Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tziz έγραψε:
ANGEL έγραψε:Βασικά το βάρος του μωρού έχει να κάνει με το πόσο μας δυσκολεύει στη γέννα.

Μεγάλο μωρό εννοούμε σε σχέση με το μέγεθος της μητέρας.
Εγώ με ύψος΄1.60 και κανονικό βάρος 50 κιλά,το μωρό καλό θα ήταν να είναι μικρότερο από 3 κιλά.Μια κοπέλα πιο ψηλή,θα μπορούσε άνετα να γεννήσει πιο μεγάλο μωρό.

Εγώ θα ξαναπάω τη Δευτέρα και υπολογίζω να είναι 3 κιλά.(Έχω μια ελπίδα νά έχω γεννήσει μέχρι τότε,μια και ήδη έχω πονάκια αλλά ... χλωμό).Αν είναι πολύ μεγάλο,θα γεννήσω με πρόκληση.
ΑΛΛΑ
επειδή θα κάνω επισλκηρίδιο ο ιατρός είπε ότι έτσι κι αλλιώς δε θα καταλάβω τίποτα στη γέννα ακόμα κι αν είναι μεγάλο το μωρό.Απλά το "καταλαβαίνει" ο οργανισμός(την ώρα του τοκετού αλλά και μετά).

Αυτά είναι που φοβάμαι κι εγώ...
Κι επειδή κάνουν κάτι ωραία "κρακ κρακ" τα κοκαλάκια μου...δε θέλω να βρεθεί το ένα μου πόδι στη δύση και το άλλο στην ανατολή...
vre ti einai ayta poy skefteste??einai dynaton??kserete poses manoyles einai poy parakalane na exei parei varos to embruo?ayto simainei oti ola einai kala k to moro pairnei to sosto varos poy einai na parei osa kg k na eiste eseis.a! k kati allo tziz gia kathe manoyla ta paidia toys einai omorfa akomi k gia kapoion allon den einai.etsi elega k ego akoyga na milane gia ta paidia toys k elega eleos! alla na poy irthe i ora k milao mono gia ayto k esy etsi tha kaneis na eisai sigoyri allios den tha isoyn edo na milas xoris akomi na to exeis!! Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 893968 Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 893968 me to kalo na soy pane ola kala!!

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συμφωνω με την ζωη.....πιστευω οτι δεν παιζει ρολο το ποσα κιλα ειναι η μαμα και το εαν ειναι ψηλη η κοντη....εχω δει ψηλες κοπελες να κανουνε σχετικα μικρα παιδακια και αδυνατες κοπελες και κοντες να κανουνε πανω απο 3 και 3.5 κιλα....εγω ας πουμε ειμαι στιςμερες μου να γεννησω και το μωρο ειναι ηδη 3400 και ειμαι πολυ αδυνατη και κοντουλα Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 328109 Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 328109 βεβαια δεν αγχωνομαι πως θ ατο βγαλω γιατι η φυση ξερει απο μονη της ...οποτε μην αγχωνεστε και απολαυστε το ειναι μοναδικες στιγμες αυτες που ζουμε ......

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γουργουριτσας έγραψε:συμφωνω με την ζωη.....πιστευω οτι δεν παιζει ρολο το ποσα κιλα ειναι η μαμα και το εαν ειναι ψηλη η κοντη....εχω δει ψηλες κοπελες να κανουνε σχετικα μικρα παιδακια και αδυνατες κοπελες και κοντες να κανουνε πανω απο 3 και 3.5 κιλα....εγω ας πουμε ειμαι στιςμερες μου να γεννησω και το μωρο ειναι ηδη 3400 και ειμαι πολυ αδυνατη και κοντουλα Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 328109 Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 328109 βεβαια δεν αγχωνομαι πως θ ατο βγαλω γιατι η φυση ξερει απο μονη της ...οποτε μην αγχωνεστε και απολαυστε το ειναι μοναδικες στιγμες αυτες που ζουμε ......
me to kalo na erthei to moraki soy!!! etsi mpravo 3400kg na min fovasai na to poiaseis kiolas perimenoyme nea soy!!!!! Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 654316

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="zoi24]...ayto simainei oti ola einai kala k to moro pairnei to sosto varos poy einai na parei osa kg k na eiste eseis.a! k kati allo tziz gia kathe manoyla ta paidia toys einai omorfa akomi k gia kapoion allon den einai.[/quote]

Σε ευχαριστώ zoi! Να είσαι καλά! Κι εσύ ότι ποθείς για το δικό σου το νινί.
Απλά θέλω να πω ότι κι εσύ ανέφερες τη λέξη κλειδί που είναι: "σωστό".
Το σωστό βάρος. Ούτε το πολύ ούτε και το λίγο είναι "σωστό". Αυτό εννοούσα με το να μην παχύνει πολύ.

Ύστερα, δεν είναι κακό να καμαρώνεις για το χαρακτήρα ή τα "κατορθώματα" ή τη συμπεριφορά κτλ του παιδιού σου. Αλλά λέγοντας για τις "κουκουβάγιες" μανούλες ξέρουμε όλες πολύ καλά τι εννοούσα. Η ομορφιά ξέρουμε όλες ότι είναι υποκειμενική, αλλά όπως και να το κάνουμε, κάποια παιδάκια είναι πιο όμορφα από κάποια άλλα. Κι αν το παιδί μιας άλλης κοπέλας είναι πιο όμορφο από το δικό μου, θα ήταν -επιεικώς- ανόητο να ισχυρίζομαι το αντίθετο, μιλώντας για τον εαυτό μου πάντα. Ότι δε θέλω ΕΓΩ να γίνω "κουκουβάγια". Αυτό εννοούσα...
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα...

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
37 και 2 ημέρες και ο υπέρυχος έδειξε 3550γρ...Μεγαλώνει γρήγορα το φυστικάκι μου. Φυσικά πάντα υπάρχει μια απόκλιση γύρω στα 800γρ αν δεν κάνω λάθος.

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα σε όλες σας!!! την προηγούμενη εβδομάδα που είχα πάει στον γιατρό και ήμουν 27 και 2 μέρες οι μπέμπιδες ήταν ο ένασ 1000 γρ και ο άλλος 1100 γρ.Μου είπε ότι είναι όλα καλά. Για να δούμε πόσο θα μεγαλώσουν!!!
Πάντως οι υπέρηχοι καποιες φορές έχουν απόκλιση και κάποιες όχι.
Στην κόρη μου 2 μέρες πριν γεννήσω μου την έβγαζε 3800 γρ και μου έλεγε η γιατρός ότι αποκλείεται γιατί η κοιλιά μου δεν φαινόταν τόσο μεγάλη.Το πολύ μου λέει 3400 να την κάνεις. Τελικά η μικρή μου γεννήθηκε 3870 και 51 πόντους μέσα σε 3:30 ώρες και χωρίς επισκληρίδιο και γω είχα πάρει ακριβώς 13 κιλά. Γέννησα εύκολα. Η γιατρός μου ακόμα δεν το πιστεύει. Έκανα μόνο 1 ράμα και μετά απο 40 μέρες που πήγα στην γυναικολόγο μου είπε ότι φαίνεται σαν να μην έχω γεννήσει.
Οπότε καλή μου Τζιζ μην αγχώνεσαι.Ας είναι μεγάλο το μωρό και μια χαρά θα τα καταφέρεις. Και μην ανυσηχείς για το μέλλον, δεν πρόκειται να γίνει παχύσαρκο.Δεν έχουν καμια σχέση τα κιλά που γεννιούνται με τα κιλά που έχουν μετά. Η κόρη μου δεν είναι ούτε 3 ακόμα και έχει ύψος 1,05 και 16 κιλά.Και γώ όλη την ώρα την κυνηγάω για να φάει.
Καλή λευτερία να έχουμε όλες μας και να μην αγχωνόμαστε. Όλα καλά θα πάνε!!!!

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:
Αυτά είναι που φοβάμαι κι εγώ...
Κι επειδή κάνουν κάτι ωραία "κρακ κρακ" τα κοκαλάκια μου...δε θέλω να βρεθεί το ένα μου πόδι στη δύση και το άλλο στην ανατολή...

Δεν πιστεύω να φοβάσαι ότι σου σπάσει τίποτα!! Very Happy
Τα κόκκαλά μας μαλακώνουν ελαφρά και η λεκάνη "ανοίγει", για να μπορέσει να περάσει το κεφάλι του μωρού από το άνοιγμα της λεκάνης.

Σχετικά με το βάρος στον υπέρηχο, υπάρχει ένα περιθώριο λάθους στις μετρήσεις αυτές κι αν θυμάμαι καλά, μας είχε πει ο γιατρός ότι είναι +/- 300 γραμμάρια.

Ο δικός μου μπεμπάκος την προηγούμενη Δευτέρα που ήμουν ακριβώς 32 εβδ., ήταν 1870.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
noni έγραψε:37 και 2 ημέρες και ο υπέρυχος έδειξε 3550γρ...Μεγαλώνει γρήγορα το φυστικάκι μου. Φυσικά πάντα υπάρχει μια απόκλιση γύρω στα 800γρ αν δεν κάνω λάθος.

noni το βάρος μας το είπες. Πότε γεννάς δε μας είπες!! Ή γέννησες?

Crazy έγραψε:Δεν πιστεύω να φοβάσαι ότι σου σπάσει τίποτα!! Very Happy
Τα κόκκαλά μας μαλακώνουν ελαφρά και η λεκάνη "ανοίγει", για να μπορέσει να περάσει το κεφάλι του μωρού από το άνοιγμα της λεκάνης.

Σχετικά με το βάρος στον υπέρηχο, υπάρχει ένα περιθώριο λάθους στις μετρήσεις αυτές κι αν θυμάμαι καλά, μας είχε πει ο γιατρός ότι είναι +/- 300 γραμμάρια.

Ο δικός μου μπεμπάκος την προηγούμενη Δευτέρα που ήμουν ακριβώς 32 εβδ., ήταν 1870.


Ναι βρε το ξέρω ότι ανοίγουμε. Ο ίδιος ο γιατρός μου όμως μου ανέφερε και δύο περιπτώσεις -στην καριέρα του- που οι γυναίκες κυριολεκτικά άνοιξαν! Εννοώντας ότι "αποκολλήθηκαν"???? τα κόκαλα της λεκάνης (???) - κάτι τέτοιο κατάλαβα....

Όσο για τον δικό σου το μπέμπη ή είναι πολύ μικρούλης ή έχεις γράψει λάθος βάρος....

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα η μπουμπού στις 32 εβδομάδες 2 κιλά ακριβώς... Για να δούμε!!!

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:
Όσο για τον δικό σου το μπέμπη ή είναι πολύ μικρούλης ή έχεις γράψει λάθος βάρος....

Για την ακρίβεια ο υπέρηχος έγραψε 1879γρ.
Και όχι, μικρός δεν είναι. Γενικώς είναι πάνω από τον μέσο όρο. Έτσι μας έχει πει ο γιατρός τουλάχιστον..


marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια εμενα τα ζυγισε ο γιατρος προχθες 29 εβδ και 1 μερα και ηταν ο ενας 1400 γρ και ο αλλος 1760 γρ., αλλα μου τονισε οτι υπαρχει αποκλειση παντα!
Εσεις τι λετε ειναι καλα τα κιλα τους?
Ανυσηχω μην βγουν γατια και μου τα βαλουν στην θερμοκοιτιδα!!!!
Εχω συνηθησει και με την κορη μου που την εβγαλα 3870γρ και αγχωνομαι πολυ!!!

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
emeis pigame x8es ston giatro 27ebdomadon kai 5 hmeron kai o bebis mou einai 1360gr

mpempa

mpempa
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
koritsia emena h mpempoula mou sthn 30h evdomada zugize 1200 .einai mesa sta fusiologika oria mou eipe o giatros alla einai ap ta mikra mwrakia gurw sta 3kila tha gennhthei
Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 215994 Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 215994

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Λοιπόν εμένα χθες 29+2 μου την έβγαλε 1600 και κάτι ψιλά.

Στις 24+2 που ήταν ο β' ζύγιζε 680gr.
Αν σε 5βδομάδες έχει πάρει ένα κιλό, τότε σε 10, θα πάρει δύο.
Το σύνολο 3700.
Με απλά μαθηματικά - γιατί επιστήμονας δεν είμαι...

Τη Δευτέρα πήγα στο γιατρέα.
34 βδομάδων - 2500 και κάτι ψιλά.
Άρα καλά είπα ότι κάθε 5 βδομάδες θα βάζει κιλό...

Athin@ έγραψε:28 και 4: 1600
33 και 5: 2710

Όντως κοντά είμαστε...

marianna έγραψε:Κοριτσια εμενα τα ζυγισε ο γιατρος προχθες 29 εβδ και 1 μερα και ηταν ο ενας 1400 γρ και ο αλλος 1760 γρ., αλλα μου τονισε οτι υπαρχει αποκλειση παντα!
Εσεις τι λετε ειναι καλα τα κιλα τους?
Ανυσηχω μην βγουν γατια και μου τα βαλουν στην θερμοκοιτιδα!!!!
Εχω συνηθησει και με την κορη μου που την εβγαλα 3870γρ και αγχωνομαι πολυ!!!

Μαριάννα μου εγώ με την αδερφή μου γεννηθήκαμε περίπου 36 βδομάδων και ήμασταν 2600 εγώ και 2950 η sister.
Άρα η διαφορά είναι κοντά σε αυτή που έχουν και τα δικά σου. 350γρ.
Κι ΑΝ ισχύει αυτό που γράφω παραπάνω ότι δηλαδή σε πέντε βδομάδες, βάζουν ολόκληρο κιλό, τότε κι εσένα στις 34-35 βδομάδες θα είναι 2400 και 2760.
Άντε επειδή είναι δίδυμα να μην πάρουν τόσο πολύ ή στην τελική να γεννηθούν νωρίτερα -όπως εμείς.
Εμείς πάντως είχαμε καλό βάρος και εκτός από λίγο ίκτερο που κάναμε, δε χρειάστηκε να μπούμε σε θερμοκοιτίδα.

ioanna28


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΙΣ 34+4 ΗΤΑΝ 2600 ΚΑΙ 45 ΕΚΑΤΟΣΤΑ! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!! Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 990599

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:
Μαριάννα μου εγώ με την αδερφή μου γεννηθήκαμε περίπου 36 βδομάδων και ήμασταν 2600 εγώ και 2950 η sister.
Άρα η διαφορά είναι κοντά σε αυτή που έχουν και τα δικά σου. 350γρ.
Κι ΑΝ ισχύει αυτό που γράφω παραπάνω ότι δηλαδή σε πέντε βδομάδες, βάζουν ολόκληρο κιλό, τότε κι εσένα στις 34-35 βδομάδες θα είναι 2400 και 2760.
Άντε επειδή είναι δίδυμα να μην πάρουν τόσο πολύ ή στην τελική να γεννηθούν νωρίτερα -όπως εμείς.
Εμείς πάντως είχαμε καλό βάρος και εκτός από λίγο ίκτερο που κάναμε, δε χρειάστηκε να μπούμε σε θερμοκοιτίδα.

Τζιζ μου σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. παντως σημερα που ξαναπηγα στον γιατρο μου τα εβγαλε και τα δυο 1750 γρ. δηλαδη ο ενας πηρε βαρος ενω ο αλλος οχι. Δεν ξερω τι να πω. Το μονο που ευχομαι ειναι να βγουν γυρω στα 2500 γρ ο καθενας. Ο θεος βοηθος.

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στις 36w 4d 3100 kg η δεσποινίς. Σήμερα πάμε στο γιατρό να κλείσουμε ημερομηνία για τοκετό!!!!

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειμαι στις 30 και 5 σημερα και πριν 3 μερες ο μικρος μου ηταν 1100γρ.
Μειναμε παλι πισω στην αναπτυξη λεει ο γιατρος αλλα δεν μας ανησυχει.Ειναι μωρο απο εξωσωματικη και ως συνηθος ζυγιζουν παντα λιγοτερο.Η κορη μου γεννηθηκε στις 38 και 5 2190γρ. Μια χαρα μεγαλωνει το πουλακι μου! Very Happy

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marianna έγραψε:σημερα που ξαναπηγα στον γιατρο μου τα εβγαλε και τα δυο 1750 γρ. δηλαδη ο ενας πηρε βαρος ενω ο αλλος οχι. Δεν ξερω τι να πω.

Έχει να κάνει και με τη στάση που έχουν τα μωράκια όταν τα μετράνε.Το βάρος που βγάζουν είναι ο μέσος όρος απο το κεφάλι την κοιλιά και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι.Οπότε φαντάζομαι οτι αν είναι πολύ μαζεμένο ή πιο τεντωμένο το μωρό η διάμετρος της κοιλιάς αλλάζει άρα και το θεωρητικό βάρος που βγάζουν.Τώρα σε σένα που είναι και δύο φαντάζομαι πως θα είναι πιο μεγάλες οι αποκλείσεις αφού είναι και λίγι πιο στριμωγμένα τα πράγματα εκει μέσα.. Βάρος εμβρύου στο Γ΄τρίμηνο - Σελίδα 4 417472

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:Έχει να κάνει και με τη στάση που έχουν τα μωράκια όταν τα μετράνε.Το βάρος που βγάζουν είναι ο μέσος όρος απο το κεφάλι την κοιλιά και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι.

Το τρίτο που μετράει ο γιατρός είναι το μηριαίο οστό.

Στις 36 βδομάδες εμένα την έβγαλε 3100.
Υπολογίζω αυτή τη βδομάδα να είναι γύρω στα 3400. Θα δούμε.

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα την Παρασκευή στις 36 εβδομάδες ήταν 2730Kg άρα στις 38 που θα γεννήσω μου είπε ότι θα είναι γύρω στα 3.100Kg

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Chrisi έγραψε:Εμένα την Παρασκευή στις 36 εβδομάδες ήταν 2730Kg άρα στις 38 που θα γεννήσω μου είπε ότι θα είναι γύρω στα 3.100Kg

Γεια σου Χρυσή μου!
Κάπως έτσι το έχω υπολογίσει κι εγώ.
Κάθε βδομάδα πρέπει να παίρνουν περίπου 200 με 250 γρ. (στον 8ο & 9ο)
Εμένα μου είπε ότι μέχρι την ΠΗΤ θα είναι περίπου 3900 με 4.

Η δικιά σου πάντως μια χαρά είναι. Πολύ θα ήθελα να είναι κι εμένα τόσο...

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Tziz"]
Chrisi έγραψε:Εμένα την Παρασκευή στις 36 εβδομάδες ήταν 2730Kg άρα στις 38 που θα γεννήσω μου είπε ότι θα είναι γύρω στα 3.100Kg

Γεια σου Χρυσή μου!
Κάπως έτσι το έχω υπολογίσει κι εγώ.
Κάθε βδομάδα πρέπει να παίρνουν περίπου 200 με 250 γρ. (στον 8ο & 9ο)
Εμένα μου είπε ότι μέχρι την ΠΗΤ θα είναι περίπου 3900 με 4.

Η δικιά σου πάντως μια χαρά είναι. Πολύ θα ήθελα να είναι κι εμένα τόσο...[/quoτε]

Γεια σου Αγγελικούλα μου. Τι κάνεις; Και εμένα εκεί θα έβγαινε άλλα τον τελευταίο μήνα οι καμπύλες έχουν πέσει και δενξέρω γιατί. Εμένα πάλι δεν με πείραζε να ήταν κοντά στα 4. Η Μοδεστίνα ήταν 2650 πολύ μικρούλα και καθώς ήταν και το πρώτο μου φοβόμουνα να την πιάσω, παρόλο που το έκανα. Τωρα πιστεύω θα είμαι πιο άνετη καθώς θα είναι και πιο πολλά τα κιλά και ακόμα καλύτερα αν ήταν κοντα στα 4.

diana30f


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μολις γυρισα απο τον γιατρο (33εβδ+1μερα) και ειναι περιπου 2 κιλα. Μου ε[ιπε οτι υπολογιζει οτι θα γεννηθει γυρω στα 3300 οπως παει ο μικρος.
Ανησυχησα γιατι μεσα σε 4 εβδομαδες πηρε περιπου 650γραμ μονο. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι σε φυσιολογικα ορια. Επισεις ειναι με το κεφαλι προς τα κατω αλλα βλεπει σε αντιθετη φορα . Θα ξαναπαω σε 3 εβδομαδες για να τον ξαναδουμε μου ειπε. (+ κολπικη εξεταση που μονο που το σκεφτομαι μουδιαζω..)

IRINI ZOU

IRINI ZOU
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KORITSIA EMENA O MPEMPIS 37 EVDOMADON EINAI 3.000 KILA!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις