Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο Χριστος και η Παναγια!!καταπινει το νεογεννιτο χαπια;;;μου πεταχτικαν τα ματια εξω!!!!θα παω αυριο στην παιδιατρο και θα ρωτησω σιγουρα για αυτα τα χαπακια!!

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπόν το μωρό όπως όλα τα μωρά έχει κολικούς. Δεν χρειάζονται υστερίες και χάπια σε νεογέννητο παιδάκι έλεος δηλαδή! Κατά τα άλλα μεγάλοι άνθρωπι είμαστε και μπορει να μην πάμε κάθε μέρα για χ@σιμο παρόλο που τρώμε στερεές τροφές. Πως θέλετε τα μωράκια που πίνουν μόνο γάλα να κάνουν κακά τους 3 την ώρα; Τελικά πρέπει να καθιερωθεί το τεστ iq πριν προχωρήσει κάποιος σε εγκυμοσύνη... Πριν αρχίσεις να ανοίγεις κι άλλα θέματα να σου πω οτι επίσης τα μωρά ρεύονται, φτερνίζονται, κλαίνε, γελάνε, χαμογελάνε, κατσουφιάζουν σφίγγονται, ξεσφίγγονται και ουυυυυυυυυ ατελείωτη η λίστα λέμε!!!! Ναι ναι όλα φυσιολογικά είναι....

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είχα μήνες να μπω και μπήκα αυτές τις μέρες από περιέργεια για να διαπιστώσω δυστυχώς ότι το επίπεδο του φόρουμ δεν έχει πέσει απλά αλλά έχει κάνει ελεύθερη πτώση.Είπα να δω και μερικά θεματάκια αλλά έφριξα με αυτά που διάβασα σε μερικά .Δυστυχώς αν το επίπεδο των μητέρων είναι αυτό που βλέπω (και δεν αναφέρομαι στην κοπέλα που δεν ξέρει τι να κάνει με το μπιμπερόν) λυπάμαι ειλικρινά πολύ όχι τόσο γι αυτές που γράφουν βλακείες τύπου το σαλόνι μας, το μπαλκόνι μας,το καφέ μας, τα καφέ υγρά που είδε η κοπελιά στο βρακί της και ρωτούσε τις άλλες τι να κάνει και πολλά άλλα ευτράπελα αλλά ειδικά με αυτές που ανέχονται και να διαβάζουν όλες αυτές τις σαχλαμάρες αλλά και με αυτές που υποτίθεται ότι διαχειρίζονται το φορουμάκι.Μετά τους έφταιγαν οι άλλες και οι άλλοι που έμπαιναν και έλεγαν πέντε σωστά πράγματα για να ξεστραβωθούν μερικές ή τα τρολάκια από δεκάχρονα αγοράκια και κοριτσάκια που έκαναν πλακίτσες κοροϊδεύοντας τους πάντες και τα πάντα.Λυπάμαι που θα το πω αλλά είχαν δίκιο και εγώ αν ήμουν δεκαπέντε χρονών ή δέκα το ίδιο μπορεί να έκανα με αυτά που βλέπω αυτές τις δύο τελευταίες μέρες που ανέτρεξα και σε παλαιότερα θέματα κυρίως μέσω του google.H esprit έχει δίκιο κοπέλα μου αλλά και για χάπια σε νεογνά πρώτη φορά στη ζωή μου το συνάντησα.
Σταγόνες άντε και υποφέρεται ,το έχω ακούσει , το έχει δώσει φίλη μου στο μωράκι της μαζί με μασαζάκι στη κοιλίτσα και άλλες ανακουφιστικές ενέργειες αλλά χάπια ,τσου.
Πριν γεννήσετε καλόν είναι να αποκτήσετε Ιq ,συμφωνώ με esprit και θυμήθηκα τώρα που ένας μπαμπάς που έμπαινε πολλούς μήνες πριν που χαρακτηριστικά είχε αναφέρει και εισέπραξε βρισιές και κλωτσιές εδώ μέσα ότι να κάνετε σεξ μπορείτε μερικές αλλά να βάλετε λίγο μυαλό στο κλούβιο σας κεφάλι είναι λιγάκι δύσκολο,κάτι τέτοιο είχε αναφέρει και το λέω και ευγενικά γιατί θυμάμαι ακριβώς τι είχε γράψει και είχα συμφωνήσει απολύτως.
Και στο θέμα του ΕΣΠΑ 2013 διάβασα κάτι απορίες δηλαδή ήμαρτον.
Ούτε παιδάκια στο δημοτικό θα τις είχαν αν διάβαζαν σωστά μέχρι τέλους τη διαβούλευση και την προκήρυξη των παιδικών σταθμών.Λυπάμαι που το εκφράζω έτσι αλλά έτσι νιώθω μετά από μήνες απουσίας και σας ζητώ συγνώμη για το σελιδοτεύτερο που άνοιξα σχολιάζοντας το θέμα.Θα με ξαναδείτε σε κανένα εξάμηνο,ελπίζω να έχουν αλλάξει προς το καλύτερο κάποια πράγματα.Θα πρότεινα αυστηρή είσοδο χρηστών με όλα τους τα στοιχεία όπως γίνεται στο εξωτερικό και με παράλληλη ταυτοποίηση μέσω email ίσως αλλιώς στο τέλος θα μπαίνουν και εξωγηϊνοι για να κάνουν πλάκα εδώ μέσα.

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια η παιδίατρος του το.έδωσε εκείνη την ώρα δεν ήταν καπάκι σαν αυτό που πίνουμε εμείς ήταν ένα μικροσκοπικό μπαλάκι.......αλλά και όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο μας έδωσαν βιταμίνες για το σπίτι καπάκι το βάζαμε στο στόμα του και με το γάλα έλιωνε και το έπινε όσο για τι iqδεν νομίζω να εχω δώσει δίκαιο μα απλά εκφράζω τις ανησυχίες μου σαν νέα μαμα δεν κάνω κάτι από μόνη μου γηγενών στον γιατρικό του παιδιού δεν ανοιξα θέμα για το μυαλό μου ούτε να με κρίνουν αν είμαι καλή μάνα η όχι μια γα@@@@@ ερώτηση έκανα πως θα μπορούσα να μάθω στο παιδί το μπιμπερό και εσυ πήγατε στο μυαλό μου δηλ εσάς γεννήθηκαν με οδηγίες χρήσεις η δεν είχατε ανοισηχειες μου φάνηκε περίεργο τόσο σφίξιμο που κάνει

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για αρχή απενεργοποίησε την αυτόματη συμπλήρωση στο κινητό/υπολογιστή σου για να βγάλουμε άκρη.

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αντώνη ζούμε για να σ' ακούμε! Και.μη δίνεις υποσχέσεις που ξερεις ότι δε θα κρατήσεις. Το ξέρουμε όλοι ότι ένα εξάμηνο δε μπορείς να κρατηθείς μακριά ;-)

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mhtsaina έγραψε:Αντώνη ζούμε για να σ' ακούμε! Και.μη δίνεις υποσχέσεις που ξερεις ότι δε θα κρατήσεις. Το ξέρουμε όλοι ότι ένα εξάμηνο δε μπορείς να κρατηθείς μακριά ;-)
Δεν μπορείς να πεις, αρκετά κρατήθηκε Cool 

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιο είναι βρε κορίτσια ο αντώνης.......και με πιο ο
όνομα μπήκε ? Βρε εσπριτ γιατί το κανείς αυτό γιατί επιτηθεσε τόσο πολύ δηλ.εσένα το iq σου είναι πολύ ψηλό και φυσικά ξέρεις τα πάντα για ένα μωρό και ότι εγώ ας πούμε που ρωτάω για το μπιμπερό και ρώτησα γιατί το μωρό μου μπορεί να σφηγκετε έτσι επίδει δεν ξέρω και πολλά για μωρακια τώρα μάθενώ σημενη πως ότι το iq μου είναι χαμηλό άρα δεν είμαι κατάλληλη για μάνα δηλ θα τρελαθούμε εσυ το σπούδασε κάπου αν ναι πες μου να παω και εγώ ρε κοπελιά..........μια ερώτηση έκανα και μου λέτε ότι δεν εχω και μυαλό τι να πω ......αυτό πια δεν είναι φορομ για μαμάδες αλλά φορομ για μεγάλα μυαλα σε λάθος πόρτα χτύπησα πιο πίσω έπρεπε να παω που γράφει χαζες μητερες

peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα. Κανενα μωρακι δεν ερχεται στον κοσμο με εγχειριδιο χρησης και καμια πρωτομανα δεν ξερει τι να κανει. Ο παιδιατρος ομως δινει τις κατευθυντηριες οδηγιες! Ξερεις κατι; ψαξε λιγο στο ιντερνετ. Μας ειπες οτι δεν μπορει να κανει κακα του και ζοριζεται, παρ'ολο που λες οτι κανει καθε μερα. Τοτε, πως ζοριζεται; σου ειπε η γιατρος για την μπατονετα. Με ποια λογικη αφου το μωρο κανει κακα του; σου ειπε να δωσεις νερο. Σε 3 εβδομαδων μωρο! Και τελικα καταληξες οτι εχετε κανει ,κλυσματακι, υποθετακι. Μα για ποιον λογο; εφ'οσον το παιδι κανει κακα. Λες οτι εκανε κακα στο ιατρειο κ το βραδυ ειχε δυσκοιλιοτητα. Αυτα ειναι εκ διαμετρου αντιθετα ομως. Και για να μη σε κουραζω, δωσατε χαπακια στο μωρο. Οχι μονο να ενεργηθει αλλα και βιταμινες! Σε εκλιπαρω πες μου το ονομα τους. Εγω ακομη κ τωρα δυσκολευομαι να παρω ντεπον. Σκεψου λοιπον, σε ποια γιατρο εμπιστευεσαι το παιδι σου. Οοολα αυτα που περιγραφεις δειχνουν εικονες κολικων. Αν ειναι ποτε δυνατον η γιατρος να εδωσε χαπακια η μπιλακια κ να μην της εκοψε να σου μιλησει για τους κολικους.

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα φρέσκο μαμά εγώ προσπερναω ολα τα αλλα χθες εγραψες οτι η γιατρός σου έδωσε δυο χαπακια σαν μπιλιτσες για να τα καταπιει το μωρο σε ρώτησα πως λενε τα χάπια δέν μου απαντησες
Σημερα λες δεν ηταν δυο χάπια αλλα ενα και του το έδωσε η γιατρός στο ιατρείο, εσυ χθες είπες οτι η γιατρός σου έδωσε 2 χάπια
Περιμένω να μου πεις πως λέγονται

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Άλλο πάλι και τούτο! Σας δώσανε χαπάκια βιταμινων απο το μαιευτηριο; Δηλαδη και άλλοι ιατροι περαν αυτου που σε παρακολουθει δινουν χαπια σε νεογεννητα; Ειναι κανονας;;Και αυτα λέει ,τα βάζεις στο στόμα του μωρου, μετα του δινεις γαλα, αυτα διαλύονται,και το μωρο τα καταπίνει; Και αν το μωρο προσπαθήσει να το καταπιει πριν διαλυθεί, η ενώ έχει διαλυθεί μερικώς; Πως το ελεγχεις αυτο;; Θα το πνιξεις! Είναι επικίνδυνα αυτα πουλες! Αυτα στα δώσανε για το σπιτι, εάν κατάλαβα καλα.οποτε την ονομασία τους θα την έχεις πρόχειρη...πες την μας να σε καταλάβουμε καλύτερα.
Τώρα που το σκέφτομαι, αν αυτα τα χάπια και ηταν διαλυόμενα , γιατι να μην τα διαλυεις πρωτα στο γαλα και μετα να του δινεις το γαλα;Γιατι να κανείς σέικερ το στόμα του μωρου;;;

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι κοριτσια μου 2 μικρα χαπακια του εδωσε οχι 1 λαθος εγραψα εγω απο την βιασινη μου τα αλλα τις βιταμινες μου τις εδωσαν απο τον νοσοκομειο δεν θυμαμε πως τα λενε ...............οσο για την δυσακιλιοτιτα εγω της ειπα οτι το παιδι διχνει οτι ποναει η κιλιτσα του και οτι κανει κακα του και απο χτες ζοριζετε μονο για αερια το παιδι...........δεν ξερω τα συστηματα τις γεςρμανιας λεω γιατρος ειναι κατι ξερι και το οτι του εδωσε χαπακια σε 3 εβδομαδων παιδι δεν μου φανικε περιεργο απο την στιγμη που ειναι γιατρος δεν γινετε να τα δινει ετσι παιδιατρος ειναι και οχι μονο εξωτερικη αλλα και στο νοσοκομειο που γεννησα που ειναι ενα απο τα καλητερα στην φρανκφουρτ.............τι αλλο να σας πω δυστιχος τα φαρμακα δεν ττα θυμαμε αλλα αν θελετε στις 30 που θα ξαναπαω για το εμβολιο την ρωταω και σας λεω το ονομα τους οσο για τους κολικους δεν μου ειπε κατι αλλα ξερω τι ειναι

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στην Γερμανία δίνουν χαπάκια στα νεογέννητα Βιταμίνη D γιατί υπάρχει η έλληψη ήλιου και για τα κόκκαλα και για τα δόντακια..ισχυεί!!!! Το λιώνουμε σε λίγο νερό και το δίνουμε με σύριγγα.Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράξενο..όλοι οι γιατροί το δίνουν εδώ..κάτι παραπάνω θα ξέρουν!

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Lemonaki1 έγραψε:Στην Γερμανία δίνουν χαπάκια στα νεογέννητα Βιταμίνη D γιατί υπάρχει η έλληψη ήλιου και για τα κόκκαλα και για τα δόντακια..ισχυεί!!!! Το λιώνουμε σε λίγο νερό και το δίνουμε με σύριγγα.Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράξενο..όλοι οι γιατροί το δίνουν εδώ..κάτι παραπάνω θα ξέρουν!
ετσι ακριβως .. και οποια το παιζει εξυπνη υπαρχει και το GOOGLE

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είπα ότι δεν θα ξανά γράψω αλλα θελω να ρωτήσω κατι ως "έξυπνη" ειναι το ίδιο να το λιωνεις και να το δίνεις με συριγγα και το ίδιο να λες οτι βάζεις στο στόμα του νεογεννητου χάπι και το σπρωχνεις με νερό η γάλα;
Τέλος πάντων πολυ ασχοληθηκα-με

peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Catty έγραψε:Είπα ότι δεν θα ξανά γράψω αλλα θελω να ρωτήσω κατι ως "έξυπνη" ειναι το ίδιο να το λιωνεις και να το δίνεις με συριγγα και το ίδιο να λες οτι βάζεις στο στόμα του νεογεννητου χάπι και το σπρωχνεις με νερό η γάλα;
Τέλος πάντων πολυ ασχοληθηκα-με
το ιδιο θα ρωταγα μολις

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγω είπα ότι δεν θα ξανασχοληθω, αλλα έλεος! Το σενάριο ότι αυτα είναι πιθανόν διαλυόμενα δισκία, που διαλύονται πριν χορηγηθούν,και το παιδι τα παίρνει με μορφή σιροπιού στην ουσία,το είπα πρωτη εγω. Κοίταξε την προηγούμενη δημοσίευση ,για όνομα του θεού.
Καταλάβατε τι έκανε;Λέει
"αλλά και όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο  μας έδωσαν βιταμίνες για το σπίτι καπάκι το βάζαμε στο στόμα του και με το γάλα έλιωνε και το έπινε"
Δηλαδή έβαζε στο στόμα του παιδιού ενα μικρο αντικείμενο,ευελπιστώντας ότι θα διαλυθει μεχρι να φτάσει στο φαρυγγα..
Είμαι" έξυπνη" εάν λέω ότι αυτο είναι επικίνδυνο.;Εδω το πρωτο πράγμα που μας λένε είναι προσοχή στα μικρα αντικείμενα οταν τα παιδια αρχιζουν βάζουν στο στόμα τα πάντα..
Και για μένα τέλος αυτη η ιστορια...

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εξήγησα πως το έδινα όπως μου είπαν το έκανα όταν το βάζεις στο ουλο του από πίσω το παιδί φεν μπορεί να το καταπιεί ........δεν είμαι τρελή να δίνω ότι θέλω στο μωρό αλλά με τις οδηγίες γιατρων το θάματα όμως δεν είναι τα φάρμακα αλλά πως θα του μαθενα το μπιμπερό

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mhtsaina έγραψε:Αντώνη ζούμε για να σ' ακούμε! Και.μη δίνεις υποσχέσεις που ξερεις ότι δε θα κρατήσεις. Το ξέρουμε όλοι ότι ένα εξάμηνο δε μπορείς να κρατηθείς μακριά ;-)
μα εισαι στο μυαλο μου βρε παιδι μου!!!!

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω πηγα σημερα στην παιδιατρο και την ρωτησα για χαπακια για την δυσκοιλια στα μωρα και για το νερο και μου ειπε οτι γιατρος αποκλειεται να συνεστισε χαπια και νερο για την δυσκοιλια.τα χαπια για να μην πνιγει το μωρο κ αν οντως ειχε δυσκοιλια θα εδεινε συροπι σταγονες!!αυτα ειχα να πω!!
Αν εμενα μ ελεγε γιατρος να δωσο αυτο το χαπακι κ νερο σε μωρο που θηλαζει δεν θα ξαναπατουσα το ποδι μου!!

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι ενα πραγμα δεν καταλαβαινωShocked 
αφου λες οτι δεν δινεις τιποτα ξενο στο παιδι (ουτε γαλα ουτε νερο και ας το λεει η γιατρος - ετσι εγραψες) γιατι ανοιξες θεμα "πως θα μαθω στο μωρο μου το μπιμπερο"?Shocked  και γιατι σε προβληματιζει που δεν θελει μπιμπερο και πιπιλα το νεογνο?

υγ. ρωταω γιατι μαλλον ειμαι απο τις "χαζες" του φορουμ..

sp1978


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κάτι δεν πάει καλά με αυτές τις ''απορίες'' που προερχονται όλες από ένα συγκεκριμένο άτομο.εγω το είχα εντοπίσει και το είχα σχολιάσει μήνες πριν.

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πω πω πολλές υπερμαμάδες στο φόρουμ.

Λοιπόν φρέσκια μαμά αν τα χαπάκια που έδωσε ήταν πολύ πολύ μικρά ήταν μάλλον ομοιοπαθητικά , δίνω κ εγώ στην κόρη μου για τα δόντια και επιτέλους κόψαμε το ντεπόν κάθε λίγο .Μ αυτά και να θέλεις να πνίξεις το παιδί δεν μπορείς.

Αλλά το παιδί σου δεν έχει δυσκοιλιότητα , πιθανό έχει κολικούς δοκίμασε το infacolic ή εφόσον είσαι γερμανία πήγαινε σε ένα καλό φαρμακείο κ ρώτησε τι φυτικό ή ομοιοπαθητικό μπορείς να δώσεις .



peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα. λες ηταν μαλλον ομοιοπαθητικα. με τις υποθεσεις, δεν αποτρεπεις καποιο λαθος και παλι, θα επρεπε να το ξερει. το βρεφακι της ειναι μολις 3 εβδομαδων. δεν νομιζω οτι το πονανε τα δοντια του. εκτος αν αυτα τα χαπακια κανουν για ολα. τα εδωσε η γιατρος για την δυσκοιλιοτητα, που συμπερασματικα δεν ειχε . εσυ λες να παρει infacolic . εμεις ειπαμε να παρει μια δευτερη γνωμη. αρα;; πριν μου πεις, ξερω κ εγω οτι η σιμεθικονη ειναι ασφαλης. δεν μπορω ομως να δικαιολογησω μια πρωτομαμα (καμια μαμα δηλαδη) η οποια κατι δωσανε στο παιδι της κ δεν ξερει τι. ειμαι κ εγω πρωτομαμα κ το παιδακι μου 3 μηνων κ μεχρι τωρα δεν του εχω δωσει τιποτα που να μην το εχω δοκιμασει πρωτη εγω. τελος, δεν νομιζω οτι καμια ειχε διαθεση να την κρινει αλλα εγινε, δινοντας μας ασαφης απαντησεις.
Γιωτα τα λεω με πολυ καλη διαθεση. στο λογο μου! ελπιζω να παρεις μια δευτερη γνωμη συντομα.

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον θα σας ξαναγραψω λιγο πως εχει η κατασταση γιατι μαλλον σας εχω μπερδεψει τελειος..............
οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο μου εδωσαν κατι μικρα χαπακια τα οπια λιωνουν και με μιασταγωνα σαλιο........ειναι βιταμηνες γαι το μωρο γαι τον ικτρο και τα κοκαλα δεν ξερω αν τα δινουν στην ελλαδα μου ειπαν να τοδιαλιω σε γαλα η λιγο νερακι και να το δινω με συριγκα η να το τοποθετω στο πισω μερως του κατου ουλου και να του δινω γαλα εφοσων το μωρο δεν περνει μπιμπερο η συριγκα διστιχος ο δικος μου ο γιος ακομα και με την προσπαθεια τις πεδιατρου ηταν αδυνατο αν δεχτι εστω ακι για λιγο το μπιμπερο με το δικομου γαλα αφου εχω τοσο πολυ και το βγαζω και με το θυλαστρο..........και το φειλαω......οταν του διναμε την συριγκα σφραγιζε το στωμα με εκλεγε οταν το πιεζαμε ετσι δεχοταν μονο αυτο τον τροπο στην δευτερη βδομαδα εδειχνε οτι πονουσε και ζοριζοταν πολυ πηγα λιπον στην γιατρο εβαλε το θερμομετρο στο ποπο του καιμε πολυ χαλαρες κινησεις εβγαζε τα κακακια του τα οπια ηταν πρασινα μαζι με κιτρινο χρωμα η κιλιτσα του πετρα και μαλαξις που του εκανε παλι κακακια εβγαζε και εκλεγε μου εδωσε κλισματακια που καναμε σε περιπτωση που το παιδι δεν μπορουσε να βγαλει κακακια τον ξαναπαω μετα απο 5 μερες και τον ξανα ειδε το απιδι παιτρα η κιλιτσα του αν και εκανε κακακια του......μου εγραψε υποθετα για το μωρο γαι τον πονο...........μολις το βαζαμε το παιδι μετα απο λιγο ηρεμουσε οταν τεειωσαν την δευτερα τον πηγα και του εδωσε αυτα τα μικρα χαπακια που σημερα που πηγα την ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι ομοιοπαθητικα κα ειναι για τον πονο και οχι για την δυσκιλιοτιτα ...........το παιδι εχει πονους στην κιλια του.........και τωρα δεν εχει εμεις εδω στην γερμανια δεν εχουμε ντεπον το παιδι περνει πολλα κιλα την δευτερα ηταν 4200 και σημερα 4500.........μετα πηρα το παιδι και πηγα και σε μια αλλη γαιτρο και την ρωτησα για ολα αυτα και μου ειπε οτι ενα μωρακι 3 εβδομαδων μπορει να εχει ποναλακια ανεξιγητα που μονο εκει μπορει και να καταλαβει μπορει να κανει κακακια του και να μην μπορει να βγαλει αερια.........μπορει να μην μπορει αν χωνεψει σωστα και να ζωριζετε ακομα και στο ρεψιμο........και ειναι λογικο μια μαμα που δεν μπορει να καταλαβει τι εχει το μωρο τις να ανχονετε...........η μου λεει μπορει απλα κατι να τον ενοχλη δωκιμαστε να διτε τι τον ενοχλη μπορει το ρουχο μπορει η πανα μπορει χιλια δυο πρεπι να μαθετε και θελει υπομονη και οχι ανχος μου ειπε επεισεις οτι ο γιατρος ξερει τι δεινει στα παιδια οπως και στους μεγαλους εγω ασπουμε που εχω συχνους πονοκαιφαλους μου εγραψαν ιδικα φαρμακα για τον πονοκαιφαλο που δεν επειρεαζουν την υγια του παιδιου καναμε και ελενχο μηπως το απιδι εχει αλεργια στο μητρικο γαλα αλλα ειναι ολα καλα.........τις ειπα για το νερο γιατι αν του δωσω νερο...........μου λεει οτι δεν θα του δωσεις μεχρι να χωρτασει φαει απλα λιγο για να μπορει να χωνεψει σε περιπτοσει που το παιδι δεν ρεβετε σωστα....τις ειπα λιπον ο ο μικρος αρνητε να δεχτη μπουκαλι περα απο το στηθος το κακο ειναι οτι εγω χανο τον ορο μου στο γαλα γιατι μεχρι αν πεινασει ο μικρος εμενα τρεχουν πολυ και βγενει ολος ο ορος και το παιδι καταλιγει να τρωει μονο γαλα ο μικρος τρωει 5 λεπτα απο το 1  και 5 απο το αλλο........τρωει λεμαργα με αποτελεσμα να κανει συναιχεια εμετους ολυ σπανεια να μου κανει γουλιτσες ...............ετσι με καθησυχασε πολυ.......δεν ειναι οτι δεν ρωτησα το ονομα του φαρμακου αλλα δεν το θυμαμε το μονο που θυμαμαι πια ειναι αν εχω αλλαξη το παιδι αν το εκανα μπανιο τα ραντεβου στον γιατρο και απο πιο στηθος εφαγε τελευτεα φορα .............φαρμακο  φυτικο η οχι δεν μπορω να δωσω στο παιδι αν δενε χει κλισει τον 6 μηνα τις υλικιας του οτι φαρμακο χρειαζετε το δινει η γαιτρος στο ιατριο μετα απο ελενχο γαι το σπιτι δυνει κατι το οπιο ειναι αμιλιτεα ποσοτιτα και ξερουν οτι δεν δημιουργουν κατι στην υγια του ακομα και αλεργια οταν λιπον του δινει φαρμακο περιμενουμε 30 λεπτα με 1 ωρα και μετα φευγουε για το σπιτι..............ουτε αυτο ξερω αν το ακνουν στην ελλαδα.............το θεμα που ανοιξα ειναι για το μπιμπερο γιατι οχιμονο δεν πεινη νερο αλλα ουτε το δικο μου γαλα απο το μπιμπερο με αποτελεσμα να το παιταω........ετσι δεν μπορω να το αφησω μονο του με τον αντρα μου γιανα τρεξω για χαρτια..............μου ειχαν πει να τον αφηνω να κλεει πολυ και να διχνει οτι πιναει και να του δωσω αλλα και παλι αρνητε κατηγοριματικα ουτε μπουκαλι ουτε πιπιλα .............ελπιζω τωρα να καταλαβατε ................μιλουσα για δυσκιλιοτιτα αλλα με τα πρωτα δεδομενα οτι ενω εκανε ζοριζοτανε να κανει και αλλα............η γιατρος μου ειπε οτι δεν εκανε επαρκη κακακια γαι την ποσοτιτα που ετρωγε................συγνωμη για την αναστατωση και τομεγαλο ποστ ελπιζω να καταλαβατε τωρα............

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις