Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
63 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 63 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω ενα μαλτεζακι κ ειμαι στον 5ο μηνα η αληθεια ειναι οτι απο το περιβαλλον μου με πιεζουν να μην το χω με το μωρο τον πρωτο καιρο κ προσπαθω να βρω μια λυση...παντωσ το αγαπαω τρελα κ δεν θελω να το αποχωριστω πολυ καιρο..εχει καμια κοπελα εμπειρια με σκυλακι να μου δωσει καμια ιδεα κ να με συμβουλεψει?

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρω μου εμας ο σκυλακος μας ειναι εξω στον κηπο. Αλλα ξερω η εξαδελφη μου ειχαν ντοπερμαν (!) μεσα στο σπιτι και δεν το εδιωξαν. Αλλα αυτος ειναι φοβερα εκπαιδευμενος και να φανταστεις οσο ηταν εγκυος η εξαδελφη μου δεν την πλησιαζε καν γιανα την προστατεψει να μη τη χτυπησει..
Οταν λοιπον γεννηθηκε το μωρακι του το πηγαν κοντα με προσοχη να το μυρισει και του ειπαν"αυτο ειναι το μωρο μας".. και τιποτα αλλο.. Very Happy Very Happy
Παντως γενικα τα σκυλια μπορει να κανουν ζηλειες με τα μωρακια κ πρεπει να εχεις το νου σου παντα.. κ ας ειναι μικρο..

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα πριν καιρό κ είχε μέσα πολλές απόψεις Μάρω μου, ψάξε αν θες μήπως το βρεις, θα βοηθηθείς πιστεύω Very Happy

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Οταν ρώτησα τον παιδιατρο αν μπορω να έχω το μωρο μαζι με τον σκύλο μου , μου είπε οπωσδήποτε να τα έχω στον ίδιο χώρο ....

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα μου εκανε πολλες ζηλειες και τον εδωσα στην θεια μου που εμενε απο πανω. καλο και το σκυλακι, αλλα φοβομουν για το μωρο, οποτε εφυγε. ευτυχως δεν πηγε μακρυα και το εβλεπα κι αυτο Very Happy .

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
40 μερεσ ομωσ πρεπει να τα χω χωριστα ομωσ ετσι δεν ειναι?

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βλακείες..... καλός κάποτε αλλά τώρα ήρθε ο αντικαταστάτης και δεν σε χρειαζόμαστε άλλο σκυλάκι...

έξω απο σπίτι, το δωμάτιο την αγκαλιά μου γιατί τώρα θα μας κάνεις κακό....

Αυτό έχει μόνο εσάς όμως... και όπως κάνει υπομονή με τα δικά σας καπρίτσια τις εντολές σας τα νεύρα σας και δεν ξέρω τι άλλο είναι εντάξει όταν όμως πρέπει να δείξουμε εμείς υπομονή με την δική του συμπεριφορά που πιστέψτε με πολύ ποιο γρήγορα προσαρμόζεται αυτό παρά ο άνθρωπος, τότε άντε γεια.

Ηταν μέλος της οικογένειας καποτε, τώρα τι είναι ; η καρδιά του ραγίζει όπως η δική μας, αισθάνεται πόνο και εγκατάλειψη όπως εμάς αλλά δεν έχει κάπου να μιλήσει.. μόνο την ουρά του κουνάει και τα μάτια του σου μιλάνε, τα βλέπεις ;

Μην βιαστείτε να μου πείτε πως προέχει η υγεία του μωρού, ναι είναι πάνω απο όλα, χαίρω πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες, ενημερωθείτε σωστά... αλλά ενημέρωση στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο φόλες υπάρχουν και εγκαταλείψεις.

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λεμονάκι έγραψε:βλακείες..... καλός κάποτε αλλά τώρα ήρθε ο αντικαταστάτης και δεν σε χρειαζόμαστε άλλο σκυλάκι...

έξω απο σπίτι, το δωμάτιο την αγκαλιά μου γιατί τώρα θα μας κάνεις κακό....

Αυτό έχει μόνο εσάς όμως... και όπως κάνει υπομονή με τα δικά σας καπρίτσια τις εντολές σας τα νεύρα σας και δεν ξέρω τι άλλο είναι εντάξει όταν όμως πρέπει να δείξουμε εμείς υπομονή με την δική του συμπεριφορά που πιστέψτε με πολύ ποιο γρήγορα προσαρμόζεται αυτό παρά ο άνθρωπος, τότε άντε γεια.

Ηταν μέλος της οικογένειας καποτε, τώρα τι είναι ; η καρδιά του ραγίζει όπως η δική μας, αισθάνεται πόνο και εγκατάλειψη όπως εμάς αλλά δεν έχει κάπου να μιλήσει.. μόνο την ουρά του κουνάει και τα μάτια του σου μιλάνε, τα βλέπεις ;

Μην βιαστείτε να μου πείτε πως προέχει η υγεία του μωρού, ναι είναι πάνω απο όλα, χαίρω πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες, ενημερωθείτε σωστά... αλλά ενημέρωση στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο φόλες υπάρχουν και εγκαταλείψεις.

sigkinithika ... den ksero na doso apadisi stin kopela ..alla me sigkinisan auta pou egrapses..!!!

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μου συμφωνω απολυτα με οσα εγραψεσ..τα λατρευω τα σκυλακια κ αν μπηκα να ρωτησω το οικογενειακο μου περιβαλλον με επηρεασε...εγω σκεφτομαι να το δωσω σε μια εμπιστη φιλη τισ πρωτεσ μερεσ κ να πηγαινει τακτικα ο αντρασ μου να το βλεπει κ σιγα σιγα να του γνωρισουμε τον μπεμπη...πιστευω να τον αγαπησει κ να μην ζηλευει γιατι εμεισ τον ειχαμε κ πιστευω θα συνεχισουμε να το εχουμε σαν παιδι μασ

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

a_nanaka

a_nanaka
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα σε όλες σας!
Έχω κι εγω ένα μαλτεζ που ΕΙΝΑΙ μέλος της οικογενείας, απλως για τους 2 πρώτους μήνες αφού γέννησα τον έδωσα για λίγο στον πεθερό μου. Μετα γύρισε κανονικά πίσω στο σπίτι. Του έκανα πιο συχνά μπάνιο, κάθε 2 μήνες κούρεμα και ύστερα από κάθε βόλτα του καθάριζα τα πατουσάκια με μια πετσετούλα βρεγμένη με απολυμαντικό.
Αυτό όμως που με εντυπωσίασε είναι η συμπεριφορά του σκύλου από την εγκυμοσύνη μέχρι σήμερα. Στην εγκυμοσύνη με πλησίαζε σιγα-σιγα και προσεκτικά (έκοψε τις παλαβομάρες και τα χοροπηδητα επάνω μου). Δεν ζήλεψε ποτέ το μωρό, αλλά και το μωρό τον δέχτηκε πολύ καλά. Και φυσικά δεν μπορουμε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου να μαλώσουμε τον μικρό όταν κάνει καμια αταξία γιατί μπαίνει μπροστά ο σκύλος για υπεράσπιση.
Όσον αφορά συγγενεις, φιλους, συναδέλφους κλπ οι οποίοι είχαν άποψη για το αν έχω σκύλο στο σπίτι μου (!), τους βάζω στη θέση τους κανονικά και ξεκαθαρίζω ότι η δική μου οικογένεια έχει και σκύλο.

Ελπίζω να έβαλα ένα λιθαράκι στις σκέψεις σου!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι εχω να πω επιμενοντας στο 1ο μου ποστ, οτι καλο ειναι το σκυλακι αλλα ακομα καλυτερο το μωρακι! εχει να κανει και με την ρατσα του σκυλιου. καποια ειναι πιο ζηλιαρικαι και επιθετικα, αλλα ειναι πιο ηρεμα. αλλα θελει προσοχη. αν δεν σου δειξει κανενα δειγμα ζηλιας τοτε εχεις λυσει το προβλημα σου αλλα και παλι θα σου ελεγα να μην εισαι ποτε τελειως ξεγνοιαστη. ο σκυλος ειναι ζωο ρε κοριτσια πως να το κανουμε, εχει αλλα ενστικτα.

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λεμονάκι έγραψε:βλακείες..... καλός κάποτε αλλά τώρα ήρθε ο αντικαταστάτης και δεν σε χρειαζόμαστε άλλο σκυλάκι...

έξω απο σπίτι, το δωμάτιο την αγκαλιά μου γιατί τώρα θα μας κάνεις κακό....

Αυτό έχει μόνο εσάς όμως... και όπως κάνει υπομονή με τα δικά σας καπρίτσια τις εντολές σας τα νεύρα σας και δεν ξέρω τι άλλο είναι εντάξει όταν όμως πρέπει να δείξουμε εμείς υπομονή με την δική του συμπεριφορά που πιστέψτε με πολύ ποιο γρήγορα προσαρμόζεται αυτό παρά ο άνθρωπος, τότε άντε γεια.

Ηταν μέλος της οικογένειας καποτε, τώρα τι είναι ; η καρδιά του ραγίζει όπως η δική μας, αισθάνεται πόνο και εγκατάλειψη όπως εμάς αλλά δεν έχει κάπου να μιλήσει.. μόνο την ουρά του κουνάει και τα μάτια του σου μιλάνε, τα βλέπεις ;

Μην βιαστείτε να μου πείτε πως προέχει η υγεία του μωρού, ναι είναι πάνω απο όλα, χαίρω πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες, ενημερωθείτε σωστά... αλλά ενημέρωση στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο φόλες υπάρχουν και εγκαταλείψεις.


Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect
Συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις!!!!
Εχω ενα κανις 9 χρονων μεσα στο σπιτι και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου η γυναικολογος με ειχε τρελανει με το θεμα του σκυλου! Ειχα φτασει στο σημειο να κανω καθε 15 μερες εξετασεις για τοξοπλασμα απο το αγχος μου. Ειχαμε φτασει στο σημειο να μην τον βγαζουμε βολτα και να τον ανεβαζουμε στην ταρατσα για να κανει την αναγκη του και ο λογος ηταν μηπως εξω πατησει κακα γατας (οι γατες ως γνωστον σκεπαζουν παντα τις ακαθαρσιες τους) η οποια νοσει (μια φορα οι γατες μπορει να κολλησουν στην ζωη τους τοξοπλασμα και μπορουν να το μεταδωσουν για 20 μονο μερες, μετα παθαινουν ανοσια και δεν το μεταδιδουν μεσω των κοπρανων τους) και τα φερει στο σπιτι (δεν μποροσουσαμε μετα απο καθε βολτα να τον λουζουμε ολοκληρο με σαμπουαν) και τα βαλω στο στομα μου επειδη ανεβαινει στα κρεβατια και στους καναπεδες....Τρελλη φαντασια σωστα?? Κι ομως ειχε καταφερει η γιατρος μου να με αγχωσει πολυ...φυσικα δεν ειχε μονο αυτη ευθυνη αλλα και ο περιγυρος μου ο οποιος ακομη και σημερα ειναι αντιθετος...
Τελικα οταν γεννησα τον μπεμπη πριν τον φερω στο σπιτι ειχε δωσει ο αντρας μου ενα πανακι με το οποιο ειχαμε σκουπησει το μωρο για να το μυρισει. Την ημερα που τον φεραμε στο σπιτι αφησαμε κατω το πορτ-μπεμπε για να τον μυρισει ο σκυλος μου, του εγλειψε λιγο το χερακι αλλα εννοειτε πως κραστουσαμε το σκυλι μηπως κανει καποια περιεργη κινηση.
Σημερα ειμαστε μια χαρα...Το σκυλι δεν εφυγε ουτε μια μερα απο το σπιτι, την πορτουλα που ειχαμε βαλει στο δωματιο του μπεμπη για να μην μπαινει μεσα ο σκυλος τις πρωτες 40 μερες την βγαλαμε πριν σαραντησει το μωρο και εννοειται πως εμπαινε μεσα απο την πρωτη στιγμη, τον πλησιαζει κανονικα μονο προσεχουμε μηπως απο την χαρα του κανει καποια αποτομη κινηση και ολα αυτα με ΕΝΤΟΛΗ της ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ!!! Τις πρωτες φορες επειδη γεννησα χειμωνα ηρθε και ειδε τον μικρο στο σπιτι μας και μας εβαλε τις φωνες για την πορτα και ολα τα ΜΗ που λεγαμε στον σκυλο. Μας ειπε χαρακτηριστικα οτι οσο περισσοτερο περιοριζεις τον σκυλο τοσο πιο επιθετικος θα γινεται και καποια στιγμη θα κανει ζημια στο παιδι... Να σημειωσω εδω οτι η γυναικα δεν εχει σκυλι.
Το μονο προβληματακι που εχουμε ειναι οτι δεν δινουμε τοση πολυ σημασια στον σκυλο μου σε σχεση με το παρελθον και πολλες φορες πεφτει σε μελαγχολια, μας γυρναει την πλατη και κοιταζει τον τοιχο, κανει οτι κουτσενει και τον τρεχουμε στον κτηνιατρο ενω δεν εχει τιποτα κ.α.
Ειναι αμαρτια απο τον Θεο να εχετε ενα κατοικιδιο για χρονια και να το δινετε ή να το πετατε στον δρομο επειδη θα κανετε παιδακι....
Η δικη μου οικογενεια ξεκινησε με τον ερχομο του Ρεξακου μου στο σπιτι που ηταν μολις λιγων ημερων....και συνεχιζεται με τον μπεμπουλη μου και με οσα ακομη παιδακια μου δωσει ο Θεος!!
Φυσικα παντα με την απαραιτητη καθαριοτητα και προστασια τοσο για το μωρο οσο και για εμας...
Οτιδηποτε χρειαστεις κοπελα μου μην δυστασεις να με ρωτησεις. Ελπιζω να σε βοηθησα...

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαιρομαι που ολα πηγαν καλα κ σ ευχαριστω παρα πολυ για τισ συμβουλεσ...δωσε μου αλλη μια ομωσ..ειναι κακο που κοιμαται πανω στο κρεβατι μασ γιατι θελει να μασ νιωθει μασ αγαπαει πολυ το ξερω.να σου πω την αληθεια εμεισ τον πηραμε απο καταφυγιο τον ειχαν εγκαταληψει κ τρεμει καμια φορα...δεν θα ηθελα να ξανανιωσει ετσι ουτε για λιγο...κ σκεφτομαι μηπωσ χρειαζεται εκπαιδευση..τι λεσ?

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maro28 έγραψε:χαιρομαι που ολα πηγαν καλα κ σ ευχαριστω παρα πολυ για τισ συμβουλεσ...δωσε μου αλλη μια ομωσ..ειναι κακο που κοιμαται πανω στο κρεβατι μασ γιατι θελει να μασ νιωθει μασ αγαπαει πολυ το ξερω.να σου πω την αληθεια εμεισ τον πηραμε απο καταφυγιο τον ειχαν εγκαταληψει κ τρεμει καμια φορα...δεν θα ηθελα να ξανανιωσει ετσι ουτε για λιγο...κ σκεφτομαι μηπωσ χρειαζεται εκπαιδευση..τι λεσ?

Μην ανησυχεις Μαρω μου, και ο δικος μας πανω στο κρεβατι κοιμαται. Ειχαμε προσπαθησει να τον μαθουμε να κοιμαται στο κρεβατακι του οταν ηταν μικρος αλλα επρεπε να μεινουμε πολλα βραδια ξαγρυπνοι Laughing Laughing
Η μονη διαφορα με τον ερχομο του μωρου ειναι οτι δεν κοιμομαστε ποτε με τον μπεμπης στο κρεβατι μας και αν χρειαστει να τον ξαπλωσω βαζω πρωτα μια πανα αγκαλιας.
Επισης τον κουρεβω καθε 2 μηνες και του εκανα καθαρισσμο στα δοντια. Καθε φορα που τον βγαζουμε βολτα του ξεπλενουμε τα ποδια (αληθεια οι επισκεπτες πλενουν τα ποδια τους πριν μπουν στο σπιτι μας????). Επισης δεν ξεχναω να τον ψεκασω για τα τσιμπουρια και να του δωσω χαπι για σκουλικακια.
Η καλυτερη εκπαιδευση, αν δεν ειναι επιθετκο και γενικα δυσκολος χαρακτηρας, γινεται τωρα που εισαι εγκυος, να εισαι σιγουρη οτι καταλαβαινει τα παντα. Απλα αφηνε το να σε μυριζει. Ο δικος μου με προσεχε, δεν πηδουσε στη κοιλια μου οπως παλια.
Αρσενικο ή θηλυκο ειναι?

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αρσενικο μαλτεζακι περιπου 3 ετων τον εχω 6μηνεσ κ ειμαστε αχωριστοι το ιδιο κ ο αντρασ μου δεν μπορει χωρισ αυτον..δεν περιμενα οτι θα δενομασταν τοσο πολυ...ναι αυτα με τα χαπακια τα κανω κ εμβολιο το καλοκαιρι θα του ξανακανω να ναι κ προσφατο απλα δεν του σκουπιζα τα ποδαρακια του ωσ τωρα αλλα με το μωρο θα αρχισω...απλα φοβαμαι το θεμα τησ ζηλιασ γιατι οταν αγκαλιαζομαστε με τον αντρα μου πηδαει πανω μασ μασ ξινει κ γαυγιζει...

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariaro έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:βλακείες..... καλός κάποτε αλλά τώρα ήρθε ο αντικαταστάτης και δεν σε χρειαζόμαστε άλλο σκυλάκι...

έξω απο σπίτι, το δωμάτιο την αγκαλιά μου γιατί τώρα θα μας κάνεις κακό....

Αυτό έχει μόνο εσάς όμως... και όπως κάνει υπομονή με τα δικά σας καπρίτσια τις εντολές σας τα νεύρα σας και δεν ξέρω τι άλλο είναι εντάξει όταν όμως πρέπει να δείξουμε εμείς υπομονή με την δική του συμπεριφορά που πιστέψτε με πολύ ποιο γρήγορα προσαρμόζεται αυτό παρά ο άνθρωπος, τότε άντε γεια.

Ηταν μέλος της οικογένειας καποτε, τώρα τι είναι ; η καρδιά του ραγίζει όπως η δική μας, αισθάνεται πόνο και εγκατάλειψη όπως εμάς αλλά δεν έχει κάπου να μιλήσει.. μόνο την ουρά του κουνάει και τα μάτια του σου μιλάνε, τα βλέπεις ;

Μην βιαστείτε να μου πείτε πως προέχει η υγεία του μωρού, ναι είναι πάνω απο όλα, χαίρω πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες, ενημερωθείτε σωστά... αλλά ενημέρωση στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο φόλες υπάρχουν και εγκαταλείψεις.


Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect
Συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις!!!!
Εχω ενα κανις 9 χρονων μεσα στο σπιτι και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου η γυναικολογος με ειχε τρελανει με το θεμα του σκυλου! Ειχα φτασει στο σημειο να κανω καθε 15 μερες εξετασεις για τοξοπλασμα απο το αγχος μου. Ειχαμε φτασει στο σημειο να μην τον βγαζουμε βολτα και να τον ανεβαζουμε στην ταρατσα για να κανει την αναγκη του και ο λογος ηταν μηπως εξω πατησει κακα γατας (οι γατες ως γνωστον σκεπαζουν παντα τις ακαθαρσιες τους) η οποια νοσει (μια φορα οι γατες μπορει να κολλησουν στην ζωη τους τοξοπλασμα και μπορουν να το μεταδωσουν για 20 μονο μερες, μετα παθαινουν ανοσια και δεν το μεταδιδουν μεσω των κοπρανων τους) και τα φερει στο σπιτι (δεν μποροσουσαμε μετα απο καθε βολτα να τον λουζουμε ολοκληρο με σαμπουαν) και τα βαλω στο στομα μου επειδη ανεβαινει στα κρεβατια και στους καναπεδες....Τρελλη φαντασια σωστα?? Κι ομως ειχε καταφερει η γιατρος μου να με αγχωσει πολυ...φυσικα δεν ειχε μονο αυτη ευθυνη αλλα και ο περιγυρος μου ο οποιος ακομη και σημερα ειναι αντιθετος...
Τελικα οταν γεννησα τον μπεμπη πριν τον φερω στο σπιτι ειχε δωσει ο αντρας μου ενα πανακι με το οποιο ειχαμε σκουπησει το μωρο για να το μυρισει. Την ημερα που τον φεραμε στο σπιτι αφησαμε κατω το πορτ-μπεμπε για να τον μυρισει ο σκυλος μου, του εγλειψε λιγο το χερακι αλλα εννοειτε πως κραστουσαμε το σκυλι μηπως κανει καποια περιεργη κινηση.
Σημερα ειμαστε μια χαρα...Το σκυλι δεν εφυγε ουτε μια μερα απο το σπιτι, την πορτουλα που ειχαμε βαλει στο δωματιο του μπεμπη για να μην μπαινει μεσα ο σκυλος τις πρωτες 40 μερες την βγαλαμε πριν σαραντησει το μωρο και εννοειται πως εμπαινε μεσα απο την πρωτη στιγμη, τον πλησιαζει κανονικα μονο προσεχουμε μηπως απο την χαρα του κανει καποια αποτομη κινηση και ολα αυτα με ΕΝΤΟΛΗ της ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ!!! Τις πρωτες φορες επειδη γεννησα χειμωνα ηρθε και ειδε τον μικρο στο σπιτι μας και μας εβαλε τις φωνες για την πορτα και ολα τα ΜΗ που λεγαμε στον σκυλο. Μας ειπε χαρακτηριστικα οτι οσο περισσοτερο περιοριζεις τον σκυλο τοσο πιο επιθετικος θα γινεται και καποια στιγμη θα κανει ζημια στο παιδι... Να σημειωσω εδω οτι η γυναικα δεν εχει σκυλι.
Το μονο προβληματακι που εχουμε ειναι οτι δεν δινουμε τοση πολυ σημασια στον σκυλο μου σε σχεση με το παρελθον και πολλες φορες πεφτει σε μελαγχολια, μας γυρναει την πλατη και κοιταζει τον τοιχο, κανει οτι κουτσενει και τον τρεχουμε στον κτηνιατρο ενω δεν εχει τιποτα κ.α.
Ειναι αμαρτια απο τον Θεο να εχετε ενα κατοικιδιο για χρονια και να το δινετε ή να το πετατε στον δρομο επειδη θα κανετε παιδακι....
Η δικη μου οικογενεια ξεκινησε με τον ερχομο του Ρεξακου μου στο σπιτι που ηταν μολις λιγων ημερων....και συνεχιζεται με τον μπεμπουλη μου και με οσα ακομη παιδακια μου δωσει ο Θεος!!
Φυσικα παντα με την απαραιτητη καθαριοτητα και προστασια τοσο για το μωρο οσο και για εμας...
Οτιδηποτε χρειαστεις κοπελα μου μην δυστασεις να με ρωτησεις. Ελπιζω να σε βοηθησα...

ωραία τα πες, το καλό είναι οτι έχεις παιδάκια γιατί αν όλα τα παραπάνω τα πει κάποια που δεν έχει τότε κάνει λάθος και δεν ξέρει πως είναι....

Εγώ κοιμάμαι απο 4-5 χρονών αγκαλιά με γάτες, χωρίς ποτέ καμιά να την δει κτηνίατρος (τις έπαιρνα κρυφά το βράδυ, το πατρικό μου είναι σε χωριο) το πρώτο μου σκυλάκι ήταν στα 8 μου και απο τότε κοιμάμαι στο κρεβάτι με σκυλί έως και σήμερα.
Έτσι τα έμαθα εγώ, εγώ ευθύνομαι για την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα του σκύλου μου και έτσι μια ωραία μέρα μετά απο 2 - 5 χρόνια θα του την αλλάξω ; αλλά ακόμα και αυτό γίνεται.

Ο κτηνίατρος μας έχει δυο μικρά κορίτσια και έχει 2 σκύλους στο σπίτι, τα κορίτσια του μετά το σχολείο πάνε στο κτηνιατρείο όταν δεν μπορεί να τα πάρει η γιαγιά... εκεί μέσα έχει άπειρα μικρόβια... γίνονται χειρουργεία, θεραπείες για ερλοχίες σε αδέσποτα... αυτός είναι μαλ@κ@ς και εκθέτη τα παιδιά του ή τα νοιάζεται λιγότερο ;
οι εντυπώσεις δικές σας.

Οι συγγενείς ας κάνουν την δουλειά τους, μιλάν γιατί έχουν άγνοια, είπαμε στην Ελλάδα μηδέν ενημέρωση ήμαστε τις φόλας και τις εγκατάλειψης...

Ενημέρωση πάνω απο όλα και σεβασμός σε όλα τα πλάσματα της γης γιατί εδώ όλοι φιλοξενούμενοι ήμαστε.





maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απλα θελω να ρωτησω εαν κανει να ναι η κουνια με το μωρο στην κρεβατοκαμαρα κ εμεισ να κοιμομαστε με το σκυλακι διπλα του

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μάρο δεν τα γράφω αποκλειστικά απευθυνόμενη σε σένα, έχουν ανοιχτεί πολλά θέματα με το δικό σου ερώτημα και με θλίβει.
Όχι δεν πειράξει να είναι δίπλα σου το μωρό στην κούνια του και το σκυλί στο κρεβάτι σου.
Αν δεν θες μπορείς απο τώρα και σιγά σιγά να το μάθεις να κοιμάται στην κρεβατοκάμαρα σου αλλά σε δική του μαξιλάρα κάτω στο πάτωμα.

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maro28 έγραψε:απλα θελω να ρωτησω εαν κανει να ναι η κουνια με το μωρο στην κρεβατοκαμαρα κ εμεισ να κοιμομαστε με το σκυλακι διπλα του

Ακριβως ετσι οπως περιγραφεις κοιμομαστε....
Φυσικα αν εχεις χρονο και ορεξη μπορεις να μαθεις στο σκυλακι να κοιμαται σε δικο του κρεβατι.
Τωρα οσο για το γαβγισμα οταν αγκαλιαζομαι με τον αντρα μου το ιδιο κανει και ο δικος μας...

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σασ ευχαριστω κοριτσια εσεισ ξερετε πολυ καλυτερα απο καποιουσ που το παιζουν οτι ξερουν τα παντα κ δεν εχουν καν δικο τουσ σκυλι αλλα σε πιεζουν να το αποχωριστεισ εσυ...

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

marianta


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα,
Το σκυλί δεν πρέπει να είναι μέσα στο σπίτι τους πρωτους μήνες της ζωής του παιδιού.
Να το δεσεις στο μπαλκονι ή στην αυλή αν έχεις!
Επειδή τα σκυλιά αντιδρούν περίεργα,ειδικά όταν τα έχουμε μεσα στο σπίτι, καλό είναι όταν γεννήσεις να πάρει ο αντρας σου στο σπίτι μια πετσετούλα του μωρού και να τη δωσει στο σκυλί να τη μυρίσει , πριν πας εσύ σπίτι με το παιδί.
Προς θεού το σκυλί μακρια από το παιδί.
Τα σκυλιά όπως όλοι ξερουμε μπορεί να φανε κ... , αν το παιδάκι λερωθεί και το σκυλί το αντιληφθει μπορεί να ορμίξει...
Εμένα η δικιά μου (λυκαινα) είναο μονίμως εκτός σπιτιού και ενω είναι ιδιαίτερα ζηλιάρα είναι κυρία όταν με βλέπει με τον μικρό.

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα ειναι πολυ μικρουλησ 5 κιλακια με το ζορυ...καλα για τισ πρωτεσ μερεσ καπου θα τον παμε μαλλον αλλα μετα θα γυρισει κ αν τον βαζουμε εξω κλαιει κ σηκωνει τη γειτονια δεν μπορει θα βρεθει καποια λυση....

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

marianta


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maro28 έγραψε:μα ειναι πολυ μικρουλησ 5 κιλακια με το ζορυ...καλα για τισ πρωτεσ μερεσ καπου θα τον παμε μαλλον αλλα μετα θα γυρισει κ αν τον βαζουμε εξω κλαιει κ σηκωνει τη γειτονια δεν μπορει θα βρεθει καποια λυση....


Τα κιλά του δεν έχουν καμία απολύτως σημασία. Απεναντίας τα μικρά σκυλιά συνήθως είναι πιο επιθετικά στα παιδάκια.
Ξεκίνα από τώρα να τον βγάζεις έξω ώστε να συνηθίσει.
Καταλαβαίνω ότι τον λυπάσαι, αλλά πρέπει να προστατέψεις το παιδί σου.

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βάση νόμου ο σκύλος απαγορευτε να είναι δεμένος στο μπαλκόνι και γενικά να είναι μονίμως δεμένος, και απο την στιγμή που είναι έξω ένας σκύλος δεν καταλαβαίνω να είναι και δεμένος σε ένα μπαλκόνι....

Γιατί ρε κορίτσια πήρατε σκύλο απο την στιγμή που θέλατε να κάνετε αργότερα παιδί ; φυσικά τι είναι ένας σκύλος ; τον πήραμε τον χαρήκαμε και τώρα σουτ, εύκολα πράγματα.

http://www.babyzone.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85/%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

ΑΡΧΟΝΤΆ ΜΟΥ ΕΣΎ !!!!! Wink το τελευταίο θα το καταλάβει μόνο αυτός που πρέπει..... μην αναρωτιέστε οι υπόλοιπες.



maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λεμονακι το σκυλο αποκλειεται να τον αποχωριστω απλα ζηταω συμβουλεσ για να τα παει καλα σκυλι κ μωρο κ να ειναι καλα κ τα δυο κ εμεισ...

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις