Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μωρε Γιωτα θελω να πιστευω οτι ειναι ετσι κ το προσεχεις τοσο ομως αυτα που εγραψες ηταν αδιανοητα. τη μια ελεγες ετσι, την αλλη αλλιως. δεν ειναι αυτο το θεμα μου ομως. εχω την εντυπωση οτι καπου ειχες μπερδευτει κ εσυ. Μην επιτρεπεις στον εαυτο σου να μπερδευεται σε οτι αφορα το βρεφος. οτι σε μπερδευει ξεκαθαριζε το. ενα παραπανω, που ασχολεισαι μονη σου ολη μερα με το μωρο.

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον ελεγα δεν θα γραψω αλλα δεν μπορω να κρατηθω!!για να τελειωνουμε,ζω κ εγω στη γερμανια κ αυτα τα χαπακια ειναι βιταμινη D.στην ελλαδα επειδη ρωτησα εδω ποσους γιατρους κ τη μαια μου δεν τα δινουν αυτα τα χαπακια γιατι η ελλαδαρα μας εχει ηλιο!!!!!εδω ομως οπως ολες θα ξερετε δεν εχει ηλιο αρκετο κ ετσι τα μωρακια πρεπει να παιρνουν με χαπακι αυτη τη βιταμινη!!βαζεις λιγο γαλατακι σε ενα κουταλακι εγω π.χ που θηλαζω βγαζω λιγο απο το στηθος,το λιωνεις κ το δινεις να το πιει.η μαια μου ειπε μπορεις να το βαλεις κ στο στοματακι του παιδιου κατω απο τη γλωσσα οταν ειναι να θηλασεις κ θα λιωσει μονο του αλα εγω προσωπικα φοβαμαι να το κανω.μην αμφισβητειτε τους γιατρους μερικες ελεος!!το να λεμε οτι τα ξερουμε εμεις καλυτερα απο τους γιατρους ειναι γελοιο.ευχαριστω.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλεξανδρα μου ολα καλα αυτα που λες!!κατανοητα!!απο αυτα που ειπε η γιωτα ετσι οπως τα ειπε εσυ καταλαβες οτι η γιωτα λεει οτι το χαπι που της ειπανε ειναι βιταμινη η για την δυσκοιλια;;μετα ειπε οτι ειναι για την ομοιοπαθιτικη.κ γενικα οτι υποθετει η καθε μαμα εδω η γιωτα αλλαζει τα λεγονενα της κ συμφωνει!!αυτου ειναι που δεν βγαζεις ακρη με το τι λεει κ τι εννοει!!

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
freskia mama έγραψε:Εξήγησα πως το έδινα όπως μου είπαν το έκανα όταν το βάζεις στο ουλο του από πίσω το παιδί φεν μπορεί να το καταπιεί ........δεν είμαι τρελή να δίνω ότι θέλω στο μωρό αλλά με τις οδηγίες γιατρων το θάματα όμως δεν είναι τα φάρμακα αλλά πως θα του μαθενα το μπιμπερό
ρε γιωτα μου γιατι ασχολεισαι??ρε κοριτσι μου τι καταλαβαινεις με το να ανοιγεις εδω θεματα κ να ρωτας πραγματα?εχεις τους γιατρους σου κ μονο αυτους θα ακους.ο καθενας λεει ο,τι θελει δεν το βλεπεις?ειπαμε αλλο κρατος,αλλοι γιατροι,αλλες καταστασεις.το να μου πει ο γιατρος μου κατι να κανω κ να μου λενε εδω μεσα οτι ειναι λαθος ε ενταξει....δεν ειναι χαζομαρα??κ καθεσαι κ εξηγεις κ ξανα εξηγεις...εσυ φταις που ασχολεισαι κ που κανεις ερωτησεις εδω μεσα.ακου μονο τον γιατρο σου κοριτσι μου κ ο,τι μα ο,τι απορια εχεις εκει να απευθυνεσαι.φιλακια.

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:Αλεξανδρα μου ολα καλα αυτα που λες!!κατανοητα!!απο αυτα που ειπε η γιωτα ετσι οπως τα ειπε εσυ καταλαβες οτι η γιωτα λεει οτι το χαπι που της ειπανε ειναι βιταμινη η για την δυσκοιλια;;μετα ειπε οτι ειναι για την ομοιοπαθιτικη.κ γενικα οτι υποθετει η καθε μαμα εδω η γιωτα αλλαζει τα λεγονενα της κ συμφωνει!!αυτου ειναι που δεν βγαζεις ακρη με το τι λεει κ τι εννοει!!
ναι ντεμακι μου τα λεει περιεργα απλα εγω θελησα να γραψω επειδη σας φανηκε περιεργο το θεμα με τα χαπακια κ ηθελα να σας εξηγησω τον λογο που δινονται εδω στη γερμανια.κ μερικες κατεκριναν κ τους γιατρους εδω κ γενικα νομιζουν τα ξερουν ολα,ονοματα δε λεμε οικογενειες δεν θιγουμε χαχαχα!αλλα φτανει πια καταντανε κουραστικες...

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Alexandra23 έγραψε:
demaki88 έγραψε:Αλεξανδρα μου ολα καλα αυτα που λες!!κατανοητα!!απο αυτα που ειπε η γιωτα ετσι οπως τα ειπε εσυ καταλαβες οτι η γιωτα λεει οτι το χαπι που της ειπανε ειναι βιταμινη η για την δυσκοιλια;;μετα ειπε οτι ειναι για την ομοιοπαθιτικη.κ γενικα οτι υποθετει η καθε μαμα εδω η γιωτα αλλαζει τα λεγονενα της κ συμφωνει!!αυτου ειναι που δεν βγαζεις ακρη με το τι λεει κ τι εννοει!!
ναι ντεμακι μου τα λεει περιεργα απλα εγω θελησα να γραψω επειδη σας φανηκε περιεργο το θεμα με τα χαπακια κ ηθελα να σας εξηγησω τον λογο που δινονται εδω στη γερμανια.κ μερικες κατεκριναν κ τους γιατρους εδω κ γενικα νομιζουν τα ξερουν ολα,ονοματα δε λεμε οικογενειες δεν θιγουμε χαχαχα!αλλα φτανει πια καταντανε κουραστικες...
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω οτί κανείς δεν κρίνει τις εντολές του εκάστοτε γιατρού. Οι απαντήσεις που δίνονται είναι βαση των πληροφορίων που δίνει το κάθε μέλος. Αν θυμάσαι παλιότερα πάλι εσύ η ίδια χρειάστηκε να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς συμβαίνει σε νοσοκομεία της Γερμανίας καθώς οι πληροφορίες ήταν συγκεχυμένες.

Να χαίρεσαι και την μπεμπούλα σου πάντα γερή και καλότυχη να είναι!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον γιωτα μην προσπαθεις να μας πεισεις ποσο αγπας το παιδι σου. ειμαστε απαραδεκετες. Δεν βγαζω την ουρα μου εξω. να οσυ πω την αληθεια σκεφτηκα'' τι δινεις η τρελεγκω στο μωρο'' Laughing Δυστυχως δεν ξερουμε πως λειτουργουν τα πραγματα στην Γερμανια και εχουμε μαθει μονο τι γινεται εδω. ειναι λογικο να εχεουν αλλα ιατρικα προτόκολα . Οπως εδω στην Ελλαδα δεν γινεται περιδεση στον 7ο εσυ την εκανες. Τελος παντων στο θεμα της ορθογραφιας οντως μας εχεις τιναξει τα ματακια μας, οντως και στο θεμα του συντακτικου, οντως μερικες φορες μας τα κανεις καρουμπαλαRazz (βλεπε τοκετος 10 μερες)Razz  αλλα οντως τις περισσοτερες ειμαστε καφροι (και εγω στην παρεα των καφρων απο τους μεγαλυτερους). Το πραγμα ξεφυγε ,πολλες σε προσεβαλαν οχι γιατι ειπαν οτι μπορει να μην εισαι ελληνιδα αλλα που ειπαν οτι δεν ιεσαι αξια για μανα επειδη δεν μπορεις να δωσεις ενα γαμωμπιμπεροοοοο αλλα μην μπεις σε παρακαλω στην διαδιακασια να μας εξηγεις αν αγπας το παιδι σου. Αν εχεις αποριες λυσε τες με τους γιατρους σου γιατι εδω κοριτσακι μου θα σε φαμε λαχανο. Εγω μια φορα ειμαι απο αυτες που τρωωLaughing Laughing Laughing Laughing Αντε και μην στενοχωριεσαι. Ασε να το κανουμε εμιες αυτο. ενταξει? και να πας να μαθεις Γερμανικα. Στην Γερμανια μενεις μαρη. Σαν τα μουτρα σου θα κανεις την συννενοηση.Razz 

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αλεξανδρα, κανείς δεν αμφισβήτησε τα φάρμακα που παίρνει το παιδι. Και εδω στην Ελλάδαρα που λες και εσυ στα παιδια που διανύουν το πρωτο6μηνο ζωής το χειμώνα δίνουν βιταμινη d, με την λογική ότι μπορεί να έχουμε ήλιο, Αλλα ενα παιδι στο πρωτο 6μηνο,θα το περάσει στο σπιτι,εάν είναι χειμώνας. Επίσης στα μωρά που θηλά ζουν δίνουν συχνά σίδηρο. Αμφισβητήθηκε ο τρόπος χορήγησης. Εγω στην κόρη μου που έδωσα βιταμινη d,την έδωσα σε σταγονες( λέγεται D3fix) και βέβαια την έδωσα για 6μηνες...
Όλες οι υπόλοιπες κοπέλες απο Γερμανία αναφέρουν πως την τα ταμπλετα την λιώνουν και την χορηγούν στο γαλα,η με νερό σε συριγγα ηκουταλακι. Την παίρνει το μωρό σε υγρή μορφή. Πρωτη εσυ αναφέρεις ότι μπορει να μπει στο στόμα του μωρου..
Εάν είναι έτσι ζητώ συγνώμη.. Εάν ήμουν έντονη οφείλεται στον φόβο μου για το παιδι..
Ξερεις σαν τις γιαγιάδες "μη στα βαθειά, θα πνιξεις"...
Να σας ζήσουν και των δυο τα παιδάκια
Υγ. Και μια συμβουλή Γιωτα. Ποτέ,μα ποτέ να μην προσπαθείς να αποδείξεις και να πείσεις τους άλλους ότι αγαπάς  και δεν θα εκανες επίτηδες κακό στο παιδι σου. Είναι αυτονόητο .

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
esprit έγραψε:
Alexandra23 έγραψε:
demaki88 έγραψε:Αλεξανδρα μου ολα καλα αυτα που λες!!κατανοητα!!απο αυτα που ειπε η γιωτα ετσι οπως τα ειπε εσυ καταλαβες οτι η γιωτα λεει οτι το χαπι που της ειπανε ειναι βιταμινη η για την δυσκοιλια;;μετα ειπε οτι ειναι για την ομοιοπαθιτικη.κ γενικα οτι υποθετει η καθε μαμα εδω η γιωτα αλλαζει τα λεγονενα της κ συμφωνει!!αυτου ειναι που δεν βγαζεις ακρη με το τι λεει κ τι εννοει!!
ναι ντεμακι μου τα λεει περιεργα απλα εγω θελησα να γραψω επειδη σας φανηκε περιεργο το θεμα με τα χαπακια κ ηθελα να σας εξηγησω τον λογο που δινονται εδω στη γερμανια.κ μερικες κατεκριναν κ τους γιατρους εδω κ γενικα νομιζουν τα ξερουν ολα,ονοματα δε λεμε οικογενειες δεν θιγουμε χαχαχα!αλλα φτανει πια καταντανε κουραστικες...
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω οτί κανείς δεν κρίνει τις εντολές του εκάστοτε γιατρού. Οι απαντήσεις που δίνονται είναι βαση των πληροφορίων που δίνει το κάθε μέλος. Αν θυμάσαι παλιότερα πάλι εσύ η ίδια χρειάστηκε να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς συμβαίνει σε νοσοκομεία της Γερμανίας καθώς οι πληροφορίες ήταν συγκεχυμένες.

Να χαίρεσαι και την μπεμπούλα σου πάντα γερή και καλότυχη να είναι!
se eyxaristw poly koritsi moy,na sai kala!!

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eleen έγραψε:Αλεξανδρα, κανείς δεν αμφισβήτησε τα φάρμακα που παίρνει το παιδι. Και εδω στην Ελλάδαρα που λες και εσυ στα παιδια που διανύουν το πρωτο6μηνο ζωής το χειμώνα δίνουν βιταμινη d, με την λογική ότι μπορεί να έχουμε ήλιο, Αλλα ενα παιδι στο πρωτο 6μηνο,θα το περάσει στο σπιτι,εάν είναι χειμώνας. Επίσης στα μωρά που θηλά ζουν δίνουν συχνά σίδηρο. Αμφισβητήθηκε ο τρόπος χορήγησης. Εγω στην κόρη μου που έδωσα βιταμινη d,την έδωσα σε σταγονες( λέγεται D3fix) και βέβαια την έδωσα για 6μηνες...
Όλες οι υπόλοιπες κοπέλες απο Γερμανία αναφέρουν πως την τα ταμπλετα την λιώνουν και την χορηγούν στο γαλα,η με νερό σε συριγγα ηκουταλακι. Την παίρνει το μωρό σε υγρή μορφή. Πρωτη εσυ αναφέρεις ότι μπορει να μπει στο στόμα του μωρου..
Εάν είναι έτσι ζητώ συγνώμη.. Εάν ήμουν έντονη οφείλεται στον φόβο μου για το παιδι..
Ξερεις σαν τις γιαγιάδες "μη στα βαθειά, θα πνιξεις"...
Να σας ζήσουν και των δυο τα παιδάκια
Υγ. Και μια συμβουλή Γιωτα. Ποτέ,μα ποτέ να μην προσπαθείς να αποδείξεις και να πείσεις τους άλλους ότι αγαπάς  και δεν θα εκανες επίτηδες  κακό στο παιδι σου. Είναι αυτονόητο .
απλως εγω κοριτσι μου ηθελα να πω οτι για να μας δινουν αυτες τις εντολες εδω οι γιατροι μας αποκλειεται να εχουν αδικο κ να μην ειναι σωστοι..τους γιατρους μας ακουμε,δεν μπορουμε να κανουμε αλλωστε τπτ αλλο!σε ευχαριστω πολυ κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι η τα παιδακια σου αν εχεις!!

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν το πιστευω οτι σας πείραξε η ορθογραφία της κοπέλας και δεν σας πείραξε η άποψη "αν δεν μπορείς να μάθεις στο παιδί το μπιμπερό ας μην έκανες παιδια" και τα υπόλοιπα περί iq κλπ.

Απαράδεκτο , απαίσιο και θα έπρεπε να παρέμβει ο διαχειριστής , ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει εδω μέσα ?

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
θα συμφωνησω και γω απολυτα με την αλεξανδρα...πως ειναι δυνατον εδω η καθε μαμα που δεν εχει περασει ουτε απ εξω απο μια ιατρικη σχολη να αμφισβητει λεγομενα και πρωτοκολλα ιατρικης??? οκ της ειπαν να λιωνει τοι χαπακι στο στομα του μωρου ειναι δυνατον να της ειπαν τοσο μεγαλες ανοησιες οι γιατροι αν υπαρχει εστωκαι ο παραμικρος κινδυνος να μη καλα διαλυτο το χαπακι και να πνιγει το μωρο??? προφανως κατι δεν καταλαβαμε καλα ολες εμεις στην ελλαδιτσα μας, ειτε ειναι μικρα τα χαπακια, ειτε πολυ καλα διαλυτα ειτε, ειτε ειτε...μα ειναι δυνατον να αμφισβητουμε τα αυτονοητα???? επισης για την κοπελα που μιλησε για εθνικοτητες, για το ποσο αξια μανουμα ειναι κλπ κλπ κλπ, ειναι τοσο πολυ γελοια ολα αυτα που μονο γελια μπορουν να περοκαλεσουν...κοριτσια (και αγορια ενιοτε) καντε κρατει...Wink 

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα συμφωνήσω με την ede.
Η τρίχα εδώ γίνεται τριχιά... από όλες τις πλευρές.

Γιώτα το μωράκι σου είναι πολύ μικρό ακόμα. Δεν έχει βρει το ρυθμό του... ακόμα και στο σκατό...
Θα στρώσουν όλα με τον καιρό.
Μήπως και ο γιατρός σε βλέπει υπερ αγχωτική και φορτική και δίνει όλα αυτά για να σε ξεφορτώνεται?

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Soniamyk έγραψε:Ζητώ συγνώμη πρώτα από τον εαυτό μου και μετά από εσάς που αθετώ για μια ανάρτηση τον λόγο μου ,ότι δηλαδή θα ξαναμπώ σε κανένα εξάμηνο πάλι αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το θέμα της φρέσκιας μαμάς που είναι " Πως θα μάθω στο μωρό μου το μπιμπεροοο".
Σα να διαβάζω δήλωση Σαμαρά για νέο μνημόνιο.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Φρέσκια μαμά αυτο το φόρουμ δεν είναι για απορίες...και εγω αργησα να το καταλάβω! Πάρε τα τηλ απο κανα δυο παιδιατρους εκτός απο τη δική σου και πάρε τες τηλ σε κάθε (έστω κουλή) απορία σου. Πρώτο παιδι είναι και δικαιολογούνται όλες οι ενησυχίες. Εδω δυο γιατροί είμαστε και ανησυχησαμε με τον λόξυγγα της μικρής...

φιλικά,
ινκα

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Φρέσκια μαμά, παρακολουθώ το θεματάκι σου επειδή μου τράβηξε την προσοχή ο τίτλος.
Οι προηγούμενες κοπέλες με κάλυψαν στο θέμα του γιατρού, εννοείται ότι θα ακούς τον επαγγελματία που ξέρει το ιστορικό σας και τις αναγκες σας και όχι την κάθε μια στο φόρουμ που όσο έμπειρη και να είναι δεν ξέρει ούτε τις ανάγκες σας, ούτε τις συνθηκες ούτε το σύστημα υγείας της Γερμανίας.

Να σταθώ σε κατι ππου έγραψες μονάχα... Γράφεις ότι δεν έφαγες, ήταν βράδυ και ήσουν με ένα τοστ από το πρωί, ή κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, ότι δεν έχεις χρόνο κτλ αλλά αν δεν προσέξεις εσύ τον εαυτό σου σε αυτήτην φάση, δεν θα τον προσέξει κανείς. Την επόμενη φορα που θα κάνεις τοστ, κάνε 2-3, να χεις και κάτι για το βράδυ, ακόμα και ένα κρύο τοστ είναι καλύτερο από το τίποτα. Προμηθέψου με εύκολα φαγητά, όχι μπισκότα αλλά φρυγανιές ή κάτι παρόμοιο, αβγά, μπανάνες κτλ. Δες μήπως το σουπερμάρκετ φέρνει ψώνια στο σπίτι ώστε να μην ξεμένεις.

Επίσης ιεράρχησε τις ανάγκες σου. Όταν το μωρό κοιμάται μην χάνεις χρόνο εδώ μέσα, κοιμήσου, φάε κάτι, κάνε ένα ντουζ. Αν είσαι ξεκούραστη και χορτάτη, ε μπες κι εδώ να μιλήσεις με έναν άνθρωπο.

Να θυμάσαι όμως  ότι δεν ξέρεις με ποιον ή τι μιλάς και είσαι και ευαίσθητη στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Ότι και να σου πουν εσύ θα το παίρνεις ώς κριτική. Πχ,  θα ακούς "αχ λερωσες το φορδεν μάκι σου βρε μικρούλη" κι εσύ θα νομίζεις ότι λένε ότι κρατάς το παιδί άπλυτο. Οπότε σ'ένα φόρουμ με ελλιπή διαχείρηση θα ακούσεις πολλά, τα οποία πρέπει να είσαι ιδιαίτερα χοντρόπετση για να μη σε χαλάσουν.

Τέλος, επειδή μου έδωσες την εντύπωση ότι είσαι λίγο μπερδεμένη και ότι δεν είσαι πολύ καιρό στη Γερμανία, προσπάθησε να προετοιμαστείς για επείγουσες περιπτώσεις. Πχ, αν το μωρό πάθει κάτι μέσα στη νύχτα (φτου φτου, μακρυα από εμάς) ξέρεις πώς να καλέσεις ασθενοφόρο; έχεις νούμερα από ταξί, και λεφτά φυλαγμένα στο σπίτι μόνο γι'αυτήν την περίπτωση;

Συγνώμη αν σ'επρηξα και να σου ζήσει ο παίδαρος.

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
margdimitra έγραψε:
Soniamyk έγραψε:Ζητώ συγνώμη πρώτα από τον εαυτό μου και μετά από εσάς που αθετώ για μια ανάρτηση τον λόγο μου ,ότι δηλαδή θα ξαναμπώ σε κανένα εξάμηνο πάλι αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το θέμα της φρέσκιας μαμάς που είναι " Πως θα μάθω στο μωρό μου το μπιμπεροοο".
Σα να διαβάζω δήλωση Σαμαρά για  νέο μνημόνιο.  


xaxaxaxaxaxa πως θα μαθω στομωρομουτο μπιμπεροοο - Σελίδα 4 654316  ελιωσα

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
 
roulamammy έγραψε:
margdimitra έγραψε:
Soniamyk έγραψε:Ζητώ συγνώμη πρώτα από τον εαυτό μου και μετά από εσάς που αθετώ για μια ανάρτηση τον λόγο μου ,ότι δηλαδή θα ξαναμπώ σε κανένα εξάμηνο πάλι αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το θέμα της φρέσκιας μαμάς που είναι " Πως θα μάθω στο μωρό μου το μπιμπεροοο".
Σα να διαβάζω δήλωση Σαμαρά για  νέο μνημόνιο.  

xaxaxaxaxaxa πως θα μαθω στομωρομουτο μπιμπεροοο - Σελίδα 4 654316  ελιωσα
cheers Respect

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ίσως να "έλιωνες" περισσότερο αν ρωτούσε καμία με ντοκτορά διαστημικής τεχνολογίας για το πως θα μάθει το μπιμπερόν στο μωρό της.Να το βλέπαμε και αυτό...τι άλλο θα έμενε να δούμε δηλαδή .

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Soniamyk έγραψε:Ίσως να "έλιωνες" περισσότερο αν ρωτούσε καμία με ντοκτορά διαστημικής τεχνολογίας για το πως θα μάθει το μπιμπερόν στο μωρό της.Να το βλέπαμε και αυτό...τι άλλο θα έμενε να δούμε δηλαδή .
Εσένα να αποχωρείς οριστικά από το φόρουμ Αντώνη :-D

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις