Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
308 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 308 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κουκλα μου και εγώ επίπεδες θηλές έχω. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη προσπάθησα να θηλάσω αλλά τελικά κατάλαβα ότι βασανίζεται τόσο το μωράκι μου όσο και εγώ. Άντεξα 5 μέρες ενώ παράλληλα της έδινα και γάλα σε σκόνη. Το είπα στον παιδίατρο μου και μου είπε να πάω στον γυναικολόγο να μου δώσει χαπάκια. Τώρα στο δεύτερο θα τους το πω από την αρχή. Όπως είπαν και πιο πάνω τα κορίτσια δεν πιστεύω ότι το δέσιμο είανι πιο δυνατό. Πάλι το κρατάς στην αγκαλιά σου και το κοιτάς στα μάτια όταν του δίνεις με το μπιμπερόν.
Κάνε ότι νομίζεις εσύ σωστό για το μωράκι σου Very Happy Very Happy Very Happy

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κι εγω παθουσα με επιπεδες θηλες!!!2 μηνες θηλασα τη μαρκελλα με θηλες σιλικονης και αλλους δυο αρμεγομουν συνεχεια με το θηλαστρο γιατι ο μπεμπης δεν επιανε με τιποτα!!!τελικα μου ελλαττωθηκε απο μονο του το γαλα...τι να εκανα?οταν καταφερε να πιασει στηθος ειχε ηδη ελλαττωθει αρκετα το γαλα!!!οσο μπορεσα εδωσα, νομιζω οτι ειναι εξισου σημαντικο με το να τον θηλαζα ακομη!!!ελπιζω στο τριτο να τα καταφερω καλυτερα!!!

eleni22

eleni22
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
loipon as apantisw kai egw sto thema...otan gennisa egw imoun sto dwmatio me alli mia kopela i opoia eixe gennisei to 4opaidaiki tis kai logw oti ta alla 2 itan polu mikra den eixe xrono na thulasei to 4o opote zitise xapi apo ton giatro tis...o giatros epemene me nuxia k me dontia na to thulasei to mwro estw kai ligo kai meta apo suzitisi tis edwse to xapi g to spiti....episis i ksadelfi mou den exei katholou thiles...to prwto tis mwro to thilase elaxista 40meres me xilia zwria kai psuxologia miden gti upefere polu kai etsi to deutero de to thulase katholou(dustuxws exei epiptwseis o mikros tis olo arrwstenei alla de gnwrizw an euthunete logw oti de ton thilase oi uparxoun alloi logoi)

egw me tin seira mou elega fanatika oti tha to thulasw to mwro oso paei(eixa sto mualo mou to 6mino kai panw)k omws dustuxws ton thilasa 17 meres logw kakis psuxologias(epeidi imoun polles meres sto nosokomeio prin gennisw)mou kopike to gala apo mono tou kai de pira pote xapia...kai fusika estw kai autes tis meres ftou ftou o mpempis mou den exei arrwstisei oute mia fora(pou eixame arketes meres sto spiti ton mpampa mas gripwmeno)...

isws an mporeseis na tou dwseis mono to prwtogala??2-3meres?kai meta pairneis to xapi kai to koveis...kai an kai auto einai duskolo gti kserw apo thulasmo parto apo tin prwti mera....alla pisteuw pws o giatros tha epimeinei na to thulaseis estw kai ligo(ean endiaferete pragmatika)alla kai pali tha sou dwsei xapi.....

oti kai na apofasiseis upostirikse tin gnwmi sou kai mono esu ksereis ti einai to swsto gia to mwro sou kai gia esena fusika....filakia!!!

DIONA1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KANE OTI AΙΣΘΑΝΕΣΑΙ!!!!ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΡΟΥΣΕ Η ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΓΑΛΑ ΑΥΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΛΑΤΤΩΘΗΚΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.40 ΗΜΕΡΩΝ ΠΗΡΕ ΤΑ ΤΕΛΑΥΤΑΙ 40ΓΡ.(ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΕΒΓΑΖΑ-ΜΑΧ.80) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ,ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΟΙ ΙΩΣΕΙΣ,ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ,ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΡΡΙΦΘΗΚΕ Ο ΜΥΘΟΣ.MYTHBUSTERS!!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα η μητερα μου και τα 4 παιδια της - εμενα και τα αδερφια μου - δεν μας θηλασε καθολου... Μια χαρα βγηκαμε.. Δε καταλαβα τι παθαμε? Ασε ολα αυτα που ακους και κανε αυτο που μπορεις εσυ.. Αν ειναι να σου ξεσκισει το στηθος για να προσπαθησει να φαει το μωρο και συ εκει το προσπαθεις σε σενα κανεις κακο που πονας και παιδευεσαι και πληγωνεις το στηθος σου.. Δικη σου η αποφαση και μονο!!! Φιλακια..

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν δεν θες να θηλασεις...δεν θηλαζεις!ζητας χαπι απο το γιατρο σου και δεν κατεβαινει γαλα!

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
2nd baby έγραψε:Γειά σας!
Ίσως και κάποια άλλη (μέλουσα ή όχι ) μανούλα να είχε την ίδια απορία.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν την εμπειρία ή ξερουν από κάποια άλλη, αν για κάποιο λόγο δεν θες να θηλάσεις είτε γιατι υπάρχει προηγούμενη προσπάθεια και ήταν αρκετά δύσκολη και στο τέλος ανεπιτυχής ή τελοσπάντων για προσωπικούς - ψυχολογικούς - λόγους, ποια είναι η διαδικασία ?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όταν πας να γεννήσεις το λες στον γιατρό και τι γίνεται?
Υπάρχει πιθανότητα να αρνηθεί??


Ευχαριστώ..

Μολις γεννησεις ο γιατρος θα σε ρωτησει αν θελεις να θηλασεις. Αν δεν θελεις θα σου δωσει χαπια.

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markellajohny έγραψε:κι εγω παθουσα με επιπεδες θηλες!!!2 μηνες θηλασα τη μαρκελλα με θηλες σιλικονης και αλλους δυο αρμεγομουν συνεχεια με το θηλαστρο γιατι ο μπεμπης δεν επιανε με τιποτα!!!

Στο μαιευτήριο δεν πολυπροσπαθούν να σου δείξουν πως να θηλάσεις και προτείνουν με τη μία θηλές σιλικόνης, οι οποίες είναι μια φρίκη!..

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το θέμα δεν είναι στις θηλές ούτε σε άλλα πρακτικά προβλήματα.
Είναι στο πως νοιώθει η μητέρα για το θηλασμό.
Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που μπορούν να κάνουν μια γυναίκα να μην θέλει να θηλάσει και οι περισσότεροι είναι πραγματικά σοβαροί και αξεπέραστοι.
Αν η μητέρα δεν νοιώθει πρόθυμη να θηλάσει δεν πρέπει να το κάνει. Θα ταλαιπωρήσει άδικα και τον εαυτό της και το παιδί χωρίς κανένα όφελος.
Υπάρχουν πάρα πολλοι τρόποι να δημιουργήσεις δεσμό με το μωρό και να του μεταδώσεις την αγάπη.
Η αγάπη ειναι αυτό που μετράει για το μωρό.
Η αγάπη είναι αυτό που το προστατεύει, η αγάπη είναι αυτό που το βοηθάει να γίνει καλά αμα αρρωστήσει.
Η αγάπη είναι η δύναμη που κάνει το παιδάκι να ανθίζει...

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Mε τα χάπια μέσα σε 5-6 μέρες λύνεται το θέμα.Απλά,επειδή το έψαξα πολύ γιατί η μαστίτιδα είναι τρομερό πρόβλημα,πρόσεξε:

1)Τις μέρες που παίρνεις τα χάπια να μην καπνίζεις,εάν το κάνεις.Εγώ τότε το είχα κόψει,αλλά ενημερώθηκα από την μαία μου.

2)Πριν ξεκινήσεις τα χάπια,κάνεις ένα τελευταίο "άρμεγμα" με το θήλαστρο,για να φύγει και το τελευταίο γαλατάκι από το στήθος.

Και σημαντικότερο,που δεν στο λένε πουθενά,εμένα ο γιατρός μου μου το είπε να το κάνω για 3 μέρες,αλλά συγγενής μου φαρμακοποιός μου είπε 5-6 για να είμαι σίγουρη:

3)Όσες μέρες διαρκέσει η εξόντωση του γάλακτος,θα πάρεις 2 γάζες από φαρμακείο,τις μεγαλύτερες χρειάστηκα εγώ λόγω αβυσσαλέου στήθους( Razz ),και θα δέσεις σαν μπουστάκι περιμετρικά,πολύ σφικτά το στήθος σου.Θα το έχεις δεμένο και το βράδυ,μόνο στο μπάνιο θα το αφαιρείς.Αυτό το κάνουμε για να μην επιτρέπεται στους γαλακτικούς αδένες να διογκώνονται και να παράγουν γάλα,σε βοήθεια με το χάπι.

Αν τα τηρήσεις δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.Το υπολοιπόμενο γάλα δημιουργεί απίστευτα προβλήματα,να φανταστείς ο άντρας μου είναι 31,και πριν ένα χρόνο πήγε σε γιατρό η πεθερά μου,και της έπιασε ένα γρομπαλάκι στο στήθος το οποίο προέρχοταν από την περίοδο του θηλασμού.Ήταν γάλα πετρωμένο,κι έκανε αφαίρεση του γρόμπου αυτού.

Τώρα,ούτε ο γιατρός σου,ούτε κανείς μπορεί να αρνηθεί τί θα κάνεις εσύ με το παιδί σου,και τί είναι δυνατόν για σένα.Είναι μεγάλος δεσμός ο θηλασμός,αλλά η αγάπη είναι τόσο απλή μεταξύ μάνας και παιδιού,που και με το μπιμπερό μεταδίδεται εξίσου.

Αυτά!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις