Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
336 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 336 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας παραθετω ενα αρθρο που βρηκα και μου φανηκε αρκετα χρησιμο:

Μην αρχίσετε την αγωγή τουαλέτας μέχρι και εσείς και το παιδί σας είστε έτοιμοι. Είστε έτοιμοι όταν είστε σε θέση να αφιερώσετε το χρόνο και την ενέργεια που χρειάζεται για να ενθαρρύνετε το παιδί σας σε καθημερινή βάση.

Ενδείξεις ότι το παιδί σας είναι έτοιμο :

• Το παιδί σας, υποδηλώνει ότι η πάνα του / της είναι βρεγμένη ή λερωμένη.
• Το παιδί σας φαίνεται να ενδιαφέρεται για το γιογιό ή την τουαλέτα.
• Το παιδί σας λέει ότι αυτός ή αυτή θα ήθελε να πάει στο γιογιο.
• Το παιδί σας κατανοεί και ακολουθεί τις βασικές οδηγίες.
• Το παιδί σας αισθάνεται άβολα, αν η πάνα του / της είναι βρεγμένη ή λερωμένη.
• Το παιδί σας παραμένει στεγνό για περιόδους 2 ωρών και άνω, κατά τη διάρκεια της ημέρας.
• Το παιδί σας μπορεί να τραβήξει τα εσώρουχά του / της κάτω και στη συνέχεια και πάλι.
Μπορείτε να αρχίσετε να παρατηρήσει αυτά τα σημάδια, όταν το παιδί σας είναι 18 έως 24 μηνών. Ωστόσο, δεν είναι ασυνήθιστο για ένα παιδί να είναι ακόμα στις πάνες σε 2 και μισή έως 3 ετών.
Πώς πρέπει να προετοιμαστεί το παιδί μου για την εκπαίδευση τουαλέτας;
Επιτρέψτε στο παιδί σας να είστε παρόντες όταν θα πάτε στην τουαλέτα και να κάνετε το παιδί σας να αισθάνεται άνετα στο μπάνιο. Επιτρέψτε στο παιδί σας να δει τα ούρα και τις κινήσεις σας στην τουαλέτα. Ας παίξει το παιδί σας με το καζανακι.

Βάλτε ένα γιογιό στη καθημερινή ζωή του παιδιού σας έτσι ώστε το παιδί σας να εξοικειωθεί. Εξετάστε το ενδεχόμενο διάθεσης ενός γιογιο σε κάθε πάτωμα του σπιτιού εάν ζείτε σε διώροφο σπίτι. Επιτρέψτε στο παιδί σας να παρατηρήσει, να αγγίξεικαι να εξοικειωθεί με το γιογιο.

Πέστε στο παιδί σας ότι το γιογιο είναι δικό του. Επιτρέψτε στο παιδί σας να καθίσει πλήρως ντυμένο στο γιογιο, σαν να ήταν μια κανονικη καρέκλα..Μην αναγκάστε το παιδί σας να αφιερώσει χρόνο καθισμενο στο γιογιο.

Αφου το παιδί σας έχει συνηθίσει το γιογιο και κάθεται σε αυτο τακτικά με τα ενδύματά του / της, προσπαθήστε το παιδί σας κάθεται στο γιογιο χωρίς να φοράει παντελόνια και πάνα. Αφήστε το παιδί σας να καθισει ανετα εκει χωρις πανα.

Το επόμενο βήμα είναι να δείξετε στο παιδί σας πώς το γιογιό χρησιμοποιείται. Βαλτε τις ακαθαρσιες από μια βρώμικη πάνα στο γιογιο. Επιτρέψτε στο παιδί σας να δει πως αδειαζετε τις ακαθαρσιες απο το γιογιό στην τουαλετα. Αφήστε το παιδί σας να δει το πατημα απο το καζανάκι της τουαλέτας και να παρακολουθήσουν τις ακαθαρσιες να φευγουν με το πατημα.

Πώς μπορώ να μάθω το παιδί μου να χρησιμοποιεί την τουαλέτα;
Αφου το παιδί σας έχει γίνει άνετο με το ξέπλυμα της τουαλέτας και κάθεται στο γιογιο, μπορειτε να αρχίσετε την εκπαιδευση στο παιδί σας για να πάει στην τουαλέτα. Κρατήστε το παιδί σας με χαλαρά, εύκολα μετακινούμενα εσώρουχα/ πανες-βρακακια.

Τοποθετήστε το παιδί σας στο γιογιο όταν αυτό σηματοδοτεί την ανάγκη να πάει στην τουαλέτα.Η έκφραση του προσώπου του παιδιού σας μπορεί να αλλάξει όταν αισθάνεται την ανάγκη να ουρήσει ή να έχει μια μετακίνηση εντέρων. Το παιδί σας μπορεί να σταματήσει κάθε δραστηριότητα που αυτός ή αυτή έχει αναλάβει, όταν αισθάνεται την ανάγκη να πάει στην τουαλέτα.

Τα περισσότερα παιδιά έχουν μια μετακίνηση εντέρων μια φορά την ημέρα, συνήθως μέσα σε μια ώρα μετά το φαγητό. Τα περισσότερα παιδιά ουρούν μέσα σε μια ώρα, αφού πιουν υγρα.

Εκτός από την προσοχή για τα σήματα ότι το παιδί σας πρέπει να ουρήσει ή να έχει μια μετακίνηση εντέρων, τοποθετήστε το παιδί σας στο γιογιό σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό μπορεί να είναι τόσο συχνά όσο κάθε 1 και μισή έως 2 ώρες.

Μείνετε με το παιδί σας όταν αυτός ή αυτή είναι στο γιογιο. Μιλατε ή διαβαστε του κατι όταν αυτός ή αυτή κάθεται στο γιογιό γιατι ετσι μπορεί να βοηθήσει το παιδί σας να χαλαρώσει. Ενθαρρύνετε το παιδί σας όταν πηγαίνει στο γιογιο, αλλά μην εκφράσετε την απογοήτευση σας εάν το παιδί σας δεν ουρήσει ή δεν εχει κανει κακα στο γιογιο. Να είστε υπομονετική με το παιδί σας.

Μόλις το παιδί σας έχει μάθει να χρησιμοποιεί το γιογιο, μπορεί να ξεκινήσει χρησιμοποιώντας ένα κάθισμα over-the-τουαλέτα και ένα βήμα-up σκαμνί.

Τι γίνεται αν το παιδί μου έχει ένα ατύχημα;
Το παιδί σας μπορεί να έχει ενα περιστασιακή «ατύχημα», ακόμη και αφου μαθει πώς να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα. Μερικές φορές, τα παιδιά αφοσιωνονται πάρα πολύ που στις δραστηριότητες και ξεχνουν ότι πρέπει να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα. Κανοντας τακτικες επισκεψεις στο λουτρό μπορεί να βοηθήσουν στην πρόληψη ορισμένων «ατυχημάτων».

Εάν το παιδί σας έχει ένα ατύχημα, μείνετε ήρεμοι. Να μην τιμωρήσει το παιδί σας. Απλά αλλάξτε το παιδί σας και συνεχιστε να ενθαρρύνετε το παιδί σας να χρησιμοποιήσει το γιογιο.
Πόσο καιρό θα πάρει για να χρησιμοποιεί την τουαλέτα ή το γιογιο το παιδί μου;
Μπορεί να πάρει όσο χρόνο 6-8 μήνες για το παιδί σας να εκπαιδευτεί κατά τη διάρκεια της ημέρας. Μπορεί να χρειαστούν περισσότερο χρόνο για να μαθετε το παιδί σας να χρησιμοποιει την τουαλέτα κατά τη διάρκεια της νύχτας, όταν ο ελέγχος της κύστης του είναι μειωμένος. Είναι σημαντικό για σας να είστε υπομονετικοί και υποστηρικτικοι. Αν μετά από μερικούς μήνες, το παιδί σας ακόμα αντιστέκεται ή έχουν δυσκολίες με την εκπαίδευση τουαλέτας, μιλήστε με τον οικογενειακό σας γιατρό. Ο πιθανότερος λόγος γιατι το παιδί σας δεν έχει μάθει να χρησιμοποιεί το γιογιό είναι ότι το παιδί σας δεν είναι ακόμη έτοιμος για την εκπαίδευση τουαλέτας.

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγω ρωταω τωρα. Ειναι νωρις για την Αλεξανδρα? Ειναι 15 μηνων μονο...Η γιατρος μας μας ελεγε κατι κουλα προχτες και λιγο αγχωθηκα... Εχω και τη μαμα μου που μου λεει αστην σιγα σιγα με το βρακακι καλοκαιρι ειναι...
Εχω μπερδευτει...ξερω απο την κουμπαρα μου που ειναι προς τα 3 χρονων η δικια της και ακομα βαζουν πανες. Τελικα τι θα κανω? Θα περιμενω το επομενο καλοκαιρι?

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
15 minon einai ligo mikri nomizo...emena itan 2xronon kai 3 minon otan arxisame na ton ekpedeuome....ta katafere me to proto kalokairi alla oxi tin nuxta...tin nuxtatin kopsameme fetos to xeimona...min tin pieseis omos...dusanasxetoun polu kai tromokratountai...otan niosei etoimoi...fetos astin kai ligo xoris pambers gia tin zesti kai blepeis pos tha antidrasei...

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ η κακομοίρα τι να πω που κλείνει τα 4 τον Αυγουστο και δεν θέλει με τίποτα να βγάλει την πάνα? αναγκαστήκαμε να την βγάλουμε δύο μέρες γιατί είχε κοκκινίλες ο ποπός του αλλά εκτός του ότι είχαμε κλάματα όλη την μέρα, την δεύτερη μέρα παραπονιόταν ότι τον πονάει η κοιλιά του! ο λόγος? τα κράταγε για να μην τα κάνει απάνω του! και από ότι διαβάζω δεν έχει καμία διάθεση να την βγάλει, τα κάνει και δεν παραπονιέται ότι έχει λερωθεί! αν δεν τον πάρω χαμπάρι εγώ μπορεί να κάτσει έτσι όλη μέρα! και πρέπει να πάει και προνήπιο το Σεπτέμβρη και πώς? αν δεν βγάλει την πάνα δεν πρόκειται να τον πάρουν!
αχ τι θα κάνω κορίτσια? τα έχω δοκιμάσει όλα!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
k mena pou nai 16 minwn tou pira giogio kathetai me tin pana alla otan ti bgazoume den thelei na katsei,leei otan ta kanei alla oxi prin ta kanei!i mama mou leei oti einai mikros akoma alla egw tin eixa bgalei tin pana k to bradu otan eixa ginei 14 minwn.

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γενικά λένε ότι τα αγόρια αργούν να βγάλουν την πάνα σε σχέση με τα κορίτσια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. πάντως εμένα, αν τον πάω στο μπάνιο να δοκιμάσουμε μου λέει ευχαριστώ ευχαριστώ τα κρατάω! άκου εκεί!

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρία έγραψε:γενικά λένε ότι τα αγόρια αργούν να βγάλουν την πάνα σε σχέση με τα κορίτσια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. πάντως εμένα, αν τον πάω στο μπάνιο να δοκιμάσουμε μου λέει ευχαριστώ ευχαριστώ τα κρατάω! άκου εκεί!

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΛΠΑΚΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ. ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ. ΤΕΣΠΑ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.
ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΛΕΑΣΟΥΝ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΗΡΩΑΣ π.χ. O SPIDERMAN, ΘΑ ΤΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙΟΥ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΩΡΑΚΙ. ΑΥΤΟΣ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΔΕΛΕΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ.ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑ!!!!

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συμφωνω σε ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ με το κειμενο που μας παραθεσες.
15 μηνων μπορεις να ξεκινησεις αλλα θα το κανεις σταδιακα και σιγα σιγα.
δηλαδη στην αρχη θα το βαζεις μονο το πρωι που ξυπναει στο γιογιο.
οταν κανει τα τσισα για πρωτη φορα και μετα το συνηθισει και τα κανει εκει για καμια εβδομαδα συνεχομενα, τοτε θα επεκταθεις και στην υπολοιπη ημερα.
αυτο μπορει και να σου παρει 1-2 μηνες, μεχρι να εξοικιωθει με το γιογιο, να δεχτει να κατσει, να κανει πρωτη φορα τσισα, μπορει να εχετε φτασει και 17 μηνων.
μπορει ομως να γινει και νωριτερα, ειδικα αν χρησιμοποιουσες υφασματινες πανες.

οσο για τον προβληματισμο σου...το θεμα ειναι αν ΕΣΥ θελεις να ξεκινησεις τωρα. αν ναι τοτε ειναι μια καλη περιοδος για τις πρωτες αναγνωριστικες πτησεις σας.

http://nov08mommies.forumotion.net

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eha έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!


Eha γεια σου.
Πόσο είναι το παιδάκι σου?
Θέλει υπομονή και επιμονή.
Αλλά αν είναι μικρό ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμα.
Εμένα ο μικρός μου τα έκοψε σχετικά γρήγορα και εύκολα αλλά όταν αρχίσαμε ήταν 33 μηνών.

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΟ PAMPERS ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

melissoula84

melissoula84
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κι εμεις το κοψαμε προσφατα, αρχες καλοκαιριου. τωρα ειναι συμπληρωμενα 3,5 ετων.
Αυτο που εκανα ηταν να τον αφηνω γυμνο η μονο με βρακακι κατα τη διαρκεια της μερας. 2 φορες μονο κατουρηθηκε. πηραμε βεβαια 2 τυπων γιογιο για να καθεται. φοβοταν την λεκανη.
πιστευω οτι ειναι καθοριστικης σημασιας να ειναι γυμνο το παιδι, η με βρακακι ωστε να εχει να υποστει και τις συνεπειες οταν δεν τα ζητησει.
καλη επιτυχια!

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΓΥΜΝΟ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΚΑ ΧΑΧΑΧΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eha έγραψε:ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΟ PAMPERS ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Είναι λάθος να του βάζει πάμπερς , μπερδεύετε το παιδί.
Πρέπει να του βάζετε βρακάκι και θα μάθει σιγά σιγά.
Θα τα κάνει μερικές φορές στο βρακάκι αλλά αυτό είναι αναμενόμενο.
Με τον δικό μου γιο έκανα το εξής. Ένας φίλος του έκοψε την πάνα και του είπα κοίτα ο Γιωργάκης είναι μεγάλο παιδάκι τώρα και δεν φοράει πάνα..
Ο μικρός μου τότε μου είπε ότι και αυτός είναι μεγάλο παιδάκι και έτσι την έκοψε .
2-3 φορές έκανε κακά στο βρακάκι και πιο πολλές τσίσα αλλά τώρα ήμαστε καλά μόνο το βράδυ βάζει πάνα και αυτή είναι στεγνή τις περισσότερες φορές το πρωί.

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ PAMPERS ΕΓΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΙΠΙΛΑΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑΥΤΟ.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω τον ειχα αρκετο καιρο χωρις πανα και αποτελεσμα μηδεν.Μολις αρχισε να αρνειτε να παει στην λεκανη σταματησα γιατι δεν ηθελα να τον πιεσω και τωρα παλι πανα την οποια αρνειται να βγαλει πεισματικα.Νομιζω οτι το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο σε ολα και εστω και αν μερικα απο τα παραπανω που ανεφερε το αρθρο να συμβαινουν και να δειχνουν οτι το παιδι ειναι ετοιμο οπως λεει να αλλαξει πανα δεν σημαινει οτι παντα θα πετυχει.Γιατι και εμενα μου ελεγε τα κακα του και ηθελε να κατσει στην λεκανη ωσπου μετα ουτε τα κακα ελεγε και για την λεκανη κουβεντα.Υπομονη νλοιπον και οχι πιεση καποια στιγμη θα νιωσουν ετοιμα

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
NAI ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΠΑΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΟΠΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΟ ΩΦΕΛΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΕΝ ΤΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
eha έγραψε:NAI ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΠΑΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΟΠΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΟ ΩΦΕΛΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΕΝ ΤΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗ ΦΟΡΕΜΕ ΕΝΝΟΕΙΤΕ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Razz

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια εμενα ο ευθυμακος μου οταν ηταν 2,5 χρονων καλοκαιρι του πηρα γιογιο ενα απλο [οχι αυτα που βγηκαν με μουσικες και παιχνιδια πανω], και τον εβαζα τακτικα μεσα στην ημερα,τον ειχα χωρις πανα και καποιες στιγμες με λερωσε,τον μαλωσα και του εδειξα πως τα κακα τα κανουμε στο γιογιο,την 2η φορα που ξανα λερωθηκε πανω του παλι τον μαλωσα και απο τοτε καταλαβε πως ειναι κακο να λερωνεται πανω του, και πηγε απο μονος του στο γιογιο και εκανε τα πρωτα του κακακια.ημουν τρισευτυχισμενη!!αρχησα να τον επιβραβευω και να τον φιλαω,το ιδιο εκανε και ο μπαμπας του,κι ετσι καταλαβε ο μικρος ποσο σπουδαιο ειναι να τα κανει στο γιογιο..τη βραδυνη πανα την εκοψα μετα απο μισο χρονο
πιο δυσκολα ,παλι με τον ιδιο τροπο,τον μαλωνα και του εδειχνα τα σεντονια πως ηταν κατουρημενα..στο τελος καταλαβε και ξυπναει μες την νυχτα και με φωναζει χαμηλοφωνα..μαμα φελω να κατουλησω!! Εκπαιδευση για απαλλαγη απο πανες... 90233

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
σημαντικο να προσθεσω ειναι πως ο παιδιατρος με ειχε συμβουλευσει μετα τα 2 να προσπαθησουμε να του κοψουμε την πανα γιατι ο οργανισμος ενος παιδιου αρχιζει να διδασκεται μετα τα 2,και μας διευκρινησε πως επειδη θα εβλεπε τον νεογεννητο αδερφουλη του με πανα ισως ζηλευε στην αρχη και μου ζητουσε ξανα πανα,αλλα ευτυχως οταν ηρθε η ωρα για το κοψιμο της πανας του ειπα πως εσυ πια εισαι μεγαλος και δυνατος και πρεπει να κατουρας στο γιογιο,ενω ο αδερφουλης σου ειναι νινι ακομα. Smile

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω κοριτσια του πηρα ενα γιογιο και ειπα να αρχισω την εκπαιδευση σχετικα νωρις..τον Ιουνιο ηταν 18 μηνων..ο παιδιατρος ειπε να τον αφησω μετα τα 2-2,5 χρονια,οτι ειναι πολυ νωρις αλλα καθωτι ο γιος μου λεει τα κακα πριν τα κανει απο πολυ πιο μικρος και γενικα ειναι πολυ συνεργασιμο παιδακι ειπα να το δοκιμασω..λερωθηκαμε αρκετες φορες αλλα απο τελη Αυγουστου την κοψαμε την πανα..τσισα κανουμε καμια φορα πανω μας(ειναι λιγο δυσκολο ακομη να το ελεγξει) αλλα κακα πλεον μονο στο γιογιο μας..το βραδυ βεβαια την φοραμε κανονικα και θα αρχισουμε νεες προσπαθειες γι΄αυτο απο το επομενο καλοκαιρι..ειναι αναλογα στο παιδι πιστευω...θελει τον χρονο του..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις