, μια κούκλα και με προσωπικότητα, δε χρειάζεσαι "ενισχυτικά"!!


Δείτε εδώ ένα άρθρο του in.gr σχετικά με το τι πρέπει να κάνουν οι γονείς ώστε τα παιδιά τους να μην καπνίσουν ποτέ.

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=39178

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:
Μαρία έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Crazy έγραψε:Μαριτσάκι μου, για όσα παραδείγματα έχεις να μου πεις για παιδιά που δεν καπνίζουν ενώ οι γονείς τους κάπνιζαν, έχω να σου αντιπαραθέσω άλλα τόσα με γονείς που κάπνιζαν και τα παιδιά τους καπνίζουν.

Εγώ πάντως (το έγραψα και παραπάνω) οι γονείς μου με δύο πακέτα τη μέρα, η αδερφή μου και ο αδερφός μου το ίδιο και εγώ δεν κάπνισα ποτέ.
Το θέμα είναι όμως οτι ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω την αντίδραση των γονιών μου και τις φασαρίες στο σπίτι όταν κατάλαβαν οτι τα αδέρφια μου καπνίζουν.Δηλαδή με ποιό σκεπτικό λες στο παιδί να μην κάνει κάτι που εσύ κάνεις με τόσο πάθος και αρνήσαι κατηγορηματικά να σταματήσεις;


πες τα βρε παιδί μου πες τα! (φανατική αντικαπνίστρια όπως καταλαβαίνεις!) αφού καπνίζεις εσύ, τι να του πεις δηλαδή του παιδιού αν το πιάσεις με τσιγάρο! το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χαστουκίσεις τον εαυτό σου!
ενώ εγώ άνετα θα του σπάσω το κεφάλι αν τον πιάσω με καμιά τέτοια σαχλαμάρα! Razz

δηλ αν εισαι παχυσαρκος να μην μιλησεις αν το παιδι σου ειναι παχυσαρκο, να μην προσπαθησεις να το αλαξεις επειδη ξερεις ποσο κακο ειναι, αν ο ενας γονιος πινει θα πρεπει να αποδεχτει το παιδι του να πινει να μην προσπαθησει να το πεισει για το αντιθετο, οπως και αν καποιος καπνιζει και ξερει ποσο εξαρτηση ειναι και δεν κοβεται ευκολα μετα, να μην μιλησει στο παιδι του οτι εκεινος κανει το λαθος να μην το κανει και αυτο; ωραια λογικη δεν την ειχα σκεφτει, αρα εγω που ειμαι ντροπαλη να μην προσπαθησω τα παιδια μου να γινουν κοινωνικα, εγω που καπνιζω να μην προσπαθησω να τους μιλαω για τα κατα του τσιγαρου,κτλ

Απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να πεισεις ενα παιδι να μην κανει αυτο που κανεις εσυ γιατι ειναι κακο...θα σου πει εσυ γιατι το κανεις?καλως η κακως ειμαστε τα προτυπα των παιδιων μας οσο κ να προσπαθουμε να μην μας μοιασουν στις κακες μας συνηθειες ολο κ κατι θα παρουν απο αυτες!Αυτο ειναι δεδομενο!
Εγω προσωπικα οχι μονο δεν καπνιζω αλλα ειμαι κ φανατικα κατα του καπνισματος,δεν επιτρεπω κ να καπνιζει κανενας στο σπιτι μου απο τοτε που εμεινα μαζι με τον αντρα μου οποιος ηθελε κ θελει βγαινει στο μπαλκονι χειμωνα η καλοκαιρι...Κ τωρα που εχω κ το φατσουλινακι ειμαι ακομα πιο προσεκτικη οσοι καπνιζουν πλενονται πριν αγκαλισουν την μικρη μου!!
Καπνιζουν πολυ τα πεθερικα μου κ πολλες κ πολλοι φιλοι!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:
δηλ αν εισαι παχυσαρκος να μην μιλησεις αν το παιδι σου ειναι παχυσαρκο, να μην προσπαθησεις να το αλαξεις επειδη ξερεις ποσο κακο ειναι, αν ο ενας γονιος πινει θα πρεπει να αποδεχτει το παιδι του να πινει να μην προσπαθησει να το πεισει για το αντιθετο, οπως και αν καποιος καπνιζει και ξερει ποσο εξαρτηση ειναι και δεν κοβεται ευκολα μετα, να μην μιλησει στο παιδι του οτι εκεινος κανει το λαθος να μην το κανει και αυτο; ωραια λογικη δεν την ειχα σκεφτει, αρα εγω που ειμαι ντροπαλη να μην προσπαθησω τα παιδια μου να γινουν κοινωνικα, εγω που καπνιζω να μην προσπαθησω να τους μιλαω για τα κατα του τσιγαρου,κτλ

Μα δεν είπαμε να μη του μιλήσεις,όπως θα κάνω κι εγώ.Απλώς αν σε εμένα θα πει και ο μπαμπάς γιατί το κάνει; έχω το "δικαίωμα" να της πω οτι είναι ένα λάθος του μπαμπά και όλα τα υπόλοιπα τέλος πάντων.Αν της το πει ο πατέρας της θα της πει το κλασσικό εγώ έκανα το λάθος μην το κάνεις κι εσύ.Εκεί υπάρχουν δύο περιπτώσεις:ή να τον ακούσει ή να σκεφτεί οτι εγώ θα το δοκμάσω γιατί κάτι καλό θα έχει για να το κάνει αυτός.
Όσο για τα υπόλοιπα, στην πλειοψηφία τους οι παχύσαρκοι γονείς απο επιλογή έχουν και παχύσαρκα παιδιά.Το ποτό είναι άλλη κατηγορία όπως και τα ναρκωτικά,το χαρτοπαίξιμο κ.α.Είναι ακραίες περιπτώσεις και δεν είναι το ίδιο πράγμα με το τσιγάρο που είναι "μία απλή καθημερινή συνήθεια"

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:
δηλ αν εισαι παχυσαρκος να μην μιλησεις αν το παιδι σου ειναι παχυσαρκο, να μην προσπαθησεις να το αλαξεις επειδη ξερεις ποσο κακο ειναι, αν ο ενας γονιος πινει θα πρεπει να αποδεχτει το παιδι του να πινει να μην προσπαθησει να το πεισει για το αντιθετο, οπως και αν καποιος καπνιζει και ξερει ποσο εξαρτηση ειναι και δεν κοβεται ευκολα μετα, να μην μιλησει στο παιδι του οτι εκεινος κανει το λαθος να μην το κανει και αυτο; ωραια λογικη δεν την ειχα σκεφτει, αρα εγω που ειμαι ντροπαλη να μην προσπαθησω τα παιδια μου να γινουν κοινωνικα, εγω που καπνιζω να μην προσπαθησω να τους μιλαω για τα κατα του τσιγαρου,κτλ


Όχι βέβαια!! Εννοείται πως όχι..
Αλλά το ισχυρότερο επιχείρημα είναι το σωστό παράδειγμα, όχι το "την πάτησα εγώ, πρόσεξε να μην την πατήσεις κι εσύ"!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:αστο να αποφασισει, γιατι αν δεν αποφασισει απο μονο του οτι δεν πρεπει να καπνισει που δοκιμασε, οτι και να λες εσυ και οσα χαστουκια και να δινεις απλα θα καπνιζει κρυφα σου

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:αστο να αποφασισει, γιατι αν δεν αποφασισει απο μονο του οτι δεν πρεπει να καπνισει που δοκιμασε, οτι και να λες εσυ και οσα χαστουκια και να δινεις απλα θα καπνιζει κρυφα σου

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.

Κι εγώ συμφωνώ.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αθηνα μου απο την απλη καθημερινη συνηθεια που εγραψες καταλαβαινω οτι δεν καπνιζεις λοιπον εχω να σου πω οτι δεν ειναι καθημερινη συνηθεια ειναι μια εξαρτηση οπως το ποτο και τα ναρκωτικα, το εχω βιωσει γιατι δεν μπορω να το κοψω, οταν ειχα να καπνισω καιρο γιατι θηλαζα το γιο μου ειχα φαει τα λυσακα μου, ειμουνα στα ορια της καταθλιψης και της τρελλας γιατι μονο αυτο με χαλαρωνε απο την καθημερινοτητα του σπιτιου που ειμαι, αν ηταν μια απλη καθημερινη συνηθεια θα το ειχαν κοψει παρα πολυ που λενε θελω να το κοψω, αυτη η συνομιλια δεν μπορει να γινει με ατομα που δενεχουν καπνισει γιατι δεν ξερουν πολυ απλα, και εγω οταν δεν καπνιζα οπως ειπα ελεγα μα ποσο χαζοι ειναι ρε παιδι μου να βαζουν εναν αερα καπνο που εχει χαλια γευση στο στομα τους, τους κοροιδευα και ομως τα λουστηκα και τωρα ξερω οτι δεν ειναι τοσο απλο για τον καθενα να το κοψει αλλοι μπορουν και αλλοι οχι, οπως ειπα ειναι γιατι καπνιζει ο καθενας, εμενα αμα μου κοψεις και το τσιγαρο που ειμαι στο σπιτι ολη μερα θα τρελαθω, βγαινω στο μπαλκονι 2 λεπτα και νιωθω οτι κανω ενα διαλειμμα ξεφευγω

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:οσο για το χαστουκι που ειπε καποια ως καπνιστρια εχω να της πω οτι μια τρυπα στο νερο θα κανει, η μανα μου οταν με πρειζει με το τσιγαρο το αποτελεσμα ειναι να νευριασω και να βγω κατευθειαν να καπνισω, με την αντιδραση τιποτα δεν θα γινει, αν θες να κανεις κατι κατεβασε του τα πνευμονια πως γινονται ολες τις αρρωστιες κτλ απο το ιντερνετ πες του για τον εθισμο και αστο να αποφασισει, γιατι αν δεν αποφασισει απο μονο του οτι δεν πρεπει να καπνισει που δοκιμασε, οτι και να λες εσυ και οσα χαστουκια και να δινεις απλα θα καπνιζει κρυφα σου


εγώ εγώ! εγώ είμαι αυτή με το χαστούκι! Razz γιατί πάνω από όλα είμαστε δημοκρατικοί άνθρωποι! Shocked
ας του γυρίσει το κεφάλι σβούρα και θα δούμε μετά! όσο για το κρυφά, από εμένα δεν πρόκειται να ξεφύγει! έχω μεγάλη μύτη! στην κυριολεξία! Razz
και τον άντρα μου τον καταλαβαίνω άν το κάνει! τώρα αν μετά από όλα αυτά θέλει να συνεχίσει να βάζει τον καρκίνο μέσα του, κακό του κεφαλιού του!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαρακι δεν αντιλεγω οτι και εγω θα ηθελα να το χαστουκισω αλλα επειδη ειμαι στην αλλη ακρη και ξερω την ψυχολογια του καπνιστη γιαυτο στο ειπα οτι και στο ξυλο να το σπασεις ειλικρινα τιποτα δεν θα κανεις

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις