Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
http://thilasmos.wordpress.com/2010/08/23/%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D/

ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΟΚ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ.. ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΖΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ)-ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ 'ΚΟΜΦΟΡ' ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΗΜΙΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΠΑΛΜΟΣ-ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΩΦΕΛΙΜΟ ΟΜΦΑΛΙΚΟ ΑΙΜΑ-, ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΥΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΕΥΜΑ, ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑ(ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ) ΑΛΛΑ ΠΕΤΥΧΑ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΟΓΩ ΜΕΣΟΥ) ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΝΨΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΗΛΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΝ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΟΛΛΗΣΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ!!! Η ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ-ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ 379767 Η ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ-ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ 379767

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ.. ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ..

http://thilasmos.wordpress.com/2010/08/27/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA/



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Maya στις Παρ Αυγ 27, 2010 4:22 am, 1 φορά

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ στεναχωρήθηκα...
Κι όσο σκέφτομαι ότι κι εγώ δε θα την έχω όλη μέρα κοντά μου, στεναχωριέμαι ακόμα πιο πολύ...
Να πάω σε δημόσιο????

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ που γέννησα σε δημόσιο πάντως,χωρίς να την πλύνουν,γιατί λένε ότι "χάνεται" ο δεσμός,μου την έδωσαν κατευθείαν αγκαλιά(παρότι γέννησα φυσιολογικά,ήταν πεντακάθαρη),της πέρασαν την ταυτότητα στο χέρι,την έπλυναν,τη θήλασα,και μετά μου την πήραν να την παρακολουθήσουν για 24 ώρες.

Συν του ότι συνέχεια την είχα μαζί μου.

Οι πρώτες ώρες κορίτσια είναι θεμελίωση,δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αυτό.

Georgia1984

Georgia1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση...οπότε δεν μπόρεσαν να μου τον δώσουν...αλλά ήταν δικός μου άνθρωπος μέσα(γιατρός)και μόλις τον βγάλανε και έκλαψε,τον ακούμπησαν στα πόδια μου και σταμάτησε να κλαίει.αλλά μετά τον είχα συνέχεια μαζί μου για 4 μέρες στο νοσοκομείο.Δεν θα το άντεχα αν δεν τον είχα δίπλα μου!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Georgia1984 στις Παρ Αυγ 27, 2010 1:30 am, 1 φορά

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγκλονιστικό...

*fifitsa*

*fifitsa*
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MAYA ΦΟΒΕΡΟ ΑΡΘΡΟ.ΜΠΡΑΒΟ!!

ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ Κ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!! ΑΣ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ,ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΠΑΛΙ Κ ΘΑ ΞΕΜΑΘΕΙ ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ!!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eγώ πάντως που γέννησα στο ΙΑσώ αμέσως την τύλιξαν σε ένα σεντονάκι και μου την έδωσαν αγκαλιά για λίγη ώρα. Μετά την πήραν να την πλύνουν και μόλις ανέβηκα στο δωμάτιο και ζήτησα το μωρό μου είπαν ότι το περιποιούνται και θα το φέρουν αργότερα.

Όσο για το θηλασμό, δε συμφωνώ με όλο το άρθρο γιατί υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν γάλα ή δεν μπορούν να θηλάσουν (όπως ήταν η μαμά μου) και είμαστε και οι 3 κόρες πολύ "κολλημένες" με τη μαμά μας, ακόμα και τώρα που είμαστε παντρεμένες και ανεξάρτητες!!
Αυτό που μετράει είναι η σωστή επαφή με το μωρό από όταν γεγγιέται.Να νιώθει ασφάλεια στην αγκαλιά της μαμάς του και να καταλαβαίνει ότι μόλις κλαίει,πηγαίνει στη μαμά του.
Και το τονίζω αυτο γιατί υπάχρουν περιπτώσεις που η μητέρα περνάει πχ επιλόχιο κατάθλιψη και δεν θέλει να βλέπει το μωρό της καθόλου στο μαιευτήριο.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΜΗΓΜΑ ΣΤΟ ΚΟΡΜΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΠΑΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΕΝΕΤΑΙ!!! ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΙΧΑ ΦΡΙΚΑΡΕΙ, ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.. ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Georgia1984 έγραψε:Εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση...οπότε δεν μπόρεσαν να μου τον δώσουν...αλλά ήταν δικός μου άνθρωπος μέσα(γιατρός)και μόλις τον βγάλανε και έκλαψε,τον ακούμπησαν στα πόδια μου και σταμάτησε να κλαίει.αλλά μετά τον είχα συνέχεια μαζί μου για 4 μέρες στο νοσοκομείο.Δεν θα το άντεχα αν δεν τον είχα δίπλα μου!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ?? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟ ΑΥΤΟ? ΤΙ ΠΙΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΠΟΥ ΠΛΑΝΤΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΗΣΥΧΑΖΕΙ? ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ, Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΛΛΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΜΑΚΡΙΑ. ΚΑΙ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ 'ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ'.. ΗΜΟΥΝ ΤΟΤΕ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΒΛΕΨΑ ΑΦΟΥ ΚΙ ΟΛΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΡΑΨΑΝΕ ΜΟΥ ΤΗ ΦΕΡΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΤΗΝ ΕΙΧΕ Ο ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΗΣΥΧΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ-ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ!!!!-

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ααα πολύ ενδιαφέρον το αρθρο, για να κανω εξηγα απο τωρα στο doctor.

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεννησα στο αρεταιειο..μολις βγηκε η μικρη,την τυλιξαν σε μια μπλε(ολα τα θυμαμαι!!)πετσετα και την ακουμπησαν πανω στο στηθος μου..εκεινη εκλαιγε σπαραχτικα..εγω επαθα το μεγαλυτερο σοκ της ζωης μου αφενος γιατι εγινα μαμα και αφετερου γιατι ηταν ΟΛΟΙΔΙΑ ο πατερας της!!!μολις ξεπερασα το σοκ(δηλαδη μετα απο 2-3 δευτερολεπτα) καταφερα να ψελλισω ενα "αγαπη μου??"..ανοιξε τα ματακια της,με κοιταξε και επαψε να κλαιει..τετοιο δεος δεν εχω ξανανιωσει ποτε στη ζωη μου...μετα την πηραν να την καθαρισουν(ο μπαμπας της ηταν παρων στην διαδικασια)..με κρατησαν 3 ωρες στην ανανηψη και 3 ωρες μετα μου την εφεραν στο θαλαμο αι την ειχα μονιμως διπλα μου..το μονο που με χαλασε ηταν οτι το πρωτο της γευμα ηταν ζαχαρονερο,μαλλον επειδη ειχα αιμοραγια δεν μπορουσαν να την φερουν να τη θηλασω..

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο στην Δανια..Οκ ο τοκετος ηταν ζορικος γιατι κρατησε 25 ωρες κ δεν εδιναν φαρμακα..κ γεννησα κ καθιστη..Τεσπα..Μολις βγηκε ο μικρος δεν τον επλυναν ουτε τον σκουπισαν αλλα ουτε εκοψαν τον ομφαλιο λωρο..Μου τον εδωσαν γυμνο κ τον ακουμπησαν πανω μου..Εκοψαν τον ομφαλιο λωρο λιγη ωρα μετα (βασικα τον εκοψε ο πατερας του οχι η μαια).Μετα αφου τον ζυγισαν μου τον εδωσαν κ τον ειχα συνεχεια εγω..Δεν τον πηραν ποτε...Αρχικα μας αφησαν 2 ωρες μονους στο δωματιο κ μετα μας μετεφεραν στο δωματιο μας οπου τον ειχα συνεχεια διπλα..Ειχε μαλιστα κ ναυτιες κ εμετους ο μικρος αλλα παλι δεν τον πηραν καθολου...Οσο για τον πλακουντα οταν γεννησα περιμεναμε μετα με τη μαια να βγει κ ο πλακουντας, δεν υπηρξε παρεμβαση..Οντως βγηκε σε 15λ περιπου μετα τη γεννα...

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
franita έγραψε:Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο στην Δανια..Οκ ο τοκετος ηταν ζορικος γιατι κρατησε 25 ωρες κ δεν εδιναν φαρμακα..κ γεννησα κ καθιστη..Τεσπα..Μολις βγηκε ο μικρος δεν τον επλυναν ουτε τον σκουπισαν αλλα ουτε εκοψαν τον ομφαλιο λωρο..Μου τον εδωσαν γυμνο κ τον ακουμπησαν πανω μου..Εκοψαν τον ομφαλιο λωρο λιγη ωρα μετα (βασικα τον εκοψε ο πατερας του οχι η μαια).Μετα αφου τον ζυγισαν μου τον εδωσαν κ τον ειχα συνεχεια εγω..Δεν τον πηραν ποτε...Αρχικα μας αφησαν 2 ωρες μονους στο δωματιο κ μετα μας μετεφεραν στο δωματιο μας οπου τον ειχα συνεχεια διπλα..Ειχε μαλιστα κ ναυτιες κ εμετους ο μικρος αλλα παλι δεν τον πηραν καθολου...Οσο για τον πλακουντα οταν γεννησα περιμεναμε μετα με τη μαια να βγει κ ο πλακουντας, δεν υπηρξε παρεμβαση..Οντως βγηκε σε 15λ περιπου μετα τη γεννα...

ΤΙ ΩΡΑΙΑ!!!ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.. ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΝΟΥΜΕ 'ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ' ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?? Η ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ-ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ 587529

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
marizakismom έγραψε:γεννησα στο αρεταιειο..μολις βγηκε η μικρη,την τυλιξαν σε μια μπλε(ολα τα θυμαμαι!!)πετσετα και την ακουμπησαν πανω στο στηθος μου..εκεινη εκλαιγε σπαραχτικα..εγω επαθα το μεγαλυτερο σοκ της ζωης μου αφενος γιατι εγινα μαμα και αφετερου γιατι ηταν ΟΛΟΙΔΙΑ ο πατερας της!!!μολις ξεπερασα το σοκ(δηλαδη μετα απο 2-3 δευτερολεπτα) καταφερα να ψελλισω ενα "αγαπη μου??"..ανοιξε τα ματακια της,με κοιταξε και επαψε να κλαιει..τετοιο δεος δεν εχω ξανανιωσει ποτε στη ζωη μου...μετα την πηραν να την καθαρισουν(ο μπαμπας της ηταν παρων στην διαδικασια)..με κρατησαν 3 ωρες στην ανανηψη και 3 ωρες μετα μου την εφεραν στο θαλαμο αι την ειχα μονιμως διπλα μου..το μονο που με χαλασε ηταν οτι το πρωτο της γευμα ηταν ζαχαρονερο,μαλλον επειδη ειχα αιμοραγια δεν μπορουσαν να την φερουν να τη θηλασω..

κουμπαρα κι εγω που τον πηρα αμεσως το μπεμπη του ειχαν δωσει ηδη ζαχαρονερο, ενω ειχα παει και τον ειχα θηλασει πριν τον παρω στο δωματιο.παντα δινουν δυστυχως.στη μαρκελλα ειχαν πει οτι δεν εδωσαν αλλα ειχε και ικτερο και κοιμοταν συνεχεια.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markellajohny έγραψε:
marizakismom έγραψε:γεννησα στο αρεταιειο..μολις βγηκε η μικρη,την τυλιξαν σε μια μπλε(ολα τα θυμαμαι!!)πετσετα και την ακουμπησαν πανω στο στηθος μου..εκεινη εκλαιγε σπαραχτικα..εγω επαθα το μεγαλυτερο σοκ της ζωης μου αφενος γιατι εγινα μαμα και αφετερου γιατι ηταν ΟΛΟΙΔΙΑ ο πατερας της!!!μολις ξεπερασα το σοκ(δηλαδη μετα απο 2-3 δευτερολεπτα) καταφερα να ψελλισω ενα "αγαπη μου??"..ανοιξε τα ματακια της,με κοιταξε και επαψε να κλαιει..τετοιο δεος δεν εχω ξανανιωσει ποτε στη ζωη μου...μετα την πηραν να την καθαρισουν(ο μπαμπας της ηταν παρων στην διαδικασια)..με κρατησαν 3 ωρες στην ανανηψη και 3 ωρες μετα μου την εφεραν στο θαλαμο αι την ειχα μονιμως διπλα μου..το μονο που με χαλασε ηταν οτι το πρωτο της γευμα ηταν ζαχαρονερο,μαλλον επειδη ειχα αιμοραγια δεν μπορουσαν να την φερουν να τη θηλασω..

κουμπαρα κι εγω που τον πηρα αμεσως το μπεμπη του ειχαν δωσει ηδη ζαχαρονερο, ενω ειχα παει και τον ειχα θηλασει πριν τον παρω στο δωματιο.παντα δινουν δυστυχως.στη μαρκελλα ειχαν πει οτι δεν εδωσαν αλλα ειχε και ικτερο και κοιμοταν συνεχεια.

ΟΧΙ, ΖΑΧΑΡΟΝΕΡΟ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΟΥΝ, ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΔΕ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑΣ ΟΠΟΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ Η ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ.
ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΙΝ. ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ ΕΤΡΕΧΑΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΕΣ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΔΕ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ Η ΑΝ ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ, ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠ ΟΛΑ, ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙΑ ΚΛΠ. ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ..



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Maya στις Παρ Αυγ 27, 2010 2:51 am, 1 φορά

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν ξερω,εμενα με χαλασε πολυ αυτο..μου ειχαν πει οτι της το εδωσαν για να παρει μπρος το εντερακι της και να αποβαλλει τα υγρα απο τη γεννα κτλ..η αληθεια ειναι οτι ενιωθα τυψεις που δεν το απαιτησα,δεν το σκεφτηκα να το ζητησω..ημουν τοσο εξαντλημενη κι ειχα χασει τοσο αιμα που μετα βιας ανοιγα τα ματια μου οταν καποιος εμπαινε στην ανανηψη,την περισσοτερη ωρα βρισκομουν σε ληθαργο..δεν πιστευω πως θα κατορθωνα να τη θηλασω..αφου για μηνες μετα τη γεννα καθε φορα που θηλαζα ενιωθα να μου αντλει την ενεργεια μου η μικρη,με επιανε νυστα και μου εβγαινε κουραση..τωρα πια δεν ειναι τοσο εντονο..

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πολυ συγκινητηκα ολα αυτα!!δεν μπορουσα να φανταστω οτι το μωρακι εστανεται ετσι!!και εστανομαι ασχημα που αυτο δεν εγινε σε κανενα απο τα παιδια μου γιατι επειδη γεννιοντουσαν μεγαλα τα επερναν κατευτειαν για να τους κανουν εξετασεις συνεχεια!!και ειδικα με τον πρωτο μου γιο που εφυγε κατευτειαν απο εκει που γεννηθηκε για να παει εντατικη!και οποτε δεν το ειχα χαρει καθολου!!και ποτε δεν θα ξεχασω αυτα τα ματακια να με κοιτανε σαν να μου λενε (ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΝΕ ΜΑΜΑ)αυτο δεν προκεται με τιποτε να μου φυγει απο το μυαλο.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειχα μια ιδεα αυτων που μολις διαβασα καθως και οτι περνανε τετοιο σοκ απο την αλαγη θερμοκρασιας που αν ηταν ενας ενηλικας θα παθαινε εμφραγμα !! για αυτους τους λογους θηλαζω ακομα και κοιμαμαι με τα παιδια μου οσο κιαν καποιοι με κρινουν !!

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειχα ξαναδιαβασει ενα παρομοιο αρθρο δυστυχος αφοτου γεννησα.
Τι γινετε ομως στην περιπτωση της καισαρικης??

Εγω εκανα καισαρικη,μου ειχαν τα χερια δεμενα και μολις βγηκε η μικρη κοψανε τον ομφαλιο λορο και μου την κρατησε η νοσοκομα λιγα δευτερολεπτα μπροστα στο προσωπο μου.Μετα την πηραν αμεσως για εξετασεις γιατι ηταν πολυ μικρουλα.Μετα απο λιγο μου την ξαναφερανε και την κρατησαν παλι για πολυ λιγο μεχρι να μου πουνε οτι ειναι μια χαρα.Την πηρε ο μπαμπας της να την ντυσει χωρις να την κανει μπανιο και μολις με πηγαν και εμενα στο δωματιο η μαια μου την εβαλε στο στηθος και θηλασε αμεσως.Μας αφησανε 2 εωρες μονους μας και μετα επετρεψαν τους γονεις μας να μπουνε μεσα που ειχανε λυσσαξει!
Ζαχαρονερο δεν της δωσανε ευτυχως.
Παρολα αυτα αισθανομαι ασχημα που δεν ειχα την δυνατοτητα να την κρατησω κοντα μου απο την αρχη.

Τωρα στο δευτερο θα μιλισω με το νοσοκομειο να δω αν μπορεσω να καταφερω τιποτα.Μακαρι ομως να μπορεσω να γεννησω φυσιολογικα.εκει δεν το συζητω.Θα επιδιωξω να κανω ολα αυτα που λεει το αρθρο.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dimitra_Elena έγραψε:Εγώ που γέννησα σε δημόσιο πάντως,χωρίς να την πλύνουν,γιατί λένε ότι "χάνεται" ο δεσμός,μου την έδωσαν κατευθείαν αγκαλιά(παρότι γέννησα φυσιολογικά,ήταν πεντακάθαρη),της πέρασαν την ταυτότητα στο χέρι,την έπλυναν,τη θήλασα,και μετά μου την πήραν να την παρακολουθήσουν για 24 ώρες.

Συν του ότι συνέχεια την είχα μαζί μου.

Οι πρώτες ώρες κορίτσια είναι θεμελίωση,δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αυτό.

Σε ποιο νοσοκομείο γέννησες;

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
franita έγραψε:Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο στην Δανια..Οκ ο τοκετος ηταν ζορικος γιατι κρατησε 25 ωρες κ δεν εδιναν φαρμακα..κ γεννησα κ καθιστη..Τεσπα..Μολις βγηκε ο μικρος δεν τον επλυναν ουτε τον σκουπισαν αλλα ουτε εκοψαν τον ομφαλιο λωρο..Μου τον εδωσαν γυμνο κ τον ακουμπησαν πανω μου..Εκοψαν τον ομφαλιο λωρο λιγη ωρα μετα (βασικα τον εκοψε ο πατερας του οχι η μαια).Μετα αφου τον ζυγισαν μου τον εδωσαν κ τον ειχα συνεχεια εγω..Δεν τον πηραν ποτε...Αρχικα μας αφησαν 2 ωρες μονους στο δωματιο κ μετα μας μετεφεραν στο δωματιο μας οπου τον ειχα συνεχεια διπλα..Ειχε μαλιστα κ ναυτιες κ εμετους ο μικρος αλλα παλι δεν τον πηραν καθολου...Οσο για τον πλακουντα οταν γεννησα περιμεναμε μετα με τη μαια να βγει κ ο πλακουντας, δεν υπηρξε παρεμβαση..Οντως βγηκε σε 15λ περιπου μετα τη γεννα...

Αχ υπέροχο! Με βλέπω και εγώ να ταξιεύω στη Δανία για το δεύτερο γιατί αν περιμένω να γίνουν αυτά στην Ελλάδα...

eleni210gr

eleni210gr
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω γεννησα σε δημοσιο για πολλους λογους..ενας απο αυτους ειναι το rooming in.δλδ να κοιμαται το μωρακι σε ενα πυρεξακι διπλα στην μαμα του..απιστευτη εμπειρια και δεν θα το αλλαζα με τιποτα στον κοσμο!το μονο κακο ειναι οτι οταν εχει επισκεπτηριο και σκανε ολοι το μωρο ειναι εκτεθημενο σε διαφορα μικροβια..αλλα και παλιρε κοριτσια επαθε κανεις τιποτα απο χαδια???με το που γεννησα (φυσιολογικα με επισκληριδιο) με αφησαν 2 ωριτσες να χαλαρωσω και μετα με πηγαν στο δωματιο.μετα απο ουτε μιση ωρα ειχα το παιδι μου αγκαλια.και απο τοτε δεν την αφησα καθολου..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις