Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
22 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 22 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 01, 2013 5:46 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Joana έγραψε:Smile Smile Smile Smile  Ωραια ειναι οταν εχεις καλες αναμνησεις απο καποιο τοπο ! Η πολη μας τωρα εγινε ακομη πιο ομορφη, πηγαινουμε πολυ συχνα στο ΕΟΤ ειναι κι τωρα κοντα στην πολη και πηρε κι γαλαζια σημαια εχει πολυ καθαρη θαλασσα και οργανωμενη παραλια !Για τα παιδια οτι πρεπει ειναι,μερικες φορες οταν πηγαινουμε (εγω+συζυγος+τα παιδακια μας εχουμε 2) μας θυμισει ενα τεραστιο παιδικο σταθμο τοσαααα παιδακια εχει κι ειναι ωραια !
Αν δεν ηταν η κριση ποιος θα εφευγε απ'εδω......
Σ'ευχαριστω κι παλι για την βοηθεια σου Αντωνη !

ΝΑ ΜΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΣ !

ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΟΛΟΥΣ .....

77ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 01, 2013 5:50 am

Joana


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
BABAS_ANTONIS έγραψε:Α !
Κι ο μηχανικός που σχεδίασε το αεροδρόμιο Αλεξανδρουπόλεως "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ" είναι  ο πατέρας των φίλων μου .


Εχεις ιδιαιτερη σχεση με την πολη μας !!! Το αεροδρομειο στην Αλεξ/πολη επιτελους εχει πτησεις φετος το καλοκαιρι για εξωτερικο ! Τι βολικο ειναι επιτελους !Smile 

78ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 01, 2013 5:54 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Joana έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:Α !
Κι ο μηχανικός που σχεδίασε το αεροδρόμιο Αλεξανδρουπόλεως "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ" είναι  ο πατέρας των φίλων μου .


Εχεις ιδιαιτερη σχεση με την πολη μας !!! Το αεροδρομειο στην Αλεξ/πολη επιτελους εχει πτησεις φετος το καλοκαιρι για εξωτερικο ! Τι βολικο ειναι επιτελους !Smile 


I KNOW !

79ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Πεμ Ιουλ 04, 2013 5:31 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σύμφωνα με νεότερα στοιχεία από το υπό ψήφιση φορολογικό νομοσχέδιο και τις διατάξεις περί φορολογίας εισοδήματος , όσοι έχουν πάρει επιδόματα από τον ΟΑΕΔ αλλά το συνολικό τους εισόδημα από άλλες πηγές είναι πάνω από 10000 ευρώ τότε του χρόνου θα φορολογηθούν και για τα επιδόματα που λαμβάνουν .

Βέβαια αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί και αυτό μπορεί να αλλάξει !

Το Υπουργείο Οικονομικών θα μπορούσε να λέγεται και "Γεφύρι της Άρτας" πλέον !

80ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Πεμ Ιουλ 04, 2013 5:38 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
BABAS_ANTONIS έγραψε:Σύμφωνα με νεότερα στοιχεία από το υπό ψήφιση φορολογικό νομοσχέδιο και τις διατάξεις περί φορολογίας εισοδήματος , όσοι έχουν πάρει επιδόματα από τον ΟΑΕΔ αλλά το συνολικό τους εισόδημα από άλλες πηγές είναι πάνω από 10000 ευρώ τότε του χρόνου θα φορολογηθούν και για τα επιδόματα που λαμβάνουν .

Βέβαια αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί και αυτό μπορεί να αλλάξει !

Το Υπουργείο Οικονομικών θα μπορούσε να λέγεται  και "Γεφύρι της Άρτας" πλέον !


Να προσθέσω ότι το πόσο μέχρι τώρα ήταν 30000 ευρώ .
Αν ισχύει αυτό τότε καλώς θα το κάνουν κατά τη γνώμη μου διότι δεν μπορεί να λαμβάνει επίδομα ανεργίας κάποιος που έχει άλλο εισόδημα το οποίο είναι κατά 50% πάνω από τον μέσο όρο του εισοδήματος που θεωρείται ως το βασικό εισόδημα για να χαρακτηριστεί κάποιος φτωχός από το κράτος.
Προϋπόθεση κατ ΄εμέ είναι τα 10000 να αφορούν ατομικό εισόδημα και όχι οικογενειακό.

81ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Πεμ Ιουλ 04, 2013 9:27 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ.

82ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 2:31 am

irida85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
BABAS_ANTONIS επειδη βλεπω το κατεχεις πες μου σε χιλιοπαρακαλω ακριβως ακριβως που να βαλω αυτα που πηρα λογω γεννας το 2012!!!!!!!!!!! δηλαδη ποια πανε στο 659 και στο 657. θα με βοηθησεις παρα πολυ!!!!!!!! εχω σπασει τοκεφαλι μου και διαβαζω οσα γραφεις αλλλα παλι δε καταλαβα...... σε ευχαριστω πολυυυυ

1. Επιδομα μητροτητας κυοφοριας-λοχειας (56+63 ημερες) ΙΚΑ
2. Βοηθημα τοκετου ΙΚΑ 900 ευρω
3. Συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας ΟΑΕΔ
4. Ειδικη παροχη προστασιας μητροτητας ΟΑΕΔ (6μηνο ΟΑΕΔ)

83ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 4:29 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irida85 έγραψε:BABAS_ANTONIS επειδη βλεπω το κατεχεις πες μου σε χιλιοπαρακαλω ακριβως ακριβως που να βαλω αυτα που πηρα λογω γεννας το 2012!!!!!!!!!!! δηλαδη ποια πανε στο 659 και στο 657. θα με βοηθησεις παρα πολυ!!!!!!!! εχω σπασει τοκεφαλι μου και διαβαζω οσα γραφεις αλλλα παλι δε καταλαβα...... σε ευχαριστω πολυυυυ

1. Επιδομα μητροτητας κυοφοριας-λοχειας (56+63 ημερες) ΙΚΑ
2. Βοηθημα τοκετου ΙΚΑ 900 ευρω
3. Συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας ΟΑΕΔ
4. Ειδικη παροχη προστασιας μητροτητας ΟΑΕΔ (6μηνο ΟΑΕΔ)

ΛΟΙΠΟΝ ....
Στους κωδικούς 659 (για τον υπόχρεο) και 660 (για τη σύζυγο) συμπληρώνετε υποχρεωτικά όλα ανεξαιρέτως τα εισοδήματα που φορολογήθηκαν αυτοτελώς με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης (π.χ. τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης, τόκοι έντοκων γραμματίων του Δημοσίου, τόκοι ομολόγων του Δημοσίου, τόκοι από ομολογίες που εκδίδονται από εταιρίες ή επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα, τόκοι ομολογιακών δανείων που εκδίδονται στην αλλοδαπή, αμοιβές και μισθοί μελών Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας που έγινε παρακράτηση φόρου 35%, αποζημίωση ν.2112/1920, ωφέλεια από πώληση εταιρικού μεριδίου, μερίσματα ημεδαπών Α.Ε., κέρδη που διανέμουν ημεδαπές ΕΠΕ και συνεταιρισμοί, κλπ.) ή απαλλάσσονται από τη φορολογία εισοδήματος (επιδόματα τριτέκνων και πολυτέκνων, αναπηρικές συντάξεις, κέρδη από μερίδια αμοιβαίων κεφαλαίων, μετοχές κ.λπ.). Σε περίπτωση που οι τόκοι καταθέσεων αλλοδαπής προέλευσης καθώς και τα μερίσματα αλλοδαπής προέλευσης, παραμένουν στην αλλοδαπή, ο δικαιούχος πρέπει να αποδίδει ο ίδιος το φόρο 10% εφάπαξ με την υποβολή δήλωσης στη ΔOΥ στην οποία υπάγεται. Μέχρι πέρυσι στους κωδικούς αυτούς η αναγραφή των προαναφερθέντων εισοδημάτων ήταν προαιρετική. Από φέτος, όμως, που καθίσταται πλέον υποχρεωτική η αναγραφή και αυτών των ποσών στη φορολογική δήλωση, οι δικαιούχοι τους, εφόσον έχουν συνολικά εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ, θα υπόκεινται και γι’ αυτά τα ποσά σε ειδική εισφορά αλληλεγγύης 1%-4%.
Με βάση αυτό που διάβασες, τα επιδόματα όλα πλην αυτών που λαμβάνεις κάθε μήνα ή εφάπαξ ως "ΕΙΣΟΔΗΜΑ" τα περνάς στον 659-660 κωδικό.
ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΟΝ 657 ΚΩΔΙΚΟ .

ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΣ ΣΤΟΝ 657 ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 1%-4% ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ.
ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ,ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ 657.


ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ 659-660 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.

ΠΑΛΑΙΑ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΟΝ 660 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΒΑΣΗ ΔΙΕΥΡΥΝΘΗΚΕ ,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 657.

ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ 660 ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ.ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

84ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 5:56 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ίριδα88 , ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

Αν θέλεις κάτι άλλο γράψε μου και θα το διαβάσω το βράδυ που θα επιστρέψουμε από το μπάνιο γιατί φεύγουμε σε λίγη ώρα.

85ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 12:17 pm

irida85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!!
Αυτό δε μπορούσα να καταλάβω αν θεωρούνται εισοδημα ώστε τα βάλω στον αντίστοιχο κωδικό... Άρα λες ότι δεν είναι εισόδημα άρα πανε στον 657... Οκ το πιασα... Εγω τα έβαζα στο 659 κ ενα λογιστή που ρώτησα το ίδιο μου ειπε!!!!! Κ έτσι μου έβγαζε εισφορά να πληρώσω!!!!!!

Τελευταία ερώτηση για το πόσες αποδείξεις χρειάζομαι. Προφανώς πλέον δε θα υπολόγισω αυτά αλλα μόνο το 25% στο καθαρό μισθό δικό μου κ του άντρα μου που θα δηλώσω παραπάνω , σωστά; Αυτό για τα τεκμήρια/τεκμαρτα κλπ με μπέρδεψε....

86ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 12:59 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irida85 έγραψε:Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!!
Αυτό δε μπορούσα να καταλάβω αν θεωρούνται εισοδημα ώστε τα βάλω στον αντίστοιχο κωδικό... Άρα λες ότι δεν είναι εισόδημα άρα πανε στον 657... Οκ το πιασα... Εγω τα έβαζα στο 659 κ ενα λογιστή που ρώτησα το ίδιο μου ειπε!!!!! Κ έτσι μου έβγαζε εισφορά να πληρώσω!!!!!!

Τελευταία ερώτηση για το  πόσες αποδείξεις χρειάζομαι. Προφανώς πλέον δε θα υπολόγισω αυτά αλλα μόνο το 25% στο καθαρό μισθό δικό μου κ του άντρα μου που θα δηλώσω παραπάνω , σωστά; Αυτό για τα τεκμήρια/τεκμαρτα κλπ με μπέρδεψε....

Ίριδα οι γνώμες των λογιστών είναι διαφορετικές.Αυτό γιατί μέχρι και το 2011 αλλά και 2012 όντως τα έβαζε κανείς στον 659-660 αλλά αυτά δεν είναι εισοδήματα για να φορολογηθούν με την ειδική εισφορά αλληλεγγύης από 1% εως 4% και μάλιστα κλιμακωτά αλλά με την προϋπόθεση ότι το συνολικό σας εισόδημα είναι πάνω από 12000 ευρώ.
Εγώ αυτό ξέρω ,αυτό σου λέω.Τα παρόμοια βοηθήματα - επιδόματα τα βάζουμε στον 657 .Αν θέλεις να είσαι απόλυτα σίγουρη,ρώτα στην εφορία.
Υπάρχει διάσταση απόψεων ανάμεσα στους λογιστές.
Το 2012 το έβαζαν στον 659.
Ο λογιστής σου είπε στον 657 ;
Το 25% ισχύει στo καθαρό ατομικό εισοδήμα.
Οχι στο τεκμαρτό.Το τεκμαρτό είναι μαχητό και μπορεί κανείς να το μειώσει με ανάλωση περασμένων ετών ή με πώληση που τυχόν έχει πραγματοποιηθεί ή με κάτι άλλο.
Για τον ΟΑΕΔ αν παίρνεις επίδομα κάθε μήνα τότε το γράφεις στο 661-662 αλλά αν κατάλαβα καλά δεν είπες ότι παίρνεις επίδομα ΟΑΕΔ κανονικά ως άνεργη/ος.

Για τις αποδείξεις αν το πραγματικό σου εισόδημα είναι κάτω του τεκμαρτού δεν έχεις πρόβλημα.Αν το τεκμαρτό είναι παραπάνω τότε βάζεις αποδείξεις για το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ γιατί σε άλλη περίπτωση σας ......... !

Φαντάσου να έχει κανείς τεκμαρτό 60000 και να βάλει αποδείξεις 15000 ευρώ αν το πραγματικό του είναι για παράδειγμα 6000 ευρώ.

Απλά σου αφαιρούν το 10% του επιπλέον φόρου αλλά για τα υπόλοιπα φορολογείσαι κανονικά (στην περίπτωση του τεκμαρτού).

Για αυτό βάζουμε πάντα το 25% των πραγματικών εισοδημάτων της οικογένειας στον κωδικό του υπόχρεου.
Οι αποδείξεις ασθενείας ή νοσοκομειακής περιθάλψεως μπαίνουν από κάτω ανάλογα για τον καθένα και αν αφορούν παιδιά τότε μπαίνουν στον κωδικό του υπόχρεου.



87ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 4:14 pm

Joana


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
BABAS_ANTONIS γραφω την φορολογικη δηλ. και εχω αποριες, σου εστειλα π.μ. με προσωπικα στοιχεια αν μπορεις να με βοηθησεις να ολοκληρωσω επιτελους αυτη τη φορολογικη για φετος !
Ευχαριστω

88ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 8:34 pm

irida85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δυστυχώς ο λογιστης μου επειδη το τελευταίο που τον νοιάζει είναι να ασχοληθεί σε βάθος με το θέμα μου, σου πετάει ενα βάλτα στο 659 κ τελος....
Ομως τωρα μπερδεύτηκα πάλι γιατι το κυοφοριας-λοχειας θεωρείται επίδομα ασθένειας άρα σύμφωνα με αυτά που λες μήπως παει στο 659;

89ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 8:36 pm

irida85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΥΓ προσπάθησα να ρωτήσω αλλα γίνεται ο χαμός πάντα και δεν τα κατάφερα... Τηλέφωνο δε σηκώνουν ποτε άρα καταλαβαίνεις... Κ στο υπουργείο τα ίδια... Μα καλα ενα τηλέφωνο για απορίες φορολογικού περιεχομένου δεν υπάρχει;;; Ω

90ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 9:43 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irida85 έγραψε:Δυστυχώς ο λογιστης μου επειδη το τελευταίο που τον νοιάζει είναι να ασχοληθεί σε βάθος  με το θέμα μου, σου πετάει ενα βάλτα στο 659 κ τελος....
Ομως τωρα μπερδεύτηκα πάλι γιατι το κυοφοριας-λοχειας θεωρείται επίδομα ασθένειας άρα σύμφωνα με αυτά που λες μήπως παει στο 659;

Το επίδομα ασθενείας μπαίνει στον 659
Η Βεβαίωση γράφει επίδομα ασθενείας ; Αν το γράφει τότε μόνο αυτό στον 659.

91ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 9:44 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irida85 έγραψε:ΥΓ προσπάθησα να ρωτήσω αλλα γίνεται ο χαμός πάντα και δεν τα κατάφερα... Τηλέφωνο δε σηκώνουν ποτε άρα καταλαβαίνεις... Κ στο υπουργείο τα ίδια... Μα καλα ενα τηλέφωνο για απορίες φορολογικού περιεχομένου δεν υπάρχει;;; Ω

Αν μπορείς να πεταχτείς μέχρι τη ΔΟΥ σου, ρώτησε στο εισόδημα και θα σου πουν.

92ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 9:59 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
BABAS_ANTONIS έγραψε:
irida85 έγραψε:Δυστυχώς ο λογιστης μου επειδη το τελευταίο που τον νοιάζει είναι να ασχοληθεί σε βάθος  με το θέμα μου, σου πετάει ενα βάλτα στο 659 κ τελος....
Ομως τωρα μπερδεύτηκα πάλι γιατι το κυοφοριας-λοχειας θεωρείται επίδομα ασθένειας άρα σύμφωνα με αυτά που λες μήπως παει στο 659;

Το επίδομα ασθενείας μπαίνει στον 659
Η Βεβαίωση γράφει επίδομα ασθενείας ; Αν το γράφει τότε μόνο αυτό στον 659.



Tα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας), καθώς και το βοήθημα τοκετού που παρέχονται από το ΙΚΑ στις ασφαλισμένες του, δυνάμει των άρθρων 39 και 31, παρ.7 του Α.Ν.1846/1951, δεν έχουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος και συνεπώς είναι αφορολόγητα, αφού δεν υπάρχει ειδική διάταξη νόμου που να τα υποβάλει στη φορολογία εισοδήματος.

93ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Δευ Ιουλ 08, 2013 10:05 pm

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αν το εισόδημα σου είναι κάτω από 6640 αλλά έχεις αυτοκίνητο και 3000 ελάχιστο τεκμαρτό τότε στο τεκμήριο αυτοκινήτου 3640 + 3000 το ελάχιστο τεκμαρτό = 6640 συνολικά επί 25% θα έπρεπε να είναι οι αποδείξεις σου.Εξαρτάται πόσα κυβικά αυτοκίνητο έχεις,συμβουλέψου τον σχετικό πίνακα τεκμηρίων αυτοκινήτων ανάλογα την παλαιότητα και τα κυβικά.

Σου στέλνω και ένα πίνακα αξιόπιστο τεκμηρίων αυτοκινήτων οικονομικού έτους 2013..

http://www.autogreeknews.gr/article/2727/tekmiria-autokinitwn-2013

Υπάρχει και στο βιβλιαράκι του Υπουργείου και γενικώς κυκλοφορεί παντού.

94ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουλ 09, 2013 1:49 am

irida85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
BABAS_ANTONIS έγραψε:

Tα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας), καθώς και το βοήθημα τοκετού που παρέχονται από το ΙΚΑ στις ασφαλισμένες του, δυνάμει των άρθρων 39 και 31, παρ.7 του Α.Ν.1846/1951, δεν έχουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος και συνεπώς είναι αφορολόγητα, αφού δεν υπάρχει ειδική διάταξη νόμου που να τα υποβάλει στη φορολογία εισοδήματος.


ααααααααααα τελεια! ακριβως αυτο εψαχνα... αρα ολα στο 657!! ευχαριστωωωωωωωωω

95ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τρι Ιουλ 09, 2013 1:52 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irida85 έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:

Tα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας), καθώς και το βοήθημα τοκετού που παρέχονται από το ΙΚΑ στις ασφαλισμένες του, δυνάμει των άρθρων 39 και 31, παρ.7 του Α.Ν.1846/1951, δεν έχουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος και συνεπώς είναι αφορολόγητα, αφού δεν υπάρχει ειδική διάταξη νόμου που να τα υποβάλει στη φορολογία εισοδήματος.


ααααααααααα τελεια! ακριβως αυτο εψαχνα... αρα ολα στο 657!! ευχαριστωωωωωωωωω

Τίποτα Ίρις ή Ίριδα .....

να είσαι καλά.

εγώ βλέπεις που είμαι βλάχος και η γυναίκα μου κιτσαριό και βλάχα και τα παιδιά μας άσχημα βοηθάμε όπως και όπου μπορούμε. .....

96ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουλ 10, 2013 1:35 am

irida85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ωραιαααα έγινε η δήλωση, και ΝΑΙ έβγαλε πιστωτικό!!! Κι έτσι το εκκαθάριστικο δεν είναι άμεσα διαθέσιμο αλλα πρώτα λέει θα ελεγχθεί και μετά θα βγει το τελικό εκκαθαριστικό... Ελα όμως που στις 25 του μήνα είναι οι αιτησεισ για τους παιδικόυς σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ και αν δεν το έχω σε θα μπορω να κάνω αίτηση!!!! Θα προλάβω λες;
Α και διάβασα ότι θα μασ καλέσουν να πάμε στη να εφορία με τα δικαιολογητικά λόγω του πιστωτικού...

97ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουλ 10, 2013 1:51 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμ , είδες που στο είχα πει ;
Μπορεί να σας καλέσουν,δεν είναι σίγουρο γιατί είναι Καλοκαίρι,οι αιτήσεις εκατομμύρια,οι υπάλληλοι λίγοι και έτσι μπορεί με εγκύκλιο να εκκαθαριστούν όλες και μετά να ζητήσουν δειγματοληπτικά από κάποιους να πάνε.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ.

ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΠΑ Ζητάνε το περσινό εκκαθαριστικό και όχι το φετινό.Το άλλαξαν τελευταία στιγμή γι αυτές τις καταστάσεις απύθμενου κάλλους και γιατί ακόμα και στη διαβούλευση το έγραφαν ότι θα ζητήσουν το φετινό,επομένως δεν έχετε πρόβλημα για το ΕΣΠΑ.
Θα περιμένετε την αίτηση, θα την κατεβάσετε και μαζί θα έχει και τους συμβεβλημένους παιδικούς σταθμούς.
Εμείς επειδή θα φύγουμε για διακοπές και επειδή θα πάμε και μέσω ΕΣΠΑ (η γυναίκα μου) έχουμε μαζέψει όλα μα όλα τα δικαιολογητικά και απλά στις διακοπές που θα έχω και το λαπιτόπι ,θα το εκτυπώσω αν έχουν εκτυπωτή κάτι φίλοι ή θα πάω σε internet cafe και μετά απλά θα το στείλω με courier.

Έχουμε κάνει και εγγραφή για παιδικό σταθμό του Δήμου μας αλλά το βλέπω πολύ αμφίβολο γιατί εξετάζουν τα τεκμαρτά εισοδήματα και όχι τα πραγματικά.

Επίσης προεγγραφή και στο προνήπιο αλλά και πάλι αμφίβολο γιατί αν τα παιδάκια που θα πάνε Νηπιαγωγείο και που είναι υποχρεωτικό,είναι πολλά και καλύψουν όλες τις θέσεις ,τότε δεν θα υπάρχουν θέσεις για προνήπιο που δεν είναι υποχρεωτικό.

Επίσης να σου πω ότι αν πάτε διακοπές (δεν ξέρω) μπορείτε να πάτε και στον ΟΓΑ ή στον αντιπρόσωπο του ΟΓΑ στη περιοχή σας (κατά κύριο λόγο στους Δήμους) και να ζητήσετε να υπαχθείτε σε μία απόφαση σύμφωνα με την οποία δίνουν το 50% των ναύλων και της διαμονής των διακοπών.
Για παράδειγμα αν πάτε κάπου και τα ακτοπλοϊκά κοστίζουν 300 ευρώ , παίρνετε πίσω τα 150 .Το ίδιο και με την διαμον΄ξη αρκεί να πάρετε απόδειξη.
Αν κοστίσει για παράδειγμα 800 ευρώ το ξενοδοχείο , υποβάλετε την απόδειξη και παίρνετε πίσω τα 400 ευρώ.
Πρέπει να έχεις και το εκκαθαριστικό το φετινό και το περσινό κατά περίπτωση.
Αν δεν έχεις το φετινό τότε δώσε του την εκτύπωση τη φετινή της δήλωσης και ίσως αν έχεις εκτυπώσει το μήνυμα ότι είναι πιστωτικό.

98ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Τετ Ιουλ 10, 2013 2:03 am

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΛΗΞΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ,ΜΠΟΡΕΙΤΕ (+- 5) ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΕΤΕ Ή ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΕΤΕ ΕΚΕΙ.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΓΧΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΩ .

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παρατείνεται, σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε το βράδυ της Τετάρτης 26 Ιουνίου το Υπουργείο Οικονομικών, η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής των φορολογικών δηλώσεων 2013 (εισοδήματα 2012) για τα φυσικά πρόσωπα, ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογούμενου ως εξής:
Για τα ψηφία: 1 και 2 έως και την 22η Ιουλίου 2013,
για ψηφία: 3 και 4 έως και την 29η Ιουλίου 2013,
για τα ψηφία: 5 και 6 έως και την 5η Αυγούστου 2013,
για τα ψηφία: 7 και 8 έως και την 12η Αυγούστου 2013,
για το ψηφίο: 9 έως και την 26η Αυγούστου 2013
και για το ψηφίο: 0 έως και την 30η Αυγούστου 2013.
Υπενθυμίζεται ότι η αρχική προθεσμία έληγε την Κυριακή 30 Ιουνίου 2013.

100ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ! Παρ Ιουλ 12, 2013 6:41 am

Joana


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
BABAS_ANTONIS έγραψε:Δευτέρα, 10 Ιουνίου 2013

Οι Τρίτεκνοι Αττικής με εισόδημα έως 45.000 ευρώ συμπληρώνουν το έντυπο Α21 μέσω της Εφορίας για το Επίδομα Τριτέκνων

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΟ Α21 ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ

 

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ

ΕΝΤΥΠΟ Α21

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ

 Α. ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ


1. Θεσμικό πλαίσιο για το Ενιαίο Επίδομα Στήριξης Τέκνων :

 

    α) Ν. 4093/2012 (άρθρο πρώτο, παρ ΙΑ, υποπαρ. ΙΑ.2, όπως αντικαταστάθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ. 4β του άρθρου 35 του ν. 4111/2013 και με την παρ. 8 του άρθρου 38 του Ν. 4144/2013).

    β) Κοινή Υπουργική Απόφαση αριθμ. Δ27/οικ.15239/645/2013 (ΦΕΚ 1227 Β΄)

Το ποσό του επιδόματος καθορίζεται ανάλογα με το οικογενειακό φορολογητέο εισόδημα και τον αριθμό των εξαρτώμενων τέκνων και ανέρχεται μέχρι το ποσό των σαράντα (40) ευρώ το μήνα για κάθε τέκνο.

 Καταβάλλεται ανά τρίμηνο, την τελευταία εργάσιμη ημέρα κάθε ημερολογιακού τριμήνου, με πίστωση τραπεζικού λογαριασμού ή λογαριασμού στα ΕΛ.ΤΑ. του δικαιούχου. Η καταβολή του πρώτου τριμήνου κάθε έτους πραγματοποιείται μαζί με τα επιδόματα του δεύτερου τριμήνου, την τελευταία εργάσιμη ημέρα αυτού.

 

Το επίδομα δικαιούται η οικογένεια:

 

  Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και

  Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα   γεννηθούν εντός του έτους 2013.

 

 

2. Θεσμικό πλαίσιο για το Ειδικό Επίδομα σε Τρίτεκνες  οικογένειες:

 

 

    α) Ν. 4141/2013 (άρθρο 40).

    β) Κοινή Υπουργική Απόφαση αριθμ. Δ27/οικ.15239/645/2013 (ΦΕΚ 1227 Β΄).

Χορηγείται μόνο σε οικογένειες με τρία και άνω εξαρτώμενα τέκνα και το ποσό του ανέρχεται στα πεντακόσια (500) ευρώ ετησίως για κάθε τέκνο.

Καταβάλλεται σε τρεις (3) δόσεις, κατά τα οριζόμενα ανωτέρω για την καταβολή του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων.

 

Β. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ

 

1. Η ηλεκτρονική υποβολή του εντύπου Ε1 Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος από τον υπόχρεο της οικογένειας.

2. Η συμπλήρωση και υποβολή του μηχανογραφημένου εντύπου Α21 Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης για την χορήγηση των επιδομάτων.

3. Ο δικαιούχος να διαμένει μόνιμα και συνεχώς την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα.

4. Τα εξαρτώμενα τέκνα να ευρίσκονται στην Ελλάδα.

 

Ως εξαρτώμενα τέκνα οικογένειας, για τα οποία καταβάλλονται τα επιδόματα, νοούνται:

 

    α) τέκνα φυσικά, θετά ή αναγνωρισθέντα, που είναι άγαμα και δεν υπερβαίνουν το 18ο έτος της ηλικίας τους ή το 19ο έτος εφόσον φοιτούν στη μέση εκπαίδευση. Για τέκνα που φοιτούν σε ανώτερο ή ανώτατο εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Ελλάδας ή αναγνωρισμένο του εξωτερικού ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης, τα επιδόματα καταβάλλονται μόνο κατά το χρόνο φοίτησής τους, που προβλέπεται από τον οργανισμό της κάθε σχολής και σε καμία περίπτωση πέραν της συμπλήρωσης του 24ου έτους της ηλικίας τους.

   β) τέκνα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω που έχουν συμπληρώσει το 18ο αλλά όχι το 24ο έτος της ηλικίας τους.

   γ) ορφανά και από τους δύο γονείς τέκνα που αποτελούν ιδία οικογένεια. Ισχύουν τα ηλικιακά κριτήρια που αναφέρονται στην περίπτωση (α).

   δ) τέκνα των συζύγων από άλλο γάμο, εφόσον αυτοί έχουν την αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους. Ισχύουν τα ηλικιακά κριτήρια που αναφέρονται στην περίπτωση (α).

 

5. Εισοδηματικό κριτήριο:

 

 

   α) Για την καταβολή του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων λαμβάνονται υπόψη ο αριθμός των εξαρτώμενων τέκνων, η κλίμακα ισοδυναμίας, το ισοδύναμο εισόδημα και η εισοδηματική κατηγορία.

 

Ως κλίμακα ισοδυναμίας ορίζεται το σταθμισμένο άθροισμα των μελών της οικογένειας. Ο ένας γονέας έχει στάθμιση 1, ο άλλος γονέας έχει στάθμιση 1/3 και κάθε εξαρτώμενο τέκνο έχει στάθμιση 1/6. Ως ισοδύναμο εισόδημα ορίζεται το καθαρό, ετήσιο, οικογενειακό εισόδημα (φορολογητέο εισόδημα) διαιρεμένο με την κλίμακα ισοδυναμίας.

 

Οι οικογένειες που δικαιούνται το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων διαιρούνται αναλόγως του ισοδύναμου εισοδήματος σε τρεις εισοδηματικές κατηγορίες, ως εξής:

      (α) ΄Εως έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ που λαμβάνουν το πλήρες επίδομα,

      (β) από έξι χιλιάδες και ένα (6.001) ευρώ έως δώδεκα χιλιάδες (12.000) ευρώ που λαμβάνουν τα 2/3 του επιδόματος και

      (γ) από δώδεκα χιλιάδες και ένα (12.001) ευρώ έως δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ που λαμβάνουν το 1/3 του επιδόματος.

 

Για τον υπολογισμό της εισοδηματικής κατηγορίας λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα που αναφέρεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα του τρέχοντος οικονομικού έτους.

 

 

   β) Το ειδικό επίδομα τριτέκνων καταβάλλεται εφόσον το οικογενειακό φορολογητέο εισόδημα είναι μέχρι σαράντα πέντε χιλιάδες (45.000) ευρώ για τις οικογένειες με τρία τέκνα.

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ

ΕΝΤΥΠΟΥ Α21

 
Το έντυπο Α21 αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης χρησιμοποιείται για τη χορήγηση είτε μόνο του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων (οικογένειες με ένα ή δύο εξαρτώμενα τέκνα), είτε και του ειδικού επιδόματος (οικογένειες με τρία και άνω εξαρτώμενα τέκνα).

Αιτών / δικαιούχος των επιδομάτων είναι ο υπόχρεος σε υποβολή του εντύπου Ε1 δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

 

Για τη συμπλήρωση του εντύπου Α21 ο αιτών θα πρέπει να γνωρίζει:

 

·Τον αριθμό οικογενειακής μερίδας από το δημοτολόγιο του Δήμου όπου είναι εγγεγραμμένα όλα τα μέλη με κανονική εγγραφή (όχι ενδεικτική).

·Τον αριθμό ΙΒΑΝ του λογαριασμού του σε Τράπεζα ή στα ΕΛ.ΤΑ., όπου θα πιστώνεται το ποσό των επιδομάτων.

·Τους ΑΜΚΑ όλων των μελών της οικογένειας. Ειδικότερα ο ΑΜΚΑ του αιτούντα/ δικαιούχου είναι υποχρεωτικός, προκειμένου να δικαιωθεί και να εισπράξει τα επιδόματα.

Σε περίπτωση κατοικίας στην Ελλάδα, την ονομασία του Δήμου, της Δημοτικής Ενότητας και της Δημοτικής/Τοπικής Κοινότητας, όπου κατοικεί, σύμφωνα με τον ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης- Πρόγραμμα Καλλικράτης».

Περαιτέρω διευκρινίσεις όσον αφορά στη συμπλήρωση ορισμένων πεδίων/ερωτήσεων:

Τα πεδία «Χώρα Γέννησης», «Χώρα Διαμονής» και «Χώρα Υπηκοότητας» συμπληρώνονται ως εξής:

   α) για χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, επιλέγεται το ακριβές όνομα της χώρας

   β) για τις υπόλοιπες χώρες, επιλέγεται η κατηγορία «Τρίτη Χώρα»

 

Το πεδίο «Βαθμίδα εκπαίδευσης» συμπληρώνεται για τέκνο άνω των 18 και κάτω των 19 ή 24 ετών, ανάλογα με την περίπτωση.

Το πεδίο «Ποσοστό αναπηρίας» δεν συμπληρώνεται, εάν το τέκνο δεν είναι ανάπηρο

·Τα πεδίο «Κύρια ευθύνη διατροφής» και «Αποκλειστική ευθύνη διατροφής» συμπληρώνονται όταν ο αιτών είναι διαζευγμένος ή σε διάσταση ή όταν το τέκνο είναι από προηγούμενο γάμο ή αναγνωρισθέν.

 

Η ερώτηση 4 («Διαμένετε μόνιμα και συνεχώς την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα;») απαντάται υποχρεωτικά από όλους τους αιτούντες.

 

Συμπλήρωση του πίνακα με τα δικαιολογητικά

Ο αιτών συμπληρώνει τα δικαιολογητικά, από τα οποία αποδεικνύονται όσα έχει δηλώσει προηγουμένως στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση και τα οποία πρέπει να είναι διαθέσιμα όταν του ζητηθούν.

 

Ειδικότερα:

α) Η μόνιμη και συνεχής διαμονή του αιτούντα/δικαιούχου στην Ελλάδα κατά την τελευταία δεκαετία (2003-2012) αποδεικνύεται κατά βάση από την αδιάλειπτη υποβολή του εντύπου Ε1 δήλωσης φορολογίας εισοδήματος για τα τελευταία 10 έτη και επαληθεύεται αυτόματα από την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων.

Εάν για κάποια έτη δεν βρεθεί το αντίστοιχο έντυπο, θα καλείται ο αιτών να συμπληρώσει ένα ή περισσότερα δικαιολογητικά, ικανά να αποδείξουν τη διαμονή του στην Ελλάδα κατά τα έτη αυτά.Το δικαιολογητικό Α.11 («Άλλο δικαιολογητικό…») συμπληρώνεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις (όταν ο αιτών δεν διαθέτει κανένα από τα δικαιολογητικά Α2 έως Α10).

 

β) Τα δικαιολογητικά των πινάκων Β (που αφορούν τα τέκνα) και Γ (που αφορούν ορισμένες κατηγορίες δικαιούχων) συμπληρώνονται κατά περίπτωση.

 
Αναρτήθηκε από ΘΕΟΚΛΗΤΗ ΜΕΣΟΥΡΙΔΟΥ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ στις 10:42 μ.μ.
Καλησπερα  !Smile  Μια ερωτηση απο μενα σχετικα με την αιτηση Α21 που συμπληρωσα προάλλες. Ολα τα στοιχεια εγραψα σωστα μονο δεν τσεκαρα στα δικαιολογητικα που ζητανε - ειναι πιστοπ/κο οικογεν.καταστασης και ληξιαρχ.πραξη γεννησης των παιδιων.
Εκανα λαθος που δεν τσεκαρα ή δεν πειραζει ?
Ευχαριστω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις