Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
27 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 27 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 10:38 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είναι απολύτως λογικό να έει λαλίσει ο κόσμος.
Με σπίτι 165τμ σου βάζουν τεκμήριο 10500,με αυτοκίνητο 3500 cc 22000 ευρώ και με παιδιά άλλα 6000.
Αυτός είναι και ο λόγος που καταθέτει πινακίδες ο κόσμος όταν το πραγματικό του εισόδημα έχει μειωθεί δραματικά και μιλάμε άνω του 50-60% .....τα ξέρεις καλύτερα...

27ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:03 pm

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το άθροισμα των αποδείξεων ακόμα χρειάζεται να το υπολογίσουμε???
Αυτό πάλι κάθε χρόνο....τι βαρεμάρα! Η χαρά του "κομπιουτερακιου"...

28ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:15 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
25% ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑΒΑΝΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ 5%  ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.
ΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 15000 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 3750 ΕΥΡΩ.
ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΟΜΩΣ 3750 ΟΥΤΕ ΚΑΙ 3749.
ΒΑΛΕ 4000 ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ .
ΞΕΡΕΙΣ ...ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΙ ΚΑΠΩΣ....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ....

29ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:25 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ Ή ΜΕ ΣΥΝΝΑΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ,ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑΒΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΔΟΣΕΙΣ (ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ+ΤΟΚΟΥΣ) ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012.

30ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:28 pm

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μια χαρά βοήθησες.ευχαριστώ! 
Αχ να δω ποιος θα με βοηθήσει να τα υπολογίσω...

31ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:40 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kaatrin έγραψε:Μια χαρά βοήθησες.ευχαριστώ! 
Αχ να δω ποιος θα με βοηθήσει να τα υπολογίσω...


Έλα μωρέ εύκολο είναι.
Άκου,ας πούμε ότι είναι να δηλώσεις 15000 οκ;
Παίρνεις το κομπουτεράκι σου και πατάς 15000 επι 25% και αμεσως σου βγάζει το ποσό που πρέπει να δηλώσεις σαν αποδείξεις.
Στις 10000 το 25% είναι 2500 ευρώ
στις 5000 το 25% είναι 1250
Αρα εναλλακτικά το βρίσκεις και ετσι.
2500 + 1250 = 3750 ευρω αποδειξεις.

Πολύ απλό είναι ,μη πανικοβάλλεσαι .

Αν έχεις 20000 ευρώ τότε με ή χωρίς κομπουτεράκι το 25 % είναι 5000 ευρώ οι αποδείξεις που πρέπει να βάλεις.
Μην βάλεις όμως 5000.
Βάλε κάτι παραπάνω αλλά οριακά μέχρι το πολύ άλλο ένα 5% σε ποσό αλλά ούτε και 4999 .
Ξέρω τι σου λέω.

32ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:50 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τις αποδείξεις τις υπολογίζουμε στο πραγματικό εισόδημα και όχι στο τεκμαρτό .
Το τεκμαρτό αν είναι μεγαλύτερο του πραγματικού , είναι μαχητό αλλά πρέπει να έχετε αποδείξεις.
Αν έχετε πουλήσει ας πόύμε ένα ακίνητο,μπορείτε να επικαλεστείτε ότι τα χρήματα τα είχατε από την πώληση του ακινήτου μέχρι το ποσό που έχετε δηλώσει στη πώληση του αν δηλαδή έχει εγγραφεί στο συμβόλαιο η αντικειμενική ή η πραγματική αξία της πώλησης.ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΚΕΙ.
Το ποσό που μπορείτε να εγγράψετε εκεί είναι στο πίνακα 6 παρ 15 ,κωδικοί 787 ,788 αλλά όχι όλο το ποσό ,μόνο αυτό που σας συμφέρει για να δικαιολογήσετε το τεκμαρτό εισόδημα ή αυτό που λέμε τεκμήριο.
Αν δεν έχετε πουλήσει κάτι κατά την τελευταία πενταετία κυρίως,(μπορείτε και πιο πριν) τότε κάνετε ανάκτηση προηγουμένων ετών με συντελεστή που θα σας πει ο λογιστής σας (φαντάζομαι θα γνωρίζει το θέμα) ...
Αυτό τι σημαίνει ;
Ότι από τα εισοδήματα των τελευταίων ετών ,μπορείτε να ανακτήσετε ένα ποσό που υποτίθεται δεν έχετε αναλώσει και αθροιστικά να το μεταφέρετε στη φετινή δήλωση σας με αποτέλεσμα είτε να μηδενιστεί κάποιο τεκμήριο είτε να μειωθεί.
Σε κάθε περίπτωση θα είστε κερδισμένοι .

33ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουν 17, 2013 11:53 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αν θέλεις βοήθεια πες μου και αν μένεις Αθήνα ,κάπως ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω ΔΩΡΕΑΝ φυσικά αν και ο χρόνος μου είναι ελάχιστος αλλά κάπως θα το συνδυάσω.
Είναι πολύ πιο εύκολο να πας σε ένα λογιστή στη γειτονιά σου.Πόσο θα σου πάρει μωρέ ; 30-60 ευρώ .
Ανάλογα...
Αυτά είναι παιγνιδάκι για ένα λογιστή.

34ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 12:18 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria_naf79 έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΣΥ ,ΠΑΣ ΚΑΛΑ ;

ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ JOKER...(ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΟ ΑΤΙΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ) ;

Στην υπόλοιπη Ευρώπη όλα γίνονται πολύ πιο εύκολα επειδή ξέρω στο λέω .
Εδώ στη Ούγκα Ούγκα , όλα γίνονται δύσκολα.
Ξέχασα να σας πω επίσης ότι θα πρέπει να πάρετε νέο κλειδάριθμο αν κάνετε μαζί δήλωση για πρώτη φορά.
Αυτό διότι αν μέχρι τώρα ο άντρας σου και εσύ στέλνατε ξεχωριστές δηλώσεις που έτσι κάνατε, τώρα είστε ένα σώμα και μια ψυχή και φορολογικά οπότε θα πρέπει μετά την αίτηση στη ΔΟΥ και τα χαρτιά,ταυτότητες,πιστοποιητικά,ληξιαρχική γάμου σίγουρα (εγώ τα πηγαίνω όλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην ξανατρέχω αν χρειαστεί ) , μετά κάνεις και αίτηση που σου δίνουν εκεί για νέους κωδικούς και στο στέλνουν ταχυδρομικά ή πας πάλι εφορία.
Μην το αφήνετε γιατί οι προθεσμίες τρέχουν.
Αύριο να πάτε.

τα ειχα κανει απο περσυ 2η φορα κανουμε δηλωση μαζι αλλα περσυ ειχα κανει μια μαλακ@@ και αυτα που σε ρωτησα για 6 μηνο οαεδ και πειδοματα κυοφοριας και λοχειας τα ειχα βαλει ολα στα εισοδηματα!!!!και πληρωσα σαν τον βλακα!


Έχε υπόψη σου ότι μπορείς να κάνεις συμπληρωματική για την περυσινή δήλωση σου και να σου επιστραφούν τα χρήματα ή να μειωθεί ο φόρος σας φέτος μετά την πρώτη εκκαθάριση της δήλωσης σας.
Ρώτα και τον λογιστή σου και θα σου πει .Εν ανάγκη ας το διαχειριστεί αυτός αν βέβαια πρώτα υπολογίσει ότι το συνολικό κέρδος και άρα επιστρεφόμενος φόρος που συμψηφίζεται με τη φετινή δήλωση μετά την πρώτη εκκαθάριση θα είναι υπολογίσιμης αξίας.
Θέλω να πω αν είναι να σου αφαιρέσουν 100 ευρώ ή 50 δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

35ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 3:59 am

maria_naf79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το 25% επι του εισοδηματος μονο θα υπολογισω?θα αφαιρεσω τα ενοικια απο αυτο και θα τα υπολογισω?και αν καταλαβα καλα τα επιδοματα του ικα και του 6μηνου του οαεδ δεν θα τα προσθεσω στο εισοδημα και θα υπολογισω εκει το 25%?
μαλλον μπερδεμενη ειναι η ερωτηση μου αλλα αν την καταλαβες βοηοθησε με και σε αυτο....ευχαριστω

36ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 4:19 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καθαρό ποσο όλων των εισοδημάτων συτο επί 25%

37ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 4:42 am

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα!εγω θέλω να ρωτήσω για τους τόκους των καταθέσεων.καθε χρόνο έβαζα στον κωδ 659 τους τόκους χωρις να είμαι υποχρεωμένη βεβαια.
Φέτος άκουσα θα τους στείλουν οι τράπεζες στο taxis ,στον κωδ 659 εγω να τους βάλω οπως τους έβαζα καθε χρόνο;

38ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 7:21 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σε όλα σου τα εισοδήματα ανεξάρτητα αν είναι από εκμίσθωση ακινήτων ή μισθοδοσία ή ότι άλλο υπολογίζεις το 25% και αθροίζεις τις αποδείξεις σε αυτό το ποσό (25%) .

39ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 7:26 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ασφαλώς και να βάλεις τους τόκους γιατί ειδικά φέτος είναι υποχρεωτική .

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΔΗΜΟΣΙΩΣ.

Μπορεί κάποιος να έχει 100000 στο σεντούκι ή σε μια θυρίδα και να μην τα έχει σε κατάθεση προθεσμιακή ή όψεως ή ταμιευτηρίου.Εκεί, κάνει τη πάπια .
Παπαπα !
Παπαπαπαπα !!!

40ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 7:33 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαϊμού έχεις μήνυμα πριβέ παρακαλώ .....

41ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 7:43 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στους κωδικούς 659 (για τον υπόχρεο) και 660 (για τη σύζυγο) συμπληρώνετε υποχρεωτικά όλα ανεξαιρέτως τα εισοδήματα που φορολογήθηκαν αυτοτελώς με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης (π.χ. τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης, τόκοι έντοκων γραμματίων του Δημοσίου, τόκοι ομολόγων του Δημοσίου, τόκοι από ομολογίες που εκδίδονται από εταιρίες ή επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα, τόκοι ομολογιακών δανείων που εκδίδονται στην αλλοδαπή, αμοιβές και μισθοί μελών Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας που έγινε παρακράτηση φόρου 35%, αποζημίωση ν.2112/1920, ωφέλεια από πώληση εταιρικού μεριδίου, μερίσματα ημεδαπών Α.Ε., κέρδη που διανέμουν ημεδαπές ΕΠΕ και συνεταιρισμοί, κλπ.) ή απαλλάσσονται από τη φορολογία εισοδήματος (επιδόματα τριτέκνων και πολυτέκνων, αναπηρικές συντάξεις, κέρδη από μερίδια αμοιβαίων κεφαλαίων, μετοχές κ.λπ.).
ΣΤΟΝ 659-660 (ΓΙΑ ΣΥΖΥΓΟ) ΓΡΆΦΟΝΤΑΙ ΌΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΥΠΟΥΛΟ ΜΙΚΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙ .
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΚΟΥΣ 5000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 120000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΞΕΣΚΙΖΟΥΝ (ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ) !
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΨΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΓΙΑ ΜΑΧΗΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ Ή ΑΝΑΚΤΗΣΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ.
ΓΕΝΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ,ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ,ΡΩΤΗΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ,ΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ (ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗ) ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ" .

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ANTONIS SPEAKING .....!

LaughingWink

42ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 7:48 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σας αφήνω πάλι γιατί έχω δουλειά .Θα μπω κατά τις 10 το βράδυ.
Ελπίζω να βοηθάω όσο μπορώ με τις γνώσεις μου.Ο καθείς στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες !!!

43ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 10:26 am

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε ευχαριστω Αντώνη για τον χρονο σου!

44ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 11:24 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τίποτα κυρία Maimou2009  !
Χαρά μου.
Απλά κάνω πολλά πράγματα μαζί όταν είμαι είτε στο γραφείο του σπιτιού μου είτε στο γραφείο μου στο Κολωνάκι (κέντρο Αθήνας) και προσπαθώ να τα προλαβαίνω όλα μαζί .
Όπου και όταν μπορώ, βοηθάω .

45ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουν 18, 2013 11:36 pm

maria_naf79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα αντωνη σε εχω ζαλισει αλλα οι κωδικοι που ειπες για τον οαεδ ειναι για επιδοματα ανεργιας εκει θα μπει το 6μηνο μητροτητας?
Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο, φορολογούνται με ειδικό τρόπο, καθώς και από μερίσματα ημεδαπών Α.Ε., ΕΠΕ, κτλ 659-660
εκει τι μπαιν ει?
και τι διαφορα εχει με του κωδικους 657--658 τελικα τα εχω παιξει δεν ξερω που πρεπει να βαλω τι!

46ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουν 19, 2013 1:20 am

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να ρωτήσω αν ανακοίνωσαν παράταση στην κατάθεση φορολογικών φυσικών προσώπων ή τίποτα ακόμα?

47ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουν 19, 2013 1:39 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria_naf79 έγραψε:καλημερα αντωνη σε εχω ζαλισει αλλα οι κωδικοι που ειπες για τον οαεδ ειναι για επιδοματα ανεργιας εκει θα μπει το 6μηνο μητροτητας?
Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο, φορολογούνται με ειδικό τρόπο, καθώς και από μερίσματα ημεδαπών Α.Ε., ΕΠΕ, κτλ 659-660
εκει τι μπαιν ει?
και τι διαφορα εχει με του κωδικους 657--658 τελικα τα εχω παιξει δεν ξερω που πρεπει να βαλω τι!


Ρε παιδί μου μη μπερδεύεσαι.
Έχεις πανικοβληθεί.
Ηρέμησε.
Λοιπόν στους 657-658 βάζεις τα εισοδήματα που έχεις εκτός των επιδομάτων κλπ.

Τα επιδόματα και όλα τα υπόλοιπα τα βάζεις στους κωδικούς 659 -660 κλπ ανάλογα τι είναι.
Το κατάλαβες ;
Μη κάνεις καμιά χαζομάρα και βάλεις και τα επιδόματα μαζί με τα καθαρά εισοδήματα .
Λέγοντας καθαρά εισοδήματα είναι τα εισοδήματα που προέρχονται από μισθωτές υπηρεσίες,συντάξεις,ενοίκια παντός είδους .
ΜΗΝ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ.

48ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουν 19, 2013 1:42 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Merjana έγραψε:Να ρωτήσω αν ανακοίνωσαν παράταση στην κατάθεση φορολογικών φυσικών προσώπων ή τίποτα ακόμα?

Merjana καλημέρα.
Παράταση θα δοθεί έτσι και αλλιώς .Θα ανακοινωθεί όμως στις 25 Ιουνίου ,μετά από μερικές μέρες δηλαδή.
Η παράταση θα είναι απο πληροφορίες που έχω για 7 μέρες + άλλες 7 μέρες άτυπα.
Υπολόγισε δηλαδή μέχρι τις 15 Ιουλίου άτυπα .
Τυπικά 7-10 Ιουλίου.

Το ότι θα δοθεί παράταση είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο εφόσον είναι αναγκαίο γιατί ο κόσμος και δεν προλαβαίνει και δεν έχει ακόμα τις βεβαιώσεις.
Επίσης θα πέσει και το σύστημα σίγουρα τέλος του μήνα και άρα θα δώσουν παράταση για να μην συμβούν όλα αυτά.

49ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουν 19, 2013 1:47 am

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη! 
Το ελπίζω να δοθεί πραγματικά γιατι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!

50ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουν 19, 2013 2:17 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Merjana έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη! 
Το ελπίζω να δοθεί πραγματικά γιατι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!

ΤΙΠΟΤΑ ! ΜΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ,ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ....ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΔΟΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ.......
ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΕ ΑΣΧΕΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ...

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ !
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ,ΕΓΩ. !!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις