Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
53 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 53 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 5:40 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλή η ανωνυμία.
Αν έβλεπε τον τίτλο η νονά σίγουρα θα λάκιζε.

52Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 5:44 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Καλή η ανωνυμία.
Αν έβλεπε τον τίτλο η νονά σίγουρα θα λάκιζε.
αχαχαχαχ Εσυ νομιζείς τώρα οτι καποια στιγμή δεν θα σφαχτουν? αν ειναι το θεμα τα μαρτυρικα σκεψου τι θα γινει στη πορεία.  Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink

53Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 8:32 am

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ γεια σας!
Εγω προσωπικά θα έλεγα να της πεις με τρόπο οτι ναι κοίτα ωραία αυτά που διάλεξες αλλα εγω είχα κατι άλλο στο μυαλό μου,ας τα δούμε κ τα δύο κ αποφασίζουμε. Εκτός αυτού πιστεύω οτι αυτά τα πράγματα τα συζητάς απ'την αρχή για να ναι κ η νονά "προετοιμασμένη",στο κάτω κάτω όπως είπες ενα παιδί το χεις κ θέλεις να ειναι όλα ΤΕΛΕΙΑ, λόγος συμβηβασμος δε βλάπτει!
Κ εγω θα γίνω νονά τον Απρίλη,η κουμπάρα μου θέλει οσο πιο απλά γίνετε,ειναι το δεύτερο παιδί κ θέλει να "επενδύσει" αυτη τη φορά περισσότερο στο τραπέζι κ τη περιποίηση των προσκεκλημένων.εγω της είπα δεκτό οτι θέλει κ μου είπε ας διαλέξω εγώ,πάνω κάτω ξέρω τι έχει στο μυαλό της κ πιο ειναι το γουστο της. Από στολισμό μόνο καμία σύνθεση με μπαλόνια αν κάνουμε μπαίνοντας στην εκκλησία θα το πληρώσω εγω προσφέρθηκα, μπομπονιέρες θα τις κανει μόνη της κ δε θα ανακαυευτω εγω συμφωνήσαμε, μαρτυρικά κ λοιπά βαπτιστικα δικά μου, μόνο ρούχα θα διαλέξουμε μαζι ισως.

Η συνεννόηση ειναι το πάν, κ αν δε καταλαβενει η κυρία, ξεκαθάρισε το, επειδή Εχει αυτη υποχρέωση δε θα πρέπει να κάνεις εσύ αυτό που θέλει. Ναι μεν τα έθιμα ειναι αλλιώς κ ο νουνος θα έπρεπε να επιλέξει, αλλα στη σημερινή εποχή νομίζω δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δεχόμαστε κατι μόνο κ μόνο γιατθ ειναι έθιμο.
Ακομα κ αν διαλέξει μόνη της θα έπρεπε να σε ενημερώσει προτού κλείσει οτιδηποτε.
Έτυχε να γίνουμε κουμπάροι σε γάμο κ η νύφη ήθελε να μας "φορτώσει" "έθιμα" που τάχα αυτοί είχαν κ ΕΜΕΙΣ οχι (αυτη από νότια Ελλάδα εμείς πόντιοι) κατι το οποίο θα ξεπερνούσε πολύ το μπάτζετ κ που δεν ειχα ξανακούσει, είπαμε οχι κ δεν υπήρξε πρόβλημα.
Ευτυχώς κ οι κουμπάροι μου που θα βαφτισουν το δικό μας μωράκι ειναι δεκτικοί κ υπάρχει συνεννόηση,αλλα αν μου προτείνει κατι η νονά θα το συζητήσω πριν το απορρίψω,δε θα το δεχόμουν ούτε εγω να κάνει κατι που δε θα το ήθελα κ ισως δε θα χρειαζόμουν.

54Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 10:50 am

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τα μαρτυρικά είναι θέμα της κουμπάρας!αν τωρα ειδες καποια και σου αρέσουν που το πρόβλημα να το πεις???

55Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 11:10 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι μικροπραγματα ειναι αυτα που ασχολησε, και σε στεναχωρουν και σε τσατιζουν κιολας. Κριμα ειναι, χανεις την ουσια του μυστηριου. Τωρα στο προκειμενο, ναι τα μαρτυρικα τα διαλεγει η νονα. Αμα θελει μπορει να ζητησει τη γνωμη των γιονιων. Αμα θελει, η δικη σου απο οτι φανεται δεν θελει. Για να σε τσατιζει ομως ενα τοσο ασημαντο γεγονος, κοιταξε μηπως δεν θα επρεπε να γινει εκεινη η νονα του παιδιου σου, μην γινετε μαλιοκουβαρα αργοτερα και την πληρωσει το παιδακι χωρις να φταιει. Α και θα συμφωνησω και εγω, ο τιτλος ειναι λαθος. Η νονα εμπλεξε με τη μαμα.

56Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 11:29 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:Τι μικροπραγματα ειναι αυτα που ασχολησε, και σε στεναχωρουν και σε τσατιζουν κιολας. Κριμα ειναι, χανεις την ουσια του μυστηριου. Τωρα στο προκειμενο, ναι τα μαρτυρικα τα διαλεγει η νονα. Αμα θελει μπορει να ζητησει τη γνωμη των γιονιων. Αμα θελει, η δικη σου απο οτι φανεται δεν θελει. Για να σε τσατιζει ομως ενα τοσο ασημαντο γεγονος, κοιταξε μηπως δεν θα επρεπε να γινει εκεινη η νονα του παιδιου σου, μην γινετε μαλιοκουβαρα αργοτερα και την πληρωσει το παιδακι χωρις να φταιει. Α και θα συμφωνησω και εγω, ο τιτλος ειναι λαθος. Η νονα εμπλεξε με τη μαμα.
Εσυ εχεις αρχισει να μου μοιάζεις. Να το προσέξεις. Laughing Laughing Laughing 

57Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 12:41 pm

bebaki

bebaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede έγραψε:Και νομίζω οτι η νονά εμπλεξε με την μαμά και οχι η μαμά με την νονά.  Wink Wink Wink Wink Wink

margdimitra έγραψε:Καλή η ανωνυμία.
Αν έβλεπε τον τίτλο η νονά σίγουρα θα λάκιζε.

ede έγραψε:
margdimitra έγραψε:Καλή η ανωνυμία.
Αν έβλεπε τον τίτλο η νονά σίγουρα θα λάκιζε.
αχαχαχαχ Εσυ νομιζείς τώρα οτι καποια στιγμή δεν θα σφαχτουν? αν ειναι το θεμα τα μαρτυρικα σκεψου τι θα γινει στη πορεία.  Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink


Καλα μιλαμε για πολυ κακία ομως. Εχω μεινει αφωνη.
Μαλλον καποιες εδω μεσα δεν ξερουν να δεχονται αλλες αποψεις και αντιληψεις.Anyway δεν ασχολουμαι με κομπλεξισμους και κατινιες,εγω μπηκα εδω μεσα να συζητησω ενα θεμα και να ανταλλαξω αποψεις οχι να τσακωθω. Και δεν ειδα καμια να εχει nickname το ονοματεπωνυμο της για να το κανω κι εγω,μαλλον καποιες ομως την ανωνυμια την χρησιμοποιουν για να προσβαλουν.
Σεβομαι τις αποψεις των υπολοιπων κοριτσιων και τους ευχαριστω που μπηκαν στον κοπο να μου απαντησουν,ειτε συμφωνουν μαζι μου ειτε οχι.
Καλη καρδια και καλη χρονια!

58Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 12:43 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλή χρονιά, χρόνια πολλά.

Στο "παιδιαρίζετε" που ειπώθηκε στην αρχή αναφέρεσαι ότι δεν δεχόμαστε την αντίθετη άποψη?

Οκ... ό,τι πεις.

59Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 12:52 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξέρω αν σε προσβάλω ΄οχι αλλα ειλικρινα πιστεύω οτι αν το θεμα σου ειναι τα μαρτυρικα συγνωμη αλλα η νονα θα μπλεξει μαζί σου.Εσυ λες οτι εμπλεξες μαζι της . αν αυτο δεν ειναι κακια απο μερους σου τι ειναι? Εγω δεν σε ξερω κιολας. Εσυ που κουμπαριζεις και λες αυτα πισω της για ενα μαρτυρικο? . Αν ειναι αυτη τη στιγμη το προβλημα σου αυτο αργοτερα θα σε ενοχλήσει που δεν ρωτησε τι δωρο να φερει, πια λαμπαδα σας αρεσει κοκ. Αυτη την εντυπωση τουλαχιστον δινεις σε εμενα. Επισης πιστευω οτι ενας ανθρωπος αντι να δει την θετικη πλευρα αυτης της κινησης βλεπει την αρνητικη και μαλιστα τα ''παιρνει ΄΄κιολας ,ναι φοβαμαι οτι θα χαλασετε την σχεση σας. Αντι να δεις οτι ενας ανθρωπος μπαινει στην διαδικασια να κοιταξει,να τρεξει, να ψαξει για ενα δωρο προτιματε ολοι την ευκολη λυση στο πιατο ''θελω αυτο, παρτο ,τελος. '' Για εμενα εχει μεγαλυτερη σημασια και αξια να ψαξει ο αλλο για εμενα παρα να του δωσω μασημενη τροφη. Και τελος μας ρωτας αν αυτο συνηθίζεται ή εισαι υπερβολικη. Το μεγαλυτερο ποσοστο των απαντήσεων σου λεει οτι το σωστο δεν ειναι αυτο που λες εσυ αλλα δεν το δεχεσαι. τι μας ρωτας τοτε αφου εισαι σιγουρη οτι θα επρεπε να σε ρωτησει. Καλες γιορτες και σε εσενα.

60Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 2:16 pm

vdimak

vdimak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
 Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 311356 AΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ Σ΄ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΙ ΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ...ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΛΕΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΑ...
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΙΣΕΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΟΥΜΕ...
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...
ΣΑΝ ΜΑΜΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΩ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΗΜΟΥΝ ΝΟΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ...
ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ

61Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Σαβ Δεκ 28, 2013 4:44 pm

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνήσω για το οτι δε πρέπει να προσβαλουμε κ να εκφραζόμαστε πιο προσεκτικά. Ισως ήσουν ταραγμένη εκείνη την ώρα κ το εγραψες για να ξεσπάσεις η να βρεις δίκιο.
Εσύ μια γνώμη ήθελες, δε χρειάζεται εμείς οι υπόλοιπες να το παίρνουμε προσωπικά κ να αντιδρούμε έτσι.
Από τη μια εχεις δίκιο κ από την αλλη ειναι σωστό να χει η νονά Πρωτοβουλία. Μήπως ειναι κ άλλος ο λόγος που σε ενόχλησε? Δε χρειάζεται να το πεις κ δε στο ζητάει κανείς,αλλα μήπως "αρπαχτηκες" κ από άλλου κ τα μαρτυρικά ήταν το αποκορύφωμα?

Εγω το ξαναεγραψα, λίγος συμβιβασμός κ από τις δύο πλευρές δε βλάπτει, στο χέρι σου ειναι να της το δώσεις να το καταλάβει.
Το ίδιο ισχύει κ για εδω μέσα, μερικές ίσως είμαστε λίγο ευεξαπτες κ πιανομαστε από ένα σχολιο.

62Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Κυρ Δεκ 29, 2013 12:06 am

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν είναι όλα τα θέματα στη ζωή ΓΚΑΛΟΠ... σε κάποια θέματα υπάρχει κοινή λογική και σε κάποια, όπως εδώ. έθιμα....είμαστε τόσες γυναίκες από διαφορετικούς τόπους και καμία δεν είπε ότι το έθιμο είναι να διαλέγει η μαμά, όλες είπαν η νονά διαλέγει... άρα ακόμα και όσες διαφωνούμε, το δεχτήκαμε πως είναι έτσι. Από εκεί και πέρα, τη συμβουλεύσαμε να μιλήσει όμορφα και να συζητήσει και να διαπραγματευτεί για μια πιο ομαλή λύση εφόσον έχει ενοχληθεί.... Τα περαιτέρω ειλικρινά προσβάλλουν όσους είχαμε την καλή διάθεση να βοηθήσουμε με ένα σχόλιο....

63Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Κυρ Δεκ 29, 2013 8:40 am

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΟΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ,ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΣΕΣ-ΜΙΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΘΑ ΤΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΕΓΩ.. ΠΗΡΕ ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΘΙΜΑ..Η ΝΟΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΖΙ,,,,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΝΟΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΝΟΝΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ

64Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Δευ Δεκ 30, 2013 4:29 am

ekv

ekv
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bebaki έγραψε:Δηλαδη το ενδεχομενο να τα διαλεξουμε μαζι στο μπατζετ της νονας και στο γουστο το δικο μου δεν παιζει? Στην οικογενεια μου οσοι εγιναν νονοι αφησαν τους γονεις να διαλεξουν γιατι επροκειτο για το δικο τους παιδι (φυσικα σε συνεννοηση για τα οικονομικα,μην τρελαθουμε). Δεν καταλαβαινω που ειναι το παρανοικο και καποιες παθιαζονται οτι σονι και ντε θελω να φαω τα λεφτα τις νονας.Χεστηκα τα πληρωνω μονη μου,ετσι κι αλλιως την διαλεξα για να βαλει λαδι στην κορη μου οχι για να την προικησει!


Δεν νομίζω ότι είπε κανείς ότι πας να φας τα λεφτά της νονάς.
Είναι άσχημο όμως (κατά τη γνώμη μου) να θες να έχεις λόγο στα πάντα. Το τι θα διαλέξει ο νονός είναι δική του υπόθεση. Όπως μπορεί κάποιος να σου φέρει ένα δώρο και να μην σου αρέσει (αλλά δεν του το λες για να μην τον προσβάλλεις), έτσι και στη συγκεκριμένη περίπτωση αν δεν σου αρέσει κάτι, θα είναι προσβολή να της το πεις.
Εντωμεταξύ τόσος χαμός για τα μαρτυρικά; Προφανώς θα θέλεις να έχεις λόγο και στον σταυρό και στα βαπτιστικά ρούχα, στη λαμπάδα που θα φέρει αργότερα κ.ο.κ.

Με όλη την καλή διάθεση, αν ήσουν εσύ η νονά θα σου άρεσε να σε αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο; Να έχεις διάθεση να αφιερώσεις χρόνο να διαλέξεις βαπτιστικά, μαρτυρικά κτλ και να χρειάζεσαι την έγκριση των γονιών;

65Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Δευ Δεκ 30, 2013 4:52 am

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγνώμη αλλά νομίζω ότι δεν είπε ότι θέλει να έχει γνώμη για τα πάντα.... και δεν είναι ένα δώρο που αν δε σου αρέσει το βάζεις στην άκρη, είναι η βάφτιση του παιδιού σου......καμία κοπέλα δε στάθηκε στο ότι είναι οι ίδιοι καλεσμένοι στους οποίους η νονά θα δώσει ολόιδιο χάρισμα με του δικού της παιδιού.......
Συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι δύσκολοι οι καιροί για νονές, αλλά δεν το βρίσκω τόσο προσβλητικό να θέλει και η μαμά να πει μια γνώμη- όμορφα και καλοπροαίρετα....

66Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Δευ Δεκ 30, 2013 5:06 am

ekv

ekv
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
filenada έγραψε:Συγνώμη αλλά νομίζω ότι δεν είπε ότι θέλει να έχει γνώμη για τα πάντα.... και δεν είναι ένα δώρο που αν δε σου αρέσει το βάζεις στην άκρη, είναι η βάφτιση του παιδιού σου......καμία κοπέλα δε στάθηκε στο ότι είναι οι ίδιοι καλεσμένοι στους οποίους η νονά θα δώσει ολόιδιο χάρισμα με του δικού της παιδιού.......
Συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι δύσκολοι οι καιροί για νονές, αλλά δεν το βρίσκω τόσο προσβλητικό να θέλει και η μαμά να πει μια γνώμη- όμορφα και καλοπροαίρετα....

Θα ασχοληθούν οι καλεσμένοι νομίζεις με το αν τα μαρτυρικά της συγκεκριμένης βάπτισης είναι τα ίδια με αυτά της βάπτιση που έκανε η νονά...
Δεν ξέρω εγώ θα προσβαλλόμουν αν η μαμά για οποιοδήποτε λόγο μου ζήταγε να αλλάξω αυτά που θα είχα πάρει ή αν με περιόριζε πάρα πολύ στέλνοντάς με σε συγκεκριμένο κατάστημα ή ζητώντας πολύ συγκεκριμένα πράγματα... Μια γενική κατεύθυνση θα δεχόμουν να πάρω (εκ των προτέρων όχι να μου τα αλλάξει αφού τα έχω πάρει), αλλά ως εκεί. Τώρα αν εγώ ως νονά δεν μπορούσα να διαλέξω, ή δεν ήμουν σίγουρη μπορεί να ρωτούσα τη μαμά τη γνώμη της, δίνοντάς της όμως συγκεκριμένες επιλογές.

67Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Δευ Δεκ 30, 2013 5:57 am

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ekv έγραψε:
Θα ασχοληθούν οι καλεσμένοι νομίζεις με το αν τα μαρτυρικά της συγκεκριμένης βάπτισης είναι τα ίδια με αυτά της βάπτιση που έκανε η νονά...
Δεν ξέρω εγώ θα προσβαλλόμουν αν η μαμά για οποιοδήποτε λόγο μου ζήταγε να αλλάξω αυτά που θα είχα πάρει ή αν με περιόριζε πάρα πολύ στέλνοντάς με σε συγκεκριμένο κατάστημα ή ζητώντας πολύ συγκεκριμένα πράγματα... Μια γενική κατεύθυνση θα δεχόμουν να πάρω (εκ των προτέρων όχι να μου τα αλλάξει αφού τα έχω πάρει), αλλά ως εκεί. Τώρα αν εγώ ως νονά δεν μπορούσα να διαλέξω, ή δεν ήμουν σίγουρη μπορεί να ρωτούσα τη μαμά τη γνώμη της, δίνοντάς της όμως συγκεκριμένες επιλογές.

Το με τί ασχολούνται οι καλεσμένοι είναι ολόκληρη ιστορία φίλη μου...η μαμά εδώ, μου φάνηκε ότι ήθελε να κινηθεί στο μπάτζετ της νονάς, το είπε κάπου, απλά ήθελε να έχει μια εικόνα και να μην της είναι έκπληξη....όσο για την άλλη πλευρά, εγώ πχ δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάρω παρέα την κουμπάρα να διαλέξουμε μαζί αν γινόμουν νονά....αλλά θα φρόντιζα να έχω μια Α σχέση για να γίνω νονά ώστε να μπορώ να είμαι άνετη με την κουμπάρα μου.

68Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Ιαν 02, 2014 2:52 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω ως νονα τα ειχα διαλεξει μονη μου γιατι η κουμπαρα μου μου ειχε εμπιστοσυνη. Στην πρωτη μου κορη οι νονοι με πηρανε με το ετσι θελω μαζι γιατι ηταν και οι δυο αντρες και δεν ειχαν ιδεα τι να παρουν. Στη δευτερη η νονα με πηρε μαζι αλλα διαλεξε εκεινη τα περισσοτερα. Ωστοσο ηξερε πανω-κατω τι ηθελα. Εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να δινουμε τοση σημασια σε αυτα τα υλικα πραγματα. Να σας οτι η πρωτη μου κορη φορουσε πανακριβα και πανεμορφα βαφτιστικα και τους νονους της τους εχει δει 10 φορες συνολικα. Η δευτερη φορουσε φτηνοτερα αλλα οι νονοι τη λατρευουν και τη βλεπουν πολυ συχνα.

69Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Ιαν 02, 2014 2:54 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλη Χρονια δεν ειπα βρε κοριτσια. Ευτυχισμενο 2014 με αγαπη, υγεια και ευτυχια!!!! Να χαιρομαστε τις οικογενειες μας!!!  santa rendeer santa rendeer santa rendeer santa rendeer 

70Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Πεμ Ιαν 02, 2014 7:10 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλη χρονια σε ολους!!! υγεια και ευτυχια ευχομαι... εγω πιστευω οτι εχεις δωσει τοσο μεγαλη εκταση για ενα θεμα που ειναι για μενα ανουσιο.. εγω δεν εκανα καν μαρτυρικα στη βαφτιση!! δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το λες και εχεις μπουρλωτιασει τοσο πολυ!
οπως και να το κανουμε ειναι η επιλογη σου και για καποιους λογος θα γινει η πνευματικη μητερα του παιδιου σου με την λογικη σου πρεπει να θυμωνεις επειδη θελει να διαλεξει μονη της μαρτυρικα?? και γιατι να μην το κανει δηλαδη εσενα σε απασχολει το πως θα ειναι η το αποτελεσμα η η ουσια του μυστηριου?? εισαι υπερβολικη κατ εμε δεν υπαρχει λογος θυμου και εκνευρισμου. οπως επισης θα ειναι και καπως αναγωγο να συσανασχετησεις γιαυτο το θεμα στη νονα! καλως κακως βρηκες νονα σε τοσο δυσκολη εποχη που αλλη πληρονουνε νονους για να βαφτισουν και αντι να λες να πανε ολα καλα σκας για το τιποτα!!!

71Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Ιαν 03, 2014 12:40 am

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλή χρονιά κι από εμένα!

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με τη νονά και έχεις γίνει έξαλλη...
Εγώ που είχα δύο νονές/ούς (βάφτισα και τα δυο μου μαζί), δεν ασχολήθηκα, έκαναν αυτό που τους άρεσαν, διάλεξαν ότι ήθελαν και το καταευχαριστήθηκαν. Φάνηκε απ' τον ενθουσιασμό τους που με επαιρναν όλη την ώρα τηλέφωνο να μου περιγράψουν τι είδαν και τι θα κάνουν.
Δεν πιστεύω πως έκαναν κακώς... ούτε μπορώ να μπω εγώ μέσα στο πορτοφόλι του καθενός και εξάλλου ο ρόλος του νονού είναι άλλος. Μου άρεσε που σηκώθηκαν 3 Κυριακές στη σειρά απ' τα χαράματα και ήρθαν σπίτι τόσα χιλιόμετρα να πάρουν και να κοινωνήσουν τα παιδιά, μου αρέσει που "φτιάχνουν" πράγματα για τα παιδιά με τόση αγάπη κι οι δύο.. και που κοιτάζουν διαρκώς να βρισκόμαστε για να παίζουν μαζί τους!

Παράδειγμα προς αποφυγή:
Οταν έγινα εγώ κουμπάρα ένιωσα σαν ένα πορτοφόλι. Δεν διάλεξα τίποτα, ποτέ δεν ήθελαν να κάνουμε παρέα, μόνο 1 χρόνο πριν μου ανακοίνωσαν την ημερομηνία, 4 μήνες πριν μου είπαν που να πάω να πληρώσω αυτά που διάλεξε η νύφη και 2 εβδομάδες πριν τον γάμο με ρώτησαν αν θα κάνω τον στολισμό αφού συνήθως οι κουμπάροι τον κάνουν. Τότε λοιπόν με πήγαν στο μαγαζί και θυμάμαι χαρακτηριστικά πόσο αηδίασα και πόσο ήθελα να το βάλω στα πόδια.. Δεν το έκανα γιατί θα τους κρέμαγα. Οταν τους πάντρεψα μόνο τα τυπικά στην αρχή, κι αφού έμαθα πως με ήθελαν μόνο γιατί δεν είχαν κάποιον να αντέξει το κόστος που ήθελε η νύφη... έγινα λούης. Ουστ!

72Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Ιαν 03, 2014 4:56 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
HappyMama έγραψε: κι αφού έμαθα πως με ήθελαν μόνο γιατί δεν είχαν κάποιον να αντέξει το κόστος που ήθελε η νύφη... έγινα λούης. Ουστ!
Για καλό το λες ? Laughing Laughing Επρεπε να ειχες γινει λουης πριν σου φυγει ενα τσουβαλι τα λεφτα. Μετα....................................  Mad Mad Mad Mad Mad 

73Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Παρ Ιαν 03, 2014 2:36 pm

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
η αληθεια ειναι πως η νονα διαλεγει αυτα που αγοραζει και αν θελει μας παιρνει μαζι της, τωρα και εγω θα ηθελα να σεβαστει λιγο το γουστο μου μεχρι ενα σημειο δηλαδη πχ δεν μου αρεσει το ροζ οποτε δεν θα ηθελα να τα παρει ολα ροζ αλλα δεν θα εσκαγα κιολας να πω τη αληθεια,

βεβαια εμενα νονα θα ειναι η αδερφη μου οποτε ειναι λιγο αλλιως αλλα και παλι θα σεβαστω τη γνωμη της και θα επικρατησει


παντως στον γαμο μου η κουμπαρα με ειχε εκνευρισει απιστευτα, ηθελε οτι πηρε αυτη (στεφανα, λαμπαδες και στολισμο αμαξιου) να τα διαλεξει μονη της και ενω ηξερε οτι τα ειχα κανει ολα ασπρα μου ελεγε οτι δεν ηξερε τι χρωμα να βαλει στα λουλουδια του αμαξιου και των λαμπαδων Shocked Shocked 

ε εκει της ειπα οτι ξερεις δεν θελω χρωματα....

74Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Κυρ Ιαν 05, 2014 1:37 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΚΛΠ.ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ ΒΑΠΤΙΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΚΡΟΤΗΤΕΣ.ΥΓ Η ΝΟΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΥΤΗ.ΚΑΙ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΠΛΑ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ....

75Εμπλεξα με τη νονα! - Σελίδα 3 Empty Απ: Εμπλεξα με τη νονα! Κυρ Ιαν 05, 2014 7:09 am

κοκκινοσκουφιτσα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλή χρονιά, εγώ έγινα νονά 2 φορές & τα διάλεξα όλα μονη μου...δεν τέθηκε τέτοιο θέμα...δεν ξέρω ...νομίζω ότι δεν χρειάζεται να γίνει τόσο μεγάλο θέμα... Shocked   Shocked   Shocked 

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις