Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
438 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 438 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 41]

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
με το καλο κοριτσακι μου να πανε ολα καλα και να κρατησεις το μωρο σου αγκαλιτσα!!!!!!μην αγχωνεσαι σημερα ειναι μια απο τις ωραιοτερες μερες της ζωης σου! Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 654316 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 654316 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 654316 θα περιμενουμε νεα απο το ζουζουνακι σου να μας πεις πως ειναι και ευχομαι να εχεις εναν πολυ πολυ πολυ καλο τοκετο Very Happy 

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λήδα μου εύχομαι ολα καλά να πάνε, μην ανησυχείς! Σε λιγο θα εχεις το μπεμπάκι αγκαλιά!  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 654316 

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λήδα μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου!Ολα καλά να σου πάνε και περιμένουμε νέα και εντυπώσεις!

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kate μου να σου ζήσει κοπέλα μου το μωράκι σου.Γερό και καλότυχο να είναι.Καλή λοχεία ν έχεις.

fey ευχαριστούμε και εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου και χρόνια σας πολλά.

Λήδα μου με το καλό!!!Όλα καλά θα πάνε και θα κράτησεις και εσύ τον πριγκηπά σου αγκαλιά.

Τί κάνετε;Είστε καλά;

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΛΗΔΑ μου ολα καλα θα πανε κοπελιτσα μου !! σημερα θα γνωρησεις τον μπομπιρα σου !! με το καλο κοριτσι μου θα περιμενουμε νεα !! εφοσον δεν υπαρχει περιπτωση για φ.τ δεν υπαρχει λογοςνα το καθηστερητε  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 417472 

πηγα εβαψα μαλλι !! κοκκινακι εντονο πολυ ωραιο  Cool 

αυτος ο πονος κοριτσια παρατηρησα οτι με το περπατημα που εχω ξεκινησει , εχει αρχισει να υποχωρει σιγα σιγα ... δεν νομιζω να παρω τον γιατρο , φοβαμαι μη μου πει τπτ να γεννησω νωριτερα  Shocked  να μου λειπει , δεν ειμαι ετοιμη ακομα  Shocked  , εντομεταξυ πολυ κρυο σημερα και αερας !!

σε ενα γειτονικο καφε εχει συναυλια ο σαβιδακης σημερα το βραδυ , και λεω να παω χαλαρα για ενα ποτακι επειδη εχω πολυυυυ καιρο !!  Razz 

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ληδα μου με το καλο!!!! ολα θα πανε καλα!!!!! περιμενουμε νεα σου!!!
κωνσταντινα θα το δοκιμασω αλλα δεν παιζει να με παρει ο υπνος και να το πλακωσω?

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε κοριτσια να σας ρωτησω και κατι αλλες αποριες να δω τι κανετε κι εσεις με τα μωρακια σας:
εμας το δικο μας τελευταια περναει διαστηματα που ειναι ξυπνιο και ειτε δεν γκρινιαζει ειτε γκρινιαζει χωρις να θελει να φαει. σε εκεινη τη φαση προσπαθω να το νανουρισω ή καμια φορα το αφηνω διπλα και απλα εχει τα ματακια του ανοιχτα. ομως οταν γκρινιαζει ειναι δυσκολα τα πραγματα. σκεφτομαι να το βαλω στο ρηλαξ αλλα η παιδιατρος ειπε μετα τον 1ο μηνα. εσεις τα βαζετε? μενουν κι εσας ξυπνια τα δικα σας? ή μονο τρωνε και κοιμουνται?
χθες το βραδυ ηταν ξυπνιος απο τις 8 ως τις 11 με πολυ γκρινια. το ιδιο εχει κανει κι αλλα βραδια την ιδια ωρα.
τελικα το κοιμισα διπλα μου αλλα με πολυ κοπο. ασε που οταν τον κοιμιζω διπλα μου δεν πολυξεκουραζομαι γιατι τον εχω εννοια.
επισης οταν κοιμαται φαινεται να ζοριζεται σαν να κανει κακα του και γκρινιαζει μες στον υπνο του. το κανουν κι εσας?
επισης εχει σαν ακμη, σαν μικρα σπυρακια. η παιδιατρος δεν ειπε τπτ αλλα εχω ανησυχησει λιγο...τριβει βεβαια ολη τη μουριτσα του στο στηθος αφου πιει γαλα και δεν ξερω αν φταιει αυτο.
επισης που τον κοιμιζω διπλα μου αναρωτιεμαι αν κανει που το στρωμα ειναι μαλακο...γιατι λενε οτι πρεπει το στρωμα να ειναι σκληρο?
εχετε φωτακι για τη νυχτα?
εχετε παιχνιδακι με μουσικη για να αποκοιμιεται?
και κατι αλλο βρε κοριτσια: χθες ετρωγε για πολλη ωρα εφαγε και απο τα 2 στηθη, και καποια στιγμη απο το τοσο ρουφηγμα αρχισε να με ποναει το δευτερο το στηθος, ενιωθα σαν να μην εχει πια αλλο γαλα, αλλα αυτος συνεχισε να ρουφαει. υπαρχει περιπτωση να μην ειχε γαλα αλλα να ρουφουσε?
χθες ολη νυχτα ετρωγε ασταματητα...αφου ακουσα και απο την πεθερα το ωραιο μηπως δεν τον φτανει το γαλα μου...Sad
κοριτσια σας ζαλισα με τις ερωτησεις αλλα τα εχω παιξει λιγο...

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα κορίτσια!
Λήδα μου έπρεπε να μπει ο Φεβρουάριος για να αποφασίσεις να γεννήσεις Smile Με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!!! Θα περιμένουμε νέα σου!! Έχεις όλη τη θετική μας ενέργεια!
Ελιν διαβάζω αυτά που γράφεις και νομίζω ότι ζεις στο σπίτι μας Razz Razz
Και εμάς γκρινιάζει συνήθως το βράδυ 9-12!! Και σήμερα το πρωί 9 - 1 ήταν ίδια κατάσταση! Μένει ξύπνιος αρκετή ώρα χωρίς να θέλει να φάει...Στο relax ξεκίνησα να το βάζω πρόσφατα, μετά που κλείσαμε μήνα. Επίσης χρησιμοποιώ πολύ ένα video με ήχο σεσουάρ για να ηρεμεί ή/και να κοιμάται! Τώρα τελευταία ξεκίνησα να του βάζω ένα κρεμαστό παιχνίδι και το χελωνάκι γιατί μέχρι τον 1ο μήνα δεν βλέπουν ιδιαίτερα και δεν ασχολούνται με τα κρεμαστά παιχνίδια. Γενικά τώρα ξεκίνησε σιγά σιγά να εστιάζει κάπου (σε μένα, σε παιχνίδι κτλ).
Φωτάκι δεν έχω, ανάβω το βράδυ το πορτατίφ όταν ξυπνάει για να το βλέπω και για να μην ανάβω το φως (για να ξεχωρίζει μέρα-νύχτα).
Όσο για το στρώμα εγώ δεν τον κοιμίζω στο κρεβάτι μου (μόνο πάνω μου καμιά φορά) αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα με το μαλακό στρώμα αν το κοιμίζεις εκεί που και που... το δικό του δεν πρέπει να είναι μαλακό.

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λήδα με το καλό! Εύχομαι όλα να πάνε καλά  Smile 


Ελίν εγώ το βράδυ την θηλάζω ξάπλα. Συνήθως δεν κοιμάμαι μέχρι να τελειώσει (περίπου 20 λεπτά) και μετά γυρνάω ανάσκελα. Αρκετές φορές βέβαια με έχει πάρει ο ύπνος στο πλάι, αλλά εγώ τουλάχιστον μένω ακίνητη. Θες από ένστικτο  Rolling Eyes  Επίσης, έτσι όπως τοποθετώ το χέρι μου επάνω από το κεφάλι της, και να θέλω δεν μπορώ να πέσω πανω της.
Εμένα μέχρι στιγμής αν δε θέλει να φάει ή να κοιμηθεί, μένει για κανα μισάωρο με 40 λεπτά ξύπνια. Δεν γκρινιάζει αλλά θέλει αγκαλίτσα. Είναι όμως μικρή ακόμα.
Και μένα μερικές φορές γκρινιάζει και σφίγγεται στον ύπνο της και μετά από λίγο ακούγονται τα αποτελέσματα  Smile 
Όταν λες σπυράκια; Με πύον; Ή μικρά σπιθουράκια; Στην δεύτερη περίπτωση θέλει καλή ενυδάτωση.
Όσο για το στρώμα, εμας δεν είναι μαλακό οπότε δεν έχω δεύτερες σκέψεις.
Το μωρό όταν πίνει γάλα ακούγεται που καταπίνει. Αν σταματήσεις να το ακούς σημαίνει ότι πιπιλάει. Είναι και αυτό μέσα στο πρόγραμμα. Όσο για τον πόνο, το στήθος δεν γεμίζει απλά και σε κάθε γεύμα το μωρο το αδειάζει λες και είναι μπουκάλι. Όσο τραβάει γάλα, τόσο παράγει το στήθος. Και αυτός ο πόνος είναι που κατεβαίνει το γάλα.
Τέλος τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης και τότε για 1-2 μέρες θηλάζουν ασταμάτητα.

http://www.something-special.gr

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οοοοοοοολες αυτες τις αποριες τις ειχα κι εγω Very Happy τα ιδια ακριβως και η δικη μου!κι εμενα η παιδιατρος μου ειπε τα σπυρακια θα της φυγουν δεν ειναι τιποτα.της ζητησα και μου ειπε να παρω μια ενυδατικη για το προσωπο γιατι δεν κανει λεει να βαζουμε αυτη που παει στο σωμα οπως επισης δεν κανει να βαζουμε συνεχεια κρεμα στο προσωπο.μου ειπε να της βαζω μονο αν βλεπω πολυ ξηρο το προσωπο της.ομως η κρεμα που μου εδωσε δεν μου αρεσει καθολου!!!
πως κοιμαστε χωρις φωτακι?εγω εχω ενα πορτατιφ και εβαλα λαμπα με χαμηλο φωτισμο.δεν μπορω να μην βλεπω το μωρο αλλωστε εμενα βγαζει ποοοοοοολλες γουλιες!εσας βγαζουν??
οσον αφορα το να ξεχωριζει μερα νυχτα κι εγω καθε πρωι ανοιγω το παντζουρι οπωσδηποτε και της μιλαω πιο δυνατα ενω την νυχτα ψιθυριζω.

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα,έτσι όπως είσαι στοπλάι δύσκολο να πέσεις πάνω στο μωρό,είναι σαν να κοιμάσαι απλά στο πλάι!Πάντως είναι βολική στάση,το μόνο πρόβλημα είναι ότι μας παίρνει ο ύπνος κ μετά μπορεί να βγάλει γουλιές χωρις να το δω.
Η δικιά μου είναι αρκετά γκρινιάρα,αν είναι ξύπνια για να είναι ηρεμήσει πρέπει να είναι στο στήθος.

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και εμένα έχει πολλά μικρά σπιθουράκια αλλά η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι τίποτα...διαβάζοντας στο ίντερνετ είδα ότι είναι συνηθισμένο σ'αυτή την ηλικία και τα καθαρίζω με φυσιολογικό ορό για να μη βάζω συνέχεια κρέμα...
Επίσης έχει ακόμα αρκετή ξηροδερμία που ελπίζω επίσης να περάσει μόνη της (του βάζω ενυδατική μετά το μπάνιο).
Για να δούμε...

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βασούλα με γεια το μαλλί!!!Εγώ τα είχα βάψει πριν γεννήσω αν θυμάσαι.Και στο θηλασμό άλλοι λένε ότι πειράζει,άλλοι όχι.Εγώ είμαι της άποψης ότι για να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε όλα θα πρέπει η ψυχολογία σου να είναι καλή.Και πώς θα έχεις καλή ψυχολογία αν δεν ασχοληθείς και λίγο με τον εαυτό σου;;Εγώ πάντως θα τα ξανα βάψω όταν χρειαστεί.

Ελίν να είσαι καλά με το κατεβατό σου και Μαρία να είσαι καλά για τις απαντήσεις !!!Για τα σπυράκια κάνω ότι κάνει και η συμπεθέρα μου.

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ ντινακι συμφωνω κι εγω !! ιδικα τωρα που πλησιαζει η μερα μια αλλαγη την χρειαζουμουν !! οσο να ναι , πας με αλλη ψυχολογια !!

κοριτσια εαν γι αυτα τα σπυρακια εννοητε τη νινιδα που βγαζουν τα μωρακια χθες μου ειπε μια κοπελα που τα εχει κι αυτη προσφατα σχετικα , οτι εβαζε στο κεφαλακι του μωρου μιση ωριτσα πριν το κανει μπανακι baby oil και το χτενιζε με το ιδικο χτενακι για μωρακια !! λεει οτι εκανε τρομερη δουλεια, και τα σπυρακια εφυγαν σε χρονο dt !!

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βασούλα με γεια το μαλλί!! Και εγώ γι αυτό λέω κάποια στιγμή που θα μπορώ να κάνω ανταύγειες για να φτιάξει η ψυχολογία! Όπως και μια βόλτα στα μαγαζιά χρειάζομαι νομίζω τώρα που έχει και εκπτώσεις Smile
Η νινίδα Βασούλα νομίζω έχει να κάνει με την ξηροδερμία και όχι με τα σπυράκια...

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
irenehr έγραψε:
Η νινίδα Βασούλα νομίζω έχει να κάνει με την ξηροδερμία και όχι με τα σπυράκια...

μπορει και να εχεις δικιο ειρηνακι μου , δεν ειμαι σγουρη !

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoulagal έγραψε:
irenehr έγραψε:
Η νινίδα Βασούλα νομίζω έχει να κάνει με την ξηροδερμία και όχι με τα σπυράκια...

μπορει και να εχεις δικιο ειρηνακι μου , δεν ειμαι σγουρη !

Ούτε εγώ είμαι σίγουρη! Πάντως επειδή εμείς έχουμε και τα δύο λέω να δοκιμάσω το κόλπο με το baby oil Smile

Όσο για το φωτάκι, όποτε θέλω να δω το μωρό ανάβω το πορτατίφ...Δεν βρίσκω το λόγο να συνηθίσει να κοιμάται με φως...
Εμένα βγάζει τελευταία περισσότερες γουλιές. Όχι συνέχεια αλλά αρκετά συχνά, μάλλον αν δεν έχει ρευτεί αρκετά νομίζω...

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα και παλι ομορφα κοριτσακια μου.....
Ληδακι μου με το καλο κοριτσακι μου...περιμανουμε νεα σου.....
εμεις κοριτσια μου εχουμε ενα μικρο φωτακι νυχτος για να βλεπουμε τι κανουμε....ετσια μας ειχα πει η παιδιατρος....επισης δεν τον κοιμιζω καθολου στο κρεβατι...προχθες που ειχε γκρινια τη νυχτα τον κοιμισα στην αγκαλια μου και οταν τον εβαλα στο πορτ μπεμπε ξυπνησε και ξαναγκρινιαζε...το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι αυτες τις 40 μερες τα μωρα προσαρμοζονται...δεν ξερουν να ξεχωριζουν τη μερα απο τη νυχτα και γι'αυτο πρεπει να τον κοιμιζουμε χωρις φως τη νυχτα και δυνατους ηχους και οχι στο κραβατι...γιατι οτι μαθει τωρα δεν το κοβει....τη νυχτα επισης εχω τη χελωνιτσα που ελεγα βαζω το νανουρισμα ηρεμει και σιγα σιγα κοιμαται....αυτα κοριτσια μου.....

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν υπάρχουν κανόνες του τύπου "ότι μάθει τώρα μετά δεν θα το κόβει".
Με την Ορσία έκανα co-sleeping μέχρι περίπου 4 μηνών γιατί μετά άρχισε να κοιμάται 8 ωρα οπότε την θήλαζα το βράδυ και μετά πάλι το πρωί. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Μπορεί να μην το κοιμήσεις ποτέ στο κρεβάτι σου και να ξυπνάει βράδυ για γάλα μέχρι τα 3 του χρόνια!
Εγώ ξέρω ότι για να μπορέσω να ανταπεξέλθω πρέπει να κοιμηθώ (ιδίως έχοντας και ένα 2χρονο) οπότε το co-sleeping δεν το αλλάζω με τίποτα!
Πέραν του ότι βρίσκω πανέμορφο και χαλαρωτικό να κοιμάμαι αγκαλίτσα με το μωρό μου  Very Happy 

http://www.something-special.gr

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη με τα ιδια θεματα!!!  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy 

εχω κι αλλες αποριες που τις ξεχασα πριν!!!!  Laughing Laughing Laughing Laughing 

τον αλλαζω πριν θηλασει, να τον αλλαζω και μετα? μα αμα εχει αποκοιμηθει δεν θα ξυπνησει με την αλλαγη? Rolling Eyes 
επισης δεν ρευεται ευκολα ο δικος μου. μερικες φορες ρευεται κατευθειαν κι αλλες με τιποτα! πειραζει να μη ρευτει?  Rolling Eyes 

κοριτσια δηλαδη οταν φανε και μετα, αν δεν κοιμηθουν μονα τους τι τα κανετε να τα κοιμισετε?

με τα σπυρακια αναρωτιεμαι μηπως φταιει που οταν τρωει πασαλειβεται με γαλα αφου τριβει τη μουριτσα στο στηθος...
αλλα και τι να κανω? να του καθαριζω συχνα το προσωπακι και με τι?

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mariameint έγραψε:Δεν υπάρχουν κανόνες του τύπου "ότι μάθει τώρα μετά δεν θα το κόβει".
Με την Ορσία έκανα co-sleeping μέχρι περίπου 4 μηνών γιατί μετά άρχισε να κοιμάται 8 ωρα οπότε την θήλαζα το βράδυ και μετά πάλι το πρωί. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Μπορεί να μην το κοιμήσεις ποτέ στο κρεβάτι σου και να ξυπνάει βράδυ για γάλα μέχρι τα 3 του χρόνια!
Εγώ ξέρω ότι για να μπορέσω να ανταπεξέλθω πρέπει να κοιμηθώ (ιδίως έχοντας και ένα 2χρονο) οπότε το co-sleeping δεν το αλλάζω με τίποτα!
Πέραν του ότι βρίσκω πανέμορφο και χαλαρωτικό να κοιμάμαι αγκαλίτσα με το μωρό μου  Very Happy 
Κοιμάσαι και συ ταυτόχρονα Μαράκι?Μετά αφού θηλάσει την γυρίζεις ανάσκελα ή την αφήνεις στο πλάι?
Κι γω δεν μπορώ χωρίς ύπνο πα΄ντως κ ειδικά τώρα που θα αρχίσω δουλειά.

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σοφία πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος πριν αφήσει το μωρό το στήθος. Δεν την βάζω όμως ανάσκελα. Την αφήνω στο πλάι γιατί δεν ρεύεται πάντα και μπορεί να βγάλει γουλίτσα.


Ελιν εμένα πάντα κοιμάται με τον θηλασμό. Αν όμως μου την ξυπνήσει η Ορσία ή ξυπνήσει για να ρευτεί, με αγκαλιά και κούνημα στην κουνιστή καρέκλα Ικεα είμαστε ΟΚ.
Όσο για το άλλαγμα, αν κατά τον θηλασμό δεν ενεργηθεί, ποιος ο λόγος να το ξαναλλάξεις το μωρό;
Τέλος αν το βάζεις να ρευτεί δεν χρειάζονται παραπάνω από 10 λεπτά (και πολλά λέω). Δεν ρεύονται πάντα.

http://www.something-special.gr

198Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# Σαβ Φεβ 01, 2014 11:50 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας και πάλι Smile
Μαρία 4 μηνών κοιμόταν 8ωρο? Θέλω να βάλω ένα στόχο, να έχω μια ελπίδα για βραδινό ύπνο Smile
Ελιν αυτό με το άλλαγμα είναι πρόβλημα ειδικά το βράδυ...ο δικός μου πάντα ενεργείται με το θηλασμό οπότε θέλει άλλαγμα...και ενώ έχει αποκοιμηθεί στο στήθος μετά με το άλλαγμα ξυπνάει και άντε να ξανακοιμηθεί!! Συνήθως αγκαλιά τον κοιμίζω ή στο κρεβάτι του με το χελωνάκι ή το σεσουάρ!
Επίσης δεν ρεύεται πάντα! Πολλές φορές αν δεν ρευτεί και ξαπλώσει αρχίζει μετά από λίγο και μουρμουράει και τον σηκώνω και ρεύεται τότε και ηρεμεί...
Εμάς δεν μας είπε η παιδίατρος ότι χρειάζεται φως, επομένως επειδή εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ με φως προς το παρόν δεν έχουμε (όσο είναι στο δικό μας δωμάτιο). Όταν πάει σε δικό του βλέπουμε...

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αχ πως τα εκανα ετσι και κανω αντληση τετοια ωρα δεν ξερω!!!!!!!!!καλημερα κοριτσια εμεις θα παμε για σαραντισμο σημερα Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 328109 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 328109 

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαρια τωρα ειδα την φωτο σου...τι τελεια Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 215994 τι γλυκια Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #10# - Σελίδα 8 35468 να τις χαιρεσαι τις κορουλες σου ειναι πανεμορφες!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις