Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 41]

51 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Πεμ Ιαν 09, 2014 12:33 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gallida έγραψε:Ξέρετε αν για μας τους επαγγελματίες δικαιούται κανένα επίδομα/άδεια ο σύζυγος που είναι ιδ.υπάλληλος?
δεν εχω ιδεα σοφακι μου να σε βοηθησω....και εμενα ιδ. υπαλληλος ειναι και του ειχαν πει καποια στιγμη οτι υπαρχει καποιο επιδομα γυρω στα 200 ευρω που παιρνει ο αντρας αλλα δεν το εχουμε ψαξει....δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι....

52 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Πεμ Ιαν 09, 2014 12:36 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ε κατι ειναι κι αυτο Σοφια, εμενα ειναι μια εκπτωση 400 ευρω το εξαμηνο, απο το ολοτελα...
πρεπει κι εγω να ρωτησω το λογιστη αλλα μεταξυ τσμεδε που ειμαι εγω και τεβε που ειναι ο συζυγος δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα ιδιαιτερη...
πηγα κι εβγαλα και ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικ. καταστασης κι εχω μπερδευτει τι παιζει με την οικογενειακη μεριδα. ειναι αλλου γραμμενος ο αντρας μου αλλου εγω, σε αλλο δημο, το παιδι που να το γραψουμε???

53 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Πεμ Ιαν 09, 2014 12:39 am

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λετε για τις πεθερες...εμεις που ειμαστε στην ιδια αυλη τι να πω;;;; ουτε που ερχεται να καθαρισει,,,,μονο τηλ. με παιρνει απο τις 9 για να με ρωτησει αν θα παω για ψωμι να την παρω.ΕΛΕΟΣ.... 3 μερες ημουν ξαπλα κ το σπιτι το ειχα παρατησει...ε δεν ηρθε ρε κοριτσια ουτε τωρα να δει τι κανω....αλλα να ετοιμασουμε βαλιτσα να στρωσουμε κουνια μαζι ηθελε...... παω παθολογο κ επιστρεφω

54 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Πεμ Ιαν 09, 2014 12:42 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elin1 έγραψε:ε κατι ειναι κι αυτο Σοφια, εμενα ειναι μια εκπτωση 400 ευρω το εξαμηνο, απο το ολοτελα...
πρεπει κι εγω να ρωτησω το λογιστη αλλα μεταξυ τσμεδε που ειμαι εγω και τεβε που ειναι ο συζυγος δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα ιδιαιτερη...
πηγα κι εβγαλα και ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικ. καταστασης κι εχω μπερδευτει τι παιζει με την οικογενειακη μεριδα. ειναι αλλου γραμμενος ο αντρας μου αλλου εγω, σε αλλο δημο, το παιδι που να το γραψουμε???
K μεις έτσι είμαστε, ο καθένας κράτησε τη μερίδα στο δήμο που ανήκε. Ετσι στο σύζυγο φαίνομαι εγώ ως ενδεικτική εγγραφή και το αντίστροφο. Αν θέλετε μπορείτε να πάτε τα δικαιώματά σας σε έναν δήμο κοινό αλλιώς το παιδί πάει στη μερίδα του πατέρα και θα φαίνεται όμως και σε σένα ώς μέλος της οικογενείας.

55 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Πεμ Ιαν 09, 2014 12:55 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kαλημέρα σε όλα τα κορίτσιααααα και καλορίζικο το θεματάκι μας!!!!!!!Δεν μπήκα καθόλου γιατί έχουν κόψει το τηλ εδώ στη μαμά μου και δεν το είχε καταλάβει γιατί δεν το χρησιμοποιεί!!!χαχαχα!!!!!
Ντίνα να σου ζήσει η μπεμπα πάντα γερή και τυχερή!!!!!!!!!!!Τσουπωτή τσουπωτή μπράβο μακάρι όλες να έχουμε τη γέννα σου!!!!!!!!!!
Για τις καισαρικές εντάξει είναι λίγο αγχωτικό αλλά από την άλλη ξέρεις σχεδόν ακριβώς πως θα πάει η διαδικασία ενώ με φτ ποτέ δεν ξέρεις τι προκύπτει...Όχι πως τα συγκρίνω αλλά να σας παρηγορήσω λίγο...Η γνώμη μου είναι η κάθε μία να ακούσει το γιατρό που έχει εμπιστευθεί και να μην ακούμε τρίτους γιατί πιο πολύ μας αγχώνουν και μας μπερδεύουν παρά βοηθούν....Με τη μυωπία δεν ξερω τι ισχύει πάντως με ισχυακή προβολή γίνεται φτ αλλά μόνο αν υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες συνθήκες...Εμένα ο γιατρός όταν ακόμα δεν είχε γυρίσει ο μπέμπης μου είχε πει ότι γίνεται αλλά δεν το ρισκάρει γιατί είναι αρκετα δύσκολο για το μωρό.....
Εγώ αύριο θα πάω για το nst και ελπίζω να χει πάρει κανένα κιλάκι ο μικρός γιατί μου φαίνεται λίγο 2.500 κιλά για τις εβδομάδες μου.....
Βρε κορίτσια εσείς που το πάθατε και ξέρετε οι αιμοροίδες φεύγουν?Θα ρωτήσω αύριο το γιατρό τι μπορώ να κάνω...Η μαμά μου μου είπε λάδι με ένα παγάκι γιατί βοηθάει να μαζέψει...Δεν έχει βγάλει αίμα ευτυχώς αλλά με ενοχλεί πολύ...Θα το έχουμε για πάντα ή μπορούμε να το αφαιρέσουμε κάπως?

56 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Πεμ Ιαν 09, 2014 12:57 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
gallida έγραψε:
elin1 έγραψε:ε κατι ειναι κι αυτο Σοφια, εμενα ειναι μια εκπτωση 400 ευρω το εξαμηνο, απο το ολοτελα...
πρεπει κι εγω να ρωτησω το λογιστη αλλα μεταξυ τσμεδε που ειμαι εγω και τεβε που ειναι ο συζυγος δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα ιδιαιτερη...
πηγα κι εβγαλα και ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικ. καταστασης κι εχω μπερδευτει τι παιζει με την οικογενειακη μεριδα. ειναι αλλου γραμμενος ο αντρας μου αλλου εγω, σε αλλο δημο, το παιδι που να το γραψουμε???
K μεις έτσι είμαστε, ο καθένας κράτησε τη μερίδα στο δήμο που ανήκε. Ετσι στο σύζυγο φαίνομαι εγώ ως ενδεικτική εγγραφή και το αντίστροφο. Αν θέλετε μπορείτε να πάτε τα δικαιώματά σας σε έναν δήμο κοινό αλλιώς το παιδί πάει στη μερίδα του πατέρα και θα φαίνεται όμως και σε σένα ώς μέλος της οικογενείας.
Και μεις σε άλλους δήμους είμαστε αλλά μόνο εγώ έχω ανοίξει μερίδα ο άντρας μου δεν έχει καταφέρει να πάρει άδεια από τη δουλειά...Όμως στο μαιευτήριο μας είπαν πως χρειάζεται μόνο η ληξιαρχική πράξη γάμου και εννοείται ταυτότητες και βιβλιάρια...Λέτε να έχω κανένα θέμα?!

stel87

stel87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα κοριτσακια ,μπεμπουλινια και κοιλιτσεσ???τι κανετε???εμεισ αυριο εχουμε γιατρο!!!
σημερα ξυπνησα και εφτιαξα τυροπιτακια!!!θελει καμια με καφεδακι?????  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 328109  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 3 328109 
βλεπω το θεμα της πεθερας παραμενει ε???ουτε εμενα ερχετε να με βοηθηση αν και μενει διπλα μου,η μαμα μ εναμισι ωρα μακρια αλλα ηρθε με την αδερφη μ οταν την ειπα και καναμε γενικη...καλητερα να μην ασχολουμαστε γτ απλα τα νευρα μας θα σπανε..
φιλακια κοριτσαρες

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ματινα μονο για τα ευχαριστα ε???  κουνιες και βαλιτσες!!! Laughing Laughing Laughing  και να την παρεις και ψωμι! αφου δε σου ειπε να πας να καθαρισεις παλι καλα να λες!!!  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 
Ληδα κι εμεις ετσι και αναρωτιεμαι επειδη μενουμε μακρια απο την πολη του αντρα μου μηπως ειναι καλυτερα να γραψουμε το παιδι σε μενα για να κανουμε ευκολα τα γραφειοκρατικα, αν και μου φαινεται καπως να ειναι το παιδι σε μενα...
αντε να πας με το καλο αυριο να κανεις τις εξετασεις σου!
βικυ μου ναι στις απαντησεις η πεθερα και στα σχολια ειναι απιστευτη!!! τα πεταει με απιστευτο τροπο!!!
σοφια μου δεν ειναι ωραιο και να αδιαφορουν...αλλα και να το παρακανουν ουτε αυτο λεει...
βασικα εμενα με ποναει το κεφαλι μου απο τη λεπτομερεια...με το που ξυπνησω γιατι το ενα και πως το αλλο και να κανουμε εκεινο να κανουμε το αλλο...εχει βγαλει προγραμμα!!!!
και τα λεει και την ωρα που κοιμασαι ακομα και δεν προλαβαινεις να πεις κιχ! σημερα για κατι που με ρωτησε της λεω να το σκεφτω και θα σας πω! ε μα!!!!

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ την πέτυχα μόνο για μια μέρα και έτσι όλα οκ...Βέβαια μου έφερε ένα κόκορα που έσφαξαν στο χωριό να πιω λέει το ζουμί του όταν γεννήσω (πραγματικά δεν ξέρω τι εννοούσε πάντως μου ακούστηκε εντελώς αηδιαστικό!!!!!!!) αλλά την πρόλαβε ο άντρας μου και την κορόιδευε!!!!!Και επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για τις εξετασεις μου (έχω εξετάσεις πτυχίου στις 25 Ιανουαρίου αλλά μάλλον θα το αναβάλλω για Ιούλιο) γιατί και η ανιψιά της στην Κεφαλονιά το προγραμμάτισε και γέννησε φυσιολογικά!!(πάλι δεν κατάλαβα τι εννούσε αλλά από τα συμφραζόμενα μάλλον πήγε με πρόκληση η κοπέλα...Στην πρόκληση δεν είναι που σου βάζουν ορό για τεχνητούς πόνους?!)Τι να πεις!!!!!Όμως μετά όταν έφυγα ήταν πολύ συγκινημένη η καημένη...Το περιμένει πως και πως το μπέμπη....

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ληδα γελαω που λες δεν πολυκαταλαβα αλλα οκ  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

κι εγω το παθαινω αυτο!!!!

ενταξει μωρε συγκινουνται ειναι γεγονος!!!! Smile

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όταν λες να το γράψουμε εννοείς στην ασφάλεια?!Εμένα θα μπεi στον άντρα μου αλλά υπάρχει και κάπου αλλού που το γράφουμε?!A!Αν εννοείς στο ληξιαρχείο έχει μέσασ το νοσοκομείο οπότε αναγκαστικά θα πάει στο ληξιαρχείο της Αθήνας το μωρό για μένα που γεννάω στο Έλενα....
Αλήθεια για την ασφάλεια τι διαδικασία κάνουμε?Πάμε στο ΚΕΠ και βγάζουμε ΑΜΚΑ στο μωρό ή το βγάζουμε κάπου αλλού?Δεν τα πάω καθόλου καλά με αυτά τα γραφειοκρατικά μου φαίνονται σαν να ακούω κινέζικα!!!!!!

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!

Ελιν, μερικές φορές έχουν λόγω που δεν γυρνάνε σωστά (κοντός λώρος, περυτύλιξη σε κάποιο σημείο, περίεργο σχήμα μήτρας, στενή λεκάνη...) αλλά τι να κάνεις! Μάλλον είμαστε "τυχερές" και ανοίκουμε στο 4% των περιπτώσεων.

Λήδα αν ο γιατρός είναι έμπειρος μπορεί να ξεγεννήσει ισχιακό μωρό φυσιολογικά. Ιδίως αν είναι 2η γέννα. Όπως είπες όμως υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Το προσπαθούν συνήθως σε μωρά μικρού βάρους (εμένα είναι ήδη 3.400), οταν εχουν μικρό κεφάλι (μάντεψε τι κεφάλα έχουμε εμείς  Smile ) και συνήθως μόλις μπεις στον μήνα σου. Έγώ μπήκα στην 39η βδομάδα...

Όσο για τις πεθερές, χαρά στο κουράγιο σας! Εγώ ούτε με την μάνα μου δεν θα άντεχα για 1 βδομάδα.

http://www.something-special.gr

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ληδα ενα θεμα ειναι η ασφαλεια αλλα ειναι και σε ποιο δημο το γραφουμε επισης. συνηθως γραφεται στον δημο του αντρα αλλα δεν ξερω μηπως μετα προκυπτουν διαδικαστικα θεματα αν ο δημος ειναι μακρια...

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσια καλημερα!!Δεν σας προλαβαινω!!!

Βικακι , Βασουλα, Σοφια και Στελλα καλημερα!

Ιολη μου τα μωρακια σου το παλευουν και τα πανε μια χαρα! ετσι να μας γραφεις καλα νεα να χαιρομαστε!!!Μην μας ξεχνας!

Bobo οντως γενναμε παρεα( εαν δεν αλλαξει κατι αυριο) ειχαμε κ ιδια ΠΗΤ 10/2.. Very Happy 

Ελιν κοριτσι μου ηρωας!! ?Εισαι ηρωας..!!
Προτιμω την αδιαφορια της δικης σε θεματα καθαριοτητας και συμμαζεμματος παρα να την ειχα μες τα ποδια μου..Ευτυχως ακομα μου μαγειρευει Razz  και οτι της ζητησω να μου αγορασει(ψωμι,φαι, ρουχα για το μωρο κλπ)  το κανει με  μεγαλη χαρα γιατι η βολτα της ειναι απαραιτητη και σε καθημερινη βαση!!

Μαρακι μου γλυκο ευχομαι να γυρισει κοριτσι μου! κ να μην γυρισει δεν πειραζει θα γνωρισεις και την εμπειρεια της καισαρικης αφου εινια μια χαρα η μπεμπουλα σου ολα καλα θα πανε!!

Ματινα 1ον κ παλι περαστικουλια
αυτο για το ψωμι πριν με ξαπλωσουν το ειχα κ εγω κατεβαινα να παω να παρω κ μ λεγε παρε κ για μενα..
ή οταν καθαριζα τις σκαλες ενω εγω καθαριζα εγκυος γυναικα ,αυτη με επιανε κουβεντα  Shocked για διαφορα.. τι να πεις!!Εγω πλεον συνήθισα..!Αυτη ειναι δεν αλλαζει και δεν το κανει εσκεμμενα..

Ληδα η μαμα ολα τα λεφτα χαχαχαχ
γιατις αιμορροΐδες εχω ακουσει οτι φευγουν καποιες μετα απο 2-3 μηνες αλλα εγω ειχα μια ηδη πριν μεινω εγκυος και το παλευα αλλα τωρα εγιναν 3 Shocked Shocked κ ειχα κ λιγο αιμα τωρα τελευταια
Μετα απ κανα 3 μηνο θα παω το ψαξω να βγαλω οσες μεινουν γιατι ΒΑΡΕΘΗΚΑ την κατασταση

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!!
Ιόλη όλα πάνε καλά με τα μωράκια σου!! Υπομονή και θα τα έχεις σύντομα σπίτι!! Εξάλλου ακόμα στην κοιλιά σου θα ήταν οπότε πάλι δε θα τα είχες σπίτι Razz
Μια χαρά τα κιλά σας όσες πήγατε στο γιατρό!!
Bobo αγοράκι έκανα αλλά ευχαριστώ για τις ευχές Smile
Μαρία έχω ακούσει για τις δευτερότοκες ότι μπορεί να αργήσει να έρθει το μωρό στη σωστή θέση γιατί έχουν περισσότερο χώρο στη μήτρα...μη χάνεις τις ελπίδες σου αν και φυσικά το σημαντικό είναι να είναι η μικρή σου καλά!
Για τις ασφάλειες, εγώ έχω ΤΕΒΕ και ο άντρας μου ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν πως θα έχω έκπτωση 50% στο κλάδο σύνταξης. δηλαδή τελικά βγαίνει 33% του συνολικού ποσού που πληρώνω...
Όπου και να το γράψουμε είναι το ίδιο αφού είναι ΕΟΠΠΥ και τα δύο απλά θέλει ληξιαρχική πράξη γέννησης, οικογενειακή κατάσταση που να φαίνεται και το παιδί (εγώ πήρα μια χθες και δεν φαινόταν ακόμα...θέλει χρόνο λέει για να ενημερωθεί!) και μια βεβαίωση ότι δεν είναι ασφαλισμένο στον άλλο φορέα από εκεί που θέλουμε να το γράψουμε.
Ο άντρας νομίζω δε δικαιούται κανένα επίδομα εκτός από 1 εβδομάδα άδεια...ψαξ'τε το βέβαια για σίγουρα...

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Leda Leda έγραψε:Kαλημέρα σε όλα τα κορίτσιααααα και καλορίζικο το θεματάκι μας!!!!!!!Δεν μπήκα καθόλου γιατί έχουν κόψει το τηλ εδώ στη μαμά μου και δεν το είχε καταλάβει γιατί δεν το χρησιμοποιεί!!!χαχαχα!!!!!
Ντίνα να σου ζήσει η μπεμπα πάντα γερή και τυχερή!!!!!!!!!!!Τσουπωτή τσουπωτή μπράβο μακάρι όλες να έχουμε τη γέννα σου!!!!!!!!!!
Για τις καισαρικές εντάξει είναι λίγο αγχωτικό αλλά από την άλλη ξέρεις σχεδόν ακριβώς πως θα πάει η διαδικασία ενώ με φτ ποτέ δεν ξέρεις τι προκύπτει...Όχι πως τα συγκρίνω αλλά να σας παρηγορήσω λίγο...Η γνώμη μου είναι η κάθε μία να ακούσει το γιατρό που έχει εμπιστευθεί και να μην ακούμε τρίτους γιατί πιο πολύ μας αγχώνουν και μας μπερδεύουν παρά βοηθούν....Με τη μυωπία δεν ξερω τι ισχύει πάντως με ισχυακή προβολή γίνεται φτ αλλά μόνο αν υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες συνθήκες...Εμένα ο γιατρός όταν ακόμα δεν είχε γυρίσει ο μπέμπης μου είχε πει ότι γίνεται αλλά δεν το ρισκάρει γιατί είναι αρκετα δύσκολο για το μωρό.....
Εγώ αύριο θα πάω για το nst και ελπίζω να χει πάρει κανένα κιλάκι ο μικρός γιατί μου φαίνεται λίγο 2.500 κιλά για τις εβδομάδες μου.....
Βρε κορίτσια εσείς που το πάθατε και ξέρετε οι αιμοροίδες φεύγουν?Θα ρωτήσω αύριο το γιατρό τι μπορώ να κάνω...Η μαμά μου μου είπε λάδι με ένα παγάκι γιατί βοηθάει να μαζέψει...Δεν έχει βγάλει αίμα ευτυχώς αλλά με ενοχλεί πολύ...Θα το έχουμε για πάντα ή μπορούμε να το αφαιρέσουμε κάπως?
Πονεμένη ιστορία. Εγω από προχτές έβγαλα 3!!Σαν σταφύλια είναι,δεν μπορώ να κάτσω,αφήστε που ντρέπομαι αύριο που θα με δει ο γιατρός!Βαζω μια κρέμα της frezyderm κ ανακουφίζει πολύ. Αυτές αν δεν μπουν μέσα μόνο με επέμβαση λύνονται αλλά μπλιαχ!

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια κλεινω προς το παρον να παω γραφειο γιατι θα σαλταρω μες στο σπιτι!
τα λεμε αργοτερα! φιλια!!!

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ μία έχω αλλά όπως λες ούτε να κάτσω δεν μπορώ!!Μια φίλη μου που είχε βγάλει στην εγκυμοσύνη μετά της έφυγαν όμως η γιαγιά μου που είχε βγάλει και αυτή την ταλαιπωρούσαν για χρόνια...Μάλλον είναι ανάλογα την περίπτωση....Τώρα μου πε και μένα η μαμά μου θα μου φέρει μια φυτική κρέμα και βλέπουμε...Αλλιώς τι γίνεται καυτηριασμός?!ΑΧΧΧΧ!!!!!Πρέπει να πονάει πολύ!!!!!!!
Ειρήνη μου δηλαδή μόλις γέννησες το μωράκι το έγραψες στο ληξιαρχείο και τώρα το γράφεις και στο δήμο στην οικογενειακή μερίδα?!

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όταν γέννησα το γράψαμε στο ληξιαρχείο οπότε γράφτηκε στο δήμο υποτίθεται (απλά δεν φαίνεται ακόμα στην οικογενειακή κατάσταση). Τώρα κάνουμε τις διαδικασίες για να το ασφαλίσουμε και χρειάζεται η οικογενειακή κατάσταση και η ληξιαρχική πράξη (που πήραμε όταν το γράψαμε με τη γέννηση του). Εμείς βέβαια είμαστε στον ίδιο δήμο με τον άντρα μου οπότε δεν ξέρω τι γίνεται σε διαφορετική περίπτωση. Πάντως για την κλινική νομίζω ότι αν είσαι σε άλλο δήμο θέλει 2 διαφορετικές οικ. καταστάσεις/μερίδες. Αλλιώς θέλει 1.

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειρήνη το έχω ακούσει κι εγώ αυτό και η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι να κάνω. Το μωρό το νοιώθω πολλές φορές να κάνει απίστευτες κινήσεις και εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ίσως κάτι το εμποδίζει. Από την μία θέλω να με πιάσουν οι πόνοι πριν το ραντεβού μπας και γυρίσει με τις συσπάσεις, αλλά από την άλλη ανησυχώ μήπως εμπεδωθεί με τον ποπο και έχουμε καμια πρόπτωση λώρου.
Ειναι πολύ άσχημο μετά απο την δική μου γέννα να αναγκαστώ να φάω μαχαίρι αλλά το προτιμώ από το ρίσκο.

http://www.something-special.gr

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία σίγουρα δεν μπορείς να πάρεις το ρίσκο...εξάλλου το αν σε πιάσουν ή όχι οι πόνοι νωρίτερα δεν το αποφασίζεις εσύ οπότε ότι είναι να γίνει θα γίνει! Υπομονή και θετική σκέψη! Βλέπεις ότι ότι και να κάνεις αν δεν θέλει να αλλάξει θέση δεν αλλάζει! Η μπέμπα θα αποφασίσει! Τι να την εμποδίζει? Απλά λόγω μεγέθους μπορεί να δυσκολεύεται να γυρίσει...

Όσο για τις υπέροχες αιμορροΐδες εγώ έβγαλα στη διάρκεια του τοκετού (δεν είχα καμία πριν!) και από τότε βάζω μια κρεμούλα που μου έχει πει η γιατρός μπας και υποχωρήσουν! Πάντως είναι λίγο καλύτερα ήδη γιατί τις πρώτες μέρες πονούσα πάρα πολύ!

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
irenehr έγραψε:Μαρία σίγουρα δεν μπορείς να πάρεις το ρίσκο...εξάλλου το αν σε πιάσουν ή όχι οι πόνοι νωρίτερα δεν το αποφασίζεις εσύ οπότε ότι είναι να γίνει θα γίνει! Υπομονή και θετική σκέψη! Βλέπεις ότι ότι και να κάνεις αν δεν θέλει να αλλάξει θέση δεν αλλάζει! Η μπέμπα θα αποφασίσει! Τι να την εμποδίζει? Απλά λόγω μεγέθους μπορεί να δυσκολεύεται να γυρίσει...

Όπως είπα και στην Ελιν πιο πάνω, μπορεί το μωρό να έχει κοντό λωρο η κάποια περιτύλιξη σε χέρι ή πόδι. Αυτές είναι κάποιες απο τις περιπτώσεις που μπορεί να το εμποδίζουν.
Υπομονή και θετική σκέψη λοιπόν!

http://www.something-special.gr

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να΄ μαι παλι!!! που πηγατε ολες???  Rolling Eyes 
ντινα πως παει με τη μπουμπου σου???

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω εδω ειμαι...! Very Happy 

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια κ εμεις στον ιδιο δημο ανηκουμε..Δημος Τεμπων...το ιασω ομως ανηκει στο δημο Νικαιας κ θα γραφτει αυτοματα εκει...για να την φερουμε στον δημο μας, μας ειπαν πως πρεπει να πληρωσουμε...δε ξερω ποσα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις