Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
51 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 51 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1παιδιά με down και αυτισμο Empty παιδιά με down και αυτισμο Δευ Σεπ 29, 2014 11:14 pm

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα σας.τον τελευταίο καιρό δουλεύω με άτομα που πάσχουν από down και αυτισμό

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι πριν ξεκινήσω αυτή τη δουλειά αυτά τα άτομα μου ενέπνεαν τη συμπόνια.
Πάντα πίστευα ότι χρειάζονται την αποδοχή της κοινωνίας, είναι ισάξια μέλη της και πρέπει να τα προστατεύουμε από τυχόν ρατσιστικές ενέργειες


Κορίτσια με το που έπιασα αυτή τη δουλειά και βλέπω καθημερινά τις συνήθειες τους και τη ζωή τους από πρώτο χέρι, εχω μεταλλαχθεί σε ένα τέρας ενώ ξέρω ότι είναι ΛΆΘΟΣ .

Με εκνευρίζουν απίστευτα με το χαμηλό iq τους και τη ρουτίνα τους.τα νεύρα μου γίνονται κουρέλια και επιστρέφω ένα ράκος στο σπίτι.
Επίσης κάποιοι από αυτούς γίνονται επιθετικοί με το.προσωπικο χωρίς προφανή λόγο και επιστρέφουμε στα σπίτια μας με γρατσουνιές, δάγκωματιες κτλ
Μια μέρα μια μου επιτέθηκε στο αυτοκίνητο και κόντεψε να με πνίξει μη μπορώντας να αντίδρασω λόγω του στενού χώρου.

Θέλω να πω ότι ποτέ μου δεν έχω σηκώσει χέρι πάνω τους και η συμπεριφορά τους αυτή θεωρείται "νορμαλ" λόγω της διαταραχής τους και όχι λόγω άσχημων συμπεριφορών απ μεριάς προσωπικού.

Έχω αγανακτήσει μαζί τους και τολμώ να πω ότι τους μισώ αν και ξέρω ότι οι σκέψεις μου είναι λάθος.

Νομίζω πως αν κάνω ποτέ παιδί ο θεός θα με τιμωρήσει που σκέφτομαι έτσι και θα μου δώσει ένα τέτοιο παιδί.

Πριν από την ενασχόληση μου με αυτά τα άτομα πάντα έλεγα πως αν ήμουν έγκυος με ένα παιδί αυτιστικούς η down θα το κρατούσα, μετά από όλα αυτά που βλέπω λέω πια με βεβαιότητα όχι.

Κορίτσια πείτε τη γνώμη σας γτ θα σάλταρω εκεί μεσα



kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα...εμενα η γνωμη μου ειναι ,χωρις να ειμαι ειδικη ,οτι εως ενα σημειο αυτο που νιωθεις ειναι λογικο μιας κ εσυ πας στην δουλεια σου για το μεροκαματο..καταλαβαινω πως δεν ειναι οτι καλυτερο να σου επιτιθονται κ να ζει αυτα στην καθημερινοτητα σου μιας κ η δουλεια ειναι καθε μερα..ομως αυτα τα ατομα ειναι αρρωστα κ σε καμια περιπτωση δεν το κανουν επιτηδες κ δεν εχουν κατι προσωπικο με σεα κ τουσ υπολοιπους εργαζομενους.εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εισαι καταλληλα εκπαιδευμενη να δουλευεις με ατομα με ειδικες αναγκες γιατι φανταζομαι πως αν δεν εχει καποιος την καταλληλη εκπαιδευση δεν θα μπορει να εργαστει με ατομα που χρηζουν ειδικης μεταχειρησης..αι να μην εισαι ειδικη σ αυτο δε σε κρινω γιατι πλεον μεσα στην κριση δεν ειναι ευκολο να επιλεξουμε την δουλεια μας κ απλα την κανουμε για βιοποριστικους λογους.

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kikimam έγραψε:καλημερα...εμενα η γνωμη μου ειναι ,χωρις να ειμαι ειδικη ,οτι εως ενα σημειο αυτο που νιωθεις ειναι λογικο μιας κ εσυ πας στην δουλεια σου για το μεροκαματο..καταλαβαινω πως δεν ειναι οτι καλυτερο να σου επιτιθονται κ να ζει αυτα στην καθημερινοτητα σου μιας κ η δουλεια ειναι καθε μερα..ομως αυτα τα ατομα ειναι αρρωστα κ σε καμια περιπτωση δεν το κανουν επιτηδες κ δεν εχουν κατι προσωπικο με σεα κ τουσ υπολοιπους εργαζομενους.εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εισαι καταλληλα εκπαιδευμενη να δουλευεις με ατομα με ειδικες αναγκες γιατι φανταζομαι πως αν δεν εχει καποιος την καταλληλη εκπαιδευση δεν θα μπορει να εργαστει  με ατομα που χρηζουν ειδικης μεταχειρησης..αι να μην εισαι ειδικη σ αυτο δε σε κρινω γιατι πλεον μεσα στην κριση δεν ειναι ευκολο να επιλεξουμε την δουλεια μας κ απλα την κανουμε για βιοποριστικους λογους.
Η δουλειά μας βάζει σε υποχρεωτική 6μηνη εκπαίδευση πάνω σε πρακτικά ζητήματα συν σεμινάρια και συνέδρια και επίσης μας παρέχει τη δυνατότητα να πάρουμε και δίπλωμα το οποίο σκοπεύω να ξεκινησω άμεσα

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η εκπαίδευση αλλά το ότι έχω στερέψει ψυχολογικά και η υπομονή μου εξαντλείται. Κάποιοι ουρλιάζουν συνέχεια χωρίς σταματημό επαναλαμβάνοντας όλη την ώρα ασυναρτησίες και όλο αυτό το πράγμα υπάρχει περίπτωση να το ακούς επί 14 ωρες (κάποιες μέρες μέσα στην εβδομάδα κάνουμε διπλοβαρδιες).Αυτό πραγματικά με τρελαίνει και γυρνάω σπίτι με ένα κεφάλι καζάνι χωριά τις γρατσουνιές που μπορεί να μου κάνουν εκεί μέσα.

Γενικά η δουλειά είναι πολύ ψυχή φθορά και ξέρω ότι οι σκέψεις μου είναι παράλογες. Ναι είναι άτομα που χρειάζονται βοήθεια και δεν έχουν τα λογικά τους αλλά νιώθω ότι τρελαίνομαι και εγώ και ο άντρας μου καμιά φορά μου το λέει ότι δεν πάω καλά και με λυπάται που γυρνάω σημάδεμενη, όμως έτσι είναι η φύση της δουλειάς.
Ποτέ μου δε φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο δύσκολα

Όλοι περιγράφουν αυτά τα άτομα ως αγγελάκια που κατέβηκαν στη γη κτλ αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι τέρατα που κατέβηκαν στη γη.
Τα λόγια μου είναι σκληρά αλλά δε μπορείτε να φανταστείτε την κατασταση

efaki27

efaki27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toxotina, εισαι ακαταλληλη για αυτη την δουλεια.καταλαβενω οτι ειναι δυσκολο για σενα,αλλα το να αποκαλεις τα παιδια τερατα,ειναι αδιανοητο.ευχομαι να μην τα εννοεις αυτα που λες,ευχομαι να ειναι τρολ ολο το κειμενο σου.αφου περνας δυσκολα,σηκω κ φυγε,αν γνωριζαν οι μητερες των παιδιων τις σκεψεις σου,το λιγοτερο που θα σου εκαναν ειναι να σε εδιωχναν.δεν θα ξαναμπω να διαβασω τις απαντησεις σας,δεν μπορω να ακουω τετοια λογια απο καποιον που λεγετε άνθρωπος.

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δε νομίζω ότι έχουμε την πολυτέλεια να αλλάζουμε δουλειές σαν τα πουκάμισα ιδιαίτερα όταν ξέρεις ότι έχεις το ατού της μόνιμης θέσης.

Και ξαναλέω ότι ποτέ δεν ήμουν έτσι. Πριν ξεκινήσω τη δουλειά, έλεγα τα ίδια όπως εσείς αλλά η δουλειά με άλλαξε

Ήμουν άνθρωπος που πίστευα ότι έχω αρκετή υπομονή αλλά με τη δουλειά αυτή η την έχασα τελείως η απλώς πίστευα λάθος για μένα.

Δε νομίζω ότι οι γονείς τους τα αγαπάνε και πολύ γτ καποιοι απο αυτους εκμεταλλευονται τα επίδομα που τους δίνει το κρατος και αντί αυτά τα χρήματα να παραμένουν στο χώρο εργασίας μας ώστε να τα εκμετάλλευομαστε εμείς προς όφελος των ατόμων αυτών, πάνε στις τσέπες τους κατ ευθείαν.
Έτσι εξηγείται που οι γονείς μιας κοπέλας πήραν ολοκαίνουριο αμάξι ενώ τη κόρη τους την έχουν εκεί μέσα να κοιμάται σε ένα παλιό στρώμα κ πάρα τις επανειλειμενες συστάσεις μας να μας δώσουν παραπάνω χρήματα από τα επιδόματα που δικαιούται για να αντίκατάσταθεί το στρώμα της αυτοί δε δίνουν μια και αγοράζουν καινούριο αυτοκίνητο.

Και ναι είναι τέρατα γτ ποιος άγγελοι θα σου επιτιθονταν? Ακόμα και οι γονείς τους όταν έρχονται μια στο τόσο κρατάνε αποστάσεις γτ τους φοβούνται κ στην ουσία εκμεταλλευονται τα ιδια τους τα παιδιά μέσω των επιδοματων για να καλό περνάνε αυτοι

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τοξοτινα εως ενα σημειο σε καταλαβαινω ομως οπως ειπε κ η εφη ειναι πολυ σκηρο κ κυριως αδικο να αποκαλεις αυτα τα παιδια τερατα..εγω δουλευα σε καποια εταιρεια κ εξυπηρετουσα καθε μερα πολυ κοσμο,οχι ατομα με ειδικες αναγκες,δεν τους αντεχα αλλο με ολα αυτα που μου εκαναν καθημερινα..με εβριζαν με πρσβαλλαν με ειρωνευοντουσταν με ειχαν φτυσει,οτι θες..ομως επρεπε να λεω κ ευχαριστω..δεν αντεχα αλλο κ στο τελος παραιτηθηκα απο την δουλεια μου μετα απο 9 χρονια..ενιωθα πως ειχα χασει τον εαυτο μου..τους μισουσα κ ηταν ατομα που υποτιθεται πως ηταν νορμαλ..παρολλαυτα εβριζαν εμενα κ οχι αυτους που ηθελαν να βρισουν γιατι εγω ημουν ο καθρεφτης των αφεντικων.τουλαχιστον αυτα τα παιδια δεν το κανουν σε καμια περιπτωση επιτηδες οπως το εκαναν σε μενα οι νορμαλ ανθρωποι

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ξεφύγατε λίγο από το νόημα.
Η τοξοτίνα τον εαυτό της πρώτο αποκάλεσε τέρας και μετά τα παιδάκια αυτά.
Σκεφτήκατε ποτέ ... γιατί δεν πολυκυκλοφορούν γονείς στο δρόμο με παιδάκια με σύνδρομα πια?
Μήπως, λέω μήπως... γιατί πια προτιμούν να τα παρκάρουν σε διάφορα ιδρύματα και να τα τρώνε άλλοι στη μάπα? Ή προτιμούν να τα κρατούν σε περιβάλλον ελεγχόμενο για να μην ξεφύγει η κατάσταση.
Μας βολεύει έτσι ε?
Πως θα νοιώθατε αν στο μετρό καθόταν δίπλα σας ένας με βαριά μορφή αυτισμού? Θα σηκωνόσασταν σίγουρα.
Και αντί να ζητάμε τα ρέστα από μια εργαζόμενη νέα κοπέλα που κάνει και πρακτική άσκηση (που σημαίνει ότι κάνει τις αγγαρίες που οι πιο παλιοί και μόνιμοι αποφεύγουν) να ζητάμε τα ρέστα από το άθλιο αυτό κράτος που δεν βοηθά στην ένταξη των προβληματικών ατόμων στην κοινωνία και των οικογενειών τους και δε στελεχώνει με καταρτισμένο προσωπικό τα ιδρύματα και τα νοσοκομεία που τους φιλοξενούν.
Σίγουρα μόνο άρτια εκπαιδευμένο προσωπικό έπρεπε να δουλεύει σε αυτόν τον τομέα. Από εκεί ξεκινά το πρόβλημα.

bublesoaps

bublesoaps
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Toξοτινα ειναι ανθρωπινο αυτο που νοιώθεις... χρησιμοποίησες βέβαια άστοχες και κακές λέξεις για να περιγράψεις αυτο το ΄΄εντονο΄΄συναισθημα που νοιωθεις αλλα θα ηταν προτιμότερο να σταμάταγες. Το να πας εκει , να το βλεπεις σαν δουλεια αναγκαστική και ασχημη και να καταληγεις το βραδυ με κλαματα και να μην μπορεις να ηρεμήσεις δεν εχει καμια ουσία. Φροντισε να βρεις μια αλλη δουλεια ας μην ειναι κατι του επιπέδου σου ή της ταξικής σου μόρφωσης ας ειναι το οτιδηποτε αφου οπως ειπες εχεις αναγκη την δουλεια. Καλύτερα πχ να εισαι μια απλη πωλητρια και να ειναι ηρεμος ο ψυχικος σου κόσμος και ας ειναι και λιγότερα τα χρηματα.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
toxotina έγραψε:Πριν από την ενασχόληση μου με αυτά τα άτομα πάντα έλεγα πως αν ήμουν έγκυος με ένα παιδί αυτιστικούς η down θα το κρατούσα, μετά από όλα αυτά που βλέπω λέω πια με βεβαιότητα όχι.
Λόγω σπουδών έχω κι εγώ βρεθεί στη θέση σου και αυτό που λες τώρα το συμμερίζομαι απόλυτα. Πολλές φορές όταν διαβάζω να λένε ότι "ακόμα κι αν το παιδί έχει το χ πρόβλημα εγώ θα το κρατήσω" σκέφτομαι αν αυτός που το λέει έχει έρθει σε επαφή με αυτά τα παιδάκια - όχι όταν είναι μικρά αλλά όταν γίνονται έφηβοι ή ενήλικες. Εγώ το έλεγα από όταν ήμουν 20 χρονών ότι έτσι και έμενα έγκυος θα έκανα σίγουρα αμνιοπαρακέντηση ανεξαρτήτως ηλικίας και αν το έμβρυο ήταν άρρωστο, θα διέκοπτα την κύηση. Μια τέτοια μοίρα δεν θα την ήθελα για μένα και πολύ περισσότερο για το παιδί.

Είναι δύσκολη κατάσταση, σε καταλαβαίνω. Δεν είναι τέρατα αλλά χρειάζονται ειδική μεταχείρηση και να είσαι σκληρόπετση. Προσωπικά έχω μεγάλο θαυμασμό για ανθρώπους που δουλεύουν με άτομα με ειδικές ανάγκες, ψυχασθενείς και βαριά άρρωστους ή ανήμπορους. Δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας και δεν είναι το ίδιο με το να εξυπηρετείς πολύ κόσμο σε ένα κατάστημα ή υπηρεσία (ατυχής σύγκριση κατά τη γνώμη μου). Μπορείς να αλλάξεις δουλειά;

10παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 4:40 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τοαξοτινα η αλήθεια είναι οτι χρησιμοποιησες...κακές λέξεις.Όταν γράφουμε δημοσια τα λέμε πιο ωραία για δείχνουμε οτι είμαστε τρυφερές άσχετα αν οι περισσότερα απο εμας στην πραγματικοτητα θα τα αποκαλουσαμε απλως ΧΑΖΑ η μογγολακια η προβληματικα.Μην κοιτά που δημοσια λέμε ειδικές ικανότητες.Απο μέσα τα λέμε ΧΑΖΑ και τίποτα παραπανω.Απλως μας ενοχλεί να διαβάζουμε η να ακούμε αυτά που πιστεύουμε ακόμα και οι ίδιοι.

Έχουμε στο μυαλό μας μια - δυο περιπτωσεις που διαβασαμμε στο ίντερνετ οτι αυτά τα παιδια μπορούν ναπερασου ακομα και στο Πανεπιστημιο ρνω οι πλειοψηφια τους ειναι ακριβως οπως το περυιγραφεις.Ειχα καποτε μια δυο επαφες με τετοια παιδια οταν ασχολιομουν με τον εθελοντισμο και τα ειχα συναντησει σε καποια ιδρυματα.
Απιστευτα χαμηλο δεικτη νοημοσυνης,επιθετικά χωρίς λογο,μπορούν να βγάλουν τα ρούχα τους και να κυκλοφορούν γυμνά σε δημοσιους χώρους ,να τρωνε ακριβως σαν ζωα και ακομα χειροτερα και ενα σωρό αλλά πολύ ανατριχιαστικα. καταλαβαίνω απολύτως που αισθάνεσαι έτσι γιατι αλλιως τα είχες στο μυαλό σου.Είναι ανθρώπινο να κουράζεσαι με τέτοιες καταστασεις τόσο δύσκολες.Για αυτό τα ατομα που επιλέγουν να ασχοληθούν με τέτοια παιδιά είναι πολύ δυνατά .Και έτσι θα πρέπει να είναι ώστε να βοηθήσουν και τα ίδια παιδιά.Εγώ θα έλεγα να κανεις υπομονή ενα διαστημα μέχρι να τελειωσεις την Πρακτικη σου.Δεν είναι μια απλή δφουλεια που φεύγεις είναι Πρακτικη και πρέπει να την κανεις.Μετα σήκω και φύγε.Που ξέρεις μπορεί να αποκτήσεις και αλλες άμυνες και να μπορείς να το χειριστές στο τέλος.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ede37 στις Τρι Σεπ 30, 2014 4:46 am, 1 φορά

11παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 4:42 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καιεπιτελους δεν ειπε τα παιδια τερατα.Ειπε τον εαυτο της τερας που αισθανεται ετσι.ι

12παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 5:25 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
efaki27 έγραψε:toxotina, εισαι ακαταλληλη για αυτη την δουλεια.καταλαβενω οτι ειναι δυσκολο για σενα,αλλα το να αποκαλεις τα παιδια τερατα,ειναι αδιανοητο.ευχομαι να μην τα εννοεις αυτα που λες,ευχομαι να ειναι τρολ ολο το κειμενο σου.αφου περνας δυσκολα,σηκω κ φυγε,αν γνωριζαν οι μητερες των παιδιων τις σκεψεις σου,το λιγοτερο που θα σου εκαναν ειναι να σε εδιωχναν.δεν θα ξαναμπω να διαβασω τις απαντησεις σας,δεν μπορω να ακουω τετοια λογια απο καποιον που λεγετε άνθρωπος.
Σιγά ευαίσθητες.Εχεις συναναστραφεί ποτε με Τετοια ατομα?Όχι είναι το παιδάκι μια γνωστής κλπ κλπ.Πηγαινε μια εβδομαδα σε ενα ίδρυμα μα παιδιά που πάσχουν απο σύνδρομο νταουν έστω και εθελοντικά και τοτε μπορεί να εχεις την ίδια αποψη για την κοπελα.

13παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 5:27 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρω ότι η γλώσσα που χρήσιμοποιησα είναι σκληρή αλλά δεν ήθελα να ωραίοποιησω καταστάσεις και πραγματικά έτσι νιώθω. Δεν είχε νόημα να πω πιο όμορφες λέξεις μήπως και σώσω την κατάσταση.η αλήθεια είναι αυτή (χαμηλή νοημοσύνη, επιθετικότητα στο φουλ κτλ)

Και τώρα να εξηγήσω κάποια πράγματα γτ έγινε μια παρανόηση. Όταν ανέφερα παιδιά, το ανέφερα λόγω συνήθειας. Είναι νεαροί ενήλικες με ότι δυσκολία συνεπάγεται αυτό. Κάποτε ναι ήταν παιδιά και μπορεί να ήταν και πολύ χαριτωμένα γτ όλα τα παιδιά έτσι είναι και μπορείς και συμπάσχεις κακα τα ψεματα περισσότερο με ένα παιδί πάρα με έναν μαντράχαλο

Την πρακτική την τελείωσα και μονιμοποίησα τη θέση μου αλλά αυτό δε σημαίνει πως δε μπορώ να φύγω. Αν το θες όπως σε όλες τις δουλειές δηλώνεις παραίτηση κ φεύγεις. Όλοι ξέρουμε όμως πως δε βρισκονται ευκολα δουλειες κ δε δουλεύουμε απλά για να γεμίσουμε το χρόνο μας αλλά για να κερδίσουμε λεφτά κ εν τέλει να επί βιώσουμε .Οπότε δε παίζει για τους παραπάνω λόγους να παραιτηθώ.

Επίσης, το παράδειγμα μιας κοπέλας με ένα αυτιστικο άτομο στο λεωφορείο όσο και να λέμε ότι δεν έχουμε πρόβλημα μαζί τους είναι ψέμα
Πρώτα πρώτα, θα απομακρύνθεις γτ οι άνθρωποι αυτοί γίνονται απρόβλεπτοι κ μπορεί να φας καμιά αδέσποτη από το πουθενά και δεύτερον πέρα από τη σωματική σου ακεραιότητα δε φαντάζομαι να θέλετε πχ να καθίσετε σ ένα άτομο που μπορεί να του τρέχουν τα σάλια κ αυτά να πέφτουν πάνω σας ή Τέσπα να ανεχεστε οποιαδήποτε ενοχλητική συνήθεια τους.

14παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 5:37 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οι υπόλοιποι συναδελφοι σου τι σου λενε?Θέλω να πω ότο με τον καιρό θα μπορείς να το χειρίζεσαι?Αν κανεις κάποια σεμινάρια η κάποια εκπαίδευση σε αυτό ?
Αν δεν κάνω λάθος εσύ στο εξωτερικο δεν εισαι?

15παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 5:47 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι στο εξωτερικό είμαι.εχω κάνει σεμινάρια και σκοπεύω να πάρω και το δίπλωμα.

Τα σεμινάρια(μη γελάσετε) πέρα από το ιατρικό κομμάτι του αυτισμού η του down έχουν να κάνουν και με κάποιου είδους ασκήσεις σαν πολεμικές τέχνες με σκοπό να τις χρήσιμοποιησεις σε περίπτωση που σου επιτεθούν αλλά δεν περί λαμβάνουν κινήσεις που μπορεί να τους βλάψουν. Είναι δηλαδή πιο πολύ για άμυνα.

Οι υπόλοιποι συνάδελφοι φαίνονται κάποιες φορές κουρασμένοι ψυχολογικά αλλά πάντα χαμογελαστόι κ καλοσύνατοι κ ετσι προσποιουμαι κ εγώ για να μη χαλάσω το κλίμα. Δεν νομίζω ότι όμως νιώθουν πραγματικά τόσο τέλεια και στην ουσία υποκρινομαστε όλοι. Κανένας δεν έχει τολμήσει να πει κάτι κακό γι αυτούς κ φυσικά ούτε και εγώ .

Εξάλλου πως μπορείς κατάμουτρα να πεις κάτι τέτοιο μέσα στον εργασιακό σου χώρο όταν αυτά τα άτομα σου δίνουν δουλειά αλλιώς δε θα είχες λόγο ύπαρξης εκεί μέσα?

16παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 6:36 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Toξοτίνα μίλα στον άντρα σου... σε φίλους σου...Προσπάθησε να βρεις κάποιον να σε στηρίξει.

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς. Προσπάθησε να κάνεις τη δουλειά σου όσο πιο μηχανικά μπορείς. Και να προσέχεις.Ελπίζω σύντομα να βρεις κάτι καλύτερο.

17παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 7:34 am

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τόξοτινα διάβασα μονο την
Ανάρτηση σου οπότε μπορει να γράψω κατι που εχει ήδη γραφει. Δεν μπορω να καταλάβω πως ειναι δυνατόν να εργάζεσαι με ΑΜΕΑ χωρις να εχεις κατάρτιση! Δεν φταις εσυ που νιώθεις ετσι και σιγουρα δεν φταίνε και τα παιδια, φταίνε όσοι σε έβαλαν σε αυτο το πόστο χωρις να σε εκπαιδεύσουν πρωτα.
Μετα δεν καταλαβαίνω γιατι τα παιδια με αυτισμό και τα παιδια με down εχουν τον ιδιο θεραπευτή. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι σου επιτίθενται. Γενικα δεν καταλαβαίνω, ομως αν θελεις να βοηθήθεις μην περιμενεις απο το φορουμ μιλα με τον προϊσταμενο νεύροψυχίατρο η με τον ψυχολογο της μονάδας. Καλη επιτυχία.

18παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Τρι Σεπ 30, 2014 12:43 pm

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αφου δν αντεχεις βρες μια αλλη δουλεια που θα σου αρεσει θα εισαι πολυ καλυτερα γιατι κ τωρα που εχεις την μονιμη θεσει δν εισαι ψυχολογικα καλα . καταλαβενο αυτο που λες για την δουλεια κ την μονιμη θεση αλλα αν εσθανεσε ετσι απο τωρα δν θα αντεξεις κ για πολυ εκει μεσα . ξερω πολους που καθονταν μονο κ μονο για τα χρηματα κ φταναν σε σημιο να μην αντεχουν αλλο κ εφευγαναν τσακομενη απο την δουλεια τους. σκεψουτο να αλαξης δουλεια θα εχεις την ηρεμια σου μετα

19παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 6:36 am

evizogr


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οφείλω να πω ότι σπάνια σχολιάζω αλλά δεν άντεξα!!!!
Πραγματικά δεν είσαι καθόλου κατάλληλη γι αυτή τη θέση. Σε παρακαλώ παραιτήσου! Θέλει υπομονή και κότσια για κάτι τέτοιο και εσύ δεν τα διαθέτεις. Κατευνάζεις τις τύψεις που νοιώθεις με το να λες ότι και οι υπόλοιποι συνάδελφοι νοιώθουν το ίδιο με εσένα!
Τα άτομα αυτά είναι ψυχικά άρρωστα, και το να τους αποκαλείς τέρατα είναι απίστευτο... Η συμπεριφορά τους είναι πέρα από τις δυνάμεις τους.
Δεν λέω, ούτε εγώ θα άντεχα να κάνω αυτήν την δουλειά, γι αυτό και δεν το σκέφτηκα ποτέ! Καλύτερα να παραιτηθείς, να βρεις κάτι άλλο, και να αφήσεις την θέση αυτή σε κάποιον πιο κατάλληλο.
Και κάτι τελευταίο, το να ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα σε μαμαδοφόρουμ, χωρίς μάλιστα να είσαι και η ίδια μαμά είναι αδιανόητο. Δεν σκέφτηκες ότι θα υπάρχουν γονείς που τα παιδάκια τους έχουν σύνδρομο ντάουν και θα τους είναι πολύ δύσκολο να ακούν την δική σου οπτική και μάλιστα τόσο απροκάλυπτα; Δεν είναι όλοι γονείς αδιάφοροι, που εμπιστεύονται τα ιδρύματα σαν αυτό που δουλεύεις για να βοηθήσουν να έχουν τα παιδιά τους την καλύτερη φροντίδα από κατάλληλο κ εξειδικευμένο προσωπικό.

20παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 7:12 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
evizogr έγραψε:Οφείλω να πω ότι σπάνια σχολιάζω αλλά δεν άντεξα!!!!
Πραγματικά δεν είσαι καθόλου κατάλληλη γι αυτή τη θέση. Σε παρακαλώ παραιτήσου! Θέλει υπομονή και κότσια για κάτι τέτοιο και εσύ δεν τα διαθέτεις. Κατευνάζεις τις τύψεις που νοιώθεις με το να λες ότι και οι υπόλοιποι συνάδελφοι νοιώθουν το ίδιο με εσένα!
Τα άτομα αυτά είναι ψυχικά άρρωστα, και το να τους αποκαλείς τέρατα είναι απίστευτο... Η συμπεριφορά τους είναι πέρα από τις δυνάμεις τους.
Δεν λέω, ούτε εγώ θα άντεχα να κάνω αυτήν την δουλειά, γι αυτό και δεν το σκέφτηκα ποτέ! Καλύτερα να παραιτηθείς, να βρεις κάτι άλλο, και να αφήσεις την θέση αυτή σε κάποιον πιο κατάλληλο.
Και κάτι τελευταίο, το να ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα σε μαμαδοφόρουμ, χωρίς μάλιστα να είσαι και η ίδια μαμά είναι αδιανόητο. Δεν σκέφτηκες ότι θα υπάρχουν γονείς  που τα παιδάκια τους έχουν σύνδρομο ντάουν και θα τους είναι πολύ δύσκολο να ακούν την δική σου οπτική και μάλιστα τόσο απροκάλυπτα; Δεν είναι όλοι γονείς αδιάφοροι, που εμπιστεύονται τα ιδρύματα σαν αυτό που δουλεύεις για να βοηθήσουν να έχουν τα παιδιά τους την καλύτερη  φροντίδα από κατάλληλο κ εξειδικευμένο προσωπικό.

Δε προσπαθώ να κατευνάσω καθόλου τις τύψεις μου αναφερόμενη στην κατάσταση των συναδέλφων γτ τους βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια να αναστεναζουν κ να βαρύγκομανε μετά από ατελείωτες ώρες ακούγοντας ουρλιαχτά και και να λένε πως έχουν πονοκέφαλο και αυτοί

Και γιατί να έχω τύψεις δηλαδή? Εγώ φταίω που αυτοί γεννήθηκαν με πρόβλημα?

Μακάρι να μπορούσα να παραιτηθώ, αλλά πρέπει να συντήρησω τον εαυτό μου και κάνεις δε θα μου χαρίσει λεφτά.

Όσο για το εξειδικευμενο προσωπικο που ανέφερες μερικά σεμινάρια φτάνουν για να πάρεις τη δουλειά χωρίς να χρειάζεσαι κανέναν δίπλωμα στη χώρα που είμαι.

Οπότε όλοι οι συνάδελφοί δουλεύουν έτσι χωρίς παραπάνω γνώσεις

Τέλος, ναι το ξέρω ότι το φόρουμ μπορεί να έχει τέτοιες μαμάδες και πιστεύω ότι αυτές είναι οι μόνες που καταλάβαινουν αυτό που περνάμε εκεί μέσα με τη μόνη διαφορά ότι εγώ δεν είμαι μαζί τους 24 ώρες τη μέρα όπως αυτές συν του ότι πληρώνομαι για να το κάνω αυτό

21παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 7:35 am

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν τώρα χαλάρωσα γιατί βεβαιώθηκα οτι τρολαρεις!
1. Η ειδική αγωγή ειναι δυο χρονος εξειδίκευση μετα την βασική ειδικότητα δηλαδη εξι χρονια στο σύνολο.

2. Ειναι δυνατόν να υπαρχει προγραμμα για πολεμικές τέχνες σε παιδια με αυτισμό οταν ο βασικός στόχος ειναι να περιοριστούν τα βίαια ξεσπάσματα;

3. Ας πούμε οτι σε ενα παράλογο σύμπαν υπαρχει αυτο το προγραμμα, διδάσκεις σε ΑΜΕΑ αυτοάμυνα και μετα απορεις γιατι σου επιτίθενται;

4. Συγκρίνεις τα ΑΜΕΑ με την κλίμακα ανάπτυξης των φυσιολογικών παιδιων για να καταλήξεις οτι ειναι τέρατα. Αρα και να κανουν πρόοδο εσυ χαμπάρι δεν θα πάρεις.

Χαίρομαι γιαυτα που εγραψες καλυτερα να εισαι ρατσιστρια και ψευτρα παρα επικίνδυνος "επιστήμονας"

22παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 7:45 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Catty έγραψε:Λοιπόν τώρα χαλάρωσα γιατί βεβαιώθηκα οτι τρολαρεις!
1. Η ειδική αγωγή ειναι δυο χρονος εξειδίκευση μετα την βασική ειδικότητα δηλαδη εξι χρονια στο σύνολο.

2. Ειναι δυνατόν να υπαρχει προγραμμα για πολεμικές τέχνες σε παιδια με αυτισμό οταν ο βασικός στόχος ειναι να περιοριστούν τα βίαια ξεσπάσματα;

3. Ας πούμε οτι σε ενα παράλογο σύμπαν υπαρχει αυτο το προγραμμα, διδάσκεις σε ΑΜΕΑ αυτοάμυνα και μετα απορεις γιατι σου επιτίθενται;

4. Συγκρίνεις τα ΑΜΕΑ με την κλίμακα ανάπτυξης των φυσιολογικών παιδιων για να καταλήξεις οτι ειναι τέρατα. Αρα και να κανουν πρόοδο εσυ χαμπάρι δεν θα πάρεις.

Χαίρομαι γιαυτα που εγραψες καλυτερα να εισαι ρατσιστρια και ψευτρα  παρα επικίνδυνος "επιστήμονας"

Η ειδική αγωγή μπορεί να χρειάζεται 6 χρόνια στην Ελλάδα, όχι όμως και εδώ γτ όπως ανέφερα ζω σε μια χώρα του εξωτερικού.επισης ο ρόλος της δουλειάς είναι να υποστηρίζω άτομα με μαθησιακές δυσκολίες κτλ.Δεν πρόκειται δηλαδή ούτε για ειδική αγωγη (ανάθεμα αν υπάρχει κάποιος ειδικός πάνω σε αυτόν τον τομέα που επισκέπτονται)

Οι πολεμικές τεχνες (σε αυτοαμυνα) έχουν να κάνουν με μας.δεν μαθαίνουμε σε αυτούς αυτές τις ασκήσεις εννοείται. Οι ασκήσεις αυτές διδάσκονται μόνο στο προσωπικό έτσι ώστε αν δεχτείς επίθεση από αυτούς να τις εφαρμόσεις κ να μπορέσεις να φας λιγότερες μπουνιές κυρία κάτυ.

Επίσης δε συγκρίνω την πρόοδο τους με άτομα φυσιολογικά κ φυσικά θα καταλάβω αν υπάρχει πρόοδος όπως για παράδειγμα αν δε χεστουν πάνω τους και καταφέρουν να πάνε τουαλέτα




23παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 8:21 am

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α δηλαδη σας διδάσκουν άλλοι αυτοάμυνα για να ασχοληθείτε με άτομα που εχουν κινητικές δυσκολίες. Πολυ λογικο.
Αν παει να σε πιασει το παιδι να του κανεις κεφαλοκλείδωμα, μεχρι τοτε τραγουδά οσο θες κυρία Τόξοτινα...

24παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 8:29 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Catty έγραψε:Α δηλαδη σας διδάσκουν άλλοι αυτοάμυνα για να ασχοληθείτε με άτομα που εχουν κινητικές δυσκολίες. Πολυ λογικο.
Αν παει να σε πιασει το παιδι να του κανεις κεφαλοκλείδωμα, μεχρι τοτε τραγουδά οσο θες  κυρία Τόξοτινα...

Δεν είπα απαραίτητα ότι έχουν κινητικές δυσκολίες. Είπα μαθησιακές δυσκολίες! Και δεν είναι παιδιά, είναι νεαροί ενήλικες με απίστευτη δύναμη. Αν διάβασες προηγούμενα ποστ μου θα δεις ότι οι ασκήσεις αυτές είναι για τη δική μας Αυτοάμυνα ΧΩΡΊΣ όμως να τους βλάψουμε
Οπότε δεν παίζει η εξυπνάδα που πεταξες (καφαλοκλειδωμα) ως επιλογή.

25παιδιά με down και αυτισμο Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 1:02 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Catty έγραψε:Α δηλαδη σας διδάσκουν άλλοι αυτοάμυνα για να ασχοληθείτε με άτομα που εχουν κινητικές δυσκολίες. Πολυ λογικο.
Αν παει να σε πιασει το παιδι να του κανεις κεφαλοκλείδωμα, μεχρι τοτε τραγουδά οσο θες  κυρία Τόξοτινα...
Τρία πουλάκια κάθησαν.... παιδιά με down και αυτισμο 536304

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις