Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
353 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 353 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια κοντευω να τρελαθω η κορη μου τωρα το νοεμβρη κλεινει τα δυομισι και η μονη λεξει που λεει ειναι μαμα τον προηγουμενο μηνα την ειχα παει στον αδερφο μου στα γιαννενα και ελεγε ενα σωρο λεξεις μαμα μπαμπα γιαγια τι μη αιντε και τωρα τα εχει κοψει ολα το μονο που λεει ειναι μαμα δεν αντεχω κοντευω να τρελαθω ποτε θα μιλησει πια

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζουζουνακι έγραψε:κοριτσια κοντευω να τρελαθω η κορη μου τωρα το νοεμβρη κλεινει τα δυομισι και η μονη λεξει που λεει ειναι μαμα τον προηγουμενο μηνα την ειχα παει στον αδερφο μου στα γιαννενα και ελεγε ενα σωρο λεξεις μαμα μπαμπα γιαγια τι μη αιντε και τωρα τα εχει κοψει ολα το μονο που λεει ειναι μαμα δεν αντεχω κοντευω να τρελαθω ποτε θα μιλησει πιαΜΙΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΕΞΑΛΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΙΣΟΥΝ ΗΡΕΜΑ

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα ελεγα οτι δεν χρειαζεται να σε ανησυχει τοσο, αλλα επιεδη κι εγω ειμαιμαμα καταλαβαινω τον προβληματισσμο σου. κι εμενα η κορη μου πηρε φορα μετα τα 2. 2-2,5 αρχισε να κανει πολυ μικρες προτασουλες και τωρα που κλεινει τα 3 μιλαει κανονικοτατα,αν και οχιπαντα πεντακαθαρα. νομιζω οι ειδικοι δινουν ενα περιθωριομεχρι τα 3,5. δλδ αν καιτοτε δεν εχει μιλησει το παιδι, το ψαχνουν. παντως προσεχε μην της μεταδωσεις το αγχος σου και την κομπλαρεις περισσοτερο.

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα ομως κλεινει τα δυομισι και δεν λεει τιποτα μονο μαμα και τα κανει ολα με νοηματα της λεω πες αυτο και το δειχνει

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενω μεχρι τα 3,5 την τριτη εχω ραντεβου με την παιδιατρο και θα πω να ξεκινησει λογοθεραπεια

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζουζουνακι έγραψε:εμενα ομως κλεινει τα δυομισι και δεν λεει τιποτα μονο μαμα και τα κανει ολα με νοηματα της λεω πες αυτο και το δειχνει

μηπως εχει βολευτει ετσι κιεσυ την διευκολυνεις? ζορισε την λιγο. κανε πως δεν καταλαβαινεις.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτο θα σου έλεγα και εγω ζουζουνακι! Ηρέμησε και δωσε της αφορμες να σου μιλησει..π.χ διαβασε της ενα παραμύθι και που και που σταματα και ρωτα την διαφορα, "ποια ειναι αυτη?", "τι την έκανε την κοκκινοσκουφιτσα ο κακος λύκος;", k.a. οχι ερωτησεις που μπορει να απαντησει με ναι και οχι. Κάντε δραστηροτητες μαζι, ζωγραφιστε και ρωτα την αν θέλει την σκεπή π.χ κοκκινη ή ροζ. πάιξτε με την πλαστελινη και ρωτα την αν θέλει να της κάνεις πεταλουδα ή λουλουδι? και αλλα τετοια,,,,

Ειναι μερικα παραδειγματα που έχω ακουσει ότι χρησιμοποιουν σε παιδακια που αργουν να μιλήσουν! Πάντως μην αγχεσαι! ολα μιλανε!!!!αργα η γρηγορα!και μην το συγκρινεις με αλλα!!

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αυτο κανω και μου δειχνει δεν μου λεει και με το παραμυθι το ιδιο μονο δειχνει

Γ_

Γ_
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ζουζουνάκι,δώσε χρόνο στο παιδί! Θα ξεμπλοκάρει μια και καλή και δεν θα το προλαβαίνεις!!!

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ποσω χρονο πια ουτε μπαμπα δε λεει

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το ίδιο κι.η ανιψιά μου, 35 μηνών μίλησε και τα είπε όλα μαζεμένα. Τώρα αναπολούμε τις παλιές καλές εποχές χαχαχαχαχα! Αν το παιδί δείχνει ότι τς καταλαβαίνει όλα, μην ανησυχείς, ζορισε το λιγο και θα μιλήσει

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
3 χρονων δηλαδη θα μιλησω την τριτη με τη παιδιατρο και θα δω τι θα μου πει

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίτα, εμένα περισσότερο θα με ανησυχούσε το γεγονός ότι έλεγε πράγματα που τώρα δεν λέει (σαν να έχει κάνει δηλαδή πισωγύρισμα) αλλά εφόσον επικοινωνεί έστω και με νοήματα νομίζω είναι ΟΚ. Μια ανηψιά μου πήγε σχεδόν 4 χρονών για να μιλήσει, μέχρι τότε μόνο μεμονωμένες λεξούλες και πολλά νοήματα, αλλά από τη στιγμή που μίλησε δεν έβαλε γλώσσα μέσα της!! Δες τι θα σου πει και ο παιδίατρος όμως, αυτός είναι πιο ειδικός.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Διπλές εντολές καταλαβαίνει; Π.χ. αν της πεις πήγαινε στο δωμάτιο και φέρε τις πυζάμες σου, το κάνει;

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ναι και πιο πολυ πλοκες π.χ.πηγαινε αυτο στο μπαμπα και μετα πηγαινε στο δωματιο σου βαλε τα ρουχα στη ντουλαπα σου και φερε τα παπουτσια σου και τις πανες τις εχει βγαλει και ντυνεται και γδυνεται μονη της

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια η μικρη ενω ελεγε μονο μαμα οπως σας ειχα πει εχθες μου ειπε τσισα και ντα και σημερα οποτε ηθελετουαλετα μου ελεγε τσισα και το μεσημερι μου ελεγε ντα μπαμπα ντα μαμα υπαρχει περιπτωση να τα πει ολα μαζεμενα

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κατευθείαν στα δύσκολα η μικρή σου! Wink Wink Wink  Παιδάκια που μιλάνε πολύ καιρό και τσίσα δεν λένε στη μαμά τους. Είδες η μικρή που ανησυχούσες? Θα λυθεί η γλωσσίτσα της μωρέ και θα τα πεί. Εγώ πιστεύω οτι τα κάνει από βαρεμάρα!!!

ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!η κορη μου 2,5 χρονων και δε μιλαει 215994 η κορη μου 2,5 χρονων και δε μιλαει 215994 η κορη μου 2,5 χρονων και δε μιλαει 215994 η κορη μου 2,5 χρονων και δε μιλαει 215994 

sougar


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ζουζουνακι έγραψε:κοριτσια η μικρη ενω ελεγε μονο μαμα οπως σας ειχα πει εχθες μου ειπε τσισα και ντα και σημερα οποτε ηθελετουαλετα μου ελεγε τσισα και το μεσημερι μου ελεγε ντα μπαμπα ντα μαμα υπαρχει  περιπτωση να τα πει ολα μαζεμενα

Μην ανησυχείς. Θα τα πει μαζεμένα. Κι εμένα ο γιος μου άργησε αλλά τωρα τα πάει καλύτερα απ'οτι πριν 2 μηνες.

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σε μια εβδομαδα λεει 10 λεξεις

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και πού είσαι ακόμα Smile 

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα ιδια εχουμε κ εμεις(τον αλλο μηνα γινεται 3 ο γιος μου) λεει με το ζορι προτασεις δυο λεξεων κ τα πολυ βασικα.ρωτησα ουκ ολιγες φορες τον γιατρο μας ακομα κ αλλον γιατρο και δυο λογοθεραπευτες.το λαθος στην δικια μας περιπτωση ειναι οτι τον μαθαμε να τα εχει ολα στο χερι κ ετσι δν μπαινει στον κοπο να ζητησει γτ εντολες μια χαρα καταλαβαινει.του λεω πχ πετα το αυτο στα σκουπιδια κ το παει.τις προαλλες του εδωσα την πανα της μικρης ετσι απο περιεργεια να δω αν θα το κανει κ οντως την πεταξε.ο αντρας μου του δινει το μπουκαλι με το γαλα της αδερφης του και του λεει πηγαινε δωστο στην μαμα και το φερνει.θελουν πιεση για να αντιδρασουν προχτες μου ελεγε το ψυγειο δλδ θελει να φαει μηλο.του ελεγα δν ξερω τι θες πρεπει να το πει δν καταλαβαινω.νευριασε φωναξε εκανε υστεριες ε στο τελος το ειπε κ μαλιστα φωναχτα μηλοοοοοοοοο...

scfatsa

scfatsa
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
θα μιλήσω από την πλευρά του επαγγελματία, λόγω της δουλειάς μου, λεπτομέρειες δεν χρειάζονται, δεν κάνουμε διαφήμιση εδώ.
Λοιπόν, αρχικά να σου πω πως είμαι και εγώ μανούλα και καταλαβαίνω τι νιώθεις! Σίγουρα κάθε παιδί έχει το δικό του χρόνο και σειρά, αλλά αυτό δεν πρέπει να μας κάνει να ησυχάζουμε. στα 2-2,5 ένα παιδί μέσο όρο θα έπρεπε να έχει μία σχετικά καλή γκάμα λέξεων και να προσπαθεί ήδη στα 2,5 για μικρές προτασούλες τύπου, "μαμά νερό" ή "μαμά μπαμπά βόλτα" κ.λπ. Το μεγαλύτερο λάθος των γονέων είναι αυτό που διάβασα κάπου παραπάνω. τα παρέχουμε όλα στο χέρι. Δηλαδή όταν το παιδί γκρινιάζει και δείχνει προς την κουζίνα και εμείς λέμε θέλεις νερό?, και εκείνο γνέφει καταφατικά και εμείς του το δίνουμε! αυτό είναι το μέγα λάθος. πως πρέπει να γίνεται? θέλεις νερό? ρωτάμε. Περιμένετε για μία απάντηση. ναι ή όχι. αν πει ναι, πρότρεψτέ το να πει νερό...φυσικά μπορεί να μην πει καθαρή τη λέξη ή να πει κάποιον φθόγγο, για αρχή όμως μας κάνει!
Σίγουρα τώρα που άρχισε να λέει κάποια πραγματάκια θα συνεχίσει με μεγαλύτερη άνεση, εκμεταλλεύσου το!!! κάνε πράξη το παραπάνω παραδειγματάκι που έδωσα.
Αν όμως δεις ότι κολλάει, επισκέψου ένα λογοθεραπευτή για μία αξιολόγηση, δεν έχεις να χάσεις κάτι. η πρόληψη βοηθάει, ενώ η καθησύχαση...όχι τόσο!
Μία μικρή συμβουλή, τώρα κάθε γονέας είναι υπεύθυνος για το παιδί του, ο τελικός λόγος στον καθένα μας!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειχα το ιδιο προβλημα και με τα 2 παιδια μου. Εκαναν λογοθεραπειες και ειδαμε αποτελεσμα. Ο μεγαλος μεχρι τα 4 μιλουσε ακαταλαβιστικα και ο μικρος το ιδιο. Να κανω μια παρατηρηση . Διαβασα οτι το λαθος των γονιων ειναι οτι τα παρεχουμε στα παιδια στο χερι. Ειναι καθαρα ομως και θεμα παιδιου. αν το παιδι δεν μπορει να μιλησει και δεν λεει καποια συμφωνα δεν σημαινει οτι θα το κανεις να μιλησει με διαφορα τερτιπια. Χρειαζεται ειδικο χειρισμο απο άνθρωπο που γνωρίζει πως να χειριστεί το πρόβλημα κάθε παιδιού. Δεν σημάινει οτι επειδή δεν μιλάει το δικό μου , δεν μιλάει και το δικό σου έχουν το ίδιο πρόβλημα και χρείαζονται την ιδια αντιμετώπιση.
Ενα παραδειγμα. Στον μεγαλο γιο μου εκανα το κολπο του τυπου ''δεν καταλαβαινω τι μου λες''. Καταληγαμε με κλαμματα και πολλα νευρα απο το παιδι που δεν τον καταλαβαινα. κλειστηκε στον ευατο του και δεν εκφραζόταν ουτε καν σε εμενα. Ο μικρος. το ιδιο κολπο. μετα απο δυο τρεις φορες επερνε την καρεκλα και ανεβαινε μονος του στο ντουλαπι για να παρει την ''τατα'' σοκολατα. Εμενα τουλαχιστον αυτα τα κολπακια δεν με βοηθησαν. Θα σου ελεγα να περιμενεις μεχρι τα τρια και μετα καλο ειναι να το δει ενας αναπτυξιολογος να σε καθοδηγησει. Παντως να ξέρεις η διαταραχη στην ομιλια (οχι στον λογο) δεν ειναι κατι φοβερο και διορθώνεται σχετικά ευκολα αναλογα βέβαια και το πόσο συνεργάσιμο είναι το παιδί . Κοιτα τα παιχινιδα με τις κάρτες του Δεσυλα και καντε διαφορες ασκήσεις-συζητήσεις πολύ χαλαρά . θα ενισχύσει την έκφραση και θα πλουτίσει το λεξιλόγιο της ακόμα και με λάθος λεξούλες. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο.

scfatsa

scfatsa
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
να μου επιτραπεί να κάνω μία διευκρίνηση γιατί μάλλον τα λεγόμενά μου παρεξηγήθηκαν! δεν είπα ότι όλα τα παιδιά δεν λένε τα ίδια γραμματάκια ή έχουν τις ίδιες δυσκολίες στο λόγο τους. αντιθέτως τόνισα πως είναι καλό να τα ενθαρρύνουμε να λένε λεξούλες ακόμη και αν δεν τις λένε καθαρά, ή δεν λένε κάποιους φθόγγους. και εκεί εντοπίζω το λάθος των γονέων, γιατί εμείς οι μανούλες ειδικά που είμαστε τον περισσότερο χρόνο μέσα στη μέρα με τα παιδάκια μας, τα έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά και ΄με το που δείχνουν κάτι χωρίς να μιλήσουν καταλαβαίνουμε τι θέλουν και τα εξυπηρετούμε. αυτό είπα πως είναι το λάθος. ναι μεν καταλαβαίνουμε, αλλά ας το κάνουμε σαν παιχνίδι. τι θέλει? νερό? και ας προσπαθήσει να πει ένα νο, ή νεο, ή ωε ή εο...όλα δεκτά για αρχή. ευχαριστώ.
και κάτι τελευταίο το πότε πρέπει κάποιος να ανησυχεί για το αν το παιδί άργησε ή όχι να βγάλει λόγο είναι μόνο ο ανεπτυξιολόγος ή ο λογοθεραπευτής γι αυτό ας μη λέμε μέχρι τα 3 μην ανησυχείς γιατί για κάποια προβληματάκια λόγου το τρία ίσως είναι λίγο αργά.

ζουζουνακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα παιδια παντως η κορη μου καθε μερει λεει λεξουλες και καθαρα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις