Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
249 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 249 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 15]

176ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 3:27 am

le petit prince


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημερα κοριτσια ειμαι καινουργια στο χωρο εδω καιτωρα μαθαινω .καταρχην με λενε ειρηνη και εχω ενα πριγκηπακο 8 μηνων και παλευω ακομα να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης.εχετε να μου προτεινετε καμια διαιτα με αποτελεσματα?ευχαριστω εκ των προτερων ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 417472

177ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 4:01 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κοριτσάκια!

katnik το θέμα με το ποτό είναι ότι μπορεί να πάθεις χειρότερα πράγματα από το να παχύνεις. Μην το συνηθίσεις, ευκαιρία είναι τώρα με τη δίαιτα να το μειώσεις.

Εγώ βρε κορίτσια αραίωσα τις επισκέψεις γιατί είχα κάτι που με απασχολούσε και μου έτρωγε όλη την ενέργεια. Το διόρθωσα όμως όταν αποφάσισα οριστικά ότι μόνο οι απαραίτητοι! Οι υπόλοιποι ας τραβήξουν το δρόμο τους, είναι υπεύθυνοι για τη δική τους ζωή -εκτός από τις πράξεις και τα λόγια τους.

Δε σας ενδιαφέρει, αλλά θα μου περάσει.

Τί άλλο... στα κιλά είμαι τα ίδια με χθες και μετά από αυτά που λέτε, σκέφτομαι κι εγώ να πάρω τη μεζούρα και να μετριέμαι. Είχα μετρηθεί το καλοκαίρι και θέλω να συγκρίνω μήπως χαρώ κι από κει λιγάκι...

Στο fb είστε κι εσείς; Εγώ πώς δεν το πήρα χαμπάρι...είναι ανοιχτή η ομάδα ή μεταξύ συγκεκριμένων προσώπων που το κανόνισαν μεταξύ τους;

178ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 4:12 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
le petit prince έγραψε:καλημερα κοριτσια ειμαι καινουργια στο χωρο εδω καιτωρα μαθαινω .καταρχην με λενε ειρηνη και εχω ενα πριγκηπακο 8 μηνων και παλευω ακομα να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης.εχετε να μου προτεινετε καμια διαιτα με αποτελεσματα?ευχαριστω εκ των προτερων ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 417472

Εγώ προσωπικά κάνω ολική χορτοφαγία (λέγεται και βίγκαν=καθόλου ζωικά), κυρίως για την υγεία μου, κατόπιν μαθαίνοντας και για λόγους ηθικής, αλλά προσέχω και να τρώω με μέτρο για αδυνάτισμα. Από τον Ιανουάριο που ξεκίνησα θα δεις στο στικεράκι μου πόσα έχασα (πού να υπολογίζω τώρα). Χάνω αργά αλλά σταθερά και αν ανέβω λίγο, μόλις ξανακατέβω δεν τα ξαναπαίρνω. Γενικά ακούω για χάσιμο όταν κάποιος το ακολουθεί αυτό, μια κοπέλα που γνώρισα έχασε 10 κιλά μέσα στο χρόνο χωρίς προσπάθεια και φυσικά τα κράτησε.

Με την ωμοφαγία να δεις πώς κατεβαίνουν τα κιλά, αλλά δεν έχω τα κότσια ακόμη να το ακολουθήσω. Λένε ότι όταν είσαι ωμοφάγος, τα κιλά κατεβαίνουν για την πλάκα. Ώστόσο το να είσαι βίγκαν είναι πιο εύκολο(αν και όχι πιο υγιεινό κατά τη γνώμη μου) γιατί μαγειρεύεις κανονικά, τα περισσότερα πιάτα υπάρχουν στην ελλ. κουζίνα (σήμερα πχ θα φτιάξω ρεβύθια)και μπορείς να φτιάξεις όποιο φαγητό θες, αλλά σε παραλλαγή ώστε να μην έχει ζωικά.

Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος ζωής. Οι δίαιτες αποτυγχάνουν σε πολλά σημεία, ένα από τα οποία είναι το ότι τα αποτελέσματα είναι τόσο εφήμερα όσο και η δίαιτα.

Ελπίζω να βοήθησα. Μπορείς να ψάξεις αυτές τις λέξεις και στο ίντερνετ (youtube κλπ) ως vegan (ολικοί χορτοφάγοι) και raw vegan (ωμοφάγοι).

179ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty . Δευ Φεβ 18, 2013 5:01 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιακι μην ξαναπεις οτι δεν μας νοιαζει οταν καποια κοπελα εχει κατι που την προβληματιζει..ανοιξου και πες μας τι εγινε αν θελεις!να ρωτησω κατι χαζο,στην ωμοφαγια τρωνε και κρεας ωμο??και κατι αλλο.γιατι με ωμοφαγια χανεις ευκολα κιλα?

180ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty . Δευ Φεβ 18, 2013 5:03 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α ξεχασα.στο φβ εχουν κανει μυστικη ομαδα τα κοριτσια απο το θεμα"ας μαζευτουμε οσες προσπαθουμε για μωρακι",οχι εμεις.μην ανησυχεις δεν σου κρυβομαστε Razz

181ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 5:19 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας γλυκα μου κοριτσια!
τι κανετε?
εγω ειμαι με μιια ψιλο ιωσουλα...δεν μπορουμε να σηκωσουμε κεφαλι σε αυτο το σπιτι γμτ...μια ο ενας μια ο αλλος ολο κυκλους κανει αυτη η ιωση!
μιακι μου γλυκο που εισαι? σε χασαμε...αν και εγω με ολα αυτα μπαινω πλεον σπανια..τι εγινε?σου καναμε κατι...αν θες πες μας και θα νιωσεις πολυ καλυτερα...
εγω παλι συνεχιζω τη διαιτα με μικρες ατασθαλειες...αλλα εχω βαλει στο προγραμμα μου κανονικα τη γυμναστικη...οσο μπορω καθε μερα,15 λεπτα-20-30 οσο χρονο εχω...

καλος ηρθαν και τα καινουρια μελη στη παρεα μας!

αντε βρε κοριτσια πολυ το εχουμε αφησει το θεματακι μας!να κανουμε και εμεις μια prive σελιδα στο fb να τα γραφουμε ολα ποιο ελευθερα?
αν κανεις τετοια σελιδα στο τοιχο σου δεν φαινονται δηλαδη αυτα που γραφεις,δεν το εχω πολυκαταλαβει...

182ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 5:37 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε ποιός είπε ότι μου κρυβόσαστε, μπορεί μερικές κοπέλες να το αποφάσισαν μεταξύ τους και να μη θέλουν ο καθένας να βλέπει το προφίλ τους. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να μπω με το έτσι θέλω.

Ευχαριστώ, δεν παραπονέθηκα, απλά εννοούσα ότι είναι άσχετο με το θέμα της δίαιτας.

183ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 5:38 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παιδάκια μου, αισθάνομαι καλύτερα να το στείλω σε πμ, σας ευχαριστώ για την προσοχή που μου δείχνετε.

184ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 5:47 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οκ!!!γιατι προς στιγμης νομιζα οτι ισως ειπε καποια κοπελα κατι που να σε πειραξε...ολα καλα!

185ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 6:21 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg, δε θίγομαι τόσο εύκολα, έχω πολλές αντοχές Very Happy Αλλά δεν έγινε και τίποτα από εδώ.

Στην κρίστι το έστειλα, αλλά εσένα δε μου έγραψε αναφορά ότι στάλθηκε. Πες μου αν είναι.

ΚΡΙΣΤΙ για την ωμοφαγία, ξέρω ότι επειδή είναι καθαρή τροφή, δεν επιβαρύνει τον οργανισμό με λίπη κλπ κλπ και τον αφήνει να αφομοιώνει τις τροφές καλύτερα και γρηγορότερα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην καταπονείται ο οργανισμός, προσπαθώντας να ανταπεξέλθει σε υψηλές θερμοκρασίες κα παράλληλα με την χώνεψη. Η χώνεψη γίνεται γρήγορα και εύκολα και όλα αυτά τα αισθήματα περί βαρυστομαχιάς, υπνηλίας κλπ απλά είναι άγνωστα στους ωμοφάγους. Ύστερα, δε δημιουργούνται κατάλοιπα στο έντερο, με αποτέλεσμα οι επόμενες τροφές που θα δεχτεί να μπορούν να αφομοιωθούν και να μην κολλήσουν στην ήδη υπάρχουσα σαβούρα. Και φυσικά ό,τι είναι να αποβληθεί να αποβάλλεται με ευκολία και να μην υπάρχουν όλα αυτά τα προβλήματα δυσκοιλιότητας, βαρυστομαχιάς, καούρας, γαστροοισοφαγικής παλινδρόμισης κλπ. Όπως έχω διαβάσει, εκτός από τον έρωτα περνάει και η υγεία απ' το στομάχι. Αν κανείς έχει όλο αυτό το σύστημα καθαρό, τότε επιτρέπει στο σώμα του να δουλέψει όπως πρέπει -κάποιες από τις λειτουργίες του είναι και η αφομοίωση των τροφών, το αδυνάτισμα κλπ. Επιπλέον, με φυσική διατροφή, ο άνθρωπος δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, καθώς το κάθε πχ φρούτο που καταναλώνουμε μας δίνει και τα ανάλογα ένζυμα για την αφομοίωσή του. Η φύση είναι σοφή και δε θα μας δώσει συστατικά περισσότερα απ' όσο αντέχουμε, πράγμα που κάνουν τα ζωικά και τα συμπληρώματα διατροφής. Με τα φρούτα και τα λαχανικά υπάρχει ένας μηχανισμός που επιτρέπει στον ανθρώπινο οργανισμό να παίρνει απ' αυτά όσες βιταμίνες κλπ χρειάζεται -όχι παραπάνω γιατί το παραπάνω κάνει κακό. Στα υπόλοιπα δεν υπάρχει καμία σοφία και αυτός ο μηχανισμός παρακάμπτεται, κάποτε είχα πει για το γάλα σχετικά. Αυτά γενικά περί ολικής χορτοφαγίας. Η ωμοφαγία που είναι ένα παρακλάδι της, δεν επιτρέπει το ζέσταμα της τροφής πάνω από κάποιους βαθμούς κελσίου (πολλοί δε θερμαίνουν ΚΑΘΟΛΟΥ την τροφή τους) επειδή χάνονται τα θρεπτικά συστατικά και στο τέλος καταλήγεις να τρως νεκρή τροφή που και δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα και αναγκάζεις τον οργανισμό σου να δουλέψει σκληρά, πολεμώντας ταυτόχρονα να την αφομοιώσει κάπως, να ανταπεξέλθει και στην αφύσικη θερμοκρασία του.

Αυτό δε σημαίνει ότι τρώμε ωμό κρέας, εξάλλου αν μπορούσαμε να το αντέξουμε αισθητικά και οργανικά θα ήμασταν κρεοφάγοι. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρώμε καθόλου κρέας (έτσι κι αλλιώς, είπαμε είναι βίγκαν) και τα πράγματα που δεν τρώγονται επειδή είναι σκληρά, όπως οι φακές πχ, τα μουλιάζουν και φτιάχνουν χούμους (σαν σως) και φύτρα. Τα φύτρα με την ευκαιρία, είναι σαν το πρωτόγαλα της μαμάς, είναι τίγκα στις βιταμίνες, πολύ περισσότερο από το να έτρωγες τη φακή πριν γίνει φύτρο και φυσικά πολύ πολύ πιο θρεπτικά από το να τις τρώς μαγειρεμένες που τότε οι βιταμίνες τους έχουν καταστραφεί εντελώς.
Μπορείς να βάλεις τα φύτρα σε σάντουιτς, σε σαλάτες, στον μπλέντερ για σμούθις. Είναι και οικονομικά γιατί μερικά σποράκια σε λίγες μέρες γίνονται ένα ολόκληρο βάζο με φυτρωμένα όσπρια (προσοχή, κάποια φασόλια δεν κάνουν για φύτρα) και έτσι έχεις, αντί για μια κουταλιά νεκρές από βιταμίνες και στοιχεία φακές, μισή σαλάτα φουλ από ζωή!!
Είμαστε ό,τι τρώμε. Μακάρι μια μέρα να καταφέρω να γίνω ωμοφάγος και να παίρνω ζωή από την τροφή μου. Αν δείτε ωμοφάγους στο youtube είναι οι ομορφότεροι άνθρωποι που έχω δει. Ο καλύτερός τους εαυτός, λεπτοί, fit, με ΤΕΛΕΙΟ δέρμα και καθαρά μάτια. Dan McDonald, the liferegenerator είναι ένα καλό παράδειγμα -και μοιάζει και με το χριστό! Very Happy
Φιλάκια! Smile

186ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 6:55 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:reg reg, δε θίγομαι τόσο εύκολα, έχω πολλές αντοχές Very Happy Αλλά δεν έγινε και τίποτα από εδώ.

Στην κρίστι το έστειλα, αλλά εσένα δε μου έγραψε αναφορά ότι στάλθηκε. Πες μου αν είναι.

ΚΡΙΣΤΙ για την ωμοφαγία, ξέρω ότι επειδή είναι καθαρή τροφή, δεν επιβαρύνει τον οργανισμό με λίπη κλπ κλπ και τον αφήνει να αφομοιώνει τις τροφές καλύτερα και γρηγορότερα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην καταπονείται ο οργανισμός, προσπαθώντας να ανταπεξέλθει σε υψηλές θερμοκρασίες κα παράλληλα με την χώνεψη. Η χώνεψη γίνεται γρήγορα και εύκολα και όλα αυτά τα αισθήματα περί βαρυστομαχιάς, υπνηλίας κλπ απλά είναι άγνωστα στους ωμοφάγους. Ύστερα, δε δημιουργούνται κατάλοιπα στο έντερο, με αποτέλεσμα οι επόμενες τροφές που θα δεχτεί να μπορούν να αφομοιωθούν και να μην κολλήσουν στην ήδη υπάρχουσα σαβούρα. Και φυσικά ό,τι είναι να αποβληθεί να αποβάλλεται με ευκολία και να μην υπάρχουν όλα αυτά τα προβλήματα δυσκοιλιότητας, βαρυστομαχιάς, καούρας, γαστροοισοφαγικής παλινδρόμισης κλπ. Όπως έχω διαβάσει, εκτός από τον έρωτα περνάει και η υγεία απ' το στομάχι. Αν κανείς έχει όλο αυτό το σύστημα καθαρό, τότε επιτρέπει στο σώμα του να δουλέψει όπως πρέπει -κάποιες από τις λειτουργίες του είναι και η αφομοίωση των τροφών, το αδυνάτισμα κλπ. Επιπλέον, με φυσική διατροφή, ο άνθρωπος δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, καθώς το κάθε πχ φρούτο που καταναλώνουμε μας δίνει και τα ανάλογα ένζυμα για την αφομοίωσή του. Η φύση είναι σοφή και δε θα μας δώσει συστατικά περισσότερα απ' όσο αντέχουμε, πράγμα που κάνουν τα ζωικά και τα συμπληρώματα διατροφής. Με τα φρούτα και τα λαχανικά υπάρχει ένας μηχανισμός που επιτρέπει στον ανθρώπινο οργανισμό να παίρνει απ' αυτά όσες βιταμίνες κλπ χρειάζεται -όχι παραπάνω γιατί το παραπάνω κάνει κακό. Στα υπόλοιπα δεν υπάρχει καμία σοφία και αυτός ο μηχανισμός παρακάμπτεται, κάποτε είχα πει για το γάλα σχετικά. Αυτά γενικά περί ολικής χορτοφαγίας. Η ωμοφαγία που είναι ένα παρακλάδι της, δεν επιτρέπει το ζέσταμα της τροφής πάνω από κάποιους βαθμούς κελσίου (πολλοί δε θερμαίνουν ΚΑΘΟΛΟΥ την τροφή τους) επειδή χάνονται τα θρεπτικά συστατικά και στο τέλος καταλήγεις να τρως νεκρή τροφή που και δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα και αναγκάζεις τον οργανισμό σου να δουλέψει σκληρά, πολεμώντας ταυτόχρονα να την αφομοιώσει κάπως, να ανταπεξέλθει και στην αφύσικη θερμοκρασία του.

Αυτό δε σημαίνει ότι τρώμε ωμό κρέας, εξάλλου αν μπορούσαμε να το αντέξουμε αισθητικά και οργανικά θα ήμασταν κρεοφάγοι. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρώμε καθόλου κρέας (έτσι κι αλλιώς, είπαμε είναι βίγκαν) και τα πράγματα που δεν τρώγονται επειδή είναι σκληρά, όπως οι φακές πχ, τα μουλιάζουν και φτιάχνουν χούμους (σαν σως) και φύτρα. Τα φύτρα με την ευκαιρία, είναι σαν το πρωτόγαλα της μαμάς, είναι τίγκα στις βιταμίνες, πολύ περισσότερο από το να έτρωγες τη φακή πριν γίνει φύτρο και φυσικά πολύ πολύ πιο θρεπτικά από το να τις τρώς μαγειρεμένες που τότε οι βιταμίνες τους έχουν καταστραφεί εντελώς.
Μπορείς να βάλεις τα φύτρα σε σάντουιτς, σε σαλάτες, στον μπλέντερ για σμούθις. Είναι και οικονομικά γιατί μερικά σποράκια σε λίγες μέρες γίνονται ένα ολόκληρο βάζο με φυτρωμένα όσπρια (προσοχή, κάποια φασόλια δεν κάνουν για φύτρα) και έτσι έχεις, αντί για μια κουταλιά νεκρές από βιταμίνες και στοιχεία φακές, μισή σαλάτα φουλ από ζωή!!
Είμαστε ό,τι τρώμε. Μακάρι μια μέρα να καταφέρω να γίνω ωμοφάγος και να παίρνω ζωή από την τροφή μου. Αν δείτε ωμοφάγους στο youtube είναι οι ομορφότεροι άνθρωποι που έχω δει. Ο καλύτερός τους εαυτός, λεπτοί, fit, με ΤΕΛΕΙΟ δέρμα και καθαρά μάτια. Dan McDonald, the liferegenerator είναι ένα καλό παράδειγμα -και μοιάζει και με το χριστό! Very Happy
Φιλάκια! Smile





οχι δεν πηρα τιποτα...
πολυ ανδιαφεροντα ολα...μακαρι ολοι να ειχαμε τη δυναμη,αλλα δυστυχως!
εισαι πολυ ψαγμενη και δειχνει οτι το εχεις παρει πολυ σοβαρα,δεν ειναι απλα μια μοδα η μαγκια οπως το κανουν οι περισσοτεροι...

187ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 7:41 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σε ευχαριστώ. Γιατρός δεν είμαι, σας λέω τί ψάχνω και φυσικά ούτε να τα αποδείξω μπορώ, ούτε χημικός είμαι, ούτε ερευνητής. Βλέπω όμως τα αποτελέσματα σε τόσο κόσμο που άλλαξε τη ζωή του. Προσπαθώ να αποκτήσω λίγη γνώση και στηρίζομαι στο ότι τα έχουν αποδείξει άλλοι (και στηρίζομαι ότι σε πολλές περιπτώσεις, για μια χαζή δικαιολογία περί πνευματικών δικαιωμάτων πχ, κάποια πολύ σημαντικά βίντεο ξαφνικά χάνονται από το youtube -να μη μιλήσω για ζωές που έχουν χαθεί δήθεν τυχαία, αφού προσπαθούσαν να αφυπνίσουν τον κόσμο- το οποίο για μένα είναι τουλάχιστον ύποπτο, αν όχι απόδειξη.

reg reg σου στέλνω, ευχαριστώ!

188ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty . Δευ Φεβ 18, 2013 8:08 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιακι το διαβασα το π.μ και θα σου απαντησω μαλλον το βραδακι σε π.μ.

189ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 8:34 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ κοριτσάκι!

190ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 10:06 am

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπέρα, κοριτσάκια μου!!

Τι κάνετε? Εγώ πήγα σήμερα στο σεμινάριο για τις τούρτες και ευτυχώς αντιστάθηκα!!! Δοκίμασα μόνο λίγη κρέμα πατισερί σοκολάτα με άρωμα πορτοκάλι! Απλά ΤΕΛΕΙΑ!!! Δεν υπήρχε!!!! Πλησιάζουν τα γενέθλια για τις πριγκίπισσές μου και κάνω προετοιμασίες!!

Ελλη, κι εγώ είχα θέμα με την τουαλέτα και ξεκίνησα να τρώω 2 δαμάσκηνα το πρωί και 2 το βράδυ και από τότε μια χαρά!

Μαράκι, πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά για τη χορτοφαγία και την ωμοφαγία! Θα το ψάξω λιγάκι, γιατί δεν είμαι πολύ φαν του κρέατος γενικά.

Φιλάκια

191ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty . Δευ Φεβ 18, 2013 12:35 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιακι μολις σου εστειλα π.μ

192ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 10:55 pm

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα γλυκα μου!!!
Πως ειστε;
Εγω σχεδον....καλα!
Λοιπον σημερα ξυπνησα πολυ πεινασμενη... Δεν ξερω γιατι! Θα καταπολεμησω την πεινα μου με γυμναστικη και ενα ποτήρι νερο, μεχρι της δέκα η ωρα που ειναι η ωρα του πρωινού...
Νικουλα μου σεμινάριο ζαχαροπλαστικής ε;;;
Ποσο σε ζηλεύω... Αληθεια! Και εγω θα ηθελα να κανω αλλα εδω δεν υπαρχουν δυστυχως!

Αντε κορίτσια να ξεκινησει δυναμικά η μερα... Για να μαζευομαστε να κανουμε και λιγο κους-κους να περασει η ωρα...

193ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 11:10 pm

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα!!

σεμηναρια ζαχαροπλαστικης ακουω και νομιζω οτι αν ημουν εκει θα ηταν ο παραδεισος για μενα!! πολυ θα ηθελα να παρεβρεθω σε κατι τετοιο!!!!

πολυ χαιρομαι που βλεπω οτι εχετε βαλει την γυμναστικη στη ζωη σας παραπανω απ οτι εκανα εγω..που το εχω κωλοβαρεσει τελευταιως η αληθεια ειναι!!!

θελω να ζυγιστω αυριο αλλα μεθαυριο περιμενω να αδειαθετισω..αραγες θα δω σωστο νουμερο η θα μου ερθει το εγκεφαλικο??χιχιχ

χθες που δν ηταν καλα το στομαχι μου εφαγα ελαφριά..(βεβαια το ατομικο σουφλεδακι το τσίμπησα και παλι χιχι) θα προσπαθησω να συνεχισω ετσι!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

194ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Δευ Φεβ 18, 2013 11:12 pm

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ μαζί στον αγώνα σας με πολλά κιλά για χάσιμο!!!!ήρεμα,χαλαρά και με προσπάθεια!!!!!!

195ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty . Τρι Φεβ 19, 2013 12:20 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αθηνα καλοσωρισες!ποσα κιλα θελεις να χασεις?κοριτσια ζυγιστηκα σημερα και ειμαι 88 κιλα!!απο παρασκευη δλ εχασα ενα κιλο!!γιουπιιιιι!!!reg reg χιλια μπραβο κοριτσι μου!μπουμπου πιθανον να δειξει παραπανω λογω περιοδου αλλα μην απογοητευεσαι και μην επαναπαυεσαι βρε!αθηνα αποκλειεται να εχεισ να χασεις παραπανω απο μενα!εγω ξεκινησα διαιτα 15/1 με 95 κιλα και σημερα ειμαι 88!στο λεω για παρηγορια.

196ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τρι Φεβ 19, 2013 12:22 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε θα σας μαλώσω! Τί ζαχαροπλαστικές ονειρεύεστε, δίαιτα κάνετε! Φτουυυ 666!!! Twisted Evil

Αααχ μιλάει ο αναμάρτητος! Που δεν έχω σηκώσει το πόδι μου να κάνω taebo! Τέσπα, τέσπα, σήμερα 3η μέρα ακριβώς στα ίδια, σταθεροποιείται και είναι καλό αυτό, από την άλλη βιάζομαιιιιι.

Έχω να πάω στους γονείς μου ΠΠΣΚ (θα με χάσετε λιγάκι) και τους έχω πει τη μισή αλήθεια, ότι δηλαδή κάνω δίαιτα. Για χορτοφαγίες κουβέντα, μην ανοίξει κανένα debate γιατί δεν έχω το κουράγιο να αντιμετωπίζω υστερίες. Αλλά θέλω να δείχνω αδυνατισμένη για να μπορώ να αποδείξω το λόγο που δε θα δεχτώ τα περισσότερα από τα φαγητά τους. Την τελευταία φορά, η μάνα μου σταμάτησε να με κυνηγάει με το παϊδάκι στην ταβέρνα όταν της είπα ότι δεν αδυνάτισα με παϊδάκια. Άιντε να δούμε πότε θα πάρω μπρος να κουνηθώ μήπως κατέβω κι άλλο!

197ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τρι Φεβ 19, 2013 12:25 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπουμπού οντως εφαγες ελαφρια ... Άλλωστε τα ατομικά σουφλε ποσο να ειναι... 150 γραμμάρια;170;;;
Το ζυγισες ετσι;;;
Εχω δει διαφορα με τη γυμναστικη στους πόντους που με ενδιαφέρουν περισσοτερο...
Να φανταστείς Μπουμπού κανω ακομα το ταε μπο που μας εστειλες, εχω μαθει τα βηματα απέξω!!!
Πρώτα τα κανω εγω και μετα αυτος.... Τον διορθώνω και καμια φορα.... Χαχαχαχα
Κανω και κανα τεταρτο ζουμπα αλλα δεν εχω βρει κάποιο καλο προγραμμα (να προλαβαίνω τα βηματα....χιχιχι) αν ξέρετε κανενα να μου στείλετε και εμενα...

Αθήνα εδω, κουραγιο η μια στην αλλη...!

198ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τρι Φεβ 19, 2013 12:27 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg καλά θα κάνεις που θα ξεκινήσεις ελαφρά την ημέρα σου, αφού χθες δεν ήσουν καλά, ώστε να βοηθήσεις τον οργανισμό σου να το παλέψει.

Κριστι cheers μπράβο, τέτοια να ακούμε, και δεν είναι ούτε μια εβδομάδα που έχασες το κιλό!!!

199ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τρι Φεβ 19, 2013 12:29 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:Βρε θα σας μαλώσω! Τί ζαχαροπλαστικές ονειρεύεστε, δίαιτα κάνετε! Φτουυυ 666!!! Twisted Evil

Αααχ μιλάει ο αναμάρτητος! Που δεν έχω σηκώσει το πόδι μου να κάνω taebo! Τέσπα, τέσπα, σήμερα 3η μέρα ακριβώς στα ίδια, σταθεροποιείται και είναι καλό αυτό, από την άλλη βιάζομαιιιιι.

Έχω να πάω στους γονείς μου ΠΠΣΚ (θα με χάσετε λιγάκι) και τους έχω πει τη μισή αλήθεια, ότι δηλαδή κάνω δίαιτα. Για χορτοφαγίες κουβέντα, μην ανοίξει κανένα debate γιατί δεν έχω το κουράγιο να αντιμετωπίζω υστερίες. Αλλά θέλω να δείχνω αδυνατισμένη για να μπορώ να αποδείξω το λόγο που δε θα δεχτώ τα περισσότερα από τα φαγητά τους. Την τελευταία φορά, η μάνα μου σταμάτησε να με κυνηγάει με το παϊδάκι στην ταβέρνα όταν της είπα ότι δεν αδυνάτισα με παϊδάκια. Άιντε να δούμε πότε θα πάρω μπρος να κουνηθώ μήπως κατέβω κι άλλο!



Χαχαχαχα !!!! Τωρα θα σε κυνηγάει με κανενα γουρουνοπουλο γιατι ερεψες και πρεπει να φας!!!

200ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! Τρι Φεβ 19, 2013 12:30 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:αθηνα καλοσωρισες!ποσα κιλα θελεις να χασεις?κοριτσια ζυγιστηκα σημερα και ειμαι 88 κιλα!!απο παρασκευη δλ εχασα ενα κιλο!!γιουπιιιιι!!!reg reg χιλια μπραβο κοριτσι μου!μπουμπου πιθανον να δειξει παραπανω λογω περιοδου αλλα μην απογοητευεσαι και μην επαναπαυεσαι βρε!αθηνα αποκλειεται να εχεισ να χασεις παραπανω απο μενα!εγω ξεκινησα διαιτα 15/1 με 95 κιλα και σημερα ειμαι 88!στο λεω για παρηγορια.

χαχαχα!!!!ξεκινήσαμε περίπου στα ίδια (ήμουν λίγο παραπάνω)!!!στο 100 βασικά όπου σοκαρίστικα κιόλας!!!σοκαρίστικα!!!μόνο που εγώ έχασα ήδη 10 από το Πάσχα!!βασικά έχασα τα 6 νεράκι και μετά το έριξα στη τρελλή!!!διακοπές,ταξιδάκια και έμεινα εκεί!!!!τώρα μπήκα πάλι στη διαδικασία και έχασα άλλα 5!!!!
έχω δρόμο ακόμα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις