Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια, Καλησπέρα.

Είμαι καινούρια μαμά. Σας διαβάζω σε όλη μου την εγκυμοσύνη και τώρα ήρθε η στιγμή να ζητήσω την βοηθειά σας.. Τα δίδυμα κοριτσάκια μου γεννηθήκαν στις 9/3 και σε λίγο κλείνουμε 1 μήνα!! Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? 215994
Έχω όμως πρόβλημα με τον θηλασμό. Από την αρχή ήθελα να τους δώσω όσο περισσότερο μητρικό γάλα μπορούσα (αν και ήθελα να τα θηλάσω αποκλειστικά). Στο μαιευτήριο, καθώς και πολλοί τρίτοι με απογοητεύσαν όταν γεννήθηκαν τα μωρά μου και με έπεισαν πως θα ήταν καλύτερο για εκείνα να τους δώσω συπλήρωμα από την 2η κιόλας μέρα! Και το έκανα. Το πάλεψα όμως με τον θηλασμό. Σήμερα, σχεδόν 1 μήνα μετά τους δίνω στήθος, αλλά και ξένο γάλα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, θα ήταν δυνατόν να θηλάσω αποκλειστικά και τα 2 μωρά μου?? Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία?? Ή έστω πως θα μπορούσα να τους δίνω όσο περισσότερο μητρικό γάλα μπορώ??


Συγνώμη, για το μεγάλο κείμενο.

Ευχαριστώ!

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου δίδυμομανουλα,να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν αυτά που θα σου πω καθότι εγω είμαι ενα βήμα πριν απο σένα,είμαι έγκυος σε διδυμα.μολις το έμαθα το πρώτο που με απασχόλησε ειναι πως θα τα θηλασω .απο την αρχή κατάλαβα οτι δεν θα έχω κ πολύ ενθάρρυνση καθώς φίλοι κ γνωστοί με κοιτάνε σαν ουφο οταν τους λέω οτι θα θηλασω δυο μωρά.ετσι αποφασησα να σταθώ σε συμμάχους .βρηκα στην πόλη που μένω παιδιατρο που ειναι κ σύμβουλος θηλασμου,τουλάχιστον οταν μου λένε οι άσχετοι οτι τους κατέβει εγω θα τους λέω ετσι μου είπε ο παιδιατρος .θα σε παραπαιμψω σε sites που βρήκα συμβούλους θηλασμου.μπορεις να πάρεις τηλ στο 210 6003249 κ να μάθεις που υπάρχει στην περιοχή σου επίσης κοιτά αυτά
http://www.lllgreece.org/symbouloi
http://www.lllgreece.org/omades
Αν έχεις χρόνο ρίξε κ μια ματιά εδω
http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/
Σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε,είμαι αισιόδοξη
Ελπιζω να βοηθησα

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κατ' αρχήν σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Σου εύχομαι να κρατήσεις στην αγκαλιά σου 2 υγιέστατα μωράκια!! Ότι καλύτερο!

Αν κρίνω από εμένα, καμία συμπαράσταση δεν βρήκα από κανέναν (εκτός από τον άντρα μου) για τον θηλασμό των μωρών μου. Με αντιμετωπίζουν σαν τρελή!! Ελπίζω σιγά σιγά να καταφέρω να τις θηλάζω περισσότερο.

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελπίζω να εμφανιστούν κ άλλες διδυμομανουλες να μας πουν εμπειρίες!

5Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? Empty Διδυμομανούλες!! Κυρ Απρ 07, 2013 6:38 am

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μακάρι να υπάρχουν και άλλες!! Λοιπόν, ας μαζευτούμε όλες οι διδυμομανούλες εδώ!!

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σου κι απο μένα!
Θήλασα αποκλειστικά τα δυο μωράκια μου και συνεχίζουμε ακόμη και τώρα! Και γω έτσι όπως λες, δεν είχα ιδέα για θηλασμό, ήξερα μόνο πως ήθελα να θηλάσω και πως όσο θήλάζει ένα μωρό ή δυο, τόσο παραγωγή γάλακτος έχεις.
Με εμψύχωνε και η καλή μου φίλη να μην ακούω κανέναν άσχετο και να μην τα παρατήσω, γιατί φυσικά είναι κομματάκι δύσκολο στην αρχή(δεν προλαβαίνεις να κοιμηθείς και πολύ), αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο!!!
Εγώ να φανταστείς τις πρώτες τουλάχιστον 40 νύχτες θήλαζα σχεδόν΄΄ολο το βράδυ και ο άντρας μου τους άλλαζε και τους πηγαινοέφερνε για να μην σηκώνομαι...και αυτό βέβαια κάπως έτσι συνέχιζε και την ημέρα, φυσικά άφησα και τις δουλειες του σπιτιού
και αφοσιώθηκα στον στόχο(άσε που έτρωγα περισσότερο και από την εγκυμοσύνη μου!) Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? 401147 Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? 401147
Κρατούσα και σημειώσεις για να θυμάμαι ποιός έφαγε πότε και από ποιό στήθος Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? 136747
Τώρα στο θέμα σου, ένας μήνας δεν είανι πολύ καιρός και έχει περιθώριο να επανέρθει περισσότερο γάλα αφού ο επαναγαλακτισμός έχει τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες να πετύχει όσο πιο κοντά στη γέννηση του μωρού ξεκινήσει. Πόσο όμως συμπλήρωμα τους δίνεις?
Μπορέις να ζητήσεις βοήθεια εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/
ή να βρείς άρθρα σχετικά με τον επαναγαλακτισμό και
μπορείς πάντως να αυξήσεις την παραγωγή σου με περισσότερους θηλασμούς και σταδιακά να μειώσεις το συμπλήρωμα

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σου efffie!! Με εμψύχωσε πολύ η απάντηση σου!!

Τους δίνω συμπλήρωμα γύρω στα 400-500 ml. Πολύ είναι, ε??
Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα??
Και αν θες απαντάς.
Πόσο καιρό τα θηλάζεις αποκλειστικά?? Τα βάζεις ταυτόχρονα στο στήθος σου?? Και τέλος, πόση ώρα τα αφήνεις??

Σ' ευχαριστώ!

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
500 μλ στο καθένα δίνεις ή συνολικά?
Λοιπόν έγώ όπωως σου είπα τα θηλαζω ακόμη και τώρα αποκλειστικά, δηλαδή, δεν είπιαν ξένο γάλα, παρα μόνο ο μικρός μου, που περίπου 5 φορές΄είπιε ξένο από 100 μλ, ίσα ίσα για να τον ξεγαλάσουμε όταν ήταν 1 μηνών και περίμενε την σειρά του, είχα πάρει ένα κουτί για ώρα ανάγκης και είπα να το χρησιμοποιήσω Smile
Να πώ δηλαδή οτι όταν τελείωνα με την μικρή, του σταματούσα το μπουκάλι και τον έβαζα στο στήθος.
Ταυτόχρονος θηλασμός εμένα δεν με βόλεψε, παρα μόνο για ώρα ανάγκης π.χ. ξημερώματα να κλαίνε απαρηγόρητα και οι δυο, αλλά δεν μπορούσα να δώσω την προσοχή στο καθένα να φάει αποτελεσματικά, ο ένας έφευγε απο δώ, της άλλης της έβγαινε απο κεί και έτσι δεν γλύτωνα χρόνο, παρότι όπως λένε είναι πολύ πρακτικό.
Πόση ώρα στο θηλασμο??? Τί να σου πώ? Προσπαθούσα να κρατάω αποστάσεις δίωρου, αλλά απ την ώρα που άρχιζαν μέχρι που τελείωναν, έφτανε ξανά η αρχή....πολλές πολλές ώρες στην αρχή(2 μήνες τουλάχιστον)!

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είσαι στην Θεσσαλονίκη? Η Άννα Πατσούρου έχει η ίδια δίδυμα, τα οποία θήλασε. Είναι στην λίστα των συμβούλων θηλασμού, δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο? Το δεύτερο βιβλίο που έγραψε για τον θηλασμό και τις δύσκολες περιπτώσεις μιλάει και για δίδυμα. Ή βρές μια σύμβουλο κοντά σου. Και κλειστά τα αυτιά σε καλοθελητές. Άκου το ένστικτό σου, εσύ είσαι η μάνα!

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δυστυχώς είμαι Αθήνα. Θα προσπαθήσω να βρω σύμβουλο γαλουχίας.

Και θα κλείσω τα αυτιά μου, γιατί ο περίγυρος με κοροιδεύει όταν λέω ότι προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό!! Μου λένε πως δεν θα αναπτυχθούν σωστά τα μωρά μου..

Θα προσπαθήσω και ελπίζω να τα καταφέρω..

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Efffie σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου.
500 μλ στο καθένα.. Τώρα προσπαθώ να τις βάζω στο στήθος περισσότερο, αλλά πριν χορτάσει η μία πεινάει η δεύτερη!! Και δεν ξέρω τι να κάνω!!

3-mammy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Να σου ζήσουν τα διδυμακια σου!
Είμαι μαμά τριδύμων που έμειναν 2 μήνες στη ΜΕΝΝ. Όταν άρχισαν να τρώνε, έστω και με ρινογαστρικό, γάλα, έκανα αντλήσεις με θήλαστρο και τους πήγαινα, μέχρι που πια δεν είχα καθόλου χρόνο, ειδικά όταν τα μωρά έπρεπε να αρχίσουν να μάθουν να τρώνε με μπιμπερό για να μας τα δώσουν (οπότε ήμουν συνέχεια εκεί) και είχα εξαντληθεί από τα ατελείωτα πηγαινέλα στη ΜΕΝΝ, οπότε το γάλα σταμάτησε λόγω ελάττωσης των αντλήσεων που έκανα. Μην πτοείσαι! Γνώρισα επίσης μαμά τριδύμων στη ΜΕΝΝ που είχε τόσο γάλα που πήγαινε στα μωρά της στη ΜΕΝΝ και κατέψυχε κιόλας. Και μιλάμε για τρίδυμα. Στο θηλασμό ισχύει ο κανόνας της ζήτησης και της προσφοράς. Όσο περισσότερες φορές κάνεις αντλήσεις ή ταίζεις το μωρό, τόσο θα αυξάνεται. Όσον αφορά το θέμα που θίγεις με την ταυτόχρονη πείνα τους, ακόμα και με το μπιμπερό γίνεται το ίδιο. εγώ ακόμα και να τα ταϊζω με διαφορά μισάωρου, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κλαίει και κάποιο άλλο για γάλα. Καλό κουράγιο και υπομονή. ένα έχω καταλάβει: τα βρέφη δεν έχουν υπομονή και, όπως μας λέει και ο παιδίατρός μας που μας παρακολουθούσε και στη ΜΕΝΝ, πρέπει να τρώνε όσο θέλουν και όταν θέλουν. Μπορεί να είναι εξαντλητικό αλλά στην περίπτωσή μας έχει αποδώσει καρπούς.

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
3-mammy να σου ζήσουν τα μωρά σου!!!

Χαίρομαι πολύ που αποφάσισα να γράψω.. Μου δίνετε τόσο κουράγιο!!!

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!

twins 2

twins 2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας και απο εμενα κοριτσια!
Εγώ θήλασα τα διδυμα αγορακια μου αποκλειστικα για τρεισιμησι μηνες.
Ηταν οτι καλυτερο ενιωσα. Κι εμενα μου ελεγαν διαφορες 'σοφιες' για το οτι δεν
θα τα καταφερω, δεν θα χορταινουν τα παιδια κτλ.
Σημειωνα κι εγω τι ωρα εφαγε ο καθενας και απο ποιο στηθος.
Η ευκολια ειναι οτι το στηθος εχει παντα ετοιμο γαλα οταν πεινασει το παιδι.
Το ζορι λιγο ειναι οτι ειδικα μεχρι να βρεις το ρυθμο, ολη την
ωρα ταιζεις γιατι στο θηλασμο τρωνε 'οσο θελουν για οση ωρα θελουν'
Δεν υπαρχει ομως ιδιαιτερο θεμα γιατι μετα απο λιγο μαμα και μπεμπακια
προσαρμοζονται Wink

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Twins 2 να σε ρωτήσω κάτι??
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας πως μετά από λίγο βρίσκουν τον ρυθμό? Τρώνε σε λιγότερη ώρα την επαρκή ποσότητα?? Γιατί τώρα έχουμε μαραθώνιους 3-4 ωρών το καθένα!!! Shocked

twins 2

twins 2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ναι , τουλαχιστον εμεις ,ενω στην αρχη εκλαιγαν ολη την ωρα και ηρεμουσαν με το γαλατακι στο στηθος, μετα εφτιαξαν προγραμματακι και ετρωγαν 20- 30 λεπτα ο καθενας για 5-6 φορες την ημερα. Ποσο ειναι τα μωρακια σου;

twins 2

twins 2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
sorry δεν ειδα οτι πιο πανω λες οτι κλεινετε 1 μηνα!
Να τα χιλιασουν τα χρονια τους. Ειναι μικρουλια ομως ακομη, αλλα
μην απογοητευεσαι. Μην τα αφηνεις ομωα τοσο πολυ στο στηθος γιατι τρωνε λιγο ,μετα παιζουν ,κοιμουνται,πιπιλανε...
Να τα ταιζεις εως μιση ωρα και μετα στο επομενο γευμα, αμα κανουν τσισα στην πανα
σημαινει οτι τρωνε καλα.
Βεβαια να συμβουλευεσαι και τον παιδιατρο,αλλα ο θηλασμος σε κανει να αισθανεσαι λιγο σαν μηχανη ταισματος Very Happy

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Twins 2 εσύ αυτό έκανες?? Λες, μισή ώρα σε κάθε γεύμα και αμέσως συμπλήρωμα?? Αυτό μου είπε και ο παιδίατρος. Αναρωτιέμαι όμως, θα αυξηθεί η παραγωγή γάλακτος έτσι??

twins 2

twins 2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω δεν εδινα συμπληρωμα , θηλαζα αποκλειστικα.
Αμα δινεις συμπληρωμα δεν θα παραγεις εσυ πολυ γαλα.
Οσο περισσοτερο τρωνε τα μωρακια , τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις εσυ. Ετσι μου ειχαν
πει οι μαιες και η παιδιατρος.
Η γνωμη μου ειναι παλεψε το λιγο αποκλειστικα και βλεπεις. Λενε οτι
παθαινουν και συγχυση με το μπιμπερο και το στηθος . Βεβαια σημαντικο ειναι να μπορεις και εσυ να θηλαζεις χωρις αγχος. Κανε την προσπαθεια σου και οταν τα ζυγισει ο γιατρος θα δεις πως θα νιωσεις!

carpediembarbara


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
twins2 σ' ευχαριστώ.

Θα προσπαθήσω και ελπίζω να τα καταφέρω..

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
να μαι και πάλι, μόλις κοιμήθηκε και η μικρή μου!
Τώρα είδα τα προηγούμενα ποστ εσύ δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, έχεις γάλα να δώσεις, δηλαδή δεν διαμαρτύρεται καμία οταν θηλάζει οτι δεν ρουφάει, αλλά δεν προλαβαίνεις και τις δυο και έτσι τις δίνεις και συμπλήρωμα ή δεν επαρκεί το γάλα σου?

όσο για το μισάωρο τάισμα που γράφει και η twins2, ναι καλό είναι να το έχεις στο περίπου, αλλά δεν επαρκεί σε όλα τα μωράκια, ειδικά σε πολύ μικρή ηλικία που δεν ρουφάνε με δύναμη. Τα δικά μου -ευτυχώς εναλλάξ- για να αποκοιμηθούν χρειάζονταν μέχρι και τρεις ώρες ο ένας για καληνύχτα Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? 850933

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πάντως το θετικό είναι πως άν κόψεις το ξένο γάλα θα έχεις να ασχοληθείς μόνο-αποκλειστικά ΄όπως λέμε με τον θηλασμό...οπότε ξέχασε μπιμπερό, βραστήρες, αποστειρωτές, μεζούρες, τσάγια και πιπίλες
Εξικονομείς πολύ χρόνο απ όλα αυτά ΄που τον κερδίζεις για άμεση επαφή με τις μικρές σου, μπορέι κάποιες φορές να κλαίνε ταυτόχρονα, αλλά και το μπιμπερό θέλει χρόνο για να το ετοιμάσεις, κάποιες φορές το άγχος δεν το γλιτώνουμε και ειδικά με δυο βρέφη(και το δικό μου άγχος ήταν αυτό, όταν κλαίγανε και οι δυο και ήμουν μόνη μου-ε, ρε γλέντια που είχαμε Αποκλειστικός θηλασμός σε Δίδυμα, γίνεται??? 654316 !!!

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.εχει δοκιμάσει καμία ενα μαξιλάρι θηλασμου δίδυμων που κυκλοφορεί στο Internet γιατι σκέφτομαι να το πάρω μήπως βοηθήσει στον ταυτόχρονο θηλασμο

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γιατι να μην μπορεις?αν σταματησεις να δινεις ξενο και θηλαζεις μονο ειναι οτι καλυτερο και για τους τρεις σας!υπαρχουν στασεις θηλασμου για διδυμα και η παραγωγη σου ειναι αναλογα την ζητηση δηλ οσο πιο πολυ τους δινεις μονο μητρικο τοσο θα αυξανεται η παραγωγη του γαλακτος σου.Ειδα ενα reality προσφατα στο TLC που μια μαμα ειχε εξαδυμα και θηλασε μηνες κανονικοτατα ολα γινονται επιμονη και υπομονη θελει!

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
carpediembarbara έγραψε:Twins 2 να σε ρωτήσω κάτι??
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας πως μετά από λίγο βρίσκουν τον ρυθμό? Τρώνε σε λιγότερη ώρα την επαρκή ποσότητα?? Γιατί τώρα έχουμε μαραθώνιους 3-4 ωρών το καθένα!!! Shocked

αν κανεις μαραθωνιους θηλασμους μαλλον το γαλα σου δεν επαρκει!εκτος αν απλα τα εχεις στο στηθος να πιπιλανε χωρις να κανουν αποτελεσματικο θηλασμο (να κατεβαινει δλδ γαλα).σου το λεω γιατι κ εγω το περασα κ το περναω ακομη κ ας εχω μονο ενα μωρακι.το γαλα μου δεν φτανει,το παιδι κουραζεται κ κοιμαται στο στηθος κ μετα απο λιγο πεταγεται κ αρχιζει παλι!εχω δοκιμασει τα παντα!πολυωρους θηλασμους,χαπια μαγιας μπυρας,το τσαι της weleda...Μιλα με συμβουλο θηλασμου μηπως πρεπει να σου δωσει γαλακταγωγα.το γαλα που δινεις ειναι πολυ νομιζω γι'αυτη την ηλικια.τι βαρος εχουν τα μικρα σου?υπολογισε οτι ενα μωρο θελει 150-200γρ γαλα ανα κιλο σωματικου βαρους το 24ωρο.δλδ ενα παιδι 4 κιλων θελει 600-800 το 24ωρο.
καλο κουραγιο στην προσπαθεια σου κ ελιπζω να τα καταφερετε!εγω στους 2.5 μηνες αναγκαστηκα να δωσω συμπληρωμα.το αποφευγω κ παλι οσο μπορω αλλα υπαρχουν μερες που δεν γινεται.συμβιβαστηκα με την ιδεα...προσπαθω κ οσο παει...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις