Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
316 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 316 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 29 ... 39  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 39]

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι τετοιο ανχος δεν το εχω με το σωμα μου θα επανερθει .........................αχ κοριτσια ειναι τοσα πολλα που σκευτομαι τωρα που πλησιαζει ο καιρος το μονο που δεν σεφτομαι ειναι η γεννα ολα τα αλλα τα εχω στο μυαλο μου ομως την γεννα παλι καθολου

miapetite

miapetite
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elisa87 έγραψε:Μια μου δηλ στα χειμωνιατικα τι να κοιταμε? Εγω φλις του εχω κουβερτουλες, κατι πικε (πιο δροσερες) και νομιζω η αλλες οι κανονικες χειμωνιατικες ειναι πολυεστερα........ Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 534787 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 534787 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 534787 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 534787 
Σκεφτομαι ομως αν βαλει κρυα νωρις να του παρω υπνοσακο.. γιατι φοβαμαι μην τον πνιγουν οι κουβερτουλες...... ξερω, παραλογο, αλλα μου χει κολλησει.

Βασικα ειναι δυσκολο να βρεις σε φυσικες ινες,μονο οι πλεκτες οι χειροποιητες.Αυτες οι βελουρ ειναι πολυ ομορφες και χουχουλιαρες αλλα σιγουρα θελει σεντονακι απο κατω να μην ερχονται κατευθειαν σε επαφη.Ο υπνοσακος ειναι πολυ βολικος για καποιες γυναικες,κι εγω θα παρω,γιατι κραταει το μωρο ζεστο και δεν ξεσκεπαζεται.Βασικο

natasathess

natasathess
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελιζάκι, τι εννοείς πότε επανέρχεται το σώμα; πάνω σε ποιο κομμάτι;
Βαρβάρα μου, χρειάζονται και οι παρασπονδίες!

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ τι βαφλες λετε κοριτσια κ κρεπες κ με αναστατωνετε!!!!Razz Razz Razz Razz ευτυχως εχω νουτελα στο σπιτιVery Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ελισακι μου μην αγχωνεσαι,επανερχεται το σωμα μετα κανονικα απλα θελει τον χρονο του!

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευχαριστω Μια μου.. ναι σεντονακι οπωσδηποτε!!!
Νατασα μου εννοω γενικα, δηλ η μητρα, το κοιλιακο τοιχωμα, τα επιμερους της ευαισθητης περιοχης, απο ποτε κ μετα θεωρειται πως το σωμα ειναι ετοιμο να ξεκινησουμε προσπαθειες για δευτερο παιδακι πρωτα ο Θεος, ολα αυτα..!!

Sunset

Sunset
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ έχω ακούσει οτι πάπλωμα πρέπει να βάλεις μετά τον 1ο χρόνο στη κούνια. Όποτε για χειμώνα καλός είναι ο υπνόσακος και καμιά πλεκτή κουβερτούλα!

Sunset

Sunset
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι Αλεξάνδρα μου ήταν τόσο τέλειες! Άμα μου έρθει κάτι στο μυαλό δε μπορώ αν δε το φάω!

natasathess

natasathess
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελιζάκι, θέλει τουλάχιστον ένα τρίμηνο ο οργανισμός μας για να επανέλθει!

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι μπραβο... κ εγω αυτο ξερω.. σε 6 βδομαδες περιπου εχεις επανελθει κατα πολυ απο μεσα, κ μετα μπορεις κ εσυ να βοηθησεις πχ με λιγη χαλαρη γυμναστικη, ας πουμε λιγους κοιλιακους γιανα μην πλαδαρεψει η κοιλια κτλ..!!!! Καθε γυναικα ειναι διαφορετικη, αλλα κ εγω νομιζω 3 μηνες σιγουρα τους θελεις γιανα πεις οτι εισαι.. σαν καινουρια ας πουμε!!!!!!
Αλεξανδρα μου ειμαστε νεες κοπελες κ με λιγη προσοχη απο τη μερια μας θα επανελθει το σωμα μας πληρως, και απο αποψη υγειας, και απο αποψη ομορφιας!!!! Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 328109 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 328109 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 328109 

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια μου γιατι δεν κανει παπλωματακι πριν τον ενα χρονο?σας το ειπε γιατρος αυτο?καλα που το αναφερατε να ρωτησω τη μαια μου!

natasathess

natasathess
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εγώ το έχω ακούσει αυτό για το πάπλωμα.. Και ανυπομονούσα να της βάλω ολόκληρη την προίκα της, αλλά δεν πειράζει...!
Ναι, Ελιζάκι μου, ειδικά μετά από φυσιολογικό τοκετό το σώμα επανέρχεται αρκετά γρήγορα!

Sunset

Sunset
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αλεξάνδρα δεν κάνει πάπλωμα και μαξιλάρι μέχρι τον 1ο χρόνο! Μου το είπε μαία και οι κοπέλες στα καταστήματα που είναι και αυτές μανούλες! Λογικά για να μην πάθει καμιά ασφυξία που είναι μικρούλι στην αρχή!

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλεξ μεχρι τον πρωτο χρονο του παιδιου δεν κανει παπλωμα γιατι μπορει να το πλακωσει το μωρακι κ να μη μπορεσει να αντιδρασει.. ολα αυτα ειναι οδηγιες ασφαλειας γιανα αποτραπει το συνδρομο αιφνιδιου θανατου (φτου φτου φτου μακρυα απο μας), καποιες μπορει να φαινονται υπερβολικες αλλα καλο ειναι να τις τηρησουμε γιανα ειμαστε ασφαλεις..!!
Επισης δεν σκεπαζουμε τα χερακια του μωρου, δεν το κουκουλωνουμε στενα, αφηνουμε δηλ περιθωριο για κινηση, κ καλο ειναι τα ποσαρακια του παιδιου να ειναι στη βαση της κουνιας, δηλ το κεφαλακι του δεν το βαζεις στο πανω μερος οπως πχ θα ξαπλωναμε εμεις, αλλα βαζεις τα ποδαρακια κατω κ το κεφαλακι οπου φτανει. Ετσι ειναι πιο σταθερο κ δεν μπερδευεται στα σκεπασματα..
Ρωτησε κ τη μαια σου θα σου τα πει κ εκεινη καλυτερα..

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ααα βρηκα αυτο. Αν θελεις παρε μια ιδεα..
http://www.paidiatros.com/children/New-advice-sleep-infants/
αυτο για την πιπιλα δεν το ειχα ξανακουσει..

natasathess

natasathess
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραίο άρθρο, Ελίζα! Πάντως οι μαίες μας είπαν να αποφύγουμε όσο μπορούμε την πιπίλα για να μην υπάρχει σύγχυση θηλών, για το θηλασμό..

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αρα μονο κουβερτουλα κ στο κεφαλακι τιποτα ε?

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο ειναι λιγο πιο επιγραμματικο κ μαρεσει περισσοτερο
http://www.essentialbaby.com.au/baby/caring-for-baby/sids-safe-sleeping-guidelines-20081201-6oek.html

Βασικα δεν ξερω ποσοι εχουν την πολυτελεια να κρατησουν το παιδακι στο δωματιο τους για 6-12 μηνες που ειναι το καλυτερο, αλλα οσο περισσοτερο μπορεσουμε αυτο θα κανουμε.. μη μας πιανει κ υστερια εε..
Ναι Νατασα μου κ εγω ετσι ξερω για την πιπιλα, απορησα που το ειδα..
Ναι Αλεξ μου την κουβερτουλα και στο κεφαλακι απολυτως τιποτα τον πρωτο χρονο. Κ οι ωμοι εξω απο το σκεπασμα... κ νταξει, πες θα πεσει για υπνο, εε θα πας κ εσυ μια δυο φορες να δεις πως κοιμαται.. τι να λεμε τωρα, λογικα πραγματα ειναι αυτα..
Αλλα πχ οταν εμεις ημαστε μωρακια οι οδηγιες ελεγαν να κοιμομαστε μπρουμυτα, κ απο τη δεκαετια του 90 αυτο αλλαξε κ τα μωρακια πια τα βαζουμε ολα ανασκελα..

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έφη ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις!! Αυτό το πολυεστερ που λες, το γράφει σε πολλά ρουχαλάκια κ κουβερτάκαι, οπότε θα το προσέξω. Βρήκα κ κάτι πάνες αγκαλιάς από οργανικό αράντιστο βαμβάκι. Είναι πολύ οικολογικά κ ασφαλή λένε για τα μωρά αν κ δεν είναι τόσο όμορφα κ χαριτωμένα (όπως πχ κ το ανακυκλωμένο χαρτί, κάπως κιτρινισμένα)

Πέλυ κ Ελίζα μου όντως από σήμερα κ επισήμως στον μήνα μας με την Γιώτα!

Αχ ποιά με ρώτησε, ξέχασα.... αλλά ναι, απ'ότι φαίνεται θα κάνω καισαρική τελικά λόγω του μικρού βάρους της σκατουλίτσας μου. Την επόμενη Δευτέρα 15 του μήνα θα δούμε σίγουρα τι θα κάνουμε.

Αλεξ όντως όπως το περιγράφεις, ένας νέος ανθρωπάκος θα ζει πλέον μαζί μας. Κ θα έχει τον χαρακτήρα του, την προσωπικότητα του, την προίκα του, τα καλούδια του!!

Γιώτα θα το γιορτάσετε αύριο στην επέτειο? Θα πάτε πχ σε κανα κλαμπ? χαχαχαχαχα

Νατάσα λατρεύω πατάτες γιαχνί με τυρί (φέτα εννοώ για τις νοτιες φίλες μας Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 215994 )

Πωπω βάφλα με μερέντα κ παγωτό κ σιρόπι σοκολάτας... πωπω θέλω ΤΩΡΑ!
Εγώ έχω φάει κόλλημα με το καλαμπόκι. Σε όλες τις μορφές του. Βραστό, ψητό, κονσέρβα...

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κανονικα κ οταν κοιμουνται πρεπει να βγαζουμε την παντα.. για τον ιδιο λογο.. κ θα τη βαζουμε το πρωι γιανα τη βλεπουμε Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 328109 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 328109 Απ: Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2013 v.20 - Σελίδα 20 328109 

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπαινω να ακνω ενα μπανακι κ επανερχομαι.. ελπιζω να σας βρω ολες εδω παλι I love you I love you I love you I love you I love you I love you 

Sunset

Sunset
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ελίζα γιατί λες οτι πρέπει να κρατήσουμε το μωρό για 6-12 μήνες στο δωμάτιο μας???

miapetite

miapetite
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γιατι πειραζουν οι παντες?
Νατς ακουγονται πολυ καλα αυτα απο οργανικο βαμβακι,εχω παρει κι εγω.

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Sunset έγραψε:Ελίζα γιατί λες οτι πρέπει να κρατήσουμε το μωρό για 6-12 μήνες στο δωμάτιο μας???

Καλησπέρα Βαρβάρα μου!!

Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω πως οι απόψεις διείστανται (καλέ πώς γράφεται αυτό??)
Άλλοι λένε πως δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ, είναι θέμα άνεσης για την μαμά για να μην κόβει βόλτες το βράδυ αν το μωρό είναι σε άλλο δωμάτιο. Κάποιοι λένε πως είναι καλύτερα το μωρό από την αρχή να μάθει το δικό του δωμάτιο κ τον χώρο του. Κάποιοι άλλοι λένε πως είναι καλυτερα να το έχεις δίπλα σου γιατί έτσι αποφεύγεται σε μεγάλο ποσοστό η περίπτωση αιφνίδιου θανάτου. Τώρα το γιατί δεν το ξέρω.

Αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει σωστό κ λάθος, ούτε σωστό κ λάθος χρονικό περιθώριο.

Προσωπκά, κρίνοντας από τις καλαθούνες κ τα λίκνο που είναι για μέχρι 6 μηνών περίπου, νομίζω πως αυτό είναι το κατάλληλο διάστημα

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω προσωπικα 6-12 μηνες το θεωρω πολυ κ δεν προκειται να το κανω κ δεν προκειται να μαθω την μικρη να μην κοιμαται χωρις εμενα κ να μη ξεκολλαει απο μενα.κανενα διμηνο τριμηνο να την εχω κοντα μου ναι.αλλα μετα κρεββατακι να μαθαινει.μην πανικοβαλλεστε κοριτσια,υπαρχουν χιλιες δυο αποψεις,ο καθε ενας εχει κ αλλη αποψη.διαβαζουμε αυτα τα αρθρα τα εχουμε υποψην μας κ συζηταμε με μαια γιατρο κτλ κ θα κανουμε ολες αυτο που πρεπει!ειμαστε πρωταρες κ μας πιανει πανικος,λογικο αλλα δεν χρειαζεται!!καποτε δεν ηξεραν τπτ κ μια χαρα μεγαλωναν γτα παιδια.τωρα οσα ξερουμε τοσο πανικοβαλλομαστε κ τα κανουμε μανταρα!κ μην παιρνετε γνωμες πολλων γιατι θα τρελαθειτε στο τελος!τα συζηταμε εδω κ μετα στο γιατρο μας!

Sunset

Sunset
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σου Νατς!!! Είσαι καλά???

Συμφωνώ με Αλεξάνδρα κι εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω! Το πολύ κάνα τρίμηνο θα την έχω μαζί μου στο δωμάτιο και μετά θα πάει στο δικό της που είναι ακριβώς δίπλα για να μαθαίνει. Εξάλλου έχω σκοπό το βράδυ να την έχω στο δικό μας και το πρωί να τη βάζω στο δικό της για να συνηθίζει το χώρο από την αρχή που θα είναι μικρούλα! Μου φαίνεται μεγάλο διάστημα 6-12 μήνες να την έχουμε στο δωμάτιο μας. Δεν κάνει καλό και στο ζευγάρι αυτό! Πρέπει να ξαναβρούμε τους ρυθμούς μας...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 39]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 29 ... 39  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις