Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
44 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 44 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 18 ... 35  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 35]

1Ψηφοφορία Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Ιαν 07, 2015 12:23 pm

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χρόνια Πολλά σε όλες και στις οικογένειές μας!
Καλορίζικο το νέο μας θεματάκι Very Happy

Σας διαβάζω καθημερινά αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω. Πολύχρονα όλα τα μωράκια που έχουνε χρονίσει! Εμείς έχουμε γεννέθλια στις 21...

Καρπενήσι έχω πάει και εγώ αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι πιο όμορφα τα γύρω χωριουδάκια! Είναι πολύ ωραία και η φάρμα με τα άλογα λίγο πιο έξω. Εγώ είχα κάνει ιππασία (απλή βόλτα) με την Σίσσυ και ο σύζυγος με την Όλιβ χαχαχα

Δεν θυμάμαι τώρα κάτι άλλο Rolling Eyes

Περαστικά στα άρρωστα μωράκια Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# 417472

http://www.something-special.gr

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλορίζικο!!
Με πολλά χαρούμενα νέα! Smile

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλοριζικο το νεο θεματακι!!!!

Εμείς πήγαμε στον γιατρό γιατί έχουμε μπουκωσει και τρομαξα. Μας πήγε ο μπαμπάς μας γιατί εγώ δουλευα και έχουμε απλά μια ιωσουλα, μόνο μύτη και αυτή προκαλεί βήχα. Μου είπε ορό στη μύτη, δεν υποστηρίζει το ρουφηγμα......
Την άλλη εβδομάδα έχουμε εμβόλιο οπότε εκεί θα ζυγιστουμε και μετρηθουμε. Πάντως έχουμε χάσει τώρα με την αδιαθεσία μας.
Κλεισαμε και την τούρτα μας, 47 ευρώ 3 κιλά θέμα η λίμνη των κύκνων. Απο φαγητό τυροπιτακια και θα ψησω και πίτσες, τι άλλο;;;; όλο μεγάλοι θα ήμαστε...

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια !! κι εγω δεν πολυπρολαβαινω να μπω με εχει κανει μπαλακι η μικρη !! περαστικα στα μωρουλια !!

οσες τα μωρα χρονισανε και σε οσες χρονισουν τι γαλατακι θα δωσετε ?? εμεις θα κανουμε αιματολογικες εξετασεις τον αλλο μηνα και σκιαζομαι λιγο Sad

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!!
Με το καλό όλα τα γενέθλια της ομάδας μας!! Μεγάλωσαν όλα τα ζουζούνια! <3

Βασούλα μην αγχώνεσαι για τις αιματολογικές....το πολύ πολύ να έχει χαμηλό σίδηρο όπως πολλά μωράκια! Εσένα τρώει κιόλας το μεσημεριανό οπότε λογικά δε θα έχει πρόβλημα! Εμένα κρέας δεν ξέρω από πότε έχει να φάει οπότε έχω αποδεχτεί ότι το πιθανότερο είναι να έχει έλλειψη σιδήρου...

Περαστικά στα αρρωστούλικα μωράκια!

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια.. Για μας είναι μια θαυμάσια.μέρα μιας και σαν σήμερα γεννήθηκε ο άγγελος μας,ο θησαυρος μας..τέτοια ώρα ήμουν στο νοσοκομείο και 20:25 γέννησα τον πρίγκιπα μου..
Κική είδες ξέχασα να γράψω τη σαλάτα..θα κάνω fussili αν το γράφω σωστά,με κασέρι γαλοπούλα και θα τα ανακάτεψω με μαγιονέζα την οποία θα χτυπήσω με λίγο κέτσαπ..αλλά πιθανόν να κάνω και την δικιά σου με τις βραστές πατατουλες...

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χρονια πολλα μαρακι !! πολυχρονος ο γιοκας σου !!! Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# 130627 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# 130627

ειρηνη με ανχωνει λιγο και η διαδικασια , η παιδιατρος μου ειπε οτι της φενεται και λιγο χλωμη αλλα αφου τρωει οπως λες κι εσυ πειστευω δεν θα εχουμε θεμα !!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα κοριτσια...καλοριζικο το νεο θεματακι μας......
Μαρια μου πολυχρονος ο Δημητρης σου,να τον δειτε οπως επιθυμειτε κ να χει παντα υγεια...σ αυτην την σαλατα πουσου ειπα με τις πατατες,καροτα,αρακα,κρουτον κ μαγιονεζα ξεχασα να σου πω οτι βαζουμε κ βραστα αβγα...αν θες κ κομματακια καπνιστης γαλοπουλας επισης...
Ειρηνη κ εμενα επειδη δεν τρωει κρεας της φτιαχνω μικρα μπιφτεκακια που εχω βαλει μεσα κιμα μοσχαρισιο,τριμμενο κολοκυθι,καροτο.πιπερια.ντοματα.κρεμμυδι κ 3-4 φρυγανιες σικαλεως κ της τα ψηνω στο ρομποτακι κ μποκιτσα μπουκιτσα τα τρωει...η αληθεια ειναι οτι τα κρεατα οπως κ να ειναι μαγειρεμενα δυσκολευεται να τα μασησει...μερικες φορες της φτιαχνω κ ομελετα με κομματακια κοτοπουλο αφου το αβγο δεν το τρωει βραστο...

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία χρόνια πολλά!! Να τον χαίρεσαι!!
Ξέχασα να σχολιάσω πως όλα τα φαγητά που λες ακούγονται τέλεια και υπεραρκετά!!

Κική και εγώ το σκέφτομαι να κάνω μπιφτέκια και ξεχνάω να πάρω "καλό" κιμά για να τα δοκιμάσω...είναι η τελευταία μου ελπίδα! Θα τα δοκιμάσω άμεσα!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειρηνη πιστευω πως κατι θα τρωει με αυτον τον τροπο...μην φανταστεις κ εμενα δεν τα τρωει παντα αλλα υπαρχουν κ φορες που τα τρωει μια χαρα...

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα!

Βασούλα γιατί θα κάνετε αιματολογικές; Επειδή είναι χλωμή ή είναι υποχρεωτικές;

Maria_dou να χαίρεσαι τον μικρό σου! Πολύχρονος και υγιής να είναι!!

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπέρα κορίτσια κι απο μένα! Καλή χρονιά να έχουμε!

Για μένα μπήκε η νέα χρονιά με ένα χαρούμενο αν και λίγο αγχωτικό επίσης, νέο, είμαι πάλι έγκυος και ελπίζω να μη λαλήσω η μάνα! χαχαχα! Να είστε όλες καλά και να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπερα....Ελιν ωραια νεο....με το καλο να ερθει και το δευτερο μωρακι σου..πολυ γρηγορα το αποφασισες αλλα θα χουν μικρη διαφορα κ θα ειναι καλο αυτο για τα παιδακια σου...θα μεγαλωσουν παρεα...σεπτεμβρη περιπου ε?

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική ήθελα να έχουν μικρή διαφορά, και επίσης ιδανικά θα ήθελα και τρίτο παιδάκι...ναι παει για αρχές Σεπτέμβρη! Σε ευχαριστώ πολύ!

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mare απ οτι καταλαβα η παιδιατρος μας το εχει συστημα να κανουν τα παιδια στο χρονο αιματολογικες και να σου πω νομιζω οτι χρειαζονται κιολας να ξερεις που βρισκεται το παιδι !! ελιζα τι τελειο νεο !! με το καλο λοιπον το νεο μελος !! αντε να δουμε τι θα ειναι αγορακι η κοριτσακι Smile

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα. Είχα πρόβλημα με τον υπολογιστή και δεν ευχήθηκα στη Μαρία. Χρόνια πολλά και καλά, γεμάτα υγεία και χαρά. Μπράβο, Ελίν, με το καλό και η νέα έγκυμοσύνη. Τώρα έχεις μια εμπειρία. Με το καλό και το νέο μέλος! Κορίτσια, πήγαμε σήμερα για το εμβόλιο και μας είπε ο παιδίατρος ότι έχει πέσει στις κλίμακες του βάρους. Πρέπει, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, να τον θηλάζω μόνο πρωί βράδυ, για να ξεκινήσει να τρώει στερεές τροφές, γιατί πρέπει, πλέον που χρόνισε, να τρώει και είπε το βράδυ να του δίνω τσάι ή νερό, για να σταματήσει να ξυπνάει. Έχω ζοριστεί πολύ με αυτά που άκουσα, ο άντρας μου πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση και ειδικά με το δεδομένο ότι σε 1 μήνα ξεκινάω δουλειά... Μέχρι τώρα πίστευα ότι αυτό που κάνω είναι για το καλό του και τώρα όλοι μου λένε το αντίθετο (και φίλη ψυχολόγος ότι πρέπει να αυτονομηθεί και οτι από ένα σημείο και μετά ο θηλασμός εξυπηρετεί ανάγκες της μαμάς. Δε συζητάω ότι σε κουβέντα ψυχίατρος είπε ότι τα μωρά που θηλάζουν τόσο πολύ θα εξαρτηθούν αργότερα από τα ναρκωτικά. Το 2ο μου ακούστηκε ακραίο, αλλά η 1η θέση με προβλημάτισε). Κορίτσια, θέλω τη γνώση και τη γνώμη σας...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τζολι μου οτι σου ειπε εσενα ο παιδιατρος μου ειπε κ εμενα η δικη μου παιδιατρος...μου ειπε να της δινω γαλα μονο πρωι κ βραδυ κ να μην συμπληρωνω καθολου με γαλα τα υπολοιπα γευματα..και οσο τρωει κ απλα να της προσφερω διαφορα μεσα στην ημερα...και αυτο κανω...απ το πρωι εως το βραδυ ολο κατι φτιαχνω για την Ελισαβετ...θα φαει λιγο απ το ενα λιγο απ το αλλο λιγο απ το παραλλο...ειναι κουραστικο αλλα αυτο κανω κ κυριως μου ειπε να της δινω finger food...και ολη την ημερα ειμαι μ να σκουπακι στο χερι γιατι παντου βρισκω φαγητα...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική μου, με το θηλασμό όμως ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ;..

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας και από εμένα!!
Ελιν τι τέλειο νέο!! Συγχαρητήρια και με το καλό το νέο μέλος!!
Και εμάς Βασούλα η γιατρός έχει το ίδιο σύστημα (αιματολογικές στο χρόνο σε όλα τα μωρά).

Jollie αν θες να συνεχίζεις να θηλάζεις δεν πρέπει να ακολουθήσεις το σύστημα του γιατρού γιατί οδηγεί στον αποθηλασμό και θα ταλαιπωρηθεί πολύ το μωρό σου μιας που δεν τρώει στέρεες...τουλάχιστον εγώ που είμαι στην ίδια περίπτωση (χρόνισε και δεν τρώει σχεδόν καθόλου στέρεες) θα συνεχίζω να τον θηλάζω κανονικά (και τη νύχτα που ξυπνάει). Δεν τρώει που δεν τρώει στέρεες αν του κόψω και το θηλασμό τι θα τρώει?? Δεν ξέρω εγώ έτσι το βλέπω αλλά φυσικά η απόφαση είναι δική σου...εμένα η παιδίατρος ήθελε να θηλάζω πρωί βράδυ από το εξάμηνο αλλά προφανώς δεν είναι φιλική με το θηλασμό...Επίσης ο μικρός μου βλέπω ότι το έχει μεγάλη ανάγκη το θηλασμό και δεν θέλω να του το στερήσω. Φυσικά δεν συμφωνώ ότι ο θηλασμός συνεχίζεται για χάρη της μαμάς!! Εγώ έχω κουραστεί πολύ με κάποιους τομείς του θηλασμού αλλά το συνεχίζω γιατί βλέπω ότι ο μικρός μου το χρειάζεται. Και γιατί το χαμόγελο και οι αγκαλίτσες που έπονται το θηλασμό είναι ανεκτίμητες I love you I love you

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειρήνη, κι εγώ το λέω αυτό. Αν όμως είναι η σιγουριά του θηλασμού μία αιτία που δεν τρώνε? Και τι θα γίνει, αν συνεχίσει να χάνει ή να μην παίρνει βάρος? Και όταν επιστρέψω στη δουλειά που θα έχω βάρδιες και αναγκαστικά δε θα θηλάζει, πώς θα προσαρμοστεί? Πολλά τα ερωτήματα...

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τζολι μου εγω αν ημυον στη θεση σου , αν το μωρο μου δεν επαιρνε βαρος , θα προσπαθουσα αν οχι πρωι βραδυ , να μειωσω κατα πολυ τους θηλασμους ! εγω πειστευω οτι εχει δικιο η γιατρος σου ! ειναι μεγαλο παιδακι πια εχει μαθει πλεον οτι φαγητο=θηλασμος γι αυτο και δεν τρωει ! σε καμια περιπτωση δεν σου λεω να το κοψεις τελειως απλα προσπαθησε να καταλαβεις ποτε το εχει περισσοτερο αναγκη για να προσφερεις ομως ελατωσσε το μεσα στη μερα μηπως και φαει ! δεν το συζητω απο 6 μηνων που ειπε η ειρηνη ειναι τραγικο , ομως πλεον ο θηλασμος παυει να ειναι η κυρια τροφη ! δεν ξερω προσπαθησε το μεχρι εκει που αντεχεις εσυ και ο μαρινακος ! εγω αυτο θα εκανα!

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ελιν μου με το καλό το νέο σας μέλος! Να έχεις μια - όσο γίνεται - ήρεμη εγκυμοσύνη! Χαράς το κουράγιο σου!

jollie τραγικό αυτό με τους χρήστες ναρκωτικών! Αν είναι δυνατόν!
Τώρα για το θέμα της αυτονομίας, όλοι λένε ότι μια χαρά ανεξάρτητα γίνονται τα μωρά που θηλάζουν.
Εγώ νομίζω ότι ό,τι και να κάνεις, αναγκαστικά θα μειωθούν οι θηλασμοί από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις δουλειά.
Πάντως καλό είναι να τρώει και από τα υπόλοιπα, προσπάθησε (όσο αντέχεις) να αποφεύγεις να δίνεις στήθος την ώρα του γεύματος και να επιμένεις μπας και φάει. Αν πάλι δεν χαμπαριάσει ο μικρός από τέτοια κόλπα, μην αγχώνεσαι, κάποια στιγμή θα φάει. Κάποια στιγμή θα ζηλέψει αυτά που τρώτε εσείς και θα θελήσει να τα δοκιμάσει (ειδικά αν είναι τίποτα πολύχρωμα λαχανικά και τέτοια).
Το βράδυ πολύ δύσκολα θα του κόψεις το θηλασμό, εκτός και αν είσαι έτοιμη για ατέλειωτες ώρες γκρίνιας και αϋπνίας.
Εγώ λέω βλέποντας και κάνοντας. Μην αγχώνεσαι από τώρα. Κάτσε να δεις πως θα προσαρμοστείς και εσύ και ο μικρός στην νέα κατάσταση...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία μου χρόνια πολλά στον Δημητράκη σου!!! Εύχομαι να γίνει οτι επιθυμεί και να είναι πάντα γερός!!!!

Ελιν τι καλά θα γίνεις μανούλα ξανά!!! Με το καλό να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη. Αντε ψηθηκα και εγώ τώρα, μπορεί και να ενδωσω στις πιέσεις του συζύγου Razz

Jollie μην αγχωνεσαι γιατί τώρα που θα ξεκινήσεις δουλειά θα πάρουν όλα το δρόμο τους. Αλήθεια ποιός θα σου κρατήσει το παιδί;;;

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ξέρω, βρε κορίτσια, ειλικρινά τα χω χαμένα αυτή τη στιγμή. Είναι ο 3ος παιδίατρος στον οποίο πάμε κι ένας από τους κύριους λόγους είναι ότι οι άλλοι μας έλεγαν άλλα αντ άλλων όσον αφορά στη διατροφή του. Αλλά και σήμερα άκουσα περίπου τα ίδια. Mare, ναι, μάλλον εκεί θα καταλήξω, στο βλέποντας και κάνοντας, γιατί δε μ αφήνει η καρδιά μου να τον πιέσω τόσο πολύ σε μια άλλη κατεύθυνση. Απλά μέχρι τους 11 μήνες είχα το αποκούμπι ότι και να μην τρώει, παίρνει κάθε μήνα το ανώτατο βάρος. Όμως τους τελευταίους 2 μήνες, τον προηγούμενο έχασε και τώρα πήρε ελάχιστα γραμμάρια, οπότε άρχισα να αγχώνομαι. Από την 75η έπεσε στην 50η καμπύλη. Και δε συζητάω που εδώ και 2 μήνες περίπου παίρνουμε και το σίδηρο. Βασούλα, να τους μειώσω, αλλά πώς που μου κατεβάζει την μπλούζα και δεν ξεχνιέται με τίποτα? Πόση ώρα να τον αφήνω να κλαίει? Δεν το αντέχω... Και το βράδυ, που μπορεί να το ξημερώσει, αν δεν του δώσω το στήθος, για να κοιμηθεί? Χθες πχ ξύπνησε 8 φορές και τη μία από αυτές έμεινε ξύπνιος 2 ώρες, 5.15 με 7.20. Τι να κάνω? Αυτό δε νομίζω να καλύπτει δική μου ανάγκη, που λένε οι ψυχολόγοι! Τασούλα, θα κάνω βάρδιες, για να τον κρατάμε με τον άντρα μου.

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Jollie τα μωρά λένε ότι προσαρμόζονται όταν δουλεύει η μαμά και δεν ζητάνε στήθος όσο λείπει...οι πρώτες μέρες θα είναι δύσκολες σίγουρα αλλά μετά θα συνηθίσει αναγκαστικά. Ίσως με αυτό τον τρόπο μάθει να τρώει και στέρεες αφού δεν θα έχει επιλογή. Αλλά όταν είσαι σπίτι σίγουρα θα αναπληρώνει τους χαμένους θηλασμούς. Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως αν δεν παίρνει βάρος να αυξήσεις και όχι να μειώσεις τους θηλασμούς γιατί πιο πολύ βάρος παίρνει από το γάλα παρά από τα φρούτα και τα λαχανικά (αυτά που φτιάχνουμε στο παιδί εμείς τα τρώμε σε δίαιτα!). Μετά το χρόνο η αντιστοιχία θηλασμού - τροφών (πρέπει να) πάει στο 50-50 οπότε πάλι μέχρι και τα δύο χρόνια παίζει σημαντικό ρόλο.
Τουλάχιστον στον δικό μου έχω δει ότι δεν παίζει ρόλο πότε θήλασε στο πόσο και αν θα φάει. Έχει τύχει να φάει αμέσως μετά το θηλασμό και να μη φάει καθόλου 4-5 ώρες μετά που είναι νηστικός.
Αν θες πάρε ένα τηλ σε σύμβουλο θηλασμού (πχ στο Ελενα) να δεις τι θα σου πει. Αν είχες fb θα σε παρέπεμπα σε σχετική ομάδα για να πεις τον προβληματισμό σου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 35]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 18 ... 35  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις