Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
85 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 85 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Σαβ Μαρ 26, 2011 3:59 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΝΟΥΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΣΑΣ.
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΧΡΟΝΗΣΕΙ Κ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΞΗ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΖΙ Κ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ.ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΡΤΥΡΕΣ Κ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΑΣ ΓΑΜΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΦΤΙΖΑΝ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ Κ ΕΠΡΕΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΟΝΟ.ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΝΟΝΑ,ΧΑΡΗΚΑΜΕ Κ ΤΗΝ ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ ΣΥΧΝΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ,ΟΥΤΕ ΤΗΛ ΠΕΡΝΕΙ Κ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ.ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ,Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΤΗΛ Κ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ,ΧΑΝΕΤΑΙ.ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΚΟΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΩΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ,ΔΩΡΟ ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕ,ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΕΜΕΙΣ,ΑΥΤΗ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΠΗΡΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΗΣΤΩ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΚΟΠΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ,ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΛΑΔΩΣΕ.ΑΛΛΑ Κ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ...

2Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Σαβ Μαρ 26, 2011 4:25 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ πονεμενο θεμα ανοιξες.Λοιπον,οταν πηγα να γνωρισω την οικογενεια του αντρα μου,καθομασταν ενα βραδυ στο τζακι κ συζητουσαμε,κ πεταγεται η συννυφαδα μου κ λεει αντε με το καλο να παντρευτειτε κ οταν με το καλο κανετε παιδια εγω νονα.Εγω λογω του οτι τοτε την συμπαθησα λεω ναι γτ οχι,αν τυχον κανω παιδια γτ κανουμε ελευθερα ποσο καιρο κ δν πιανω.κ μας ειχε πει ο γιατρος οτι εχωμια υπογονιμοτητα.Ε τεσπα γυρναμε πισω,κ μετα απο 4 μηνες μαθαινω οτι ειμαι εγκυος.Ειπαμ θα παντρευτουμε κ οταν ηρθαν για το γαμο,μας ειπαν οτι επειδη θα μας παντρεψουνε θελουνε κ το παιδι να βαφτισουνε μετα,εγω επειδη δν με ενδιεφερε το θεμα νονος βαφτιση κτλ,ειπα οκ,αφγου το θελει κ ο γιαννης.Ε με το καλο εγινε η βαφτιησ ολα καλα,πηρε μεν οτι βαφτιστικα κ σταυρο ηθελε εκεινη,εγωδιαλεξα μπομπονιερες γτ δν ηθελα να διαλεξει εκεινη οτιναναι,ηθελα κατι καλο κ για να μην την επιβαρυνω με το γουστο μου ειπα οτι θα πληρωσω εγω,εκεινη ανελαβε ολα τα υπολοιπα χρεη της σαν νονα,κ σαν γουστο δικο της.ελεγε μεταξυ αστειου σοβαρου δικο μου βαφτιστηρι εγω θα διαλεξω,κ επειδη οπως ηδη ειπα,δν με πολυενοιαζε τι θα διαλεξει δν ηθελανα εχω διχονοιες κ επειδη εξαρχης δεχτηκα να βαφτιστει χ.ο για να μην ερθω σε αντιπαραθεση με τον αντρα μου κ με τηνοικογενεια του.Ε τεσπα καναμε την βαφτιση,εγω ανελαβα διακοσμηση κ μπομπονιερες αυτη τα χρεη νονας.Μετα ηταν σωστη στις υποχρωσεις νονας,καθε πασχα χριστουγεννα γενεθλια γιορτη εστελνε δεμα με παιχνιδι ρουχο κτλ,ειδικα στα γενεθλιατης τα τελευταια που εστειλε της πηρε παπουτσια,ρουχα,κ κουκλα.Κ μιλουσαν συχνα στο τηλ.Το θεμα ειναι οι τον αυγουστο,τσακωθηκαμε ασχημα κ κοψαμε τελειως επαφες μαζι τους,κ απο τοτε εκοψαν τελειως επαφες κ με το παιδι.Αλλα δν με νοιαζει γτ παρα να εχει σχεσεις το παιδι μου με τετοιους να μην πω ανθρωπους προτιμω να μην εχει καν νονους.Οταν μεγαλωσει θα της εξηγησω τι συνεβη και ευτυχως σαυτο το θεμα μ στηριζει απολυτα ο αντρας μου.Γτ θα μπορουσε καλιστα να παρει ενα τηλ κ να μας πει ξερεις τι,δν θελω να εχω καμια επαφη μαζι σου,δωσε τη μικρη,κ να εχει επικοινωνια μαζι της.Αλλα αμα δν θελουνε αυτοι 1,εγω θα μαθω στο παιδι να μην τους θελει 1000.Κ χαιρομαι που δν θα μεγαλωσει κοντα τους,για να μην γινει κακομαθημενο παιδι σαν τα δικα τους παιδια.Μακρια οσο γινεται θα την εχω γτ δν τους αξιζει να εχουνε επαφες,θα επρεπε να ντρεπονται να λενε οτι εχουνε βαφτιστηρι.Κ φετος θα ειναι το πρωτο πασχα του παιδιου που δν θα παει να παραλαβει δεμα απο τους νονους.Δν πειραζει,ο θεος ειναι μεγαλος,κ βλεπει κ κρινει.Οπως λεει μια παροιμια βραζιλιανικη,καλυτερα να προχωρας μονος σου στην ζωη,παρα να εχεις παρεα κ να ειναι κακη παρεα που συμπορευεσαι.

3Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 4:21 am

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατερίνα, απο την στιγμή που απ΄ότι κατάλαβα δεν έχετε μαλώσει ή παρεξηγηθεί ή κάτι τέτοιο, το σωστό θα ήταν να την πιάσεις και να της μιλήσεις ήρεμα. Να διευκρινίσεις αν έχει κάποιο θέμα μαζί σου αρχικά και αν όχι να της εξηγήσεις ότι την ζητάει το παιδί, νιώθει παραμελημένο από την νονά της κτλ. Αν έχει πρόβλημα μαζί σου και πάλι το ίδιο ισχύει. Είναι νονά της κόρης σου και θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον μια προσπάθεια να είναι τυπική. Όσον αφορά τα δώρα κτλ. μπορείς να κάνεις την "χαζή" και να πεις ότι αν "έχεις κάποιο οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορείς να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις του παιδιού, δεν έχω πρόβλημα απλά θέλω να μου το πείς για να τις καλύπτω εγώ". Αν έχει τσίπα θα πιάσει το νόημα. Και για να μην παρεξηγηθώ σου ανέφερα να κάνεις την χαζή γιατί 1ον) το οικονομικό θέμα είναι ούτως ή άλλως ευαίσθητο και 2ον) αφού δεν έχει θέμα μπορεί να είναι τσιγκουνιά αλλά και σε αυτήν την περίπτωση εσύ πρέπει να έχεις τουλάχιστον προσπαθήσει να της δείξεις ότι σε ενοχλεί.

Εμείς κάναμε νονές τις 2 κολλητές μου φίλες που ξέρω ότι αγαπάνε εμένα και σίγουρα και την κόρη μου. Δεν έχω κανένα παράπονο απολύτως από καμία τους.

4Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 4:53 am

ΝΑΣΙΑ

ΝΑΣΙΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμεις κουμπαρα στο γαμο μας και νονα της κορης μας καναμε την καλυτερη μου φιλη. Μεχρι και πριν ενα χρονο περιπου ολα ηταν τελεια...τωρα δεν εχουμε καμια επαφη! Μας κατηγορησε οτι απομακρυνθηκαμε και οτι γιναμε ψυχροι απεναντι της! Μαλλον δεν μπορεσε να καταλαβει οτι λογω του παιδιου κλειστηκαμε και αλλαξαμε συνηθειες αλλα και προτεραιοτητες και οχι μονο απεναντι στους αλλους αλλα και στους ιδιους μας τους εαυτους. Προσωπικα το γεγονος αυτο με στεναχωρισε παρα πολυ ιδιως τον πρωτο καιρο. Τωρα σκεφτομαι οτι δεν ειμαστε ουτε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι. Οσον αφορα στο παιδι, της εχω πει οτι η νονα της μετακομισε καπου μακρια και δεν μπορει να την βλεπει πια. Οταν θα μεγαλωσει θα της εξηγησω πως εγιναν τα πραγματα και οπως θελει η ιδια ας πραξει. Να σκεφτεσαι παντως πως δεν εισαι η μονη που αντιμετωπιζει μια τετοια κατασταση....δυστυχως υπαρχουν παρα πολλοι!!!

5Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:23 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
supermom ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΓΓΟΥΝΑ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ Η ΙΔΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΗ Κ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ?ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΗΛ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΔΩΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΜΕ ΤΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?
ΜΑΛΩΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ.

6Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:29 am

georgia84


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κατερινα συμφωνω με τη supermom. Παιξ'το λιγο χαζη και αφου δεν εχει γινει κατι μεταξυ σας μιλας της διακριτικα και πες της οτι σας ελειψε και θελετε να ειστε πιο κοντα. Χρησιμοποιησε διπλωματια και πολυ πιθανο να δεις οτι απλα μπορει να χαθηκε και να μην το καταλαβε(ελπιζω). Αν δεν ειναι και η ιδια μανα και δεν εχει εμπειρια απο μωρα ισως να μην της εχει περασει απο το μυαλο οτι το βαπτιστηρι της τη θελει πιο πολυ.
Κοριτσια πραγματικα στεναχωριεμαι οταν συμβαινουν τετοιες ρηξεις και δυστυχως εχουν καποιο αντικτυπο και στα παιδια... Κι εγω μικρη δεν ημουν κοντα με τη νονα μου και μου ελειπε αυτο...
Ευτυχως ειμαστε τυχεροι με τον αντρα μου γιατι μας παντρεψε η καλυτερη μου φιλη και θα μας βαφτισει και το μωρακι που περιμενουμε. Παρολο που μενουμε μακρια εχουμε πολυ καλη επικοινωνια και τρελαινεται με τη μπεμπα που περιμενουμε! Γενικα το ειχαμε μεγαλη εννοια με τον αντρα μου γιατι νομιζουμε πως η κουμπαρια ειναι σα δεσμος οικογενειας.
Ευχομαι σε ολες σας καλες μελλοντικες κουμπαριες!

7Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:33 am

georgia84


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
katerina780 έγραψε:supermom ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΓΓΟΥΝΑ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ Η ΙΔΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΗ Κ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ?ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΗΛ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΔΩΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΜΕ ΤΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?
ΜΑΛΩΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ.
Οντως το θεμα με τα δωρα-οικονομικο ειναι λεπτο και η θεση σου απ'οτι καταλαβαινω κι εγω ειναι δυσκολη! Για μενα σε τετοιες περιπτωσεις λες οτι εχεις να πεις με διπλωματια οπως εγραψα παλι και απο κει και περα αν η αλλη δεν καταλαβαινει δε μπορεις να κανεις και πολλα! Κρατας τις επαφες που μπορεις ειδικα για χαρη του παιδιου.

8Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:39 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑΣΙΑ έγραψε: Μαλλον δεν μπορεσε να καταλαβει οτι λογω του παιδιου κλειστηκαμε και αλλαξαμε συνηθειες αλλα και προτεραιοτητες και οχι μονο απεναντι στους αλλους αλλα και στους ιδιους μας τους εαυτους.

Ακριβως αυτό, ρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως η ζωη αλλαζει δεν εχουμε εκεινη την ανεμελια που ειχαμε πριν αποκτησουμε τα μωρακια, τοσο δυσκολο ειναι να γινει κατα νοητό δηλαδή; εισαι ολη μερα στο ποδι κι εγω προσωπικα αν ο μπεμπης μου κοιμηθει θα προτιμησω να κοιμηθω κι εγω να ξεκουραστω απο το να παω για καφε και γυρουλικι για να αντεξω τις υπολοιπες ωρες της ημερας!!!!

Λοιπον εμενα ο μπεμπακος μου ειναι 3,5 μηνων, καναμε παρεα πολυ με ενα ζευγαρι, σχεδον καθε μερα ερχοντουσαν και μας εβλεπαν και βγαιναμε κι εξω, πολυ φιλικοι και οι δυο!!
3 μηνες πριν γεννησω μας εκαναν προταση να μας βαφτισουν το μωρο και δωσαμε τα χερια!!!!1
Απο την ημερα που μπηκα κλινικη και εμεινα 2 μηνες ηρθαν μια φορα και με ειδαν και την μερα που γεννησα, μετα κομμενα ολα μα ολα και τηλεφωνα και ολα μεχρι σημερα, καποια στιγμη περναγα απο το μαγαζι της για μια εβδομαδα καθε μερα και καθε πρωι και της ειπα '' καλα ουτε ενα τηλ, η να ερχοσουν'' και μου λεει ημουν πανω απο μηνα κρυωμενη και τηλ της λεω κι εκει δεν μου απαντησε και αλλαξε κουβεντα και μετα μου ανοιξαν κουβεντα για την βαφτιση, ποτε θα γινει, που θα γινει κ.τ.λ δεν μου εδειξαν πως το μετανιωσαν αλλα ενα τηλ να ρωτησουν τι κανει το παιδι τοσο καιρο;; Εχω τσαντιστει πολυ και δεν γουσταρω να εχει τετοιυς νονους το παιδι μου και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το ακυρωσω, τι σχεσεις ειναι αυτες?????
Κατερινα να της μιλησει στα ισα εγω θα το κανω παλι, πηρα πριν τηλ και δεν ηταν εκει αλλα δεν το γλιτωνει, θα της πω ουτε ενα τηλ;;; και αν μου απαντησει @@@@κιες θα το ακυρωσω!!!

9Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:39 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΒΡΕ ΓΙΩΡΓΙΑ84 ΜΟΥ?ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΥΤΗ ΧΑΘΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...

10Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:41 am

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γι' αυτό είπα ότι το θέμα είναι λεπτό και θέλει και λεπτό χειρισμό. Κοίτα, εγώ ξέρω ότι όταν είσαι νονά υπάρχουν κάποιοι άγραφοι κανόνες που λένε πότε παίρνεις κάτι και τι περίπου είναι αυτό. Συγκεκριμένα για την ονομαστική γιορτή του παιδιού δεν ξέρω αν είθισται να παίρνουν δώρο αλλά φαντάζομαι ότι για να το αναφέρεις η εξαίρεση είναι το να φέρει κάτι στο παιδί γενικότερα. Γι' αυτό σου είπα να το παίξεις "χαζη" και το βάζω επίτηδες μέσα σε εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθώ, το ξαναλέω.

Αν δεν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τις μπορείς να της αναφέρεις ότι "ξέρεις Μαρία/Χριστίνα/ Κατερίνα θα ήθελα να είσαι πιο τύπικη στις υποχρεώσεις σου απέναντι στην Άννα/ Σοφία/ Ιωάννα. Δεν χρειάζεται να είναι κάτι ακριβό ή μεγάλο μπορεί να είναι ένα κουκλάκι των 10 ευρώ (για όνομα δηλαδή- αυτό δεν θα το πεις), ένα βιβλίο των 10 ευρώ " να τονίσεις ότι δεν έχει σημασία το πόσο κοστίζει κάτι αλλά το ότι με την κίνησή της θα νιώσει και η μικρή ότι την σκέφτηκε. Καλώς ή κακώς τα παιδιά χαίρονται πολύ όταν τους παίρνουμε δώρα και δεν τα ενδιαφέρει καθόλου το πόσο στοιχίζουν, αυτό ενδιαφέρει τους μεγάλους. Δεν ξέρω ρε παιδί μου πιστεύω ότι αν είναι εντάξει δεν θα παρεξηγηθεί. Μπορεί να είναι τσιγκούνα και να την βάλεις σε σκέψεις.

Αλλά αυτό που είναι ανησηχιτικό είναι ότι λες πώς της έχεις μιλήσει και συνεχίζει να είναι αδιάφορη. μήπως τελικά δεν θέλει; Γιατί αν είναι έτσι τοτε δεν έχει νόημα να συζητήσεις τίποτα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την supermom στις Κυρ Μαρ 27, 2011 11:26 am, 1 φορά

11Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:44 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:supermom ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΓΓΟΥΝΑ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ Η ΙΔΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΗ Κ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ?ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΗΛ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΔΩΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΜΕ ΤΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?
ΜΑΛΩΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ.

Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα δηλαδη Κατερινα απο οτι καταλαβα!!!!
Ρε κοριτσια εχω βαφτισει κι εγω ενα κοριτσακι, χαθηκα ομως τελευται, μια η δυσκολη εγκυμοσυνη και παραμονη μου 2 μηνες κλινικη και μετα με τον μπεμπη που βαραγε κατι ξενυχτια ολη νυχτα και κοιμομουν την ημερα, χαθηκα τελειως ομως μερα παρα μερα θα παρω τηλ δεν υπαρχει περιπτωση και τα δωρακια μου τα κανω και λεφτουλια της δινω συνεχεια ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις, ενταξει μπορει να μην πηγαινω σπιτι αλλα το εχω συζητησει με την κουμπαρα μου και καταλαβαινει απολυτως μου λεει χθες '' καλα εισαι χαζο παιδι μου, λες να μην καταλαβαινω τι τρεξιμο εχεις τωρα με το παιδι?'' και τηλεφωνο περνω συνεχεια μα συνεχεια!!

12Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 5:44 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΒΑΣΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΝΟΝΑ ΣΑΣ.ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΘΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ.ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΚΠΕΙΡΑΣ.
<ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK>

13Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 11:15 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βασικα Κατερινα μου απο τωρα δεν θελω να γινουν νονοι, σαν ξενοι γινανε!!

Φορας πουκαμισο μαυρο, εσυ εισαι;;
Πολυ γλυκουλα και πολυ ομορφη!!!

14Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty ειμαι νονα Κυρ Μαρ 27, 2011 10:50 pm

ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΤΥ

ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΤΥ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ ποσο κριμα για τα παιδακια που δεν εχουν την ευκαρια να ζησουν στιγμες με τη νονα/νονο τους καθ' ολη τη διαρκεια της ζωης τους..

Εγω θα σας ελεγα περα απο διχονοιες μεταξυ ενηλικων να προσπαθουσατε να δωσετε την ευκαιρια να γνωριστουν παιδι- νονα εστω για τα τυπικα..αλλα ο καθενας ξερει τι ειναι καλυτερο για την οικογενεια του..

Εγω βαπτισα την κορη μιας καλης παιδικης οικογενειακης φιλης μου περυσι, τωρα ειναι 1,5 ετους και τη βλεπω 1-2 φορες τη βδομαδα(μενουμε κοντα), την παω βολτες, παιζουμε στο σπιτι της..και εχει μαθει να με λεει "νονα"SmileSmile

Ειμαι πολυ τυχερη που ειμαι στη ζωη τηςSmile

http://www.paidikaglentia.blogspot.com

15Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 11:09 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω κοριτσια την αμαρτια μου θα την πω: βαπτισα με τα χιλια ζορια ενα κοριτσακι οταν ημουν 11 χρονων! Εγω δεν ηθελα να το κανω, δεν ημουν και το κλασσικο κοριτσακι που τρελαινοταν για μωρακια, εμενε και σε αλλη πολη! Μα τουτα και με κεινα οι γονεις μας απομακρινθηκαν με αποτελεσμα να σταματησω να βλεπω το παιδι. Θεωρω οτι ηταν λαθος που με αναγκασαν να βαπτισω το παιδακι γιατι 11 χρονων ημουν πολυ μικρη για να καταλαβαινω τι κανω και μεγαλονωντας ειχα ηδη χασει τα ιχνη τους και δεν με ενδιεφερε να τα βρω, γιατι δεν ειχα κανενα συναισθηματικο δεσμο με το παιδι.
Μαθημα 1ο μην κανενετε νονα- νονο σε τοσο μικρη ηλικια.
Οσο για το παιδι μου, ο νονος του ειναι και εκεινος στρατιωτικος και ημαστε μεχρι τωρα μαζι στις μεταθεσεις, αλλα....
Ενω του περνει ακριβα δωρα Χριστουγεννα, Πασχα και γιορτη, εγω το θεωρω λαθος γιατι θα ηθελα να μοιραζετε στιγμες με το παιδι. Θα ερθει να δωσει το δωρο και δεν θα του δωσει σημασια του μικρου και φετος που ειναι πιο μεγαλος καταλαβαινει και φοβαμε πως θα πληγωθει. Δεν με νοιαζει το δωρο, θα προτειμουσα να ερθει να παρει το παιδι να πανε για ενα παγωτο στο παρκο παρα να του αγοραζει επωνυμα ρουχα και παιχνιδια!
Του το ειπα αλλα οι δικαιολογιες του δεν ειναι πειστικες...
Μαθημα 2ο δεν κανουμε νονους ανυπαντρους, ανθρωπους που τους ξερουμε λιγο και συγγενεις μας. Πρεπει να ειναι αποδεδειγμενοι φιλοι που τους εχουμε χρονια κοντας μας και βεβαια να εχουν ή να σχεδιαζουν να κανουν οικογενεια, για να μας καταλαβαινουν και να τους καταλαβαινουμε...
Μεγαλονωντας ερχετε και η γνωση...

16Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μαρ 27, 2011 11:25 pm

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
"Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους" έτσι λέει ο λαός και νομίζω ότι έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ. Να την πιάσεις και να της μιλήσεις ανοιχτά, "σταράτα" και να της εξηγήσεις ότι το παιδί έχει ανάγκη από τη νονά του και όχι από μία νονά που εμφανίζεται σαν τον κομήτη. Και νομίζω πως αν είναι σωστή και καλή φίλη θα το καταλάβει και δεν θα παρεξηγηθεί.

17Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty νονα Κυρ Μαρ 27, 2011 11:36 pm

ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΤΥ

ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΤΥ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
adeline έγραψε:"Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους" έτσι λέει ο λαός και νομίζω ότι έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ. Να την πιάσεις και να της μιλήσεις ανοιχτά, "σταράτα" και να της εξηγήσεις ότι το παιδί έχει ανάγκη από τη νονά του και όχι από μία νονά που εμφανίζεται σαν τον κομήτη. Και νομίζω πως αν είναι σωστή και καλή φίλη θα το καταλάβει και δεν θα παρεξηγηθεί.


συμφωνω απολυτα!

http://www.paidikaglentia.blogspot.com

18Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Δευ Μαρ 28, 2011 1:06 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Η ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΗ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΡΙΟΥ ! ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΤΕΡΑ ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ. ΤΑ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΞΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΗ ΣΑΝ ΝΟΥΝΟΣ ΠΡΟΣ ΣΤΟ ΒΑΠΤΙΣΤΙΡΙ !!ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ !!

19Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Δευ Μαρ 28, 2011 5:28 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Βασικα Κατερινα μου απο τωρα δεν θελω να γινουν νονοι, σαν ξενοι γινανε!!

Φορας πουκαμισο μαυρο, εσυ εισαι;;
Πολυ γλυκουλα και πολυ ομορφη!!!
ΝΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ...ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ...

20Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Δευ Μαρ 28, 2011 10:31 am

georgia84


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
katerina780 έγραψε:ΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΒΡΕ ΓΙΩΡΓΙΑ84 ΜΟΥ?ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΥΤΗ ΧΑΘΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...
Εννοουσα εστω τα πολυ τυπικα αλλα απ'οτι βλεπω ουτε αυτα δεν πρεπει να τηρει... Τι να πω... Δυσκολα τα πραγματα... Ισως εκει που εχετε φτασει μια ακομα κουβεντα να ηταν η μονη λυση μηπως καταλαβει και η ιδια οτι το παιδι την εχει αναγκη και τι υποχρεωσεις εχει απεναντι του! Καλη επιτυχια παντως! Smile
Μαθημα 1ο μην κανενετε νονα- νονο σε τοσο μικρη ηλικια.
Μαθημα 2ο δεν κανουμε νονους ανυπαντρους, ανθρωπους που τους ξερουμε λιγο και συγγενεις μας. Πρεπει να ειναι αποδεδειγμενοι φιλοι που τους εχουμε χρονια κοντας μας και βεβαια να εχουν ή να σχεδιαζουν να κανουν οικογενεια, για να μας καταλαβαινουν και να τους καταλαβαινουμε...
Μεγαλονωντας ερχετε και η γνωση...
"Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους" έτσι λέει ο λαός και νομίζω ότι έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ. Να την πιάσεις και να της μιλήσεις ανοιχτά, "σταράτα" και να της εξηγήσεις ότι το παιδί έχει ανάγκη από τη νονά του και όχι από μία νονά που εμφανίζεται σαν τον κομήτη. Και νομίζω πως αν είναι σωστή και καλή φίλη θα το καταλάβει και δεν θα παρεξηγηθεί.
Συμφωνω σε ολα! Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... 587529

21Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Δευ Μαρ 28, 2011 10:55 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="katerina780"]
ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ ΣΥΧΝΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ,ΟΥΤΕ ΤΗΛ ΠΕΡΝΕΙ Κ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ.ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ,Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΤΗΛ Κ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ,ΧΑΝΕΤΑΙ.
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΚΟΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ.
ΑΛΛΑ Κ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ..

αχ κατερινακι, ποσο σε καταλαβαινω..
εμας ο νονος του μεγαλου μου γιου, εχει να εμφανιστει εναν χρονο τωρα- ακριβως απο το προηγουμενο Πασχα!!
5 χρονια τωρα, επικοινωνει μονο χριστουγεννα-πασχα ισα ισα να δωσει τα δωρα.. αντε κ ενα τηλεφ στα γενεθλια του παιδιου..
μενουμε κοντα, οι μαμαδες μας κανουν πολυ παρεα, αλλα αυτος εχει εξαφανιστει.. κι αμα παρω τηλεφ καμια φορα ουτε που το σηκωνει- αυτο βεβαια το κανει σε αλλους κοινους φιλους που εχουμε.
το αποκορυφωμα βεβαια ηταν τα χριστουγεννα που μας περασαν, ουτε που εμφανιστηκε-ο μικρος τον περιμενε-κι αναγκαστικα βαλαμε δωρο στο δεντρο απο τον νονο του και καλα, κ του ειπαμε οτι λειπει ταξιδι. ουτε καν πηρε ενα τηλ να μας ευχηθει- γιορταζα κιολας, χριστινα- κι εκει στραβωσα τοοοοοοσο πολυ που ειπα "τελος", δεν υπαρχει πια αυτος ο ανθρωπος για μας!!!!
και εννοειται πως ουτε εχουμε μαλωσει, ουτε εχουμε παρεξηγηθει για κατι.. επιλογη του ηταν....
ειναι κριμα βεβαια για το παιδι μου- οπως και για το δικο σου- αλλα δεν θα κατσουμε να σκασουμε κιολας, αν αυτοι ειναι ανεγκεφαλοι

22Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Δευ Μαρ 28, 2011 11:16 pm

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΗ ΒΑΦΤΗΣΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΕ. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΔΩΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΠΑΣΧΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΟΡΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΙΜΩ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!! ΚΑΠΟΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΟΒΑΡΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΔΩΡΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ!!! Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... 982137

23Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Δευ Μαρ 28, 2011 11:19 pm

Ήρια

Ήρια
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνω απόλυτα κοριτσια.... τα δωρα δεν εχουν σημασια.. εμας θα ερθει και ανεξαρτητα γιορτων θα της φερει μονο ΜΙΑ σοκολατα αλλα αν δειτε ποσο το χαιρεται η μικρη μου που ηρθε η νονά να την δει δεν θα φανταστειτε... δεν με νοιαζουν τα δωρα .... αυτα ειναι το λιγοτερο ,.... τα παιδια δεν χρειαζονται δωρα για να καταλαβουν την αγαπη μας .... αυτα μαλλον ειναι για εμας τους μεγαλους...!

24Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μάης 08, 2011 1:46 pm

skountouflou


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΔΥΟ ΒΑΠΤΙΣΤΗΡΙΑ.ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ 7 ΕΤΩΝ Κ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΤΑ 3.
ΤΑ ΑΓΑΠΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΕ ΓΙΟΡΤΗ-ΓΕΝΕΘΛΕΙΑ-ΠΑΣΧΑ-ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΣΗ ΛΑΤΡΕΙΑΣ..ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ.Κ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ Κ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΤΙΜΑΝΕ Κ ΑΥΤΟΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΤΟΥΣ ΤΙΜΑΜΕ ΠΑΝΤΑ Κ ΕΜΕΙΣ.Κ ΓΕΝΙΚΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ Η ΜΙΚΡΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Μ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΡΧΕΤΑΙ Κ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΙΑ Κ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΦΙΛΙΑ Κ ΑΓΚΑΛΙΕΣ,ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ,ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ.ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΗΚΑ Κ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΕΥΧΗΘΟΥΝ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΔΩΡΟ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ.ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΑ Κ ΑΥΤΟΙ ΟΧΙ;ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΣΧΑ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΘΑΝΟΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Κ ΘΕΛΕΙ ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΑΚΟΥΙΝ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ.ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ Κ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΟΚ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ;ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕ?Η ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ?
ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ?ΟΚ ΝΑΙ Κ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΝΟΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΟΥ.Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.
ΠΑΩ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ Κ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ Κ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ.
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Κ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

25Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Empty Απ: Η ΝΟΝΑ ΜΑΣ... Κυρ Μάης 08, 2011 11:08 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
skountouflou έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΔΥΟ ΒΑΠΤΙΣΤΗΡΙΑ.ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ 7 ΕΤΩΝ Κ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΤΑ 3.
ΤΑ ΑΓΑΠΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΕ ΓΙΟΡΤΗ-ΓΕΝΕΘΛΕΙΑ-ΠΑΣΧΑ-ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΣΗ ΛΑΤΡΕΙΑΣ..ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ.Κ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ Κ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΤΙΜΑΝΕ Κ ΑΥΤΟΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΤΟΥΣ ΤΙΜΑΜΕ ΠΑΝΤΑ Κ ΕΜΕΙΣ.Κ ΓΕΝΙΚΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ Η ΜΙΚΡΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Μ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΡΧΕΤΑΙ Κ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΙΑ Κ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΦΙΛΙΑ Κ ΑΓΚΑΛΙΕΣ,ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ,ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ.ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΗΚΑ Κ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΕΥΧΗΘΟΥΝ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΔΩΡΟ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ.ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΑ Κ ΑΥΤΟΙ ΟΧΙ;ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΣΧΑ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΘΑΝΟΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Κ ΘΕΛΕΙ ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΑΚΟΥΙΝ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ.ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ Κ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΟΚ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ;ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕ?Η ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ?
ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ?ΟΚ ΝΑΙ Κ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΝΟΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΟΥ.Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.
ΠΑΩ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ Κ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ Κ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ.
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Κ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.


Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Νομίζω ότι το ότι σε πήρε τηλέφωνο για να κάνει παραγγελία, είναι πολύ... γυφτιά (σόρυ για την λέξη αλλά καμία άλλη δεν περιέγραφε τόσο καλά αυτό που εννοώ). Δηλαδή εγώ θα ντρεπόμουν πολύ να πάρω την νονά όσο καλές σχέσεις και να είχαμε και να τις ζητήσω τι να πάρει για το παιδί... Πρέπει να μάθουμε στα παιδιά, μικρά και μεγάλα, να εκτιμάνε την κίνηση που κάνει ο νονός από αγάπη για αυτά και να μην τον βλέπουν σαν τον Αγιο Βασίλη του Πάσχα... Και αν θέλει κάτι το παιδί μπορούμε εμείς ως γονείς να καλύψουμε τις ανάγκες του.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις