Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
148 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 148 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 15]

301ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τετ Μαρ 06, 2013 2:27 pm

Fotitsa

Fotitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

302ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τετ Μαρ 06, 2013 11:55 pm

????????


Επισκέπτης
καλημέρα κορίτσια έχω ευχάριστα.Ειμαι μείον 2 κιλά αυτή την εβδομάδα με θέρισε η γαστρίτιδα,ειμαι χαρουμενη αν και νοιώθω εξαντλημένη.

303ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 07, 2013 3:14 am

χαρα


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημερα κοριτσακια τι κανετε??

λοιπον τα δικα μου νεα εχω ξεκινησει οπως ειχαπει μια χημικη και τα αποτελεσματα μου σημερα ειναι
κιλα 59
μεση -3
κοιλια -1
γοφοι -1

ειμαι πολυ χαρουμενη για το αποτελεσμα αν μετρησουμε οτι περιμενω και την αλεκα

304ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 07, 2013 5:56 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
cheers Μπράβο Χαρά!! Πάλι θα κυνηγάω να σε φτάσω, σήμερα έδειξα 60 κιλά!!! Σκαμπανεβάσματα, τί να πω!

Σήμερα ξύπνησα αργά και έφαγα ξηρούς καρπούς και γάλα σοκολατούχο σόγιας. Σκεφτόμουν μέχρι το βράδυ να φάω κανένα φρουτάκι και πριν από λίγο θυμήθηκα ότι έχω από χθες στο ψυγείο φράουλες για σμούθις!!! Οπότε προβλέπεται ωμοφαγία την υπόλοιπη μέρα. Θα το φτιάξω, θα το γαρνίρω με καμιά φραουλίτσα και τα χοντρά μου καλαμάκια και αν μπορώ θα το ανεβάσω fb sunny
Αύριο έχει για πρώτη φορά πουρέ από γλυκοπατάτα με καραμελωμένα κρεμμύδια (περιμένω πως και πως) και το Σάββατο θα φτιάξω κάποια σαλάτα με σως από αβοκάντο (να μη μου παραγίνουν γιατί ωριμάζουν γρήγορα). Θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω όλα μόλις βρω εκείνο το καλώδιο να τα μεταφέρω στο pc Rolling Eyes

305ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 07, 2013 5:58 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαμαδυο περαστικά να έχεις!! Μια και σου βγήκε σε καλό, προσπάθησε να κρατήσεις τα κιλά, αλλά χωρίς να εξαντληθείς άλλο, να δυναμώσεις Wink

306ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 07, 2013 8:28 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω δυο μερες τωρα που ξεκινησα καλα τα παω!ακομα!ερχεται κ η καινουρια ζυγαρια απο λεπτο σε λεπτο!

307ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 12:48 am

????????


Επισκέπτης
κοριτσια απο σημερα κι εγω στην παρεα σας...........η φιλη μας η αννα μου εκανε μια σουπερ φοβερη διατροφη που εχει τα παντα και ξεκιναω....ποσα κιλα ειμαι ντρεπομαι να πω, ρημαδα κορτιζονη, αλλα θα λεω ποσα εχασα.......χιχιχι κουραγιο συμπασχουσες!!!!!!!!!!

308ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:03 am

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:κοριτσια απο σημερα κι εγω στην παρεα σας...........η φιλη μας η αννα μου εκανε μια σουπερ φοβερη διατροφη που εχει τα παντα και ξεκιναω....ποσα κιλα ειμαι ντρεπομαι να πω, ρημαδα κορτιζονη, αλλα θα λεω ποσα εχασα.......χιχιχι κουραγιο συμπασχουσες!!!!!!!!!!


Η φίλη σας η Άννα είναι διαιτολόγος;Η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και ρυθμό καύσης των θερμίδων και όλα αυτά τα θέματα έχουν να κάνουν με μετρήσεις που μόνο ένας καλός διαιτολόγος μπορεί να κάνει με τα κατάλληλα μηχανήματα.Από λιπομέτρηση μέχρι άλλες εξειδικευμένες εξετάσεις ακόμα και ειδικές αιματολογικές για να δει αν και κατά πόσο μπλοκάρει ο οργανισμός μας την διαδικασία της καύσης των θερμίδων που καταναλώνουμε.
Καμία από εμάς δεν είναι ίδια με την οποιαδήποτε άλλη και η κάθε μια έχουμε διαφορετικό τρόπο μηχανισμού καύσης που σημαίνει με τη σειρά του ότι αν πάρεις δέκα γυναίκες που θα εφαρμόσουν το ίδιο πρόγραμμα διατροφής,όσο και να μοιάζουν μεταξύ τους οι ίδιες και το πρόγραμμα διατροφής που θα κάνουν εν τούτοις το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό και για τις δέκα.Μπορεί να κάνεις κακό αντί καλό αν δεν εφαρμόσεις πρόγραμμα ειδικό για σένα αγαπητή μου φίλη,ανάλογα τη δική σου κατάσταση,το δικό σου σωματότυπο,τα δικά σου οργανικά χαρακτηριστικά.Μπορεί για παράδειγμα να μην κάνεις καύσεις που να σου επιτρέπουν να αδυνατίσεις με τη νέα διατροφή σου αλλά 1-2 χάπια B Complex Megasorb της Solgar για παράδειγμα (αναφέρω τυχαία εταιρία αλλά μία από τις κορυφαίες στο κόσμο),να σε βοηθήσουν περισσότερο αποβάλλοντας μέσω της ούρησης περισσότερο λίπος και άλλες ουσίες που βοηθούν στη καλύτερη καύση που θα κάνει ο οργανισμός σου σε συνδυασμό με πολύ κίνηση αν έχεις τη δυνατότητα ή άσκηση.Επειδή η φίλη σου η Άννα αδυνάτισε και μπράβο της, δεν σημαίνει ότι θα αδυνατίσεις και εσύ το ίδιο ή λιγότερο για να μη σου πω ότι υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να πάρεις βάρος αντί να χάσεις.
Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις να κάνεις με τη διατροφή σου.Η απόφαση δική σου.

309ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:04 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι η Αννα που εγραψε σε αλλο θεμα για διαιτες;
Πως μπορουμε να την συμβουλευτουμε;

310ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:08 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η Αννα ειναι διατροφολογος.

311ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:15 am

????????


Επισκέπτης
mamagelikis έγραψε:
arco iris έγραψε:κοριτσια απο σημερα κι εγω στην παρεα σας...........η φιλη μας η αννα μου εκανε μια σουπερ φοβερη διατροφη που εχει τα παντα και ξεκιναω....ποσα κιλα ειμαι ντρεπομαι να πω, ρημαδα κορτιζονη, αλλα θα λεω ποσα εχασα.......χιχιχι κουραγιο συμπασχουσες!!!!!!!!!!


Η φίλη σας η Άννα είναι διαιτολόγος;Η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και ρυθμό καύσης των θερμίδων και όλα αυτά τα θέματα έχουν να κάνουν με μετρήσεις που μόνο ένας καλός διαιτολόγος μπορεί να κάνει με τα κατάλληλα μηχανήματα.Από λιπομέτρηση μέχρι άλλες εξειδικευμένες εξετάσεις ακόμα και ειδικές αιματολογικές για να δει αν και κατά πόσο μπλοκάρει ο οργανισμός μας την διαδικασία της καύσης των θερμίδων που καταναλώνουμε.
Καμία από εμάς δεν είναι ίδια με την οποιαδήποτε άλλη και η κάθε μια έχουμε διαφορετικό τρόπο μηχανισμού καύσης που σημαίνει με τη σειρά του ότι αν πάρεις δέκα γυναίκες που θα εφαρμόσουν το ίδιο πρόγραμμα διατροφής,όσο και να μοιάζουν μεταξύ τους οι ίδιες και το πρόγραμμα διατροφής που θα κάνουν εν τούτοις το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό και για τις δέκα.Μπορεί να κάνεις κακό αντί καλό αν δεν εφαρμόσεις πρόγραμμα ειδικό για σένα αγαπητή μου φίλη,ανάλογα τη δική σου κατάσταση,το δικό σου σωματότυπο,τα δικά σου οργανικά χαρακτηριστικά.Μπορεί για παράδειγμα να μην κάνεις καύσεις που να σου επιτρέπουν να αδυνατίσεις με τη νέα διατροφή σου αλλά 1-2 χάπια B Complex Megasorb της Solgar για παράδειγμα (αναφέρω τυχαία εταιρία αλλά μία από τις κορυφαίες στο κόσμο),να σε βοηθήσουν περισσότερο αποβάλλοντας μέσω της ούρησης περισσότερο λίπος και άλλες ουσίες που βοηθούν στη καλύτερη καύση που θα κάνει ο οργανισμός σου σε συνδυασμό με πολύ κίνηση αν έχεις τη δυνατότητα ή άσκηση.Επειδή η φίλη σου η Άννα αδυνάτισε και μπράβο της, δεν σημαίνει ότι θα αδυνατίσεις και εσύ το ίδιο ή λιγότερο για να μη σου πω ότι υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να πάρεις βάρος αντί να χάσεις.
Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις να κάνεις με τη διατροφή σου.Η απόφαση δική σου.
η αννα ειναι διατροφολογος και πηρε με μεγαλη προσοχη ολο το ιστορικο μου με καθε λεπτομερεια..... οι διαιτες και διατροφες κλπ ειναι κατι που το γνωριζω πααααρα πολυ καλα και εχω κανει τα παντα, παλαιοτερα βεβαια αλλα δεν ειμαι ασχετη.......
δε θα μπορουσα να παω να με δει απο κοντα γιατι με το ζορι περπαταω εχω κινητικο προβλημα
αλλα συγνωμη κοπελα μου, προτεινεις ΧΑΠΙΑ? υπαρχει ακομα κοσμος που προτεινει ΧΑΠΙΑ? .....
γεγονος ειναι οτι παντα κυκλοφορουν διαιτες απο τη μια γυναικα στην αλλη που ναι, δεν ειναι σωστο, αλλα εμενα η κοπελα μου εκανε συγκεκριμενο διαιτολογιο με βαση τις αναγκες μου και τα φαρμακα που παιρνω και δε ζητησε ουτε ενα ευρω αν και προσφερθηκα να πληρωσω, ξοδεψε το χρονο της για να εξυπηρετησει μια αγνωστη..... και επειδη τοσα χρονια που γραφω ποιηματα κι εγω για να εξυπηρετω αγνωστους και απο τα 350 ατομα ενα μονο κοριτσι μου εστειλε καποτε μια μπομπονιερα, θεωρω οτι η κοπελα αυτη ειναι το δωρο μου απ το θεο για το καλο που κανω τοσο καιρο αφιλοκερδως.......μπορει να το βλεπω πολυ ρομαντικα αλλα ετσι το βλεπω............

312ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:18 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στέλλα, δεν είναι κοπέλα Wink
Ακριβώς
Ο γνωστός - άγνωστος είναι, μη μασάς
Καλή αρχή και εύχομαι να δεις θεαματικά αποτελέσματα γρήγορα, άκοπα και ευχάριστα!

313ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:20 am

????????


Επισκέπτης
πλακα κανεις τωρα?????? καλα τι γραφουμε πλεον.......

314ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:24 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για θυμήσου τις προάλλες το θέμα με τη μαμά Θεοδώρα (όχι την κανονική, τη γιαλαντζί), που ο παιδίατρος των γιατρών του κόσμου της είχε πει ότι ήταν πολύ αδύνατο ...
η mamagelikis ήταν και πάλι τότε παρούσα Wink

315ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:26 am

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MamaTheodora έγραψε:Η Αννα ειναι διατροφολογος.




Αν πρόσεξες τι έγραψα,αναφέρομαι σε διαιτολόγο και όχι σε διατροφολόγο.Ο διαιτολόγος είναι γιατρός,συνήθως γενικής ιατρικής ή παθολογίας με εξειδίκευση στην διαιτολογία.
Ο διατροφολόγος ενεργεί βοηθητικά και επιπρόσθετα στις εντολές του διαιτολόγου,είναι συνήθως απόφοιτος ιδιωτικής σχολής ,Ιεκ ,νοσηλεύτρια με ειδίκευση στη διατροφή κλπ .
Βέβαια αυτό αλλάζει από χώρα σε χώρα και ανάλογα με το εθνικό σχέδιο παιδείας της κάθε χώρας.
Δεν θέλω να "μειώσω" καμία κοπέλα αλλά δεν αλλάζει η διαφορά του διαιτολόγου με τον διατροφολόγο.

Στη Κύπρο για παράδειγμα ισχύουν αλλά,στην Αγγλία άλλα,στην Ελλάδα άλλα.

Δείτε και αυτό και θα καταλάβετε περισσότερα.

Ποια η διαφορά ενός Διαιτολόγου και Διατροφολόγου;

Διαιτολόγος: Κάτοχος τουλάχιστο πανεπιστημιακού διπλώματος ( BSc ) ή ισότιμου πτυχίου στην διαιτολογία ή διαιτολογία και επιστήμη διατροφής. Είναι ο ειδικός που εκπαιδεύτηκε στην διατροφή, επιστήμη τροφίμων, και σχεδιασμό συγκεκριμένων διαιτολογίων ή μενού για συγκεκριμένες καταστάσεις υγείας. O διαιτολόγος που κατέχει πανεπιστημιακό δίπλωμα με τίτλο σπουδών στην Επιστήμη Διατροφής μπορεί να ονομάζεται και Διατροφολόγος. O Διαιτολόγος μπορεί να είναι απόφοιτος πανεπιστημιακής εκπαίδευσης (ΠΕ) ή τεχνολογικής εκπαίδευσης (π.χ. Ανώτατου Τεχνολογικού Ινστιτούτου) (ΤΕ). O τίτλος σύμβουλος διατροφής δεν είναι κατοχυρωμένος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από τους διαιτολόγους.

Κλινικός Διαιτολόγος: Ο Κλινικός Διαιτολόγος δρα σαν μέλος της Ομάδας Επαγγελματιών Υγείας σε νοσοκομειακές και ιδιωτικές μονάδες. Ο εγγεγραμμένος Κλινικός Διαιτολόγος εκτός από τα καθήκοντα του σαν διαιτολόγος μπορεί να παρακολουθεί προβλήματα υγείας που απαιτούν διατροφική παρέμβαση.Ο διαιτολόγος που μετά το πτυχίο του ή κατά την διάρκεια του πτυχίου από πανεπιστήμιο ή άλλο ισότιμο εκπαιδευτικό ίδρυμα συμπλήρωσε την απαιτούμενη ειδίκευση και πρακτική εξάσκηση, είναι κάτοχος του τίτλου RD ή ισότιμου προσόντος και διατηρεί τον ακαδημαϊκό του τίτλο με συνεχή μετεκπαίδευση ή κατέχει μεταπτυχιακό με τίτλο μόνο την Κλινική Διαιτολογία.

Διατροφολόγος: Κάτοχος πανεπιστημιακού πτυχίου ή/και μεταπτυχιακού στην επιστήμη της ανθρώπινης διατροφής . Ο Κλινικός Διατροφολόγος είναι ο διατροφολόγος με μεταπτυχιακό με τίτλο « Clinical Nutrition ». Ο διατροφολόγος ή/ και κλινικός διατροφολόγος μπορεί να εξασκεί το επάγγελμα του διαιτολόγου μόνο εάν κατέχει πτυχίο στην διαιτολογία και πληρεί τις προϋποθέσεις για να είναι διαιτολόγος ή /και κλινικός διαιτολόγος.

Τα καθήκοντά τους ποια είναι;

Διαιτολόγος: Αναγνωρίζεται ως υπεύθυνος για τη διατροφή του ατόμου. Βοηθά μεμονωμένα άτομα, αλλά και σύνολα ατόμων να επιλέγουν τα σωστά τρόφιμα ( ποσοτικά και ποιοτικά), σχεδιάζοντας το κατάλληλο διαιτολόγιο με σκοπό την προμήθεια του ανθρώπινου οργανισμού με κατάλληλες θρεπτικές ουσίες για την εξασφάλιση μιας υγιεινής ζωής και την πρόληψη και αντιμετώπιση ορισμένων καταστάσεων που σχετίζονται με τη διατροφή για υγιή άτομα και συγκεκριμένες καταστάσεις υγείας. Μπορεί επίσης να ασχοληθεί με έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Θεωρείται μέλος των παραϊατρικών επαγγελμάτων ή άλλων ιατρικών υπηρεσιών. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική ή/και διοικητική διαιτολογία.

Κλινικός Διαιτολόγος: Ο κλινικός διαιτολόγος, εκτός από τα καθήκοντα του ως Διαιτολόγος, βασισμένος πάνω σε συγκεκριμένη διάγνωση βοηθά άτομα με προβλήματα υγείας που έχουν σχέση με τη κλινική διαιτολογία να βελτιώσουν την κατάσταση τους, σχεδιάζοντας για αυτά το κατάλληλο διαιτολόγιο και την κατάλληλη διατροφική / διαιτολογική θεραπευτική αγωγή δρώντας σαν μέλος της Ομάδας Επαγγελματιών Υγείας. Θεωρείται μέλος των παραϊατρικών επαγγελμάτων ή άλλων ιατρικών υπηρεσιών. Μπορεί επίσης να ασχοληθεί με έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική, διοικητική, κλινική διαιτολογία.

Διατροφολόγος: Ο διατροφολόγος ή/και κλινικός διατροφολόγος δικαιούται να δώσει γενικές συμβουλές σε μεμονωμένες ομάδες από υγιή άτομα, σε σχέση με την υγιεινή διατροφή και την πρόληψη χωρίς να σχεδιάζουν ατομικά διαιτολόγια. Μπορεί επίσης να αναμιχθεί σε έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική διαιτολογία.


ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ


Στην Κύπρο υπάρχει νομοθεσία για το διαχωρισμό μεταξύ διατροφολόγων, διαιτολόγων και κλινικών διαιτολόγων καθώς και για την εγγραφή των διαιτολόγων σε μητρώο από το 1996
print reader mail favorite
Ημερομηνία τελευταίας τροποποίησης: 18.01.2013 09.01.2009

Στην Κύπρο υπάρχει νομοθεσία για το διαχωρισμό μεταξύ διατροφολόγων, διαιτολόγων και κλινικών διαιτολόγων καθώς και για την εγγραφή των διαιτολόγων σε μητρώο από το 1996. Το επάγγελμα του διαιτολόγου είναι κατοχυρωμένο στην Κύπρο από το 1996. Βάσει της νομοθεσίας στην Κύπρο ο κλινικός διαιτολόγος πρέπει να κάνει μεταπτυχιακό ή πρακτική κλινική εξάσκηση πέραν του πτυχίου του. Αυτό είναι σύμφωνα με την Κυπριακή Νομοθεσία που έχει εναρμονιστεί με την Ευρωπαϊκή του 2004, δηλώνει η κλινική διαιτολόγος Eλένη Ανδρέου σε συνέντευξή της στη δημοσιογράφο Μίνα Ράλλη. Παρά το γεγονός ότι η κλινική διαιτολογία έκανε τα πρώτα της βήματα στην Αμερική πριν από 80(1931) χρόνια, σε Ελλάδα και Κύπρο η επιστήμη γνωρίζει άνθηση τα τελευταία 15-20 χρόνια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν παρατηρούνται ελλείψεις στα κρατικά νοσοκομεία και των δύο χωρών, επισημαίνει η πρόεδρος του Συνδέσμου Διαιτολόγων Κύπρου. Ο ρόλος της νοσοκομειακή διατροφής είναι πολύ σημαντικός, υπογραμμίζει, αφού μπορεί να μειώσει το κόστος της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης έως και 20 %.


Πόσο σημαντική είναι η διατροφή στα νοσοκομεία;

Η διατροφή στα νοσοκομεία είναι πολύ σημαντική τόσο στην πρωτοβάθμια θεραπεία όσο και στη δευτεροβάθμια. Όταν λέμε πρωτοβάθμια θεραπεία εννοούμε σε προληπτικούς τομείς. Μπορεί να είναι για διαβήτη τύπου 2 ή για παχυσαρκία ούτως ώστε να μπορέσει να αποτρέψει περαιτέρω προβλήματα ή παρενέργειες των συγκεκριμένων παθήσεων. Όσον αφορά τη δευτεροβάθμια, που μπορεί να είναι σε θεραπευτική μορφή, είναι και εκεί πολύ σημαντική η διατροφική παρέμβαση γιατί μπορεί να συμβάλει στην καλύτερη θεραπεία του ατόμου.
Η νοσοκομειακή διατροφή, αν τη δούμε καθαρά από πλευράς κόστους για ένα κράτος, έχει αποδειχτεί ότι μπορεί να μειώσει το κόστος της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης έως και 20 %.

Η κλινική διαιτoλογία εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια;

Ίσως είναι πολύ πιο διαδεδομένη τα τελευταία χρόνια στην Κύπρο και στην Ελλάδα αλλά η κλινική διαιτολογία είναι ένας κλάδος των επαγγελματιών υγείας που υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια. Το πρώτο ιστορικό της κλινικής ιατρικής διατροφικής παρέμβασης το βλέπουμε πριν από 80 χρόνια στην Αμερική. Στην Ελλάδα και στην Κύπρο παρόλο που υπήρχαν κλινικοί διαιτολόγοι εδώ και αρκετά χρόνια, άρχισαν να εφαρμόζουν τις αρχές της κλινικής διαιτολογίας τα τελευταία 15-20 χρόνια.

Ποιος είναι ο ρόλος του νοσοκομειακού διαιτολόγου;

Ο νοσοκομειακός ή κλινικός διαιτολόγος είναι μέρος της ομάδας των επαγγελματιών υγείας ενός νοσοκομείου. Η ομάδα αυτή αποτελείται από το γιατρό, τον κλινικό διαιτολόγο, το νοσηλευτή, το φαρμακοποιό και άλλες ειδικότητες ανάλογα με το πρόβλημα που υπάρχει.
Το κύριο καθήκον του κλινικού διαιτολόγου είναι η διατροφική αξιολόγηση του ατόμου, η οποία πηγάζει από τα στοιχεία που μπορεί να πάρει από το ίδιο το άτομο, από σωματικές μετρήσεις για αξιολόγηση του βάρους αλλά και από καθαρά κλινικά στοιχεία δηλαδή αναλύσεις και βιοχημικούς ελέγχους. Αυτά θα τα συνδέσει με τη συγκεκριμένη πάθηση, για την οποία γίνεται η εισαγωγή στο νοσοκομείο.
Από εκεί και πέρα ο διαιτολόγος θα κάνει τις εισηγήσεις του για τη θεραπεία και αφού εγκριθούν από την ομάδα των επαγγελματιών υγείας θα καταρτιστεί το σχέδιο διατροφής για το συγκεκριμένο άτομο.
Ο νοσοκομειακός διαιτολόγος εκτός από τη διατροφική παρέμβαση που μπορεί να έχει για να δοθεί συγκεκριμένο διαιτολόγιο στο άτομο, μπορεί να χρειαστεί να εγγυηθεί για το σχέδιο της εντερικής ή της παρεντερικής σίτισης δηλαδή της σίτισης που μπορεί να γίνει από ρινογαστρικό σωλήνα με συγκεκριμένα συμπληρώματα ή ροφήματα διατροφής ή της παρεντερικής διατροφής που μπορεί να γίνει με ενδοφλέβια σίτιση.

Πόσο εξατομικευμένη είναι η διατροφή των ασθενών στα νοσοκομεία σήμερα;

Τα νοσοκομεία της Κύπρου διαθέτουν τμήμα διατροφής και αρχίζει να υπάρχει εξειδίκευση των διαιτολόγων ανάλογα με το πρόβλημα. Συγκεκριμένοι διαιτολόγοι θα δουν ασθενείς στην εντατική μονάδα, άλλοι διαιτολόγοι θα είναι στην κλινική του διαβήτη, άλλοι θα είναι για τους καρδιοπαθείς, για τα μεταβολικά νοσήματα, για παιδιατρικά προβλήματα, για ογκολογικά προβλήματα. Υπάρχει εξειδίκευση ανάλογα με το πρόβλημα υγείας και έτσι πρέπει να γίνεται. Αυτή είναι μία πολύ πρόσφατη εικόνα για τους διαιτολόγους, η οποία θα λέγαμε ότι τοποθετείται στα τελευταία 5-7 χρόνια.
Στην Αμερική υπάρχει ακόμη περισσότερη εξειδίκευση. Ο κλινικός διαιτολόγος έχει ακαδημαϊκή αλλά και πρακτική εξειδίκευση για να μπορέσει να δουλέψει σε συγκεκριμένους τομείς της διαιτολογίας και αυτό γίνεται για να έχει ο ασθενής τη μέγιστη φροντίδα που γίνεται σε αυτό τον τομέα.
Στην Κύπρο αλλά και στην Ελλάδα υπάρχει παρόμοια εικόνα με το εξωτερικό, ίσως σε πιο αργούς ρυθμούς.


Πόσο σημαντική είναι η συνεργασία μεταξύ του γιατρού και του διαιτολόγου για το όφελος του ασθενούς;

Είναι πολύ σημαντική και ο βασικός λόγος είναι ότι χωρίς τη δική τους συνεργασία δε θα μπορέσουν να υλοποιηθούν τα σχέδια και οι στόχοι για το καλό του ασθενούς. Ο διαιτολόγος μπορεί να κάνει τη δική του αξιολόγηση αλλά η εφαρμογή γίνεται μετά από έγκριση του θεράποντα γιατρού, ο οποίος έχει τον πρωταρχικό ρόλο και λόγο για τη θεραπεία του ασθενούς. Επομένως θα πρέπει να υπάρχει αυτή η άμεση συνεργασία.
Η καλή συνεργασία εξαρτάται καθαρά από το πόσο, θα τολμήσω να πω αυτό τον όρο, «προοδευτικός» είναι ο γιατρός και πόσο δεκτικός σε εισηγήσεις από άλλες ειδικότητες εκτός της ιατρικής. Στην ιατρική και στα επαγγέλματα υγείας τώρα και με την εξειδίκευση που υπάρχει στην κλινική διαιτολογία βλέπουμε ότι αν οι εισηγήσεις που γίνονται από το διαιτολόγο είναι τεκμηριωμένες και πηγάζουν από συγκεκριμένη ιατρική θεραπεία, εισακούονται και μπορούν να υλοποιηθούν για το καλό του ασθενούς. Αν υπάρχει διαφωνία θα πρέπει να τεκμηριώσει ο διαιτολόγος τις εισηγήσεις του για να δεχτεί ο γιατρός ή οποιοσδήποτε άλλος επαγγελματίας υγείας τις συγκεκριμένες διατροφικές παρεμβάσεις.


Πόσοι διαιτολόγοι ασκούν το επάγγελμα σε νοσοκομεία σήμερα; Υπάρχουν ελλείψεις;

Στην Κύπρο υπάρχουν 150 διαιτολόγοι. Από αυτούς οι 45 είναι κλινικοί διαιτολόγοι. Στα κρατικά νοσηλευτήρια της Κύπρου δεν υπάρχουν πολλοί διαιτολόγοι. Στα πέντε μεγάλα νοσοκομεία απασχολούνται εφτά κλινικοί διαιτολόγοι. Υπάρχουν όμως πολύ περισσότεροι κλινικοί διαιτολόγοι που είναι συνεργάτες στα ιδιωτικά νοσοκομεία ή σε κλινικές όπως το Μεταμοσχευτικό Κέντρο, που είναι εξειδικευμένο για νεφροπαθείς.
Υπάρχει σχετικός κανόνας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας για τους διαιτολόγους, σύμφωνα με τον οποίο πρέπει να υπάρχει ένας κλινικός διαιτολόγος κάθε 25.000 πληθυσμού.
Τα κυπριακά δεδομένα είναι ένας διαιτολόγος κάθε 13.000 πληθυσμού. Επομένως στην Κύπρο έχουμε πολύ περισσότερους διαιτολόγους από ό,τι χρειάζονται και ειδικά κλινικούς αλλά δεν εργάζονται στους κατάλληλους τομείς.
Υπάρχουν ελλείψεις στα κρατικά νοσηλευτήρια και στην Κύπρο.
Η σωστή αναλογία είναι ένας διαιτολόγος κάθε 100 κρεβάτια. Δυστυχώς είναι πολύ λιγότεροι οι διαιτολόγοι κατά αναλογία κρεβατιών.
Στην Κύπρο βέβαια είναι λίγο διαφορετικό το σύστημα. Έχουμε τα κρατικά νοσοκομεία στις πέντε μεγάλες πόλεις και από εκεί και πέρα υπάρχουν τα ιδιωτικά νοσοκομεία ή κλινικές, όπου δεν παρατηρούνται ελλείψεις.

Τι κίνδυνοι υπάρχουν από έλλειψη προσωπικού διαιτολόγων;

Ο κίνδυνος είναι ουσιαστικά ότι δε θα μπορέσουν οι λιγοστοί διαιτολόγοι να δουν όλους τους ασθενείς. Έτσι παρατηρείται μεγάλη αναμονή μέχρι να δουν το διαιτολόγο και αυτό μπορεί να επιδεινώσει το πρόβλημα υγείας ή πολλές φορές δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να φύγει ο ασθενής από το νοσοκομείο οικειοθελώς ή να δημιουργηθεί κάποιο θλιβερό γεγονός πριν προλάβει ο διαιτολόγος να δει τον ασθενή.

Υπάρχουν διαφοροποιήσεις μεταξύ των ιδιωτικών και δημόσιων νοσοκομείων στην άσκηση του επαγγέλματος των νοσοκομειακών διαιτολόγων;

Όπως είναι η δομή των ιδιωτικών και των κρατικών νοσηλευτηρίων στην Κύπρο δεν υπάρχουν διαφοροποιήσεις στην εφαρμογή της κλινικής διαιτολογίας. Δουλεύουν παρόμοια, με τα ίδια πρωτόκολλα. Ωστόσο στα δημόσια νοσοκομεία είναι μεγαλύτερος ο αριθμός των ασθενών γιατί η κρατική περίθαλψη στην Κύπρο είναι δωρεάν. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στο δημόσιο νοσοκομείο μπορεί ο διαιτολόγος να χρειαστεί να δει έναν ασθενή σε πολύ λιγότερο χρόνο και ο φόρτος εργασίας είναι μεγαλύτερος. Πάντως τόσο στα ιδιωτικά όσο και στα κρατικά νοσοκομεία η δουλειά είναι εμπεριστατωμένη και μπορούμε να πούμε ότι έχουμε φτάσει σε καλό επίπεδο.

Ποια είναι η κατάσταση σήμερα σε ευρωπαϊκό επίπεδο;

Από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Διαιτολόγων προκύπτει ότι δεν υπάρχει ομοιόμορφη εικόνα των διαιτολόγων σε όλη την Ευρώπη. Αυτό αρχίζει από τον τρόπο εκπαίδευσής τους. Υπάρχουν χώρες που έχουν διαιτολόγους από δικά τους εκπαιδευτικά ιδρύματα, σε άλλες χώρες οι διαιτολόγοι μετά την απόκτηση πτυχίου κάνουν κλινική εξάσκηση και μεταπτυχιακό. Σε καθεμία χώρα η νομοθεσία καθορίζει ποιος είναι ο κλινικός διαιτολόγος. Επομένως σε ολόκληρη την Ευρώπη η εφαρμογή της κλινικής διαιτολογίας διαφέρει ανάλογα με την χώρα.
Ένα σημαντικό σημείο που συζητά η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Διαιτολόγων είναι να γίνει μία ομοιογενής εξάσκηση της κλινικής διαιτολογίας με την εφαρμογή ενδεχομένως συγκεκριμένων εξετάσεων σε όλη την Ευρώπη.

Πώς επηρεάζει η σημερινή κατάσταση στα νοσοκομεία το ρόλο των νοσοκομειακών διαιτολόγων;

Το άμεσο πρόβλημα στα δημόσια νοσοκομεία στην Κύπρο είναι ότι θεωρούνται οι νοσοκομειακοί γιατροί, διαιτολόγοι και νοσηλευτές πολύ λίγοι για τη δουλειά που έχουν να κάνουν. Αυτό μπορεί να τους περιορίζει στο φάσμα της εργασίας που θα μπορούσαν να προσφέρουν. Ακόμη και τώρα όμως λόγω της καλής οργάνωσης που υπάρχει πιστεύω ότι μπορούν να αποδώσουν στο μέγιστο βαθμό κάτω από τις περιστάσεις που αναγκάζονται να δουλέψουν. Αυτό είναι το σοβαρότερο πρόβλημα στην Κύπρο. Όσον αφορά τη διαδικασία και την εφαρμογή της κλινικής διαιτολογίας όλα τα άλλα μπορούν να αντιμετωπιστούν.

Ποιες ενέργειες έχουν γίνει από το σύλλογο των νοσοκομειακών διαιτολόγων για την αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών;

Στην Κύπρο υπάρχει ένας σύνδεσμος, ο Σύνδεσμος Διαιτολόγων Κύπρου, στον οποίο ανήκουν οι διαιτολόγοι, οι διατροφολόγοι και οι κλινικοί διαιτολόγοι, οι νοσοκομειακοί.
Πιστεύω ότι ο κάθε σύνδεσμος πρέπει να είναι μία οντότητα, μία ομπρέλα, κάτω από την οποία βρίσκονται διαφορετικές ειδικότητες.
Ως σημείο αναφοράς μπορούμε να αναφέρουμε τον Σύνδεσμο Διαιτολόγων της Αμερικής, που αριθμεί 77.000 μέλη. Είναι ένας σύνδεσμος με πολλές υπο- ομάδες και ειδικότητες. Είναι μεγάλη δύναμη για ένα σύνδεσμο να έχει πολλά μέλη με κοινούς στόχους αλλά και με ιδιαίτερους στόχους ανάλογα με την ειδικότητα.
Στην Κύπρο είμαστε περήφανοι γιατί από το 1996 ισχύει η νομοθεσία για την εγγραφή των διαιτολόγων στο μητρώο των διαιτολόγων ανάλογα με την ειδικότητά τους. Με αυτό τον τρόπο το επάγγελμα του διαιτολόγου προστατεύεται από άτομα που είναι ανειδίκευτα και θέλουν να ασκήσουν το επάγγελμα. Έχει ο κάθε διαιτολόγος συγκεκριμένα καθήκοντα και κριτήρια. Είναι σημαντικό ότι η Κύπρος, αν και μικρή χώρα, έχει καταφέρει να έχει νομοθετικό πλαίσιο για την προστασία και κατοχύρωση του επαγγέλματος του διαιτολόγου.
Στην Ελλάδα, από ό,τι είμαι σε θέση να γνωρίζω από την επαφή με τους συναδέλφους μου, δεν υπάρχει νομοθεσία για εγγραφή των διαιτολόγων σε μητρώο. Η ειδικότητά τους ορίζεται ουσιαστικά από το εκπαιδευτικό ίδρυμα που αποφοιτά ο κάθε διαιτολόγος.
Στην Αμερική υπάρχει ανάλογο σύστημα με την Κύπρο. Είναι το commission of dietic registration, που σημαίνει συμβούλιο εγγραφής των διαιτολόγων.
Το αντίστοιχο για την Ευρώπη και ειδικά για την Αγγλία είναι το HPC δηλαδή Health Proffessional Council, το οποίο είναι το αρμόδιο σώμα που δίνει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε κλινικούς διαιτολόγους και σε όλους τους επαγγελματίες υγείας.
Ωστόσο η κάθε χώρα μπορεί να μην έχει εγγραφεί σε αυτό το συμβούλιο.

Πιστεύετε ότι κάποια στιγμή θα υπάρξει ο Ευρωπαίος διαιτολόγος;

Είναι αναγκαίο να υπάρξει. Με την συνομοσπονδία των διαιτολόγων στην Ευρώπη πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου. Είναι σημαντικό γιατί θα δώσει οντότητα και εγκυρότητα στο επάγγελμα του διαιτολόγου. Αυτό είναι που δίνει οντότητα και στο επάγγελμα του γιατρού ή του νοσηλευτή.

Ποιοι είναι οι τύποι των διαιτολόγων; Ποια η διαφορά μεταξύ διατροφολόγου και κλινικού διαιτολόγου;

Ο διατροφολόγος είναι αυτός που έχει ως ειδικότητα την επιστήμη της διατροφής. Δίνει συμβουλές διατροφής σε υγιή άτομα ή υγιείς ομάδες ατόμων.
Ο κλινικός διαιτολόγος είναι αυτός που εφαρμόζει τη διατροφή σε άτομα με συγκεκριμένα προβλήματα υγείας όπως είναι η παχυσαρκία, τα μεταβολικά σύνδρομα, ο διαβήτης, οι καρδιοπάθειες, οι νεφροπάθειες.
Ο ρόλος του διατροφολόγου μπορεί να είναι προληπτικός αλλά του κλινικού διαιτολόγου είναι θεραπευτικός.

Διατροφολόγος= Κάτοχος πανεπιστημιακού πτυχίου ή/και μεταπτυχιακού στην επιστήμη της ανθρώπινης διατροφής . Ο Κλινικός Διατροφολόγος είναι ο διατροφολόγος με μεταπτυχιακό με τίτλο «Clinical Nutrition». Ο διατροφολόγος ή/ και κλινικός διατροφολόγος μπορεί να εξασκεί το επάγγελμα του διαιτολόγου μόνο εάν κατέχει πτυχίο στην διαιτολογία και πληρεί τις προϋποθέσεις για να είναι διαιτολόγος ή /και κλινικός διαιτολόγος.
Ο διατροφολόγος ή/ και κλινικός διατροφολόγος αναγνωρίζεται από συγκεκριμένα διεθνή επιστημονικά σώματα εφόσον πληρεί τα αναγκαία κριτήρια που τίθενται από τα αρμόδια σώματα.

Διαιτολόγος= Κάτοχος τουλάχιστο πανεπιστημιακού διπλώματος (BSc) ή ισότιμου πτυχίου στην διαιτολογία ή διαιτολογία και επιστήμη διατροφής. Είναι ο ειδικός που εκπαιδεύτηκε στην διατροφή, επιστήμη τροφίμων, και σχεδιασμό συγκεκριμένων διαιτολογίων ή μενού για συγκεκριμένες καταστάσεις υγείας. O διαιτολόγος που κατέχει πανεπιστημιακό δίπλωμα με τίτλο σπουδών στην Επιστήμη Διατροφής/Διαιτολογίας μπορεί να ονομάζεται και Διατροφολόγος. O Διαιτολόγος μπορεί να είναι απόφοιτος πανεπιστημιακής εκπαίδευσης (ΠΕ) ή ανώτατης τεχνολογικής εκπαίδευσης (π.χ. Ανώτατου Τεχνολογικού Ινστιτούτου) (ΤΕ). O τίτλος σύμβουλος διατροφής δεν είναι κατοχυρωμένος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από τους διαιτολόγους.

Κλινικός Διαιτολόγος= Ο Κλινικός Διαιτολόγος δρα σαν μέλος της Ομάδας Επαγγελματιών Υγείας. Ο εγγεγραμμένος Κλινικός Διαιτολόγος για σκοπούς του παρόντος νόμου εκτός από τα καθήκοντα του έως διαιτολόγος μπορεί να παρακολουθεί προβλήματα υγείας που απαιτούν διατροφική παρέμβαση.
Ο διαιτολόγος που μετά το πτυχίο του ή κατά την διάρκεια του πτυχίου από πανεπιστήμιο ή άλλο ισότιμο εκπαιδευτικό ίδρυμα συμπλήρωσε την απαιτούμενη αναγνωρισμένη ειδίκευση και πρακτική εξάσκηση, είναι κάτοχος του τίτλου RD ή ισότιμου προσόντος και διατηρεί τον ακαδημαϊκό του τίτλο με συνεχή μετεκπαίδευση ή κατέχει μεταπτυχιακό με τίτλο την Κλινική Διαιτολογία Ο τίτλος του RD δίδεται από το CDR, του SRD από το HPC πρώην CPSM ή ανάλογο σώμα από άλλες χώρες.

Tι προσόντα πρέπει να έχει ο κλινικός διαιτολόγος;

Στην Κύπρο βάσει νομοθεσίας, η οποία είναι εναρμονισμένη με τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης – γι’αυτό και λέμε ότι θα ισχύει αυτό που καθορίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση όταν όλες οι χώρες θα έχουν ανάλογη νομοθεσία - ο διαιτολόγος έχει το πρώτο του πτυχίο στη διαιτολογία και πρέπει να κάνει είτε μεταπτυχιακές σπουδές στην κλινική διαιτολογία είτε κλινική εξάσκηση και εξετάσεις για να του δοθεί ο τίτλος του κλινικού διαιτολόγου.
Υπάρχουν βέβαια άτομα που αυτοαποκαλούνται κλινικοί διαιτολόγοι χωρίς να πληρούν τις προϋποθέσεις και αυτό συμβαίνει σε όλες τις χώρες.
Το θετικό στην Κύπρο είναι ότι ακριβώς επειδή υπάρχει η νομοθεσία μπορεί να γίνει καταγγελία και το άτομο να αναγκαστεί να ανακαλέσει τον τίτλο.
Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα λόγω του ότι δεν υπάρχει νομοθεσία. Όταν υπάρξει νομοθεσία θα λυθούν τα προβλήματα.

Καθήκοντα
Διαιτολόγος
Αναγνωρίζεται ως υπεύθυνος για τη διατροφή του ατόμου. Βοηθά μεμονωμένα άτομα, αλλά και σύνολα ατόμων να επιλέγουν τα σωστά τρόφιμα ( ποσοτικά και ποιοτικά), σχεδιάζοντας το κατάλληλο διαιτολόγιο με σκοπό την προμήθεια του ανθρώπινου οργανισμού με κατάλληλες θρεπτικές ουσίες για την εξασφάλιση μιας υγιεινής ζωής και την πρόληψη και αντιμετώπιση ορισμένων καταστάσεων που σχετίζονται με τη διατροφή για υγιή άτομα και συγκεκριμένες καταστάσεις υγείας. Μπορεί επίσης να ασχοληθεί με έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Θεωρείται μέλος των παραϊατρικών επαγγελμάτων ή άλλων ιατρικών υπηρεσιών. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική ή/και διοικητική διαιτολογία.

Κλινικός Διαιτολόγος
Ο κλινικός διαιτολόγος, εκτός από τα καθήκοντα του ως Διαιτολόγος, βασισμένος πάνω σε συγκεκριμένη διάγνωση βοηθά άτομα με προβλήματα υγείας που έχουν σχέση με τη κλινική διαιτολογία να βελτιώσουν την κατάσταση τους, σχεδιάζοντας για αυτά το κατάλληλο διαιτολόγιο και την κατάλληλη διατροφική / διαιτολογική θεραπευτική αγωγή δρώντας σαν μέλος της Ομάδας Επαγγελματιών Υγείας. Θεωρείται μέλος των παραϊατρικών επαγγελμάτων ή άλλων ιατρικών υπηρεσιών. Μπορεί επίσης να ασχοληθεί με έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή.
Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική, διοικητική, κλινική διαιτολογία.

Διατροφολόγος
Ο διατροφολόγος ή/και κλινικός διατροφολόγος δικαιούται να δώσει γενικές συμβουλές σε μεμονωμένες ομάδες από υγιή άτομα, σε σχέση με την υγιεινή διατροφή και την πρόληψη χωρίς να σχεδιάζουν ατομικά διαιτολόγια. Μπορεί επίσης να αναμιχθεί σε έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική διαιτολογία.

* Παραδείγματα παθήσεων ή κατηγορίες παθήσεων ή καταστάσεων υγείας αναφέρονται στους κανονισμούς Συ.Δι.Κυ

Διατροφή σε φυσιολογικές καταστάσεις: Διατροφή και κύηση – θηλασμός, Διατροφή στην βρεφική, παιδική και εφηβική ηλικία, Διατροφή στην ενήλικη και γεροντική ηλικία, κ.τ.λ.
Διατροφή σε παθολογικές καταστάσεις: Διατροφή και παθήσεις του οισοφάγου και του στομάχου, Διατροφή και παθήσεις του λεπτού εντέρου, Διατροφή και παθήσεις παχέος εντέρου ή άλλων γαστρεντερολογικών παθήσεων, Διατροφή και παθήσεις ήπατος, παγκρέατος και πνευμονικών παθήσεων, Διατροφή και σακχαρώδης διαβήτης, Διαβήτης και άλλα μεταβολικά/ ενδοκρινολογικά προβλήματα, Διατροφή και παθήσεις των νεφρών, Διατροφή και καρδιοπάθειες, Παχυσαρκία –Τύπου Ι, Τύπου ΙΙ και Τύπου ΙΙΙ, Διατροφή σε τραύματα, εγκαύματα, χειρουργικές επεμβάσεις, εμπύρετες καταστάσεις, και ανοσοποιητικού συστήματος, Ειδικές μορφές διατροφής – εντερική και παρεντερική διατροφή, Διατροφή για ειδικές παιδιατρικές καταστάσεις, Διατροφή και Νευρολογικές και Ψυχιατρικές καταστάσεις (π.χ. νευρογενή ανορεξία και βουλιμία), Διατροφή λευχαιμίας, λεμφώματος, καρκίνου και καταστάσεις καρκίνου (χημειοθεραπεία, ακτινοθεραπεία), Διατροφή και μυοσκελετικά προβλήματα, αρθρίτιδα, Διατροφή και αιματολογικά προβλήματα, Διατροφή και Φαρμακευτική αγωγή, Διατροφή και κακή θρέψη, κ.τ.λ.

** Παραδείγματα καταστάσεων υγείας μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του ο Διαιτολόγος
Διατροφή σε φυσιολογικές καταστάσεις (παιδικής ηλικίας, ενηλικίωσης, τρίτης ηλικίας) και πρόληψη κακής θρέψης, Παχυσαρκία Τύπου Ι, Διαβήτη Τύπου ΙΙ (μη ινσουλινοεξαρτώμενου), διατροφικές ελλείψεις και υπερβολική λήψη θρεπτικών συστατικών σε μη παθολογικές καταστάσεις, υπερλιπιδαιμία, δυσκοιλιότητα, γαστρίτιδα ή σε οποιαδήποτε κατάσταση που ορίζεται από διεθνή και τοπική νομοθεσία και κανονισμούς.

Ο Διαιτoλόγoς / Κλινικός Διαιτολόγος μπoρεί vα πρoσφέρει υπηρεσίες σε μεγάλo φάσμα δραστηριoτήτωv :σε δημόσια voσoκoμεία και ιδιωτικές κλιvικές, σαv σύμβoυλoς σε πρoσωπική βάση σε θέματα διατρoφής και δίαιτας στov ιδιωτικό τoμέα, στη βιoμηχαvία τρoφίμωv , στη φαρμακευτική βιoμηχαvία, στηv εκπαίδευση, στα μέσα μαζικής εvημέρωσης, στη δημόσια υγεία , στηv επιστημovική έρευvα, στηv πρoώθηση τρoφίμωv, σε αθλητικές oργαvώσεις, oμάδες και σωματεία.

Ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα των διαιτολόγων;

Το πρώτο δικαίωμα είναι ο τίτλος που μπορούν να έχουν και το μητρώο που μπορούν να είναι εγγεγραμμένοι για να έχουν την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
Ο διαιτολόγος μπορεί είτε να ανοίξει δικό του γραφείο και να βλέπει άτομα ανάλογα με την ειδικότητά του είτε να εργαστεί στη βιομηχανία τροφίμων ή στις επισιτιστικές μονάδες ως σύμβουλος. Μπορεί ακόμη να δουλέψει ως εκπαιδευτικός σε θέματα διατροφής στη μέση ή την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Τα προβλήματα ποια είναι στο ελεύθερο επάγγελμα;

Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι διαιτολόγοι είναι ο πόλεμος που μπορεί να έχουν από ανειδίκευτα άτομα ή από τους «τσαρλατάνους», ας μου επιτραπεί η έκφραση.
Ωστόσο πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα κυρίως στην Κύπρο και λιγότερο στην Ελλάδα είναι ότι είναι πολλοί οι διαιτολόγοι σε σύγκριση με τον πληθυσμό. Τουλάχιστον στην Κύπρο θεωρείται το επάγγελμα ήδη κορεσμένο.
Xρειάζεται ίσως οι διαιτολόγοι να προσανατολίζονται και προς άλλες κατευθύνσεις εκτός από το να ανοίξουν ένα γραφείο.
Στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Αμερική υπάρχουν διαιτολόγοι που παρέχουν συμβουλευτικές υπηρεσίες σε εταιρίες κολοσσούς που απασχολούν δικούς τους διαιτολόγους – διατροφολόγους. Αυτό θα μπορούσε να γίνει και στην Κύπρο. Υπάρχουν διαιτολόγοι που εργάζονται στην εκπαίδευση, στη διαφήμιση, στη δημοσιογραφία στον τομέα τους.
Στην Ελλάδα οι διαιτολόγοι δεν είναι τόσο πολλοί αναλογικά με τον πληθυσμό της. Επομένως ακόμη υπάρχει τρόπος να απορροφηθούν σε διάφορους τομείς.

Έχουν γίνει βήματα για την προστασία του επαγγέλματος;

Πιστεύω ότι συνεχώς γίνονται βήματα. Αν μιλήσουμε για την Κύπρο, που έχω πλήρη εικόνα, ο Σύνδεσμος Διαιτολόγων Κύπρου έχει διαρκή επικοινωνία με τα Υπουργεία Υγείας και Παιδείας. Παράλληλα συμμετέχει σε εθνικές συντονιστικές επιτροπές κυρίως του Υπουργείου Υγείας για θέματα υγείας και διατροφής. Όλα αυτά ενισχύουν τη θέση και τα δικαιώματα των διαιτολόγων.
Επίσης το Συμβούλιο εγγραφής των διαιτολόγων τηρεί το νόμο και είναι ένας ακόμη μοχλός πίεσης για την εφαρμογή της νομοθεσίας και την προστασία του επαγγέλματος.

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο τι βήματα έχουν γίνει;

Υπάρχει βάσει της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας διαιτολόγων το πρόγραμμα diets, που προβλέπει ομοιόμορφη εκπαίδευση των διαιτολόγων και ειδικά των κλινικών διαιτολόγων ώστε να υπηρετούν κοινούς σκοπούς σε όλη την Ευρώπη.
Αυτό το ερευνητικό πρόγραμμα, διάρκειας δύο χρόνων, αρχίζει με το νέο χρόνο να υλοποιείται στην κλινική διαιτολογία σε όλη την Ευρώπη.

Ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν από τους ίδιους τους διαιτολόγους για να κατοχυρώσουν τη θέση τους;

Από συνδικαλιστική πλευρά το μεγαλύτερο προτέρημα που έχει ο Σύνδεσμος Διαιτολόγων Κύπρου και το Συμβούλιο εγγραφής των διαιτολόγων στην Κύπρο είναι το δικαίωμά του να γίνονται καταγγελίες για να διατηρείται το επίπεδο του επαγγέλματος. Αυτή είναι η στρατηγική του συνδέσμου για την προστασία του επαγγέλματος.
Πέραν τούτου χρειάζεται συνεχής ενημέρωση του κόσμου μέσω των ΜΜΕ, άρθρων στα έντυπα μέσα, παρουσιάσεων σε εκπομπές, ανακοινώσεων για διάφορα διαιτολογικά θέματα μέσω της ιστοσελίδας, διαλέξεων. Αυτά όλα είναι η φωνή του συνδέσμου για να μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει το σωστό διαιτολόγο από τον ανειδίκευτο που παραπλανά τον κόσμο και ουσιαστικά θέτει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία.
Ο σωστός επαγγελματίας ξέρει τα όριά του αλλά ξέρει και τα δικαιώματά του.

Ποιες οι διαφορές στον τομέα της διαιτολογίας μεταξύ Ελλάδας και Κύπρου;

Καταρχήν οι διαιτολόγοι στην Κύπρο λόγω του ότι δεν υπήρχε μέχρι πρότινος αντίστοιχο πανεπιστήμιο – τώρα αρχίζουν δειλά δειλά να διδάσκονται μαθήματα διαιτολογίας στο πανεπιστήμιο της Λευκωσίας- έχουν σπουδάσει στην Αγγλία ή στην Αμερική και ένα μέρος στην Ελλάδα. Έτσι είναι διαιτολόγοι με διαφορετικές εκπαιδευτικές εμπειρίες. Αυτό δεν είναι αναγκαστικά αρνητικό αλλά φέρνει διαφορετικό τρόπο εφαρμογής της διαιτολογίας.
Στην Ελλάδα υπάρχει περισσότερη ομοφωνία καθώς η χώρα διαθέτει τα δύο μεγάλα εκπαιδευτικά ιδρύματα, το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και τα ΤΕΙ για την εκπαίδευση των διαιτολόγων.
Μία άλλη διαφορά είναι ότι στην Κύπρο υπάρχει διαχωρισμός βάσει νομοθεσίας μεταξύ διατροφολόγων και κλινικών διαιτολόγων, που πρέπει να έχουν μεταπτυχιακές σπουδές ή πρακτική κλινική εξάσκηση.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντίστοιχος διαχωρισμός. Κλινικός διαιτολόγος μπορεί να θεωρείται κάποιος που είναι απόφοιτος πανεπιστημίου. Αυτό ενδέχεται να δημιουργήσει μικροπροβλήματα όταν έρθει στην Κύπρο απόφοιτος της Ελλάδας για να δουλέψει.


Υπάρχει συνεργασία μεταξύ των διαιτολογικών συνδέσμων Ελλάδας και Κύπρου;

Υπάρχει μία πολύ καλή σχέση του Συνδέσμου Διαιτολόγων Κύπρου με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Διαιτολόγων- Διατροφολόγων αλλά και με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Διαιτολόγων - Τεχνολόγων Διατροφής.
Τον περασμένο Νοέμβριο έγινε στην Κύπρο το 5ο Συνέδριο Διαιτολογίας με τη συμμετοχή επιστημόνων από την Κύπρο και την Ελλάδα. Μεταξύ των ομιλητών ήταν και οι πρόεδροι των δύο συλλόγων της Ελλάδας.
Εξετάζουμε την ιδέα να ενωθούν οι δύο ελληνικοί σύλλογοι με το σύνδεσμο της Κύπρου ώστε να έχουμε μία κοινή γραμμή και έτσι αφενός να διασφαλίζεται η προστασία του επαγγέλματος και αφετέρου να επιτυγχάνεται υψηλό επίπεδο πρακτικής σε Ελλάδα και Κύπρο.
Μέσα στον Ιανουάριο θα πραγματοποιηθεί συνάντηση των τριών συνδέσμων προκειμένου να αρχίσει να σχεδιάζεται ο κοινός τρόπος δράσης και να συζητηθεί και ο τρόπος υλοποίησης αυτών των σχεδίων. Απώτερος στόχος είναι να υπάρχει μία πίεση για νομική κατοχύρωση της διαιτολογίας και της κλινικής διαιτολογίας και στις δύο χώρες.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΔΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 7 ΜΕΡΕΣ

316ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:34 am

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:
mamagelikis έγραψε:
arco iris έγραψε:κοριτσια απο σημερα κι εγω στην παρεα σας...........η φιλη μας η αννα μου εκανε μια σουπερ φοβερη διατροφη που εχει τα παντα και ξεκιναω....ποσα κιλα ειμαι ντρεπομαι να πω, ρημαδα κορτιζονη, αλλα θα λεω ποσα εχασα.......χιχιχι κουραγιο συμπασχουσες!!!!!!!!!!


Η φίλη σας η Άννα είναι διαιτολόγος;Η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και ρυθμό καύσης των θερμίδων και όλα αυτά τα θέματα έχουν να κάνουν με μετρήσεις που μόνο ένας καλός διαιτολόγος μπορεί να κάνει με τα κατάλληλα μηχανήματα.Από λιπομέτρηση μέχρι άλλες εξειδικευμένες εξετάσεις ακόμα και ειδικές αιματολογικές για να δει αν και κατά πόσο μπλοκάρει ο οργανισμός μας την διαδικασία της καύσης των θερμίδων που καταναλώνουμε.
Καμία από εμάς δεν είναι ίδια με την οποιαδήποτε άλλη και η κάθε μια έχουμε διαφορετικό τρόπο μηχανισμού καύσης που σημαίνει με τη σειρά του ότι αν πάρεις δέκα γυναίκες που θα εφαρμόσουν το ίδιο πρόγραμμα διατροφής,όσο και να μοιάζουν μεταξύ τους οι ίδιες και το πρόγραμμα διατροφής που θα κάνουν εν τούτοις το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό και για τις δέκα.Μπορεί να κάνεις κακό αντί καλό αν δεν εφαρμόσεις πρόγραμμα ειδικό για σένα αγαπητή μου φίλη,ανάλογα τη δική σου κατάσταση,το δικό σου σωματότυπο,τα δικά σου οργανικά χαρακτηριστικά.Μπορεί για παράδειγμα να μην κάνεις καύσεις που να σου επιτρέπουν να αδυνατίσεις με τη νέα διατροφή σου αλλά 1-2 χάπια B Complex Megasorb της Solgar για παράδειγμα (αναφέρω τυχαία εταιρία αλλά μία από τις κορυφαίες στο κόσμο),να σε βοηθήσουν περισσότερο αποβάλλοντας μέσω της ούρησης περισσότερο λίπος και άλλες ουσίες που βοηθούν στη καλύτερη καύση που θα κάνει ο οργανισμός σου σε συνδυασμό με πολύ κίνηση αν έχεις τη δυνατότητα ή άσκηση.Επειδή η φίλη σου η Άννα αδυνάτισε και μπράβο της, δεν σημαίνει ότι θα αδυνατίσεις και εσύ το ίδιο ή λιγότερο για να μη σου πω ότι υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να πάρεις βάρος αντί να χάσεις.
Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις να κάνεις με τη διατροφή σου.Η απόφαση δική σου.
η αννα ειναι διατροφολογος και πηρε με μεγαλη προσοχη ολο το ιστορικο μου με καθε λεπτομερεια..... οι διαιτες και διατροφες κλπ ειναι κατι που το γνωριζω πααααρα πολυ καλα και εχω κανει τα παντα, παλαιοτερα βεβαια αλλα δεν ειμαι ασχετη.......
δε θα μπορουσα να παω να με δει απο κοντα γιατι με το ζορι περπαταω εχω κινητικο προβλημα
αλλα συγνωμη κοπελα μου, προτεινεις ΧΑΠΙΑ? υπαρχει ακομα κοσμος που προτεινει ΧΑΠΙΑ? .....
γεγονος ειναι οτι παντα κυκλοφορουν διαιτες απο τη μια γυναικα στην αλλη που ναι, δεν ειναι σωστο, αλλα εμενα η κοπελα μου εκανε συγκεκριμενο διαιτολογιο με βαση τις αναγκες μου και τα φαρμακα που παιρνω και δε ζητησε ουτε ενα ευρω αν και προσφερθηκα να πληρωσω, ξοδεψε το χρονο της για να εξυπηρετησει μια αγνωστη..... και επειδη τοσα χρονια που γραφω ποιηματα κι εγω για να εξυπηρετω αγνωστους και απο τα 350 ατομα ενα μονο κοριτσι μου εστειλε καποτε μια μπομπονιερα, θεωρω οτι η κοπελα αυτη ειναι το δωρο μου απ το θεο για το καλο που κανω τοσο καιρο αφιλοκερδως.......μπορει να το βλεπω πολυ ρομαντικα αλλα ετσι το βλεπω............


Αν διαβάσεις με τη δέουσα προσοχή τι έγραψα ,ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΧΑΠΙΑ έτσι όπως το εννοείς.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥ ΛΙΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ Ή ΟΧΙ Η ΛΗΨΗ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ Ο ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ Η ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ .

ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΗΛΙΘΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΗΛΙΘΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΑΠΑΞΙΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.

ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙΣ,ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ ΣΟΥ.
ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΜΗ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ.


317ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 1:38 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Απαξιοίς,απαξιοίς, αλλά ηλίθια με είπες Very Happy

318ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 3:59 am

anna4


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Me ti seira mou na apantiso kai ego. Exo teleiosei diatrofologia tei kritis kai ekana metaptyxiako stin kliniki diatrofologia sto londino. Oso gia ti diatrofi pou dino an deis se osous exo dosei edo mesa sto forum einai diaforetikes kai efoson exo parei kapoio istoriko. Nai kapoies kopeles apo to forum (ego den tha po onomata, den mou epitrepete) tha sas poun oti irthan se epafi mazi mou kai kanane tis katalliles lipometriseis kai metriseis kai se kapoies kai tis katalliles aimatologikes eksetaseis.
Ego eipa pos an kapoia kopela to exei parei apofasi na xasei ta parapanisia kila tis, isos mporo na ti voithiso me diatrofi (oxi xapia). Kai epipeon eipa xoris xrimata. Doksa to theo i douleia mou paei kala. Olo auto to protina giati ksero poso duskolo einai na xaseis ta kila pou exeis balei.... gia diaforous logous.
Sas eyxaristo

319ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 4:20 am

????????


Επισκέπτης
αννα μου δεν εχεις να εξηγησεις τιποτα σε κανεναν
ειμαστε ενηλικες γυναικες και εμεις ζητησαμε τη βοηθεια σου
ελεος δηλαδη..........

320ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 4:48 am

dimitrarodos


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
anna4 έγραψε:Me ti seira mou na apantiso kai ego. Exo teleiosei diatrofologia tei kritis kai ekana metaptyxiako stin kliniki diatrofologia sto londino. Oso gia ti diatrofi pou dino an deis se osous exo dosei edo mesa sto forum einai diaforetikes kai efoson exo parei kapoio istoriko. Nai kapoies kopeles apo to forum (ego den tha po onomata, den mou epitrepete) tha sas poun oti irthan se epafi mazi mou kai kanane tis katalliles lipometriseis kai metriseis kai se kapoies kai tis katalliles aimatologikes eksetaseis.
Ego eipa pos an kapoia kopela to exei parei apofasi na xasei ta parapanisia kila tis, isos mporo na ti voithiso me diatrofi (oxi xapia). Kai epipeon eipa xoris xrimata. Doksa to theo i douleia mou paei kala. Olo auto to protina giati ksero poso duskolo einai na xaseis ta kila pou exeis balei.... gia diaforous logous.
Sas eyxaristo
ΑΝΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ!ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΝ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΦΙΛ Very Happy ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ ΚΑΙ ΖΗΛΕΨΑ!ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 7 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ 10 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΑΙΤΙΤΙΚΗ.ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΣ? Embarassed

321ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 4:57 am

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Anna4 ,αυτό είναι ένα θαυμάσιο νέο.
Εγώ ποτέ δεν είπα κάτι εναντίον σου για να μην υπάρχει παρεξήγηση.
Απλά είπα στην arcoiris κάτι που ενδεχομένως να της το έλεγε και μια κολλητή της.
Τώρα που το ξεκαθάρισες δεν έχει να φοβάται κάτι και φαντάζομαι ότι μπορεί απρόσκοπτα να προχωρήσει στη δίαιτα που της έδωσες.
Υπάρχει η τάση να προσβάλλουμε άτομα και μιλάω για τον εαυτό μου χωρίς καν να διαβάζουν με προσοχή οι άλλοι τι γράφουμε και δεν αναφέρομαι στην κοπέλα για την οποία έγραψα κάποια πράγματα για να τα γνωρίζει,μη γνωρίζοντας ότι ενδεχομένως τα γνώριζε και αυτό διότι οι περισσότερες κοπέλες μπορεί να μην γνωρίζουν διάφορες πτυχές και παραμέτρους κάποιων δεδομένων πριν κάνουν από δίαιτα μέχρι μωρό και από το πως να αντιμετωπίσουν το συνάχι μέχρι κάτι πολύ πιο σοβαρό.
Είναι λοιπόν λογικό εφόσον όλες δεν είναι και τέρατα μορφώσεως στο σύνολο τους,άλλες κοπέλες έχουν τελειώσει Νηπιαγωγείο,άλλες Δημοτικό,άλλες Γυμνάσιο,άλλες Λύκειο και άλλες τριτοβάθμια εκπαίδευση με ή άνευ μεταπτυχιακού.
Χαίρομαι Anna4 που το ξεκαθάρισες,μπράβο σου και μπράβο στην arcoiris που έκανε μια τέτοια επιλογή.
Να υποθέσω arcoiris κοπέλα μου ότι δεν σε χάλασα και πολύ,ούτε σε έβρισα ούτε σου μίλησα άσχημα,έτσι δεν είναι ;
Απορώ πως ανέχεσαι από μερικά άτομα να λένε βλακείες ,το ίδιο θα μπορούσα να πω για την ίδια ότι δεν είναι η ίδια ή ότι εσύ, είσαι τελικά μία διαχειρίστρια ή ότι το παίζεις καλή με όλους για να πουλάς photo books αλλά ακόμα και αυτό να ισχύει, επέλεγε αυτούς που κάνουν το θεματάκι σου σαν τα μούτρα τους και τουλάχιστον θα περίμενα να με "προστατέψεις" τουλάχιστον στο ελάχιστο.
Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε μερικές και κατά καιρούς μπαίνουν σε θέματα για να με βρίσουν ή για να πουλήσουν πνεύμα,εχθές ένα μάλλον ανήλικο μου έλεγε "να χαίρομαι ητην Ιωάννα και τα δίδυμα" και κάτι άλλα άστοχα σε ένα θέμα που είχα δημιουργήσει εγώ σχετικά με ένα θεατρικό έργο και μια βόλτα με τα παιδιά μου στο Ζάππειο.
Θα μου πεις σαν χωριό λειτουργεί το forum, μπαίνουν από μαμάδες μέχρι gay και λεσβίες,από γυναίκες και άντρες,από τρεβέλια μέχρι παιδεραστές σίγουρα και από ανήλικα του δημοτικού μέχρι πορνόγεροι αλλά θα πρέπει ένα "φρένο" να υπάρχει τουλάχιστον σε ότι γράφουμε σε άλλους χωρίς να βρίζουμε και χωρίς να πειράζουμε κανέναν.
Πες μου σε παρακαλώ αν σε πείραξα γράφοντας σου τα αυτονόητα που κάθε κοπέλα πρέπει να σκέφτεται πριν κάνει μια δίαιτα για παράδειγμα.Έγραψα κάτι άστοχο ή περίεργο ;

Ας μας πει και η Anna4 που είναι κλινική διατροφολόγος.

Anna4 όσα έγραψα ισχύουν ή δεν ισχύουν για πες μας και εσύ .

Όσο για την κυρά Μήτσαινα και τη κάθε κυρά Μήτσαινα που "εχ...ε" το θέμα, ας το αναλάβει η δημιουργός του θέματος ,εγώ δεν έχω λόγο πέραν του να πω ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι τελικά ίδιοι..και ότι δεν μου καίγεται καρφάκι αν είναι γυναίκα,άντρας,μανούλα ,πατερούλης ή τρεβέλι. Με ενδιαφέρει που κάποιες σαν αυτή μιλούν άσχημα και που κανείς δεν τους λέει ούτε μια κουβέντα,ωραίο forum κορίτσια είναι,να αρχίσω και εγώ να βρίζω όπως είπε μια ανοίγοντας το βόθρο μου,μπορώ, αλλά αυτό που δεν της είπα εχθές είναι ότι " όταν μπλοκάρει το κεντρικό σύστημα αποχέτευσης και φράξει,κάποια στιγμή μπορώ και εγώ αν και γυναίκα να χρησιμοποιήσω το βόθρο μου" .

322ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 5:06 am

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
---



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamagelikis στις Δευ Μαρ 11, 2013 12:11 pm, 1 φορά

323ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 5:36 am

????????


Επισκέπτης
mamagelikis
δεν αναφερθηκα πουθενα στο προσωπο σου, ενω εσυ βλεπω αναφερεσαι στο δικο μου, δινεις συμβουλες, ζητας προστασια, αφηνεις υπαινιγμους, και ειλικρινα ειναι λυπηρο.....ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, ειλικρινα, διοχετευσε το καπου αλλου ομως σε παρακαλω και μην ασχολεισαι με το ατομο μου

324ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 5:39 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamagelikis, γιατί συγχίζεσαι μάτια μου; γνωστό άγνωστο σε είπα, όχι καμπούρη Very Happy
Όσο για το άλλο, σου βγάζω το καπέλο γιατί με ξεμπρόστιασες: Ε ναι λοιπόν, είμαι μια μαμά gay και λεσβία,γυναίκα και άντρας και τρεβέλι (τί ειναι αυτό παρεμπιπτόντως, το τριβελάκι το ζυμαρικό; scratch ), παιδεράστρια όχι, πορνόγρια μπα, ανήλικο του δημοτικού όχι, αλλά το πιο κατάπτυστο; είμαι πανεπιστημιακής μορφώσεως άνευ μεταπτυχιακού
Κορίτσια, ευχαριστείτε που φροντίζει για το θέμα αυτό και ακούστε τη συμβουλή: πρέπει όχι μόνο να με αναλάβει κανονικά η θεματοθέτρια, αλλά και να με εξορίσετε δια παντός από το φόρουμ, να με αφορίσει η εκκλησία, να πάθω τερηδόνα, ουλίτιδα και αλωπεκίαση και να κάνω και 1500 μετάνοιες την ημέρα που τόλμησα να μιλήσω τόσο άσχημα ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 667478
btw, τι εννοείς όταν λες ότι κατά καιρούς σε βρίζουν διάφοροι εδώ μέσα; 4 μέρες μόνο δεν είσαι μέλος κούκλα μου; Rolling Eyes

325ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Μαρ 11, 2013 5:42 am

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamagelikis έγραψε:
Άϊντε ζώον ..dimitrarodos και που ξέρουμε αν είσαι ο Γιώργος από τα Τρίκαλα ; Αν έχεις να πεις κάτι σοβαρό πάνω στο θέμα πες το αλλιώς βγάλε το σκασμό μη σε πάρει ο διάολος και σε σηκώσει.
Μπαίνει το κάθε ζώον εδώ μέσα και λέει ότι μαλακία του έρχεται στο κεφάλι.

Μην βρίζεις την Δήμητρα, αισχρέ και ξεδιάντροπε άντρα!
Εσύ είσαι αυτός που μπαίνει εδώ μέσα και λέει ό,τι του έρχεται στο κεφάλι!
Και σου είπα και στο δικό σου θέμα, ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις