Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
304 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 304 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Michelangelo έγραψε:Ο δικος μου την πηρε την πιπιλα αμεσως... οσο ηταν πολυ μωρουλι του την εδινα μονο για να κοιμηθει... οσο μεγαλωνε την ηθελε και περισσοτερο... τωρα οταν βαριεται μου τη ζηταει... αλλα για να μας τη φαει η γατα η ο σκυλος το βλεπω δυσκολο... δεν θα το χωνεψει και θα φαω πολυ γκρινια... μονο οταν ειναι πααααααρα πολυ κουρασμενος και νυσταζει μπορει να κοιμηθει χωρις πιπιλα... μηπως πρεπει να τον ξεπατωνω καθε μερα για καμια εβδομαδα μπας και την κοψει επιτελους;;; ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ? - Σελίδα 2 587529

Εγώ στον γιο μου έκανα το κόλπο με τη νεράιδα, που με είχε συμβουλέψει η δασκάλα του στον παιδικό. Ήταν 2,5 χρονών περίπου και είχε πολύ κόλλημα με την πιπίλα και ένα αρκουδάκι-πανάκι τον γκουγκούλη του(πηγαίνανε πακέτο). Είχα πολύ στεναχώρια γιατί δεν μπορούσαμε να πάμε πουθενά χωρίς αυτά χώρια που ο γκουγκούλης ήταν μέσα στη βρώμα και δεν με άφηνε να το πλύνω. 1,5 ευρώ το είχαμε πάρει από τα jumbo, αν ήξερα θα είχα πάρει μία ντουζίνα!!! Τα μαζέψαμε ένα μεσημέρι όλα πιπίλες και γκουγκούλη και τα αφήσαμε σε μια γωνία. Του είπα να κοιμηθεί χωρίς αυτά και η νεράιδα θα τον ανταμοίψει! Φυσικά μόλις ξύπνησε τον περίμενα με την κάμερα. Η καλή νεράιδα πήγε jumbo και με λίγα χρήματα γέμισε σακούλες! Αυτό ήταν. Δεν το φανταζόταν κανείς μας πως ο Απόστολος που έπαιρνε πιπίλα από τη θερμοκοιτίδα θα την έκοβε τόσο εύκολα! Η μικρή μου αν και προσπάθησα να της μάθω την πιπίλα, τίποτα. Φοβάμαι και εγώ το πιπίλισμα του δαχτύλου, ιδίως τώρα που βάζει τις μπουνίτσες στο στόμα. Για να το αποφύγω της φοράω φορμάκια mothercare που έχουν μανικάκια που κρύβουν τα χεράκια όποτε θυμάται να τα βάλει στο στόμα

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Olivia έγραψε:
Kathy έγραψε:Επειδή ήξερα απ΄τη μεγάλη, στη μικρή μου έδωσα αμέσως πιπίλα και γλύτωσα.Στη μεγάλη έκανα το λάθος να ακούσω κάποιους που μου λέγαν όχι στη πιπίλα και αυτό το τραγικό λάθος το πληρώνω ακόμη!!!
Γι'αυτό δώστε άφοβα πιπίλες στα παιδιά σας.Η ζημιά που θα προκαλέσει θα είναι μηδαμινή σε σχέση μ'αυτή που θα προκαλέσει το δάχτυλο!

Κathy, δεν επηρέασε η πιπίλα τον θηλασμό;;; Γιατί έχω ακούσει από διάφορες κοπέλες ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν πρέπει να παίρνουν πιπίλα!! cyclops cyclops

Ολίβια η μικρή μου πήρε κανονικά πιπίλα από τη μέρα που γεννήθηκε. Θήλασα 13 μήνες και κόψαμε την πιπίλα μαζί με το θηλασμό!

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΠΕΜΠΑ έγραψε:Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΠΡΟΤΗΜΑΕΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΤΙΣ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΩ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΕΡΙ Η ΠΟΝΗΡΗ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΛΟΥΖΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΟΒΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΡΑΒΟΔΟΝΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΤΡΟΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΗΣ.

Η κορούλα μου πήρε πιπίλα από την ώρα που γεννήθηκε όμως προτιμούσε σίγουρα το δάχτυλό της το οποίο είχε γίνει κόκκινο, είχε ξεραθεί και νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα έκανε πληγές. Δεν μπορούσα ούτε κρεμούλα να βάλω γιατί θα την έτρωγε. Με τον καιρό όμως το ξεπεράσαμε. Μετά το χρόνο κόψαμε και το δαχτυλάκι και την πιπίλα και όλα καλά! Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά δεν υπάρχει και λόγος να ανησυχείς.

Michelangelo

Michelangelo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοριτσια για τι ηλικια μιλατε; εγω νομιζω οτι τσαμπα το σαλιο μου θα χαλασω... δεν νομιζω να το καταλαβει...!!! Rolling Eyes

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Michelangelo έγραψε:Κοριτσια για τι ηλικια μιλατε; εγω νομιζω οτι τσαμπα το σαλιο μου θα χαλασω... δεν νομιζω να το καταλαβει...!!! Rolling Eyes

Μωρέ αν είναι μικρούλης ακόμη γιατί να προσπαθείσεις να του την κόψεις?

Michelangelo

Michelangelo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gianna έγραψε:
Μωρέ αν είναι μικρούλης ακόμη γιατί να προσπαθείσεις να του την κόψεις?

Ειναι 2 ετων... δεν ξερω... ειναι μικρος ακομα; τι λετε; :?:

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Michelangelo έγραψε:
Gianna έγραψε:
Μωρέ αν είναι μικρούλης ακόμη γιατί να προσπαθείσεις να του την κόψεις?

Ειναι 2 ετων... δεν ξερω... ειναι μικρος ακομα; τι λετε; :?:

Κοίταξε εσύ θα κρίνεις, αλλά νομίζω ότι είναι μικρός ακόμα. Άφησέ τον λίγο για να συννενοήστε και πιο καλά Laughing

magda.d


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Gianna έγραψε: Ήταν 2,5 χρονών περίπου και είχε πολύ κόλλημα με την πιπίλα και ένα αρκουδάκι-πανάκι τον γκουγκούλη του(πηγαίνανε πακέτο). Είχα πολύ στεναχώρια γιατί δεν μπορούσαμε να πάμε πουθενά χωρίς αυτά χώρια που ο γκουγκούλης ήταν μέσα στη βρώμα και δεν με άφηνε να το πλύνω.

Σαν να βλέπω τον γιο μου με την "πιπιγια" και τον δικό μας"μανογι=μανώλης" . Δεν μπορούμε να πάμε πουθενά χωρίς αυτά και μία μέρα δεν πήρα μαζι μου τον "μανογι" γιαυτο το λόγο ότι είναι μεσ την βρώμα και έγινε κακός χαμός ..το δάκρυ κορόμιλο.. Ευτυχώς τώρα του τα κρύβω μεσ την μέρα και τα ζητάει μόνο για να πάει για ύπνο(19 μηνων) και έτσι ελ΄πιζω κάποια μέρα να τα αποχωριστούμε κάπως ανώδινα...
Από την αρχή πάντως του έμαθα πιπίλα και δεντο μετάνιωσα και πρόσφατα έμαθα ότι αποτρέπει σε ένα ποσοστό τον εφνίδιο θάνατο στα βρέφη(ασ με διωρθώσει καποιος αν κάνω λάθος).

Michelangelo

Michelangelo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gianna έγραψε:
Κοίταξε εσύ θα κρίνεις, αλλά νομίζω ότι είναι μικρός ακόμα. Άφησέ τον λίγο για να συννενοήστε και πιο καλά Laughing

Ισως εχεις δικιο...!!! Με εχουν φοβησει λιγο με τα δοντια μονο... μου λενε οτι θα στραβωσουν... No τωρα τι να πω; θα περιμενω λιγο καιρο ακομα παντως...!!! flower

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kathy έγραψε:Αχ καλή μου άνοιξες ένα μεγάλο θέμα τώρα! Είμαι καμμένη και ξέρω καλά το θέμα!!!
Ένα θα σου πω.Η μεγάλη μου κόρη που τώρα είναι στα 10, άρχισε να πιπιλάει το δάχτυλό της από τον δεύτερο μήνα.Δυστυχώς δεν της έμαθα αμέσως την πιπίλα και πιπίλαγε το δάχτυλό της μέχρι τη πρώτη δημοτικού και ξέρεις πότε το έκοψε; Όταν έβαλε σιδεράκια! Ο θηλασμός του δαχτύλου δεν κόβεται με τίποτα.Τόσα χρόνια είχα προσπαθήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ,τίποτα όμως.Μέχρι τώρα φοράει σιδεράκια.Επειδή ήξερα απ΄τη μεγάλη, στη μικρή μου έδωσα αμέσως πιπίλα και γλύτωσα.Στη μεγάλη έκανα το λάθος να ακούσω κάποιους που μου λέγαν όχι στη πιπίλα και αυτό το τραγικό λάθος το πληρώνω ακόμη!!!
Γι'αυτό δώστε άφοβα πιπίλες στα παιδιά σας.Η ζημιά που θα προκαλέσει θα είναι μηδαμινή σε σχέση μ'αυτή που θα προκαλέσει το δάχτυλο!

μην ανχωνεσαι καλε ειναι πολυ μικρη ακομα για να το εχεις για κακο συνηθειο; εγω παντως που πιπιλαγα το χερι μου μεχρι 3,5 ετων δεν στραβωσαν τα δοντια μου αντιθετος ηταν ολοισια και βεβαια δεν χρειαστηκα ποτε σιδερακια, ο γιος μου που δεν τα πιπιλισε ποτε μας εχει πει η γιατρος οτι θα βαλει σιδερακια αργοτερα και αυτο γιατι εχει παρει τα δοντια του μπαμπα του που δεν εχουν πολυ χωρο, γιαυτο ολα ειναι σχετικα, μην ανχωνεσαι απο τωρα, και οσο το κανεις τοσο θα βαζει και εκεινη τα χερια της

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όπως αναφέρω παραπάνω η κόρη μου τώρα είναι 10 χρονών όμως και έκοψε το θηλασμό του δαχτύλου στα έξι της χρόνια όταν πήγε στη πρώτη δημοτικού. Σύμφωνα με τους ορθοδοντικούς εάν ο θηλασμός ή η τεχνιτή πιπίλα κοπεί μέχρι τα τρια τότε τα προβλήματα που τυχών έχουν δημιουργηθεί μπορούν και λύνονται μόνα τους. Όταν υπερβούμε όμως αυτό το διάστημα τότε το χάσαμε το παιχνίδι πατριώτες!!!!!!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καθυ μου οντως η μικρη το κρατησε ως πολυ μεγαλη, εγω μπορει να ημουν και 4 οταν το εκοψα εχω μια φωτο που ειμαι μεγαλουλα αλλα νομιζω πριν παω νηπιο η την ιδια χρονια, δεν πειραζει μωρε και τα σιδερακια θα κανουν την δουλεια τους, αχ και μενα ο γιος μου θα βαλει και ειναι και δυσκολο παιδι να δω οταν ερθει εκεινη η ωρα πως θα τον κανω καλα

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:καθυ μου οντως η μικρη το κρατησε ως πολυ μεγαλη, εγω μπορει να ημουν και 4 οταν το εκοψα εχω μια φωτο που ειμαι μεγαλουλα αλλα νομιζω πριν παω νηπιο η την ιδια χρονια, δεν πειραζει μωρε και τα σιδερακια θα κανουν την δουλεια τους, αχ και μενα ο γιος μου θα βαλει και ειναι και δυσκολο παιδι να δω οταν ερθει εκεινη η ωρα πως θα τον κανω καλα

Εδώ τίθεται και ένα άλλο θέμα με τα σιδεράκια. Όταν υπάρχει πρόβλημα και το παιδί χρειάζεται σιδεράκια αυτά μπορούν να τοποθετηθούν όταν ανατείλλουν οι τραπεζίτες.Γενικά να ξεκινήσει η θεραπεία άμεσα γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι πονηροί ορθοδοντικοί προτείνουν το παιδί να κλείσει τα 12 χρόνια όταν φυσικά τα προβλήματα θα έχουν αυξηθεί γιατί τότε η θεραπεία θα κρατήσει πολλά περισσότερα χρόνια και φυσικά τα κέρδη τους θα είναι μεγαλύτερα!!!
Φυσικά αυτοί στα παιδιά τους ξεκινάνε άμεσα θεραπεία!!!!!!!!

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα ο γιος μου ειναι 3 και την θελει ακομα την πιπιλα...βεβαια μονο για νατον παρει ο υπνος ...τα δοντια του δεν ειναι πεταχτα...

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
areti1 έγραψε:εμενα ο γιος μου ειναι 3 και την θελει ακομα την πιπιλα...βεβαια μονο για νατον παρει ο υπνος ...τα δοντια του δεν ειναι πεταχτα...

Παρόλ'αυτά πρέπει να γίνει από τώρα η πρώτη σας επίσκεψη σε οδοντίατρο!

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το αλητάκι μου τη ζητάει μόνο για να κοιμηθεί και τη φτύνει στο 10λεπτο.
Για την ώρα με έχει σώσει η πιπίλα.
Με το που τη βάζει στο στόμα, πιάνει τα μαλλιά της και σε 15 λεπτά το πολύ, την έχει πάρει ο ύπνος.
Την είχαμε κόψει για 5 μέρες και δεν μπορώ να πω ότι ζορίστηκε στο να κοιμηθεί. Εντάξει, της πήρε 10 λεπτά παραπάνω, αλλά κοιμήθηκε με λίγη γκρίνια. Έλα όμως που το επόμενο βράδυ ανέβασε σχεδόν 40 πυρετό από τους κυνόδοντες και δεν μπορούσε να κοιμηθεί με τίποτα? Της την έδωσα.. Τη λυπήθηκα! Κοιμήθηκε σε ακριβώς 10 δευτερόλεπτα!
Αν δεν βγάλει όλα τα δόντια δεν ξαναεπιχειρώ! Τα περνάμε ανώδυνα Δόξα Τω Θεώ, είναι πολύ υπομονετική, αρκεί να έχει κάτι που την χαλαρώνει.. Π.χ.. πιπίλα!

Α, μέχρι να αξιωθώ να κάνω τικεράκι, ενημερωτικά.. Το αλητάκι μου είναι 21 μηνών!

thalaki

thalaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πωπω πολύ με προβλημάτισε το τόπικ... Εγώ δε θέλω να του δώσω πιπίλα.. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Τα δάχτυλα και τα χεράκια τα μασουλάει όταν πεινάει, όχι όταν νυστάζει. Φοβάμαι να του δώσω τόσο νωρίς γιατί μπορεί να επηρεάσει το θηλασμό. Τουλάχιστον έτσι λέει η Πατσούρου στο βιβλίο της.

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Eμενα η κορη μου αναγουλιαζε με την πιπιλα και ετσι δεν της εδωσα.Γυρω στους 4 μηνες αρχισε που και που να πιπιλαει τον αντιχειρα με το που χρονισε οποτε την εβλεπα να βαζει το δαχτυλο στο στομα της το εβγαζα και της ελεγα πως δεν ειναι σωστο.Μας πηρε το πολυ ενα 3μηνο και τωρα δεν το βαζει καθολου στο στομα.Μαλλον ειμαστε τυχερες!

STAMY


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 18 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΠΟΤΕ ΠΙΠΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ,ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΙΑ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΥΧΝΑ.

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυριο μπαινουμε στον 4ο μηνα μας. πιπιλα ουτε που την εχει δει η μπεμπα μπυ σε φωτογραφια! δεν θελω να της δωσω ουτε αργοτερα..
αυτο ειναι καλο η κακο;

http://lovinghorses.pblogs.gr/

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πιπίλα έδωσα με το ζόρι γιατί είχε αρχίσει να βάζει το δάχτυλο στο στόμα. Και ξέρετε, ε; Η πιπίλα κόβεται, το δάχτυλο... δύσκολα! Είναι για τα παιδιά όπως η ονυχοφαγία για τους μεγάλους!
Και έτσι κι έγινε. Την κόψαμε εύκολα πριν κλείσει τα δύο και ούτε δάχτυλο ούτε τίποτα!

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ας μας πουν οι μαμαδες που χρησιμοποιουν πιπιλα στα μωρα τους ποια ειναι τα πλεονεκτηματα της. γιατι τους τη δινουν. πχ ησυχαζουν; κοιμουνται πιο ευκολα; τι;

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Roula

Roula
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΑΤΕ! ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕΙ!!!! ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ? - Σελίδα 2 587529

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
athi έγραψε:Ας μας πουν οι μαμαδες που χρησιμοποιουν πιπιλα στα μωρα τους ποια ειναι τα πλεονεκτηματα της. γιατι τους τη δινουν. πχ ησυχαζουν; κοιμουνται πιο ευκολα; τι;

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Roula έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΑΤΕ! ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕΙ!!!! ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ? - Σελίδα 2 587529

Ρούλα μου η δική μου παιδίατρος και από όσο μαθαίνω και πολλοί άλλοι, συνιστούν την πιπίλα ακριβώς για να αποφεύγεται το πιπίλισμα του δαχτύλου. ο λόγος ότι οι πιπίλες είναι ορθοδοντικές ενώ το δαχτυλάκι μπορεί να κάνει κακό και στην οδοντοφυία του!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις