Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
24 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 24 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Πεμ Φεβ 28, 2013 11:53 am

elsa1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ηταν παρασκευη οταν εκανα το τεστ και βγηκε θετικο......θυμαμαι εκεινη την στιγμη ειχα αναμενο τσιγαρο στο μπαλκονι...απο την αγωνια μου και αφου ειδα οτι τελιακ ναι ειμ αι εγκυοσ το εκανα μονοκοπανια..... Shocked τριτη εκλεισα ραντεβου με το γυναικολογο.το σκ εκανα 4 τσιγαρα την δευτερα 1 με τον καφε και την τριτη 1 τελευταιο πριν παω γιατρο......(και εκεινη την στιγμη σκεφτομουν αχ να ειχα αλλο ενα Laughing )τριτη απογευμα ειπα τελος και κοριτσια το κρατησα.....δεν εκανα ουτε ενα!!!!θηλασα μονο 37 μερες και μετα αρχισα να καπνιζω παλι!!δεν λεω οτι δεν ηθελα ...σαν τρελη ωρες ωρες αλλα κατι με κραταγε....

27Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Πεμ Φεβ 28, 2013 11:18 pm

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τελικά το τσιγάρο είναι μεγάλη αμαρτία...
Εγώ καπνίζω απο τα 15 μου και είμαι 33.
Εξαρτημένη κανονικότατα !!!
Στην κόρη μου έκανα το πολύ 5 τσιγάρα την ημέρα, στον γιό μου το ίδιο και τώρα επίσης 4 με 5.
Ο γιατρός μου είπε πως αν κάνω 4 με 5 δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θα ήθελα να μη καπνίζω καθόλου όμως είμαι κλεισμένη μέσα στο σπίτι με τα παιδιά μου, δεν βγαίνω, δεν έχω ασχολίες ή δουλειά και νομίζω πως πάλι καλά που κάνω τόσα λίγα.

28Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 01, 2013 1:13 am

mama_maria krhth


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!!!

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΟΣΗ ΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...ΛΕΩ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ,ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ...
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ...
ΑΛΛΑ..........ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΞΑΝΑ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ.
ΕΚΑΝΑ 6 ΤΣΙΓΑΡΑ..
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕ,ΚΑΙ ΠΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ ΚΑΝΕ ΕΩΣ 3 ΤΗ ΜΕΡΑ...
ΝΑ ΠΩ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΖΑ,ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΗ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ Sad Sad Sad
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ... Crying or Very sad
ΓΕΝΝΗΣΑ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ,ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΜΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΥΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ Ε?
ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ??
ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ...
ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΚΑΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ..
ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ
ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΚΟΠΙΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΞΑΝΑ ΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΛΛΑΤΩΣΑ ΑΡΚΕΤΑ...
ΕΥΤΥΧΩΣ... Very Happy Very Happy

29Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 01, 2013 4:26 am

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες.
Οι γυναίκες που δεν είναι καπνίστριες και μένουν έγκυος, είναι τυχερές γιατί δεν χρειάζεται να παλέψουν με την εξάρτηση αυτή.
Οι γυναίκες όμως που είναι καπνίστριες και μένουν έγκυος, αναγκάζονται να περάσουν την εγκυμοσύνη τους με άγχος και τύψεις λόγω του τσιγάρου.

30Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 01, 2013 4:54 am

Σοφία83

Σοφία83
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ κορίτσια αν και δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος, είμαι στην προσπάθεια, μόλις αποφασίσαμε να αρχίσουμε προσπάθειες το κοψα μαχαίρι, ακριβώς για να μην έχω να αντιμετωπίσω αυτήν την δυσκολία σε περίπτωση που μείνω έγκυος! Εχω 6 μήνες να καπνίσω και στην αρχή λίγο ζορίστηκα αλλά τώρα πια δε μου λείπει !Στο μυαλό είναι πάντως, είναι καθαρά θέμα θέλησης!

31Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Σαβ Μαρ 02, 2013 1:42 am

katerinaida


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
αφρουλα έγραψε:ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΩ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ! ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΑΝΑ! Very Happy ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΣΤΙΣ 12/11/2012 ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΡΟΖ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ! Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 534787 Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 534787 Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 534787 ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ! Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 328109 ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΣΑ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΟΥΤΕ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ! ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ! ΤΕΛΟΣ! Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 654316


KATERINAIDA ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ (ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΟΜΩΣ!) ΜΠΟΡΕΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΠΟΒΟΛΗ! ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΟΙ 3 ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ Sad ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ "ΜΠΟΡΕΙ" ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ! ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ!
afroula mou me to kalo to moraki sou...Smile exoume alaxi mexri stigmis 3 giatrous i exetasis mas pendakathares ipe bori isos gia na to kopso telios tn ali fora to xero dn einai efkolo alla tha to kopso an erthi ena moraki pou to theloume toso pl..Smile panta mou edinan tharos i ali giatri sto na mou lene mexri 5 dn kani tpt kiomos kani kai kani pola afta ithela na metafero sta koritsia... Wink

32Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Δευ Μαρ 04, 2013 11:11 pm

Superb Mommy

Superb Mommy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω καπνιζα απο τα 15μου μεχρι και τα 26 μου!μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος (σε εκεινη την ηλικια) μαζεψα σε μια σακουλα ολους τους καπνους που υπηρχαν στο σπιτι, χαρτακια φιλτρακια κλπ κ τα εβαλα σε ενα συρταρι.επλυνα κα μαζεψα στην κουζινα οοοοολα τα τασακια και ανοιξα το σπιτι να αεριστει Μαρτιο μηνα μεσα στο κρυο για να μη βρωμαει τσιγαριλα!!!(εμαθα οτι ειμαι εγκυος με τεστ εγκυμοσυνης στο σπιτι)
Βεβαια, εμενα με βοηθησε οτι εκανα εμετους για 12 εβδομαδες κ οτι μου βρωμοκοπαγαν τα παντα...οποτε....
Σημερα 28 χρονων κ 2 χρονια μετα δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου κ ουτε προκειται.Ειναι πολυ περιεργο που πινω καφε πλεων κ δεν καπνιζω γιατι δυστυχως ημουν απο αυτες που εκανα καταχρηση του τσιγαρου σε σημειο που εκανα μεχρι κ 60 στριφτα τσιγαρα την ημερα!!!

Ολα ειναι στο μυαλο μας...πραγματικα!!!Σας μιλαει μια πρωην πολυ πολυ φανατικη φαν του τσιγαρου!!!

33Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τρι Μαρ 05, 2013 5:47 am

natasathess

natasathess
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ κορίτσια κάπνιζα εδώ και καμιά 10αριά χρόνια,γύρω στα 10 τσιγάρα την ημέρα περίπου.. Πάντα έλεγα ότι θα το κόψω με το που μείνω έγκυος και έτσι έγινε! Με το που βγήκε θετικό το τεστ, το έκοψα μαχαίρι.Δεν ήθελα να κάνω κακό στο μωρό μου.. Και επίσης έκοψα και τον καφέ μαχαίρι, μετά από συμβουλή της γιατρού μου.. Δε λέω ότι δε θα το ξαναξεκινήσω μετά, για την ώρα πάντως δε μου λείπουν καθόλου, ούτε ο καφές, ούτε το τσιγάρο!!

34Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τρι Μαρ 05, 2013 6:41 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προσωπικα ημουν πολύ φανατική καπνιστρια ειδικα ως φοιτητρια! Μεχρι κ τις γοπες καναμε με την κολλητη εαν ειχαμε ξεμεινει. απο τοτε που αποφασισαμε για παιδακι το εκοψα. Μας πηρε σχεδον 2 χρονια να μεινω εγκυος οποτε δεν ειχα τα προβληματα που περιγραφετε. ΟΜΩΣ, τωρα πλεον κρινω πολυ αρνητικα της εγκυες μελλοντικες μητέρες που καπνιζουν έχοντας ενα παραδειγμα στο φιλικο περιβαλλον μας. Η κοπελα καπνιζε 2 πακετα την ημερα. Αποτελεσμα? Το παιδακι γεννηθηκε πολύ αδυνατο με αναπνευστικα προβληματα. Μεχρι τωρα που ειναι 5 χρονων τρεχουν συνεχεια στους γιατρους απο τον Οκτωβρη μεχρι το Απριλη. Εγω μετα απο αυτο ουτε που το ξαναεπιασα. Ενιωθα τετοιες τυψεις για το παιδακι που δυστυχως δεν ενιωσε ποτε η μαμα του

35Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τρι Μαρ 05, 2013 11:02 pm

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Με 2 πακέτα την ημέρα, απορώ πως το μωρό κατάφερε να γεννηθεί.
Αυτό είναι έγκλημα πραγματικά.
Τα 4-5 τσιγάρα, δεν δημιουργούν ανεπανόρθωτο κακό ούτε επιρρεάζουν το έμβρυο τόσο ώστε να γεννηθεί με αναπνευστικό κτλ.
2 πακέτα όμως είναι έγκλημα.
Λυπάμαι...

36Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τρι Μαρ 05, 2013 11:08 pm

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξερω faith33 αλλα κ μονο που εζησα ολο αυτο απο κοντα ουτε 1 ουτε κανενα! κ παλι για να μην παρεξηγηθω εαν οι γιατροι σας ειναι συμφωνοι μην δινετε βαση στα σχολια μου!

37Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τρι Μαρ 05, 2013 11:26 pm

????????


Επισκέπτης
συγγενης μας γιατρος αλλα και πολλοι αλλοι μου ειπαν οτι για να ειναι καθαρος ο οργανισμος απο τη νικοτινη πρεπει να το εχεις κοψει τουλαχιστον 2 χρονια πριν μεινεις εγκυος, αλλιως η νικοτινη ειναι στο αιμα σου και ολα τ αλλα ειναι απλα λογια για να μην εχουν οι μαμαδες τυψεις........

38Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τρι Μαρ 05, 2013 11:32 pm

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια αν το δούμε και πιο συγκεκριμένα και αναλύσουμε τις περιπτώσεις αποβολών και τις περιπτώσεις εμβρύων με γεννετικές ανωμαλίες, θα διαπιστώσουμε πως οι περισσότερες γυναίκες με τέτοιου είδους προβλήματα, δεν ήταν καπνίστριες.
Εννοείται βέβαια πως όταν μια γυναίκα μένει έγκυος, δεν επιτρέπεται να καπνίζει όπως κάπνιζε πρίν.
Όμως για να είμαστε απόλυτα ειλικρινής, τα 4 και τα 5 τσιγάρα, δεν αποτελούν παράγοντα αποβολών ή γεννετικών αναμαλιών.
Γνωρίζω γυναίκες που δεν ήταν καπνίστριες και είχαν τη μια αποβολή μετά την άλλη και σε εβδομάδες όπως 20η και 15η και 25η.
Γνωρίζω και γυναίκες που κάπνιζαν και γέννησαν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

39Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 1:38 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω δεν καταλαβαινω το αλλο...ακουω να λενε ο γιατρος μου μου λεει να μην ειμαι κοντά σε σκυλια( οχι για αδεσποτα, ετσι?) αλλα καπνιζει ενα πακετο την ημερα! και λέω εγω τωρα μηπως κραταμε οτι μας βολευει! το οτι καποιες γεννησαν χωρις προβλημα ενω κάπνιζαν δεν ειναι κριτηριο για να συνεχισουμε! και επισης ενα προβλημα δεν ειναι απαραιτητα μονο μια αποβολή ή ενα συνδρομο! ειναι και τα αναπνευστικα ή χιλια δυο άλλα μικρα μεν αλλα υπαρκτα που μπορει ναμην πηγαινει καν το μυαλο σου οτι οφειλεται στο καπνισμα! δεν μπορω να το δεχτω οτι συνεχιζουν να καπνιζουν ! από σενα τρεφεται και "αναπνεει", το καπ-νο μου πρεπει να ρουφαει! και δεν μιλαω εκ του ασφαλους! ημουν καπνιστρια, και το εχω κοψει , ειναι δ=θεμα αποφασιστικοτητας. αν το εκανα εγω που δεν εχω μεινει εγκυος και το παλευω τοσα χρονια γιατι δεν μπορει καποια να το κοψει για το ιδιο της το παιδι που πλεον το εχει μεσα της οταν εγω το εκοψα για την "ιδεα" του παιδιου μου!

40Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 1:57 am

????????


Επισκέπτης
ειρηνη μου εχεις χιλια δικια.....αλλα αυτη ειναι η θεωρια κοπελα μου.... τι να σου πω τωρα? εγω αρχισα να καπνιζω στα 18 και μεχρι να μεινω εγκυος εκανα εναμιση πακετο την ημερα.......κλασικα το πρωι χωρις φραπε και τσιγαρο......τουαλετα με τιποτα......μενω εγκυος και το κοβω μαχαιρι.......στον τριτο μηνα παω για υπερηχο και μου λεει ο γιατρος "αντε ρε χαζη που καθεσαι και στουμπωνεις αδικα, η νικοτινη ειναι στο αιμα σου, τι νομιζεις, μαθαινεις οτι εισαι εγκυος και το κοβεις και ολα καλα? μεχρι 3 τη μερα δεν τρεχει τιποτα" .........βλακεια του, βλακεια μου, ε καθε πρωι εκανα δυο τσιγαρα, πηγαινα τουαλετα και τελος... βρεθηκαν και οι 100 κολλητες που με ενα πακετο τη μερα εκαναν μια χαρα παιδια, βρεθηκαν και οι αντικαπνιστριες που εκαναν αποβολες αβερτα, αμα θες να πιαστεις απο καπου θα βρεις..... και στη δευτερη εγκυμοσυνη το ιδιο εκανα, δυο τσιγαρα το πρωι για τουαλετα......δεν ειμαι καθολου περηφανη για το φερσιμο μου, δεν ειμαι και αφοριστικη ομως γιατι ξερω ποσο ζορι ειναι να το κοψει κανεις.....καποτε κι εγω εβλεπα εγκυες με το τσιγαρο στο χερι και ηθελα να τις πνιξω.....να ομως που η ζωη τα εφερε τουμπα οπως συνηθως κανει.......

41Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 2:28 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μα δεν λεω οτι ειναι ευκολο να το κόψεις ! αν ηταν ετσι με το που καταλαβαιναμε οτι μας κανει κακο θα το κοβαμε μαχαιρι! να σου πω ομως πως το ειδα εγω?? γιατι να περασω το ζορι της διακοπης οταν θα μεινω εγκυος και να μην το περασω πριν, ωστε να ειμαι ηρεμη, τουλάχιστον από αυτο ,στην εγκυμοσυνη μου! και οσο για το εντερο εχω τρελό θεμα και εγω ζοριστηκα αλλα μετα μου εφυγαν και πολύ πονοι που προκαλούσε το καπνισμα!

42Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 2:38 am

????????


Επισκέπτης
eirini.pav έγραψε:μα δεν λεω οτι ειναι ευκολο να το κόψεις ! αν ηταν ετσι με το που καταλαβαιναμε οτι μας κανει κακο θα το κοβαμε μαχαιρι! να σου πω ομως πως το ειδα εγω?? γιατι να περασω το ζορι της διακοπης οταν θα μεινω εγκυος και να μην το περασω πριν, ωστε να ειμαι ηρεμη, τουλάχιστον από αυτο ,στην εγκυμοσυνη μου! και οσο για το εντερο εχω τρελό θεμα και εγω ζοριστηκα αλλα μετα μου εφυγαν και πολύ πονοι που προκαλούσε το καπνισμα!
εσυ εβαλες κατω τη λογικη και υπερισχυσε.......δε μπορουν ολοι να το κανουν αυτο.......αν ημασταν λογικοι (να μην παρερμηνευτει παρακαλω) δεν θα καπνιζαμε καν με τοσα δεινα που φερνει το τσιγαρο......

43Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 3:06 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
arco iris έγραψε:
eirini.pav έγραψε:μα δεν λεω οτι ειναι ευκολο να το κόψεις ! αν ηταν ετσι με το που καταλαβαιναμε οτι μας κανει κακο θα το κοβαμε μαχαιρι! να σου πω ομως πως το ειδα εγω?? γιατι να περασω το ζορι της διακοπης οταν θα μεινω εγκυος και να μην το περασω πριν, ωστε να ειμαι ηρεμη, τουλάχιστον από αυτο ,στην εγκυμοσυνη μου! και οσο για το εντερο εχω τρελό θεμα και εγω ζοριστηκα αλλα μετα μου εφυγαν και πολύ πονοι που προκαλούσε το καπνισμα!
εσυ εβαλες κατω τη λογικη και υπερισχυσε.......δε μπορουν ολοι να το κανουν αυτο.......αν ημασταν λογικοι (να μην παρερμηνευτει παρακαλω) δεν θα καπνιζαμε καν με τοσα δεινα που φερνει το τσιγαρο......

Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 328109 Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα - Σελίδα 2 328109

44Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 3:56 am

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ακριβώς !!!
Άν ήμασταν λογικοί άνθρωποι, δεν θα καπνίζαμε καθόλου.
Και εκτός εγκυμοσύνης εννοώ.
Αυτό που νομίζω εγώ, είναι πως τίποτα δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει μια φυσιολογική εγκυμοσύνη...
Και είμαι εντελώς κατά των γυναικών που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα ακόμη και στη διατροφή τους.
Ο γιατρός μου, μου είπε μετά το πρώτο τρίμηνο να βάφεις μαλλιά και νύχια κανονικά γιατί είσαι και γυναίκα, τα φαγητά που τρώς να είναι νόστιμα, μη τολμήσεις και κάνεις δίαιτα ή διατροφή, μπορείς να πίνεις κόκα κόλα και αν είσαι καπνίστρια σου επιτρέπω μέχρι και 5 τσιγάρα την ημέρα.
Θα κάνεις τις δουλειές σου κανονικά χωρίς να φοβάσαι το παραμικρό και γενικά δεν είσαι άρρωστη ή ανάπηρη, έγκυος είσαι.

45Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 4:03 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Faith33 έγραψε:Ακριβώς !!!
Άν ήμασταν λογικοί άνθρωποι, δεν θα καπνίζαμε καθόλου.
Και εκτός εγκυμοσύνης εννοώ.
Αυτό που νομίζω εγώ, είναι πως τίποτα δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει μια φυσιολογική εγκυμοσύνη...
Και είμαι εντελώς κατά των γυναικών που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα ακόμη και στη διατροφή τους.
Ο γιατρός μου, μου είπε μετά το πρώτο τρίμηνο να βάφεις μαλλιά και νύχια κανονικά γιατί είσαι και γυναίκα, τα φαγητά που τρώς να είναι νόστιμα, μη τολμήσεις και κάνεις δίαιτα ή διατροφή, μπορείς να πίνεις κόκα κόλα και αν είσαι καπνίστρια σου επιτρέπω μέχρι και 5 τσιγάρα την ημέρα.
Θα κάνεις τις δουλειές σου κανονικά χωρίς να φοβάσαι το παραμικρό και γενικά δεν είσαι άρρωστη ή ανάπηρη, έγκυος είσαι.

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Very Happy

46Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 4:06 am

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Faith33 έγραψε:Ακριβώς !!!
Άν ήμασταν λογικοί άνθρωποι, δεν θα καπνίζαμε καθόλου.
Και εκτός εγκυμοσύνης εννοώ.
Αυτό που νομίζω εγώ, είναι πως τίποτα δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει μια φυσιολογική εγκυμοσύνη...
Και είμαι εντελώς κατά των γυναικών που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα ακόμη και στη διατροφή τους.
Ο γιατρός μου, μου είπε μετά το πρώτο τρίμηνο να βάφεις μαλλιά και νύχια κανονικά γιατί είσαι και γυναίκα, τα φαγητά που τρώς να είναι νόστιμα, μη τολμήσεις και κάνεις δίαιτα ή διατροφή, μπορείς να πίνεις κόκα κόλα και αν είσαι καπνίστρια σου επιτρέπω μέχρι και 5 τσιγάρα την ημέρα.
Θα κάνεις τις δουλειές σου κανονικά χωρίς να φοβάσαι το παραμικρό και γενικά δεν είσαι άρρωστη ή ανάπηρη, έγκυος είσαι.

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Συμφωνώ απόλυτα πως μια έγκυος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ. Είναι όμως πιο ευάλωτος κ πιο ευαίσθητος ο οργανισμός της. Εννοείται πως δεν θα πάθεις τίποτα να βάψεις μαλλί, αν πιεις κοκα κόλα, αν καπνίσεις. Δεν είναι όμως σαν να το προκαλείς λίγο?
Είναι σαν να οδηγείς κ να τρέχεις πολύ. Δεν σημαίνει πως θα στουκάρεις απαραίτητα, αλλά δεν αυξάνεις τις πιθανότητες με αυτήν σου την συμπεριφορά???

Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ

47Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:34 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γνωμη μου ειναι οτι πολλες φορες οι γυναικολογοι λενε στις γυναικες αυτα που θελουν να ακουσουν. πανω απο αολα ειναι πελατισσες και αντις κακοκαρδισουν εχουν χασουρα. φυσικα 5 τσιγαρα ειναι πολλα ρε κοριτσια την ημερα. αν δεν μπορει να το κοψει καποια, οκ σεβαστο, αλλα μην τα απενεχοποιουμε ολα. και για τις μη εγκυμονουσες ειναιεπιβλαβη. σκεφτειτε οτι ειναι σαν να βαζετε το κεφαλι σας μεσα σε μια κλειστη σακουλα και καποιος σας φυσηξει καπνο εκει μεσα. ακριβως ετσι ειναι.

48Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:35 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:γνωμη μου ειναι οτι πολλες φορες οι γυναικολογοι λενε στις γυναικες αυτα που θελουν να ακουσουν. πανω απο αολα ειναι πελατισσες και αντις κακοκαρδισουν εχουν χασουρα. φυσικα 5 τσιγαρα ειναι πολλα ρε κοριτσια την ημερα. αν δεν μπορει να το κοψει καποια, οκ σεβαστο, αλλα μην τα απενεχοποιουμε ολα. και για τις μη εγκυμονουσες ειναιεπιβλαβη. σκεφτειτε οτι ειναι σαν να βαζετε το κεφαλι σας μεσα σε μια κλειστη σακουλα και καποιος σας φυσηξει καπνο εκει μεσα. ακριβως ετσι ειναι.



σορρυ για τα ορθογραφικα γραφω με εναψ\χεριι

49Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:44 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλα τα λες trilly. Ο πελάτης εχει παντα δικιο.
Ο δικός μου γιατρος οταν του ειπα οτι σκεφτομαι να ξεκινησω προσπαθειες με σκυλοβρισε οταν του ειπα οτι καπνιζα. Οπως νιώθει βεβαια ο καθενας κανει.

50Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:52 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω το εκοψα οταν εμαθα πως ειμαι εγκυος σε διαστημα μιας εβδομαδας, καπως σταδιακα. Απο τοτε δεν εχω ξανακαπνισει, πανε 3.5 χρονια.

Γνωμη μου ότι κανονικα πρεπει να κοβουμε το τσιγαρο... Το οτι 2-3-5-10 τσιγαρα δε βλαπτουν την εγκυμονουσα ή το έμβρυο ειναι εντελως αυθαιρετο και δε βασιζεται σε καποια επιστημονικη ερευνα. Τωρα, απο εκεί και πέρα, αν καποια δεν μπορει, πιστευω ότι πρεπει να το περιοριζει παρα πολυ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις