Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

elitsa

elitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ....ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΥΠΟΘΕΤΑ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ. ΑΡΧΙΚΑ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙΣ??ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ???ΑΝ ΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.....ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΜΕΤΑ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ....ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ 4 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ 6 ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΕ.

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σου Γιώτα! Να χαίρεσαι το μικρό!
Δοκίμασες διαφορετικές θηλές? (στενές -πλατειές, σιλικόνης,καουτσούκ)
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά ίσως φταίει κι αυτό. Με τη δική μου χρειάστηκε να αλλάξω 2-3 μπιμπερό+θηλές μέχρι να βρω λύση, μιας και ούτε στήθος έπιανε.
Πρόσεχε να μη παίρνει αέρα όσο γίνεται με το μπιμπερό για να μην επιβαρύνεις το θέμα των κολικών. Βάζε το παιδί να ρευτεί μετά το φαγητό. Κάνε μασαζ στην κοιλίτσα του όταν δείχνει να πονάει (ρώτα τη παιδίατρο ή τη μαία σου να σου δείξουν κάποιες κινήσεις) και ρώτα την παιδίατρο μήπως πρέπει να δώσεις κανένα φάρμακο για τους κολικούς (simethicone λέγεται η ουσία - στην ιταλία κυκλοφορεί με το όνομα mylicon)

Υγ. Και στη βόρεια Ιταλία που ζω εγώ στα παιδάκια δίνουν επιπλέον σίδηρο και βιταμίνη D -ακόμα κι αν πίνουν μητρικό γάλα- από τη γέννηση μέχρι να πάει 6 μηνών χονδρικά. Δεν έχει ήλιο όπως στην Ελλάδα. Μη σοκαρίζεστε που χαπακώνουν τα παιδάκια οι γιατροί στο εξωτερικό -σκεφτείτε ότι υπάρχουν και κλιματικές διαφορές!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgiap στις Παρ Αυγ 23, 2013 6:35 am, 1 φορά

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Catty έγραψε:Τα χάπια πως θα τα καταπιει το νεογέννητο;
Σε μορφη κλισματος ισως δεν γινεται?Laughing 

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
Catty έγραψε:Τα χάπια πως θα τα καταπιει το νεογέννητο;
Σε μορφη κλισματος ισως δεν γινεται?Laughing 
Χαπι + κλυσμα = υπόθετο Razz 
Αφου ειπε οτι εδωσαν ΚΑΙ απο αυτο!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
ede έγραψε:
Catty έγραψε:Τα χάπια πως θα τα καταπιει το νεογέννητο;
Σε μορφη κλισματος ισως δεν γινεται?Laughing 
Χαπι + κλυσμα = υπόθετο Razz 
Αφου ειπε οτι εδωσαν ΚΑΙ απο αυτο!
ααααααααα δεν το διαβασα .συγνωμην.

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλά δεν αναφέρεται και χάπι-κουμπί σαν το ντεπόν. Πάντως μη νομίζεις , κανένα μωράκι δεν τρελένεται για τα φάρμακα , η γεύση είναι άθλια. Σε εμάς βόλεψε το μπαμ και κάτω της σύριγγας (φυσικά η ποσότητα υγρού είναι πολύ μικρη)

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
giorgiap έγραψε:Γεια σου Γιώτα! Να χαίρεσαι το μικρό!
Δοκίμασες διαφορετικές θηλές? (στενές -πλατειές, σιλικόνης,καουτσούκ)
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά ίσως φταίει κι αυτό. Με τη δική μου χρειάστηκε να αλλάξω 2-3 μπιμπερό+θηλές μέχρι να βρω λύση, μιας και ούτε στήθος έπιανε.
Πρόσεχε να μη παίρνει αέρα όσο γίνεται με το μπιμπερό για να μην επιβαρύνεις το θέμα των κολικών. Βάζε το παιδί να ρευτεί μετά το φαγητό. Κάνε μασαζ στην κοιλίτσα του όταν δείχνει να πονάει (ρώτα τη παιδίατρο ή τη μαία σου να σου δείξουν κάποιες κινήσεις) και ρώτα την παιδίατρο μήπως πρέπει να δώσεις κανένα φάρμακο για τους κολικούς (simethicone λέγεται η ουσία - στην ιταλία κυκλοφορεί με το όνομα mylicon)

Υγ. Και στη βόρεια Ιταλία που ζω εγώ στα παιδάκια δίνουν επιπλέον σίδηρο και βιταμίνη D -ακόμα κι αν πίνουν μητρικό γάλα- από τη γέννηση μέχρι να πάει 6 μηνών χονδρικά. Δεν έχει ήλιο όπως στην Ελλάδα. Μη σοκαρίζεστε που χαπακώνουν τα παιδάκια οι γιατροί στο εξωτερικό -σκεφτείτε ότι υπάρχουν και κλιματικές διαφορές!

Respect Respect Respect 

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γιωργια μου εχω παει ολες τις θυλες σε μπιμπερο και ολες σε πιπιλα μεχρι ,και το μηδες βρηκα και το παραγκηλα αλλα τιποτα την φτυνει..........βαζω και δικο μου γαλα αλλα τιποτα.................αρνητε νε δψκιμασαμε την συριγγα στην παιδιατρο εκλησε το στομα του σουφροσε τα χειλια του εκανε το κορμακι του τοξο και εγινε κατακοκκινο οταν λιπον το δωσαμε με χιλια ζορια μας το εκανε αιμετο ρουκετα.....την επομενη μερα του το βαλαμε στο στομα τον ενοχλουσε γιατι ηταν πισω στο ουλο του αλλα δεν μπορουσε να το καταπιοι μολις του εδωσα το γαλα αρχισε να πινει την πρωτη γουλια σταματαει και το χαπι ηχε λιωσει πινοντας γαλα σε αρκετη ποσοτητα
το παιδι δεν εκανε εμετο
τα κλισματακια ηταν 3
ολα και ολα ειχαν 1μιλιγκραμ φαρμακου ειναι για ο-6 μηνων..............τα υποθετα δεν ητραν για την δυσκιλιοτιτητα αλλα για τον πονο απλα για να μην τα περνει στοματικα εδω εχουνν ολα τα φαρμαΚΑ παιδιων μεγαλων και σε υποθετη μορφη........συροπια πολυ λιγα............τα υποθετα ηταν κατι σαν το ντεπον για τα παιδια στην ελλαδα...............δεν χρειαζετε να φρυκαρετε κοιτσια εδω στο εξωτερικο εχουν διαφορα πραγματα που στην ελλαδα δεν εχουν δεν συμαινει πως εδω μεγαλονουν λαθος τα παιδια και στην ελλαδα σωστα και ειναι πολυ δυσκολο να βρεις γιατρο που να μην ειναι καλος εδω δεν ανοιγιουν ιατροιο οπως στην ελλαδα και ενοητε οτι ελενχονται ................και ουτε μιζες πενουν ουτε επισκεψει και πηγενε καθε μερα στην παιδιατρο ακθε μερα ερχετε μαι μαια στο σπιτι που εξεταζει το παιδι και την μητερα δεν νομιζω να το εχετε και στην ελλαδα αυτο και ενοητε οτι δεν πληρωνουμε τιποτα γι αυτα..............ουτε για τα φαρμακα του παιδιου.΄................ οσο για τα φαρμακα που μου γραψατε θα παω την παρασκευη παλι στην γιατρο για το πρωτο εμβολειο του παιδιου και θα την ρωτησω την χρηση τους και τι παρενεργειες μπορει να εχουμε............παντος κοριτσια απο προχτες το βραδυ ο μικος κανει κακακια του ειναι σαν νερακι και λιγο σφυχτα μαζι...............και εχει και αερια μου κανει το σωματακι του τοξο αλλα οχι γιατι ποναει αλλα γιατι κατι το ενοχλη οπως το βραδυ που το ενοχλουσε το φως........αλλα μου ειπε οτι τεντονετε κι οαλς το παιδι αλλα και ποναλακι αν εχει ενταξη θα περασει............αφου πηνει γαλα τις μαμας του ειναι το καλητερο φαρμακο

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lemonaki1 έγραψε:
giorgiap έγραψε:Γεια σου Γιώτα! Να χαίρεσαι το μικρό!
Δοκίμασες διαφορετικές θηλές? (στενές -πλατειές, σιλικόνης,καουτσούκ)
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά ίσως φταίει κι αυτό. Με τη δική μου χρειάστηκε να αλλάξω 2-3 μπιμπερό+θηλές μέχρι να βρω λύση, μιας και ούτε στήθος έπιανε.ο
Πρόσεχε να μη παίρνει αέρα όσο γίνεται με το μπιμπερό για να μην επιβαρύνεις το θέμα των κολικών. Βάζε το παιδί να ρευτεί μετά το φαγητό. Κάνε μασαζ στην κοιλίτσα του όταν δείχνει να πονάει (ρώτα τη παιδίατρο ή τη μαία σου να σου δείξουν κάποιες κινήσεις) και ρώτα την παιδίατρο μήπως πρέπει να δώσεις κανένα φάρμακο για τους κολικούς (simethicone λέγεται η ουσία - στην ιταλία κυκλοφορεί με το όνομα mylicon)

Υγ. Και στη βόρεια Ιταλία που ζω εγώ στα παιδάκια δίνουν επιπλέον σίδηρο και βιταμίνη D -ακόμα κι αν πίνουν μητρικό γάλα- από τη γέννηση μέχρι να πάει 6 μηνών χονδρικά. Δεν έχει ήλιο όπως στην Ελλάδα. Μη σοκαρίζεστε που χαπακώνουν τα παιδάκια οι γιατροί στο εξωτερικό -σκεφτείτε ότι υπάρχουν και κλιματικές διαφορές!
Respect Respect Respect 
προφανως εννοειται οτι λιωνετε σε νερο το χαπακι σωστα;;;η γιωτα εδω μας ειπε οτι βαζει πισω απο τα ουλα σε μωρο 3 εβδομαδων!!το γνωριζοουμε οτι υπαρχουν βιταμινες παιρνουν κ στην ελλαδα καποια παιδακια ομως δεν βαζουμε τα χαπια ετσι μεσα στο στομα προσωπικα η κορη μου ειναι 5 χρονων κοντα κ η παιδιατρος μου ειπε να διαλυω την καψουλα σε νερο.

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
Lemonaki1 έγραψε:
giorgiap έγραψε:Γεια σου Γιώτα! Να χαίρεσαι το μικρό!
Δοκίμασες διαφορετικές θηλές? (στενές -πλατειές, σιλικόνης,καουτσούκ)
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά ίσως φταίει κι αυτό. Με τη δική μου χρειάστηκε να αλλάξω 2-3 μπιμπερό+θηλές μέχρι να βρω λύση, μιας και ούτε στήθος έπιανε.ο
Πρόσεχε να μη παίρνει αέρα όσο γίνεται με το μπιμπερό για να μην επιβαρύνεις το θέμα των κολικών. Βάζε το παιδί να ρευτεί μετά το φαγητό. Κάνε μασαζ στην κοιλίτσα του όταν δείχνει να πονάει (ρώτα τη παιδίατρο ή τη μαία σου να σου δείξουν κάποιες κινήσεις) και ρώτα την παιδίατρο μήπως πρέπει να δώσεις κανένα φάρμακο για τους κολικούς (simethicone λέγεται η ουσία - στην ιταλία κυκλοφορεί με το όνομα mylicon)

Υγ. Και στη βόρεια Ιταλία που ζω εγώ στα παιδάκια δίνουν επιπλέον σίδηρο και βιταμίνη D -ακόμα κι αν πίνουν μητρικό γάλα- από τη γέννηση μέχρι να πάει 6 μηνών χονδρικά. Δεν έχει ήλιο όπως στην Ελλάδα. Μη σοκαρίζεστε που χαπακώνουν τα παιδάκια οι γιατροί στο εξωτερικό -σκεφτείτε ότι υπάρχουν και κλιματικές διαφορές!
Respect Respect Respect 
προφανως εννοειται οτι λιωνετε σε νερο το χαπακι σωστα;;;η γιωτα εδω μας ειπε οτι βαζει πισω απο τα ουλα σε μωρο 3 εβδομαδων!!το γνωριζοουμε οτι υπαρχουν βιταμινες παιρνουν κ στην ελλαδα καποια παιδακια ομως δεν βαζουμε τα χαπια ετσι μεσα στο στομα προσωπικα η κορη μου ειναι 5 χρονων κοντα κ η παιδιατρος μου ειπε να διαλυω την καψουλα σε νερο.
ναι ντεμακι αλλα ειπα οτι το παιδι δεν δεχετε τιποτα αλλο..........και μην φανταστιτε οτι το χαπακι ειναι τεραστιο ειναι μια σταλιτσα δεν δεχονται ολα τα παιδια να πινουν κατι οπως τα αλλα και οτι εκανα το εκανα με συμβουλι τις γιατρου και τις μαιας μας

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιωτα δεν θελω να σε προσβαλλω ομως επειδη νομιζω πως εχεις ενα προβληματακι συνεννοησης εκει στην γερμανια κραταω τις επιφυλαξεις μου για οτι λες πως σε συμβουλευσαν οι μαιες και οι γιατροι!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα την γλωσσα δεν την ξερω αλλα στραβη δεν ειμαι μου το εδηξαν και το εκανα και εγω το γραφω οτι ηταν και στο ιατριο για ξαναδιαβασε λιγο

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
freskia mama έγραψε:καλα την γλωσσα δεν την ξερω αλλα στραβη δεν ειμαι μου το εδηξαν και το εκανα και εγω το γραφω οτι ηταν και στο ιατριο για ξαναδιαβασε λιγο
γιωτα μου τα καθαρα ελληνικα μια χαρα τα διαβαζω!!!τα καθαρα που βγαζουν νοημα!τωρα τα δικα σου ελληνικα συγνωμη αλλα δεν ειναι μονο σε εμενα αδυνατον να βγαλω ακρη αλλα σε ολο το φορουμ!!!ωστοσο πανω κατω καταλαβα τι θες να πεις!!επετρεψε μου ομως να εχω τις αμφιβολιες για τις μεθοδους που μας παρουσιασες να κανουν οι γιατροι!!περαστικα στο παιδακι σου!!

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν πειραζει καλε που δεν ξερεις καλα την γλωσσα.. αλλα εχω μια απορια ... πια γλωσσα κατεχεις καλα ?

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ζητώ συγνώμη πρώτα από τον εαυτό μου και μετά από εσάς που αθετώ για μια ανάρτηση τον λόγο μου ,ότι δηλαδή θα ξαναμπώ σε κανένα εξάμηνο πάλι αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το θέμα της φρέσκιας μαμάς που είναι " Πως θα μάθω στο μωρό μου το μπιμπεροοο".
Αν δεν ξέρεις καλή μου πως να μάθεις στο μωρό σου το μπιμπερόν ,τότε καλύτερα να μην έκανες παιδί.
Με συγχωρείς που το λέω ανεξάρτητα αν μένεις Γερμανία,Τουρκία,Ελλάδα,Ροδεσία, Ουγκάντα ή αλλού ,δεν θέλει πολύ μυαλό για να μάθεις στο μωρό σου να πίνει από το μπιμπερόν.Αν δεν το ξέρεις αυτό τότε λυπάμαι που μάλλον δεν θα ξέρεις και πολλά άλλα βασικά πράγματα,είναι προφανές.
Το ότι είσαι Γερμανία και το ότι έχει άλλο κλίμα και όλα τα υπόλοιπα όπως οι γιατροί και τι συνταγογραφούν δεν έχει κανένα νόημα για την απορία στο θέμα που ανοίχθηκε και είναι η πολύ σοβαρή, βαρύγδουπη,τεράστια και σύνθετη απορία σου "πως να μάθεις στο παιδί σου το μπιμπερόν".

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και επιτέλους μάθε ελληνική ορθογραφία και σύνταξη γιατί μας τίναξες τα ματάκια μας στο διάστημα,γράφεις ακαταλαβίστικα,ασύνταχτα και ανορθόγραφα ,αναρωτιέμαι αν είσαι Ελληνίδα τελικά ή Αλβανίδα ή οτιδήποτε άλλο εκτός από Ελληνίδα τελικά.Αναρωτιέμαι ακόμα και αν νομίζεις ότι "δουλεύεις" μερικές,ίσως και αν είσαι όντως γυναίκα.

sp1978


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλά δεδομένο οτι τα γερμανικά δεν τα ξέρει αλλά τα ξέρει σίγουρα καλύτερα απ΄τα ελληνικά!φαντάζομαι τι συνεννοηση γίνεται με τους γιατρούς! απο εκεί και πέρα τι σημασία έχει αν είναι αλβανίδα,ρωσσίδα ή οτιδήποτε άλλο??? το μωράκι τί φταίει? θα μπορούσε να πει πχ σορρυ παιδιά δεν γνωρίζω καλα ελληνικα θέλω βοήθεια σε 2-3 πραγματακια...το πρόβλημα δεν είναι η άγνοια της γλώσσας...

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ελληνιδα ειμαι απλα δεν ξερω καλη ορθρογραφεια γραφω βιαστικα γιατι ειμαι με το μωρο και γραφω με το 1 χερι και βιαζομαι κιολας ...............το οτι ανοιξα θεμα στο οτι δεν ξερω για το μπιμπερο δεν σημενη οτι δεν ειμαι καλη μανα η οτι δεν επρεπε να κανω παιδι χαλαρωσε λιγο κοπελια..........εχω δοκιμασει τα παντα και απλα αρνητε και ειπα μιπως καμια μαμα ηξερε κατι παραπανω ...........

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα δεν ντρεπεστε καθολου τι ειναι αυτα που λετε....τι φτεει το μωρακι ?
το μωρακι μου ειναι μια χαρα σας πληροφορω.........πως μπορειτε να κρηνετε μια μανα τι ειστε εσυς κριτες κριτης ειναι μονο ο θεος............ντροπη σας πραγματικα και στις 2

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
freskia mama, είναι πολύ μπέμπης ακόμα, δεν χρειάζεται να πάρει μπιμπερό. Ο θηλασμός δεν έχει εδραιωθεί ακόμα. Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει πως ακόμα γνωρίζεστε, προσπαθείτε να βρείτε τους ρυθμούς σας. Π.χ. για την λαιμαργία, μην τον αφήνεις να πεινάσει για να προσφέρεις βυζί. Για τους κολικούς και τα κακάκια δοκίμασε μασαζάκι, να λυγίζεις τα ποδαράκια του προς την κοιλίτσα, την μπατονέτα. Εγώ του έκανα μασάζ μετά από μπανάκι, με χλιαρό λαδάκι από αμύγδαλο. Ε τότε ήταν που μας έχεζε πατόκορφα και ξανά πλύσιμο από την αρχή. Αν μάθει μπιμπερό τόσο νωρίς μπορεί να ξεσυνηθίσει το βυζί. Νερό πραγματικά δεν χρειάζεται, δεν υπάρχει πουθενά τέτοια οδηγία από τόσο νωρίς. Κακό δεν θα του κάνει υποθέτω, αλλά με λίγα που ξέρω δεν θα τον βοηθήσει πουθενά. Το μητρικό γάλα είναι το πιο εύπεπτο από όλα.

Συγνώμη για το σεντόνι, ελπίζω να προλάβεις να το διαβάσεις. Άμα θέλεις και έχεις χρόνο μπορώ να σου στείλω το βιβλίο για τον θηλασμό και τις οδηγίες του παιδιατρικού οργανισμού.

Αυτά.

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπόν δεν θέλω να εμβαθύνω στους λόγους κτλ απλά θέλω να σου πω από μεριάς μου μια μεγάλη συγγνώμη Embarassed .

Και μια μικρούλα συμβουλή ότι απορίες έχεις για το μωράκι σου να ρωτάς τον γιατρό σου εκεί. Δεν είναι ντροπή να ζητήσεις βοήθεια σε κάτι που σε απασχολεί και σε αγχώνει!
Καλή τύχη σου εύχομαι να σαι και συ και το παιδάκι σου πάντα καλά!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
esprit έγραψε:Λοιπόν δεν θέλω να εμβαθύνω στους λόγους κτλ απλά θέλω να σου πω από μεριάς μου μια μεγάλη συγγνώμη Embarassed .

Και μια μικρούλα συμβουλή ότι απορίες έχεις για το μωράκι σου να ρωτάς τον γιατρό σου εκεί. Δεν είναι ντροπή να ζητήσεις βοήθεια σε κάτι που σε απασχολεί και σε αγχώνει!
Καλή τύχη σου εύχομαι να σαι και συ και το παιδάκι σου πάντα καλά!
εσπριτ μου ολα καλα απλα σας μπερδεψα και εγω αλλα με ψστεναχωρισε πολυ οτι μου λενε οτι δεν επρεπε να κανω παιδι επειδη δεν ξερω το θεμα με το μπιμπερο.,.............το θεμα με τα κακακια το λυσαμε νομιζω ειδικα σημερα δεν τον προλασβενω.........................ευχαριστω για τις απαντησεις παντος σε πολυ σοβαρα θεματα αλλα και πιο γελεια ακομα μιλαω παντα με την γιατρο του παιδιου παντος βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3250 και σημερα ειμαστε 4500 πολυ καλα μου φενετε

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γραφω καπος γιατι βιαζομαι με το μωρακι αλλα ελληνιδα ειμαι...........γεννημενη στην αρτα και μεγαλομενη στο ηρακλειο κρητης...........λυκειο πηγα στην αλικαρνασσο ηρακλειου δημοτικο στον ταλο περιοχη στο ηρακλειο και γυμνασιο στον κρουσσωνα ηρακλειου

peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μου, δεν εισαι υποχρεωμενη να απαντας σ'αυτες τις βλακειες. ακου εκει απο που εισαι; απο οπου θελεις εισαι! και ναι, κ εγω δεν μπορω ευκολα να διαβασω αυτα που γραφεις αλλα αυτο δεν μου δινει το δικαιωμα να σε προσβάλλω. κ δεν νομιζω οτι μεχρι τωρα το εκανα. εχω τις ενστασεις μου σ'αυτα που γραφεις αλλα μεχρι εκει. κ εγω στην αρχη εκλαιγε ο μωρο; εκλαιγα κ εγω μαζι. καθε αρχη κ δυσκολη! γνωμη μου η εξης: οτι, μα οτι θελεις, μικρο,μεγαλο, ασημαντο ,σημαντικο, θα ρωτας τον γιατρο. αν δεν μπορεις να συνεννοηθείς καλα στα γερμανικα, βρες καποιον που μιλαει Ελληνικα κ Γερμανικα εκει, να σε βοηθησει. μετα, γραφε τις οδηγιες σε ενα μπλοκακι κ δεν θα τις ξεχνας.

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
peristeraki έγραψε:κοπελα μου, δεν εισαι υποχρεωμενη να απαντας σ'αυτες τις βλακειες. ακου εκει απο που εισαι; απο οπου θελεις εισαι! και ναι, κ εγω δεν μπορω ευκολα να διαβασω αυτα που γραφεις αλλα αυτο δεν μου δινει το δικαιωμα να σε προσβάλλω. κ δεν νομιζω οτι μεχρι τωρα το εκανα. εχω τις ενστασεις μου σ'αυτα που γραφεις αλλα μεχρι εκει. κ εγω στην αρχη εκλαιγε ο μωρο; εκλαιγα κ εγω μαζι. καθε αρχη κ δυσκολη! γνωμη μου η εξης: οτι, μα οτι θελεις, μικρο,μεγαλο, ασημαντο ,σημαντικο, θα ρωτας τον γιατρο. αν δεν μπορεις να συνεννοηθείς καλα στα γερμανικα, βρες καποιον που μιλαει Ελληνικα κ Γερμανικα εκει, να σε βοηθησει. μετα, γραφε τις οδηγιες σε ενα μπλοκακι κ δεν θα τις ξεχνας.
βασικα να συναινοηθω μπορω αλλα αν δεν μπορω εχω καπιον που μιλαει ελληνικα και αν χρειαστο κατι με βοηθαει εχω βρη και ελληνιδα γιατρο εκει πηγα σημερα και μου τα εξηγησε μια χαρα αλλα διστιχος δεν μπορει να με αναλαβει γιατι ειναι γεματι αλλα μου ειπε οτι αν καπιο παιδακι φυγη θα με αναλαβει προς το παρον η μονη βοηθεια που μπορει να μου κανει ειναι να την περνει η γιατρος μου και να μου κανει μεταφραση ................την γιατρο την εμπιστεβομαι ξερει το μωρο απο την πρωτη στιγμη που ηρθε στον κοσμο δουλευει και στο νοσοκομειο που γεννησα αλλα εχει και εξωτερικο ιατριο...............και παρα πολυ κοσμο η αληθεια ειναι οτι την ρωταω τα παντα ....και εγω το παθενω καμια φορα κλεει το μωρο κλεω και εγω και το χειροτερο παλευω μοναχεια μου δεν εχω κανεναν ο αντρας μου δουλευει ολη μερα και εγω τωρα η ωρα ειναι 22:20 που γραφω και ακομα δεν εχω φαει απο το πρωι μονο με ενα τοστ ειμαι αλλα το αγαπω και το προσεχω περισσοτερο και απο μενα
και δεν το αφηνω να παθει τιποτα το στρουφακι μου............ειναι περισσοτερα και απο την ζωη μου................νοιωθω οτι ποναει και τα ματια μου δεν κληνουν...........απο την στεναχωρια μου.............το πονεσα το γεννησα εκανα τα παντα για να μην τον χασω ειναιν δυνατον αν θελω να παθει κατι το παιδι μου το σπλαχνο μου να παιθανω εγω απο το να παθει κατι ο μικρος μου.............γι αυτο προσεχω παρα πολυ............

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις