Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω ξεκινησα το καπνισμα στα 19 στην σχολη, τον πρωτο καιρο περναμε ενα πακετο ολες και καναμε μονο οταν βγαιναμε εξω! Μετα μου εγινε συνηθεια αλλα το maximum ηταν 10-15 τσιγαρα το πολυ την ημερα δυσκολευτικα πολυ να το κοψω στην πρωτη εγκυμοσυνη, ειχα πονοκεφαλους, νευρα και αλλα πολλα και για ενα μικρο διαστημα βασιστηκα στο 1-2 τσιγαρα την μερα οπου σου λενε (1-2 για να κανεις 5) με τα πολλα και επειδη εβλεπα και τον αντρα μου να στεναχωριεται το εκοψα, οταν σταματησα να θηλαζω την μικρη σχεδον 6 μηνων χαραματα ηταν ειχα ξυπνησει και εφτιαξα μια κουπα ελληνικο καφε εκει καπνισα και το πρωτο τσιγαρο και ενιωσα ωραια! δεν προλαβα να το ξεκινησω και εμεινα εγκυος στον μπεμπη! Τωρα το ξεκινησα παλι στην ιδια φαση χαραμα-καφες και κανω γυρω στα 4 οταν ειμαι σπιτι αλλα οταν βγαινω κανω παραπανω. Στο σπιτι δεν καπνιζουμε ιδιαιτερα αλλα οχι οτι δεν καπνιζουμε και καθολου τυχαινει να ειμαι στην κουζινα και να το αναψω ή να κοιμουντε τα μικρα και να βλεπουμε ταινεια και να κανουμε τσιγαρο στο σαλονι.

didimakia2009

didimakia2009
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εγώ καπνίζω.Σταμάτησα το τσιγάρο λίγο πριν μείνω έγκυος και ξανακάπνισα αφού τελείωσα με τον θηλασμό.Σύνολο ένα χρόνο και κάτι έκανα να καπνίσω.Βλακεία μου το ξαναξεκίνησα αλλα τόσο καιρό δεν κάπνιζα γιατί είχα κίνητρο τα παιδιά μου.Μόλις έκοψα το γάλα ήθελα σαν τρελή να καπνίσω.

Καπνίζω μόνο έξω στο μπαλκόνι κι αυτά να είναι μέχρι 5 τσιγάρα την ημέρα όσο δηλαδή τα παιδιά κοιμούνται.

Όταν βγαίνω έξω με τα παιδιά δεν καπνίζω,όπως και μόνη μου. Αλλά αυτό το πράγμα να είσαι με το καρότσι με μωρά μέσα και ο άλλος να φουμάρει αμέριμνος ακριβώς δίπλα με τσαντίζει. Εγώ έχω τσακωθεί και καταστηματάρχες και με αυτους που καπνίζουμε δίπλα μου.

Από την στιγμή που βγήκε ένας νόμος είναι υποχρεωμένοι να τον τηρούν και να σέβονται τον άλλον δίπλα όπως κάνω κι εγώ.

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συγγνωμη μα κόλλησα σε ένα σημείο... ποιος σας ειπε οτι εχουμε το δικαιωμα να χαστουκίζουεμ τα παιδια μας για κάποια επιλογή τους εστω κι αν ειναι λαθος ? Ο σκοπός είναι να μπορουμε να "χαστουκιζουμε" με τα λογια μας το καθε τι...

Συγκεκριμενα δε οσον αφορα το τσιγαρο, οσα χαστουκια κι αν ριξετε, το αποτελεσμα ΔΕΝ θα ειναι αυτο που θελετε, ισα ισα...

Και θα επαναλαβω... ΑΝ καπνισουν καποτε τα παιδια μου, θα ηθελα να το μαθω νωρις να τους αγοραζω τσιγαρα και να μην γινουν στοχος του καθε επιτηδιου εμπορου !

http://familyclubproducts.blogspot.com

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eixa xekinisei to tsigaro stin triti lukeiou mazi me tis panellinies,olo elega oti kapoia stigmi tha to kopsw giati den mou prosferei tpt,o bill kapnize k autos k mou lege esu apokleietai na to kopseis!
9 mines prin to gamo sikwnomai ena prwi k eixa k paketo me 12 tsigara mesa alla k kapno(mou arese kalutera) kai lew sofia telos petaw to paketo alla kratisa ton kapno.
itan 10/08/07 erxetai o bill ato spiti k tou anakoinwnw ta nea den me pistepse,tou lew seira sou twra k to kobei stis 13/08/07!apo tote exoume na to baloume sto stoma mas k sta pneumonia mas!
bre koritsia to prwi xupnaw k eimai allos anthrwpos!ta rouxa mallia klp den murizoun pleon!
einai fores pou to zitaw nai alla ena tsigaro einai den tha me kanei oti thelei!!!!!!!!!! Wink

voskopoula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω κορίτσια ΔΥΣΤΥΧΩΣ και καπνίζω και κάπνιζα και θα καπνίζω...και κάπνιζα κ στην εγκυμοσύνη....βέβαια μέσα στο σπίτι το αποφεύγω το τσιγάρο αλλά δεν θέλω να το κόψω! Ο γιος μου φυσικά κ με κράζει για το τσιγάρο...αλλά εγώ εκεί... και τα τσιγάρα μου κ τα πούρα μου και ναργιλέ το χειμώνα... affraid
Τώρα όταν μεγαλώσει ο γιος μου με το καλό και μου πει ότι καπνίζει... δεν ξέρω τι θα τον κάνω!
Εύχομαι να μη καπνίσει ποτέ...αλλά εαν καπνίσει τουλάχιστον να μη πίνει και εννοείται μακριά από ναρκωτικα!!!

(Κράξτε ευχαρίστως....)

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια μπορειτε να με βρισετε ελευθερα κ θα εχετε κ δικιο γιατι εγω κ τωρα που ειμαι εγκυος κανω 3 τσιγαρα την ημερα Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

http://www.gatospito.com

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ladycat έγραψε:κοριτσια μπορειτε να με βρισετε ελευθερα κ θα εχετε κ δικιο γιατι εγω κ τωρα που ειμαι εγκυος κανω 3 τσιγαρα την ημερα Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Βρε καλή μου γατουλίνα,αμαρτία το μπεμπάκι...Κι είσαι στην 25η εβδομάδα,έχει πνευμονάκια,και είναι θαρρείς και το έχεις κλείσει σε ένα δωμάτιο και φυσάς τον καπνό πάνω του.

Τέλοσπάντων,εσύ ξέρεις.Δεν είσαι και υπερβολική να κάνεις ένα πακέτο,αλλά βρες τη δύναμη και απεγκλώβισε το νινάκι σου από...τον "θάλαμο αερίων"!

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχως καπνιζω απο τα 17 μου οχι ομως φανατικα οπως ο αντρας μου. Η περιπτωση μου ειναι πολυ περιεργη. Νομιζω οτι με τραβαει συγκεκριμενες ωρες και μερες. Τωρα το καλοκαιρι εχουμε την αυλη και βολευει το χειμωνα εχουμε το γραφειο που η μικρη δεν μπαινει ποτε σχεδον να κατσει. Ειναι απαγορευμενος χωρος για εκεινη Laughing . Το σπιτι μας ειναι μεγαλο πολυ οποτε δεν φτανει κατι στα αλλα δωματια με ανοιχτη μπαλκονοπορτα.
Στην εγκυμοσυνη καπνισα σε ολη την διαρκεια ζητημα 2-3 τσιγαρα και αυτα μετα τον 5ο μηνα γιατι στις αρχες ουτε που ηθελα την μυρωδια του.
Να φανταστειτε τον αντρα μου τον εδιωχνα αν δεν ειχε κανει πρωτα πλυσεις με Listerine και πλυσιμο δοντιων.
Δυστυχως ειναι μια συνηθεια που δεν την αποφευγουμε ευκολα. Οι γονεις μου ειναι και οι 2 φανατικοι καπνιστες και αν και δεν καπνιζουν ποτε μπροστα στη μικρη σε κλειστο χωρο ειναι μια εικονα που η Αλεξανδρα την ειδε πολυ μικρη.
Καποια περιοδο το ειχα κοψει για 4 μηνες περιπου και τα ειχα καταφερει. Μακαρι να το ξαναεκανα...αλλα δυστυχως δεν την παιρνω την αποφαση. Εχω και τον χαρμανι τον αντρα μου που δεν με αφηνει να αγιασω!!!

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ άρχισα να καπνίζω σε ηλικία 20 ετών (όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο) και το έκοψα όταν έμεινα έγκυος. Δυο μήνες μετά τη γέννα άρχισα να καπνίζω που και που κανένα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] αλλά τώρα έχω ένα χρόνο που το έχω κόψει τελείως [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ο άντρα μου απ' την άλλη είναι μανιώδης καπνιστής..Βέβαια βγαίνει στο μπαλκόνι αλλά τι να το κάνω όταν μυρίζει ολόκληρος τσιγαρίλα..
Προσπαθώ να τον πείσω να το κόψει αλλά δε βλέπω φώς.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Πάντως συμφωνώ ότι πρέπει πάνω απ' όλα να βάζουμε την υγεία των παιδιών μας και όχι τα δικά μας εγωιστικά θέλω..

papaki70

papaki70
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Με το θέμα του τσιγάρου είμαι απόλυτη. Δε θέλω να έρχεται σε επαφή το παιδί μου ούτε με καπνισμένα ρουχα ούτε με καπνισμένη αναπνοή. Στο σπίτι δεν καπνίζουμε. Αλλά καπνίζουν οι παπούδες. Απορροφάνε οι καναπέδες οι κουρτίνες οι τοίχοι και είμαι μες τα νεύρα. Φυσικά μπροστά του δεν καπνίζουν αλλά αν τύχει και κάνει κανένα ο πεθερός μου στο μπαλκόνι μετά τον βάζω να αλλάξει ρούχα και να πλύνει δόντια και χερια αν όχι να κάνει και μπάνιο. Του έχω πάρει το παιδί από την αγκαλιά μετά απο τσιγάρο και τον έχω κράξει απίστευτα. Σε ΟΛΑ είμαι ελαστική αλλά σε αυτό οχι.

marytsilo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εχετε δικιο,κι εγω καπνιζα από τα 18 μου χρόνια και το εκοψα τωρα στα 29 γιατι εμεινα εγκυος.Ευτυχως που δεν καπνιζει ο αντρας μου γιατι θα ηταν πολυ δυσκολο να το κοψω.Αυτο το μωρακι τι φταιει να εισπνεει ολο αυτο τον καπνο?Κριμα δεν ειναι?

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αναφέρω εκ τον προτέρων πως είμαι φανατική αντικαπνίστρια και οτι η στάση μου επί του καπνίσματος είναι αδιάλλακτη. Πραγμα που δε συνηθίζω γενικά στη ζωή μου.

Αυτή η σταση μου προέρχεται από χρόνια καταπίεση των καπνιστών απέναντι σε μη καπνιστές.
Ένα είδος φασισμού κατα τη γνώμη μου, που περιλαμβάνεται στη φράση: "θες δε θες θα καπνίσεις". Αυτή η αναρμοστη συμπεριφορά, ο μη σεβασμός απέναντι στο συνάνθρωπο έχει παγιωθεί και έχει γίνει αποδεκτή, πράγμα το οποίο με εξοργίζει αφάνταστα.
Θεωρώ οτι τα δικαιώματα των μη καπνιστών καταπατώνται κατάφορα, είτε είναι βρέφη, είτε παιδιά, είτε ενήλικες. Και σε αυτό είμαι απόλυτη.
Θεωρείτε οτι είναι κακό να διεκδικήσουμε επιτέλους τα δικαιώματά μας; Ή ακόμα και των βρεφών, που δεν είναι σε θέση να το κάνουν απο μόνα τους απέναντι στο κάπνισμα;
Τέλος θα ήθελα να προσθέσω οτι δεν έχω σκοπό να στεναχωρήσω όποια μαμα είναι καπνίστρια, απλώς παραθέτω την αποψη μου.

Μάθετε οτι οι ουσίες που μένουν πάνω στα ρούχα των καπνιστών, είναι πιο βλαβερές ακόμα και από τον ίδιο τον καπνό του τσιγάρου.

vikimama

vikimama
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
egw koritsia kapnizw apo ta 19 mou .fanatikh den tha to elega para mono se duskoles periptwseis entonou stres px.... kathe mera dld kanw 4 5 tsigarkia prospathw na einai otan koimatai o mikro kala h megalh oute na o plhsiazei kai olo epithdes kanei gkouxou gkouxou ki leei mama thes na skotwtheis?xaxaxxax


me swnei pou eimai spiti me ta paidia kaoma kai prospathw na mhn kapnizw ........

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vikimama έγραψε:egw koritsia kapnizw apo ta 19 mou .fanatikh den tha to elega para mono se duskoles periptwseis entonou stres px.... kathe mera dld kanw 4 5 tsigarkia prospathw na einai otan koimatai o mikro kala h megalh oute na o plhsiazei kai olo epithdes kanei gkouxou gkouxou ki leei mama thes na skotwtheis?xaxaxxax


me swnei pou eimai spiti me ta paidia kaoma kai prospathw na mhn kapnizw ........

Μπράβο της που σε προτρέπει να το κόψεις!

Και παρότι κι εσύ καπνίζεις,μπράβο σου που δεν καπνίζεις μπροστά τους.

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Crazy έγραψε:
Mamma El έγραψε:Και εμείς καπνίζουμε. Εγώ έπαιρνα τζούρες από τον άντρα μου στις εγκυμοσύνες μου Embarassed
Πάντα στο μπαλκόνι, χειμώνα-καλοκαίρι, και όσοι έρχονται βγαίνουν έξω.
Οι γονείς μου κάπνιζαν, η μαμά μου το έκοψε βασικά λόγω αποφρακτικής πνευμονοπάθειας. Ο πατέρας μου καπνίζει πούρα!
Μου φαίνεται θα φτάσω στα όρια της μαμάς μου για να μπορέσω να το κόψω!!! Βέβαια αν αυξήσουν κι άλλο τις τιμές στα τσιγάρα θα το κόψω μαχαίρι. Δεν θα μου φτάνει ο μισθός μου!

Ειλικρινά αυτό δεν το καταλαβαίνω! Το μόνο σου κίνητρο για να κόψεις το τσιγάρο εδώ και τώρα είναι το αν θα'χεις να το πληρώσεις ή όχι;;; Δηλαδή η υγεία σου τι αξία έχει για σένα;;; Είναι φτηνότερη από το τσιγάρο, οπότε δεν πειράζει που την σπαταλάμε;;;

Δηλαδή πρέπει να φτάσεις στο "αμήν" για να το κόψεις;; Έχεις ψάξει καθόλου να δεις τι είναι αυτό που έχει η μανούλα σου;;; Αποτελεί την 4η αιτία θανάτου παγκοσμίως και ΔΕΝ θεραπεύεται! Τόσο απλά!

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φούντωσες έτσι και είσαι τόσο επιθετική; Έτσι ένιωσα εγώ τουλάχιστον. Την άποψη μου είπα στην τελική. Rolling Eyes

http://mammael.blogspot.com/

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Koρίτσια μου ας κρατήσουμε τους ήπιους τόνους,κι ας λέει η καθεμία την άποψη της ήρεμα...!

Έτσι κι αλλιώς είναι επιλογή της καθεμίας τί θα κάνει!Εγώ παθιάζομαι με το τσιγάρο,κάποια άλλη παθιάζεται αρνητικά με εκείνους που καπνίζουν!

Είμαστε κοινωνία,όλοι υπάρχουμε κι ο καθένας σεβαστός με την επιλογή του.

Τα φιλιά μου,πάω να καπνίσω και βρίστε με αν θέλετε,αλλά δεν έκανα ούτε ένα σήμερις!

Σας φιλώ πολύ πολύ! Embarassed I love you

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:

στην πλειοψηφία τους οι παχύσαρκοι γονείς απο επιλογή έχουν και παχύσαρκα παιδιά.

Αυτό που στηρίζεται ακριβώς; Rolling Eyes

http://mammael.blogspot.com/

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma El έγραψε:
Crazy έγραψε:
Mamma El έγραψε:Και εμείς καπνίζουμε. Εγώ έπαιρνα τζούρες από τον άντρα μου στις εγκυμοσύνες μου Embarassed
Πάντα στο μπαλκόνι, χειμώνα-καλοκαίρι, και όσοι έρχονται βγαίνουν έξω.
Οι γονείς μου κάπνιζαν, η μαμά μου το έκοψε βασικά λόγω αποφρακτικής πνευμονοπάθειας. Ο πατέρας μου καπνίζει πούρα!
Μου φαίνεται θα φτάσω στα όρια της μαμάς μου για να μπορέσω να το κόψω!!! Βέβαια αν αυξήσουν κι άλλο τις τιμές στα τσιγάρα θα το κόψω μαχαίρι. Δεν θα μου φτάνει ο μισθός μου!

Ειλικρινά αυτό δεν το καταλαβαίνω! Το μόνο σου κίνητρο για να κόψεις το τσιγάρο εδώ και τώρα είναι το αν θα'χεις να το πληρώσεις ή όχι;;; Δηλαδή η υγεία σου τι αξία έχει για σένα;;; Είναι φτηνότερη από το τσιγάρο, οπότε δεν πειράζει που την σπαταλάμε;;;

Δηλαδή πρέπει να φτάσεις στο "αμήν" για να το κόψεις;; Έχεις ψάξει καθόλου να δεις τι είναι αυτό που έχει η μανούλα σου;;; Αποτελεί την 4η αιτία θανάτου παγκοσμίως και ΔΕΝ θεραπεύεται! Τόσο απλά!

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φούντωσες έτσι και είσαι τόσο επιθετική; Έτσι ένιωσα εγώ τουλάχιστον. Την άποψη μου είπα στην τελική. Rolling Eyes


Συγγνώμη αν ένιωσες ότι σου έκανα επίθεση, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Άλλωστε, δεν ξέρω αν διάβασες ολόκληρο το μήνυμά μου, αλλά κάτω κάτω έγραφα:

Συγγνώμη αν ακούγομαι απόλυτη, αυστηρή ή οτιδήποτε άλλο. Πιθανόν το ότι δεν έχω καπνίσει ποτέ με κάνει να μην καταλαβαίνω κάποια πράγματα...

Αλλά εξακολουθώ να θεωρώ την υγεία ως το πιο ακριβό αγαθό. Και δυστυχώς δεν την πουλάνε πουθενά, ούτε αντικαθίσταται με τίποτα. Το κακό είναι ότι καταλαβαίνουμε την αξία της μόνο όταν τη χάσουμε...


Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Dimitra_Elena έγραψε:Koρίτσια μου ας κρατήσουμε τους ήπιους τόνους,κι ας λέει η καθεμία την άποψη της ήρεμα...!

Έτσι κι αλλιώς είναι επιλογή της καθεμίας τί θα κάνει!Εγώ παθιάζομαι με το τσιγάρο,κάποια άλλη παθιάζεται αρνητικά με εκείνους που καπνίζουν!

Είμαστε κοινωνία,όλοι υπάρχουμε κι ο καθένας σεβαστός με την επιλογή του.

Τα φιλιά μου,πάω να καπνίσω και βρίστε με αν θέλετε,αλλά δεν έκανα ούτε ένα σήμερις!

Σας φιλώ πολύ πολύ! Embarassed I love you


Συμφωνώ με όσα λες, απλά μια παρατήρηση. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, εγώ δεν παθιάζομαι αρνητικά μ'εκείνους που καπνίζουν. Θέλω να πω δεν αντιμετωπίζω αρνητικά τους ίδιους ως άτομα.

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Athin@ έγραψε:

στην πλειοψηφία τους οι παχύσαρκοι γονείς απο επιλογή έχουν και παχύσαρκα παιδιά.

Αυτό που στηρίζεται ακριβώς; Rolling Eyes

Προσωπικά δεν το στηρίζω πουθενά.Το έχω ακούσει σε εκπομπή σχετική με το θέμα στην οποία αναφέρθηκε μεταξύ άλλων οτι οι γονείς που είναι παχύσαρκοι και γι'αυτό δεν ευθύνεται κάποια ασθένεια αλλά η ποσότητα φαγητού που καταναλώνουν,έχουν και παχύσαρκα παιδιά γιατί αυτές τις διατροφικές συνήθειες μεταφέρουν.
Ελπίζω να μην σκέφτηκες οτι μπορεί να έχω κάποιο θέμα με τους παχύσαρκους γιατί δεν είμαι απο τους ανθρώπους που κρίνουν αρνητικά τους άλλους λόγω της εμφάνισης...(εκτός αν δω κανένα σούργελο στο δρόμο.Εκεί δεν κρατιέμαι το σχολιάκι μου θα το κάνω Very Happy)
Η αναφορά μου στο θέμα περιορίζεται μόνο στην απάντηση που έδωσα σχολιάζοντας την προηγούμενη που δώθηκε και ειπα οτι ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ο γονιός που είναι παχύς γιατί του αρέσει το φαγητό δεν θα μαλώσει το παιδί γιατί δεν θεωρεί οτι είναι κακό ενώ ο καπνιστής γονιός θα αντιδράσει αν το παιδί του καπνίσει.Αυτά
I love you I love you I love you

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Crazy έγραψε:
Dimitra_Elena έγραψε:Koρίτσια μου ας κρατήσουμε τους ήπιους τόνους,κι ας λέει η καθεμία την άποψη της ήρεμα...!

Έτσι κι αλλιώς είναι επιλογή της καθεμίας τί θα κάνει!Εγώ παθιάζομαι με το τσιγάρο,κάποια άλλη παθιάζεται αρνητικά με εκείνους που καπνίζουν!

Είμαστε κοινωνία,όλοι υπάρχουμε κι ο καθένας σεβαστός με την επιλογή του.

Τα φιλιά μου,πάω να καπνίσω και βρίστε με αν θέλετε,αλλά δεν έκανα ούτε ένα σήμερις!

Σας φιλώ πολύ πολύ! Embarassed I love you


Συμφωνώ με όσα λες, απλά μια παρατήρηση. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, εγώ δεν παθιάζομαι αρνητικά μ'εκείνους που καπνίζουν. Θέλω να πω δεν αντιμετωπίζω αρνητικά τους ίδιους ως άτομα.


Nαι καλή μου,εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο.Και να παθιάζεσαι σωστώς το κάνεις,απλά επειδή εδώ μέσα παρεξηγείται το οτιδήποτε λόγω γραπτού λόγου,ανάρτησα το παραπάνω ποστ για να ηρεμούν τα αίματα!

Εξάλλου,ο καθένας εκφέρει την άποψή του,δεν επιβάλλει στον άλλο να την υιοθετήσει κιόλας.Γι αυτό είμαστε σε αυτήν την φορουμ-ομάδα!Για να κάνουμε διάλογο!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

papaki70

papaki70
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι τα δικαιώματα των μη καπνιστών καταπατώνται συνεχώς και το λέω εγώ που μαρέσει να κάνω και από κανένα τσιγάρο συνήθως όταν πάω για ποτό.

Θυμάμαι όταν γέννησα μετά από 12 μέρες θέλαμε να πάμε για φαγητό με τον άντρα μου και μια παρέα. Δεν κόλλησα που το μωρό θα ήταν τόσο μικρό αλλά με απέτρεψε το γεγονός ότι όπου και να πηγαίναμε θα καπνίζαν και αυτό δεν είναι καλό για ένα βρέφος 12 ημερών. Κατέληγα λοιπον για μεγάλο χρονικό διάστημα να κάνω βόλτες έξω στον αέρα σαν την τρελλή για να μην κάθομαι μες το σπίτι και τρελλαίνομαι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. *Γονείς Καπνιστές-Τί γίνεται με τα παιδιά;* - Σελίδα 4 679259

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:
Mamma El έγραψε:
Athin@ έγραψε:

στην πλειοψηφία τους οι παχύσαρκοι γονείς απο επιλογή έχουν και παχύσαρκα παιδιά.

Αυτό που στηρίζεται ακριβώς; Rolling Eyes

αλλά η ποσότητα φαγητού που καταναλώνουν,έχουν και παχύσαρκα παιδιά γιατί αυτές τις διατροφικές συνήθειες μεταφέρουν.

Από αυτή την άποψη ναι έχεις δίκιο. Αν και μιλάμε για άτομα που έχουν αρκετά κιλά παραπάνω!

Και για να μην παρεξηγούμαι δεν παίρνω τις απόψεις σας εντελώς αρνητικά, ίσως φαίνεται έτσι από τις απαντήσεις μου, αλλά δεν είναι όπως νομίζετε. I love you I love you I love you

http://mammael.blogspot.com/

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://pyles.tv/News/Health/Paidia-kapnistes.aspx ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΛΟΙ!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις