Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Δευ Ιουλ 23, 2012 5:21 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω μεχρι χθες επαιρνα 4 τη μερα! σημερα στο τηλ τον ακουσα πολυ πιο ηρεμο και το γιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω αν δεν ειναι συστηματικες κι ας εχω! υπομονη! α! επισης την προηγουμενη Δευτερα που ειδαμε τη μπεμπα στον υπερηχο ηταν σα να μη συνεβη ποτε αυτο το περιστατικο! αφου ο γιατρος αναρωτιοταν μηπως μπερδεψα τις συσπασεις με το εντερο η κατι τετοιο..... Shocked τελοσπαντων υπομονη! τι αλλο μπορεις να κανεις!!! δεν θα γεννηθει;;; θα της τραβηξω το αυτι... Laughing

52Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Αυγ 01, 2012 12:15 pm

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τωρα παιρνω μισο καθε 8ωρο! καμια που να παιρνει yutopar τωρα;

53Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Αυγ 02, 2012 12:56 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπου έγραψε:τωρα παιρνω μισο καθε 8ωρο! καμια που να παιρνει yutopar τωρα;

Καλή σου μέρα!Εγώ παίρνω Yutopar από τις 22 Μάη.Έκτοτε επίσης είμαι στο κρεββάτι.Στην αρχή έπαιρνα μισό ανα τρίωρο,που από οτι μου είπε η γιατρός μου είναι η μεγαλύτερη δόση,και τώρα ανά τετράωρο.Παράλληλα παίρνω μαγνήσιο και μπουσκοπάν εναλλάξ,και utrogestan από την αρχή της κύησης. Εγώ βέβαια είχα έντονους πόνους περιόδου,αυτό ήταν δλδ το σύμπτωμα που κατάλαβα.Συσπάσεις ούτε ήξερα τί είναι,ούτε είχαμε δει κάτι ως τότε υπερηχογραφικά..Πετρώματα στην κοιλιά επί της ουσίας στα τέλη του 6ου μήνα άρχισα να καταλαβαίνω.Από όσο διαπιστώνω τα χάπια αλλά και η ξάπλα βοηθούν πολύ.Εγώ στις αρχές σηκωνόμουν αυστηρά μόνο για τουαλέτα.Εξάλλου ήμασταν και στο τσακ να μπούμε νοσοκομείο για ορό,οπότε ηταν πολύ αυστηρή η γιατρός.Από τότε,τις περιόδους που δεν πονάω,χαζοσηκώνομαι μέσα στο σπίτι.Έξω έχω βγει 4-5 φορές όλο αυτό το διάστημα,αλλά για πολύ κοντινές αποστάσεις και με μεγάλη προσοχή.Όταν βέβαια έχω πόνους.δεν κουνιέμαι καθόλου.Και να θελα δλδ δε μπορώ.Πιστεύω ότι αν ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου,όλα θα πάνε καλά.Εγώ είμαι τώρα στην 31η βδομάδα,και αισιοδοξώ ότι έστω μέχρι τις 36 θα καταφέρω να φτάσω..!!Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!!

54Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Αυγ 02, 2012 1:26 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kat3r1na έγραψε:
Μπου έγραψε:τωρα παιρνω μισο καθε 8ωρο! καμια που να παιρνει yutopar τωρα;

Καλή σου μέρα!Εγώ παίρνω Yutopar από τις 22 Μάη.Έκτοτε επίσης είμαι στο κρεββάτι.Στην αρχή έπαιρνα μισό ανα τρίωρο,που από οτι μου είπε η γιατρός μου είναι η μεγαλύτερη δόση,και τώρα ανά τετράωρο.Παράλληλα παίρνω μαγνήσιο και μπουσκοπάν εναλλάξ,και utrogestan από την αρχή της κύησης. Εγώ βέβαια είχα έντονους πόνους περιόδου,αυτό ήταν δλδ το σύμπτωμα που κατάλαβα.Συσπάσεις ούτε ήξερα τί είναι,ούτε είχαμε δει κάτι ως τότε υπερηχογραφικά..Πετρώματα στην κοιλιά επί της ουσίας στα τέλη του 6ου μήνα άρχισα να καταλαβαίνω.Από όσο διαπιστώνω τα χάπια αλλά και η ξάπλα βοηθούν πολύ.Εγώ στις αρχές σηκωνόμουν αυστηρά μόνο για τουαλέτα.Εξάλλου ήμασταν και στο τσακ να μπούμε νοσοκομείο για ορό,οπότε ηταν πολύ αυστηρή η γιατρός.Από τότε,τις περιόδους που δεν πονάω,χαζοσηκώνομαι μέσα στο σπίτι.Έξω έχω βγει 4-5 φορές όλο αυτό το διάστημα,αλλά για πολύ κοντινές αποστάσεις και με μεγάλη προσοχή.Όταν βέβαια έχω πόνους.δεν κουνιέμαι καθόλου.Και να θελα δλδ δε μπορώ.Πιστεύω ότι αν ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου,όλα θα πάνε καλά.Εγώ είμαι τώρα στην 31η βδομάδα,και αισιοδοξώ ότι έστω μέχρι τις 36 θα καταφέρω να φτάσω..!!Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!!
σ ευχαριστω κοριτσακι μου η αληθεια ειναι οτι πηρα λιγο τα πανω μου με αυτα που εγραψες! εγω επαιρνα στην αρχη μισο το 8ωρο και μετα 1 το 6ωρο και τωρα ξανα μισο το 8ωρο και 6 μγνησια τη μερα και αν εχω εντονους πονους περιοδου(που καμια φορα εχω ) και κρατανε πανω απο μιση ωρα να βαζω 2 utrogesten των 100 κολπικα!!! κι εμενα μου συστησε να ειμαι ξαπλα μονο οταν εχω ενοχληση η πονο ! κατα τ αλλα μεσα στο σπιτι κανω καμια μικρη βολτουλα! συνηθως τα βραδια που καθομαι στο μπαλκονι! εγω ολο αυτο το διαστημα εχω βγει εξω μονο να παω στο γιατρο!! Yutopar. - Σελίδα 3 50580 που εφτασες καλα ως αυτη την εβδομαδα κι εγω ανυπομονω!!! σου ευχομαι σιγουρη τη 36η και οσο παραπανω μπορεις!!! μ ενα γερο μωρακι!!!!

55Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Αυγ 02, 2012 3:19 am

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κ εγω με yotopar!!!!

εγω ξεκινησα συσπασεις απο 23εβδομαδα!!! ξεκινησαμε το yotopar μισο ανα 8ωρο, αλλα δεν με επιανε... το καναμε μισο ανα 6ωρο... μισο ανα 4ωρο... μισο ανα 3ωρο οπου εφτασα 26εβδομαδα ενα βραδυ να κανω συσπασεις ανα 10λεπτο!!! το καναμε μισο ανα 2ωρο κ επιτελους με επιασε και γλυτωσα την εισαγωγη... εκατσα κ ενα μηνα στο κρεβατι...

τωρα ειμαι 33εβδομαδα... το εχουμε μειωσει σταδιακα στο μισο ανα 6ωρο και απο βδομαδα θα το κανουμε ανα 8ωρο... πλεον κανω πολυ λιγες συσπασεις την ημερα περιπου 4-5 που ειναι πολυ φυσιολογικο!! απο ταχυπαλμιες δεν εχω απ οταν το καναμε ανα 4ωρο το ειχε ηδη συνηθησει ο οργανισμος μου και ειχαν σταματησει...

αυτο που καταλαβα ειναι οτι θελει πολυ ηρεμια... εμενα οταν ηταν λιγο σε ενταση το σωμα (ακομα κ αν γελαγα) εκανα συσπασεις...

ξεκουραση, πολυ νερο, ηρεμια και ολα καλα θα πανε....

56Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Αυγ 02, 2012 4:01 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσακια μου κι εμενα ο γιατρος μου θελει να αποφυγουμε την εισαγωγη και προσπαθουμε να το μειωνουμε σιγα σιγα και για εκτακτη αναγκη να βαζω ουτροτζεστεν ενδοκολπικα και οταν το κανω αυτο περναει! εχουν ελλαττωθει κι εμενα καπως αλλα εχω πολυ δρομο μπροστα μου σε σχεση με σας!!! παντως χαιρομαι που τα καταφερατε τοσο καλα! αρα δε σημαινει απαραιτητως κατι κακο!! και οοοολο νομιζω οτι θα μου την παρουν προωρα κι ειμαι ακομη στην 21η εβδομαδα!!! Crying or Very sad
μου χε επισημανει ο γιατρος μου επισης οτι επειδη ειμαι αδυνατη γιαυτο ισως τις νιωθω τοσο εντονες!!!

57Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Αυγ 02, 2012 4:09 am

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω εδω και μια εβδομαδα εκανα περιδεση τραχηλου και παιρνω τα yotupar λογω συσπασεων μετα το χειρουργειο 1 ανα 8ωρο.τις τελευταιες μερες μου ειπε ο γιατρος οποτε κανω συσπασεις να το παιρνω αλλα ευτυχως σπανια κανω.ελπιζω να πανε ολα καλα

58Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τρι Οκτ 09, 2012 9:18 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ξερετε μηπως αν παροτι παιρνω yutopar υπαρχει περιπτωση προωρου τοκετου;;;φοβαμαι παρα πολυ κ εχω ακομη 5εβδομαδες σιγουρα που πρεπει να παρω!!! Παλι παιρνω ενα ολοκληρο ανα 6ωρο!!!!! Αχ πειτε μου οτι ολα θα πανε καλα!!!! Εχω πανικοβληθει!!!

59Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τρι Οκτ 09, 2012 9:34 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπου έγραψε:Ξερετε μηπως αν παροτι παιρνω yutopar υπαρχει περιπτωση προωρου τοκετου;;;φοβαμαι παρα πολυ κ εχω ακομη 5εβδομαδες σιγουρα που πρεπει να παρω!!! Παλι παιρνω ενα ολοκληρο ανα 6ωρο!!!!! Αχ πειτε μου οτι ολα θα πανε καλα!!!! Εχω πανικοβληθει!!!

βρε ολα καλα θα πανε κ με το να αγχωνεσαι κ να πανικοβαλεσε θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα να σε σιγουρη γι'αυτο.χαλαρωσε κ να εχεις θετικη σκεψη

60Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τρι Οκτ 09, 2012 9:52 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι να κανω ρε συ αφου το παιρνω κ παλι εχω συσπασεις!!!!! Πφ!!!! Ουτε να το σκεφτομαι θελω να παει κατι στραβα!!!

61Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 12:39 am

ΚΚΝ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημερα! Τελευταια οι ιατροι δινουν utrogestan και για τις συσπασεις του β-γ τριμηνου αλλα και για την αποφυγη προωρου τοκετου.. Η προγεστερονη προστατευει καλυτερα.. Εγω παντως αυτο παιρνω και μαγνησιο και εχω ηρεμησει.. Yutopar δεν πηρα και δεν προκειται να παρω.... Αν θελεις ρωτησε το γιατρο σου.. Ολα καλα θα πανε! Smile

62Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 12:42 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα!!!! Απ ολα παιρνω!!! Το utrogestan το χρησιμοποιω τα βραδια πριν κοιμηθω κολπικα!!!! Ειμαι πληρως ντοπαρισμενη!!! Ωστοσο τρεμω στην ιδεα του να παει κατι στραβα!!! Εχεις κ συ πολλες συσπασεις;;;σε ποιο μηνα εισαι;;;

63Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 1:10 am

ΚΚΝ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ειμαι στην 24η εβδομαδα, ειχα τρελες συσπασεις απο την 18η κι επειτα και πολυ επιπονες... Εδω και λιγες μερες εχω ηρεμησει. Δεν πηρα ποτε Yutopar μονο Utrogestan κολπικα και Mag2 τρια την ημερα.Επισης μου συστηθηκε Proluton ενεση αλλα την κρατουσα για μεγαλη αναγκη.. Δε χρειαστηκε τελικα.Ξαπλωνα συνεχεια.
Να μη φοβασαι καθολου, ολα αυτα που παιρνεις βοηθουν παρα πολυ. Πιστευω ο γιατρος σου να μετρα συχνα πυκνα το μηκος του τραχηλου σου, οποτε αν δεν υπαρχει εξελιξη απο εκει, δεν τρεχει τιποτα.Ολα καλα θα πανε, ξεκουραση, χαλαρωση, τα φαρμακακια μας και πιστη στο Θεουλη.

64Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 1:20 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αχ να σαι καλα ρε κοριτσακι κ με το καλο κ το δικο σου νινι!!! Κ γω ταλαιπωρουμαι παρα πολυ καιρο με τις συσπασεις!!!! Δυο μηνες κ κατι!!!! Παιρνω 6μαγνησια 4yutopar κ οταν ειναι πιο εντονες βαζω κ δυο utrogesten
Των 100κολπικα!!!! Πριν ενα μηνα ο τραχηλος μου ηταν 4,2χιλιοστα(η εκατοστα δν θυμαμαι σε τι τον μετρανε)αλλα τωρα εχω τη δευτερα ραντεβου κ φοβαμαι μην αλλαξε τπτ!!! Χρειαστηκε να νοσηλευτεις ποτε;;;; Ειμαι ξαπλα απ το τελος του 2όυ μηνα(για αλλους λογους τοτε βεβαια)αχ μακαρι να φτασουμε τουλαχιστον στην 36ηεβδομαδα!! Να σαι καλα για την απαντηση!!!

65Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 1:29 am

ΚΚΝ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το μηκος του τραχηλου σου ειναι πολυ καλο, δεν πιστευω οτι αλλαξε κατι! Ειμαι κι εγω γενικα ξαπλωμενη απο την αρχη σχεδον, λογω αιμορροιας στο α τριμηνο. Αφου τελειωσε αυτη, ξεκινησαν οι συσπασεις. Δυσκολα γενικα.. Δεν χρειαστηκε να νοσηλευτω στο νοσοκομειο ποτε, τα εκανα ολα στο σπιτι (αλλα λογω του οτι ειμαι μαια). Ακομα και οταν ημουν εντελως κλινηρης και ουτε τουαλετα δεν πηγαινα, να ναι καλα η μανουλα μου, την εκπαιδευσα! χαχα... Embarassed
Να τρως καλα, οχι βαρια, να ενυδατωνεσαι και προσπαθησε να μην εχεις το νου σου ολη μερα στην κοιλιτσα σου.. Ολα θα πανε καλα και να δεις που θα ξεπερασεις και την 36η εβδομαδα με ολα αυτα που παιρνεις!

66Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 1:43 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μ ενθαρρυνεις αρκετα γιατι εχω πεσει στα πατωματα τελευταια!!!! Κ γω αιμοραγιες ειχα κ μολις σταματησαν αρχισαν οι χαζοσυσπασεις!!!! Την προηγουμενη κυριακη να φανταστεις πηγα κλινικη να με μετρησουν κ ειχα αρκετες,βεβαια οχι δυνατεςκ ρυθμικες οπως μου ειπαν!!! Κ χθες παρα λιγο να ξαναπαω αλλα αρχισε να με πιανει το χαπι κ ηρεμησα!!!! Εχω ακουσει κ διαβασει τοσα πολλα για προωρους τοκετους κλπ.κ εχω φοβηθει παρα πολυ!!!! Πινω παρα πολλα νερα κ ειμαι ξαπλα το μεγαλυτερο δυνατο διαστημα της ημερας!!!!σηκωνομαι μονο για να κατσω σε καρεκλα 1,5ωρα τη μερα που εχω ιδιαιτερο στο σπιτι μου(ειμαι φιλολογος)κ για να παω τουαλετα η να κανω μπανιο στα γρηγορα!!! Δν νομιζω να πειραζουν αυτα ε;;; Αχ δυσκολο να ξεκολλησω το μυαλο μου απ την κοιλιτσα μου,αφου μερικες ειναι αρκετα εντονες!!!ευτυχως η μπεμπα μου δινει το παρον σχεδον ολη μερα!!! Τι καλα που τα ξερεις αυτα κ καθησυχαζεσαι!!!σορυ για το τεραστιο μνμ αλλα ειναι σχεδον τρομοκρατημενη!!!

67Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 2:09 am

ΚΚΝ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οταν λες εντονες οι συσπασεις, εννοεις οτι συνοδευονται και απο πονο και πιεση προς τα κατω; Ειναι ρυθμικες ή μια τωρα και μια μετα απο 3 ωρες; εσυ μαλλον βρισκεσαι σε προχωρημενη κυηση και εχεις και τις προπαρασκευαστικες ωδινες που ειναι χρησιμες αλλα και απαραιτητες. ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν αυτες και ειναι μονο πετρωμα χωρις πονο ή πιεση. Να ξερεις οτι αν ηταν να ειχε συμβει κατι θα ειχε ηδη γινει τοσο καιρο που εχεις συσπασεις. Θα ειχε μικρυνει ο τραχηλος κατ αρχην..
Και παλι θα πω, μη φοβασαι, τα φαρμακα σε προστατευουν κι εφοσον δεν εχεις εξελιξη αυτο δειχνει οτι δεν γεννας,τουλαχιστον τωρα! Οσο για το να καθεσαι, αν εσενα δεν σε ενοχλει και δεν σου προκαλει συσπαση την ωρα που εισαι καθιστη, τοτε φυσικα και μπορεις να καθεσαι. Θα αλλαζεις ο,τι βλεπεις οτι ερεθιζει παραπανω τη μητρα. Για τουαλετα και μπανιο, δεν το συζητω.. Ακρως απαραιτητα. Φροντισε να μην εχεις δυσκοιλιοτητα και το νερο του ντους να μην ειναι πολυ καυτο ή δροσερο. Μια μεση θερμοκρασια. Επισης δεν χαϊδευουμε την κοιλια καθολου.. Θα δεις κοριτσι μου που θα πας παραπανω... Smile

68Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 3:20 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δυστυχως ειναι πολλες μεσα σε μια ωρα!!! Μπορει κ 5μεσα σε μια ωρα!!! Κρατανε ομως συνηθως κανενα δυωρο! Μετα περνανε για κανενα 4ωρο κ μετα ξαναρχιζουν!!! Δν συνοδευονται ποτε απο πονο,μονο απο πολυ εντονη (οχι παντα)πιεση που κραταει το πολυ 30δευτερολεπτα!!! Εκεινη την ωρα βεβαια δν μπορω ουτε ανασα να παρω!!!! Πιεση χαμηλα ποτε!!! Ουτε αιμα εχω δει ποτε(το τελευταιο 4μηνο εννοω!!!)κ εγω ευχομαι με ολα αυτα τα χαπια να μην εχω κανενα απροσδοκητο συμβαν!!!! Σ ευχαριστω κ παλι που αφιερωσες τοσο χρονο για μενα!!!! Να χεις κ εσυ μια τελειομηνη κυηση μ ενα γερο,αρτιμελες κ υγιεςτμωρακι στην αγκαλιτσα σου!!!!

69Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Τετ Οκτ 10, 2012 5:46 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπου έγραψε:Μ ενθαρρυνεις αρκετα γιατι εχω πεσει στα πατωματα τελευταια!!!! Κ γω αιμοραγιες ειχα κ μολις σταματησαν αρχισαν οι χαζοσυσπασεις!!!! Την προηγουμενη κυριακη να φανταστεις πηγα κλινικη να με μετρησουν κ ειχα αρκετες,βεβαια οχι δυνατεςκ ρυθμικες οπως μου ειπαν!!! Κ χθες παρα λιγο να ξαναπαω αλλα αρχισε να με πιανει το χαπι κ ηρεμησα!!!! Εχω ακουσει κ διαβασει τοσα πολλα για προωρους τοκετους κλπ.κ εχω φοβηθει παρα πολυ!!!! Πινω παρα πολλα νερα κ ειμαι ξαπλα το μεγαλυτερο δυνατο διαστημα της ημερας!!!!σηκωνομαι μονο για να κατσω σε καρεκλα 1,5ωρα τη μερα που εχω ιδιαιτερο στο σπιτι μου(ειμαι φιλολογος)κ για να παω τουαλετα η να κανω μπανιο στα γρηγορα!!! Δν νομιζω να πειραζουν αυτα ε;;; Αχ δυσκολο να ξεκολλησω το μυαλο μου απ την κοιλιτσα μου,αφου μερικες ειναι αρκετα εντονες!!!ευτυχως η μπεμπα μου δινει το παρον σχεδον ολη μερα!!! Τι καλα που τα ξερεις αυτα κ καθησυχαζεσαι!!!σορυ για το τεραστιο μνμ αλλα ειναι σχεδον τρομοκρατημενη!!!

κοριτσάκι επέιδή τα έχω περάσει έτσι όπως τα λες..και χειρότερα..θα σου έλεγα το εξής..

τα ιδιαίτερα σταματα τα!!! όση ωρα καθεσαι στην καρεκλα δεν πονας??..η μετα δεν εχεις συσπασεις??

δεν πρεπει να ασχολεισαι με τιποτα τωρα!!! τιποτα ομως!!!

εισαι πολύ κοντά στο τελος και ειναι κριμα...

καλύτρερα να εισαι ξάπλα....αν αισθανεσαι βαρος κλπ...βαλε και τα ποδια ψηλα..αυτο βοηθα ωστε να μην μικε=ρυνει ο τραχηλος..'

επισης στο σημειο που εισαι τα μαγνησια κλπ δεν κανουν τιποτα..τα επερνα και εγω με τις οκαδες...

περνε προγεστερονη κολπικα πρωι βραδυ..ρωτα το γιατρο...

αν αισθανθεις οτι ειναι πολύ συχνες και δεν αντεχεις η φοβασαι....χιλιες φορες να μπεις στο νοσοκομειο...εκει 3-4 βδομαδουλες θα μπορεσουν να σε κρατησουν σιγουρα...
και θα εισαι και συνεχεια ξαπλα αναγκαστικα..αλλα θα βλεπεις και κοσμο απο αλλες μαμαδες εκει...

το ξαναλεω ..ιδιαιτερα κλπ κοψτα..κακο σου κανουν πιστεψε με..!!! εμενα μου ειχε απαγορεθ=υσει να βλεπω και τηλεοραση..και να σχολουμε με υπολογιστη..ολα οσα σε απασχολουν δημιουργουν συπασεις..

μπανιο να κανεις στα γρηγοτα και παντα καθηστή!! βαλε ενα σκαμπο στην μπανιερα...και δεν χρειαζεται και πολυ συχνα... οσο πιο ''σαν φυτο΄΄ καθεσαι η κοιμασαι ειναι καλυτερα!!!

ολα θα πανε καλά ...μην ανυσυχεις!!!

παρακαλα και τον Αγιο Συμεων που ειναι για να χαριζει ευτοκια στις εγγυες..

πολλά φιλια και καλή τυχη!!

70Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Οκτ 11, 2012 2:08 am

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΚΝ έγραψε:Οταν λες εντονες οι συσπασεις, εννοεις οτι συνοδευονται και απο πονο και πιεση προς τα κατω; Ειναι ρυθμικες ή μια τωρα και μια μετα απο 3 ωρες; εσυ μαλλον βρισκεσαι σε προχωρημενη κυηση και εχεις και τις προπαρασκευαστικες ωδινες που ειναι χρησιμες αλλα και απαραιτητες. ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν αυτες και ειναι μονο πετρωμα χωρις πονο ή πιεση. Να ξερεις οτι αν ηταν να ειχε συμβει κατι θα ειχε ηδη γινει τοσο καιρο που εχεις συσπασεις. Θα ειχε μικρυνει ο τραχηλος κατ αρχην..
Και παλι θα πω, μη φοβασαι, τα φαρμακα σε προστατευουν κι εφοσον δεν εχεις εξελιξη αυτο δειχνει οτι δεν γεννας,τουλαχιστον τωρα! Οσο για το να καθεσαι, αν εσενα δεν σε ενοχλει και δεν σου προκαλει συσπαση την ωρα που εισαι καθιστη, τοτε φυσικα και μπορεις να καθεσαι. Θα αλλαζεις ο,τι βλεπεις οτι ερεθιζει παραπανω τη μητρα. Για τουαλετα και μπανιο, δεν το συζητω.. Ακρως απαραιτητα. Φροντισε να μην εχεις δυσκοιλιοτητα και το νερο του ντους να μην ειναι πολυ καυτο ή δροσερο. Μια μεση θερμοκρασια. Επισης δεν χαϊδευουμε την κοιλια καθολου.. Θα δεις κοριτσι μου που θα πας παραπανω... Smile
κορίτσια με αγχώσατε τώρα που σας διαβάζω...
ανήκω κι εγώ στο club των συσπάσεων και παίρνω όλα τα σχετικά χάπια.
πήγα στο γαιτρό όταν ήμουν 30 εβδομάδων και ο τράχηλος μου έφτασε τα 2,5 εκ !
μου είπε ότι δεν έιναι ανησυχητικό που μίκρυνε, είναι λογικό καθώς προχωράνε οι εβδομάδες...
εσύ ως μαία τι έχεις να πεις? και δεν ήταν πολύ αυστηρός στο να συνεχίσω να είμαι ξάπλα, άσχετο που εγώ προσέχω γενικά.

71Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Οκτ 11, 2012 3:00 am

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειρηνη μου κ γω νομιζω οτι η κοπελα ειναι αρκετα καθησυχαστικη κ κανουμε οτι ειναι δυνατο για να τα προστατευσουμε τα μωρακια μας!!!! Ουτε ο δικος μου ηταν ποτε απολυτως η τοσο τρομακτικος με την ξαπλα!!!!

72Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Οκτ 11, 2012 3:17 am

ΚΚΝ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ειναι λογικο οσο προχωρα η εγκυμοσυνη το μηκος του τραχηλου να μικραινει. Τα 2,5 cm που εχεις εσυ θα ηταν οριακα εαν τα εβρισκαν π.χ.στην 22η εβδομαδα, στον β' επιπεδου. . Ενα "μυστικο" επισης στη μετρηση του τραχηλου ειναι οτι κοιταζουν επισης το αν το εσω στομιο του τραχηλου εχει ανοιξει. Για να σου λεει ο γιατρος σου οτι δεν ανησυχει, ισως δε βρισκει σημεια τετοια που να υπονοουν προωρο τοκετο. Μην ανησυχεις λοιπον, οι συσπασεις οσο δεν ειναι ρυθμικες, επιπονες και με πιεση κατω χαμηλα, ειναι οι προπαρασκευαστικες και ειναι απαραιτητες για την προετοιμασια. Το να γεννησεις, ειτε προωρα ειτε στην ωρα σου, ειναι συνδυασμος πολλων πραγματων...Οσο για την "ξαπλα", σιγουρα δε σου ειπε και να περπατας ολη μερα ή να κανεις δουλειες, ετσι; Κανεις χαλαρα ο,τι δεν ερεθιζει τη μητρα σου παραπανω. Καλο ειναι βεβαια να περνας τον περισσοτερο χρονο ξαπλωμενη καθως το βαρος του μωρου "βοηθα" στο να πιεζεται παραπανω ο τραχηλος και να ανοιγει. Και να καθεσαι μπορεις. Εισαι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη πια, λιγη υπομονη χρειαζεται, οχι αγχος και εμμονη με την κοιλια ολη μερα. Σιγουρα κανεις δε μπορει να σου πει 100% ποτε θα γεννησεις, οι γιατροι κρινουν απο αυτα που βλεπουν καθε φορα, μετρουν και συμβουλευουν. Ολα θα πανε καλα.

73Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Οκτ 11, 2012 6:43 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπου έγραψε:Ειρηνη μου κ γω νομιζω οτι η κοπελα ειναι αρκετα καθησυχαστικη κ κανουμε οτι ειναι δυνατο για να τα προστατευσουμε τα μωρακια μας!!!! Ουτε ο δικος μου ηταν ποτε απολυτως η τοσο τρομακτικος με την ξαπλα!!!!


Κοριτσια συγνωμη που εγω τα λεω λίγο τραγικά!

Αλλά και εμένα ο γιατρός δεν ηταν απόλυτος και τρομακτικός ..ουτε επέμενε στην ξαπλα και την ακινησία...

και τελικα γεννησα προωρα!!!

Οταν άλλαξα γιατρο και ηταν τραγικός και απόλυτα αυστηρός για ακινησία και να μην κανω ΤΙΠΟΤΑ .. τοτε έφτασα την εγκυμοσύνη στο τέλος!

ΜΗΝ ΧΑΛΑρΩΝΕΤΑΙ !! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΡΧΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ----ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΠΡΟΩΡΑ!!!



πιστεψε με ολα τα προωρα δεν εχουν αισιο τελος, πολλά από αυτα εχουν ταλαιπωρια για παντα μετα..



74Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Οκτ 11, 2012 11:29 am

dinaki78


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα κοριτσια!σας διαβαζω κανα 2 μερες και θυμαμαι τα δικα μου...ειχα συσπασεις μαλλον καιρο τις οποιες δεν καταλαβαινα και στην 31 βδομαδα μια τεραστια αποκολληση...νοσηλευτικα 3 βδομαδες με ενδοφλεβια yutopar, μαγνησια, σιδηρα κλπ και 2 ενεσεις κορτιζονη...γυρισα σπιτι με οδηγιες σχεδον πληρους ακινησιας, μπανιο καθε 15μερες καθιστη και να στο κανει καποιος αλλος και εφτασα αισιος την 35βδομαδα οπου και γεννησα μετα απο 2η αποκολληση και τρελλη αιμοραγια...εχω μια κουκλαρα 6,5 μηνων απολυτα υγιη!!!
με τα ytopar ειχα τρελλη ταχυκαρδια, δεν ελεγχα τις κινησεις μου, και με τα υπολοιπα ειχα ενα στομαχι χαλια με αποτελεσμα τον μηνα εκεινο να χανω κιλα αντι να βαζω...επιπλεον ο υπνος αφαντος μονο με ελαφρα ηρεμιστικα που εριχναν στον ορο.
Συγγνωμη για το σεντονι απλα ηθελα να καταληξω οτι αξιζει τοοοοοοοοοοσο πολυ τον κοπο ολο αυτο...δεν φανταζεσται ποσο...και καλυτερα να φοβαστε και να κανετε λιγοτερα απο οσα λενε οι γιατροι παρα να ξεθαρευεται.....τελος κοιμηθειται οσο περισσοτερο μπορειτε γιατι θα σας λειψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!Φιλακια και καλα κουραγια κουκλες!!

75Yutopar. - Σελίδα 3 Empty Απ: Yutopar. Πεμ Οκτ 11, 2012 10:05 pm

ΚΚΝ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημερα! dinaki Η αποκολληση του πλακουντα ειναι τοσο υπουλη κατασταση ακριβως γιατι ειναι κατα κυριο λογο ασυμπτωματικη! Δηλαδη, τιποτα δεν προμηνυει οτι θα συμβει, δεν υπαρχουν συσπασεις κλπ. Μπορει να εισαι ξαπλωμενη και να συμβει. Δεν ποναει,παρα μονο εκεινη τη στιγμη, δυστυχως δεν προειδοποιει και σιγουρα η αιτια της δεν ειναι οι συσπασεις. Βλεπεις που κι εσυ η ιδια αναφερεις οτι ΜΑΛΛΟΝ ειχες συσπασεις και δεν τις καταλαβαινες..
Υπαρχουν δεκαδες ιστοριες με συσπασεις οπου τελικα δεν πηγαν καλα, αλλα απο την αλλη υπαρχουν χιλιαδες ιστοριες με συσπασεις οπου η γυναικα κατεληξε να γεννησει στην ωρα της ή ακομα και με παραταση κυησης, με προκληση, με καισαρικη καθως δεν εξελισσοταν τελικα κι ας την "προετοιμαζαν"¨οι συσπασεις μηνες και μηνες..
Νομιζω οτι καμια γυναικα που περναει αυτη την κατασταση των συσπασεων δεν εχει χαλαρωσει επειδη ο γιατρος δεν ειναι αυστηρος...
Πιστευω οτι το αγχος και ο τρομος κανει περισσοτερο κακο απο τις ιδιες τις συσπασεις....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις