Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
459 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 459 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Παρ Μάης 10, 2013 5:48 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
erwtoulis έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
erwtoulis έγραψε:K o dikos mou gios prin 6 mines peripou eixe pei to malakas. Den ton malosa, ton epiasa isixa kai oraia kai tou eksigisa oti einai mia kakia leksi. K oti den kanei na tin leme ekso giati tha nomizoun oti eisai kako paidaki. I epomeni erotisi tou ? "Mama? ki ama thelo na tin po auti ti leksi ? " , ti apantame ekei ? Tou eksigisa oti ama thelei na pei kakies leksis, ama kserei kamia , i an exei akousei tha me pianei emena i ton mpampa tou otan eimaste sto spiti k den exoume kosmo k tha mas ta leei. Apo tote den tin ksanape, para mono mia fora afou prota me rotise k eimastan k monoi mas sto spiti. Otan akousei kanenan apo tis parees mas k pei kamia kaki leksi pano stin koubenta paei monos k tou leei "min les kakies koubentes, sto spiti sou na ta les." . To epiase to noima mexri tora. Argotera den ksero.

χωρις παρεξηγηση, δεν νομιζω πως και η δικη σου αντιμετωπιση ειναι και η σωστη, ειναι σαν να λες στο παιδι οτι σπιτι μπορει να λεει κακες λεξεις και με την αδεια των γονιων μαλιστα και δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην τις λεει εξω. καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο το θεμα και θελει λεπτο χειρισμο που καμια φορα δεν ξερουμε τι να κανουμε και σιγυρα δεν ξερουμε παντα πια ειναι η σωστη αντιμετωπιση.

Koita to kathe paidi einai diaforetiko, an ton malona kai ton timorousa otan tin eixe pei , tha mou pigene kontra kai tha tis elege. Me auto ton tropo eida oti epiase. Opos egrapsa kai xtes, oute mesa sto spiti tis leei. Kserei oti einai kakies koubentes. Px akouse se ena paidiko ergo pou eblepe tin leksi "skata" irthe k me rotise mama auti i leksi einai kali i oxi ? tou eksigisa omorfa kai oraia, oti einai kaki leksoula kai auti kai katalabe oti den tin leme. Isos px sto diko sou paidi autos o tropos na min pianei kai na thelei allo xeirismo. Opos egrapsa kai stin arxi , to kathe paidi exei ton xaraktira tou. Den se pareksigisa Very Happy eksalou eimaste edo gia na leme tis apopseis mas.

Σιγουρα το καθε παιδι εναι διαφοερετικο. Και εγω σου απανταω τελειως θεωρητικα γιατι ακομη δεν ειμαστε σε αυτη τη φαση. Απλα το θεμα με τα μικρα παιδια και τις κακες λεξεις πιστευω πως δεν ειναι μονο να μην τις λενε εξω, αλλα και μεσα στο σπιτι. Ωχ τι με περιμενει!!

27ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Παρ Μάης 10, 2013 5:49 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νατασσα έγραψε:Και εμεας τωρα αρχισε να λεει μαλακας και γαμαει συγνωμη κιολας π το ακουσε απο τν πατερα της π μιλουσε μ εναν φιλο τ και της βαζω πιπερι κ το χει ψιλοκοψει

Τι εννοεις της βαζεις πιπερι;; Γινεται αυτο στην πραγματικοτητα;;;; Νομιζα πως ειναι απλα φραση, αλλα δεν γινεται στην πραγματικοτητα!!

28ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Παρ Μάης 10, 2013 6:50 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:Και εμεας τωρα αρχισε να λεει μαλακας και γαμαει συγνωμη κιολας π το ακουσε απο τν πατερα της π μιλουσε μ εναν φιλο τ και της βαζω πιπερι κ το χει ψιλοκοψει

Τι εννοεις της βαζεις πιπερι;; Γινεται αυτο στην πραγματικοτητα;;;; Νομιζα πως ειναι απλα φραση, αλλα δεν γινεται στην πραγματικοτητα!!

Όντως το έκανες αυτό το πράγμα? Αυτό συγνώμη κιόλας αλλά είναι βασανιστήριο. Δεν ξέρω αν είμαι τέλεια μαμά προσπαθώ να είμαι όσο πιο καλή γίνεται. Τα παιδιά μεγαλώνοντας κάποιο φάουλ θα βρούνε. Προσπαθώ όμως να διαβάσω και να ενημερώνομαι για διάφορες καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίζω. Το θεωρώ το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο όταν ένα παιδί αρχίζει και μιλάει ότι κάποια στιγμή θα πει και κάτι τέτοιο. Δεν μου αρέσει και για να μην παρεξηγηθώ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να βρίζει κανείς όχι μόνο τα παιδιά. Οπότε διαβάζω τι είναι σωστό να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις. Όλα όσα έχω διαβάσει είναι παρόμοια με αυτό. και συμφωνώ απόλυτα. Σας βάζω ένα δείγμα. http://www.familylife.gr/el/paidi-2-6/psychologia/1179-%CE%9B%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%B1

29ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 4:04 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλε σιγα τερας μ κανατε μια σταλιτσα της εβαλα δεν ειναι φραση κ το κανουν πολλες μαμαδες κ το κοψε κ δεν ξαναειπε εγω τα χω δοκιμασει ολα γενικα μιλαω με ωραιο τροπο δεν φωναζω ειμαστε πολυ ηρεμοι μεσα στο σπιτι αλλα οχι κ βασανιστηριο στο παιδακι μ για μια σταλιτσα.κ η γιαγια μ τ χε κανει στν αδερφο μ κ γενικα απο γνωστες το χω ακουσει ελεος ειστε

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

30ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 4:46 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νατασσα έγραψε:Kαλε σιγα τερας μ κανατε μια σταλιτσα της εβαλα δεν ειναι φραση κ το κανουν πολλες μαμαδες κ το κοψε κ δεν ξαναειπε εγω τα χω δοκιμασει ολα γενικα μιλαω με ωραιο τροπο δεν φωναζω ειμαστε πολυ ηρεμοι μεσα στο σπιτι αλλα οχι κ βασανιστηριο στο παιδακι μ για μια σταλιτσα.κ η γιαγια μ τ χε κανει στν αδερφο μ κ γενικα απο γνωστες το χω ακουσει ελεος ειστε

Καλα μην αρπαζεσαι! εγω ρωτησα γιατι νομιζα πως ειναι μονο εκφραση, γιατι δεν το εκανα σε μενα και δεν εχω δει και σε καποιον αλλο να το κανουν. Γι αυτο μου εκανε εντυπωση. Ουτως η αλλως δεν ειμαι ακομ σε αυτη τη φαση, οποτε ιδεα δεν εχω τι θα κανω τοτε με την κορη μου, οποτε δεν μπορω και να κρινω αυτο που κανεις! Απλως μου φανηκε περιεργο.

31ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 4:51 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:Kαλε σιγα τερας μ κανατε μια σταλιτσα της εβαλα δεν ειναι φραση κ το κανουν πολλες μαμαδες κ το κοψε κ δεν ξαναειπε εγω τα χω δοκιμασει ολα γενικα μιλαω με ωραιο τροπο δεν φωναζω ειμαστε πολυ ηρεμοι μεσα στο σπιτι αλλα οχι κ βασανιστηριο στο παιδακι μ για μια σταλιτσα.κ η γιαγια μ τ χε κανει στν αδερφο μ κ γενικα απο γνωστες το χω ακουσει ελεος ειστε

Καλα μην αρπαζεσαι! εγω ρωτησα γιατι νομιζα πως ειναι μονο εκφραση, γιατι δεν το εκανα σε μενα και δεν εχω δει και σε καποιον αλλο να το κανουν. Γι αυτο μου εκανε εντυπωση. Ουτως η αλλως δεν ειμαι ακομ σε αυτη τη φαση, οποτε ιδεα δεν εχω τι θα κανω τοτε με την κορη μου, οποτε δεν μπορω και να κρινω αυτο που κανεις! Απλως μου φανηκε περιεργο.
Συγνωμη κιολας βρε αλλα μ φανηκε περιεργο γιατι δεν τκανα ποτε κ μ τ ελεγαν φιλες μαμα γιαγια μια σταλιτσα της εβαλα κ σταματησε κ απο τοτε της λεω πιπερι θσ βαλω ενταξει μαμα μ λεει γιαυτο λεω κ εγω τ γινετε καμια δεν τ κανω μονο η δικια μας περιοχη ειναι ετσι flower

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

32ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 4:53 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νατασσα έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:Kαλε σιγα τερας μ κανατε μια σταλιτσα της εβαλα δεν ειναι φραση κ το κανουν πολλες μαμαδες κ το κοψε κ δεν ξαναειπε εγω τα χω δοκιμασει ολα γενικα μιλαω με ωραιο τροπο δεν φωναζω ειμαστε πολυ ηρεμοι μεσα στο σπιτι αλλα οχι κ βασανιστηριο στο παιδακι μ για μια σταλιτσα.κ η γιαγια μ τ χε κανει στν αδερφο μ κ γενικα απο γνωστες το χω ακουσει ελεος ειστε

Καλα μην αρπαζεσαι! εγω ρωτησα γιατι νομιζα πως ειναι μονο εκφραση, γιατι δεν το εκανα σε μενα και δεν εχω δει και σε καποιον αλλο να το κανουν. Γι αυτο μου εκανε εντυπωση. Ουτως η αλλως δεν ειμαι ακομ σε αυτη τη φαση, οποτε ιδεα δεν εχω τι θα κανω τοτε με την κορη μου, οποτε δεν μπορω και να κρινω αυτο που κανεις! Απλως μου φανηκε περιεργο.
Συγνωμη κιολας βρε αλλα μ φανηκε περιεργο γιατι δεν τκανα ποτε κ μ τ ελεγαν φιλες μαμα γιαγια μια σταλιτσα της εβαλα κ σταματησε κ απο τοτε της λεω πιπερι θσ βαλω ενταξει μαμα μ λεει γιαυτο λεω κ εγω τ γινετε καμια δεν τ κανω μονο η δικια μας περιοχη ειναι ετσι flower

ενταξει εγω το ηξερα μονο σαν εκφραση!

33ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 4:55 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:Kαλε σιγα τερας μ κανατε μια σταλιτσα της εβαλα δεν ειναι φραση κ το κανουν πολλες μαμαδες κ το κοψε κ δεν ξαναειπε εγω τα χω δοκιμασει ολα γενικα μιλαω με ωραιο τροπο δεν φωναζω ειμαστε πολυ ηρεμοι μεσα στο σπιτι αλλα οχι κ βασανιστηριο στο παιδακι μ για μια σταλιτσα.κ η γιαγια μ τ χε κανει στν αδερφο μ κ γενικα απο γνωστες το χω ακουσει ελεος ειστε

Καλα μην αρπαζεσαι! εγω ρωτησα γιατι νομιζα πως ειναι μονο εκφραση, γιατι δεν το εκανα σε μενα και δεν εχω δει και σε καποιον αλλο να το κανουν. Γι αυτο μου εκανε εντυπωση. Ουτως η αλλως δεν ειμαι ακομ σε αυτη τη φαση, οποτε ιδεα δεν εχω τι θα κανω τοτε με την κορη μου, οποτε δεν μπορω και να κρινω αυτο που κανεις! Απλως μου φανηκε περιεργο.
Συγνωμη κιολας βρε αλλα μ φανηκε περιεργο γιατι δεν τκανα ποτε κ μ τ ελεγαν φιλες μαμα γιαγια μια σταλιτσα της εβαλα κ σταματησε κ απο τοτε της λεω πιπερι θσ βαλω ενταξει μαμα μ λεει γιαυτο λεω κ εγω τ γινετε καμια δεν τ κανω μονο η δικια μας περιοχη ειναι ετσι flower

ενταξει εγω το ηξερα μονο σαν εκφραση!
Α ναι οχι μ φανταστεις ενας κοκος ειναι αρκετος το θεμα ειαι ν μ μαθαινουν τα παιδακια αλλα απο π να τα προφυλαξεις και τι να πεις αστα να πανε

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

34ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:16 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νατασσα έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:Kαλε σιγα τερας μ κανατε μια σταλιτσα της εβαλα δεν ειναι φραση κ το κανουν πολλες μαμαδες κ το κοψε κ δεν ξαναειπε εγω τα χω δοκιμασει ολα γενικα μιλαω με ωραιο τροπο δεν φωναζω ειμαστε πολυ ηρεμοι μεσα στο σπιτι αλλα οχι κ βασανιστηριο στο παιδακι μ για μια σταλιτσα.κ η γιαγια μ τ χε κανει στν αδερφο μ κ γενικα απο γνωστες το χω ακουσει ελεος ειστε

Καλα μην αρπαζεσαι! εγω ρωτησα γιατι νομιζα πως ειναι μονο εκφραση, γιατι δεν το εκανα σε μενα και δεν εχω δει και σε καποιον αλλο να το κανουν. Γι αυτο μου εκανε εντυπωση. Ουτως η αλλως δεν ειμαι ακομ σε αυτη τη φαση, οποτε ιδεα δεν εχω τι θα κανω τοτε με την κορη μου, οποτε δεν μπορω και να κρινω αυτο που κανεις! Απλως μου φανηκε περιεργο.
Συγνωμη κιολας βρε αλλα μ φανηκε περιεργο γιατι δεν τκανα ποτε κ μ τ ελεγαν φιλες μαμα γιαγια μια σταλιτσα της εβαλα κ σταματησε κ απο τοτε της λεω πιπερι θσ βαλω ενταξει μαμα μ λεει γιαυτο λεω κ εγω τ γινετε καμια δεν τ κανω μονο η δικια μας περιοχη ειναι ετσι flower

ενταξει εγω το ηξερα μονο σαν εκφραση!
Α ναι οχι μ φανταστεις ενας κοκος ειναι αρκετος το θεμα ειαι ν μ μαθαινουν τα παιδακια αλλα απο π να τα προφυλαξεις και τι να πεις αστα να πανε

Καλα μονο στο σπιτι σου μπορεις να ελενχεις τι ακουει ενα παιδι, και αυτο οχι και απολυτα.

35ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:33 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κακά το ψέμματα δεν υπάρχει σπίτι που δεν ακούγεται μέσα η λέξη μαλάκας. ¨οταν έγω σηκώνω το τηλέφωνο και λέω ''Που σαι ρε μαλάκα'' ''όλο μαλακίες κάνεις ''κλπ μετά απαιτώ να μην τις πει το παιδί? πρώτα προσπάθω να δώσω εγω το παράδειγμα και μετά έχω απαιτήσεις. Γιατί τώρα μπορώ να πω ΄΄ τις λέμε σε αυτό το σπίτι?'' ''Τις λέει η μαμά ή ο μπαμπάς?'' Αν τις λέτε θα απαντήσει ΄΄ναι'' Shocked
Διάβασα πιο πάνω ότι το παιδάκι έιπε τη λέξη μαλάκας που την άκουσε απο τον μπαμπά αλλά το παιδάκι έφαγε πιπέρι. Γιατί να μην το φάει ο μπαμπάς πρώτα? Τα παιδιά μας μιμούνται. Δεν γίνεται να τα κατσαδιάζουμε για κάτι που κάνουμε εμείς.

36ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:39 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:κακά το ψέμματα δεν υπάρχει σπίτι που δεν ακούγεται μέσα η λέξη μαλάκας. ¨οταν έγω σηκώνω το τηλέφωνο και λέω ''Που σαι ρε μαλάκα'' ''όλο μαλακίες κάνεις ''κλπ μετά απαιτώ να μην τις πει το παιδί? πρώτα προσπάθω να δώσω εγω το παράδειγμα και μετά έχω απαιτήσεις. Γιατί τώρα μπορώ να πω ΄΄ τις λέμε σε αυτό το σπίτι?'' ''Τις λέει η μαμά ή ο μπαμπάς?'' Αν τις λέτε θα απαντήσει ΄΄ναι'' Shocked
Διάβασα πιο πάνω ότι το παιδάκι έιπε τη λέξη μαλάκας που την άκουσε απο τον μπαμπά αλλά το παιδάκι έφαγε πιπέρι. Γιατί να μην το φάει ο μπαμπάς πρώτα? Τα παιδιά μας μιμούνται. Δεν γίνεται να τα κατσαδιάζουμε για κάτι που κάνουμε εμείς.

Εχεις δικιο, αλλα ποσο αυτο ειναι εφικτο; Για παραδειγμα, ο αντρας μου οταν μιλαει στο τηλεφωνο ορισμενες φορες για δουλεια, το λεξιλογιο του ξεφευγει, (στα αγγλικα συνηθως, αλλα ξεφευγει) εκεινη τη στιγμη, οταν ειναι στην ενταση της δουλειας (ειναι χρηματιστης, αν καταλαβαινεις, δεν ειναι και δουλεια που μεταξυ τους μιλανε και με το καλυτερο λεξιλογιο οταν υπαρχει καποιο θεμα) πως μπορεις αυτο να το σταματισεις;; Γιατι και μετα να το συζητησεις μαζι του, και να σου πει οτι δεν θα το ξανακανει, την επομενη φορα που θα βρεθει σε ενταση θα του ξεφυγει.. Δυστυχως, καποιεςκαταστασεις δεν τις ελεγχεις..

37ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:46 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
ede έγραψε:κακά το ψέμματα δεν υπάρχει σπίτι που δεν ακούγεται μέσα η λέξη μαλάκας. ¨οταν έγω σηκώνω το τηλέφωνο και λέω ''Που σαι ρε μαλάκα'' ''όλο μαλακίες κάνεις ''κλπ μετά απαιτώ να μην τις πει το παιδί? πρώτα προσπάθω να δώσω εγω το παράδειγμα και μετά έχω απαιτήσεις. Γιατί τώρα μπορώ να πω ΄΄ τις λέμε σε αυτό το σπίτι?'' ''Τις λέει η μαμά ή ο μπαμπάς?'' Αν τις λέτε θα απαντήσει ΄΄ναι'' Shocked
Διάβασα πιο πάνω ότι το παιδάκι έιπε τη λέξη μαλάκας που την άκουσε απο τον μπαμπά αλλά το παιδάκι έφαγε πιπέρι. Γιατί να μην το φάει ο μπαμπάς πρώτα? Τα παιδιά μας μιμούνται. Δεν γίνεται να τα κατσαδιάζουμε για κάτι που κάνουμε εμείς.

Εχεις δικιο, αλλα ποσο αυτο ειναι εφικτο; Για παραδειγμα, ο αντρας μου οταν μιλαει στο τηλεφωνο ορισμενες φορες για δουλεια, το λεξιλογιο του ξεφευγει, (στα αγγλικα συνηθως, αλλα ξεφευγει) εκεινη τη στιγμη, οταν ειναι στην ενταση της δουλειας (ειναι χρηματιστης, αν καταλαβαινεις, δεν ειναι και δουλεια που μεταξυ τους μιλανε και με το καλυτερο λεξιλογιο οταν υπαρχει καποιο θεμα) πως μπορεις αυτο να το σταματισεις;; Γιατι και μετα να το συζητησεις μαζι του, και να σου πει οτι δεν θα το ξανακανει, την επομενη φορα που θα βρεθει σε ενταση θα του ξεφυγει.. Δυστυχως, καποιεςκαταστασεις δεν τις ελεγχεις..
Ευκολά . να μιλήσει για την δουλειά του σε άλλο δωμάτιο . Εγώ γενικά δεν βρίζω (όχι ότι δεν κάνω μερικές φορές αλλά μπροστά στα παιδιά είμαι πράγματι πολύ εγκρατής) ο άντρας μου μερικές φορές ξεφεύγει όπως λες. Κάθε φορά αποδοκιμάζω πρώτα τον άντρα μου λέγοντας '' μα πως μιλάς έτσι σαν αλητάκι, τι άσχημο που έιναι να μιλάει κάποιος έτσι κλπ) Τώρα πολλές φορές ο μεγάλος του φωνάζει ΄΄ασχημη λέξηηηηηηηη΄΄ Laughing

38ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:49 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
ede έγραψε:κακά το ψέμματα δεν υπάρχει σπίτι που δεν ακούγεται μέσα η λέξη μαλάκας. ¨οταν έγω σηκώνω το τηλέφωνο και λέω ''Που σαι ρε μαλάκα'' ''όλο μαλακίες κάνεις ''κλπ μετά απαιτώ να μην τις πει το παιδί? πρώτα προσπάθω να δώσω εγω το παράδειγμα και μετά έχω απαιτήσεις. Γιατί τώρα μπορώ να πω ΄΄ τις λέμε σε αυτό το σπίτι?'' ''Τις λέει η μαμά ή ο μπαμπάς?'' Αν τις λέτε θα απαντήσει ΄΄ναι'' Shocked
Διάβασα πιο πάνω ότι το παιδάκι έιπε τη λέξη μαλάκας που την άκουσε απο τον μπαμπά αλλά το παιδάκι έφαγε πιπέρι. Γιατί να μην το φάει ο μπαμπάς πρώτα? Τα παιδιά μας μιμούνται. Δεν γίνεται να τα κατσαδιάζουμε για κάτι που κάνουμε εμείς.

Εχεις δικιο, αλλα ποσο αυτο ειναι εφικτο; Για παραδειγμα, ο αντρας μου οταν μιλαει στο τηλεφωνο ορισμενες φορες για δουλεια, το λεξιλογιο του ξεφευγει, (στα αγγλικα συνηθως, αλλα ξεφευγει) εκεινη τη στιγμη, οταν ειναι στην ενταση της δουλειας (ειναι χρηματιστης, αν καταλαβαινεις, δεν ειναι και δουλεια που μεταξυ τους μιλανε και με το καλυτερο λεξιλογιο οταν υπαρχει καποιο θεμα) πως μπορεις αυτο να το σταματισεις;; Γιατι και μετα να το συζητησεις μαζι του, και να σου πει οτι δεν θα το ξανακανει, την επομενη φορα που θα βρεθει σε ενταση θα του ξεφυγει.. Δυστυχως, καποιεςκαταστασεις δεν τις ελεγχεις..
Ευκολά . να μιλήσει για την δουλειά του σε άλλο δωμάτιο . Εγώ γενικά δεν βρίζω (όχι ότι δεν κάνω μερικές φορές αλλά μπροστά στα παιδιά είμαι πράγματι πολύ εγκρατής) ο άντρας μου μερικές φορές ξεφεύγει όπως λες. Κάθε φορά αποδοκιμάζω πρώτα τον άντρα μου λέγοντας '' μα πως μιλάς έτσι σαν αλητάκι, τι άσχημο που έιναι να μιλάει κάποιος έτσι κλπ) Τώρα πολλές φορές ο μεγάλος του φωνάζει ΄΄ασχημη λέξηηηηηηηη΄΄ Laughing

Ναι τις περισσοτερες φορες ειναι σε αλλο δωματιο, αν ειμαστε ολοι μαζι εξω;; θελω να πω πως οσο και να προσεχουμε, καποια στιγμη και εμας τους ιδιους θα μας ξεφυγει καποια λεξη. Και εμας να μην μας ξεφυγει θα την ακουσουν εξω.

39ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:56 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άλλο έξω. Για αυτό φέρνεις και παράδειγμα το σπίτι σου όταν δεν ακούγεται. Αν είσαι έξω να πάει πιο πέρα να μιλήσει. Τέλος πάντων η γνώμη μου έιναι ότι δεν μπορεί να τιμωρείς κάποιον ή να του επιβάλεις να κάνει κάτι όταν εσύ το κάνεις πρώτος και καλύτερος. Εγώ είμαι το παράδειγμα των παιδιών μου και ο πατέρας τους όχι οι έξω. Του έξω μπορώ να τους αντιμετωπίσω στα μάτια των παιδιών μου τον ευατό μου πως θα το κάνω?

40ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:59 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι εφαγε κ ο μπαμπας πιπερακι για ν τ δει ν καταλαβει οσο κ ν προσπαθουμε μας ξεφευγει σε ολους πιστευω,δεν μπορουμε ν ειμαστε οι σουπερ γονεις.συμφωνω οτι πρεπει ας πουμε ν μιλαει σε αλλο δωματιο αλλα ειναι κ ο εξω κοσμος εγω εχω τσακωθεο αρκετες φορες με αλλους γιατι δεν μαρεσει ν της λενε διαφορα τ ιδιο κ ο αντρας μ αν εξαιρεσεις την ατυχη ημερα π τ ακουσε πως μπορουμε ν ξερουμε τ λενε οι αλλοι...Κ σ λενε σιγα παιδακι ειναι αλλα εμενα δεν μαρεσει τα παιδακια ν μιλανε σαν νταλικερης αλλα τ να πεις ευτυχως η δικια μ με κοιταει στα ματια παντα κ ξερει αλλα ως ποτε μεγαλο θεμα κοριτσια

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

41ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 6:00 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:Άλλο έξω. Για αυτό φέρνεις και παράδειγμα το σπίτι σου όταν δεν ακούγεται. Αν είσαι έξω να πάει πιο πέρα να μιλήσει. Τέλος πάντων η γνώμη μου έιναι ότι δεν μπορεί να τιμωρείς κάποιον ή να του επιβάλεις να κάνει κάτι όταν εσύ το κάνεις πρώτος και καλύτερος. Εγώ είμαι το παράδειγμα των παιδιών μου και ο πατέρας τους όχι οι έξω. Του έξω μπορώ να τους αντιμετωπίσω στα μάτια των παιδιών μου τον ευατό μου πως θα το κάνω?

Εχεις δικιο. Οτι εμεις ειμαστε το πραδειγμα. Αλλα και εμεις δεν ειμαστε τελειοι, σιγουρα καποια στιγμη θα ξεφυγουμε.

42ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 6:11 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
ede έγραψε:Άλλο έξω. Για αυτό φέρνεις και παράδειγμα το σπίτι σου όταν δεν ακούγεται. Αν είσαι έξω να πάει πιο πέρα να μιλήσει. Τέλος πάντων η γνώμη μου έιναι ότι δεν μπορεί να τιμωρείς κάποιον ή να του επιβάλεις να κάνει κάτι όταν εσύ το κάνεις πρώτος και καλύτερος. Εγώ είμαι το παράδειγμα των παιδιών μου και ο πατέρας τους όχι οι έξω. Του έξω μπορώ να τους αντιμετωπίσω στα μάτια των παιδιών μου τον ευατό μου πως θα το κάνω?

Εχεις δικιο. Οτι εμεις ειμαστε το πραδειγμα. Αλλα και εμεις δεν ειμαστε τελειοι, σιγουρα καποια στιγμη θα ξεφυγουμε.
Τότε γιατί απαιτούμε να είναι τα παιδιά μας. Εμένα δεν μου αρέσει γενικά να ακούω βρισιές πόσο απο ένα παιδί σαν τα γυφτάκια στις πλατείες. Αλλά όταν πάει σε μεγαλύτερη ηλικία καλά και η λέξη μ@@@@ς δεν είναι και για κρέμασμα. Μεγαλώνοντας όλα θα τα πει όπως τα είπαμε και εμείς ειδικά στην εφηβεία αλλά να έχει και βάσεις απο την οικογένεια του ώστε μεγαλώνοντας να μπορεί να το επεξεργαστεί και να μιλάει όπως ......θα μιλάει.

43ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 6:15 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
ede έγραψε:Άλλο έξω. Για αυτό φέρνεις και παράδειγμα το σπίτι σου όταν δεν ακούγεται. Αν είσαι έξω να πάει πιο πέρα να μιλήσει. Τέλος πάντων η γνώμη μου έιναι ότι δεν μπορεί να τιμωρείς κάποιον ή να του επιβάλεις να κάνει κάτι όταν εσύ το κάνεις πρώτος και καλύτερος. Εγώ είμαι το παράδειγμα των παιδιών μου και ο πατέρας τους όχι οι έξω. Του έξω μπορώ να τους αντιμετωπίσω στα μάτια των παιδιών μου τον ευατό μου πως θα το κάνω?

Εχεις δικιο. Οτι εμεις ειμαστε το πραδειγμα. Αλλα και εμεις δεν ειμαστε τελειοι, σιγουρα καποια στιγμη θα ξεφυγουμε.
Τότε γιατί απαιτούμε να είναι τα παιδιά μας. Εμένα δεν μου αρέσει γενικά να ακούω βρισιές πόσο απο ένα παιδί σαν τα γυφτάκια στις πλατείες. Αλλά όταν πάει σε μεγαλύτερη ηλικία καλά και η λέξη μ@@@@ς δεν είναι και για κρέμασμα. Μεγαλώνοντας όλα θα τα πει όπως τα είπαμε και εμείς ειδικά στην εφηβεία αλλά να έχει και βάσεις απο την οικογένεια του ώστε μεγαλώνοντας να μπορεί να το επεξεργαστεί και να μιλάει όπως ......θα μιλάει.
]

Καλα δεν απαιτουμε να ειναι τα παιδια μας τελεια. αλλα οπως ειπες και εσυ ειναι πολυ ασχημο να ενα παιδι να βριζει. Επειδη ακομη δεν ειμαστε σε αυτη τη φαση, δεν ξερω πως θα το διαχειριστω, αλλα συμφωνω πως το θεμα ειναι να παρει τις σωστες βασεις απο την οικογενεια του, οπως συμφωνω οτι πρεπει πρωτα εμεις να συμπεριφερομαστε οπως θελουμε να συμπεριφερονται τα παιδια μας. Απλα οπως προειπα, εφοσον δεν ειμαστε τελειοι, σιγουρα κατι θα μας ξεφυγει.

44ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Σαβ Μάης 11, 2013 5:59 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
giouli73 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
νατασσα έγραψε:Και εμεας τωρα αρχισε να λεει μαλακας και γαμαει συγνωμη κιολας π το ακουσε απο τν πατερα της π μιλουσε μ εναν φιλο τ και της βαζω πιπερι κ το χει ψιλοκοψει

Τι εννοεις της βαζεις πιπερι;; Γινεται αυτο στην πραγματικοτητα;;;; Νομιζα πως ειναι απλα φραση, αλλα δεν γινεται στην πραγματικοτητα!!

Όντως το έκανες αυτό το πράγμα? Αυτό συγνώμη κιόλας αλλά είναι βασανιστήριο. Δεν ξέρω αν είμαι τέλεια μαμά προσπαθώ να είμαι όσο πιο καλή γίνεται. Τα παιδιά μεγαλώνοντας κάποιο φάουλ θα βρούνε. Προσπαθώ όμως να διαβάσω και να ενημερώνομαι για διάφορες καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίζω. Το θεωρώ το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο όταν ένα παιδί αρχίζει και μιλάει ότι κάποια στιγμή θα πει και κάτι τέτοιο. Δεν μου αρέσει και για να μην παρεξηγηθώ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να βρίζει κανείς όχι μόνο τα παιδιά. Οπότε διαβάζω τι είναι σωστό να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις. Όλα όσα έχω διαβάσει είναι παρόμοια με αυτό. και συμφωνώ απόλυτα. Σας βάζω ένα δείγμα. http://www.familylife.gr/el/paidi-2-6/psychologia/1179-%CE%9B%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%B1


Oraio to arthro auto, pote den eixa psaksi gia kati tetoio kai me epiase aproetimasti o gios mou. Alla apoti blepo me basi tin apantisi tis psixologou kala epraksa, bebea ti sto mpanio monoi ti sto spiti monoi, an ton ebaza sto mpanio ton diko mou tha ekane partuuuuu. Einai to agapimeno tou meros na pigenei giati exei brises na anoigei k na paizei me ta nera. Tha ebriske patima na mou leei "pao na po kakia leksi mamaaaa" .
Oso kai na prosexoume emeis oi goneis mesa sto spiti na min brizoume , ta akoune k apo allou, apo tous paidikous, apo tous paidotopous ktl giati den einai kai oloi oi goneis prosektikoi me ta paidia tous.
Exo dei mana pou to dixrono paidi tis leei sta " a@@ mou " kai kathete kai gelaei ekeini, emena mou sikonete i trixa kagkelo, alla den mporo na miliso, koumanto kano mono sto spiti mou. Dikeoma tis na kanei oti thelei stin anatrofi tou paidiou tis.

45ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Τετ Μάης 15, 2013 8:05 am

Jaismina

Jaismina
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια διάβασα τα σχόλια σας ... κ ίσως να έπρεπε να τα είχα διαβάσει πιο νωρίς γιατί προ ήμερόν το δικό μου βλαστάρι άρχισε να λέει λέξεις που δεν υπάρχουν στο δικό μας λεξιλόγιο.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένη ... ο παππούς ο Μάϊκ ο παππούς ο [email=μ@λ@κας]μ@λ@κας[/email] ... εγώ δυστηχώς τον μάλωσα γιατί ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση που ήταν μπροστά ο παππούς ... είμαι σίγουρη πως όλη αυτή τη πρόταση από κάπου την άκουσε κ δε θέλω να φαντάζομαι το άτομο που μπορεί να του το είπε .... παρόλο που τον ρωτάω άλλα πράγματα ποιος το είπε κ μου λέει αυτό επουδενεί ... δε του πέρνεις κουβέντα ... την επομένη μετά από μια οικογενειακή συνάντηση που πήγε ο άντρας μου μαζί του σε σπίτι ... μου είπε γαμώ την [email=Π@να]Π@να[/email] σου ... Γκρρρ εγώ ... Δεν ξέρω τί να κάνω γιατί δεν θέλω το παιδί μου να γίνει σαν κάτι άλλα παιδάκια 5-6 χρονών που έχουν ένα εμπλουτισμένο λεξιλόγιο κ οι γονείς από δίπλα είναι χαχαχα κ χουχουχου ... Ποια είναι η γνώμη σας βρε κορίτσια εδώ;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Jaismina στις Τετ Μάης 15, 2013 10:41 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Ήταν από κινητό πριν ...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις