Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παντως γενικοτερα η καισαρικη πολλες φορες ειναι πιο ευκολη γεννα αλλα σαν αυτο που μας εδωσε η φυση δεν ειναι.

Ειμαι υπερ της καισαρικης μονο αν συντρεχουν σοβαροι λογοι υγειας της μαμας η του παιδιου, αλλα οχι και να κλεινουμε ραντεβου γιζα να φαμε το μαχαιρι, μονο και μονο για να τελειωνουμε ή επειδη ο γιατρος εχει κανονισει διακοπες κοντα στην ΠΗΤ μας!!!

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
errika έγραψε:Egw ekana egxeirhsh skoulikoidhth ston 7o mhna k exw kati kala rammatakia logo ths koilitsas ponese ligo mexri th 2 mera enow ta rammata ..(an k den einai to idio me to na vgainei mwro apo thn koilia) eimai sto mhna mou k perimenw k egw na dw pws tha gennhsw Rolling Eyes vre koritsia emena auto pou me pethainei ston pono einai h mesh na fantasteite pausipono zhtousa gia th mesh h koimomoun sto plai sta rammata panw gt etsi anakoufizomoun to mono provlima p exw me ta nosokomeia einai auta ta k--lokrevatia p exoun eseis den eixate ponous sth mesh apo to krevati ???

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Μετά την 3η ημέρα αυτό που με δυσκόλεψε πάρα πολύ ήταν ο πονος στην μεση παρα η τομή κ.τ.λ

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που με εμψυχώνετε και για τις συμβουλές σας!!!! Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 334590 Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 334590
Ευτυχώς ξεπέρασα το πρώτο σοκ μετα την ανακοίνωση του γιατρού μου που μου είπε οτι πρέπει να κάνω καισαρική γιατί αλλιώς θα κινδύνευα σοβαρά απο αιμοραγία αν γεννούσα φυσιολογικά. Πιστεύω οτι το πιο δύσκολο μέρος του πόνου θα το περασω στη κλινική οπότε μετά στο σπίτι θα είμαι καλά, φυσικά θα μείνει και η μεγάλη μου αδερφή στο σπίτι για καμια βδομάδα για βοήθεια!!! (θα την απαγάγω απο την οικογένειά της χαχαχαχα!!!!)
Τώρα ανυπομονώ να ερθει η Τετάρτη για να πάρω αγκαλίτσα το μπουμπούκι μου που τόσο καιρό μ'έχει ταράξει στη κλοτσιά!!! Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 403793

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Με το καλο το μωρακι σου!!!
Η καλη ψυχολογια παιζει συμαντικο ρολο.
Οπως επισης και το να ξερεις τι σε περιμενει.

Γεννησα με καισαρικη την κορουλα μου πριν 2 χρονια.Σηκωθηκα με χιλια ζορια την 3 μερα,εκανα 2 βηματα διπλωμενη στα 2 και ξαναξαπλωσα.
Πονουσα παρα πολυ ακομα και με παυσιπονα.Μετα απο ενα μηνα και κατι συνηλθα και εκανα κινησεις ανετα.Βεβαια ολα τα εκανα μονη μου σπιτι παρολο τον πονο.
Τον Ιανουαριο γενναω τον γιο μου παλι με καισαρικη και το μονο που σκευτομαι ειναι ο πονος.Και να φανταστεις ειμαι ατομο που αντεχω στον πονο και δεν χαμπαριαζω....

Ευχομαι εσυ να το περασεις πιο ανωδυνα.

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zoekopa έγραψε:Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που με εμψυχώνετε και για τις συμβουλές σας!!!! Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 334590 Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 334590
Ευτυχώς ξεπέρασα το πρώτο σοκ μετα την ανακοίνωση του γιατρού μου που μου είπε οτι πρέπει να κάνω καισαρική γιατί αλλιώς θα κινδύνευα σοβαρά απο αιμοραγία αν γεννούσα φυσιολογικά. Πιστεύω οτι το πιο δύσκολο μέρος του πόνου θα το περασω στη κλινική οπότε μετά στο σπίτι θα είμαι καλά, φυσικά θα μείνει και η μεγάλη μου αδερφή στο σπίτι για καμια βδομάδα για βοήθεια!!! (θα την απαγάγω απο την οικογένειά της χαχαχαχα!!!!)
Τώρα ανυπομονώ να ερθει η Τετάρτη για να πάρω αγκαλίτσα το μπουμπούκι μου που τόσο καιρό μ'έχει ταράξει στη κλοτσιά!!! Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 403793

Την Τετάρτη θα είσαι κ επίσημα μανούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα αγκαλιάσεις το παιδάκι σου flower flower flower ! Οι στιγμές που πρόκειτε να ζήσεις είναι μοναδικές κ απλά μαγικές. Μην σκέφτεσαι τον πόνο κ τίποτα τέτοιο, αυτό ακριβώς που λες...Την Τετάρτη θα βγει απο την κοιλίτσα σου κ θα ρθει στην αγκαλιτσα σου το μπουμπουκάκι το μωρό σου!!!!!!!!! Τετάρτη ειχα γεννήσει κ εγω !!!!!!Και πάλι με το καλό!!!!!!!!!Αααααα κ μέχρι τότε ρίξε κ κανα υπνάκο παραπάνω Wink

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η καισαρική δεν είναι κάτι φοβερό και τρομερό, μην ανησυχείς! Εγώ από το μαιευτήριο ήδη (από τη 2η μέρα) ήμουν μια χαρά (λίγα τραβήγματα στη τομή, που ούτε καν τα πρόσεχα) και με την επιστροφή μου στο σπίτι μπορούσα να φροντίσω το καμάρι μου με άνεση.

grousi

grousi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
με το καλο κοριτσι μου!!!!!!!μην ανησυχεις!!!!!!!!!ολα καλα θα πανε!!!!!!!εκανα κι εγω καισαρικη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!!!!!! Very Happy

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xazomammy έγραψε:Αααααα κ μέχρι τότε ρίξε κ κανα υπνάκο παραπάνω Wink

Αυτό το λένε όλοι στον άντρα μου και έχει φρικάρει... Μου λέει ολο: "Γιατί όλοι μας λένε να κοιμηθούμε τώρα που μπορούμε?" χαχαχαχα, τι τον περιμενει!!!!! Sleep Sleep Sleep

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεννησα στις 27/03/09 με καισαρικη τον γιο μου.τις δυο πρωτες μερες δεν εχω καν μνημες γιατι πονουσα παρα πολυ και δεν ηθελα παυσιπονα γιατι θηλαζα(δικη μου επιλογη).μετα ημουν πολυ πολυ καλυτερα.πηρα την ζωνη που μου κρατουσε σφικτα την κοιλια και ετσι δεν πονουσα σχεδον καθολου,δεν ειχα ραμματα γιατι ειχε κανει πλαστικη ο γιατρος μου κι ετσι 1.5 χρονο μετα δε φαινεται τιποτα σχεδον.οταν πηγα σπιτι ημουν μονο εγω και ο αντρας μου δεν ειχα καμμια απολυτως βοηθεια αλλα ολα πηγαν μια χαρα.μην αγχωνεσαι καθολου και θα δεις οτι με το που θα πας σπιτι σου δε θα θες κανεναν παρα μονο τον αντρα σου και το παιδακι σου!με το καλο!!!!!!

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zoekopa έγραψε:
xazomammy έγραψε:Αααααα κ μέχρι τότε ρίξε κ κανα υπνάκο παραπάνω Wink

Αυτό το λένε όλοι στον άντρα μου και έχει φρικάρει... Μου λέει ολο: "Γιατί όλοι μας λένε να κοιμηθούμε τώρα που μπορούμε?" χαχαχαχα, τι τον περιμενει!!!!! Sleep Sleep Sleep
ο γιος μου 45 ημερων σταματησε να ξυπναει βραδυ.κοιμοταν στις 9 και ξυπνουσε μετα τις 9 το πρωι.οποτε μην πολυακους αυτα που λενε γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο.εμενα δε με παιδεψε ποτε στο θεμα του υπνου κι ελπιζω να εισαι κι εσυ τυχερη σε αυτο το θεμα

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παντως ασχετα με το αν θα πονας και ποσο, θα σε σηκωσουν στο μαιευτηριο να περπατησεις για να κανεις θρομβωσεις οποτε απο την στιγμη που σηκωνεσαι αρχιζεις να αισθανεσαι παρα πολυ καλυτερα, αν καθεσαι στο κρεββατι ειναι χειροτερα.

Ασχετο: εγω ειχα την μαμα μου στο σπιτι τις πρωτες μερες και με βοηθησε παρα πολυ μεν, αν και ηθελα να τα κανω ολα μονη μου, αλλα ερχοταν και η πεθερα μου και καθοταν καμια 5-6 ωρες τουλαχιστον, χωρις να βοηθαει ομως, ουτε φαγητα,ουτε δουλειες απλα επισκεψη μιας και ηταν και η μαμα μου εκει, ισα που ειχε φασαρια στο σπιτι απο τα σουρτα φερτα της, και τα νευρα μου στο ταβανι.
Δεν το εκανε για να μας πικαρει,αλλα απο καθαρη χαζομαρα, μεχρι που αναγκαστηκα να μεινω μονη με τον αντρα μου και το παιδι και ησυχασε το κεφαλι μας!

Και στο δευτερο θα ηθελα να ειμαι μονη μου απο την αρχη!

ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
geia sas koritsia!kai egw kesarikh ekana prin 3 1\2 mhnes tis teleyteas stigmhs!alla ola mia xara to mono poy me enoxloyse emena den mporoysa na gelasw katatala den eixa problhma mporoysa na ta kanw ola!den einai tipota mhn anisixite!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fouskitsa έγραψε:
zoekopa έγραψε:
xazomammy έγραψε:Αααααα κ μέχρι τότε ρίξε κ κανα υπνάκο παραπάνω Wink

Αυτό το λένε όλοι στον άντρα μου και έχει φρικάρει... Μου λέει ολο: "Γιατί όλοι μας λένε να κοιμηθούμε τώρα που μπορούμε?" χαχαχαχα, τι τον περιμενει!!!!! Sleep Sleep Sleep
ο γιος μου 45 ημερων σταματησε να ξυπναει βραδυ.κοιμοταν στις 9 και ξυπνουσε μετα τις 9 το πρωι.οποτε μην πολυακους αυτα που λενε γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο.εμενα δε με παιδεψε ποτε στο θεμα του υπνου κι ελπιζω να εισαι κι εσυ τυχερη σε αυτο το θεμα

Μωρε κ εμένα δεν με παιδεψε. Στον μήνα επάνω ξυπνούσε στις 6:30 το πρωι, θηλαζε κ ξανα κοιμόταν μέχρι τις 7:30-8:00 (κ ακόμα τον ιδιο κάνει <<συνήθως>> με την διαφορά οτι θα θηλάσει στις 6:30 κ καπάκι συνεχίζει το νανι της μέχρι τις 9:30- μπορεί κ 10:00, αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν μπορείς να την πέσεις για <<νανι>> όποτε θελήσεις οταν είσαι μανούλα, πχ εγω το μεσημέρι είχα μια νύστα Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 850933 .... Επίσης πριν 3 ημέρες ειχε ενα μπουκωμα για πρώτη φορά κ κάθε 30 λεπτά ξυπνούσε με κλάμα (είναι κ αυτά στο προγραμμα Wink ).
Και πάλι με το κάλο Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 654316 Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 654316 Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 654316 είπαμε αυτό που πρόκειτε να ζήσεις είναι <<απλά>> η Ε-Υ-Τ-Υ-Χ-Ι-Α

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoekopa έγραψε:Γεια σας κοριτσια!
Την Πέμπτη πήγαμε με τον άντρα μου στο γιατρό για την καθιερωμένη μηνιαία εξέταση. Όλα καλά με το μπουμπούκι μας, δόξα το Θεό! Του είπα να με εξετάσει και στον κόλπο γιατί είχα παρατηρήσει οτι το αιδίο μου ήταν πρησμένο... πολύ πρησμένο! Με εξέτασε και μου είπε οτι έχω κιρσούς στο αιδίο και οτι 99% θα γεννήσουμε με καισαρική γιατί αν γεννήσω φυσιολογικά υπάρχει περίπτωση αιμοραγίας και... τρέχα γύρευε. Η αλήθεια είναι οτι μου κόπηκαν τα πόδια μου, μόλις μου το είπε, αλλα τι να κάνουμε κιόλας! Δε με αγχώνει (πλέον) η καισαρική και οι μέρες που θα είμαι στη κλινική, όσο το πως θα είμαι μετά, στο σπίτι μου και το πως θα μπορώ να φροντίσω το μωρό! Μένω στη Καλλικράτεια, και δεν είναι εύκολη η πρόσβαση απο μαμάδες και την αδερφή μου, λόγω απόστασης.
Όσες κάνατε καισαρική, πείτε μου πόσο γρήγορα μπορέσατε και επανήλθατε σε νορμάλ κατάσταση?? Και πόσο καιρό σας πήρε ετσι ώστε να μη χρειαζεστε βοήθεια απο τριτους??
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

η καισαρικη δεν ειναι τιποτα..εχω κανει και εγω..αλλα ο λογος ειναι λιγο παραξενος..και εμενα ειναι τωρα πρησμενο...με κοιρσους που λες και εσυ...και ρωτησα το γιατρο αν υπαρχει κυνδυνος στη γεννα και μου ειπε σιγουρα οχι..πως συμβαινει σε πολλες γυναικες κ απο μονο του δεν ειναι λογος καισαρικης,,
δεν ξαναρωτας...

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
η καισαρικη δεν ειναι τιποτα..εχω κανει και εγω..αλλα ο λογος ειναι λιγο παραξενος..και εμενα ειναι τωρα πρησμενο...με κοιρσους που λες και εσυ...και ρωτησα το γιατρο αν υπαρχει κυνδυνος στη γεννα και μου ειπε σιγουρα οχι..πως συμβαινει σε πολλες γυναικες κ απο μονο του δεν ειναι λογος καισαρικης,,
δεν ξαναρωτας...

Για αρχή να σου πω πως ο αδερφός του άντρα μου είναι αναισθησιολόγος και διευθυντής στη κλινική που θα γεννήσω. Αυτός μου είπε πρώτος πως αν το πρήξιμο είναι κιρσοί, τότε μαλλον θα γεννήσω με καισαρική.
Τωρα,ο γιατρός μου εξήγησε πως ο λόγος που γίνεται καισαρική σ' αυτή τη περίπτωση είναι οτι στη φυσιολογική γέννα, όταν είναι να κόψουν με το ψαλίδι για να βγεί το μωρό, υπάρχει περίπτωση να "κόψουν" τον κιρσό, δηλαδή την πρησμένη φλέβα (που πλέον είναι πολύ πιο πρησμένες απο την πρώτη φορα που το καταλαβα και επίσης είναι πολλές) και να υπάρξει αιμοραγία που δεν θα μπορούν να την ελέγξουν. Όταν με εξετασε ο γιατρός μου είπε οτι αν υποχωρήσουν θα κάνουμε φυσιολογικό τοκετο, έλα όμως που απο τότε το πρήξιμο πλέον ειναι τεράστιο.... Το έψαξα και στο ιντερνετ και είδα οτι γι' αυτο το λόγο γίνεται καισαρική.
Η αλήθεια είναι οτι στεναχωρήθηκα στην αρχή που δεν θα κάνω φυσιολογικό τοκετό αλλα στο τέλος καταλαβα πως αυτό που μετράει είναι να είναι καλά το μωρό αλλα και η μαμα για να μπορεσει να φροντίσει το μωρό της.
Sorry για το μεγάλο post και ελπίζω να διατύπωσα σωστά αυτα που εγραψα γιατι είναι και βράδυ και κλείνουν τα ματια μου....... Καισαρική... και μετά τι γίνεται??? - Σελίδα 3 850933

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoekopa έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
η καισαρικη δεν ειναι τιποτα..εχω κανει και εγω..αλλα ο λογος ειναι λιγο παραξενος..και εμενα ειναι τωρα πρησμενο...με κοιρσους που λες και εσυ...και ρωτησα το γιατρο αν υπαρχει κυνδυνος στη γεννα και μου ειπε σιγουρα οχι..πως συμβαινει σε πολλες γυναικες κ απο μονο του δεν ειναι λογος καισαρικης,,
δεν ξαναρωτας...

Για αρχή να σου πω πως ο αδερφός του άντρα μου είναι αναισθησιολόγος και διευθυντής στη κλινική που θα γεννήσω. Αυτός μου είπε πρώτος πως αν το πρήξιμο είναι κιρσοί, τότε μαλλον θα γεννήσω με καισαρική.
Τωρα,ο γιατρός μου εξήγησε πως ο λόγος που γίνεται καισαρική σ' αυτή τη περίπτωση είναι οτι στη φυσιολογική γέννα, όταν είναι να κόψουν με το ψαλίδι για να βγεί το μωρό, υπάρχει περίπτωση να "κόψουν" τον κιρσό, δηλαδή την πρησμένη φλέβα (που πλέον είναι πολύ πιο πρησμένες απο την πρώτη φορα που το καταλαβα και επίσης είναι πολλές) και να υπάρξει αιμοραγία που δεν θα μπορούν να την ελέγξουν. Όταν με εξετασε ο γιατρός μου είπε οτι αν υποχωρήσουν θα κάνουμε φυσιολογικό τοκετο, έλα όμως που απο τότε το πρήξιμο πλέον ειναι τεράστιο.... Το έψαξα και στο ιντερνετ και είδα οτι γι' αυτο το λόγο γίνεται καισαρική.
Η αλήθεια είναι οτι στεναχωρήθηκα στην αρχή που δεν θα κάνω φυσιολογικό τοκετό αλλα στο τέλος καταλαβα πως αυτό που μετράει είναι να είναι καλά το μωρό αλλα και η μαμα για να μπορεσει να φροντίσει το μωρό της.
Sorry για το μεγάλο post και ελπίζω να διατύπωσα σωστά αυτα που εγραψα γιατι είναι και βράδυ και κλείνουν τα ματια μου....... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι...σημασια εχει να ειναι καλα το μωρακι...πάνω απο όλα...εγώ απλά το λέω επειδη έτσι μου είπε ο γιατρος μου..ίσως είναι λιγότερο πρησμενο γιατι ειμαι 20 βδομαδεσ ακομη...
παντως και εγω στο πρωτο έκανα καισαρικη ,ενώ στο δεύτερο γέννησα τελικα φυσιολογικα..
όλα καλά εύχομαι να πάνε......μην ανυσηχεις για πονους κλπ...όλα περνάνε ..εδώ έχω γνωστή που έχει κάνει 6 καισαρικές και παλι μια χαρά είναι..
με το καλο!!

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:εδώ έχω γνωστή που έχει κάνει 6 καισαρικές και παλι μια χαρά είναι..
με το καλο!!

6 καισαρικες????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

εισαι σιγουρη?μεχρι τρεις επιτρεπονται!

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mimika έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:εδώ έχω γνωστή που έχει κάνει 6 καισαρικές και παλι μια χαρά είναι..
με το καλο!!

6 καισαρικες????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

εισαι σιγουρη?μεχρι τρεις επιτρεπονται!

6 καισαρικές???? δηλαδή έξι παιδιά?????? Shocked Shocked Shocked Shocked

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoekopa έγραψε:
mimika έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:εδώ έχω γνωστή που έχει κάνει 6 καισαρικές και παλι μια χαρά είναι..
με το καλο!!

6 καισαρικες????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

εισαι σιγουρη?μεχρι τρεις επιτρεπονται!

6 καισαρικές???? δηλαδή έξι παιδιά?????? Shocked Shocked Shocked Shocked

είμαι σίγουρη κορίτσια...ναι έχει έξι παιδιά η κοπέλα....το μέχρι τρείς επιτρέπονται είναι σχετικό...η κοπέλα επειδή τις 2 πρώτες τις είχε κάνει πολύ κοντά ,δηλ γέννησε απάνω στο χρόνο ,ο πρώτος γιατρός που έιχε της έιπε πως δεν αναλαμβάνει ούτε τρίτο αν ήταν πάλι τόσο κοντά..και έτσι άλλαξε γιατρό...της είπε λοιπόν ο καινούριος οτι γενικά υπάρχουν κύνδυνοι ,αλλά εξαρτάτε και από τον λόγο που την κάνεις...αυτή είχε απλά στενό κόλπο και δεν χώραγαν τα μωρά..κατά τα άλλα η υγεία της 'ηταν τέλεια..(εννοω διαβητη,πίεση, θυροειδηκλπ)
από τη στιγμή που ερχόταν κάποιο μωρό και ήταν κατά του να σταματήσει την εγκυμοσύνη ..προχωρούσε...ο γιατρός της της είπε πως κατά περίπτωση πάνε αυτά..αλλά είχε κάνει και 7 σε άλλη γυναίκα...
πάντως ε'ιναι πολύ καλά τωρα..
εγώ απλά χάρηκα όταν το έιχα μάθει..όχι γιατι σκοπεύω να κάνω τόσα παιδιά..αλλά με αυτά που άκουγα φοβόμουν και τις 3 καισαρικές..αλλά τελικά δεν είναι τίποτα..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια δείτε και αυτό!!
το βρήκα όταν γέννησα το πρώτο μου παιδάκι με καισαρική και έψαχνα σαν τρελή στο ιντερνετ να δω πόσες μπορώ να κάνω,,

σε αυτή τη διεύθυνση

http://www.manymcdaniels.com/

π'ατε εκεί που λέει

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Cindy's 9 C-Sections


μου είχε φανεί φοβερό!!!

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ κορίτσια με καισαρική
Τώρα όσο αφορά τον πόνο είναι αναλόγως τις αντοχές του κάθε οργανισμού...Εγώ για παράδειγμα έκανα να συνέλθω από τους πόνους της τομής γύρω στον ενάμιση μήνα γιατί τα έκανα όλα μόνη μου δεν ήθελα βοήθεια από κανέναν.Ο άντρας μου εργαζόταν και έτσι όλα μόνη μου. Σήκωνα τον μπέμπη για να φάει, για να τον πλύνω, να τον αλλάξω, να μαγειρέψω, να πλύνω κτλ...Φυσικά ο γιατρός μου τα είχε αποκλείσει όλα αυτά αν ήθελα να συνέλθω γρήγορα...δυστυχώς όμως δεν γινόταν και τον παράκουσα και έτσι απλά πονούσα για πιο πολύ διάστημα....Κάτι φίλες μου πάλι δεν πήρανε χαμπάρι και ήταν μια χαρά....
Τώρα βέβαια πετάω και φοράω και ότι θέλω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...Όλα μια χαρά....








mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στην Αμερικη μπορει να γινονται αυτα (ή οπουδηποτε αλλου), στην Ελλαδα αποκλειεται. Ασε που διατρεχεις απιστευτους κινδυνους να φτασεις μεχρι εκει!(αν φτασεις!)

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mimika έγραψε:Στην Αμερικη μπορει να γινονται αυτα (ή οπουδηποτε αλλου), στην Ελλαδα αποκλειεται. Ασε που διατρεχεις απιστευτους κινδυνους να φτασεις μεχρι εκει!(αν φτασεις!)

γιατι στην αμερικη που λεσ η οπου αλλου δε διατρεχουν κυνδυνους?
τελοσπαντων αυτες ειναι αποφασεις που περνει η καθε γυναικα μονη της...εγω παντως προσωπικα δεν θα εριχνα ποτε παιδι απλα για να μην κανω μια ακομη καισαρικη...

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
mimika έγραψε:Στην Αμερικη μπορει να γινονται αυτα (ή οπουδηποτε αλλου), στην Ελλαδα αποκλειεται. Ασε που διατρεχεις απιστευτους κινδυνους να φτασεις μεχρι εκει!(αν φτασεις!)

γιατι στην αμερικη που λεσ η οπου αλλου δε διατρεχουν κυνδυνους?
τελοσπαντων αυτες ειναι αποφασεις που περνει η καθε γυναικα μονη της...εγω παντως προσωπικα δεν θα εριχνα ποτε παιδι απλα για να μην κανω μια ακομη καισαρικη...

Συμφωνώ με την Bouboukitsa, απλά θα ήμουν πιο προσεκτική απο πριν... Razz

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγώ πάντως που έκανα καισαρική, λόγω ισχιακής προβολής του μωρού, πονάω ακομα μετά από 2,5 μήνες.
και μεθαύριο πάω για δουλειά!! Crying or Very sad Crying or Very sad
γέννησα με επισκληρίδιο,την πρώτη μέρα δεν σηκώθηκα καθόλου και την μικρη την πήρα αγκαλιά την τρίτη μέρα.
σπίτι τις 2-3 πρώτες μέρες δεν ασχολήθηκα καθόλου με το μωρό γιατί όλο κοιμόμουν. ευτυχώς είχε αναλάβει ο σύζυγος.
παραλίγο να με πιάσει κατάθλιψη,αλλά μόλις ξεκίνησα να ασχολούμαι με το μωρό πήρα τα πάνω μου...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις