Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
110 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 110 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μου την ειχε συστήσει η Παιδιατρος μου οταν της είπα για το προβλημα που αντιμετώπιζαμε.

alex19


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ένα πράγμα θα ρωτήσω και θα το κλείσω εδώ το θέμα. Πως θα αισθανόταν η καθεμιά από εμάς εάν ξαφνικά ξυπνούσαμε μέσα στο βράδυ κλαίγοντας γιατί είδαμε εφιάλτη και ενώ ζητούσαμε τη βοήθεια από το σύντροφό μας για να ηρεμήσουμε μας άφηνε να λιποθυμήσουμε από το κλάμα?

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ξέρω οτι ακούγεται βάρβαρο ομως γενικα οι "ειδικοί" αυτο προτείνουν.ειχα ξανά ζητήσει την άποψη παιδοψυχολογου για άλλο θέμα και οταν της ανέφερα κι εκείνης το θέμα του ύπνου μου είπε κι εκείνη το ίδιο πράγμα.μαλιστα ειχε επιμείνει οτι πρεπει να είμαστε απόλυτοι με αυτα τα θέματα και να μην μας χειρίζονται τα παιδιά μας.τωρα τι να πω;ο καθένας κρατάει αυτα που θέλει και προσαρμόζει τις συμβουλές ανάλογα με το χαρακτήρα του παιδιού και τις αντοχές του.

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι σε θέσεις συμβουλευτικής.  
Και λυπάμαι τα παιδιά που θα νιώσουν πόνο, ανασφάλεια και απελπισία σε σημείο να λιποθυμήσουν. Αλήθεια είπε ειδικός αυτήν την λέξη? Να λιποθυμήσουν???? Τέλοσπάντων, υπάρχει και ένα άλλo βιβλίο περί ύπνου που λέγεται "NO CRY SLEEP", για δείτε και αυτό.

Α και ειδικοί ΄'γενικά΄' δεν το προτείνουν. Από την πληθώρα μεθόδων φαίνεται πως οι ειδικοί έχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις.

alex19


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
poivre αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ!!Υπάρχει και το βιβλίο "Τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας". Γιατί όντως είναι από τη φύση τους και δεν είναι προβληματικά όπως ισχυρίζεται ο συγγραφέας του βιβλίου "Κοιμήσου παιδί μου".

madlen


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπέρα κι'απο μένα....
εμείς με τον βραδυνο ύπνο τα έχουμε ψιλοβρει...με τον πρωινο έχουμε ένα θέμα..δηλαδή συνήθιζα να του δινω το γάλα του το βράδυ και να το νανουρίζω καθώς το ταιζα και συνήθως κοιμάται ..άλλες φορές μολις το βάζω στην κουνια γυρνάει βαρελάκια μέχρι να ζαλιστουμε και κάποια στιγμή κοιμομαστε...τώρα ομως το μικρο μου απο εκει που αποζητουσε μονο την πιπιλα του την ημέρα και κοιμοτανε,τώρα το βλέπω να εκνευριζεται οταν νυστάζει,το πιανει δυνατο κλάμα και ακομα και οταν το παιρνω αγκαλιτσα αργει να του περάσει η αναστάτωση και θέλει νανουρισμα και αγκαλιτσα...κανα δυο φορές οταν έβλεπα οτι δεν ηρεμουσε του έφτιαξα και ενα συμπληρωματακι γάλα για να κοιμηθει πιο ήρεμα..και μάλλον το υιοθετήσαμε....αλλά δεν μου πάει και καρδια να το ακουω να σπαράζει απο το κλαμα αποζητώντας μου παρηγορια και εγώ να κάνω την αδιάφορη μέχρι να πλαντάξει και να κοιμηθει μονο του... και εγώ θα ήθελα να το βάζω κατω και να κοιμάται αλλά μωράκι ειναι κι΄αυτο και αποζητά την στοργή μας και την αγάπη μας αν δεν του τη δώσεις τη στιγμή που την έχει ανάγκη ποτε θα το κάνεις? αυτή ειναι η προσωπικη μου άποψη και οσο έχω αντοχή και είμαι στο σπιτι θα το παρηγορώ

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα σας!!!Λοιπον ανακαλυψα κατι εχθες τυχαια και σωθηκα απο το κουνα κουνα.Εχθες το πρωι εβαλα τον μικρο στο κρεβατι του για να κανω μια δουλιτσα που ηθελα και οχι οτι περιμενα να κοιμηθει μονος του.Δεν ειχα ανοιξει το πατζουρι του δωματιου ομως και παω μετα απο καποια ωρα και τον βλεπω να κοιμαται.Μπα λεω τυχαιο θα ηταν.Το κανω και το μεσημερι τον αφηνω στο κρεβατι χωρις να ανοιξω το πατζουρι γκρινιαξε λιγο και κοιμηθηκε.Ε και σημερα το ιδιο.Γκρινιαζει λιγο επειδη του πεφτει η πιπιλα παω του τη βαζω τον ηρεμω και μετα απο 10-15 λεπτα κοιμαται μονος του.Δεν το πιστευω παντως οτι τον ενοχλουσε το φως και ξεσηκονοταν.Ουτε που μου πηγε το μυαλο.Μακαρι να μην το γκαντεμιασω και να παει ετσι .Και λογικα μια δυο τρεις θα μαθει να κοιμαται ετσι και θα σταματησει και να γκρινιαζει κιολας.Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν ξερετε τι ανακουφιση νιωθω και τι χαρα!!!!!!!!Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

alex19


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
theanw έγραψε:Καλησπερα σας!!!Λοιπον ανακαλυψα κατι εχθες τυχαια και σωθηκα απο το κουνα κουνα.Εχθες το πρωι εβαλα τον μικρο στο κρεβατι του για να κανω μια δουλιτσα που ηθελα και οχι οτι περιμενα να κοιμηθει μονος του.Δεν ειχα ανοιξει το πατζουρι του δωματιου ομως και παω μετα απο καποια ωρα και τον βλεπω να κοιμαται.Μπα λεω τυχαιο θα ηταν.Το κανω και το μεσημερι τον αφηνω στο κρεβατι χωρις να ανοιξω το πατζουρι γκρινιαξε λιγο και κοιμηθηκε.Ε και σημερα το ιδιο.Γκρινιαζει λιγο επειδη του πεφτει η πιπιλα παω του τη βαζω τον ηρεμω και μετα απο 10-15 λεπτα κοιμαται μονος του.Δεν το πιστευω παντως οτι τον ενοχλουσε το φως και ξεσηκονοταν.Ουτε που μου πηγε το μυαλο.Μακαρι να μην το γκαντεμιασω και να παει ετσι .Και λογικα μια δυο τρεις  θα μαθει να κοιμαται ετσι και θα σταματησει και να γκρινιαζει κιολας.Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν ξερετε τι ανακουφιση νιωθω και τι χαρα!!!!!!!!Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

Μπράβο!Τελικά όλα τα παιδάκια έχουν το κουμπί τους....

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
alex19 έγραψε:
theanw έγραψε:Καλησπερα σας!!!Λοιπον ανακαλυψα κατι εχθες τυχαια και σωθηκα απο το κουνα κουνα.Εχθες το πρωι εβαλα τον μικρο στο κρεβατι του για να κανω μια δουλιτσα που ηθελα και οχι οτι περιμενα να κοιμηθει μονος του.Δεν ειχα ανοιξει το πατζουρι του δωματιου ομως και παω μετα απο καποια ωρα και τον βλεπω να κοιμαται.Μπα λεω τυχαιο θα ηταν.Το κανω και το μεσημερι τον αφηνω στο κρεβατι χωρις να ανοιξω το πατζουρι γκρινιαξε λιγο και κοιμηθηκε.Ε και σημερα το ιδιο.Γκρινιαζει λιγο επειδη του πεφτει η πιπιλα παω του τη βαζω τον ηρεμω και μετα απο 10-15 λεπτα κοιμαται μονος του.Δεν το πιστευω παντως οτι τον ενοχλουσε το φως και ξεσηκονοταν.Ουτε που μου πηγε το μυαλο.Μακαρι να μην το γκαντεμιασω και να παει ετσι .Και λογικα μια δυο τρεις  θα μαθει να κοιμαται ετσι και θα σταματησει και να γκρινιαζει κιολας.Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν ξερετε τι ανακουφιση νιωθω και τι χαρα!!!!!!!!Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

Μπράβο!Τελικά όλα τα παιδάκια έχουν το κουμπί τους....

Alex μου ναι λιγο στον απογευματινο υπνο εχουμε θεματακι αλλα θα στρωσει σιγα σιγα.Ολα Καλα λοιπον απλα ακομα δεν το πιστευω πως δεν πηγε το μυαλο μου εκει και δοκιμαζα ενα σωρο πραγματα.Παντως το να κλαει δεν το αντεχω

alex19


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Να μην το αφήνεις να κλαίει τότε. Μπορεί να πρέπει να ταλαιπωρηθούμε λίγο για να βρούμε τί είναι αυτό που θέλουν τα μωρά μας αλλά δεν πρέπει να τα αφήνουμε να ταλαιπωρούνται τα ίδια

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
alex19 έγραψε:Να μην το αφήνεις να κλαίει τότε. Μπορεί να πρέπει να ταλαιπωρηθούμε λίγο για να βρούμε τί είναι αυτό που θέλουν τα μωρά μας αλλά δεν πρέπει να τα αφήνουμε να ταλαιπωρούνται τα ίδια

Οχι μωρε ολα θα φτιαξουν και θα μεγαλωσουν και θα παραμεινουν ολα μια ομορφη αναμνηση.Προτιμω να θυμαται την αγκαλια μου οταν τον κοιμιζα παρα οτι τον παραταγα και εκλαιγε για να κοιμηθει

alex19


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κι εγώ αυτή την άποψη έχω. και το δικό μου μωρό για να κοιμηθεί θέλει μόνο αγκαλιά και ελαφρύ κούνημα και είναι και 8,5 κιλά!και ξυπνάει και κάθε τρεις και λίγο!!αλλά δε με πειράζει...προτιμώ να κουραστώ τώρα εγώ παρά να του δημιουργήσω ψυχολογικά...

lilitsi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Theanw μου απο τοτε που ξεκινησε να κοιμαται με κλειστα τα φωτα ,εχει παρατηρησει να αλλαζει καθολου το προγραμμα του στον υπνο;εννοω κοιμαται το βραδυ κανονικα;

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διάβασα όλα τα ποστ αλλά θα πω την δική μου γνώμη.
Τουλάχιστον τα δικά μου παιδιά δεν μπήκαν απο την άρχη σε ένα πρόγραμμα και ακολουθήθηκε επ αόριστον. Κάθε μήνα έιχαμε και μια διαφορετική συνήθεια, παραξενιά, ωράριο κλπ. Δεν νομίζω οτι ένα παιδί το μαθαίνεις. Παλια το πίστευα και ε΄γω. Τώρα όχι. Ο πρώτος μου γιος κοιμόταν μόνο με κούνημα στο καρότσι. για εναν χ΄ρονο. Δεν μπορούσα να το κόψω. Πίστευα οτι του έμαθα εγώ, η γιαγιά και δεν ξέρω ποιος άλλος. Όταν έκανα τον δευτερο και δεν κοιμόταν ξαναέβαλα το καρότσι και άρχισα τα πέρα δώθε. Τιποτα. Ο μικρός αντί να κοιμηθεί τρελαινόταν περισσότερο. Τον έβαλα μόνο του ακόμα χειρότερα. Το δικό του χουι ήταν ο μάρσιπος. 1 λεπτό στον μάρσιπο και μια βόλτα μέσα στο σπίτι καιξερός. Με΄τα κοπήκαν αυτά.  Το τρίτο κάναμε όλα τα παραπάνω τίποτα επίσης. Ηθελε ενα πανάκι στο πρόσωπο και νάνι. Θέλω να καταλήξω οτι ένα μωρό έιναι ένας μικρός άνθρωπος που έχει  κάποιες συνήθειες και κάποια γούστα. ναι μερικές φφορές θέλει παραπάνω φροντίδα , νανούρισμα ,κανάκεμα οπως ακριβώς και εμεις. Για εμένα δεν υπάρχεισ ωστό και λάθος. υπάρχει μόνο ψάχνω και κοιτάω τα πάντα και δοκιμάζω τι ταιριάζεισ το δικό μου μωρό. και σιγά σιγά κόβεται. Στην αρχή θα το αφήσεις να κλάει 1 λεπτάκι και μετα αυτό που θέλει. Υπομονή και επιμονή. Εγώ τα έπερνα και στο κρεβατι μου και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι σωστό ή λάθος. να κοιμηθώ θέλω. ακόμα και αν είναι επάνω μου. Θα κοπεί . Μολις κοιμόντουσαν, στο κρεβάτι τους. Μετα το πήραν χαμπάρι οτι η μαμα δεν κοιμάται μαζί τους και δεν ασχολήθηκαν παραπάνω. Μωρακια είναι στην τελική. Δεν ξέρουν να διαχειριστούν πολλά πράγματα. Αγκαλίτσα και νανούρισμα. Είναι τόσο μικρή αυτή η περ'ιοδος, Χαλάλι.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις