Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
26 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 26 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28 ... 35  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 35]

526Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Δευ Ιουν 01, 2015 9:10 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tassoula θηλάζω ναι!Γύρισα στη δουλειά όταν η μικρή σαράντησε!Φυσικά γύρισα παρέα με το επαγγελματικό μου θήλαστρο, αντλούσα και αποθήκευα, είχα και σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο. Δεν ζορίστηκα. Σεμινάρια δεν είχα κάνει, μόνο ό,τι είχα διαβάσει στο νετ. Ξένο έδωσα μόνο 10 μέρες στη μικρή.

527Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 12:59 am

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα! Απογευματινή σήμερα! Ειρήνη, αφού ξες ότι τα δυο μας πάμε πακέτο! Κρίμα να είμαστε τόσο μακριά! Δε θέλω να περιορίσω την κοινωνικότητά του, απλά με αγχώνουν οι αντιδράσεις κάποιων άλλων παιδιών, ειδικά αν οι γονείς δε συμμερίζονται τη διαχυτικότητα του αγοριού μου. Ο άντρας μου τον κοιμίζει αναγκαστικά. Τον πρώτο καιρό ήταν πολύυυ δύσκολα, γιατί όπως έχω αναφέρει και να τον άφηνα κοιμισμένο (αν προλάβαινα να τον κοιμίσω πριν φύγω για δουλειά), ξυπνούσε κατά τις 1 και έκλαιγε και έμενε ξύπνιος μέχρι να γυρίσω. Και ακόμα και όταν γύριζα κάποιες φορές από την υπερένταση δεν κοιμόταν αμέσως. Πόσα βράδια βρήκα τον άντρα μου να τον έχει κουκουλωμένο στην αγκαλιά του και να κόβουν βόλτες... Σπάραζε η καρδιά μου τότε, αλλά προσπαθούσα να σκέφτομαι ότι τουλάχιστον κάνω αυτή την επιλογή, για να μην τον αφήσω με κάποιον τρίτο. Τώρα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Τασούλα, τι καλά! Μακάρι να είχαμε κι εμείς κάποιον ζωολογικό κήπο! Εδώ εγώ ξετρελαίνομαι κι όταν πήγαινα στο εξωτερικό ήθελα να τους επισκέπτομαι, φαντάζομαι τα μικρά! Νομίζω ότι όλα όσον αφορά στο θηλασμό έχουν να κάνουν με την ενημέρωση. Και με ατελείωτη υπομονή! Ειρήνη, οι σειρήνες είναι κάποιοι ψυχολόγοι που έτυχε να μιλήσω στη δουλειά και μου ανέφεραν τις απόψεις του Φρόυντ περί θηλασμού που κάποιες με θορύβησαν (κυρίως αυτή που έχει να κάνει με διατροφικές διαταραχές και αντικατάσταση των θηλασμών με γεύματα (συσχέτιση με νευρική ανορεξία και βουλιμία). Επίσης μου είπαν να αφήνω το μωρό να κλαίει, για να μάθει να διαχειρίζεται το στρες καλύτερα ως ενήλικος και ότι πρέπει να ξεκινήσω να θέτω όρια και να λέω όχι. Είμαι πολύ προβληματισμένη... Θέλω τόσο πολύ να του προσφέρω μια σωστή διαπαιδαγώγηση και αγχώνομαι για το αν τελικά κάνω σωστά ή όχι...

528Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 2:00 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie νομίζω πως όες αγχωνομαστε και θέλουμε να μεγαλώσουμε σωστά παιδιά. Και εγώ πιστεύω οτι πρέπει να έχουν κάποια όρια αυτό δεν είναι κακό ούτε το όχι με την σωστή αιτιολόγηση όταν κινδυνεύει είναι κακό. Εγώ δεν είμαι υπέρ στο να την αφήνω να κλαίει εκτός λίγων περιπτώσεων όπως όταν το κάνει από πείσμα γιατί θέλει κάτι που δεν πρέπει να πάρει η θέλει να κάτσει στην γιαγιά της την ώρα που δεν μπορεί να την κρατήσει. Τότε αν την εξηγήσω και εξακολουθεί να κλαίει και να χτυπιέται την αφήνω εκεί, δεν μπορεί να περνάει πάντα το δικό της και ιδικά σε θέματα ασφαλείας, στα υπόλοιπα είμαι πολύ ελαστική και όταν θέλει αγκαλιά την παίρνω. Μην ξεχνάμε οτι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τον δικό του χαρακτήρα.
Όσο για τον θηλασμό είναι ένα δύσκολο θέμα για μένα και είμαι σίγουρη οτι δεν θα καταφέρω να θηλασω αποκλειστικά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη το στβηθος μου το ένα δεν έβγαλε γάλα παρόλο που κατέβηκε και υπεφερα πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω εννοείται πάλι και θα θηλασω σίγουρα από το ένα. Οτι πάρει καλό είναι. Θα ζητησω σίγουρα και βοήθειας όταν έρθει η ώρα απλά είναι λίγο φανατικοί με τον θηλασμό και δυστυχώς δεν είναι γιατροί να με βοηθήσουν με το στήθος που έχει βουλομενους τους γαλακτοφόρους πόρους και για μένα είναι πολύ εύκολο να απαντήσω πίεσε το και θα βγάλει όπως μου έλεγαν στο πρώτο. 3 μήνες που προσπαθούσα δεν έβγαλε ποτέ γάλα πέρα απο κάποιες σταγόνες όταν θηλαζα απο το άλλο.
Έχουμε αρχίσει και τρώμε πιο στερεές τροφές γιατί τα τρωγαμε αλεσμενα. Για να δούμε αργησαμε λίγο αλλά φοβόμουν οτι θα μειώσει ποσότητα όπως και ισχύει αφού αλεσμένο είναι ένα πιάτο φαγητό και κομματάκια είναι μερικές μπουκιες. Θέλει να τρώει με πηρούνι....
Εσάς πως τρώνε;;;

529Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 2:20 am

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειχα γραψει ενα κατεβατο αλλα κολλησε το ιντερνετ και το εχασα... Embarassed
Jolie καλως ηρθες..μη χαθεις παλι..
Εμμεις θηλαζουμε και δεν εχω σκοπο να το κοψω συντομα και ας λενε διαφορα απο το περιβαλλον μου..οσι για το φροιντ αστον στην υσηχθα τιυ και ακου τη ψυχη σου.μονο εσυ ξερεις καλυτερα..προσωπικκα πιστευω στην αυτοοριοθετηση βαση της μιμησης.δεν θετω ορια ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και οταν κινδυνευει ειμαι διπλα του να προλαβω το οτιδηποτε..τον αφηνω να φιλαει τα παιδακια στο παρκο που το κανει πολυ συχνα αν το αλλο παιδακι δεν θελει του το λεω και δειχνει να τι καταλαβαινει..
Μεχρι της 14 του μηνος ο σταυρος θα ειναι εδω μετα θα εχω θεμα τα πρωινα που δουλευει η μαμα μου αλλα θα ερχεται τα απογευματα να τον παιρνει καμμια βολτα να τον κανει μπανιο..ειναι δυσκολο με τις πατεριτσες και τι μωρο αλλα δεν μπορω να κανω τπτ αλλο..
Αντε να βγουν και οι μεταθεσεις για φετος να δοτμε τι θα γινει..ελπιζω ζολι να μβν παμε σουφλι..η αθηνα η θεσσαλινιμη στο σπιτακθ μας..αν και οαλι αθηνα υα μεινουμε φετος..
Σορρυ πουγραφω ετσι αλλα μπαινω απο το ταμπλετ και ειναι κουραστικο!!

530Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 2:30 am

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τζολι καλως ηρθες και παλι ! μη χανεσε ! για το θηλασμο εφοσον το θελετε και οι δυο δεν μπορω να καταλαβω γιατι να το κοψεις? εκτος αν εχεις κουραστει ! οσο για τα περιδιαπαιδαγωγησης κανε οτι σου λεει η καρδια σου ! εγω ποτε δεν την αφηνω να κλαιει ... πραγματικα ειναι κατι που πειστευω δεν εχει καμια ουσια να το κανω ! το μονο που θα καταφερω ειναι να τη στεναχωρησω ! δεν της εχω απαγορευσει τιποτα προς το παρον , περα απο πραγματα που κυνδυνευει !

εμενα η δικια μου δεν ειναι καθολου κοινωνικη ! αγνωει τα αλλα παιδακια παντελως! αλλα εαν ερθουν και την πειραξουν δεν την ενοχλει και ξεκαρδιζετε , αλλα αν δεν ερθουν δεν ασχολητε !

εγω δινω τα φρουτα κομματια με πιρουνακι , το φαγητο σπανια να το φαει κομματια κι αυτο οχι γιατι δεν μπορει αλλα γιατι δεν μπορω να βρω φαι που να της αρεσει μη αλεσμενο ρε κοριτσια !! μονο αλεσμενο τηςαρεσει το φαι περα απο το μοσχαρακι με μανεστρακι που το τρωει και κανονικα ! τι να κανω?

531Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 3:14 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χαχα Jollie να δούμε ποια θα αδιαθετήσει τελικά πρώτη Razz
Όσο για τις σειρήνες όλα λάθος μου ακούγονται που σου λένε...συμφωνώ με τη Μαρία μην ακούς κανέναν μόνο το ένστικτο σου. Κρίμα είναι να σταματήσεις το θηλασμό εφόσον το θέλετε και οι δύο.
Τασούλα αν ξεκινάς με το σκεπτικό ότι δεν θα μπορέσεις να θηλάσεις αποκλειστικά δυστυχώς δεν θα θηλάσεις...ο θηλασμός έχει να κάνει πολύ με την ψυχολογία! Αν το πιστέψεις και έχεις υπομονή και επιμονή θα γίνει! Ένα νοσοκομειακό θήλαστρο χρειάζεσαι για αντλήσεις για τη δουλειά!
Όποτε είμαστε έξω Τασούλα, αν είμαστε πολλές ώρες και χρειαστεί τον θηλάζω στο αυτοκίνητο. Στην παραλία δεν ξέρω ακόμα τι θα γίνει (πέρσι τον θήλαζα εκεί) αλλά και πάλι δεν πάμε για πολλές ώρες οπότε δεν νομίζω να χρειαστεί. Θα είναι απασχολημένος με τα παιχνίδια και το νερό!

532Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 12:08 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...
ΤΖΟΛΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΕΣΥ Κ ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ ..ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΘΗΛΑΣΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΧΩΡΙς ΚΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙ...ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ...ΕΝΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΙΩΣΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ 5 ΜΗΝΩΝ....ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...
ΤΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ....ΔΗΛΑΔΗ ΑΠ ΤΟ ΕΝΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ?ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ?
ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ?

533Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τρι Ιουν 02, 2015 1:29 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χαχαχα άγχος από τώρα ε;;; ας φτάσουμε θα μου πεις μέχρι να γυρίσω για δουλειά και βλέπουμε.
Κική μου φαίνεται απίθανο αφού το στήθος δεν έβγαλε την πρώτη να βγάλει την δεύτερη τώρα τι να πω;;; για να καταλάβεις έκαναν τομή στην θηλή και έσκαψαν μέχρι βάθος γιατί είχα μια φλεγμονή και εβγαζα υγρό απο το στήθος. Ο χειρούργος-μαστολογος μου είπε στην πρώτη μετά απο 10 μέρες προσπάθειας οτι αν ηταν θα είχε βγάλει γάλα και να μην το πιεζω γιατί θα κάνω ζημιά, η υπεύθυνη θηλασμού στο νοσοκομείο μου έλεγε πίεσε το και θα βγάλει..... Ποιον να ακούσεις;;; εμένα μου φάνηκε υπερβολική η μαία πάντως και μου δημιούργησε και ενοχές που δεν καταφερνα Shocked να βγάλω το γάλα!
Εννοείται οτι θέλω να θηλασω ειρήνη μου αλλιώς δεν θα το συζηταγα ούτε θα το σκεφτόμουν απο τώρα για το πως θα τα καταφέρω.
Παωγια ύπνο γιατί αύριο δουλεύω πρωί!! Έχω και την μικρή μου αγκαλιά και το μωρακι να κλωτσαει!!! Ευτυχία!!!!!

534Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 12:42 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι ωραίο συναίσθημα Τασούλα!! Τέλεια με τα δύο μωρά Smile
Δεν είπα ότι δεν θέλεις να θηλάσεις απλά εννοώ ότι χρειάζεται θετική σκέψη και αποφασιστικότητα και να μην ξεκινάς ότι αποκλείεται να τα καταφέρεις αποκλειστικά! Να λες ναι θα τα καταφέρω Smile

535Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 10:08 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΒΡΕΦΟ-ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ?ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ....ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ...ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ,...ΑΠΛΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ...ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ...

536Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 1:17 pm

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τι κανετε κοριτσια?
Τασουλα τι υπεροχο συναισθημα ειναι αυτο!!
Κικη μιααπο τα ιδια..θελω και εγω να τον στειλω μεσω εσπα αλλα δεν νιμιζω να μου τον παρουν αφου δεν δουλευω..θα ηθελα να εχω λθγο χρονο νακανω τις δουλειες μου απι τη στιγμη που χεν εχω βοηθεια στην αθηνα..αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αν θα θελει να παει και δεν ειμαι ετοιμη να τον αφηνω να κλαει μεχρι να προσαρμοστει.απο την αλλη ψοβαμαι τις αρρωστειες ολο το χειμωνα..παντ ς θα κανω τα χαρτια μου και βλεπουμε αν τελθκα θα τον στειλω..

537Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 1:32 pm

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια.
Έχω πολύ καιρό να σας διαβάσω και να γράψω φυσικά αλλά δεν προλαβαίνω καθόλου.
Είπα όμως όπως και οι υπόλοιπες που βρίσκονται στην ίδια θέση με μένα, να σας ανακοινώσω την 3η εγκυμοσύνη μου Smile
Φιλιά πολλά και ελπίζω να ξαναμπω σε ρυθμό εδώ μέσα!

Όσο για τον παιδικό σταθμό Κική και Μαρία καλή επιτυχία.
Εγώ δουλεύω από το σπίτι και είναι λίγο δύσκολο με 2 παιδιά να κάνω τις δουλειές του σπιτιού όπως θα έπρεπε να γίνονται αλλά δεν με απασχολεί καθόλου! Όπως και αν γίνουν! Προτιμώ να παίζω και να αφιερώνω χρόνο στα παιδιά.

Τζολί συμφωνώ με τα κορίτσια. Και εγώ θηλάζω ακόμα την Μελίτη και δεν ξέρω πως θα γίνει τώρα με την εγκυμοσύνη. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ για ταντεμ αλλά αν δεν αποθηλάσει μόνη της κατά την διάρκεια, θα δείξει στην πορεία τι θα γίνει...

http://www.something-special.gr

538Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 10:46 pm

larisaia

larisaia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσια
Μαρια συγχαρητηρια.με το καλο το μωρακι σου.για να δουμε τι θα εχεις..μεχρι στιγμης βασουλα κ τασσουλα εχουν κοριτσια.
Κικη και Μαρια νομιζω δε σκεφτεστε καλα.να τα στειλετε παιδικο για να κανετε δουλειες;;; καντε τες οταν κοιμουνται.το μεσημε4ρι ή το βραδυ. Εγω που εχω σε ολο το σπιτι μαυρα πλακακια τα κανω ολα.μερα παρα μερα σκουπισμα σφουγγαρισμα κ παρκετεζα σε ολο το σπιτι. Κ γενικα καθαριοτητα.
Σιδερο κανω το βραδυ που κοιμαται

539Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 11:01 pm

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα!αναστασια μην αγχωνεσαι αν εχεις υπομονη κ θεληση θα τα καταφερεις!κοριτσια κι εγω σκεφτομαι να την στειλω βρεφικο αλλα γιατι θελω να δουλεψω οχι για να καθαριζω το σπιτι!αλλωστε τις δουλειες μου τις κανω κ με την μικρη το θεμα ειναι οτι οσο καθαρο κ να ειναι το σπιτι παντα ειναι ακαταστατο κ φαινεται βρωμικο.οποτε κ βρεφικο να την στειλω θα καθαριζω το πρωι κ το απογευμα θα γινεται ο κακος χαμος χαχα!κοριτσια ας χαρουμε τα παιδακια μας γιατι μεγαλωνουν γρηγορα κ τις δουλειες θα τις χορτασουμε.κι αν σας νοιαζει για το αν θα ερθει καποιος επισκεψη η πεθερα μου λεει αν ερθει καποιος να σε δει καλως να ερθει.αν ερθει να δει αν ειναι καθαρο το σπιτι να μην ξαναπατησει ποτε!

540Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 11:19 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙς ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟΥΛΑΧΟΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΕ ΧΛΩΡΟ ΚΛΑΡΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ...ΕΝΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ,ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ Κ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ...Ε ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ?ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ 1 Η ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΑΞΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΡΑΒΑΩ Κ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΠΟΛΥ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΘΑ ΝΑ ΦΑΕΙ,ΑΛΕΙΒΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΣΤΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΡΩΝΟΥΜΕ....ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ Κ ΙΣΩΣ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ...
ΜΑΡΙΑ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΝ ΕΧΕΙς ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙΣ....

541Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 11:26 pm

larisaia

larisaia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η καθε μια πραττει οπως αυτη κρινει σωστα.δεν εχω ξανα ακουσει παντως πηγα τξν μικρη παιδικο νγια να κανω δουλειες. Κ μενα κικη δε τρωει.το παλευουμε.
Εγω ειμαι πολυ της καθαριοτητας .9λη μερα κ κατι κανω.δε θελω να εχει ουτε μια σκονη πουθενα.
Επισης μενω στην ιδια αυλη με την πεθερα μου κ δεν την εδωσα ποτε για να καθαρισω.κανω τα παντα μαζι της.κ βγαινουμε καθε απογευμα κουνιες. Οτι κ;νω μεχ4ι το μεσημερι κ τα υπολοιπα την νυχτα

542Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 11:36 pm

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σ' ευχαριστώ Ματινάκι για τις ευχές.
Για να δούμε... Μετά από 2 κόρες τι θα είναι το επόμενο;
Και μπράβο σου που τα κάνεις όλα μόνη σου χωρίς βοήθεια.
Λίγη θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται Wink

http://www.something-special.gr

543Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 11:47 pm

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!

Μαρία τι τέλειο νέο! Συγχαρητήρια!! Εμείς δεν μπορούμε να πάρουμε την απόφαση για δεύτερο και εσύ πας για τρίτο! Εύγε Smile Smile

Εγώ κορίτσια δουλεύω από το σπίτι και θα "με βόλευε" να πήγαινε ο μικρός παιδικό αλλά αν έκανα ότι με βολεύει χωρίς να σκέφτομαι την ψυχολογία του τώρα και θα κοιμόταν (με εκπαίδευση ύπνου) και ίσως να έτρωγε (έτοιμες κρέμες έτοιμο γάλα κτλ). Επομένως εφόσον αποφάσισα να κάνω παιδί μπήκαν αυτόματα οι ανάγκες του σε προτεραιότητα και δεν θέλω να τον αφήσω μόνο του σε ξένο περιβάλλον τόσο μικρό.
Αν βέβαια έπρεπε να δουλεύω έξω και δεν είχα άλλη επιλογή θα το έκανα αλλά τώρα προτιμώ να μεγαλώνω εγώ το μικρό μου και αργότερα βλέπουμε.

544Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιουν 03, 2015 11:52 pm

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου!!!
Όποτε και αν θέλει ο καθένας φυσικά για επόμενο παιδί :-)

http://www.something-special.gr

545Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Ιουν 04, 2015 12:24 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία τι ωραία τα νέα σου με το καλό και το τρίτο!!! Πόσο είσαι;; ακούσατε καρδουλα;;;
Σκέφτηκα και εγώ για παιδικό απο Σεπτέμβρη γιατί μου την κρατάει η μητέρα μου και θα έχουμε και το δεύτερο μωρό και φοβάμαι μην τα παίξει αλλά τελικά δεν θα την πάω, μου φαίνεται πρώτον μικρή και δεύτερον σκέφτομαι τις αρρώστιες και οτι θα κολλάει το μωρό. Από του χρόνου που θα ξεπεταχτει και το μωρό συν του ότι δουλεύω βάρδιες οπότε δεν θα με καλύπτει απόλυτα ο παιδικός για απογεύματα και σαββατοκύριακα. Πφφφφ θα είναι δύσκολα φαντάζομαι.
Πάντως εγώ έχει χρειαστεί να την αφήσω στην μάνα μου για να κάνω δουλειές γιατί η μικρή έχει θέμα με την σκούπα μεγάλο και για να κάνω μπάνιο γιατί φοβάμαι να την αφήσω χωρίς επίβλεψη.
Μαρία αλήθεια με 2 είναι πολύ πιο δύσκολα;;;

546Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Ιουν 04, 2015 12:31 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία εννοείται όποτε θέλει ο καθένας! Και εγώ θα ήθελα δεύτερο αλλά ακόμα δεν έχω αντοχές (ούτε περίοδο χαχα) οπότε είπαμε να περιμένουμε λίγο να μεγαλώσει ο μικρός.

Τασούλα εννοείται ότι είναι λογικό να αφήνεις λίγο το παιδί στη γιαγιά ή στο μπαμπά για καμιά δουλειά (ή και για καμιά βόλτα Smile ), είναι πολύ διαφορετικό από τον παιδικό που είναι άγνωστο περιβάλλον.

547Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Ιουν 04, 2015 12:50 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Την μικρή δεν την αφήνω για βόλτα την παίρνω πάντα μαζί μου. Επειδή δουλεύω και λειπω την μισή μέρα θέλω την υπόλοιπη ώρα να είμαι μαζί της.
Είμαι μια πολύ περήφανη μάνα κορίτσια η Ηλέκτρα άρχησε να μιλάει!!!!! Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# - Σελίδα 22 654316
Επαναλαμβάνει λέξεις συνεχώς οτι και να ακούει και μου λέει πριν κάνει τα κακά της, κακά!!!!! Σήμερα της εδειχνα τα φρούτα μπανάνα μήλο αχλάδι και τα έλεγε όλα οκ βέβαια είχαμε ενα θέμα με το πορτοκάλι αλλά είναι δύσκολη λέξη Razz
Έχω ενθουσιαστεί σαν μαμά κουκουβάγια και νομίζω οτι τελικά εκτός από το πιο όμορφο είναι και το πιο έξυπνο το μωρό μου!!!!!! Χαχαχαχαχα!!!!!

548Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Ιουν 04, 2015 12:55 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπράβο Τασούλα τέλεια η Ηλέκτρα!!

Ούτε εγώ τον αφήνω (συνήθως) για βόλτα παρόλο που είμαστε όλη μέρα μαζί, απλά είπα να το αναφέρω να μην με πείτε υπερβολική χαχα
Μόνο 2 φορές την εβδομάδα τον αφήνω για 1 ώρα που κάνω γυμναστική. Ή αν τύχει καμιά φορά πάλι για 1-2 ώρες πχ 1 φορά στις 15 μέρες. Αν δούλευα βέβαια δεν θα τον άφηνα καθόλου! Κάθε στιγμή είναι μοναδική με τα μωρά μας!

549Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Ιουν 04, 2015 1:00 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπράβο για τα μωράκια που μίλησαν και για τις νέες εγκυμοσύνες!
Εγώ την αφήνω πολύ ώρα δυστυχώς με τη γιαγιά, δουλεύω πολύ.Δουλειές θα κάνω 1 φορά τη βδομ,δεν έχω κουράγιο καθημερινές για τπτ

550Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Ιουν 04, 2015 1:22 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σοφία πάλι καλά που έχουμε και τις γιαγιάδες να λες. Εσύ σκέφτεσαι για σταθμό;; εγώ απλά ανησυχω λίγο τώρα με το δεύτερο χωρίς να μου έχει πει κάτι η μητέρα μου βέβαια. Απλά σκέφτομαι σαν μωρακι θα είναι πιο εύκολο όταν μεγαλώσει βλέπουμε!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 35]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28 ... 35  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις