Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
595 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 595 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 40]

maraki_iraklio

maraki_iraklio
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι,Γιούλι και Σοφία σας ευχαριστώ πολύ,πολύ για τις ευχές!!!Να χαίρεστε τις οικογένειες σας και ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!Ολα τα άλλα φτιάχνουν!!!

Ιωάννα πραγματικά σαν τις γριές όμως!!!

Παραμυθένια γνώμη μου είναι να την καθυστερήσεις όσο μπορείς την πιπίλα...2-3 μέρες πριν την δουλειά δώσε την...έτσι και αλλιώς το να την μάθει είναι το μόνο εύκολο!
Βέβαια ας που και οι μανούλες του θέματος!!!


ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
paramythenia,
μπορεί να μην βάλει χέρι.
Η πλειοψηφία των παιδιών που βάζει χέρι το κόβει από μόνο του.
Δοκίμασες ένα sling? Μπορείς να την έχεις επάνω σου, να είναι ήσυχη και να κάνεις τις διορθώσεις σου Wink 

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παραμυθενια αν δεν σου γκρινιαζει γιατι να δωσεις πιπιλα;
Βλεπεις και κανεις..ασε που δεν ειναι βεβαιο οτι θα την πιασει κιολας!

Οσο για το θεμα πιπιλα ή δαχτυλο εγω θα διαλεγα πιπιλα γιατι απλα στα 1,5 στα 2 στα 2,5 το πολυ πολυ κοβεται ...το δαχτυλο παλι.....δυσκολα!Ξερεις ποσα παιδακια πανε δημοτικο και ακομη πιπιλανε;

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σας,για σας!asteraki να σας ζησει!
Χθες η νυχτα κας ηταν δύσκολη.2:30 ξύπνησε η μικρη κ ήπιε ετσι για τη λιγουρα 50 μλ.3:30 ξυπνάει η μεγαλη κ μεχρι τις 5:00 έτρωγε,γιατι ειναι κ δύσκολη στο φαγητο,πανω που λεω χόρτασε κ την βαζω στην καλαθουνα ξυπνάει κ πιπιλαει τα χερια της κ αντε παλι να την ταισω,την παιρνει ο υπνος την ωρα που τρωει!στις 5:00 λοιπον ξαναξυπναει η μικρη για να φάει.ξυπναω κι εγω τον αντρα μου,παρ την του λεω ταΐσει την κ βαλ την στην καλαθουνα παω για υπνο!
Πιπιλα εγω δινω στην μικρη οταν εχει φάει πολυ κ δεν κανει να φάει αλλο. Κατα τα αλλα οταν γκρινιάζουν προσπαθώ να βρω τι τους φταίει.

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τσα!!!! Να μαι κ εγω!!!!
Δεν ειχαμε εμφανιση της μπουμπους ακομα αν κ να ειμαι ειλικρινης αρχισα κ εγω να ανυπομονω. Βασικα κουραζομαι πολυ, εχω πεσει λιγακι ψυχολογικα χωρις να ξερω γιατι κ παραβαρυνα....
Σημερα η ζυγαρια έδειξε αλλο ενα πανω κ δε ξερω τι θα κανω τη Δευτερα με το γιατρο Crying or Very sad η που δε θα βαζω η θα τα βαζω 3-3 και στην προκειμενη 4-4!!!!

Το χω ριξει στις σβουρες, ολο λεω θα βαλω κωλο κατω να ξεκουραστω κ ολο σβουριζω...

Αστερακι μου να σας ζησει κοριτσακι μου ο παιδαρος σας!!!! 4 κιλα σχεδον??? Φτου φτου φτου!!!! Να ειναι γερος κ τυχερος κ να σας γεμιζει ευτυχια!!!!

Μαρακι μου κρητικο Χρονια Πολλα κοριτσακι μου!!! Να τα εκατοστησεις, να εισαι παντα γερη και ευτυχισμενη και με το καλο το γοργονακι σου να σε κανει μια πολυ χαρουμενη μαμα!!!!

Ιωαννα μεγεια τα πραγματακια!!!!
Χοανη αληθεια τι μεγεθος πηρες?

Σοφιαααα τι λες για αυριο??? Τα βγάζουμε??? Ειναι μια καλη μερα νομίζω Laughing Laughing Laughing 

Παραμυθενια μου πως ειστε? Πως πηγε το πρωτο σου μαθηματακι μετα τη γεννα???

Εβινακι εσυ? Με τα δεκατα τι εγινε? Οι θηλες πως πανε?

Μαιμουδακι μου εγινε κ η μεγαλη φαγανουλα???

Αληθεια απο αποστειρωτη κοριτσια τι εχετε παρει? Κ για το ζεσταμα? Πηρατε αλλο σκευος η το ζεσταίνετε καπως αλλιως το γαλα?

Γιουλακι μου αντε τη μπεμπα να το καταλαβω, τον Κωνσταντίνο καλε που να τον χωσεις παλι μεσα???? Laughing Laughing Laughing 

maria-lar

maria-lar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑλησπέρα κορίτσια μου, τι κάνετε;
Εγώ είμαι άυπνη σχεδόν, η μικρή είχε όρεξη χθες το βράδυ, κοιμήθηκε 4-5:15 και 6:45-7:15 οπότε κουτουλάω. Να σας ρωτήσω τις δευτερομανούλες ή όσες ξέρετε, βάζω την μικρή να ρευτεί (με τα χιλια ζορια γιατί την παίρνει ο υπνος και αφού ρευτεί δεν κοιμάται), την κρατάω όρθια και μετά από λιγο την βάζω για υπνο και επειδή είναι ανήσυχη βγάζει γαλατάκι. Οπότε την βάζω συνάεχεια στο πλάι. Εσείς πως τα βάζετε να κοιμούνται; Ανάσκελα πότε τα βάζετε να ξεπιαστούν;

Μαράκι έχεις γενέθλια; Χιλιόχρονη!!! Με το καλό το λουλούδι σου!
Δεν σε έχω στο fb στείλε μου pm να σε κάνω add.

Οι υπόλοιπες τι κάνετε; φιλάκια πολλά σε μαμάδες, μωράκια και εγκυούλες! Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 417472 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 417472 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 417472 

maraki_iraklio

maraki_iraklio
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maimou2009 έγραψε:Γεια σας,για σας!asteraki να σας ζησει!
Χθες η νυχτα κας ηταν δύσκολη.2:30 ξύπνησε η μικρη κ ήπιε ετσι για τη λιγουρα 50 μλ.3:30 ξυπνάει η μεγαλη κ μεχρι τις 5:00 έτρωγε,γιατι ειναι κ δύσκολη στο φαγητο,πανω που λεω χόρτασε κ την βαζω στην καλαθουνα ξυπνάει κ πιπιλαει τα χερια της κ αντε παλι να την ταισω,την παιρνει ο υπνος την ωρα που τρωει!στις 5:00 λοιπον ξαναξυπναει η μικρη για να φάει.ξυπναω κι εγω τον αντρα μου,παρ την του λεω ταΐσει την κ βαλ την στην καλαθουνα παω για υπνο!
Πιπιλα εγω δινω στην μικρη οταν εχει φάει πολυ κ δεν κανει να φάει αλλο. Κατα τα αλλα οταν γκρινιάζουν προσπαθώ να βρω τι τους φταίει.

Πω,πωωωω!Τι πακέτο τραβάς και συ βρε μαιμουδάκι μου!!!Αλλά σε λίγο καιρό θα καμαρώνεις που τα κατάφερες τόσο καλά με τα μωράκια σου!!!Μπράβο σου κοριτσάκι μου και κουράγιο!!!


tsiritri έγραψε:Τσα!!!! Να μαι κ εγω!!!!
Δεν ειχαμε εμφανιση της μπουμπους ακομα αν κ να ειμαι ειλικρινης αρχισα κ εγω να ανυπομονω. Βασικα κουραζομαι πολυ, εχω πεσει λιγακι ψυχολογικα χωρις να ξερω γιατι κ παραβαρυνα....
Σημερα η ζυγαρια έδειξε αλλο ενα πανω κ δε ξερω τι θα κανω τη Δευτερα με το γιατρο Crying or Very sad η που δε θα βαζω η θα τα βαζω 3-3 και στην προκειμενη 4-4!!!!

Μην σκας παιδάκι μου με τα κιλά!!!!Φόβος σου έχει γίνει!!!Γεννάς ανά πάσα στιγμή!!!Και να φωνάξει αύριο ο γιατρός...πόση ώρα??
Εμένα πάντως τις τελευταίες 2 φορές δεν με ζύγισε..απλά με ρώτησε πόσα κιλά είμαι!


Το χω ριξει στις σβουρες, ολο λεω θα βαλω κωλο κατω να ξεκουραστω κ ολο σβουριζω...

Σβούριζε τώρα που μπορείς!!!Λίγο μας έμεινε!

Αστερακι μου να σας ζησει κοριτσακι μου ο παιδαρος σας!!!! 4 κιλα σχεδον??? Φτου φτου φτου!!!! Να ειναι γερος κ τυχερος κ να σας γεμιζει ευτυχια!!!!

Μαρακι μου κρητικο Χρονια Πολλα κοριτσακι μου!!! Να τα εκατοστησεις, να εισαι παντα γερη και ευτυχισμενη και με το καλο το γοργονακι σου να σε κανει μια πολυ χαρουμενη μαμα!!!!

Ευχαριστώ πολύ Ριτσάκι μου και σου ανταποδίδω τις ευχές!!!

Ιωαννα μεγεια τα πραγματακια!!!!
Χοανη αληθεια τι μεγεθος πηρες?

Σοφιαααα τι λες για αυριο??? Τα βγάζουμε??? Ειναι μια καλη μερα νομίζω Laughing Laughing Laughing 

Παραμυθενια μου πως ειστε? Πως πηγε το πρωτο σου μαθηματακι μετα τη γεννα???

Εβινακι εσυ? Με τα δεκατα τι εγινε? Οι θηλες πως πανε?

Μαιμουδακι μου εγινε κ η μεγαλη φαγανουλα???

Αληθεια απο αποστειρωτη κοριτσια τι εχετε παρει? Κ για το ζεσταμα? Πηρατε αλλο σκευος η το ζεσταίνετε καπως αλλιως το γαλα?

Αποστειρωτή εγώ πήρα Avent Philips έχει τις καλύτερες κριτικές και σε 6 λεπτά τελειώνει η αποστείρωση.Πήρα και ένα θερμό και έναν θερμαντήρα...αχρείαστα να'ναι αφού στόχος μας είναι ο αποκλειστικός θηλασμός!!!

Γιουλακι μου αντε τη μπεμπα να το καταλαβω, τον Κωνσταντίνο καλε που να τον χωσεις παλι μεσα???? Laughing Laughing Laughing 
maria-lar έγραψε:ΚΑλησπέρα κορίτσια μου, τι κάνετε;
Εγώ είμαι άυπνη σχεδόν, η μικρή είχε όρεξη χθες το βράδυ, κοιμήθηκε 4-5:15 και 6:45-7:15 οπότε κουτουλάω. Να σας ρωτήσω τις δευτερομανούλες ή όσες ξέρετε, βάζω την μικρή να ρευτεί (με τα χιλια ζορια γιατί την παίρνει ο υπνος και αφού ρευτεί δεν κοιμάται), την κρατάω όρθια και μετά από λιγο την βάζω για υπνο και επειδή είναι ανήσυχη βγάζει γαλατάκι. Οπότε την βάζω συνάεχεια στο πλάι. Εσείς πως τα βάζετε να κοιμούνται; Ανάσκελα πότε τα βάζετε να ξεπιαστούν;

Μαράκι έχεις γενέθλια; Χιλιόχρονη!!! Με το καλό το λουλούδι σου!
Δεν σε έχω στο fb στείλε μου pm να σε κάνω add.

Ευχαριστώ πολύ Μαράκι μου γλυκό!!!!Σου στέλνω!!!!

Οι υπόλοιπες τι κάνετε; φιλάκια πολλά σε μαμάδες, μωράκια και εγκυούλες! Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 417472 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 417472 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 417472 

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiritri,
μη χάνεσαι, παιδί μου!
Έχεις δώκει πουθενά το τελέφωνό σου;

Πήρα το στάνταρ μέγεθος (έχει συνολικά 4, το στάνταρ είναι το 2) γιατί απ' ότι κατάλαβα διαθέτω μέσο όρο θηλής (έκανα στριπτήζ στην υπάλληλο) Laughing 

Μην αγοράζεις αποστειρωτή από τώρα για να έχεις για καβάτζα για τις αλλαγές! Εγώ πήρα με δωροεπιταγή που μου είχαν δώκει για το γάμο μου έναν Philips Avent 3 σε 1. Στέλνεις και τον άντρα να τον αγοράσει, άμα θες Wink 
Είναι μεγάλος και χωράει και μεγάλα μπιμπερό, για αυτό τον προτίμησα.

maria-lar,
νομίζω πως αν σου βγάζει γουλίτσες, καλύτερα στο πλάι για να αισθάνεσαι ασφάλεια κι εσύ! Μία από τη μία μεριά, μία από την άλλη!

maria-lar

maria-lar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioazon έγραψε:tsiritri,
μη χάνεσαι, παιδί μου!
Έχεις δώκει πουθενά το τελέφωνό σου;

Πήρα το στάνταρ μέγεθος (έχει συνολικά 4, το στάνταρ είναι το 2) γιατί απ' ότι κατάλαβα διαθέτω μέσο όρο θηλής (έκανα στριπτήζ στην υπάλληλο) Laughing 

Μην αγοράζεις αποστειρωτή από τώρα για να έχεις για καβάτζα για τις αλλαγές! Εγώ πήρα με δωροεπιταγή που μου είχαν δώκει για το γάμο μου έναν Philips Avent 3 σε 1. Στέλνεις και τον άντρα να τον αγοράσει, άμα θες Wink 
Είναι μεγάλος και χωράει και μεγάλα μπιμπερό, για αυτό τον προτίμησα.

maria-lar,
νομίζω πως αν σου βγάζει γουλίτσες, καλύτερα στο πλάι για να αισθάνεσαι ασφάλεια κι εσύ! Μία από τη μία μεριά, μία από την άλλη!
Ετσι την βάζω εναλλάξ, φοβάμαι ανάσκελα. Είναι ζωηρή και χτυπιέται συνέχεια. Πως να την εμπιστευτώ για ανάσκελα;

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria-lar έγραψε:
ioazon έγραψε:tsiritri,
μη χάνεσαι, παιδί μου!
Έχεις δώκει πουθενά το τελέφωνό σου;

Πήρα το στάνταρ μέγεθος (έχει συνολικά 4, το στάνταρ είναι το 2) γιατί απ' ότι κατάλαβα διαθέτω μέσο όρο θηλής (έκανα στριπτήζ στην υπάλληλο) Laughing 

Μην αγοράζεις αποστειρωτή από τώρα για να έχεις για καβάτζα για τις αλλαγές! Εγώ πήρα με δωροεπιταγή που μου είχαν δώκει για το γάμο μου έναν Philips Avent 3 σε 1. Στέλνεις και τον άντρα να τον αγοράσει, άμα θες Wink 
Είναι μεγάλος και χωράει και μεγάλα μπιμπερό, για αυτό τον προτίμησα.

maria-lar,
νομίζω πως αν σου βγάζει γουλίτσες, καλύτερα στο πλάι για να αισθάνεσαι ασφάλεια κι εσύ! Μία από τη μία μεριά, μία από την άλλη!
Ετσι την βάζω εναλλάξ, φοβάμαι ανάσκελα. Είναι ζωηρή και χτυπιέται συνέχεια. Πως να την εμπιστευτώ για ανάσκελα;
Και ανάσκελα να είναι, θα γυρίσει το κεφαλάκι της στο πλάι αντανακλαστικά αν της έρθει γουλίτσα!
Μην ανησυχείς. Άμα κάθεται ήσυχη στο πλάι, άστην στο πλάι.
Σε λίγο θα αρχίζει να γυρίζει και μόνη της, θα δεις!
Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 654316 

maria-lar

maria-lar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioazon έγραψε:
maria-lar έγραψε:
ioazon έγραψε:tsiritri,
μη χάνεσαι, παιδί μου!
Έχεις δώκει πουθενά το τελέφωνό σου;

Πήρα το στάνταρ μέγεθος (έχει συνολικά 4, το στάνταρ είναι το 2) γιατί απ' ότι κατάλαβα διαθέτω μέσο όρο θηλής (έκανα στριπτήζ στην υπάλληλο) Laughing 

Μην αγοράζεις αποστειρωτή από τώρα για να έχεις για καβάτζα για τις αλλαγές! Εγώ πήρα με δωροεπιταγή που μου είχαν δώκει για το γάμο μου έναν Philips Avent 3 σε 1. Στέλνεις και τον άντρα να τον αγοράσει, άμα θες Wink 
Είναι μεγάλος και χωράει και μεγάλα μπιμπερό, για αυτό τον προτίμησα.

maria-lar,
νομίζω πως αν σου βγάζει γουλίτσες, καλύτερα στο πλάι για να αισθάνεσαι ασφάλεια κι εσύ! Μία από τη μία μεριά, μία από την άλλη!
Ετσι την βάζω εναλλάξ, φοβάμαι ανάσκελα. Είναι ζωηρή και χτυπιέται συνέχεια. Πως να την εμπιστευτώ για ανάσκελα;
Και ανάσκελα να είναι, θα γυρίσει το κεφαλάκι της στο πλάι αντανακλαστικά αν της έρθει γουλίτσα!
Μην ανησυχείς. Άμα κάθεται ήσυχη στο πλάι, άστην στο πλάι.
Σε λίγο θα αρχίζει να γυρίζει και μόνη της, θα δεις!  
Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 654316 
Δεν κάθεται ήσυχη αυτό είναι το θέμα. Και στο πλάι που τη βάζω γυρνάει το κεφάλι της προς τα πάνω και γυρνάει και το χερι της να έρθει ανάσκελα μερικές φορές. Και τη σφηνώνω με την κουβερτούλα της από πίσω.

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μήπως την τσαντίζεις;

Είναι 1 μηνός. Νομίζω μπορεί πια να έχει άποψη για το πώς θέλει να κοιμάται.

Για πείτε και οι δευτερομανούλες!

maria-lar

maria-lar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioazon έγραψε:Μήπως την τσαντίζεις;

Είναι 1 μηνός. Νομίζω μπορεί πια να έχει άποψη για το πώς θέλει να κοιμάται.

Για πείτε και οι δευτερομανούλες!

χαχαχαχαχαχα λες;
Οχι είναι νευρική σαν τη μανούλα της. Ετσι ήμουν κι εγώ μωρό, ασύχαστη. Crying or Very sad 
Πάω για νανάκια. Οσο προλαβαίνω. Με το που παίρνει είδηση οτι ξάπλωσα αρχίζει και γκρινιάζει κι αν δεν γίνει το δικό της τσιρίζει. Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maria-lar έγραψε:
ioazon έγραψε:Μήπως την τσαντίζεις;

Είναι 1 μηνός. Νομίζω μπορεί πια να έχει άποψη για το πώς θέλει να κοιμάται.

Για πείτε και οι δευτερομανούλες!
χαχαχαχαχαχα λες;
Οχι είναι νευρική σαν τη μανούλα της. Ετσι ήμουν κι εγώ μωρό, ασύχαστη. Crying or Very sad 
Πάω για νανάκια. Οσο προλαβαίνω. Με το που παίρνει είδηση οτι ξάπλωσα αρχίζει και γκρινιάζει κι αν δεν γίνει το δικό της τσιρίζει. Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 
Χαχαχαχαχαχα σου λεει που πας κοπελια να ξεκουραστεις;;;;;;Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 

Τσιριτρι μου αυριο Σαββατο λες ε;Βρε καλα θα ηταν αλλα.... δε βολευει εχουμε ντερμπι αυριο....και Τριτη champion league θα πρεπει στο δρομο για το Ρεα να σταματησω Καραισκακη να παρω και το γιατρο μαζι!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sophia έγραψε:
maria-lar έγραψε:
ioazon έγραψε:Μήπως την τσαντίζεις;

Είναι 1 μηνός. Νομίζω μπορεί πια να έχει άποψη για το πώς θέλει να κοιμάται.

Για πείτε και οι δευτερομανούλες!
χαχαχαχαχαχα λες;
Οχι είναι νευρική σαν τη μανούλα της. Ετσι ήμουν κι εγώ μωρό, ασύχαστη. Crying or Very sad 
Πάω για νανάκια. Οσο προλαβαίνω. Με το που παίρνει είδηση οτι ξάπλωσα αρχίζει και γκρινιάζει κι αν δεν γίνει το δικό της τσιρίζει. Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 679259 
Χαχαχαχαχαχα σου λεει που πας κοπελια να ξεκουραστεις;;;;;;Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 215994 

Τσιριτρι μου αυριο Σαββατο λες ε;Βρε καλα θα ηταν αλλα.... δε βολευει εχουμε ντερμπι αυριο....και Τριτη champion league θα πρεπει στο δρομο για το Ρεα να σταματησω Καραισκακη να παρω και το γιατρο μαζι!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 
lolololololol

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω στο πλάι τις Βαζω αλλα καμια φορα τις βρίσκω ανάσκελα!τωρα φοράω τη μικρη κ κοιμαται.με δυσκολεύει η ουρα του sling ολο την απλώνω κ ολο μου μαζεύετε αλλα τα καταφέρνω.

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maimou2009 έγραψε:Κι εγω στο πλάι τις Βαζω αλλα καμια φορα τις βρίσκω ανάσκελα!τωρα φοράω τη μικρη κ κοιμαται.με δυσκολεύει η ουρα του sling ολο την απλώνω κ ολο μου μαζεύετε αλλα τα καταφέρνω.
What?
Δεν κατάλαβα!

Πάντως μπορείς να κάνεις ένα skype με την Στέλλα από το asteraki να σου λύσει τα προβλήματα Wink 

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioazon έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κι εγω στο πλάι τις Βαζω αλλα καμια φορα τις βρίσκω ανάσκελα!τωρα φοράω τη μικρη κ κοιμαται.με δυσκολεύει η ουρα του sling ολο την απλώνω κ ολο μου μαζεύετε αλλα τα καταφέρνω.
What?
Δεν κατάλαβα!

Πάντως μπορείς να κάνεις ένα skype με την Στέλλα από το asteraki να σου λύσει τα προβλήματα Wink 
Η ουρα πρεπει να ειναι απλωμένη στον κρίκο κ ανάλογος σφιγγεις ή χαλαρωνεις το σημείο που θέλεις.εμενα η ουρα μου μαζεύεται .

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maraki lar egw ayto pou 3erw einai oti apagoreyetai ston ypno anaskela to paidi..egw thn vazw mia apo to ena mia apo to allo pleyro! kai otan einai 3upnia meta to fah kai afoy exoyme ala3ei kai reytei panw apo ola thn vazw mproumita na 3epiastei 5 leptakia kai meta ligaki sto krevati ths anaskela gia ton idio logo otan omws einai gia nani sto plai ! SHMERA TO PROI EPATHA TO E3HS ENW THN TAISA REYTIKE DYO FORES KIOLAS THN ALA3A THN VAZW GIA YPNO "STO PLAI ENNOEITE" 3APLWNW KAI EGW META APO KANA TETARTO AKOUW KATI SAN PNI3IMO KAI VRAXNIASMA MAZI THN KOITAW KAI EIXE GOULIA..EPATHA SOK! LEW PALY KALA POU THN EIXA PLAI ALLA FANTASTHTE EIXE REYTEI KAI DYO FORES1 TO HTHIKO DHDAGMA DEN EINAI NA EXEIS EMPISTOSYNH!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eva evaki έγραψε:maraki lar egw ayto pou 3erw einai oti apagoreyetai ston ypno anaskela to paidi..egw thn vazw mia apo to ena mia apo to allo pleyro! kai otan einai 3upnia meta to fah kai afoy exoyme ala3ei kai reytei panw apo ola thn vazw mproumita na 3epiastei 5 leptakia kai meta ligaki sto krevati ths anaskela gia ton idio logo otan omws einai gia nani sto plai ! SHMERA TO PROI EPATHA TO E3HS ENW THN TAISA REYTIKE DYO FORES KIOLAS THN ALA3A THN VAZW GIA YPNO "STO PLAI ENNOEITE" 3APLWNW KAI EGW META APO KANA TETARTO AKOUW KATI SAN PNI3IMO KAI VRAXNIASMA MAZI THN KOITAW KAI EIXE GOULIA..EPATHA SOK! LEW PALY KALA POU THN EIXA PLAI ALLA FANTASTHTE EIXE REYTEI KAI DYO FORES1 TO HTHIKO DHDAGMA DEN EINAI NA EXEIS EMPISTOSYNH!
eva evaki,
αυτό που συστήνεται πια είναι το ανάσκελα!

Ιδού τι λέει ο Παπαβέντσης

Αντιγράφω το αντίστοιχο κομμάτι:

Οι γονείς μπορούν να κάνουν τα εξής:
1. Να τοποθετούν το βρέφος τους για ύπνο ΑΝΑΣΚΕΛΑ, με την πλάτη στο στρώμα, ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. Τα βρέφη έως ενός έτους θα πρέπει πάντα να τοποθετούνται για ύπνο ανάσκελα και κατά τη διάρκεια της ημέρας και κατά τη νύχτα. Για ένα υγιές, φυσιολογικό βρέφος, ο ύπνος στα πλάγια είναι περισσότερο επικίνδυνος από τον ύπνο ανάσκελα. Μην χρησιμοποιείτε σφηνάκια στον ύπνο των βρεφών για τοποθέτησή τους σε πλάγια θέση. Ωστόσο, εάν το βρέφος σας έχει γυρίσει από ανάσκελα στα πλάγια ή μπρούμυτα από μόνο του, μπορείτε να το αφήσετε σε αυτήν την θέση, εάν έχει φτάσει στην αναπτυξιακή ηλικία που μπορεί να γυρίσει στα πλάγια ή μπρούμυτα (συνήθως μετά τους πρώτους 3-4 μήνες ζωής). Εάν το μωρό σας πέσει για ύπνο στο καρεκλάκι αυτοκινήτου, στο καρότσι, στο μάρσιπο ή στο ρηλάξ, θα πρέπει να μεταφερθεί σε μια σταθερή επιφάνεια ύπνου όσο γίνεται πιο σύντομα.

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
sophia έγραψε:

Τσιριτρι μου αυριο Σαββατο λες ε;Βρε καλα θα ηταν αλλα.... δε βολευει εχουμε ντερμπι αυριο....και Τριτη champion league θα πρεπει στο δρομο για το Ρεα να σταματησω Καραισκακη να παρω και το γιατρο μαζι!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 
Laughing Laughing Laughing Laughing ε ρε τι εχουμε παθει με αυτους τους αντρες!!!! Κ αντε ο αντρας σου, ο γιατρος????
Ευτυχως ο δικος μου δεν ειναι φαν, σε αντιθεση με το μπαμπα μου κ τον αδερφό μου ... Κ εγω ρτσι ημουν δηλ αλλα με τον αμπαλο που πετυχα το εκοψα σιγα σιγα Laughing 

Μαρακι μου αστα πιο πολυ αγχος με το γιατρο κ τα κιλα παρά με τη γεννα! Δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!!!
Πως θα γιορτασεις σημερα αληθεια???

Ιωαννα φανταζομαι ειναι η χοανη 24 αρα, αν θυμαμαι καλα αυτη ειχα δει ως 2. Τα αλλα ανταλλακτικα τα πηρα κ γω, μονο τη χοανη δεν πηρα. Μου χουν δωσει μια 24αρα ισως την απολυμανω κ τη χρησιμοποιησω, το σκεφτομαι.

Εχω μωρε κ εγω τα κουπονια απο το πρεναταλ πουπηραμε το καροτσι κ ειναι σχεδον 90 ευρω κ ισχυουν μεχρι 14/11 γιαυτο σκεφτομουν να παρω βραστηρα. Πηγα χτες αλλα ακρη δεν εβγαλα. Ο 3 σε 1 τι αλλο κανει δηλαδη?

Ιωαννα σου στελνω πμ!

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
DEN 3ERW RE KORITSIA O KATHENAS LEEI TO MAKRY TOY KAI TO KONTO TOU KAI DEN 3EREIS TI NA PISTEPSEIS...EMENA MOU EIPAN 3EKATHARA MEXRI NA 40 HSEI APAGOREYETAI ANASKELA GT DEN EXEI THN ANTANAKLASTIKH KINHSEI NA KANEI TO KEFALI STO PLAI SE PERIPTOSH GOULIAS H EMETOY! TI NA PW! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 
KAI OSO GI ATHN PIPILA OSES THYLAZETAI APOKLISTIKA 3ERW EPISEIS OTI APAGOREYETAI .. APO MAIES KAI PAIDIATRO..
EGW POU THS DINW KAI MPIMPERO DEN APAGOREYETAI GT EXEI MATHEI STHN PIPILA ASE POY OPOY VREI DAXTYLO XERIA MANIKIA H DIKIA MOU ROYFAEI...!PIPILIES OLOKLHRES MOU KANEI EMENA APO XERI DEN TO SYZHTW KALUTERA PIPILA!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiritri,
για σένα δουλεύω
Παρουσίαση του αποστειρωτή

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Paramythenia έγραψε: Το ξέρω ότι δεν πρέπει να δώσουμε πιπίλα τουλάχιστον μέχρι να σαραντίσει το μωρό αλλά έχετε σκεφτεί να δώσετε; Θα προτιμήσετε να βάλει χέρι; Είναι όντως προτιμότερο; Σε λιγότερο από 20 ημέρες θα επιστρέψω στη δουλειά και  δεν ξέρω τι να κάνω... Πώς θα καταφέρνω το πρωί να είμαι μόνη με το μωρό και να διαβάζω, να διορθώνω, να κάνω δουλίτσες; Υπάρχουν φορές που τη βάζω στο λίκνο να κοιμηθεί και αυτή γκρινιάζει οπότε τη σηκώνω, την κρατάω, τη θηλάζω ή της τραγουδάω λιγάκι... Όταν σαραντήσει όμως δε θα μπορώ να ασχολούμαι μόνο με αυτή...Crying or Very sad  Ουφ αγχώθηκα... Τι θα κάνω;
 
και γω προσπαθησα να της δωσω πιπιλα γτ οποτε εκλαιγε αυτη, εκλαιγε και ο Κων.νος (ο ψυχοπονιαρης μου), και τωρα οποτε κλαιει αυτη ξυπναει ο Κων.νος.αλλα ΔΕΝ παιρνει πιπιλα.ΚΑΜΙΑ. ουτε nuk, ουτε chicco, ουτε καμία. με το ζόρι λίγο παιρνει της MAM την start(0-2 μηνων, όχι την κανονικη 0-6 μηνων), και μία σουηδικη νομιζω που ειναι για πρόωρα difrax νομιζω λεγεται...!!κοιτα, εγω στη φαση που ειμαι (που δινω ξενο εννοω), δινω πιπιλα...αλλα εσυ που τα πας τοσο καλα με το θηλασμο, θα ελεγα καλυτερα να την αποφυγεις!!εγω θα προτεινα sling για να εχεις τα χερια σου ελευθερα και να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.συμφωνω απολυτα με την σοφια. καλυτερα πιπιλα παρα χερια στο στομα πάντως. η πιπιλα κόβεται, τα χερια πιο δυσκολα...
 
tsiritri έγραψε:Τσα!!!! Να μαι κ εγω!!!!
Δεν ειχαμε εμφανιση της μπουμπους ακομα αν κ να ειμαι ειλικρινης αρχισα κ εγω να ανυπομονω. Βασικα κουραζομαι πολυ, εχω πεσει λιγακι ψυχολογικα χωρις να ξερω γιατι κ παραβαρυνα....
αν προσθεσεις και το άγχος νομιζω οτι απαντησες απο μόνη σου ηδη στο γιατι εχεις πεσει ψυχολογικά..!!!υπομονη κοριτσάκι μου...!!η μικρουλα σου ειναι on her way!!

Σοφιαααα τι λες για αυριο??? Τα βγάζουμε??? Ειναι μια καλη μερα νομίζω Laughing Laughing Laughing 
Σαββατογεννημενες???τελεια!!και γω σαββατο γεννηθηκα!!! :p

Αληθεια απο αποστειρωτη κοριτσια τι εχετε παρει? Κ για το ζεσταμα? Πηρατε αλλο σκευος η το ζεσταίνετε καπως αλλιως το γαλα?
εχω τον αποστειρωτη 6 μπιμπερο της chicco και τον θερμαντηρα της chicco...τελικα ειμαι fan της chicco...!!!

Γιουλακι μου αντε τη μπεμπα να το καταλαβω, τον Κωνσταντίνο καλε που να τον χωσεις παλι μεσα???? Laughing Laughing Laughing 
 
κι ομως ριτσακι μου, η μπεμπα ειναι τοοοοοοσο ησυχη η μικρουλα μου, που δε με κουραζει σχεδον καθολου....ο μεγαλος ειναι το θηριο...!!!σπρωξε σπρωξε θα χωρεσει, που θα παει..εδω η αλλη γεννησε οκτάδυμα..!!χαχαχαχα
 
sophia έγραψε:και Τριτη champion league θα πρεπει στο δρομο για το Ρεα να σταματησω Καραισκακη να παρω και το γιατρο μαζι!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 25 235182 
χαχαχαχ τουλαχιστον δε θα χρειαστει να τον ψαχνεις...θα ξερεις ΣΙΓΟΥΡΑ που ειναι!!! 
 
eva evaki έγραψε:maraki lar egw ayto pou 3erw einai oti apagoreyetai ston ypno anaskela to paidi..egw thn vazw mia apo to ena mia apo to allo pleyro! kai otan einai 3upnia meta to fah kai afoy exoyme ala3ei kai reytei panw apo ola thn vazw mproumita na 3epiastei 5 leptakia kai meta ligaki sto krevati ths anaskela gia ton idio logo otan omws einai gia nani sto plai ! SHMERA TO PROI EPATHA TO E3HS ENW THN TAISA REYTIKE DYO FORES KIOLAS THN ALA3A THN VAZW GIA YPNO "STO PLAI ENNOEITE" 3APLWNW KAI EGW META APO KANA TETARTO AKOUW KATI SAN PNI3IMO KAI VRAXNIASMA MAZI THN KOITAW KAI EIXE GOULIA..EPATHA SOK! LEW PALY KALA POU THN EIXA PLAI ALLA FANTASTHTE EIXE REYTEI KAI DYO FORES1 TO HTHIKO DHDAGMA DEN EINAI NA EXEIS EMPISTOSYNH! ]
και μενα βγαζει γαλατακι πολλες φορες. εγω προσωπικα φοβαμαι ΠΑΡΑ πολυ να την κοιμισω ανασκελα.και τον Κων.νο, και τωρα τη μικρη στο πλαι τα κοιμιζω, μια απ τη μια πλευρα και μετα απ την αλλη, και απλα μεσα στη μερα που ειμαι ξυπνητή την βαζω και ανασκελα και μπρουμυτα να ξεπιανεται...!!

maraki_iraklio

maraki_iraklio
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ακριβώς αυτόν τον αποστειρωτή πήρα και γω!!!

Όσο για την θέση στον ύπνο εγώ έχω ξαναπεί ότι πολύ με προβληματίζει!!!
Απορώ γιατί δεν αποφασίζουν όλοι παιδίατροι πια μια από τις 2 να ξέρουμε στα σίγουρα!!!Οι μισοί και παραπάνω υποστηρίζουν την θέση στο πλάι και οι υπόλοιποι ανάσκελα!!!Βγάλε τώρα εσύ ταλαίπωρη μάνα την απόφαση!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις