Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
305 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 305 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

2nd baby

2nd baby
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γειά σας!
Ίσως και κάποια άλλη (μέλουσα ή όχι ) μανούλα να είχε την ίδια απορία.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν την εμπειρία ή ξερουν από κάποια άλλη, αν για κάποιο λόγο δεν θες να θηλάσεις είτε γιατι υπάρχει προηγούμενη προσπάθεια και ήταν αρκετά δύσκολη και στο τέλος ανεπιτυχής ή τελοσπάντων για προσωπικούς - ψυχολογικούς - λόγους, ποια είναι η διαδικασία ?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όταν πας να γεννήσεις το λες στον γιατρό και τι γίνεται?
Υπάρχει πιθανότητα να αρνηθεί??


Ευχαριστώ..

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μην θελεις να θηλασεις το παιδι,εκτος κ αν εχεις καποια αρρωστια,γτ οτι κ να σε βασανιζει εκεινη την ωρα η αισθηση ειναι τοσο ωραια που ξεχνας τα παντα!τουλαχιστον για εμενα ηταν ετσι η αισθηση,αποκει και περα,αν οντως δν θελεις,μολις γεννησεις ζητας το χαπι που κοβει το γαλα και τελος.μονο που μπορει να εχεις παρενεργεις να πρηστει το στηθος,να εκκρινεις απο το στηθος αιμα,και πολλα αλλα.πυρετος κτλ.

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
2nd baby έγραψε:Γειά σας!
Ίσως και κάποια άλλη (μέλουσα ή όχι ) μανούλα να είχε την ίδια απορία.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν την εμπειρία ή ξερουν από κάποια άλλη, αν για κάποιο λόγο δεν θες να θηλάσεις είτε γιατι υπάρχει προηγούμενη προσπάθεια και ήταν αρκετά δύσκολη και στο τέλος ανεπιτυχής ή τελοσπάντων για προσωπικούς - ψυχολογικούς - λόγους, ποια είναι η διαδικασία ?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όταν πας να γεννήσεις το λες στον γιατρό και τι γίνεται?
Υπάρχει πιθανότητα να αρνηθεί??


Ευχαριστώ..
2nd baby na sou pw egw...egw denthilasa logo enxeirisis pou ekana sto stithos...kai enw eixa gala apla den evgaine eksw opote to ekopsa anagkastika...tha ertei o giatros kai tha se rwtisei...tin 2h mera kai an den thes tha sou dwsoun dio xapakia ena prwi ena vradi kai tha kopei

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ.(ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ).
ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ,ΕΠΙΣΠΕΥΔΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ (ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΙΤΣΕΣ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΘΑ ΠΕΙΣ ΣΤΗ ΜΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ,ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ.Η' ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.
ΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΧΑΠΙ,ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΑΜΑΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ,ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΔΕΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΦΙΧΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ.

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα συμφωνήσω με την Μανούλα...Αυτό που αισθάνεσαι όταν θηλάζεις δεν μπορεί κανείς να το περιγράψει αν δεν το ζήσει.....Χώρια τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν για το μωρό σου...το πρωτόγαλα, με τα αντισώματα που περιέχει, είναι το μόνο που γεφυρώνει την ευαίσθητη περίοδο, από τη γέννηση του παιδιού μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου χρόνου. Τα παιδιά που θηλάζουν, πάσχουν πολύ λιγότερο από ασθένειες όπως γαστρεντερίτιδες, μολύνσεις του αναπνευστικού, ωτίτιδες και ουρολοιμώξεις. Δεν είναι τυχαίο, ότι τα παιδιά που θηλάζουν νοσηλεύονται πολύ σπανιότερα στο νοσοκομείο, απ’ ότι αυτά που δεν θηλάζουν.
Αν όμως για δικούς σου προσωπικούς λόγους δεν μπορείς ή δεν θες δεν υπάρχει καμιά ιδιαίτερη διαδικασία....Αλλα συζητησέ το και με τον γιατρό σου!!!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν δεν θες να θηλασεις απλα δεν θηλαζεις! δεν υπαρχει λογος να το συζητας ουτε να στεναχωριεσαι δεν θα παθει τιποτα το μωρο σου αν δεν θηλασει !!! ουτε και εσυ φυσικα!!

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω θήλασα μόνο 3 μέρες έκοψα το γάλα λόγω πίεσης 16 και ψυχολογίας.Μην αγχώνεσαι εσυ ξέρεις καλύτερα τι θέλεις και γιατι θέλεις να το κάνεις για τους δικους λόγους.Μην ακούς αυτά που λένε οι γύρω σου...Θα κάνεις οτι θελεις για να είσαι ήρεμη και χαλαρή.Και έμανα μου λέγανε :τί δε θηλάζεις???δε κατάλαβα με ποιο δικαίωμα με ρωτάτε και τι ύφος ειναι αυτό?Απαράδεκτοι και αγενής.

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εχεις 2 επιλογές
1.το λες πριν γεννησεις οποτε δεν σου δίνουν προλακτινη και αφηνουν το στήθος να κατεβασει μονο του γαλα χωρις βοηθεια...ελαχιστο εως καθόλου
2.το λες αφου γεννησεις κατεβαινει το γαλα προσπαθείς για το γαμωτο και οταν τελικά αποφασίσεις αποθηλαζεις ειτε μειωνοντας τους θηλασμους-αντλήσεις
ειτε θα παρεις 2 μικρα χαπακια θα δεσεις το στηθος και ...γαλα τέλος.

εγω στο 2 παιδάκι(αν με αξιοσει ο Θεουλης) μου θα κατεβασω το γαλα με θηλαστρο χωρις πολλα πολλα...δεν ξαναπερναω την ταλαιπωρία που περασα

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:αν δεν θες να θηλασεις απλα δεν θηλαζεις! δεν υπαρχει λογος να το συζητας ουτε να στεναχωριεσαι δεν θα παθει τιποτα το μωρο σου αν δεν θηλασει !!! ουτε και εσυ φυσικα!!

Συμφωνώ 100%
Το λές στον γιατρό σου και σου δίνει χάπι όταν γεννήσεις.Στο είπαν και κάποιες κοπέλες παραπάνω.Πες του το απο τώρα για να το ξέρει.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΔώραΝι25 έγραψε:Θα συμφωνήσω με την Μανούλα...Αυτό που αισθάνεσαι όταν θηλάζεις δεν μπορεί κανείς να το περιγράψει αν δεν το ζήσει.....Χώρια τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν για το μωρό σου...το πρωτόγαλα, με τα αντισώματα που περιέχει, είναι το μόνο που γεφυρώνει την ευαίσθητη περίοδο, από τη γέννηση του παιδιού μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου χρόνου. Τα παιδιά που θηλάζουν, πάσχουν πολύ λιγότερο από ασθένειες όπως γαστρεντερίτιδες, μολύνσεις του αναπνευστικού, ωτίτιδες και ουρολοιμώξεις. Δεν είναι τυχαίο, ότι τα παιδιά που θηλάζουν νοσηλεύονται πολύ σπανιότερα στο νοσοκομείο, απ’ ότι αυτά που δεν θηλάζουν.
Αν όμως για δικούς σου προσωπικούς λόγους δεν μπορείς ή δεν θες δεν υπάρχει καμιά ιδιαίτερη διαδικασία....Αλλα συζητησέ το και με τον γιατρό σου!!!

ετσι ειναι,εγω θηλασα μετα απο 5 ωρες που γεννησα,και δοξα το θεο ο θηλασμος προφυλαξε την κορη μου απο πολλες αρρωστιες,ηταν ολοι κρυωμενοι με ιωση στο σπιτι και να ερχοντε αναγκαστικα σε επαφη με το μωρο και αυτη ουτε καν να τρεξει μυξουλα.και οχι μονο τοτε.προφυλλασει απο πολλα ο θηλασμος και οχι μονο το παιδι.και την μητερα.η διαδικασια που γινεται στο στηθος μεσα κατα την διαρκεια του θηλασμου ειναι νουμερο ενα ασπιδα κατα του καρκινου του μαστου.ο θηλασμος μονο πλεονεκτηματα εχει.δεν μπορω να βρω καποιο ελλατωμα.δικαιολογιες για να μην θελεις πολλες,φυσικα δν συζυταω για καποιο σοβαρο προβλημα ετσι προς θεου.αλλα εαν καποια μητερα δν εχει καποιο προβλημα υγειας,για μενα ειναι πολυ εγωιστικο και χαζο εκ μερους της εστω τις πρωτες 40 μερες να μην θηλασει.οταν κανεις παιδι,δινεις τα παντα γιαυτο.φροντιζεις να εχει τα καλυτερα.ενα απο αυτα κ ισως το καλυτερο ολων σου το χαριζει η φυση δωρεαν.οποτε ειναι μεγαλη αχαριστια να παρεις χαπι.κουκλα δν μιλαω στον ενικο απευθυνομενη σε εσενα ετσι..το εσυ ειναι γενικο.

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ.ΑΦΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ-ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΚΡΕΣ ΡΟΓΕΣ- ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΜΩΡΟ..Κ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.ΠΕΣ ΤΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Κορίτσια μου, γιατί θέλετε να στεναχωρείτε τους άλλους; Η κοπέλα είχε μια σαφή ερώτηση, την έγραψε όσο πιο περιεκτικά μπορούσε... Τι γίνεται σε περίπτωση που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να θηλάσεις...

Και τα κορίτσια που απάντησαν σχετικά με αυτό της είπαν το σωστό. Οι υπόλοιπες ερωτήσεις δεν ανήκουν σε αυτό το θέμα.

Όλοι ξέρουμε την αξία του θηλασμού. Καμιά φορά όμως ξεχνάμε την αξία του να είναι η μανούλα γερή και ήρεμη ψυχολογικά! Very Happy

Μην με παρεξηγήσετε, απλά δεν θέλω να στεναχωριέται κανείς! Εντάτσει; Αν δεν θες,τελικά, να θηλάσεις τι κάνεις..?? 334590

http://www.eimaimama.gr

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Olivia έγραψε:Κορίτσια μου, γιατί θέλετε να στεναχωρείτε τους άλλους; Η κοπέλα είχε μια σαφή ερώτηση, την έγραψε όσο πιο περιεκτικά μπορούσε... Τι γίνεται σε περίπτωση που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να θηλάσεις...

Και τα κορίτσια που απάντησαν σχετικά με αυτό της είπαν το σωστό. Οι υπόλοιπες ερωτήσεις δεν ανήκουν σε αυτό το θέμα.

Όλοι ξέρουμε την αξία του θηλασμού. Καμιά φορά όμως ξεχνάμε την αξία του να είναι η μανούλα γερή και ήρεμη ψυχολογικά! Very Happy

Μην με παρεξηγήσετε, απλά δεν θέλω να στεναχωριέται κανείς! Εντάτσει; Αν δεν θες,τελικά, να θηλάσεις τι κάνεις..?? 334590


ΚΑΛΕΕ εδω ημαστε για να συζηταμε,οχι να στεναχωριομαστε,απλα το εθεσα ετσι γτ καμμια φορα αν ειναι καποια καινουρια μανουλα,μπορει να μην εχει ιδεα το τι μμπορει να συνεισφερεις στο μωρακι σου.εξαλλου αρχικα της ειπα οτι εαν δν θελεις παιρνεις το χαπι.αλλα επειδη δν ξερουμε τι μπορει να ξερει η αν τυχαινει να ειναι καποια μελλουσα μαμα για πρωτη φορα,να φοβαται αυτο το θεμα και να αποφασιζει χωρις να ξερει απλα να μην θηλασει.προς θεου,εγω προσωπικα δν ηθελα να βρεθω εκτος θεματος,απλα ειπα την γνωμη μου,γιαυτο και επισημανα οτι το οτι εγραφα στο εσυ ηταν γενικο γιαυτο τον λογο να μην παρεξηγηθει η θεματογραφος.

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
manoula_24xr έγραψε:
Olivia έγραψε:Κορίτσια μου, γιατί θέλετε να στεναχωρείτε τους άλλους; Η κοπέλα είχε μια σαφή ερώτηση, την έγραψε όσο πιο περιεκτικά μπορούσε... Τι γίνεται σε περίπτωση που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να θηλάσεις...

Και τα κορίτσια που απάντησαν σχετικά με αυτό της είπαν το σωστό. Οι υπόλοιπες ερωτήσεις δεν ανήκουν σε αυτό το θέμα.

Όλοι ξέρουμε την αξία του θηλασμού. Καμιά φορά όμως ξεχνάμε την αξία του να είναι η μανούλα γερή και ήρεμη ψυχολογικά! Very Happy

Μην με παρεξηγήσετε, απλά δεν θέλω να στεναχωριέται κανείς! Εντάτσει; Αν δεν θες,τελικά, να θηλάσεις τι κάνεις..?? 334590


ΚΑΛΕΕ εδω ημαστε για να συζηταμε,οχι να στεναχωριομαστε,απλα το εθεσα ετσι γτ καμμια φορα αν ειναι καποια καινουρια μανουλα,μπορει να μην εχει ιδεα το τι μμπορει να συνεισφερεις στο μωρακι σου.εξαλλου αρχικα της ειπα οτι εαν δν θελεις παιρνεις το χαπι.αλλα επειδη δν ξερουμε τι μπορει να ξερει η αν τυχαινει να ειναι καποια μελλουσα μαμα για πρωτη φορα,να φοβαται αυτο το θεμα και να αποφασιζει χωρις να ξερει απλα να μην θηλασει.προς θεου,εγω προσωπικα δν ηθελα να βρεθω εκτος θεματος,απλα ειπα την γνωμη μου,γιαυτο και επισημανα οτι το οτι εγραφα στο εσυ ηταν γενικο γιαυτο τον λογο να μην παρεξηγηθει η θεματογραφος.
Συμφωνω κ επαυξανω..κ εγω την γνωμη μου ειπα που ειναι αντιθετη,αλλα ειπα οτι ειναι επιλογη της κ συμβουλεψα να ρωτησει τον γιατρο της για να της πει εκεινος καλυτερα τι να κανει. Rolling Eyes

2nd baby

2nd baby
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Πρώτα-πρώτα θέλω να σας ευχαριστήσω όσες συμμετέχετε στο θέμα μου!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήξερα ότι εκτός απο τις κοπέλες που θα απαντησουν στη ερώτησή μου θα υπάρξουν κι άλλες με την αποψή τους (πάντα σεβαστή) για τα υπέρ του θηλασμού!!
Το πιστεύω πως ο θηλασμός είναι μοναδική εμπειρία και σίγουρα καλό κάνει στο παιδί αλλιώς η φύση κι ο καλός Θεούλης δεν θα μας είχε δώσει αυτό το δικαίωμα!!
Τώρα κατά πόσο απόλυτα κάνει καλό και μόνο κανείς δεν ξέρει....
Η ξαδέλφη μου π.χ. ,που τα πρώτα μας παιδάκια έχουν 3 μέρες διαφορά, και θηλαζε για πολλούς μήνες ο γιος της αρρώστησε πολύ πριν καν έχει ένα κρυωματάκι η δική μου κόρη η οποία έπαιρνε από τη μέρα που βγήκαμε απο το μαιευτήριο και ξένο γάλα και λιγότερο απο το δικό μου..

Έχω επίπεδες θηλές.
Μου τις τραυμάτισε..
Με κλάματα προσπαθούσα να βγάλω γάλα απο το θήλαστρο.

Έφτανα να βγάζω μόνο το πολύ 70ml την ημέρα που το έδινα στη μικρή το έπινε σαν νερό και φυσικά έπινε και από το άλλο γιατι έπρεπε να φάει!!
Με τις μέρες όλο και μειωνόταν το γάλα..ώσπου δεν έβγαζα σταγόνα!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Και πάνω στον μήνα που με είδε ο τότε γιατρός του είπα να το κόψουμε ( το ήδη κομμένο δηλ.!!!).

Έτσι σε λίγες (3-4) μέρες που είναι να γεννήσω σκέφτομαι πως δεν ξέρω τι θα προσφέρω πάλι στο μωρό μου? Αγχος και στρες??
Είναι δίκαιο και για αυτό και για μένα??
Και θέλω να πιστεύω πως ούτε εγωιστρια είμαι ούτε και χαζή ....[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ειλικρινά σας μιλάω ζηλεύω τις κοπέλες που πέρνουν το μωρό και.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] τσααακ το θηλάζουν. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ!

Ευχαριστώ και πάλι για την προσοχή σας!

Φιλικά..

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
την προσωπικη αποψη σε θεματα θηλασμου μπορει να την γραψει καποιος μεσα στο φορουμ υπαρχουν οι ειδικες κατηγοριες, οπως και να ενημερωθει καποιος, οταν σε ενα θεμα γινεται μια ερωτηση ειναι καλο να απανταμε στην ερωτηση και μονο γιατι σιγα σιγα ξεφευγουμε και παει αλλου μετα το θεμα

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:την προσωπικη αποψη σε θεματα θηλασμου μπορει να την γραψει καποιος μεσα στο φορουμ υπαρχουν οι ειδικες κατηγοριες, οπως και να ενημερωθει καποιος, οταν σε ενα θεμα γινεται μια ερωτηση ειναι καλο να απανταμε στην ερωτηση και μονο γιατι σιγα σιγα ξεφευγουμε και παει αλλου μετα το θεμα
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΜΑΡΙΤΣΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΔΗΛ ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΣ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; ΤΕΣΠΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑ

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν αναφερομαι σε σενα κοριτσι μου γενικα μιλαω γιατι ειδικα σε θεματα θηλασμου το εχουμε δει να γινεται συχνα, να ρωτανε κατι και να αλαζει η κουβεντα κανοντας ενα ατομο που ρωτα να μην νιωθει καλα, εδω μιλαμε για αλλο θεμα και οχι για χαζα θεματακια που δεν εχουν καμια επιπτωση στην ψυχολογια του αλλου,αν αλαξουμε θεματολογια ας πουμε, γιαυτο το εγραψα να υπαρχει στο μυαλο ολων δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποια

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Μιλουπακι"]δεν αναφερομαι σε σενα κοριτσι μου γενικα μιλαω γιατι ειδικα σε θεματα θηλασμου το εχουμε δει να γινεται συχνα, να ρωτανε κατι και να αλαζει η κουβεντα κανοντας ενα ατομο που ρωτα να μην νιωθει καλα, εδω μιλαμε για αλλο θεμα και οχι για χαζα θεματακια που δεν εχουν καμια επιπτωση στην ψυχολογια του αλλου, γιαυτο το εγραψα να υπαρχει στο μυαλο ολων δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποια ΜΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΡΥΣΗ ΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΩΣΤΕ Αν δεν θες,τελικά, να θηλάσεις τι κάνεις..?? 604962

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Το θέμα έληξε ΕΔΩ! Ας μείνουμε στο αρχικό θέμα της φίλης μας! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
2nd baby έγραψε:Γειά σας!
Ίσως και κάποια άλλη (μέλουσα ή όχι ) μανούλα να είχε την ίδια απορία.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν την εμπειρία ή ξερουν από κάποια άλλη, αν για κάποιο λόγο δεν θες να θηλάσεις είτε γιατι υπάρχει προηγούμενη προσπάθεια και ήταν αρκετά δύσκολη και στο τέλος ανεπιτυχής ή τελοσπάντων για προσωπικούς - ψυχολογικούς - λόγους, ποια είναι η διαδικασία ?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όταν πας να γεννήσεις το λες στον γιατρό και τι γίνεται?
Υπάρχει πιθανότητα να αρνηθεί??


Ευχαριστώ..

http://www.eimaimama.gr

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω να πω οτι ο θηλασμος ειναι κυριως θεμα ψυχολογιας!χαιρομαι που ολες ειμαστε υπερ του θηλασμου αλλα αν ειχαμε αντιμετωπισει τα χιλια μυρια προβληματα οπως και η κοπελα που ανοιξε το θεμα δε ξερουμε αν θα ειχαμε θηλασει τελικα!εγω θα ελεγα να το κοψεις κατευθειαν απο την πρωτη μερα!πρωτα απο ολα αυτος ο φοβος σου(δικαιολογημενος ειναι) δε θα σε αφησει!υστερα εχεις κι ακομη ενα παιδι πλεον που θα χρειαζεται τη φροντιδα σου και πανω απο ολα εχεις 2 παιδια που χρειαζονται μια μανουλα χαμογελαστη και οχι κλαμμενη και στρεσαρισμενη!!!!!!!!!με το καλο να γεννησεις το μικρακι σου και να τα χαιρεσαι και τα 2 παιδακια σου!!!και μην εχεις ουτε τυψεις ουτε τιποτα!!!ειμαι 28 σχεδον δε θηλασα ουτε μια μερα κι εχω αρρωστησει μονο μιση μερα στη ζωη μου!!!οσο για τον καρκινο που καπου διαβασα: η θεια μου θηλασε και τα πεντε παιδια της και αρρωστησε απο καρκινο μαστου!!!ολα μια ιδεα ειναι!εμεις τη δημιουργουμε κι εμεις την ξεπερναμε!!!!!την καλημερα μου σε ολες!!!!!!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τοτε κουκλα εφοσον εχεις τετοια αναλογη εμπειρια,καλυτερα να ζητησεις βοηθεια απο τον γιατρο σου,αν ειναι ο ιδιος θα ξερει το προβλημα που ειχες στο πρωτο παιδακι σου.με το καλο να ερθει το μωρακι σου και να ειναι υγιης,και ας μην το θηλασεις,αυτο ειναι σημαντικοτερο,το να ειναι υγιες!με το καλο!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
2nd baby έγραψε:S]Ειλικρινά σας μιλάω ζηλεύω τις κοπέλες που πέρνουν το μωρό και.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] τσααακ το θηλάζουν. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ!

Ευχαριστώ και πάλι για την προσοχή σας!

Φιλικά..

θα πιαστω απο αυτο για να σου απαντησω. Οτι θες εσυ θα κανεις,δικο σου το παιδι δικο σου και το σωμα σου.
Καταλαβαινω οτι εχεις απογοητευτει απο την 1η εμπειρια σου.Το ιδιο και εγω,επιπεδες θηλες και τραυματισμοι...η 2η εμπειρια δεν θα ειναι σαν την πρωτη trust me,μπορεις να την κανεις υπεροχη χωρις κοπο!!(σαν να πουλαω σαμπουαν ακουστηκε αυτοLaughing Laughing ).
Εγω πιστευω οτι θα τα καταφερεις την δευτερη φορα Very Happy
με το καλο να γεννησεις! I love you

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ!!!!ΕΓΩ ΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 20 ΜΕΡΕΣ.ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.ΤΟΣΟ ΜΠΟΡΕΣΑ.ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΓΙΑΤΙ????ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ ΕΝΟΧΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ???ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Ή ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ???ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΗΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΒΟΥΝΟ.ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΚΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΟΤΙ ΧΑΖΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.
ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΤΟ ΓΙΟ ΤΗΣ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΙΩΣΗ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΕΙΠΑΜΕ ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πάντως, και εγώ είχα επίπεδες θηλές και κατάφερα να θηλάσω με την πολύτιμη βοήθεια μιας συμβούλου θηλασμού (να΄ναι καλά το κορίτσι). Και αυτό στο λέω μόνο και μόνο γιατί γράφεις οτι θα ήθελες πολύ να θηλάσεις. Εννοείται οτι ο καθένας ορίζει τον εαυτό του, και οτι ο ψυχολογικός τομέας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.
Πάντως, το δέσιμο με το παιδί δεν έγκειται στο θηλασμό. Η στιγμή που ταΐζεις το παιδί σου (είτε με μπιμπερό είτε με στήθος) και το κοιτάς στα μάτια και του μιλάς γλυκά είναι μοναδική.
Δεν νομίζω οτι δένεται καμμιά μαμά με το παιδί της όταν το θηλάζει και βλέπει τηλεόραση συγχρόνως!...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις