Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Σημαντικό! Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 9:43 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπερα μανες και μη,
τι γνωριζετε σχετικα με την κατ'οικον εκπαιδευση? Δεν αναφερομαι στα ιδιαιτερα για γλωσσες, μαθηματα,αλλα στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Διαβασα προσφατα οτι ειναι υποχρεωτικη η εκπαιδευση για ολα τα ελληνοπουλα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να γινεται στα σχολεια μας,μπορει να γινει και στο σπιτι, με ενδιαφερει σαν ιδεα χωρις να ξερω περισσοτερα και χωρις να εχω ψαξει ακομα τα υπερ και τα κατα.
Γνωριζετε καποιον που το εφαρμοζει αυτο το συστημα στα παιδια του? Πως σας φαινεται εσας?

2Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 9:52 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν γνωριζω κτ για το θεμα,θα σου πω μονο για το πως μου φαινεται!πιστευω οτι στο σχολειο το παιδι δεν διδασκετε μονο γλωσσα,μαθηματικα κλπ αλλα μπορει να γινει μελος σε μια ομαδα μαζι με τους συμμαθητες του,μπορει να συνεργαστει σε καποια δραστηριοτητα κ πολλα αλλα που δεν μπορει να τα κανει αν ειναι μονο του στο σπιτι με το δασκαλο απεναντι!αυτο βεβαια μπορει να γινει εαν παει το παιδι καρατε,μπαλετο,ποδοσφαιρο κλπ κλπ!

3Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 10:01 am

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτό που ξέρω, χωρίς να γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες ειναι ότι αν ενα παιδάκι εχει σοβαρό προβλημα υγειας και δεν μπορεί να παρακολουθήσει μαθηματα στο σχολείο τότε τα μαθήματα γίνονται στο σπίτι απο διορισμένο δάσκαλο.
Δεν νομίζω να ισχυει η κατ' οικον διδασκαλία μονο και επειδη έτσι το εχει επιλέξει ο γονιός χωρίς να συντρεχει σοβαρο προβλημα υγειας. Smile

4Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 10:43 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
άλλο η εκπαιδευση κατ'οίκων και άλλο οι κατ' ιδίαν διαδαχθέντες.Δεν θυμαμαι την διαφορά τους- αλλα
το μονο σιγουρο ειναι οτι για να διδαχθεί τα μαθηματα στο σπίτι απο διορισμενο εκπαιδευτικό δημοσίου (αλλιως δεν θα πάρει ουτε βαθμολογία- ουτε πτυχίο) θα πρεπει να υπάρχει προβλημα υγείας -(υπάρχει λίστα με παθησεις στην πρωτοβαθμια/δευτεροβαθμια εκπαιδευση της περιοχης σου)

Δεν μπορεις αλλιως να το διδαξεις στο σπίτι κ να εχει πτυχίο..

5Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 12:20 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά μου ακούγονται λογικά αυτά που λεεί η κουκίδα και προφανώς γνωρίζει.
Ξέρω ότι η κατ'οίκον εκπαίδευση γίνεται αρκετά στην Αμερική, όπου οι άνθρωποι ζουν σχετικά απομονωμένοι στην επαρχία και έχω διαβάσει σχετικά άρθρα.
Προσωπικά δε θα το επέλεγα, γιατί πιστεύω ότι το παιδί μέσα από το σχολείο κοινωνικοποιείται και παίρνει ανεκτίμητα μαθήματα που δεν έχουν να κάνουν με τη Γλώσσα και τα Μαθηματικά, χωρίς να παραγνωρίζω τα ελαττώματα των ελληνικών σχολείων.

6Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 1:29 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο σκεφτομουν αρχικα σαν αρνητικο και γω,την ενταξη στην ομαδα,στο σπιτι δεν μπορεις να το πετυχεις αυτο. Δεν γνωριζα αυτο που γραφεις koukida,οτι μονο για λογους ασθενειας μπορει να γινει. Αν ειναι ετσι τοτε δεν υπαρχει και λογος να το ψαχνω Razz
Λογω της καταστασης της σημερινης και της απαξιωσης της παιδειας θα το σκεφτομουν,και ισως αν ηθελα ενα αλλο τροπο εκπαιδευσης για τα παιδια μου (ας πουμε διδασκαλια μεσω παιχνιδιου,μεσω τεχνης).
θα το ψαξω λιγο ακομα απο περιεργεια .

βρηκα τωρα αυτο το αρθρο,τελικα δεν ειναι μικρο το νουμερο αυτων που διδασκονται στο σπιτι..
http://www.infokids.gr/2010/04/%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7/

7Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 1:32 pm

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επιασες ενδιαφερον αλλα και δυσκολο θεμα κοριτσι!Περα του αν μπορει τελικα να γινει η οχι θελω να εστιασω τελικα στα υπερ και κατα αυτου.Υπερ:καλυτερη εκπαιδευση,γνωση και προφανως σιγουρη επιτυχια αργοτερα στο πανεπιστημιο.Κατα:απομονωση,νομιζω οτι ειναι μια καλη ηλικια να αρχιζουν να ανεξαρτοποιουνται,να λειπουν απο το σπιτι,να κανουν παρεες,να μαθουν να λυνουν τα προβληματα τους και κακα τα ψεματα ρε παιδια τι θυμομαστε οι περισσοτεροι απο τα παιδικα-εφηβικα μας χρονια;Τις φιλιες,τις κοπανες καιτα απιστευτα γελια και παιχνιδια.Δεν ξερω εχει υπερ αλλα εχει και αρκετα κατα.

8Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 1:41 pm

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Προσφατα διαβασα σε ενα blog για την διδασκαλια waldorf.Ειναι κατι που με ενδιαφερει πραγματικα και αν εβρισκα κατι αντιστοιχο στην ελλαδα οπου και να ηταν μπορει να μετακομιζα για να στειλω τα παιδια μου εκει...αρκει φυσικα να διδασκεται ακριβως οπως γινεται και στο εξωτερικο.Σου παραθετω ολοκληρο το αρθρο να το διαβασεις.
http://yogamamagr.blogspot.com/2010/11/blog-post_24.html

9Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 1:53 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι παρεες ειναι αναντικαταστατες,αυτο ειναι αληθεια.Αλλα και το συστημα που εχουμε με απωθει,και σαν μαθητρια δεν μ αρεσε και τωρα σαν ενηλικα παλι με απωθει. Και η γραμμη ειναι να απαξιωθει κι αλλο η δημοσια εκπαιδευση.Οποτε πως να μην προβληματιστει καποιος? Αλλα κ με τον τροπο διδασκαλιας,τιμωρια-βαθμοθηρια-πολυμελη τμηματα-αλλαγη δασκαλων συχνα κ.α. πολλα ακομη.

κουκιδα "κατ'οικον διδασκαλια" ειναι ο ορος,οι κατ'ιδιαν διδαχθεντες ειναι τα ατομα που για καποιο διαστημα λογω ασθενειων οπως ανεφερες δεν μπορουν να παρακολουθησουν μαθηματα σε σχολειο.

10Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 1:54 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Προσφατα διαβασα σε ενα blog για την διδασκαλια waldorf.Ειναι κατι που με ενδιαφερει πραγματικα και αν εβρισκα κατι αντιστοιχο στην ελλαδα οπου και να ηταν μπορει να μετακομιζα για να στειλω τα παιδια μου εκει...αρκει φυσικα να διδασκεται ακριβως οπως γινεται και στο εξωτερικο.Σου παραθετω ολοκληρο το αρθρο να το διαβασεις.
http://yogamamagr.blogspot.com/2010/11/blog-post_24.html

Laughing το χω διαβασει,την παρακολουθω την yogamama. Απο εκει και μετα αρχισα να αναρωτιεμαι!

11Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 2:03 pm

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:Προσφατα διαβασα σε ενα blog για την διδασκαλια waldorf.Ειναι κατι που με ενδιαφερει πραγματικα και αν εβρισκα κατι αντιστοιχο στην ελλαδα οπου και να ηταν μπορει να μετακομιζα για να στειλω τα παιδια μου εκει...αρκει φυσικα να διδασκεται ακριβως οπως γινεται και στο εξωτερικο.Σου παραθετω ολοκληρο το αρθρο να το διαβασεις.
http://yogamamagr.blogspot.com/2010/11/blog-post_24.html

Laughing το χω διαβασει,την παρακολουθω την yogamama. Απο εκει και μετα αρχισα να αναρωτιεμαι!

Στα ιδια βηματα βαδιζουμε... Wink

12Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 2:13 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
yeap Wink

13Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 8:11 pm

Baby's

Baby's
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Emena proswpika to sxoleio me katestrepse.
Alliwse se megalo va8mo tin proswpikotita mou.
An sou dinetai i dinatonita proteinw anepifilakta tin
kat'oikon ekpaidefsi.Idiatera an to paidaki s einai ksexwristo!

14Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Δευ Δεκ 13, 2010 11:58 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
I ekpedeusi sto spiti pisteuo oti einai kali. Stin agglia pou gnorizo otan ena paidi den mporei gia kapoioius logous na paei sto sxoleio , i ston paidiko stathmo stelnei to kratos daskalo sto spiti xoris kamia epibarinsi, apo tous protous mines tis zois tous. Alla kai na mporei na paei pali iparxoun teoia atoma pou boithane ta paidia prin to sxolio. Epidi o gios mou ipagete se auti tin katigoria, tou oti prepei na exei kapion empiro sto spiti, k epidi eimaste se nisi pou den mporoume na exoume autes tis dunatotites, erxomai se epafi me goneis apo to eksoteriko kai mou lene ti kanoun sta paidia tous autoi oi ekpedeutes gia na ta kano k ego. Se arketa pragmata ta katafernoume, se alla oxi giati exo ena paidi poli posmatariko.

15Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 12:14 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Baby's Laughing Laughing ,τα γελια πανε στο οτι μου θυμισες εμενα στο σχολειο,αυτο σκεφτομουν.
erwtoulis και για αυτες τις περιπτωσεις θα ηταν τοσο καλο να μπορει να γινει σπιτι εκπαιδευση! Σκεφτομουν και για το δημοτικο και το γυμνασιο-λυκειο. Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ καποια στιγμη με μια οικογενεια Γαλλων που ειχαν αφησει τις δουλειες τους και τις -πολλες- ανεσεις τους ,αγορασαν ενα σκαφος και ταξιδευαν σε ολο τον κοσμο με τα παιδια τους οποτε η εκπαιδευση τους γινοταν εκτος σχολειου στο σκαφος. Αλλα διαβαζοντας και το μπλογκ που εβαλε η selini-giorgos σχετικα με το συστημα waldorf ,μ αρεσε τοσο η ιδεα να εκπαιδευουμε τα παιδια μας μεσω μουσικης,ζωγραφικης και παιχνιδιου,μεσω δραστηριοτητων δλδ. Πολυ καλυτερο απο αυτο που εχουν τωρα στα σχολεια μας.

16Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 2:45 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Baby's Laughing Laughing ,τα γελια πανε στο οτι μου θυμισες εμενα στο σχολειο,αυτο σκεφτομουν.
erwtoulis και για αυτες τις περιπτωσεις θα ηταν τοσο καλο να μπορει να γινει σπιτι εκπαιδευση! Σκεφτομουν και για το δημοτικο και το γυμνασιο-λυκειο. Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ καποια στιγμη με μια οικογενεια Γαλλων που ειχαν αφησει τις δουλειες τους και τις -πολλες- ανεσεις τους ,αγορασαν ενα σκαφος και ταξιδευαν σε ολο τον κοσμο με τα παιδια τους οποτε η εκπαιδευση τους γινοταν εκτος σχολειου στο σκαφος. Αλλα διαβαζοντας και το μπλογκ που εβαλε η selini-giorgos σχετικα με το συστημα waldorf ,μ αρεσε τοσο η ιδεα να εκπαιδευουμε τα παιδια μας μεσω μουσικης,ζωγραφικης και παιχνιδιου,μεσω δραστηριοτητων δλδ. Πολυ καλυτερο απο αυτο που εχουν τωρα στα σχολεια μας.


είναι τόσο ωραίο για να είναι αληθινό!
επειδή το να μην το στείλω σχολείο μάλλον δεν παίζει ως πιθανότητα, θα ήθελα τουλάχιστον να υπήρχε η δυνατότητα να παρακολουθήσει τέτοια προγράμματα εκτός σχολείου.
το σκέφτεσαι Λιτσάκι? σου έχω έτοιμη μια μαθήτρια ήδη

17Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 2:49 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμένα οι αναμνήσεις μου από το σχολείο είναι οι καλύτερες, αλλά οφείλεται στο οτι ήμουν τυχερή και είχα πολλούς και καλούς καθηγητές οι οποίοι εκτός από τα μαθήματα φρόντισαν να μας μάθουν και άλλα πράγματα.

18Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 3:49 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φλω μπες στο λινκ που γραφει η σεληνη-γιωργος.Ειναι ενα συτημα πολυ ενδιαφερον!

19Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 4:24 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Φλω μπες στο λινκ που γραφει η σεληνη-γιωργος.Ειναι ενα συτημα πολυ ενδιαφερον!


το διάβασα και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. σίγουρα πολύ καλύτερο από την παπαγαλία των ελληνικών σχολείων. δυστυχώς όμως δεν βλέπω να έχει εφαρμογή στη χώρα μας.
εδώ κινδυνεύεις να λιθοβοληθείς αν δηλώσεις οτι το παιδί σου δεν θέλεις να παρακολουθεί θρησκευτικά. φαντάσου να ζητηθεί να ανοίξει τέτοιου είδους σχολείο. θα μας κάψουν στο Σύνταγμα!!!

20Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 4:31 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:Φλω μπες στο λινκ που γραφει η σεληνη-γιωργος.Ειναι ενα συτημα πολυ ενδιαφερον!


το διάβασα και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. σίγουρα πολύ καλύτερο από την παπαγαλία των ελληνικών σχολείων. δυστυχώς όμως δεν βλέπω να έχει εφαρμογή στη χώρα μας.
εδώ κινδυνεύεις να λιθοβοληθείς αν δηλώσεις οτι το παιδί σου δεν θέλεις να παρακολουθεί θρησκευτικά. φαντάσου να ζητηθεί να ανοίξει τέτοιου είδους σχολείο. θα μας κάψουν στο Σύνταγμα!!!

Rolling Eyes Rolling Eyes ποσο δικιο εχεις!

21Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 5:02 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρήκα αυτό για την κατηγορία μαθητων που θελουν να εχουν διαφορετικη μεταχειριση- εχει διαφορα απο τους 'κατ'οικων'.
9. Ποιοί μαθητές εντάσσονται στην κατηγορία των ‘'κατ' ιδίαν διδαχθέντων μαθητών''

Μαθητές που είναι κανονικά γραμμένοι, φοιτούν κανονικά στο σχολείο και κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους αναγκάζονται να διακόψουν την φοίτηση τους εξαιτίας μιας από τις ασθένειες οι οποίες προβλέπονται από τις 24945/2.3.73 και 42373/ 21.4.1976 αποφάσεις του ΥΠ.Ε.Π.Θ., θεμελιώνουν το δικαίωμα προσέλευσης τους στις εξετάσεις Μαΐου - Ιουνίου ή Σεπτεμβρίου ως "Κατ` ιδίαν διδαχθέντες", για την απόκτηση του τίτλου προαγωγής ή απολύσεως από την τάξη, στην οποίαν είχαν κανονικά εγγραφεί και φοιτήσει προ της εμφάνισης της ασθένειας.
Οι μαθητές αυτοί έχουν την δυνατότητα, εφόσον το επιθυμούν, να παρακολουθήσουν τα μαθήματα της τάξης τους ως ακροατές, υπό τον όρο ότι θα προσκομίσουν γνωμάτευση της πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής, η οποία θα πιστοποιεί ότι ο μαθητής μπορεί να κάνει χρήση της παρεχόμενης δυνατότητας και θα προσδιορίζει ταυτόχρονα το χρόνο έναρξης και λήξης της φοίτησης του μαθητή στο Σχολείο με την ιδιότητα του ακροατή.
Κατά την φοίτηση τους ως ακροατών, οι μαθητές αυτοί έχουν τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τη Γ2/2529/28.9.83 εγκύκλιο του ΥΠ.Ε.Π.Θ. Κατ΄ ιδίαν διδαχθέντες μαθητές είναι δυνατό να διδάσκονται κατ΄ οίκον με αίτηση προς τη Δ/νση Ειδικής Αγωγής του ΥΠΕΠΘ και να εξετάζονται κατ΄ οίκον με αίτηση προς το τμήμα Γ΄ της Δ/νσης Σπουδών Δ. Ε. του ΥΠΕΠΘ.


Ειναι μεγάλη αποφαση και τεράστια ευθυνη αν επιλεξεις την εκπαιδευση στο σπίτι αφου βλεπεις το κρατος δεν σε καλυπτει- παρα μονο αν υπάρχει προβλημα υγειας.
Δεν το εχω ψαξει καθόλου το θεμα- αλλα σκεψου το καλα- ξεκοκκαλισε το για να εισαι σιγουρη οτι κανεις το καλυτερο για το παιδι σου Smile

22Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 8:38 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε λες να γινεται? Smile δεν ξερω αν θα το επιλεγαμε,για να εκανα κατι τετοιο θα ηθελα πρωτα να ειχα βρει κι αλλους που το εφαρμοζουν,να δω τις δυσκολιες που θα αντιμετωπιζαν, ειναι και το θεμα της ομαδικης δουλειας που μπορει να γινει στο σχολειο,και αλλα θετικα που εχει,ολα αυτα πρεπει να τα λαβει κανεις υποψη. Μετα ειναι και το κοστος...αν πρεπει να καλυψεις εναν ολοκληρο μισθο εκπαιδευτικου..ε,δεν ειναι κ λιγο. Θελει καλο ψαξιμο,ξεκκοκαλισμα οπως ειπες Smile
Εχουμε χρονο μπροστα μας παντως για ψαξιμο,ο μεγαλος ειναι μικρος ακομα Razz

23Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 10:24 am

efi ditsa

efi ditsa
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
νομίζω πως το σχολείο έχει ρόλο παιδαγωγικό κάτι που είναι απαραίτητο για το παιδί.συμβάλλει σε πολλά..το παιδί ζυμώνεται,διαμορφώνει το χαρακτήρα του μέσα και απο την καθημερινότητα του σχολείου.όσο για το σύστημα που γράφει η σελήνη γιώργος, το έχω διαβάσει και γω παλαιότερα και το βρήκα αρκετέ ενδιαφέρον!!αλλά δεν μπόρεσα να βρώ τις πληροφορίες που ήθελα!!!μήπως όμως γνωρίζει καμία για την μοντεσσοριανή αγωγή;;

24Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 12:49 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
efi ditsa έγραψε:νομίζω πως το σχολείο έχει ρόλο παιδαγωγικό κάτι που είναι απαραίτητο για το παιδί.συμβάλλει σε πολλά..το παιδί ζυμώνεται,διαμορφώνει το χαρακτήρα του μέσα και απο την καθημερινότητα του σχολείου.όσο για το σύστημα που γράφει η σελήνη γιώργος, το έχω διαβάσει και γω παλαιότερα και το βρήκα αρκετέ ενδιαφέρον!!αλλά δεν μπόρεσα να βρώ τις πληροφορίες που ήθελα!!!μήπως όμως γνωρίζει καμία για την μοντεσσοριανή αγωγή;;

ναι, αν σε ενδιαφερει παλι σε ιδιωτικο σχολειο θα βρεις να εφαρμοζεται,και εκει θα πρεπει να το ψαξεις αν οντως εφαρμοζεται.
Η Μοντεσορι και η Φρανσουαζ Ντολντο εφεραν μεγαλες αλλαγες και στην εκπαιδευση αλλα και στο πως αντιλαμβανομαστε το παιδι ως ατομο ξεχωριστο. Δυο γυναικες σε πολυ δυσκολες εποχες!

25Σημαντικό! Απ: Κατ'οικον εκπαιδευση Τρι Δεκ 14, 2010 1:32 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω παλι νομιζω πως το σχολειο οντως διαμορφωνει χαρακτηρες και κατι ακομα σημαντικο,το παιδι ερχεται σε επαφη και με αλλα παιδια,κανει φιλους που τοσο εχει αναγκη.Και εγω θα σου ελεγα να το ψαξεις πολυ πριν αποφασισεις κατι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις