Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

????????


Επισκέπτης
ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ


Σ' ευχαριστώ αν και δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό... Crying or Very sad Rolling Eyes

Νινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
rififi έγραψε:Καλησπερα. Τα ορια δεν τα βαζουμε στους αλλους, αλλα στον εαυτο μας. δεν λεμε δεν σου επιτρεπω στον αλλο αλα λεμε μεχρι εδω επιτρεπω για τον εαυτο μου, μεχρι εδω αντεχω. Αν εχουμε δυσκολια να αναγνωρισουμε τα ορια μας και στη συνεχεια να τα κοινοποιησουμε στους αλλους, εχουμε τετοιου ειδους δυσκολιες. Καλο θα ηταν να κατσεις και να αναρωτηθεις που εισαι εσυ μέσα σε ολο αυτό που συμβαίνει ...Που ειναι ο εαυτος σου και ποσο τελικα εσυ τον ακους κ τον προστατευεις απο καταστασεις που σου προκαλουν εντονη συναισθηματικη δυσφορια. Εχει πολλες επιλογες αν θες να αλλαξει αυτη η κατασταση , απλα χρειαζεται να δεις πια ειναι αυτη που εσενα σου ταιριαζει περισσοτερο. Καμια φορά χρειαζεται να περνουμε ρίσκο και να δοκιμαζουμε νεες συμπεριφορες στις οποιες πιθανον να μην ειμαστε μαθημενες. Επίσης νομιζω ειναι πολυ δεσμευτικο που λειτουργει μεσα σου το στερεοτυπο της ¨κακιας νυφης". Αυτο δεν σε βοηθαει πουθενα...χρειαζεται να αποδεσμευτεις απο αυτο και να πας παρακατω. Το θεμα σου δεν ειναι να παρεις αξια μεσα απο τα πεθερικα σου αλλα να αναγνωρισεις οτι εχεις αξια ως ατομο ετσι και αλλιως και κατα συνεπεια οφειλεις να σεβαστεις τον εαυτο σου που απελπισμενα σου ουρλιαζει οτι δεν αντεχει αλλο. Ισως, λοιπον η συγκεκριμενη εμπειρια να ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να μαθεις κατι νεο γιασενα και οτι μπορεις να κοινοποιεις τα ορια σου στους αλλους χωρις αυτο απαραιτητα να σημαινει οτι εισια "κακη" η της παρεας. Απο την αλλη αν οι αλλοι σου προσαψουν ενα τετοιο χαρακτηρισμο, αυτο ειναι δικη τους ευθυνη και δικη τους δυσκολια στο να αποδεχτουν και να σεβαστουν τα ορια σου. Με λιγα λογια παρε την ευθυνη του εαυτου σου και προσταψε τον απο εντονες συναισθηματικες πιεσεις. Αναγνωρισε το δικαιωμα στον εαυτο σου οτι εχει πολλες πλευρες και δεν εισαι ενα πραγμα μονο π.χ ενα καλος κ συγκαταβατικος ανθρωπος. Δεν εισαι μονο αυτο ...Και το οτι μπορει να εισαι μια καλη νυφη δεν ακυρωνει το δικαιωμα σου στην ιδιωτικοτητα και οτι αλλο θεωρεις οτι καταλυεται με την συγκεκριμενη συμπεριφορα των πεθερικων σου. Μη ψαχνεις σε αλλους να καταλαβουν ...Καταλαβε εσυ τον εαυτο σου, ακουσε προσεκτικα την εσωτερικη φωνη που σου μιλαει και εμπιστευσου αυτη την φωνη να σε καθοδηγησει και να βγεις απο το αδιεξοδο. Ειναι απλο και δυσκολο μαζι , απλα χρειαζεται να στρεψεις το βλεμμα και λιγο παραπερα εκει που τωρα νομιζεις οτι δεν υπαρχει λυση...Και θα δεις οτι εχεις πολλες επιλογες ...!!!Ακου τον εαυτο σου και δειξε εμπιστοσυνη, εχει τον τροπο να απαλλαγει απο κατι που πραγματικα τον εξουθενωνει. Επισης, πολλες φορες μια "κριση " στις σχεσεις, μια διαφωνια κ.λ.π μπορει να ειναι αποτελεσματικη και πολυ βοηθητικη ωστε οι σχεσεις να επαναπροσδιοριστουν ...αλλωστε οι σχεσεις αλλαζουν ...και εξελισσονται ... Ακομη και οι πιθανες ¨"απωλειες" μπορει να ειναι ακρως βοηθητικες.Καλη τυχη, εσυ κρατας το κλειδι για τον εαυτο σου, γιατι αφηνεις τους αλλους να το χρησιμοποιουν...Οι αλλοι κανουν αυτο που νομιζουν σωστο για αυτους ...δεν βοηθαει ουτε να τους κρινεις ουτε τιποτα...εσυ κανε που θεωρεις σωστο για σενα και εν δυναμει για την σχεση σου με τον συζυγο σου. Αλλωστε τα ορια ειναι παντα προσωπικα και επειτα λειτουργουν σε δυαδικο επιπεδο. Οσο για τον συζυγο μοιρασου τα συναισθηματα σου και ξεκαθαρισε την αποφαση σου ...οχι επιθετικα δεν υπαρχει λογος ...απλα ειναι σημαντικο να μην περναμε διπλα μηνυματα να ειμαστε σαφης και ξεκαθαροι...Οχι ναι μεν αλλα...Απλα με πολη αγαπη πες πως νιωθεις ...και προσακλεσο τον να σου πει και εκεινος τι νιωθει...Κανε ενα καλεσμα να βρεθειτε συναισθηματικα και να μοιραστειτε απο κοινου πως βιωνετε ο καθενας την παραπανω κατασταση ...Σε φιλω!!!



Ασχολείσαι με ψυχολογία; Την απάντησή σου την βρίσκω έξοχη. Πράγματι εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τις ζωές μας και μόνο. Οι άλλοι απλώς βρίσκουν "πατήματα" και πραγματοποιούν τα "θέλω" τους.

Mamakoula mou πιστεύω πως η "πιο φυσιολογική" από το περιβάλλον
που μας περιέγραψες είσαι εσύ. Όλοι οι άλλοι έχουν τα θέματά τους. Ο άντρας σου αισθάνεται ότι παίρνει αξία από τους γονείς του, κάνοντας το καλό παιδί, γιατί διαφορέτικά αν υψώσει τα θέλω του φοβάται ότι θα τους χάσει. Μπορεί ως παιδί όλη τους την προσοχή με τον καλό ή κακό τρόπο να τράβαγε ο άλλος αδερφός και αυτός ασυναίσθητα να ένιωθε ότι θα τους επιβάρυνε αν γινόταν περισσότερο δεικδικητικός. Μπορεί επίσης η μάνα να έβρισκε αποκούμπι στο "καλό παιδί" που ήταν ο άντρας σου και το γεγονός ότι δεν έχει την αποκλεσιτικότητα στη σχέση με τον άντρα σου να της δημιουργεί τεράστια δυσκολία. Να μην μπορεί να αποδεχθεί ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να έχει τη σχέση που είχε με τον άντρα σου. Κάποιες σχέσεις κάνω.... Επίσης ο πεθερός σου τι ρόλο βαράει γεγνοικότερα; Του αρέσει να τρέχει όλη την ώρα και να μένει για μέρες στη νύφη του; Ή κάνει ό, τι θέλει η πεθερά σου για να μην έχει ενδεχομένως την γκρίνια της;

Και ο κουνιάδος δεν έχει απογαλακτηστεί από την οικογένειά του , αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι δέχεται να μένει παζί σας και μάλιστα με την κοπέλα του!

Είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή αν συνεχιστεί αυτό θα γίνει το μπαμ! και όποιον πάρει ο χάρος. Άκου τη rififi. Θέσε όρια . Στην πράξη όχι στα λόγια. Στην αρχή μπορεί να μην τους αρέσει. Αλλά δεν γίνεται να κάνουμε συνέχεια τα χατήρια άλλων για ν αείμαστε αρεστοι. Μερικές φορές δεν είναι κακό να μην αρέσουμε σε όλους!

Να σου πω τι λέει μια παροιμία; Χάρη στο έναν , χάρη στον άλλον και στο τέλος κανένα παιδί με τον άντρα της! Laughing Laughing Laughing

tzoutzouki

tzoutzouki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mamakoulamou δεν το συζητάω είσαι ήρωας!! Αγαλμα θα έπρεπε να σου κάνουν!! Εμένα με επισκέπτονται 2-3 φορές την εβδομάδα για να δούνε τον μικρό και τα νεύρα κρόσια!!! Ώρες ώρες θεωρώ ότι είμαι απαράδεκτη αλλά από την άλλη ρε κορίτσια δεν έχουμε να συζητήσουμε τίποτα, έχουν άποψη και μου πατάνε και με τα παπούτσια στο χαλί ενώ το έχουμε πει χιλιάδες φορές!!! Ας μην συνεχίσω άλλο γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ!!! ειλικρίνα με τι συχνότητα "πρέπει" να μας επισκέπτονται?

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πολυ απλα αφου ερχονται τοσο συχνα τα πεθερικα κι αφου εχει κι ο κουνιαδος σπιτι στην ιδια πολη...

θα πεις ορθα κοφτα στον αντρα σου οτι θα μενουν εναλλαξ, τη μια φορα που θαρχονται σ εσας κ την αλλη στον κουνιαδο. Κι οταν θα μενουν σε σας, ο κουνιαδος θα μενει στο σπιτι του κ θα ερχεται απλα επισκεψη.

Να πιασει τον αδερφο του κ να του εξηγηθει, ετσι ειναι το δικαιο κ να εισαι αμετακινητη, αλλιως δε σας βλεπω καλα ως ζευγαρι.

Nina87

Nina87
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πωπωωω τι να πω...εχεις πολυ μεγαλη υπομονη..μονο στην ιδεα του τι περνας τρελαινομαι...καλα ο κουνιαδος απαραδεκτος..δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι ανθρωποι ειναι τοοοοσο ανετοι...ναι οκ ειναι παιδι τους αλλα πλεον ειναι παντρεμενο..εχει δικο του σπιτι..εχουν παρει παρα πολυ θαρρος κ αερα..κοψτο οσο ειναι νωρις γιατι δεν την γλιτωνεις..κ δεν χρειαζεται να εισαι με το χαμογελο καθε μερα οπως ειπες..δειξε τους τα κατεβασμενα μουτρα σου μια μερα μπας ξυπνησουν..μιλα οσο ειναι νωρις..μην τα καταπινεις ολα γιατι στο τελος θα πνιγεις..

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα Κορίτσια! Κ εχθές έγινε το μεγάλο μπαμ που λέτεεεεε.... Με το που γυρνάω από τη δουλειά, μπαίνω σπίτι και βλέπω τον πεθερό μου και μου λέει ασε με τα χω με τη γυναίκα μου.Τον ρωτάω τι έγινε και μου λέει πως σιδέρωσε τα ρούχα( ενώ το προηγούμενο βράδυ με ρώτησε και της είπα όχι, θα τα κάνω εγώ)και της είπε εκείνος μην τα κάνεις και ότι ούτε σε εκείνην δε θα άρεσε να έρχονται σπίτι της και να κάνουν δουλειές από μόνοι τους κλπ. Με το που το ακούω της λέω " Δεν είπαμε χθες οτι θα το κάνω εγώ;" και μου λέει ναι. Και της λέω " Άρα έκανες αυτό που ήθελες εσύ" Και μετά μπροστά στον άντρα μου και στον πεθερό μου της λέω " Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Χωρίς να σου ζητήσω κάτι δε θα το κάνεις. Με αγχώνεις. Δε μπορώ να ξυπνάω από τις 5 να σιδερώσω για να μη τα κάνεις εσυ! " Ναι, ναι έλεγε και τπτ άλλο. Μετά της λέει και ο πεθερός μου διάφορα π.χ. Καταλαβε το πως δεν είναι εδώ το σπίτι σου για να κάνεις ότι θέλεις,εδώ είναι το σπίτι του γιου σου και της νύφης σου και άλλα τέτοια. Στεναχωρέθηκε τότε και πήγε μέσα στο δωμάτιο. Πήγα της μίλησα και της εξήγησα πως καταλαβαίνω ότι θέλει να βοηθήσει και ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, αλλά με αγχώνει και τις δουλειές θα τις κάνω εγώ όποτε μπορέσω εγώ. Ξαλάφρωσα που τα είπα, απλά δεν ήθελα να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Ήθελα να καταλαβαίνει όταν της τα λέγα με ωραίο τρόπο τόσο καιρό.

MAMASTE

MAMASTE
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα μολις διαβαζα το θεμα σου,ηρθε και το σημερινο ποστ.καλα εκανες και της τα ειπες αλλα ακομα σπιτι ειναι ε;μηπως να της ελεγες να ξεκουμπιστουνε οικογενειακως;φτανουν οι καλοσυνες γιατι απο ενα σημειο και μετα δε σε λενε καλη,μ....α σε λενε.η γνωμη μου ειναι να κατσεις να μιλησεις με τον αντρα σου και να του πεις τι σε ενοχλει και πως νιωθεις..αν δεν μπορεις να του μιλησεις και αυτος να σε καταλαβει τι παντρευτηκατε,για να παιζετε τις κουμπαρες;την οικογενεια του δεν θελει να τη φερει σε δυκολη θεση,αλλα φερνει την γυναικα του και μαλιστα νιοπαντρη ε;δεν νομιζω οτι πηγαινει ετσι το πραγμα....καλος ο γαμος καλες και οι αγαπες και τα λουλουδακια και οι καρδουλες,αλλα αν εσυ εισαι χαλια και τοσο καταπιεσμενη ολα ειναι ανουσια.κοιτα και λιγο τον εαυτο σου δεν ειναι κακο.
συγνωμη αν ειμαι λιγο καπως,αλλα ελεος πια με πεθερικα,κουνιαδους,κουνιαδες πρωι πρωι,θα επρεπε να υπαρχει ενας χωρος στο συμπαν καμια μαυρη τρυπα να τους ξαποστελναμε εκει...
γερα με τσαμπουκα........

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAMASTE έγραψε:καλημερα μολις διαβαζα το θεμα σου,ηρθε και το σημερινο ποστ.καλα εκανες και της τα ειπες αλλα ακομα σπιτι ειναι ε;μηπως να της ελεγες να ξεκουμπιστουνε οικογενειακως;φτανουν οι καλοσυνες γιατι απο ενα σημειο και μετα δε σε λενε καλη,μ....α σε λενε.η γνωμη μου ειναι να κατσεις να μιλησεις με τον αντρα σου και να του πεις τι σε ενοχλει και πως νιωθεις..αν δεν μπορεις να του μιλησεις και αυτος να σε καταλαβει τι παντρευτηκατε,για να παιζετε τις κουμπαρες;την οικογενεια του δεν θελει να τη φερει σε δυκολη θεση,αλλα φερνει την γυναικα του και μαλιστα νιοπαντρη ε;δεν νομιζω οτι πηγαινει ετσι το πραγμα....καλος ο γαμος καλες και οι αγαπες και τα λουλουδακια και οι καρδουλες,αλλα αν εσυ εισαι χαλια και τοσο καταπιεσμενη ολα ειναι ανουσια.κοιτα και λιγο τον εαυτο σου δεν ειναι κακο.
συγνωμη αν ειμαι λιγο καπως,αλλα ελεος πια με πεθερικα,κουνιαδους,κουνιαδες πρωι πρωι,θα επρεπε να υπαρχει ενας χωρος στο συμπαν καμια μαυρη τρυπα να τους ξαποστελναμε εκει...
γερα με τσαμπουκα........


χαχαχαχα!!! νομιζω η πιο σωστη ατακα σε ΟΛΟ το θεμα!. συμφωνω με MAMASTE παρα πολυ. το θεμα ειναι να ταρακουνησεις τον αντρα σου. αυτοι βρηκαν και τα κανουν. παντως ενα πρωτο βημα εγινε, μακαραι να εχει τα αποτελεσματα που θελεις Very Happy .

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Έφυγαν σήμερα. Και μόνο που ξέρω ότι θα γυρίσω σπίτι και δε θα ναι κανείς παρά μόνο ο άντρας μου μου έχει αλλάξει η διάθεση. Very Happy
Πάντως σίγουρα θα κάνουμε κουβέντα γιατί κι αυτός θα θέλει να μου πει λογικά για το χθεσινό γεγονός( γιατί μπροστά τους με υποστήριξε αλλά φάνηκε πως κάτι τον στεναχώρησε). Κορίτσια πιστέψτε με πως και γω στεναχωρήθηκα που της μίλησα έτσι απότομα, και ούτε ήθελα να γίνει έτσι, γιατί γενικά είμαι χαμηλών τόνων και δε μου αρέσουν οι φασαρίες και οι τσακωμοί. Όμως τα νεύρα μου έσπασαν και λύγισα... Το ξέρα ότι αργά η γρήγορα κάποια στιγμή θα γινόταν αυτό έτσι όπως πηγαινε η κατασταση

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε συ βγαλε τις ενοχες απο μεσα σου και μην στεναχωριεσαι. αφου η γυναικα δεν επαιρνε απο λογια ή εκανε τελοσπαντων οτι δεν επαιρνε απο λογια. κι οσο για τον αντρα σου, λογικο ειναι να στεναχωρεθει-ως ενα σημειο βεβαια-μανα του ειναι, αλλα κι εσυ μιας και δεν ησουνα καλα με ολο αυτο, επρεπε να λαβει τα μετρα του και να μην αφησει να φτασει εκει το θεμα. η μανα θα συγχωρησει πιο ευκολα τον γιο, παρα η πεθερα την νυφη.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
trilly έγραψε:ρε συ βγαλε τις ενοχες απο μεσα σου και μην στεναχωριεσαι. αφου η γυναικα δεν επαιρνε απο λογια ή εκανε τελοσπαντων οτι δεν επαιρνε απο λογια. κι οσο για τον αντρα σου, λογικο ειναι να στεναχωρεθει-ως ενα σημειο βεβαια-μανα του ειναι, αλλα κι εσυ μιας και δεν ησουνα καλα με ολο αυτο, επρεπε να λαβει τα μετρα του και να μην αφησει να φτασει εκει το θεμα. η μανα θα συγχωρησει πιο ευκολα τον γιο, παρα η πεθερα την νυφη.

[b]η μανα θα συγχωρησει πιο ευκολα τον γιο, παρα η πεθερα την νυφη.[/b]

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα ( την γνωρίζω πολλά χρόνια) δεν έχουμε ανταλλάξει ποτέ κακιά κουβέντα. Γι' αυτό ίσως και τώρα να μου κακοφαίνεται. Αλλά απ' την άλλη αν δε γινόταν αυτό τώρα και συνέχιζε η κατάσταση θα έσκαγα εγώ κάποια στιγμή πάλι. Crying or Very sad
Τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα.

Nina87

Nina87
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μπραβο σου που της μιλησες..απο αυτα που εγραψες δεν μου φανηκες να εισαι αποτομη, μην στεναχωριεσαι δεν εκανες κατι κακο.
Και αν στεναχωρηθηκε η πεθερα σου δεν εγινε κ τιποτα, καποια στιγμη επραπε να της τα πεις.
Και μωρο να ηταν καποια στιγμη θα καταλαβαινε με τοσα οχι που ειχες πει.
Πιστευω να καταλαβε μετα απο αυτα που της ειπες.
Σου ευχομαι να ηρεμησεις τωρα που θα ειστε μονοι κ να αργησουν πολυυυυυυ να σου ξανα κουβαληθουν.
Οσο για τον αντρα σου αν σου πει κατι για το συμβαν δωστου να καταλαβει πως αισθανεσαι κ να ερθει κ αυτος στην θεση σου.
Σε φιλω γλυκα κ καλη χαραλωση σημερα!!
Πεθερικά και κουνιάδος " ξαναχτυπούν" - Σελίδα 3 215994 Πεθερικά και κουνιάδος " ξαναχτυπούν" - Σελίδα 3 215994

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nina87 έγραψε:Μπραβο σου που της μιλησες..απο αυτα που εγραψες δεν μου φανηκες να εισαι αποτομη, μην στεναχωριεσαι δεν εκανες κατι κακο.
Και αν στεναχωρηθηκε η πεθερα σου δεν εγινε κ τιποτα, καποια στιγμη επραπε να της τα πεις.
Και μωρο να ηταν καποια στιγμη θα καταλαβαινε με τοσα οχι που ειχες πει.
Πιστευω να καταλαβε μετα απο αυτα που της ειπες.
Σου ευχομαι να ηρεμησεις τωρα που θα ειστε μονοι κ να αργησουν πολυυυυυυ να σου ξανα κουβαληθουν.
Οσο για τον αντρα σου αν σου πει κατι για το συμβαν δωστου να καταλαβει πως αισθανεσαι κ να ερθει κ αυτος στην θεση σου.
Σε φιλω γλυκα κ καλη χαραλωση σημερα!!
Πεθερικά και κουνιάδος " ξαναχτυπούν" - Σελίδα 3 215994 Πεθερικά και κουνιάδος " ξαναχτυπούν" - Σελίδα 3 215994

Το ελπίζω και γω να αργησουν να ξαναρθουν, να ηρεμησω λίγο και γω γιατί ειμαι στην τσιτα τοσες μερες με τοσα ατομα στο σπιτι.
Οσο για τον αντρουλη μου, τον οποίο και υπεραγαπω, γιατί αλλιώς δε θα εκανα τετοια υπομονη, θα του εξηγησω ακριβως τι ενιωθα ολες αυτες τις μερες και ελπιζω πως θα καταλαβει.
Είναι σεβαστό πως στεναχωρεθηκε( αφου και γω στεναχωρεθηκα γιατι ειμαι ανθρωπος του διαλογου και δε μαρεσει να φτανω με κανεναν στα ακρα) αλλα δυστυχώς να που έγινε. Βρε παιδιά και σε μωρό να το λεγα τόσες φορές που ειπα οχι θα χε καταλαβει τι εννοω.
Δε χρειαζεται να εισαι ο Αινσταιν

Nina87

Nina87
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χαχαχαχαχαχ το ξερω οτι δεν χρειαζεται να εισαι Αινσταιν για να καταλαβεις τα βασικα αλλα μερικοι το κανουν κ επιτηδες οτι δεν καταλαβαινουν για να σου σπασουν τα νευρα
Για να σου μπουν στην μυτη που λεμε κ στο χωριο μου!
Κατσε απολαυσε τωρα την ησυχια σου κ μην τα σκεφτεσαι κ συγχυζεσαι..
Πεθερικά και κουνιάδος " ξαναχτυπούν" - Σελίδα 3 328109 Πεθερικά και κουνιάδος " ξαναχτυπούν" - Σελίδα 3 328109

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Patsie έγραψε:Πολυ απλα αφου ερχονται τοσο συχνα τα πεθερικα κι αφου εχει κι ο κουνιαδος σπιτι στην ιδια πολη...

θα πεις ορθα κοφτα στον αντρα σου οτι θα μενουν εναλλαξ, τη μια φορα που θαρχονται σ εσας κ την αλλη στον κουνιαδο. Κι οταν θα μενουν σε σας, ο κουνιαδος θα μενει στο σπιτι του κ θα ερχεται απλα επισκεψη.

Να πιασει τον αδερφο του κ να του εξηγηθει, ετσι ειναι το δικαιο κ να εισαι αμετακινητη, αλλιως δε σας βλεπω καλα ως ζευγαρι.

ουτε καν να ερχεται ο κουνιαδος για επισκεψη!να τον επισκεφτονται αυτοι στο δικο του!δεν καταλαβα δλδ αυτος σπιτι δεν εχει?γιατι αν παει γαι επισκεψη μπορει να κρατησει κανενα 3ημερο! Rolling Eyes

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επειδη θυμαμαι πανω κατι τι τραβας ενα εχω να πω...φτανει πια τοση υπομονη!αν δεν κανεις κατι συντομα θα χωρισετε πριν το καταλαβεις κ ειναι κριμα...τοσο κριμα...δεν ξερω σε τι φαση εισαστε τωρα κ ποτε σκοπευουν να ξαναρθουν αλλα πεισε τον αντρα σου να πανε στον κουνιαδο.βρειτε τη λυση αμεσα.θα καταρευσεις στο τελος!

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο κουνιάδος από τον επόμενο μήνα θα μένει πια μόνιμα σε άλλο μέρος λόγω δουλειάς. Οπότε όταν έρχονατι θα έρχονται πάλι σε μας τα πεθερικά. Το θέμα μου είναι γιατί να καθορίζει αυτός αν θα ρθουν οι γονείς τους σπίτι μου και πόσες μέρες θα κάτσουν και μαζί μ'αυτους να μου κουβαλιέται και του λόγου του.Εμένα με ρώτησε κανένας? Δικό μου δεν είναι το σπίτι??? Mad
Πιστεύω ότι μπορεί να το κάνει επίτηδες, καθώς δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις όπως έχω αναφέρει... Ίσως να πιστεύει πως έτσι θα μου σπάσει τα νεύρα( όπως και έγινε) και θα τσακωθώ ή με τα πεθερικά ή με το σύζυγο.. Mad











mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μην ανησυχείς! Ήδη την προηγούμενη φορά " στόλισα" την πεθερά και το πήρε και πήγε. Δεν ήξερε που να κρυφτεί. Τώρα έρχεται και η σειρά αλλων αν συνεχίσουν. Ο άντρας μου ευτυχώς με βοηθάει σε αυτό πια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις