Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 9:50 pm

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εχει καμμία απο σας δώσει στο παιδάκι της και τα 2 επίθετα.

Ο άντρας μου είνα αλλοδαπός και το σκεφτόμουν σαν ενδεχόμενο ... αλλά μάλλον δεν θα το κάνω.

Ποια είναι η γνώμη σας?

2ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 9:54 pm

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημέρα! εγώ είμαι θετική σε κάτι τέτοιο από τη στιγμή που συμφωνεί βέβαια και ο άντρας σου! γιατί λίγους έχεις ακούσει που έχουν δύο επώνυμα το ένα ξένο και το άλλο Ελληνικό?

3ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 10:06 pm

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρία έγραψε:καλημέρα! εγώ είμαι θετική σε κάτι τέτοιο από τη στιγμή που συμφωνεί βέβαια και ο άντρας σου! γιατί λίγους έχεις ακούσει που έχουν δύο επώνυμα το ένα ξένο και το άλλο Ελληνικό?

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι λειτουργικό να έχει 2 επίθετα (δεν είναι και μικρά 3σύλλαβα και τα 2). Πρέπει παντου να ανφέρονται και τα δύο. Ετσι δεν είναι?

Το επίθετο του άντρα μου θα γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες (όπως το διαβατηρίο του) ή με Ελληνικούς?

4ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 10:15 pm

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria.tst έγραψε:

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι λειτουργικό να έχει 2 επίθετα (δεν είναι και μικρά 3σύλλαβα και τα 2). Πρέπει παντου να ανφέρονται και τα δύο. Ετσι δεν είναι?

Το επίθετο του άντρα μου θα γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες (όπως το διαβατηρίο του) ή με Ελληνικούς?


αυτό δεν το ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι θα γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες! ίσως κάποια μαμά που ξέρει καλύτερα να σου απαντήσει με μεγαλύτερη σιγουριά σε αυτό! και ναι, νομίζω πάλι ότι αν μπουν και τα δύο επώνυμα πρέπει να αναφέρονται και τα δύο μετά!
το ότι είναι μεγάλα εντάξει σιγά! εγώ είχα μία συμμαθήτρια στο λύκειο που είχε δύο επώνυμα, ελληνικά και τα 2, και ήταν το ένα 4σύλλαβο και το άλλο 5σύλλαβο! αλλά ξέρεις τι ωραίο που ακουγόταν όλο μαζί! Wink

5ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 10:43 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:[
το ότι είναι μεγάλα εντάξει σιγά! εγώ είχα μία συμμαθήτρια στο λύκειο που είχε δύο επώνυμα, ελληνικά και τα 2, και ήταν το ένα 4σύλλαβο και το άλλο 5σύλλαβο! αλλά ξέρεις τι ωραίο που ακουγόταν όλο μαζί! Wink

ΑΠΟΡΙΑ: γιατί είχε δύο?

6ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 10:48 pm

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Μαρία έγραψε:[
το ότι είναι μεγάλα εντάξει σιγά! εγώ είχα μία συμμαθήτρια στο λύκειο που είχε δύο επώνυμα, ελληνικά και τα 2, και ήταν το ένα 4σύλλαβο και το άλλο 5σύλλαβο! αλλά ξέρεις τι ωραίο που ακουγόταν όλο μαζί! Wink

ΑΠΟΡΙΑ: γιατί είχε δύο?

ήταν και τα δύο του μπαμπά της δεν ήταν ένα του μπαμπά και ένα της μαμάς! όλοι νόμιζαν ότι είχε δύο για΄τι ίσως να ήταν χωρισμένοι οι γονείς της και είχε πάρει και τα δύο αλλά καμία σχέση! απλά είχε ο μπαμπάς της δύο επώνυμα, δεν ξέρω τον ακριβή λόγω και τα παιδιά του αναγκαστικά είχαν πάρει και τα δύο!

7ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 10:53 pm

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρία έγραψε:
maria.tst έγραψε:

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι λειτουργικό να έχει 2 επίθετα (δεν είναι και μικρά 3σύλλαβα και τα 2). Πρέπει παντου να ανφέρονται και τα δύο. Ετσι δεν είναι?

Το επίθετο του άντρα μου θα γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες (όπως το διαβατηρίο του) ή με Ελληνικούς?


αυτό δεν το ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι θα γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες! ίσως κάποια μαμά που ξέρει καλύτερα να σου απαντήσει με μεγαλύτερη σιγουριά σε αυτό! και ναι, νομίζω πάλι ότι αν μπουν και τα δύο επώνυμα πρέπει να αναφέρονται και τα δύο μετά!
το ότι είναι μεγάλα εντάξει σιγά! εγώ είχα μία συμμαθήτρια στο λύκειο που είχε δύο επώνυμα, ελληνικά και τα 2, και ήταν το ένα 4σύλλαβο και το άλλο 5σύλλαβο! αλλά ξέρεις τι ωραίο που ακουγόταν όλο μαζί! Wink

Ξερεις τι μου θύμισες???

ΤΗ ΣΩΦΕΡΙΝΑ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τ' όνομα σου, κατ' αρχήν.
ΓΥΛΟΣ: Γύλος.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δεν είναι όνομα αυτό. Το κανονικό σου πες μας.
ΓΥΛΟΣ: Το κανονικό μου όνομα κύριε πρόεδρε, είναι Σπανοβαγγελοδημήτρης Νικόλας του Νικόλα.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γραμματεύς... γράψε. Σπαγγελοδη... Σπανοβαγγελονικολόπουλος Δημήτριος...
ΓΥΛΟΣ: Σπανοβαγγελοδημήτρης Νικόλας του Νικόλα.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ε... Σπαγγοβαγγελο...
ΓΥΛΟΣ: Σπανόβαγγελο...
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Σπαγγόβαγγελο... Μα όνομα είναι αυτό χριστιανέ μου;
ΓΥΛΟΣ: Εγώ ειδοποίησα κύριε πρόεδρε. Πες με Γύλο να μη μπερδεύεσαι.
Smile

8ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 10:56 pm

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria.tst έγραψε:
Ξερεις τι μου θύμισες???

ΤΗ ΣΩΦΕΡΙΝΑ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τ' όνομα σου, κατ' αρχήν.
ΓΥΛΟΣ: Γύλος.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δεν είναι όνομα αυτό. Το κανονικό σου πες μας.
ΓΥΛΟΣ: Το κανονικό μου όνομα κύριε πρόεδρε, είναι Σπανοβαγγελοδημήτρης Νικόλας του Νικόλα.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γραμματεύς... γράψε. Σπαγγελοδη... Σπανοβαγγελονικολόπουλος Δημήτριος...
ΓΥΛΟΣ: Σπανοβαγγελοδημήτρης Νικόλας του Νικόλα.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ε... Σπαγγοβαγγελο...
ΓΥΛΟΣ: Σπανόβαγγελο...
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Σπαγγόβαγγελο... Μα όνομα είναι αυτό χριστιανέ μου;
ΓΥΛΟΣ: Εγώ ειδοποίησα κύριε πρόεδρε. Πες με Γύλο να μη μπερδεύεσαι.
Smile


Razz έτσι ναι! πέρα απο την πλάκα εμένα ηχιτικά μου αρέσουν κάτι τέτοια! όχι το Σπανοβαγγοκάτι! αυτό με τα επώνυμα!

9ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 11:00 pm

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα ο γιος μου εχει κ τα 2 επιθετα..Πρωτο το δικο μου επιθετο κ μετα του πατερα του (κ μενα ο συζηγος ειναι αλλοδαπος-ειναι Δανος). Στη Δανια το κανουν ολοι κ βασικα μου το προτεινε ο αντρας μου, εγω δεν το ειχα σκεφτει...Ο μικρος εχει δανεζικο διαβατηριο κ υπηκοοτητα με τα 2 επιθετα φυσικα..

10ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 11:16 pm

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
franita έγραψε:Εμενα ο γιος μου εχει κ τα 2 επιθετα..Πρωτο το δικο μου επιθετο κ μετα του πατερα του (κ μενα ο συζηγος ειναι αλλοδαπος-ειναι Δανος). Στη Δανια το κανουν ολοι κ βασικα μου το προτεινε ο αντρας μου, εγω δεν το ειχα σκεφτει...Ο μικρος εχει δανεζικο διαβατηριο κ υπηκοοτητα με τα 2 επιθετα φυσικα..

Καταρχήν να σου ζήσει ο γιος σου!!!
Δεν τα ξέρω καθόλου αυτά.
Το παιδάκι σου γεννήθηκε εδω? Τι υπηκοότητα έχει?
Το επιθετό του μπαμπα του είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτηρες?
Πηγαίνει σχολείο ή οχι ακόμα? Εκει δεν θα φαίνεται παραξενο που θα έχει 2 επίθετα?

11ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 11:18 pm

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Στη Δανια γεννηθηκε αλλα κ Ελλαδα να ειχε γεννηθει παλι τα 2 επιθετα θα επαιρνε. Η Δανια δεν επιτρεπει διπλη υπηκοοτητα κ ετσι του δωσαμε τη δανεζικη κ οχι την ελληνικη. Ηταν δικη μου επιλογη αυτο διοτι ειχε λιγοτερη γραφειοκρατεια κ εχει περισσοτερες παροχες κ δικαιωματα ως δανος υπηκοος παρα ως ΕΛληνας...Ο αντρας σου απο που ειναι?

12ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 11:25 pm

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
franita έγραψε:Στη Δανια γεννηθηκε αλλα κ Ελλαδα να ειχε γεννηθει παλι τα 2 επιθετα θα επαιρνε. Η Δανια δεν επιτρεπει διπλη υπηκοοτητα κ ετσι του δωσαμε τη δανεζικη κ οχι την ελληνικη. Ηταν δικη μου επιλογη αυτο διοτι ειχε λιγοτερη γραφειοκρατεια κ εχει περισσοτερες παροχες κ δικαιωματα ως δανος υπηκοος παρα ως ΕΛληνας...Ο αντρας σου απο που ειναι?

Ο άντρας μου είναι απο την Αλβανία όποτε ... θα μας ενδιαφέρει να πάρει την Ελληνική υπηκοοτητα. Smile

13ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 11:42 pm

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τα ξένα επίθετα γράφονταιμε λατινικούς χαρακτήρες γιατί αντιγράφονται από τα άλλα πιστοποιητικά.Δεν μπορούν να το αλλάξουν.
Η αλήθεια είναι πως αν έχει ελληνικό επίθετο δε θα αντιμετωπίζουν το παιδί ως "αλλοδαπό".Ας έχει δύο επίθετα.
Το ότι θα γράφονται παντού μαζί δεν υπάρχει πρόβλημα,σιγά!

Θα σας πω όμως να γελάσετε, στο απολυτήριο-ενδεικτικό του δημοτικού υπάρχει ένα κενό που συμπληρώνουμε το όνομα του πατέρα,της μητέρας και του παιδίού.Το κενό χωράει ίσα ίσα με μικρά γράμματα ένα ονομα και ένα επίθετο.Οπότε για να γράψουμε τα διπλά ονόματα και διπλά επίθετα κάνουμε τόσο μικρά γράμματα και γράφουμε πάνω-κάτω στο κενό για να τα στριμώξουμε! Το χειρότερο ήταν όταν ένας πατέρας είχε δύο ονόματα και δύο επίθετα!Δεν τα θυμάμαι αλλά το πρώτο όνομα ήταν Τριαντάφυλλος!Πού να τα χωρέσουμε όλα τα γράμματα;;;Δυο ενδεικτικά χαλάσαμε μέχρι να το πετύχουμε!

14ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Πεμ Σεπ 02, 2010 11:59 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στη θεση σας θα εδινα το επιθετο που ειναι πιο ευηχο,ευκολο και αναλογα σε ποια χωρα μενετε (εδω ή στου αντρα σου) θα εδινα επιθετο. Ν α διευκολυνθει το παιδι στην καθημερινοτητα του,στις συναλλαγες του αργοτερα κτλ

15ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 12:14 am

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:στη θεση σας θα εδινα το επιθετο που ειναι πιο ευηχο,ευκολο και αναλογα σε ποια χωρα μενετε (εδω ή στου αντρα σου) θα εδινα επιθετο. Ν α διευκολυνθει το παιδι στην καθημερινοτητα του,στις συναλλαγες του αργοτερα κτλ

Δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι περιεργο να έχει το παιδι 2 επίθετα, πόσο μάλλον να έχει της μαμας του.
Ποια είναι η γνώμη σας; Συνήθως δεν συμβαίνει σε ανύπαντρες μητέρες ή παιδια χωρισμένων?

16ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 12:20 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria.tst έγραψε:
litsakos έγραψε:στη θεση σας θα εδινα το επιθετο που ειναι πιο ευηχο,ευκολο και αναλογα σε ποια χωρα μενετε (εδω ή στου αντρα σου) θα εδινα επιθετο. Ν α διευκολυνθει το παιδι στην καθημερινοτητα του,στις συναλλαγες του αργοτερα κτλ

Δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι περιεργο να έχει το παιδι 2 επίθετα, πόσο μάλλον να έχει της μαμας του.
Ποια είναι η γνώμη σας; Συνήθως δεν συμβαίνει σε ανύπαντρες μητέρες ή παιδια χωρισμένων?

γιατι σε απασχολει αυτο? τα 2 επιθετα συνηθως τα εδιναν (στην Ελλαδα τουλαχιστον) οταν και οι 2 οικογενειες ηταν ...ανωτερης ταξης,τυπου Τοσιτσας-Αβερωφ Razz ,προσωπικα μου φαινεται οτι θα με δυσκολευε να ειχα 2 επιθετα,και παλι σου γραφω θα επελεγα το πιο συντομο και ευηχο για το παιδι. Εχω παραδειγμα φιλης που μενει εξω,εχουν δωσει στο γιο τους το επιθετο της μαμας ακριβως για τους πιο πανω λογους.

17ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 12:30 am

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
maria.tst έγραψε:
litsakos έγραψε:στη θεση σας θα εδινα το επιθετο που ειναι πιο ευηχο,ευκολο και αναλογα σε ποια χωρα μενετε (εδω ή στου αντρα σου) θα εδινα επιθετο. Ν α διευκολυνθει το παιδι στην καθημερινοτητα του,στις συναλλαγες του αργοτερα κτλ

Δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι περιεργο να έχει το παιδι 2 επίθετα, πόσο μάλλον να έχει της μαμας του.
Ποια είναι η γνώμη σας; Συνήθως δεν συμβαίνει σε ανύπαντρες μητέρες ή παιδια χωρισμένων?

γιατι σε απασχολει αυτο? τα 2 επιθετα συνηθως τα εδιναν (στην Ελλαδα τουλαχιστον) οταν και οι 2 οικογενειες ηταν ...ανωτερης ταξης,τυπου Τοσιτσας-Αβερωφ Razz ,προσωπικα μου φαινεται οτι θα με δυσκολευε να ειχα 2 επιθετα,και παλι σου γραφω θα επελεγα το πιο συντομο και ευηχο για το παιδι. Εχω παραδειγμα φιλης που μενει εξω,εχουν δωσει στο γιο τους το επιθετο της μαμας ακριβως για τους πιο πανω λογους.

και του αντρα μου το επιθετο μια χαρά συντονο (3συλλαβο), ευηχο και ευκολο ειναι, απλά φαινεται οτι ειναι αλλοδαπου, ειδικά αφού λέτε οτι θα πρέπει να γραφτει με λατινικούς χαρακτήρες.

18ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 12:33 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria.tst έγραψε:
και του αντρα μου το επιθετο μια χαρά συντονο (3συλλαβο), ευηχο και ευκολο ειναι, απλά φαινεται οτι ειναι αλλοδαπου, ειδικά αφού λέτε οτι θα πρέπει να γραφτει με λατινικούς χαρακτήρες.

Και τι σε απασχολεί σχετικά με αυτό?

19ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 12:44 am

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maria.tst έγραψε:
litsakos έγραψε:στη θεση σας θα εδινα το επιθετο που ειναι πιο ευηχο,ευκολο και αναλογα σε ποια χωρα μενετε (εδω ή στου αντρα σου) θα εδινα επιθετο. Ν α διευκολυνθει το παιδι στην καθημερινοτητα του,στις συναλλαγες του αργοτερα κτλ

Δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι περιεργο να έχει το παιδι 2 επίθετα, πόσο μάλλον να έχει της μαμας του.
Ποια είναι η γνώμη σας; Συνήθως δεν συμβαίνει σε ανύπαντρες μητέρες ή παιδια χωρισμένων?

Στην Ελλαδα δεν ειναι πολυ συνηθισμενο αλλα στη Δανια ολοι εχουν 2 επιθετα διοτι παιρνουν το επιθετο της μητερας..Συμβαινει συχνα κ στον Καναδα...Στην Ισπανια επισης ειναι παραδοση να εχουν ολοι κ το επιθετο της μητερας κ του πατερα...γι'αυτο ολοι οι Ισπανοι εχουν ονομα-σιδηροδρομο...

20ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 1:11 am

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
franita έγραψε:
maria.tst έγραψε:
litsakos έγραψε:στη θεση σας θα εδινα το επιθετο που ειναι πιο ευηχο,ευκολο και αναλογα σε ποια χωρα μενετε (εδω ή στου αντρα σου) θα εδινα επιθετο. Ν α διευκολυνθει το παιδι στην καθημερινοτητα του,στις συναλλαγες του αργοτερα κτλ

Δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι περιεργο να έχει το παιδι 2 επίθετα, πόσο μάλλον να έχει της μαμας του.
Ποια είναι η γνώμη σας; Συνήθως δεν συμβαίνει σε ανύπαντρες μητέρες ή παιδια χωρισμένων?

Στην Ελλαδα δεν ειναι πολυ συνηθισμενο αλλα στη Δανια ολοι εχουν 2 επιθετα διοτι παιρνουν το επιθετο της μητερας..Συμβαινει συχνα κ στον Καναδα...Στην Ισπανια επισης ειναι παραδοση να εχουν ολοι κ το επιθετο της μητερας κ του πατερα...γι'αυτο ολοι οι Ισπανοι εχουν ονομα-σιδηροδρομο...

αυτό φοβαμαι μη το κάνω κι εγω σιδηρόδρομο Smile

21ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 1:13 am

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την franita στις Πεμ Σεπ 16, 2010 11:26 am, 1 φορά

22ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 1:18 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
franita έγραψε:ελα μωρε..εμενα το γιο μου τον λενε....
δεν ειναι ασχημο....

Ωραίο είναι!!! Τουλάχιστον θα μένει αξέχαστος. Τουλάχιστον στην Ελλάδα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την florentiab στις Πεμ Σεπ 16, 2010 9:31 pm, 1 φορά

23ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 1:34 am

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ασχημο??? καθόλου αντιθέτως πολύ ομορφα ακουγεται. Μενετε εδώ η Δανία?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την maria.tst στις Πεμ Σεπ 16, 2010 9:05 pm, 1 φορά

24ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 1:36 am

elina

elina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maria.tst έγραψε:Εχει καμμία απο σας δώσει στο παιδάκι της και τα 2 επίθετα.

Ο άντρας μου είνα αλλοδαπός και το σκεφτόμουν σαν ενδεχόμενο ... αλλά μάλλον δεν θα το κάνω.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Εμείς έχουμε δώσει και τα δύο!!!! Και είμαστε και οι δύο έλληνες! ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ 215994

25ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Empty Απ: ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ Παρ Σεπ 03, 2010 1:40 am

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elina έγραψε:
maria.tst έγραψε:Εχει καμμία απο σας δώσει στο παιδάκι της και τα 2 επίθετα.

Ο άντρας μου είνα αλλοδαπός και το σκεφτόμουν σαν ενδεχόμενο ... αλλά μάλλον δεν θα το κάνω.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Εμείς έχουμε δώσει και τα δύο!!!! Και είμαστε και οι δύο έλληνες! ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΔΙΟΥ 215994

Να σας ζήσει το παιδάκι σας!!!
Αλήθεια πως το αποφασίσατε? Δεν θα είναι μπελαλιδικο να αναφέρονται παντού και 2 ονόματα?
Ακούγεται όμορφα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις