Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

ΑΛΗΘΕΙΑ? ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ?

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nomikoula έγραψε:
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

ΑΛΗΘΕΙΑ? ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ?

ΟΧΙ nomikoula ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ... Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΑ ΔΥΟ Κ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ! ΘΕΕ ΜΟΥ ΦΥΛΑΕ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ Κ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
gennie έγραψε:
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

Maraki, να σε ρωτήσω, πώς και αποφάσισες να το ρισκάρεις με τα εμβόλια? Δεν φοβάσαι ειδικά τις βαρβάτες αρρώστιες, μηνηγγίτιδα, πνευμονίες κλπ. Γιατί κι εμείς δεν κάναμε τα πιο μοντέρνα και πρόσφατα, αλλά όλα τα παλιά του προγράμματος τα κάναμε.

Gennie μου το απποφασισαμε μαζι με τον αντρουλη μου, κατοπιν ψαξιματοσ, ενημερωθηκαμε πληρωσ κ ηδη κ οι δυο ειχαμε αρχισει την ομοιπαθητικη. ουτε με τα εμβολια σου εγγυουνται οτι δεν θα το παθεις επειδη τα εχεισ κανει.

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maraki έγραψε:
nomikoula έγραψε:
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

ΑΛΗΘΕΙΑ? ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ?

ΟΧΙ nomikoula ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ... Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΑ ΔΥΟ Κ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ! ΘΕΕ ΜΟΥ ΦΥΛΑΕ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ Κ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 23-24 ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΝΟΣ ΠΑΙΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙ..ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ...ΑΣΤΑ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ..
ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ? ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝΕ ΧΟΥΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ? ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΒΡΕ ΜΑΡΑΚΙ,ΝΑ ΞΕΡΩ

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nomikoula έγραψε:
maraki έγραψε:
nomikoula έγραψε:
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

ΑΛΗΘΕΙΑ? ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ?

ΟΧΙ nomikoula ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ... Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΑ ΔΥΟ Κ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ! ΘΕΕ ΜΟΥ ΦΥΛΑΕ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ Κ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 23-24 ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΝΟΣ ΠΑΙΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙ..ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ...ΑΣΤΑ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ..
ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ? ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝΕ ΧΟΥΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ? ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΒΡΕ ΜΑΡΑΚΙ,ΝΑ ΞΕΡΩ

ΛΟΙΠΟΝ Νomikoyla ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 14ΜΗΝΩΝ(ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ), ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ , ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ.. ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΟΝ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΟ ΜΑΣ Κ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΥΡΕΤΟ, ΛΑΙΜΟ Κ ΑΥΤΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΤΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ..ΠΡΟΣΤΟΠΑΡΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΣΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ, ΚΟΜΠΡΕΣΟΥΛΕΣ ΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟΝ ΠΑΛΕΥΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΤΕΠΟΝ(
ΠΑΡΕΠΙΠΜΤΩΝΤΟΣ ΤΟ ΝΤΕΠΟΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ)ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΝΤΕΠΟΝ.ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λοιπόν η ομοιοπαθητική είναι μια μεγάλη μούφα. Αν βλέπατε πώς φτιάχνονται τα "φάρμακα" θα κλαίγατε από τα γέλια. Τάχαμου σε συγκέντρωση 10 εις την -16!!!!. Ενεργοποιούνται λέει τα μόρια του νερου, γιατί βέβαια σε τέτοια αραίωση δεν υπάρχει ούτε μόριο ουσίας για δείγμα!!!!!

Να κάνετε εμβόλια στα παιδάκια σας, για τα ίδια και το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Γιατί αν ξαναγυρίσει η πολιομυελίτιδα ή η ευλογιά θα κλαίμε όλοι μαζί και δεν θα είναι από τα γέλια. Crying or Very sad

http://skiouromanoula.blogspot.com

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σου πω κι εγώ nomikoula που έχουμε κάνει τα εμβόλια, 2 αντίθετες περιπτώσεις που μου έτυχαν. Ο Νίκος μου 20 μηνών ήπιε νερό από έναν βρώμικο κουβά που ποτίζαμε τα λουλούδια και κόλλησε ένα καμπυλοβακτήριο. Στο αντιβιόγραμμα μας έγραψαν τις αντιβιώσεις που μπορούσε να πάρει, αλλά η παιδίατρος μας ενημέρωσε ότι είναι από τα μικρόβια που περνάνε και μόνα τους κι έτσι δεν πήρε αντιβίωση. Το αντιμετωπίσαμε με αντιπυρετικά, διατροφή και ομοιοπαθητική (είχε πυρετό και διάρροια).
Πέρυσι το χειμώνα έπαθε κάποια βαρβάτη ίωση, αλλά όχι τον Η1Ν1. Το παλέψαμε πάνω από 10 μέρες με αντιπυρετικά και ομοιπαθητική (είχε πολύ υψηλό πυρετό ο φουκαράς) αλλά στο τέλος η παιδίατρος άκουσε κάτι στα πνευμονάκια του και επειδή φοβήθηκε αρχή λοίμωξης, αναγκαστήκαμε και πήραμε αντιβίωση.
Για μένα, το Α και το Ω είναι η καλή συννενόηση με το γιατρό. Ούτε άκρα, ούτε τρέλες. Ούτε αντιβίωση με το παραμικρό φτάρνισμα (έχουμε τρελλό κόλλημα με τις αντιβιώσεις στην Ελλάδα) ούτε και ποτέ.

Μαράκι, μπράβο σου που ακολουθείτε μια τόσο φυσική οδό...

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΝΝΟΕΙΤΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΤΑ ΣΚΕΒΑΣΜΑΤΑ ΑΥΤΑ. ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ Ο ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΕΙ. ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ. ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ.. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ... ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Kate έγραψε:Λοιπόν η ομοιοπαθητική είναι μια μεγάλη μούφα. Αν βλέπατε πώς φτιάχνονται τα "φάρμακα" θα κλαίγατε από τα γέλια. Τάχαμου σε συγκέντρωση 10 εις την -16!!!!. Ενεργοποιούνται λέει τα μόρια του νερου, γιατί βέβαια σε τέτοια αραίωση δεν υπάρχει ούτε μόριο ουσίας για δείγμα!!!!!

Να κάνετε εμβόλια στα παιδάκια σας, για τα ίδια και το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Γιατί αν ξαναγυρίσει η πολιομυελίτιδα ή η ευλογιά θα κλαίμε όλοι μαζί και δεν θα είναι από τα γέλια. Crying or Very sad

Σα να τα εγραφα εγω!! Τέτοια ταυτιση αποψεων!!! Συμφωνω και επαυξάνω. Και βεβαια επιτρέπεται το depon γιατι δε μπορούν να τα ρισκάρουν και όλα οι ομοιοπαθητικοί.. Άραγε μέχρι ποιο σημείο εμμένουν στην ομοιοπαθητική θεραπεία; Δλδ έχει υπάρξει ποτέ περίπτωση που να βλέπουν ότι μια βροχίτιδα πάει για πνευμονία και να σου λένε να συνεχίσεις την δική τους αγωγή;

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Kate"]Λοιπόν η ομοιοπαθητική είναι μια μεγάλη μούφα. Αν βλέπατε πώς φτιάχνονται τα "φάρμακα" θα κλαίγατε από τα γέλια. Τάχαμου σε συγκέντρωση 10 εις την -16!!!!. Ενεργοποιούνται λέει τα μόρια του νερου, γιατί βέβαια σε τέτοια αραίωση δεν υπάρχει ούτε μόριο ουσίας για δείγμα!!!!!quote]

από το site της Ελληνικής Εταιρείας Ομοιοπαθητικής Ιατρικής:
η αποτελεσματικότητα μιας θεραπείας αυξάνεται επειδή "...οι δυνάμεις, που είναι κρυμμένες και αποκοιμισμένες στο ακατέργαστο φάρμακο, εκδηλώνονται και δραστηριοποιούνται σε απίστευτο βαθμό με τη δυναμοποίηση "....
...Οι επιπτώσεις αυτής της ανακάλυψης είναι εκπληκτικές. Μία ουσία δονημένη και διαλυμένη σε διάλυση 1/10030 ή και περισσότερο, μπορεί και θεραπεύει γρήγορα και οριστικά και μάλιστα χωρίς παρενέργειες.

Είναι προφανές ότι αυτό το φαινόμενο δεν μπορεί να ερμηνευθεί με τους συνηθισμένους χημικούς όρους. Οι διαλύσεις είναι τέτοιες που ούτε ένα μόριο του αρχικού φαρμάκου δεν έχει παραμείνει! Αλλά τα πραγματικά κλινικά δεδομένα δείχνουν πέρα από κάθε αμφιβολία ότι κάποια δράση έχει παραμείνει - μια δράση που είναι αρκετά ισχυρή για να θεραπεύσει ακόμα και χρόνιες παθήσεις. Στην παράγραφο 209 ο Χάνεμαν γράφει:
"Το ομοιοπαθητικό σύστημα ιατρικής αναπτύσσει, σε ανήκουστο μέχρι τώρα βαθμό, τις εσωτερικές δυνάμεις των ακατέργαστων ουσιών, με τρόπους ασυνήθιστους, που δεν είχαν μέχρι σήμερα δοκιμαστεί και με τους οποίους όλες αυτές οι ουσίες γίνονται ανυπολόγιστα αποτελεσματικές και θεραπευτικές".

Αυτό που ανακάλυψε ο Χάνεμαν είναι ότι σε κάθε ουσία στη φύση υπάρχει κάποια κρυμμένη εσωτερική ζωή. Μπορούμε να κινητοποιήσουμε και να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη "δύναμη", αν γνωρίζουμε πώς να επεξεργαστούμε σωστά τις ουσίες.

Η επιστήμη μας έχει δείξει ότι όταν γίνει δυνατόν να απομονώσουμε ένα μόριο μιας ουσίας, τότε αυτό το μόριο εμφανίζει μια αυτόματη και ακατάπαυστη κινητικότητα, γνωστή ως "Κίνηση Brown". Κάθε άτομο και μόριο έχει συντεθεί με υψηλού βαθμού ενέργεια και τα σωματίδια που αποτελούν τα άτομα κινούνται με ταχύτητες που συχνά προσεγγίζουν εκείνη του φωτός. Ολοι σήμερα γνωρίζουν την τρομακτική ενέργεια που απελευθερώνεται κατά τη διάσπαση και τη σύντηξη των ατόμων. Από αυτές τις παρατηρήσεις, είναι εμφανές ότι τεράστια ποσά ενέργειας είναι "αποκοιμισμένα" και κρυμμένα μέσα στις φαινομενικά συμπαγείς ουσίες.


Η ομοιοπαθητική δεν είναι μούφα ούτε placebo. Εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν ωφεληθεί από τις διάφορες ολιστικές θεραπείες είναι ζωντανοί, υπαρκτοί και απλά δέχονται να αναγνωρίσουν ότι το ανθρώπινο σώμα έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης, τις οποίες οι ολιστικές θεραπείες προάγουν.

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
gennie έγραψε:
Η ομοιοπαθητική δεν είναι μούφα ούτε placebo. Εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν ωφεληθεί από τις διάφορες ολιστικές θεραπείες είναι ζωντανοί, υπαρκτοί και απλά δέχονται να αναγνωρίσουν ότι το ανθρώπινο σώμα έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης, τις οποίες οι ολιστικές θεραπείες προάγουν.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου για το θέμα της αυτοίασης.. Ξερεις πόσοι έχουν αυτοιαθεί με placebo επειδη θεωρουσαν οτι παίρνουν το πραγματικό φάρμακο? Και δε μιλάω για ανίατες ασθένειες φυσικά.. και ξέρεις πόσες παρενέργειες δημιουργουν τα placebo? Διότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης και ανθυποβολής.. Ούτε τα φάρμακα είναι πανάκεια ούτε οι εναλλακτικές θεραπείες.. Όλα με μέτρο, σύνεση, ενημέρωση και που και που να δοκιμάζουμε και τις συνταγές της γιαγιάς.. τότε που δεν υπήρχαν fancy τίτλοι πίσω από τα γιατροσόφια και τα μαντζούνια Very Happy Very Happy

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΟ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΑΠΛΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ .. ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ.. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ!

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maraki έγραψε:ΤΟ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΑΠΛΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ .. ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ.. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ!

Ε εντάξει είναι και ένα ελαφρύ αντιφλεγμονώδες νομίζω.. όχι οτι θα σε σώσει βεβαια.. και εννοειται οτι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας.. Απλά επειδή βλέπουμε την απληστία και την ημιμάθεια που κυκλοφορεί δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνουμε.. Και οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν ασύλληπτα κέρδη και οι γιατροί όλων των στρατοπέδων το μπορεί να σε σώσουν ή να σε κάψουν.. Ο θεός να μας βοηθά γιατί όλοι οι άλλοι άνθρωποι είμαστε..

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
allegra έγραψε:
maraki έγραψε:ΤΟ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΑΠΛΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ .. ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ.. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ!

Ε εντάξει είναι και ένα ελαφρύ αντιφλεγμονώδες νομίζω.. όχι οτι θα σε σώσει βεβαια.. και εννοειται οτι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας.. Απλά επειδή βλέπουμε την απληστία και την ημιμάθεια που κυκλοφορεί δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνουμε.. Και οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν ασύλληπτα κέρδη και οι γιατροί όλων των στρατοπέδων το μπορεί να σε σώσουν ή να σε κάψουν.. Ο θεός να μας βοηθά γιατί όλοι οι άλλοι άνθρωποι είμαστε..

ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ .... Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ... ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΛΑ!!!

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κάποιοι το φτάνουν στα άκρα, έχω δει καρκινοπαθή που διέκοψε τη θεραπεία του - και όχι δεν γιατρέυτηκε αν αναρωτιέστε- κι άλλοι είναι προσεκτικοί και φυλάνε τα νώτα τους, αφήνοντας την ιατρική να κάνει τα "μαγικά" της κι απλά λέγοντας πως βοηθάει και το ομοιοπαθητικό. Είναι ανάλογα το πόσο ανεύθυνος τσαρλατάνος είσαι.

http://skiouromanoula.blogspot.com

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
allegra έγραψε:
maraki έγραψε:ΤΟ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΑΠΛΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ .. ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ.. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ!

Ε εντάξει είναι και ένα ελαφρύ αντιφλεγμονώδες νομίζω.. όχι οτι θα σε σώσει βεβαια.. και εννοειται οτι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας.. Απλά επειδή βλέπουμε την απληστία και την ημιμάθεια που κυκλοφορεί δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνουμε.. Και οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν ασύλληπτα κέρδη και οι γιατροί όλων των στρατοπέδων το μπορεί να σε σώσουν ή να σε κάψουν.. Ο θεός να μας βοηθά γιατί όλοι οι άλλοι άνθρωποι είμαστε..

Φυσικά, μην αγιοποιήσουμε τώρα τους "συμβατικούς" ιατρούς. Εκτός που άνθρωποι είναι, λάθη κάνουν, κάποιοι από αυτούς είναι και κακοί άνθρωποι και φορτώνουν τα παιδάκια μας αντιβιώσεις για να πλουτίσουν οι φαρμακοβιομηχανίες. Είναι σε ποιόν θα πέσεις....

http://skiouromanoula.blogspot.com

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
allegra έγραψε:
gennie έγραψε:
Η ομοιοπαθητική δεν είναι μούφα ούτε placebo. Εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν ωφεληθεί από τις διάφορες ολιστικές θεραπείες είναι ζωντανοί, υπαρκτοί και απλά δέχονται να αναγνωρίσουν ότι το ανθρώπινο σώμα έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης, τις οποίες οι ολιστικές θεραπείες προάγουν.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου για το θέμα της αυτοίασης.. Ξερεις πόσοι έχουν αυτοιαθεί με placebo επειδη θεωρουσαν οτι παίρνουν το πραγματικό φάρμακο? Και δε μιλάω για ανίατες ασθένειες φυσικά.. και ξέρεις πόσες παρενέργειες δημιουργουν τα placebo? Διότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης και ανθυποβολής.. Ούτε τα φάρμακα είναι πανάκεια ούτε οι εναλλακτικές θεραπείες.. Όλα με μέτρο, σύνεση, ενημέρωση και που και που να δοκιμάζουμε και τις συνταγές της γιαγιάς.. τότε που δεν υπήρχαν fancy τίτλοι πίσω από τα γιατροσόφια και τα μαντζούνια Very Happy Very Happy

το θέμα του μέτρου και της σύνεσης το γράφω από την πρώτη στιγμή που απάντησα σ'αυτό το θέμα, και αν διάβασες τα δύο περιστατικά του παιδιού μου πιο πάνω, θα το είδες κι εσύ.
Τα φάρμακα της ομοιοπαθητικής δεν είναι placebo, είναι πραγματικές, υπαρκτές φυσικές ουσίες, με ιδιότητες γνωστές από αρχαιοτάτων χρόνων που έφτασαν μέχρι και τα χρόνια των...γιαγιάδων μας που τα έφτιαχναν ματζούνια. Είναι κι αυτό ένα είδος εναλλακτικής ιατρικής, πολύ λιγότεροι όμως το κοροιδεύουν -αναρωτιέμαι γιατί... Κι επειδή οι ομοιοπαθητικοί δεν μπορούν -φαντάζομαι- να χρησιμοποιούν την τοπική ονομασία για το κάθε φυτό που χρησιμοποιείται στα...ματζούνια τους, χρησιμοποιούν τους επίσημους, λατινικούς όρους. Δε βρίσκω κάτι fancy σ'αυτούς τους όρους. Εσύ?
Επίσης, δεν έχω ακούσει ποτέ για παρενέργεις των placebo. Πού μπορώ να μάθω γι αυτό?

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
gennie έγραψε:
allegra έγραψε:
gennie έγραψε:
Η ομοιοπαθητική δεν είναι μούφα ούτε placebo. Εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν ωφεληθεί από τις διάφορες ολιστικές θεραπείες είναι ζωντανοί, υπαρκτοί και απλά δέχονται να αναγνωρίσουν ότι το ανθρώπινο σώμα έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης, τις οποίες οι ολιστικές θεραπείες προάγουν.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου για το θέμα της αυτοίασης.. Ξερεις πόσοι έχουν αυτοιαθεί με placebo επειδη θεωρουσαν οτι παίρνουν το πραγματικό φάρμακο? Και δε μιλάω για ανίατες ασθένειες φυσικά.. και ξέρεις πόσες παρενέργειες δημιουργουν τα placebo? Διότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης και ανθυποβολής.. Ούτε τα φάρμακα είναι πανάκεια ούτε οι εναλλακτικές θεραπείες.. Όλα με μέτρο, σύνεση, ενημέρωση και που και που να δοκιμάζουμε και τις συνταγές της γιαγιάς.. τότε που δεν υπήρχαν fancy τίτλοι πίσω από τα γιατροσόφια και τα μαντζούνια Very Happy Very Happy

το θέμα του μέτρου και της σύνεσης το γράφω από την πρώτη στιγμή που απάντησα σ'αυτό το θέμα, και αν διάβασες τα δύο περιστατικά του παιδιού μου πιο πάνω, θα το είδες κι εσύ.
Τα φάρμακα της ομοιοπαθητικής δεν είναι placebo, είναι πραγματικές, υπαρκτές φυσικές ουσίες, με ιδιότητες γνωστές από αρχαιοτάτων χρόνων που έφτασαν μέχρι και τα χρόνια των...γιαγιάδων μας που τα έφτιαχναν ματζούνια. Είναι κι αυτό ένα είδος εναλλακτικής ιατρικής, πολύ λιγότεροι όμως το κοροιδεύουν -αναρωτιέμαι γιατί... Κι επειδή οι ομοιοπαθητικοί δεν μπορούν -φαντάζομαι- να χρησιμοποιούν την τοπική ονομασία για το κάθε φυτό που χρησιμοποιείται στα...ματζούνια τους, χρησιμοποιούν τους επίσημους, λατινικούς όρους. Δε βρίσκω κάτι fancy σ'αυτούς τους όρους. Εσύ?
Επίσης, δεν έχω ακούσει ποτέ για παρενέργεις των placebo. Πού μπορώ να μάθω γι αυτό?

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μπερδεύεις την ομοιπαθητική με την φυτοθεραπεία. Δεν είναι φυσικές οι ουσίες στην ομοιπαθητική, χημικότατες είναι, απλά σε τρελή αραίωση.

http://skiouromanoula.blogspot.com

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Kate"]
gennie έγραψε:[quote=

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μπερδεύεις την ομοιπαθητική με την φυτοθεραπεία. Δεν είναι φυσικές οι ουσίες στην ομοιπαθητική, χημικότατες είναι, απλά σε τρελή αραίωση.

Και ξαναπαραθέτω λοιπόν (από το site της ΕΕΟΙ):
Πως παρασκευάζονται τα ομοιοπαθητικά φάρμακα;
Το ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι ουσία φυσικής προέλευσης φυτικής, ορυκτής ή σπανιότερα ζωικής, που έχει αραιωθεί πάρα πολύ και έχει υποστεί ομοιοπαθητική δυναμοποίηση δηλ. το ομοιοπαθητικό διάλυμα κατά τη διαδικασία της αραίωσης του έχει υποστεί και μια σειρά από κρούσεις (δονήσεις).

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι δεν είναι χημικά.
Δε με στενοχωρείς. Κουβέντα κάνουμε.

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="gennie"]
Kate έγραψε:
gennie έγραψε:[quote=

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μπερδεύεις την ομοιπαθητική με την φυτοθεραπεία. Δεν είναι φυσικές οι ουσίες στην ομοιπαθητική, χημικότατες είναι, απλά σε τρελή αραίωση.

Και ξαναπαραθέτω λοιπόν (από το site της ΕΕΟΙ):
Πως παρασκευάζονται τα ομοιοπαθητικά φάρμακα;
Το ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι ουσία φυσικής προέλευσης φυτικής, ορυκτής ή σπανιότερα ζωικής, που έχει αραιωθεί πάρα πολύ και έχει υποστεί ομοιοπαθητική δυναμοποίηση δηλ. το ομοιοπαθητικό διάλυμα κατά τη διαδικασία της αραίωσης του έχει υποστεί και μια σειρά από κρούσεις (δονήσεις).

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι δεν είναι χημικά.
Δε με στενοχωρείς. Κουβέντα κάνουμε.

Εγώ που τα φτιάχνω, σε βεβαιώ πως η πρώτη ύλη μου είναι χημικά επεξεργασμένη. Κι αυτή η πρωτη ύλη είναι αυτό που χρησιμοποιούν όλοι για να τα φτιάξουν, έτσι; Εξάλλου εμείς στην ουσία μόνο την αραίωση και τη συσκευασία σε κάψουλες κάνουμε... (είμαι φαρμακοποιός)

http://skiouromanoula.blogspot.com

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
gennie έγραψε:
allegra έγραψε:
gennie έγραψε:
Η ομοιοπαθητική δεν είναι μούφα ούτε placebo. Εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν ωφεληθεί από τις διάφορες ολιστικές θεραπείες είναι ζωντανοί, υπαρκτοί και απλά δέχονται να αναγνωρίσουν ότι το ανθρώπινο σώμα έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης, τις οποίες οι ολιστικές θεραπείες προάγουν.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου για το θέμα της αυτοίασης.. Ξερεις πόσοι έχουν αυτοιαθεί με placebo επειδη θεωρουσαν οτι παίρνουν το πραγματικό φάρμακο? Και δε μιλάω για ανίατες ασθένειες φυσικά.. και ξέρεις πόσες παρενέργειες δημιουργουν τα placebo? Διότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΕΣ δυνατότητες αυτοίασης και ανθυποβολής.. Ούτε τα φάρμακα είναι πανάκεια ούτε οι εναλλακτικές θεραπείες.. Όλα με μέτρο, σύνεση, ενημέρωση και που και που να δοκιμάζουμε και τις συνταγές της γιαγιάς.. τότε που δεν υπήρχαν fancy τίτλοι πίσω από τα γιατροσόφια και τα μαντζούνια Very Happy Very Happy

το θέμα του μέτρου και της σύνεσης το γράφω από την πρώτη στιγμή που απάντησα σ'αυτό το θέμα, και αν διάβασες τα δύο περιστατικά του παιδιού μου πιο πάνω, θα το είδες κι εσύ.
Τα φάρμακα της ομοιοπαθητικής δεν είναι placebo, είναι πραγματικές, υπαρκτές φυσικές ουσίες, με ιδιότητες γνωστές από αρχαιοτάτων χρόνων που έφτασαν μέχρι και τα χρόνια των...γιαγιάδων μας που τα έφτιαχναν ματζούνια. Είναι κι αυτό ένα είδος εναλλακτικής ιατρικής, πολύ λιγότεροι όμως το κοροιδεύουν -αναρωτιέμαι γιατί... Κι επειδή οι ομοιοπαθητικοί δεν μπορούν -φαντάζομαι- να χρησιμοποιούν την τοπική ονομασία για το κάθε φυτό που χρησιμοποιείται στα...ματζούνια τους, χρησιμοποιούν τους επίσημους, λατινικούς όρους. Δε βρίσκω κάτι fancy σ'αυτούς τους όρους. Εσύ?
Επίσης, δεν έχω ακούσει ποτέ για παρενέργεις των placebo. Πού μπορώ να μάθω γι αυτό?

Όταν λέω για παρενέργειες έννοω το εξής.. Όταν διαβάζεις τις αναλύσεις μετά τις δοκιμές λένε π.χ. 38% αυτων που πήραν το φάρμακο και 25% αυτών που πήραν το placebo παρουσίασαν δυσκοιλιότητα. Δεν δημιουργησε φυσικά το placebo το σύμπτωμα.

Επίσης εγώ δεν κοροιδεύω τίποτα.. Απλή λογική θέλω να χρησιμοποιώ και επειδή και το παιδακι μου αγαπαω και πολλα φράγκα δεν έχω, προσπαθώ να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα..

Εγώ δεν αμφισβήτησα το ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι φυσικά.. για την δυναμη του ανθρωπινου εγκεφάλου μίλησα..

Α και κάτι ασχετο: Από πότε οι λατινικοί όροι είναι επίσημοι? Γλώσσα δεν είναι τα λατινικά? Άσε που η ορολογία της ιατρικής είναι βασισμένη στα ελληνικά.. να το υπερηφανευτουμε κιολας.. Βεβαια το placebo ειναι λατινικός όρος Wink

Anyway ο καθενας τη γνωμη του λεει απλα να το ψαχνουμε και λιγο απο μονοι μας.. εχω δει τεραστια topics σε αλλα forums για παρενεργειες απο διαφορα φαρμακα και στο τελος αφου έχουν τρομαξει όλοι που συμμετέχουν με το κακό που θα τους βρει αρχιζουν να πεφτουν λιστες με ονοματα τηλεφωνα και διευθυνσεις γιατρων εναλλακτικων θεραπειων. Για κατι τετοια προβληματιζομαι..

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
@ Kate Το ξέρω ότι είσαι φαρμακοποιός, διαβάζω τη "Μαμά του σκίουρου". Ενδιαφέρον αυτό που μου λες, θα ρωτήσω και το δικό μου φαρμακοποιό, έχουμε πολύ καλή σχέση και είναι από τους πιο παλιούς ομοιοπαθητικούς φαρμακοποιούς.
Εσύ όμως πώς και παρασκευάζεις ομοιοπαθητικά φάρμακα (αν επιτρέπεται που ρωτάω). Έχεις συμβατικό φαρμακείο? Γιατί νόμιζα ότι τα προμηθεύεστε από τους ομοιοπαθητικούς...

Υ.Γ. Με συγκίνησε αυτό που έγραφες προχτές για το σκίουρο και το φαρμακείο. Πώς καμιά φορά τα όνειρα των άλλων καθορίζουν τη δική μας ζωή...Μακάρι όλα τα παιδάκια να μπορέσουν να βρουν το δρόμο που θα τα κάνει ευτυχισμένα...

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
gennie έγραψε:@ Kate Το ξέρω ότι είσαι φαρμακοποιός, διαβάζω τη "Μαμά του σκίουρου". Ενδιαφέρον αυτό που μου λες, θα ρωτήσω και το δικό μου φαρμακοποιό, έχουμε πολύ καλή σχέση και είναι από τους πιο παλιούς ομοιοπαθητικούς φαρμακοποιούς.
Εσύ όμως πώς και παρασκευάζεις ομοιοπαθητικά φάρμακα (αν επιτρέπεται που ρωτάω). Έχεις συμβατικό φαρμακείο? Γιατί νόμιζα ότι τα προμηθεύεστε από τους ομοιοπαθητικούς...

Υ.Γ. Με συγκίνησε αυτό που έγραφες προχτές για το σκίουρο και το φαρμακείο. Πώς καμιά φορά τα όνειρα των άλλων καθορίζουν τη δική μας ζωή...Μακάρι όλα τα παιδάκια να μπορέσουν να βρουν το δρόμο που θα τα κάνει ευτυχισμένα...

Έχω συμβατικό φαρμακείο, πάρεργο είναι η ομοιοπαθητική για μας, για αυτό σου λέω μόνο τη συσκευασία κάνουμε. Αλλά έχω μάστερ στα φυσικά προιόντα και δεν υπάρχει ουσία που να βγαίνει από φυτό που να μη χρειάζεται χημική κατεργασία για να απομονωθεί. Εκτός αν τρίψεις το ίδιο το φυτό μέσα στην κάψουλα, όπως στη φυτοθεραπεία. Διαφορετικά όταν απομονώνεις ουσία, το κάνεις με χημικά.

Μακάρι να τα καταφέρουμε να αφήσουμε τα παιδάκια μας ελεύθερα να ευτυχήσουν. Μακάρι...

http://skiouromanoula.blogspot.com

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
allegra έγραψε:

Όταν λέω για παρενέργειες έννοω το εξής.. Όταν διαβάζεις τις αναλύσεις μετά τις δοκιμές λένε π.χ. 38% αυτων που πήραν το φάρμακο και 25% αυτών που πήραν το placebo παρουσίασαν δυσκοιλιότητα. Δεν δημιουργησε φυσικά το placebo το σύμπτωμα.

Επίσης εγώ δεν κοροιδεύω τίποτα.. Απλή λογική θέλω να χρησιμοποιώ και επειδή και το παιδακι μου αγαπαω και πολλα φράγκα δεν έχω, προσπαθώ να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα..

Εγώ δεν αμφισβήτησα το ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι φυσικά.. για την δυναμη του ανθρωπινου εγκεφάλου μίλησα..

Α και κάτι ασχετο: Από πότε οι λατινικοί όροι είναι επίσημοι? Γλώσσα δεν είναι τα λατινικά? Άσε που η ορολογία της ιατρικής είναι βασισμένη στα ελληνικά.. να το υπερηφανευτουμε κιολας.. Βεβαια το placebo ειναι λατινικός όρος Wink

Anyway ο καθενας τη γνωμη του λεει απλα να το ψαχνουμε και λιγο απο μονοι μας.. εχω δει τεραστια topics σε αλλα forums για παρενεργειες απο διαφορα φαρμακα και στο τελος αφου έχουν τρομαξει όλοι που συμμετέχουν με το κακό που θα τους βρει αρχιζουν να πεφτουν λιστες με ονοματα τηλεφωνα και διευθυνσεις γιατρων εναλλακτικων θεραπειων. Για κατι τετοια προβληματιζομαι..

Ναι, μπήκα στο google και διάβασα αυτό που λες για τις παρενέργειες των placebo. Εντυπωσιακό...

Λογική και ψάξιμο θα ήταν καλό να χρησιμοποιούμε όλοι, συμφωνώ. Όπως σε προβληματίζει ο πανικός στα fora για τα φάρμακα, έτσι κι εμένα μου φαίνεται, αν μη τι άλλο, άδικο όταν παρουσιάζουν τους ομοιοπαθητικούς σαν μια ομάδα τσαρλατάνων . Το να το έχει κανείς ψάξει ή να το έχει δοκιμάσει και να μη του ταιριάζει είναι κατανοητό και σεβαστό. Το να το δυσφημεί χωρίς ή με λάθος στοιχεία δεν είναι. Βέβαια, οφείλω να παραδεχτώ ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τη δυσπιστία του κόσμου έχουν κι αυτοί οι ομοιοπαθητικοί θεραπευτές οι οποίοι δεν είναι γιατροί αλλά έχουν μελετήσει τις δυνατότητες των ουσιών και των φαρμάκων και το παίζουν γιατροί...

Όσο για τη λατινική ορολογία των φυτών, δεν είμαι πολύ σχετική, αλλά ακόμα και στα φυτώρια αν πας, κάτω από το όνομα, παραθέτουν και τη λατινική ονομασία. Είναι σαν διεθνές επίσημο όνομα, φαντάζομαι για να καταλαβαίνουν όλοι για ποιο φυτό μιλάνε... Η Ιατρική και βέβαια είναι γεμάτη ελληνικούς όρους...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:. Οι σύγχρονοι κλασσικοί γιατροί μπουκώνουν κατά κανόνα τον κόσμο με περιττά φάρμακα -ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν το κάνουν- και είναι πασίγνωστο το πώς χρηματίζονται από τις φαρμακευτικές εταιρείες. Και αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δυσφημίζουν την ομοιοπαθητική.
\

gennie θα μου επιτρεψεις ενα σχολιο σε αυτα που γραφεις,δεν χρηματιζονται για να "μπουκωνουν" οπως λες,τα χρηματα που παιρνουν (οταν παιρνουν χρηματα γιατι συνηθως η αμοιβη τους -ας το πουμε- ειναι τα εξοδα για συνεδρια -αεροπορικα,ξενοδοχεια,συμμετοχη στο συνεδριο) ειναι για να προτιμησουν το Α φαρμακο εναντι του Β,το ποτε θα το δωσουν στον ασθενη το αποφασιζουν οι ιδιοι οι γιατροι και οχι οι εταιρειες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις