Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
26 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 26 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:56 am

Nat82

Nat82
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σας κορίτσια...
Εγώ με το τσιγάρο ήμουν ή του ύψους ή του βάθους...μήνες χωρίς να το ακουμπήσω καν αλλά και μήνες (ιδίως τους καλοκαιρινούς ) που έκανα αρκετά!

Στην εγκυμοσύνη μου λοιπόν απλά δεν έκανα..και ακόμα, στους 9 μήνες τώρα, δεν έχω κάνει..

Ξέρω πόσο ζόρικο είναι για μια καπνήστρια να το κόψει αλλά δεν είναι ακατόρθωτο!!

Η αδερφή μου στο πρώτο της έκανε που και που...στην πορεία ο γιος της πέρασε μια περιπετειούλα και είχε τρελαθεί στις τύψεις οτί ίσως, μπορεί, λες να έφταιγε και αυτο???
Οπότε στο δεύτερο ουτε καν διανοήθηκε να ανάψει τσιγάρο και πλέον σε όλους τους δικούς τις ανθρώπους αυτό λέει..
κρατηθείτε γιατί μετά, αν προκύψει κάτι και έστω για λίγο θεωρήσεις πως ευθύνεσαι και εσύ για αυτό τραιλένεσαι!! Smile

52Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:57 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
είναι δυνατών να μην επηρεάζει ;
καταρχήν περιέχει αρσενικό μέσα, αυτό το αποφορά ο οργανισμός μας και με την σειρά του το έμβρυο.

53Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 5:59 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nats έγραψε:
Faith33 έγραψε:Ακριβώς !!!
Άν ήμασταν λογικοί άνθρωποι, δεν θα καπνίζαμε καθόλου.
Και εκτός εγκυμοσύνης εννοώ.
Αυτό που νομίζω εγώ, είναι πως τίποτα δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει μια φυσιολογική εγκυμοσύνη...
Και είμαι εντελώς κατά των γυναικών που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα ακόμη και στη διατροφή τους.
Ο γιατρός μου, μου είπε μετά το πρώτο τρίμηνο να βάφεις μαλλιά και νύχια κανονικά γιατί είσαι και γυναίκα, τα φαγητά που τρώς να είναι νόστιμα, μη τολμήσεις και κάνεις δίαιτα ή διατροφή, μπορείς να πίνεις κόκα κόλα και αν είσαι καπνίστρια σου επιτρέπω μέχρι και 5 τσιγάρα την ημέρα.
Θα κάνεις τις δουλειές σου κανονικά χωρίς να φοβάσαι το παραμικρό και γενικά δεν είσαι άρρωστη ή ανάπηρη, έγκυος είσαι.

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Συμφωνώ απόλυτα πως μια έγκυος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ. Είναι όμως πιο ευάλωτος κ πιο ευαίσθητος ο οργανισμός της. Εννοείται πως δεν θα πάθεις τίποτα να βάψεις μαλλί, αν πιεις κοκα κόλα, αν καπνίσεις. Δεν είναι όμως σαν να το προκαλείς λίγο?
Είναι σαν να οδηγείς κ να τρέχεις πολύ. Δεν σημαίνει πως θα στουκάρεις απαραίτητα, αλλά δεν αυξάνεις τις πιθανότητες με αυτήν σου την συμπεριφορά???


Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ

αυτό πιστευω και εγω! προσεχω για να εχω! δεν θα μπω και σε γυαλα αλλα δεν θα προκαλεσω και τρελα την τυχη μου!! η υπερβολες ειτε απο τη μια μερια ειτε από την αλλη δεν χρειαζονται! ολα με μετρο αλλα συμφωνω και με την αποψη οτι μαλλον προσπαθει καποιος να το βρει δικαιολια λεγοντας πως δεν πειραζουν τα 5 τσιγαρα και πραγματικα πιστευω πως απλα η συγκεκριμενοι γιατροι θελουν να γινουν αρεστοι και οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι και καπνιστες! δεν νομιζω οτι φανατικος μη καπνιστης γιατρος θα ελεγε να κανεις εστω και 1!

54Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:14 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και να σας πω κι εγω τι εκανα. εγω παλια καπνιζα παραπολυ, πριν δεκα χρονια περιπου, τοσο μου εκοβε. καταλαβα ομως οτι ηταν απο βλακεια ολο αυτο και καταφερα να καπνιζω μονο οταν ποραγματικα το ηθελα δλδ μεσο ορο 3 τσιγαρα την ημερα.
οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος το εκοψα μαχαιρι-γενικα ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου, ή ολα ή τιποτα- και μου ηταν το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο. ισως επειδη καπνιζα οντως λιγο.
το ξαναρχισα τελειως συνειδητα 2 μηνες μετα που σταματησα να θηλαζω και το γουσταρω πολυ. εξακολουθθω να κανω λιγα τσιγαρα, οταν πραγματικα νιωθω την αναγκη. μπορει να ειναι μια φορα την ημερα, μπορει δυο-3, μπορει και καθολου.

55Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:15 am

????????


Επισκέπτης
αυτη που κανει μονο 5 απο πακετο νιωθει καλα με τον εαυτο της

αυτη που το κανει 1 απο 5 επισης νιωθει καλα με τον εαυτο της

αυτη που το εκοψε μετα το τεστ το θετικο αλλα μετα απο 2-3 μερες σταδιακα σιγουρα νιωθει περηφανη

αυτη που το εκοψε μαχαιρι με το που εμαθε οτι ειναι εγκυος σιγουρα η πιο περηφανη απ ολες......

και οσες καταλαβαν νωρις οτι πρεπει να το εχεις κοψει πολυ πριν μεινεις εγκυος για να καθαρισει ο οργανισμος σου ........ τελειες!

ας μην κατηγοραει καθε κατηγορια την προηγουμενη, γιατι το βασικο θα ηταν να μην το βαζουμε το ρημαδι στο στομα μας, επειδη τα παιδακια μας πανω απ ολα θελουν και μια γερη μαμα!(και για μενα τα λεω μη νομιζετε)

56Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:19 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι βρε στελλα δεν κατηγορησε κανεις. κι εννοειται το πιο σωστο για την υγεια μας ειναι αποχη. απλα παραθετουμε τις αποψεις μας- εμπειριες μας.

57Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:24 am

????????


Επισκέπτης
trilly έγραψε:οχι βρε στελλα δεν κατηγορησε κανεις. κι εννοειται το πιο σωστο για την υγεια μας ειναι αποχη. απλα παραθετουμε τις αποψεις μας- εμπειριες μας.
ειναι ανθρωπινο να θελει καθε μια να νιωθει οτι εκανε οτι καλυτερο μπορουσε....και πολλες φορες ειναι πιο ευκολο αυτο οταν υπαρχει καποιος που το εκανε χειροτερα για να τον δειξουμε με το δαχτυλο.....
σε ολα τα θεματα......απλα το συγκεκριμενο θεμα ειναι τοσο σιγουρα κακο στην υγεια ολων, που.......αστο, χεστο, παω για τσιγαρο......και ειμαι σιγουρη οτι αν βρω καποια μερα τα κοτσια να το κοψω, θα γινω πολυ πιο αντικαπνιστρια απ ολους και θα μου βρωμαει κιολας απο χιλιομετρα....

58Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:34 am

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η κάθε γυναίκα γνωρίζει τον οργανισμό της και τα όριά της.
Άλλες γυναίκες είναι πιο ανθεκτικές απο άλλες και αυτό κατά τη γνώμη μου κάνει τη διαφορά.
Εγώ και στις 3 μου εγκυμοσύνες δεν άλλαξα τον τρόπο ζωής μου καθόλου εκτός απο το τσιγάρο που κάπνιζα πολύ λιγότερο φυσικά.
Δεν άλλαξα όμως τίποτα άλλο.
Ποτέ δεν είδα αίμα, ποτέ δεν είχα αποκόλληση, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Διανύω την τρίτη μου εγκυμοσύνη και σηκώνω τα παιδιά μου αναγκαστικά, όλη μέρα κάνω δουλειές, σκύβω γνωρίζω όμως ότι με παίρνει.
Άλλες γυναίκες δεν κάνουν τίποτα ή αλλάζουν κατά πολύ την καθημερινότητά τους γιατί νομίζουν πως κάτι θα συμβεί.

59Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:36 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:
trilly έγραψε:οχι βρε στελλα δεν κατηγορησε κανεις. κι εννοειται το πιο σωστο για την υγεια μας ειναι αποχη. απλα παραθετουμε τις αποψεις μας- εμπειριες μας.
ειναι ανθρωπινο να θελει καθε μια να νιωθει οτι εκανε οτι καλυτερο μπορουσε....και πολλες φορες ειναι πιο ευκολο αυτο οταν υπαρχει καποιος που το εκανε χειροτερα για να τον δειξουμε με το δαχτυλο.....
σε ολα τα θεματα......απλα το συγκεκριμενο θεμα ειναι τοσο σιγουρα κακο στην υγεια ολων, που.......αστο, χεστο, παω για τσιγαρο......και ειμαι σιγουρη οτι αν βρω καποια μερα τα κοτσια να το κοψω, θα γινω πολυ πιο αντικαπνιστρια απ ολους και θα μου βρωμαει κιολας απο χιλιομετρα....



μου φαινεται οτι βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου. καμια δεν εδειξε με το δαχτυλο κανεναν. ισα ισα εσυ μπηκες σε αυτο το τρυπακι χρησιμοποιωντας χαρακτηρισμους του στυλ "περηφανη και μη",κτλ. μια χαρα νομιζω λεγαμε την γνωμη μας ολες, που το κακο δεν καταλαβα....το οτι οι γνωμες και κατ'επεκταση οι πραξεις διαφερουν, κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. το οτι ενδεχομενως καποιες γνωμες να μην αρεσουν για διαφορους λογους, κι αυτο επισης κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. Smile

60Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:42 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στλλα κανεις δεν κατηγορησε κανεναν. Την αποψη μας λμε.. Δε γινεται να συμφωνουμε σε ολα

61Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:43 am

????????


Επισκέπτης
trilly έγραψε:
μου φαινεται οτι βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου. καμια δεν εδειξε με το δαχτυλο κανεναν. ισα ισα εσυ μπηκες σε αυτο το τρυπακι χρησιμοποιωντας χαρακτηρισμους του στυλ "περηφανη και μη",κτλ. μια χαρα νομιζω λεγαμε την γνωμη μας ολες, που το κακο δεν καταλαβα....το οτι οι γνωμες και κατ'επεκταση οι πραξεις διαφερουν, κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. το οτι ενδεχομενως καποιες γνωμες να μην αρεσουν για διαφορους λογους, κι αυτο επισης κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. Smile
AN δεις λιγο προσεκτικα τις προηγουμενες σελιδες, εχει φρασεις, που δειχνουν με το δαχτυλο ...... υποσυνειδητα αλλα εμφανεστατα! και δεν το ειπα ειρωνικα το περηφανες οπως ισως φανηκε.......εννοω οτι καθε μανα εχει την αναγκη να νιωθει οτι εκανε οτι ηταν ανθρωπινως δυνατο να ειναι πιο σωστη..... με αρπαξες λιγο η μου φαινεται???

62Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:46 am

????????


Επισκέπτης
Rinoula έγραψε:Στλλα κανεις δεν κατηγορησε κανεναν. Την αποψη μας λμε.. Δε γινεται να συμφωνουμε σε ολα
δεν ειπα ρε παιδια οτι καποιος κατηγορησε με την εννοια που το εκλαβατε....... ελα παναγια μου!
λεω απλα, αυτη που το εκοψε αμεσως λογικο ειναι να νιωθει οτι εκανε πιο καλα απ την αλλη που αργησε μια βδομαδα, αυτη που το εκοψε σε μια βδομαδα νιωθει πιο καλα απ αυτην που κανει 2-3 και ου τω καθεξης.......
τι να κατηγορησουμε μανουλες ειμαστε ολες.........

63Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:49 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:
trilly έγραψε:
μου φαινεται οτι βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου. καμια δεν εδειξε με το δαχτυλο κανεναν. ισα ισα εσυ μπηκες σε αυτο το τρυπακι χρησιμοποιωντας χαρακτηρισμους του στυλ "περηφανη και μη",κτλ. μια χαρα νομιζω λεγαμε την γνωμη μας ολες, που το κακο δεν καταλαβα....το οτι οι γνωμες και κατ'επεκταση οι πραξεις διαφερουν, κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. το οτι ενδεχομενως καποιες γνωμες να μην αρεσουν για διαφορους λογους, κι αυτο επισης κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. Smile
AN δεις λιγο προσεκτικα τις προηγουμενες σελιδες, εχει φρασεις, που δειχνουν με το δαχτυλο ...... υποσυνειδητα αλλα εμφανεστατα! και δεν το ειπα ειρωνικα το περηφανες οπως ισως φανηκε.......εννοω οτι καθε μανα εχει την αναγκη να νιωθει οτι εκανε οτι ηταν ανθρωπινως δυνατο να ειναι πιο σωστη..... με αρπαξες λιγο η μου φαινεται???


οχι καμια σχεση δεν σε αρπαξα καθολου ειλικρινα. απλα σου απαντησα. η αληθεια ειναι οτι δεν μου φανηκε κατι τετοιο και στις αλλες απαντησεις. τεσπα, ντεφι να γινει.

64Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:52 am

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οι καπνίστριες που το έκοψαν αμέσως όταν έμειναν έγκυος, μπράβο τους !!!
Το λέω μέσα απ'την ψυχή μου !!!
Εγώ δεν τα κατάφερα.
Ίσως είναι και η καθημερινότητά μου που με κάνει και δεν το κόβω μαχαίρι.
Άν δούλευα, αν είχα ασχολίες, αν οδηγούσα έστω και μπορούσα να πάρω τα παιδιά μου και να πάω τη βόλτα μου, να μη με ένοιαζε να καπνίσω.
Είμαι όμως όλη την ημέρα μέσα στο σπίτι και πιστέψτε με αυτό δεν είναι δικαιολογία.
Δεν πάω πουθενά και αυτό με κάνει να καπνίζω αυτά τα 4 με 5 τσιγάρα.

65Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:55 am

????????


Επισκέπτης
οχι ρε παιδι μου ειλικρινα δεν το ειπα με την κακη εννοια......σε ολα τα θεματα ετσι δεν ειμαστε οι μανουλες??? απο αγαπη ειναι ........ ευγενης αμιλλα.....
λεει η μια θηλασα 6 μηνες.....εσυ εχεις θηλασει 16, δε νιωθεις οτι το εκανες πιο σωστα??? παραδειγμα φερνω ......
λεει η αλλη κανω 5 τσιγαρα, εσυ κανεις ενα........δε λες απο μεσα σου παλι καλα εγω κανω μονο ενα?
αυτο εννοουσα οτι ειναι πολυ λεπτα τα θεματα που αφορουν στα παιδια μας και στο τι κανουμε γι αυτα......
το θεμα με το βρωμοτσιγαρο ειναι να καταφερουμε να το πεταξουμε μια και καλη απ τα χερια μας.....

66Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 6:58 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Faith33 έγραψε:Οι καπνίστριες που το έκοψαν αμέσως όταν έμειναν έγκυος, μπράβο τους !!!
Το λέω μέσα απ'την ψυχή μου !!!
Εγώ δεν τα κατάφερα.
Ίσως είναι και η καθημερινότητά μου που με κάνει και δεν το κόβω μαχαίρι.
Άν δούλευα, αν είχα ασχολίες, αν οδηγούσα έστω και μπορούσα να πάρω τα παιδιά μου και να πάω τη βόλτα μου, να μη με ένοιαζε να καπνίσω.
Είμαι όμως όλη την ημέρα μέσα στο σπίτι και πιστέψτε με αυτό δεν είναι δικαιολογία.
Δεν πάω πουθενά και αυτό με κάνει να καπνίζω αυτά τα 4 με 5 τσιγάρα.



κοπελα μου δεν τιθεται θεμα μπραβο εδω. μην το λες καθολου αυτο. απο την αλλη μπραβο και σε σενα που παρολο το ζορι σου κανεις 5 κι οχι 15! η καθεμια λειτουργει και νιωθει διαφορετικα. το τσιγαρο ειναι κακος συμβουλος για ολους ετσι κι αλλιως. απλα στο θεμα της εγκυμοσυνης αγγιζει πιο ευαισθητες χορδες.

67Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 7:00 am

????????


Επισκέπτης
Faith33 έγραψε:Οι καπνίστριες που το έκοψαν αμέσως όταν έμειναν έγκυος, μπράβο τους !!!
Το λέω μέσα απ'την ψυχή μου !!!
Εγώ δεν τα κατάφερα.
Ίσως είναι και η καθημερινότητά μου που με κάνει και δεν το κόβω μαχαίρι.
Άν δούλευα, αν είχα ασχολίες, αν οδηγούσα έστω και μπορούσα να πάρω τα παιδιά μου και να πάω τη βόλτα μου, να μη με ένοιαζε να καπνίσω.
Είμαι όμως όλη την ημέρα μέσα στο σπίτι και πιστέψτε με αυτό δεν είναι δικαιολογία.
Δεν πάω πουθενά και αυτό με κάνει να καπνίζω αυτά τα 4 με 5 τσιγάρα.
σα να τα λεω εγω........απλα να προσθεσω στο μες το σπιτι και κινητικο προβλημα που με ειχε επι δυομιση χρονια τις πιο πολλες ωρες της μερας σε μια καρεκλα........ε πες μου μετα για το τσιγαρο........

68Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Τετ Μαρ 06, 2013 11:33 pm

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα.
Εννοείται πως η καθημερινότητά μας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην όλη μας συμπεριφορά.
Οι έγκυες που δουλεύουν, που βγαίνουν έξω, που ζούν φυσιολογικά τέλος πάντων, είναι λογικό να το κόψουν ευκολότερα.
Όσες όμως απο εμάς είμαστε κυριολεκτικά κλεισμένες μέσα στο σπίτι με ένα ή δύο μικρά παιδιά που όλο ζητούν, που μαζεύουμε συνέχεια τα παιχνίδια τους, που κάνουν ζημιές και δεν βγαίνουμε έξω, θα το ανάψουμε το άτιμο γιατί δεν βγαίνει αλλιώς !
Το γνωρίζουμε πως δεν κάνει, το γνωρίζουμε πως δείχνουμε αδυναμία όμως κορίτσια πραγματικά δεν γίνεται αλλιώς !
Μαζί με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης, είναι για να πηδήξεις απ΄το μπαλκόνι.
Όσες κοπέλες με ρωτούν αν τα παιδιά είναι ευτυχία κτλ τους απαντώ ναί είναι αρκεί να έχεις βοήθεια.
Μη κάνεις παιδιά αν δεν είσαι σίγουρη πως θα έχεις έστω έναν άνθρωπο να στα κρατήσει για να μπορείς να ζήσεις φυσιολογικά.

69Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Πεμ Μαρ 07, 2013 12:05 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πολυ ωραια τα λες Faith33!!

Και εγω μετα απο 6 χρονια ειμαι παλι μεσα με ενα μωρο.
Βεβαιως και ειναι υπεροχο αυτο το γεγονος, αλλα και η δικη μου καλη ψυχολογικη κατασταση πρεπει να ειναι καλη!
Πρεπει να υπαρχει μια βοηθεια, αλλιως η κατασταση μπορει να γινει πολυ δυσκολη για ολους.
Εγω αυτο που λεω και το πιστευω ΑΠΟΛΥΤΑ ειναι πρωτα απ'ολα πρεπει να ειμαι ΕΓΩ καλα, γιατι εγω κραταω την οικογενεια.
Αλλα για να ειμαι εγω καλα, πρεπει να ζω και σαν ανθρωπος!!

Γενικα να κανω πραγματα που θα κανουν να νοιωσω καλα με τον εαυτο μου. Αν αυτο ειναι να κανω και μερικα τσιγαρα...τι να κανουμε...δεν ειναι καλο για την υγεια αλλα...
Εγω το εχω κοψει εδω και 3 χρονια, αλλα με την στεναχωρια που περασα αυτην την εβδομαδα με το θεμα κνιδωσης του μωρου, μου περασε πολλες φορες απο το μυαλο να αγορασω πακετο!!!

Αυτα τα λιγα, σας ευχαριστω και Καλημερα!!!
Very Happy

70Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Πεμ Μαρ 07, 2013 12:26 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επισης ξεχασα να πω οτι για τον παραπανω λογο, το μωρο (πρωτα ο Θεος) θα παει τον Σεπτεμβριο σε παιδικο σταθμο (ιδιωτικο).

Και θα σας πω με καθε ειλικρινεια οτι το κανω ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!

Θελω μερικες ωρες το πρωι να ειμαι μονη μου να κανω τα δικα μου.
Να ειμαι καλα και να μπορεσω μετα να αντιμετωπισω την οποια κατασταση.

Το ιδιο εκανα και με τις μεγαλες.
Η Κατερινα πηγε 13 μηνων και η Ελενη 15 μηνων.

Very Happy

71Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Πεμ Μαρ 07, 2013 11:44 pm

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KALHMERA SAS...EGW DIANEIO THN 5h EVDOMADA KYHSEIS EIMAI POLY KAINOYRGIA STO SYNAISTHIMA EGKYMOSYNH FANATIKH KAPNISTRIA THELW NA SAS PW GT EIMAI WRES POLLES MONH MOY MESA SE ENA SPITI...!!!!!!APO THN DEYTERA POY EMATHA OTI EIMAI EGKYOS DEN TO EKOPSA ENW TO EIXA PEI..ALLA APO DYO PAKETA THN HMERA LEW STON ANTRA M NA MOY AFHSEI TO POLY 5 TSIGARA PRION FYGEI KAI SIGOYRA DEN PAW NA AGORASW ALLA EXW YPOSXETHEI OTI THA TO KOPSW ALLA ETSI APOTOMA DEN MPORW...OPOTE PHGA STO FARMAKEIO KAI AGORASA TA KALYTERA FILTRA POU EXEI..TOYLAXISTON AYTA TA 5 TSIGARA MEXRI NBA TO ELLATWSW H AKOMA KAI NA TO KOPSW KALYTERA NA GINETE ME LIGOTERO FARMAKEI...KAI TO PROTINO KAI SE EKEINES POU EINAI SAN KAI EMENA!!!!!!

72Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 08, 2013 1:33 am

matinaki

matinaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλημέρα. Παρακολουθώ τη συζήτησή σας και σήμερα είπα να πώ και εγώ τη γνώμη μου. Δεν είμαι μανούλα ακόμη αλλά προσπαθούμε με τον άντρα μου. Είμαι από τις καπνίστριες του 1 πακέτου ανά ημέρα. Είμαι κόρη μαίας που στηρίζει ότι 'η μέλλουσα έγκυος πρέπει να έχει ζήσει ένα τουλάχιστον 6μηνο σαν να είναι έγκυος!' Θα μου πείτε τραγικό και θα συμφωνήσω μαζί σας, χωρίς να απορρίπτω τα οφέλη που πιθανόν θα έφερνε το παραπάνω. Τέλος πάντων εγώ δεν έκοψα το κάπνισμα παραμόνο το μείωσα από την ημέρα που είχα την τελευταία ωορρηξία. Επειδή έχω την υπόψια ότι μπορεί να είμαι τυχερή αυτόν τον μήνα, την τελευταία εβδομάδα έχω δώσει το πακέτο στον άντρα μου ο οποίος πριν φύγει το πρωί μου αφήνει στο τραπέζι της κουζίνας 2 τσιγαράκια. Ένα για τον καφέ όταν πάω στο γραφείο και ένα όταν γυρίσω το απόγευμα. Στρέφομαι στην λογική ότι την άλλη εβδομάδα και ΑΝ βγει το τεστ θετικό δεν θα του ξαναζητήσω να μου αφήσει. Ελπίζω ότι θα τα καταφέρω. Από την αλλη όμως σε αυτή την απόφασή μου συμβάλουν πολλοί παράγοντες, μεταξύ άλλων ο άντρας μου δεν καπνίζει, οι συνάδελφοί μου στο γραφείο δεν καπνίζουν. Από την άλλη είχα φίλη που κάπνιζε στην εγκυμοσύνη περίπου 10-15 τσιγάρα αλλά ήταν ξαπλωμένη λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης από τον πρώτο μήνα, σύζυγος-σύντροφος δεν υπήρχε και ήταν μόνη της αρκετές ώρες την ημέρα. Δεν την κατηγόρησα γιατί την έβλεπα ότι ήταν προβληματισμένη και το πρόσθετο πρόβλημα του "στερητικού" δεν μπορούσε και δε χρειαζόταν να το επωμισθεί στην κατάστασή της.
Σίγουρα θα θέλαμε να είναι όλα ιδανικά -τέλειες συνθήκες ζωής, όχι άγχος όχι στρές εργασιακό ή οικογενειακό. Αλλά πολλά μπορούν να συμβούν και να κατηγορούμε τους εαυτούς μας ή ακόμη και τους άλλους. Το σημαντικό για εμένα που σημειωτέων το βλέπω από έξω βέβαια, είναι να είναι η εγκυμονούσα ευχαριστημένη και μετην καλύτερη διάθεση. Και αν γι' αυτό κάνει δουλεία 1 τσιγαράκι τότε να το κάνει ήρεμα, χαλαρά και κυρίως φανερά (γιατί είναι και κάποιες που το κάνουν κρυφά από τον άντρα τους και δεν ευχαριστιούνται γιατί έχουν το στρες του κρυψίματος!!!!).
ΥΓ. Πω, πω! Πολλά είπα αλλά ελπίζω να βοήθησα.

73Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 08, 2013 3:33 am

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ δεν κρύφτηκα ποτέ μου !!!
Και όσοι με ρωτούν αν καπνίζω τώρα που είμαι έγκυος, απαντώ ναί καπνίζω 4 με 5 τσιγάρα την ημέρα.
Όποιος είναι έξω απ'τον χορό, πολλά τραγούδια λέει...
Και αυτοί που με κοιτούν περίεργα όταν παραδέχομαι πως καπνίζω, είναι άνθρωποι που έχουν τη ζωούλα τους, τη δουλειά τους, τη διασκέδασή τους, τους φίλους τους κτλ.
Χθές που ήταν ΤσικνοΠέμπτη, βγήκα έξω με τα παιδάκια μου και τον άνδρα μου σε ταβέρνα μετά απο 5 μήνες.
Ναί καλά ακούσατε !
Είχα να βγώ έξω 5 μήνες !

74Σημαντικό! Απ: Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 08, 2013 5:00 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν καταλαβαινω γιατι δικαιολογειστε. Σας ενδιαφερει πραγματικα η γνωμη των αλλων για αυτα που κανετε; Εφοσον θεωρει ενας ανθρωπος οτι αυτο που κανει ειναι σωστο, ποιος ο λογος να το εξηγει σε αλλους;

75Σημαντικό! Εγκυμοσύνη Και Κάπνισμα Παρ Μαρ 08, 2013 5:51 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ έυτυχώς δεν καπνίζω αλλα θεωρώ ότι είναι πολύ άδικο για τα βλαστάρια σας να περνάει νικοτίνη μέσα του απο τόσο μικρά. Έτσι και αλλιώς θα το είσπνέουν μετά μην τους το περνάτε στον οργανισμό τους απο βρέφη.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις