Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
51 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 51 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Εμπλεξα με τη νονα! Empty Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Δεκ 26, 2013 11:10 pm

bebaki

bebaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?

2Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Δεκ 26, 2013 11:16 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εξαρτάται από τη σχέση που έχετε με τη νονά. Εμένα η κουμπάρα μου με άφησε κ τα διάλεξα μόνη!

3Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Δεκ 26, 2013 11:21 pm

anpap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Kalimera!!kata ti gnwmi m ola mazi tha prepei na ta dialegete!!

4Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Δεκ 26, 2013 11:25 pm

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bebaki έγραψε:Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?

Να σου πώ την αλήθεια δεν ήξερα ότι πάνε ξεχωριστά από τα βαφτιστικά...Όταν έγινα νονά,πήγαν όλα μαζί πακέτο...Μαρτυρικά,λαμπάδες,λαδόπανα,κλπ κλπ...

5Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Δεκ 26, 2013 11:26 pm

bebaki

bebaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και μενα η κουμπαρα μου που μας παντρεψε (κολλητη μου) μου ειχε πει "Αυτο ειναι το μπατζετ μου παρτο και καντο οτι θελεις!"
Τωρα η νονα (Κουνιαδια μου) απλα μου ηρθε μια μερα και μου λεει "επειδη τα μαρτυρικα ειναι της νονας θα τα παρω εγω απο κει που πηρα και της δικης μου κορης και θα φτιαξω τα ιδια" προσπαθησα να της πω με ευγενικο τροπο οτι εχω δει εγω καποια που μαρεσουν αλλα ηταν καθετη!  Εμπλεξα με τη νονα! 679259 

6Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Δεκ 26, 2013 11:36 pm

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γιατί βρε κορίτσι μου δίνεις τόση βαρύτητα σε αυτό;Νομίζω ότι η κοπέλα χαίρεται και θέλει να τα κάνει με τα χεράκια της για το βαφτιστήρι της & ανηψάκι της.Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε απασχολεί νομίζω...Αρκεί να αγαπάει το παιδάκι σου σαν να είναι δικό της και να είναι πάντα δίπλα του.

7Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:07 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ  ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΑΠΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΖΗΤΑΝΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΜΟΝΟΣ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ

8Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:11 am

bebaki

bebaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Απ οτι εμαθα εχει υποχρεωση σ αυτην που φτιαχνει τα μαρτυρικα και θελει να την βγαλει στην δικη μου βαφτιση.
Ξερεις τι γινεται?Ενα παιδι το εχω..και θελω να τα εχω ολα τελεια στην βαφτιση του..και θα βαλω ιδια μαρτυρικα με την βαφτιση της αλλης?Για ποιο λογο?Ασε που θα ερθουν οι ιδιοι καλεσμενοι που ειχαν παει στην δικη της βαφτιση και θα δουν τα ιδια πραγματα.
Αν μου ελεγε "εχω μια κοπελα που φτιαχνει μαρτυρικα,θες να δουμε μηπως σαρεσουν να παρουμε απο κει?" ετσι ναι θα το κανα..αλλα οχι επειδη τα πληρωνεις εσυ,με το στανιο να παρω αυτα που θελεις!Μην σωσεις και τα πληρωσεις,τα πληρωνω εγω!
Τα πηρα τωρα!  Razz  tongue 

9Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:14 am

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bebaki έγραψε:Απ οτι εμαθα εχει υποχρεωση σ αυτην που φτιαχνει τα μαρτυρικα και θελει να την βγαλει στην δικη μου βαφτιση.
Ξερεις τι γινεται?Ενα παιδι το εχω..και θελω να τα εχω ολα τελεια στην βαφτιση του..και θα βαλω ιδια μαρτυρικα με την βαφτιση της αλλης?Για ποιο λογο?Ασε που θα ερθουν οι ιδιοι καλεσμενοι που ειχαν παει στην δικη της βαφτιση και θα δουν τα ιδια πραγματα.
Αν μου ελεγε "εχω μια κοπελα που φτιαχνει μαρτυρικα,θες να δουμε μηπως σαρεσουν να παρουμε απο κει?" ετσι ναι θα το κανα..αλλα οχι επειδη τα πληρωνεις εσυ,με το στανιο να παρω αυτα που θελεις!Μην σωσεις και τα πληρωσεις,τα πληρωνω εγω!
Τα πηρα τωρα!  Razz  tongue 

Ηρέμισε και η λύση είναι να της μιλήσεις ανοιχτά.Ίσως άδικα να "τα παίρνεις".

10Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:17 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σου πω εγω πως το βλεπω.επειδη ειναι δωρο της νονας στο μικρο θα μπορουσε κ αυτη να τα διαλεξει.για να το πω πιο σωστα νομιζω πως η πρωτη γνωμη στο τι θα αγπρασει ειναι της νονας/του νονου κ επειτα αν θελει μπορει να παρει κ την γνωμη της μαμας.εμενα η αδερφη μου αν κ. πηγαμε μαζι τα διαλεξε ολα μονη της(κ ομολογω πως πηρε τα πιο ομορφα)ενω στη δευτερη κορη μου ο κουμπαρος δεν σκαμπαζει μου εστειλε μαζι την κοπελα του αλλα ολα τα διαλεξα εγω αφου πηρα το ok του.
Κοιτα τα μαρτυρικα δεν ειναι κατι που θα σας μεινει οπως τα ρουχαλακια κ ο σταυρος ε αστην μην δημιουργιθει προβλημα τωρα για το τιποτα!!!με το καλο η βαφτηση σας!

11Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:22 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bebaki έγραψε:Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?

εννοειται!!! οπως επισης και ολα τα υπολοιπα που ειναι δικη της ευθυνη! λαμπαδες, λαδοπανα, βαφτιστικα κλπ. δες το διαφορετικα! εσυ ζητησες την γνωμη της για το ποια εκκλησια ή ποια προσκλητηρια και μπομπονιερες θα διαλεξεις? γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο για εκεινη? επισης μην ξεχνας οτι μπορει να εχει συγκεκριμενο budget για τα εξοδα της βαφτισης. Ειναι παραμετρος που πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψιν!

12Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:27 am

bourboulithra

bourboulithra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
2 φορες εγινα νονα,το μονο που με ειπε η κουμπαρα μου ειναι "το μοναδικο που με νοιαζει ειναι ο σταυρος που θα μεινει.παρε οοοτι αλλο θελεις αλλα μην ξοδευεις πολλα λεφτα".

οταν εγινε ο αδερφος μου νονος μου η κουμπαρα(γυναικα του κολλητου του) τον ειπε παμε να παρουμε μαζι τα ρουχα να τα διαλεξω εγω,και πεταχτηκε ο παππους του μωρου και λεει "Λιτσα δεν εχεις καμια δουλεια με τα βαφτιστικα εσυ,ολα ειναι στο χερι του νονου,θα παει και θα παρει οτι θελει"

δε μενει τιποτα για μετα ωστε να καθεσαι να σκας,το μονο που μπορεις να "επεμβεις"κ αυτο με επιφυλαξη ειναι ο σταυρος,που θα μεινει μια ζωη.

13Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:28 am

bourboulithra

bourboulithra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
darsel έγραψε:
bebaki έγραψε:Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?

εννοειται!!! οπως επισης και ολα τα υπολοιπα που ειναι δικη της ευθυνη! λαμπαδες, λαδοπανα, βαφτιστικα κλπ. δες το διαφορετικα! εσυ ζητησες την γνωμη της για το ποια εκκλησια ή ποια προσκλητηρια και μπομπονιερες θα διαλεξεις? γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο για εκεινη? επισης μην ξεχνας οτι μπορει να εχει συγκεκριμενο budget για τα εξοδα της βαφτισης. Ειναι παραμετρος που πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψιν!

ακριβως!

14Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:31 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
H νονά διαλέγει. Μη σκας.

15Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 12:43 am

anatoligew

anatoligew
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κ εγω ξερω οτι κανονικα η νονα τα διαλεγει ολα.Το οτι οι γονεις θελουν να επιλεξουν τα της βαφτισης νομιζω οτι γινεται τα τελευταια χρονια κ μονο εαν συμφωνει κ ο/η νονος/νονα.Με το καλο η βαφτιση σας.!!

16Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 1:26 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bebaki έγραψε:Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?
Η νονά διαλέγει μαρτυρικά, λαμπάδες, λαδόπανα, βαφτιστικά. Η μαμά διαλέγει εκκλησία, προσκλητήρια, μπουμπουνιέρες, γλυκά.

bebaki έγραψε:Τωρα η νονα (Κουνιαδια μου) απλα μου ηρθε μια μερα και μου λεει "επειδη τα μαρτυρικα ειναι της νονας θα τα παρω εγω απο κει που πηρα και της δικης μου κορης και θα φτιαξω τα ιδια" προσπαθησα να της πω με ευγενικο τροπο οτι εχω δει εγω καποια που μαρεσουν αλλα ηταν καθετη!  Εμπλεξα με τη νονα! 679259 
Η νονά είναι σωστή. Εσύ είσαι λάθος. Σόρρυ.

17Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 2:03 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
επειδη είμαι παθούσα και αυτο το θέμα με χτυπάει στα νεύρα...θα πω απλα οτι η νονά /νονός δεν είναι απλα κάποιος που θα σας καλύψει τα εξοδα της βαφτισης και εσεις θα επιλεξετε οτι θελετε! μπορει αν θελει να τα διαλεξει ολα μονη της και να τα δεις απλα στην εκκλησια..αν ζητησει τη γνωμη σου θα ειναι πραγματικα απο την καλη της την καρδια! εγω ετσι ηθελα να κανω και την πηρα μαζι μου για να δω παμω κατω τι θελει..ζητουσε μονο μαρκες..και οταν τα εκλεισα στο μαγαζι που ουσιαστικα με πηγε σηκωτη μετα πηγε με ολο της το σοι και τα αλλαξε γιατι οπως μου ειπε δεν τους αρεσαν και μου ελεισε πραγματα που ξεπερνουσαν το χιλιαρικο χωρις ακομα να παρουμε τις μπομπο! εγω ηθελα να γινω νονα γιατι ηθελα να εχω τη σχεση που εχω με τη νονα μου και οχι για να καλυψω τη ματαιοδοξια της μανας! γνωμη μου αν δεν θελεις πληρωσε τα εσυ αλλιως θα διαλεξει οτι θελει..και για μενα η φραση δεν μου αρεσει που ειπε μια κοπελα να της πεις(συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ποια) απλα δεν παιζει σαν σεναριο γιατι αυτα που παιρνει ο νονος ουσιαστικα ειναι τα δωρα του στο μωρο και ειναι το λιγοτερο αγενεια να πεις κατι τετοιο! αν ωστοσο ο νονος νοανα πει πηγαινε και διαλεξε τοτε αλλαζει! αχ τα θυμηθηκα και φουντωσα!

χρόνια πολλά είπα?? δεν είπα!!!χρόνια πολλα!

18Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 2:15 am

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έχοντας υπάρξει μάρτυρας παραπόνων και των δύο πλευρών θα πω τα εξής... τα δώρα της νονάς δεν πρέπει να υποτιμηθούν σε καμία των περιπτώσεων, αλλά και το να έχει κάτι ίδιο το παιδί με προηγούμενη βάφτιση και μάλιστα με τους ίδιους καλεσμένους δεν είναι και ότι πιο ονειρεμένο....οπότε με συζήτηση και καλή συνεργασία θα μπορούσατε να λύσετε αυτές τις λεπτομέρειες....

19Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 3:12 am

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bebaki έγραψε:Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?

χωρις να θελω να σε απογοητευσω τα βαπτιστικα ολα τα διαλεγει η νονα και φυσικα οποια θελει εκεινη. και εμεις που βαπτισαμε τον ανιψιο του αντρα μου πηγαμε και πηραμε οτι θελαμε εμεις απ΄λα η κουνιαδα μου μας ειχε πει να παρουμε σε λευκο-σιελ συνδυασμο. μη στεναχβριεσαι δεν πειραζει βρε  Very Happy 

20Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 4:29 am

hmbg


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χρόνια πολλά κι από μένα! Με υγεία και ότι καλύτερο. Εγώ θα γίνω νονά σε λίγους μήνες και με προβληματίζει ο διχασμός αυτός.. Από τη μια σκέφτομαι οτι θέλω να πάρω τα πράγματα που έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου γιατί για μένα είναι το καλύτερο, από την άλλη όμως νομίζω πως πρέπει να ευχαριστήσω και τη μαμά που μου "εμπιστεύεται" τη μικρή μας. Εγώ πχ δεν μπορώ καθόλου το λιλά στις βαπτίσεις, εκείνη το λατρεύει γενικά και το θέλει στη βάπτιση. Νομίζω πως δεν μπορώ να κάνω του κεφαλιού μου αλλά ταυτόχρονα θέλω να υπάρχει και η δική μου πινελιά. Γενικά νομίζω οτι υπάρχει πάντα χρυσή τομή , και ειδικά όταν οι σχέσεις γονιών - νονού είναι ζεστές. Δε θα με πείραζε να μου πει ξέρεις θα θελα κάτι σαν κι αυτό.. Ούτε θα με πειράξει να της πω πάμε να ρίξουμε μια ματιά να ξέρω τι θέλεις..θα με πείραζε όμως να απαιτήσει πράγματα, του στυλ θέλω την τάδε μάρκα και το τάδε σχέδιο και ακόμη περισσότερο να πάει να αλλάξει τα όσα θα είχα ψωνίσει.. Ας μη φτάνουμε στα άκρα, όλες οι νονές και όλοι οι νονοί θέλουμε το καλύτερο για τα μωρά και είναι κρίμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις για πράγματα δευτερευουσας σημασίας. Το σημαντικό είναι η σχέση μας με το μωρό και όχι αν τα μαρτυρικά θα είναι μοναδικά ή τα ρούχα πανάκριβα.. Νομίζω δεν αξίζει καν να στεναχωριέσαι για κάτι τέτοιο Wink 

21Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 4:59 am

ekv

ekv
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bebaki έγραψε:Ρε παιδια η νονα διαλεγει τα μαρτυρικα μονη της?Γιατι μου ηρθε μια μερα και απλα μου ανακοινωσε ποια θα παρει!Ειμαι να σκασω!!!Μηπως ηθηστε και υπερβαλλω?

Προφανώς και διαλέγει η νονά... Εσύ πως το φανταζόσουν δηλαδή; Να διαλέξεις εσύ και να της στείλεις το λογαριασμό;

eirini.pav έγραψε:επειδη είμαι παθούσα και αυτο το θέμα με χτυπάει στα νεύρα...θα πω απλα οτι η νονά /νονός δεν είναι απλα κάποιος που θα σας καλύψει τα εξοδα της βαφτισης και εσεις θα επιλεξετε οτι θελετε! μπορει αν θελει να τα διαλεξει ολα μονη της και να τα δεις απλα στην εκκλησια..

Ακριβώς έτσι είναι...

22Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 5:34 am

bebaki

bebaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δηλαδη ειναι τα 2 ακρα?
'Η θα παρω οτι θελω και θα τις στειλω τον λογαριασμο σπιτι ή θα παρει αυτη οτι θελει και θα τα δω τελευταια στην εκκλησια?
Μαλλον παιδιαριζουμε μου φαινεται.

23Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 5:40 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bebaki έγραψε:Δηλαδη ειναι τα 2 ακρα?
'Η θα παρω οτι θελω και θα τις στειλω τον λογαριασμο σπιτι ή θα παρει αυτη οτι θελει και θα τα δω τελευταια στην εκκλησια?
Μαλλον παιδιαριζουμε μου φαινεται.

ναι κανονικα πρεπει να τα δεις στην εκκλησια. Υποτιθεται οτι για να την επιλεξεις για νονα του παιδιου σου, ταιριαζετε και λογικα θα εμπιστευεσαι και το γουστο της.
Δεν μπορεις να κανονιζεις εσυ με του αλλου την τσεπη, συγνωμη αλλα ετσι ειναι.
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συμφωνησουμε μαζι σου, εχουν γραψει τοσες κοπελες και οι αποψεις συγκλινουν. Δεν σου περναει απο το μυαλο οτι ισως, λεω ισως, να εισαι και λαθος?

24Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 5:42 am

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βρε γιατι εχεις κολησει τοσο με τα βαπτιστικα απλα ρουχα ειναι μη κολας ! οι ανθωποι μετρανε κοριτσακι μου και ελπιζω (το μονο δηλ ) να ειναι καλος ανθρωπος και αξια για νονα του παιδιου σου

25Εμπλεξα με τη νονα! Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Δεκ 27, 2013 5:46 am

ekv

ekv
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bebaki έγραψε:Δηλαδη ειναι τα 2 ακρα?
'Η θα παρω οτι θελω και θα τις στειλω τον λογαριασμο σπιτι ή θα παρει αυτη οτι θελει και θα τα δω τελευταια στην εκκλησια?
Μαλλον παιδιαριζουμε μου φαινεται.

Ετσι όπως το βλέπω, η νονά κάνει δώρο στο μελλοντικό βαφτιστήρι της, κάποια πράγματα για τη βάφτισή του. Τα ρουχαλάκια, τον σταυρό, τα μαρτυρικά κτλ. Είναι δυνατόν οι γονείς να έχουν απαίτηση να έχουν λόγο στο τι θα διαλέξει; Εάν θέλει, μπορεί να ρωτήσει τη γνώμη τους για να πάρει μία κατεύθυνση. Δεν είναι όμως υποχρεωμένη... Δηλαδή στα γενέθλια του παιδιού θα της υπαγορεύεις τι δώρο θα πάρει; Ή το Πάσχα θα της λες τι λαμπάδα θα φέρει;
Όπως εμένα ένα διάστημα μία από τις κουμπάρες μου, μας υπαγόρευε τι να φέρουμε στο παιδί γιατί έτσι έχουν έθιμο στα μέρη της. Ε, ας έπαιρνε νονά από τα μέρη της τότε...
Έχω υπάρξει και από τις 2 πλευρές πολλες φορές. Από την πλευρά του γονιού, ουδέποτε ανακατεύτηκα στις επιλογές των νονών.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις