Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

maraki οταν ερθει η ωρα να πανε σχολειο δεν πρεπει να εχουν κανει καποια εμβολια? Αν δεν κανω λαθος καποια ειναι υποχρεωτικα να γινουν. Δεν το εχω ψαξει,μπορεις να με διαφωτισεις?

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
gennie έγραψε:. Οι σύγχρονοι κλασσικοί γιατροί μπουκώνουν κατά κανόνα τον κόσμο με περιττά φάρμακα -ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν το κάνουν- και είναι πασίγνωστο το πώς χρηματίζονται από τις φαρμακευτικές εταιρείες. Και αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δυσφημίζουν την ομοιοπαθητική.
\

gennie θα μου επιτρεψεις ενα σχολιο σε αυτα που γραφεις,δεν χρηματιζονται για να "μπουκωνουν" οπως λες,τα χρηματα που παιρνουν (οταν παιρνουν χρηματα γιατι συνηθως η αμοιβη τους -ας το πουμε- ειναι τα εξοδα για συνεδρια -αεροπορικα,ξενοδοχεια,συμμετοχη στο συνεδριο) ειναι για να προτιμησουν το Α φαρμακο εναντι του Β,το ποτε θα το δωσουν στον ασθενη το αποφασιζουν οι ιδιοι οι γιατροι και οχι οι εταιρειες.

Σωστή παρατήρηση. Ωστόσο, για να πιάνουν τους στόχους τους σε συνταγές, είμαι βέβαιη πως γράφουν, αν χρειαστεί, και καμιά αντιβιωσούλα παραπάνω. Όχι την Α αντιβίωση αντί της Β, αλλά την Α αντί της καμίας αντιβίωσης. Και ξέρω πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων που παίρνουν αντιβιώσεις για απλά κρυώματα. Κάποιος γιατρός τις γράφει. Αυτό είναι μπούκωμα.

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μπα μη το λες.. εγω παω στον φαρμακοποιο και μου την δινει.. ειχα παει μια φορα που φοβομουν οτι ειχα ουρολοιμωξη και αργουσε η καλλιεργεια. Ο φαρμακοποιος μου λεει μην ανησυχεις θα σου δωσω μια αντιβιωση τριτης γενιας (δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο) και θα παιρνεις δυο την ημερα ανα 12ωρο. Η τιμη της 23, κατι ευρω. Μεσα στο κουτι ελεγε αν θυμαμαι καλα οτι η δοσολογια ειναι μια την ημερα (αδιαβαστη θα με εστελνε ο κυριουλης). Τελικα η καλλιεργεια ηταν αρνητικη Smile

Και για να μη παρεξηγουμε δεν υποννοω οτι ολοι οι φαρμακοποιοι το κανουν αυτο.. καθε επαγγελμα έχει και αυτους που λιγο το παρακανουν..

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="allegra"]Μπα μη το λες.. εγω παω στον φαρμακοποιο και μου την δινει.. ειχα παει μια φορα που φοβομουν οτι ειχα ουρολοιμωξη και αργουσε η καλλιεργεια. Ο φαρμακοποιος μου λεει μην ανησυχεις θα σου δωσω μια αντιβιωση τριτης γενιας (δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο) και θα παιρνεις δυο την ημερα ανα 12ωρο. Η τιμη της 23, κατι ευρω. Μεσα στο κουτι ελεγε αν θυμαμαι καλα οτι η δοσολογια ειναι μια την ημερα (αδιαβαστη θα με εστελνε ο κυριουλης). Τελικα η καλλιεργεια ηταν αρνητικη Smile

Γιατί, μήπως κάποιοι φαρμακοποιοί δεν τα παίρνουν? (με όλο το σεβασμό Kate). Αυτό λέω τόση ώρα. Ότι εξ αιτίας των τεράστιων χρηματικών ποσών που παίζονται στα ιατρικά θάβουν την ομοιοπαθητική γιατί τους κάνει χαλάστρα στα λεφτά. Σαν τους παιδιάτρους που έχουν βαλθεί να τρελλάνουν όλες τις σύγχρονες μαμάδες ότι δεν έχουν αρκετό γάλα και να αγοράζουν σκόνες, γιατί αυτοί τα τσιμπάνε από τις εταιρείες βρεφικού γάλακτος... Ή σαν τους γιατρούς που σε στέλνουν σε συγκεκριμένα μεγάλα διαγνωστικά κέντρα για εξετάσεις και παίρνουν ποσοστά κι από κει (κι εγώ το χαιβάνι που τόσα χρόνια στη ρεσεψιον με ρωτούσανε "ποιος είναι ο γιατρός σας?" και νόμιζα ότι το κάνουνε για να τον ενημερώσουνε με τα αποτελέσματα, αν χρειαστεί...τόσο στόκος...)

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Stin Ellada pantws gia ola ftaine ta kyklwmata!dixazoun ton kosmo xwris logo kai aitia!poios eipe oti omoiopathitiki kai klasiki iatriki den mporoun na syniparksoun?egw otan emena Ellada ekana omoiopathitiki gia psixoswmatika provlimata kai eixa teleia apotelesmata.Twra pou menw Germania anakalypsa oti edw oi giatroi xrisimopoioun kai omoiopathitiki polles fores dinoun omoiopathitiko anti gia farmako kai panta exw apotelesmata!sxedwn oloi oi paidiatroi einai kai omoiopathitikoi ta embolia ta kanoume kanonika an theloume bebaia giati einai proeretika alla prin apo kathe embolio mas dinei kai ena omoiopathitiko gia na min exei parenergeies!tha eprepe stin Ellada na mpoun ta pragmata stin thesi tous bazontas tin omoiopathitiki sto panepistimio tis iatrikis gia na exoume sigourous kai kala katartismenous giatrous pou asxolounte me oles tis therapeies!den ginetai mia Germania pou einai poly psagmeni ston xwro tis ygeias na exei balei omoiopathitiki kai na tin plirwnoun kai ta tameia kai na einai opws diabasa parapanw mia terastia moufa!!alla afto einai merikous den tous symferei i omoiopathitiki giati einai ftini kai den yparxoun polla symferonta,psakste na deite ti ginete kai stin ypoloipi eurwpi min eiste apolytes!dokimaste kai panta se synergasia me ton giatro sas kai na exete anoixto myalo kai anebasmenes keraies giati pantou yparxoun apatewnes!

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

maraki οταν ερθει η ωρα να πανε σχολειο δεν πρεπει να εχουν κανει καποια εμβολια? Αν δεν κανω λαθος καποια ειναι υποχρεωτικα να γινουν. Δεν το εχω ψαξει,μπορεις να με διαφωτισεις?


litsako υπαρχει σχετικη αποφαση απο το υπουργειο η οποια λεει που απανταει σε αυτο. κανεισ δεν μπορει να υποχρεωσει τουσ γονεισ να κανουν τα εμβολια εκτοσ κ αν υπαρξει κινδυνοσ για την δημοσια υγεια π.χ επιδημια, και επισησ εφοσον τα αλλα παιδακια εχουν κανει εμβολιο δεν υπαρχει κινδυνοσ. ετσι λεει..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:
litsakos έγραψε:
gennie έγραψε:. Οι σύγχρονοι κλασσικοί γιατροί μπουκώνουν κατά κανόνα τον κόσμο με περιττά φάρμακα -ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν το κάνουν- και είναι πασίγνωστο το πώς χρηματίζονται από τις φαρμακευτικές εταιρείες. Και αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δυσφημίζουν την ομοιοπαθητική.
\

gennie θα μου επιτρεψεις ενα σχολιο σε αυτα που γραφεις,δεν χρηματιζονται για να "μπουκωνουν" οπως λες,τα χρηματα που παιρνουν (οταν παιρνουν χρηματα γιατι συνηθως η αμοιβη τους -ας το πουμε- ειναι τα εξοδα για συνεδρια -αεροπορικα,ξενοδοχεια,συμμετοχη στο συνεδριο) ειναι για να προτιμησουν το Α φαρμακο εναντι του Β,το ποτε θα το δωσουν στον ασθενη το αποφασιζουν οι ιδιοι οι γιατροι και οχι οι εταιρειες.

Σωστή παρατήρηση. Ωστόσο, για να πιάνουν τους στόχους τους σε συνταγές, είμαι βέβαιη πως γράφουν, αν χρειαστεί, και καμιά αντιβιωσούλα παραπάνω. Όχι την Α αντιβίωση αντί της Β, αλλά την Α αντί της καμίας αντιβίωσης. Και ξέρω πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων που παίρνουν αντιβιώσεις για απλά κρυώματα. Κάποιος γιατρός τις γράφει. Αυτό είναι μπούκωμα.

δεν διαφωνω,οταν χρειαζεται να απευθυνθω σε γιατρο η ευκολια να μου δωσει αντιβιωση ειναι λογος να απευθυνθω και αλλου Smile αν και στη ζωη μου εχω παρει ελαχιστες φορες,δεν χρειαστηκε και δεν μου την "εγραφαν" με ευκολια.

allegra έγραψε:Μπα μη το λες.. εγω παω στον φαρμακοποιο και μου την δινει.. ειχα παει μια φορα που φοβομουν οτι ειχα ουρολοιμωξη και αργουσε η καλλιεργεια. Ο φαρμακοποιος μου λεει μην ανησυχεις θα σου δωσω μια αντιβιωση τριτης γενιας (δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο) και θα παιρνεις δυο την ημερα ανα 12ωρο. Η τιμη της 23, κατι ευρω. Μεσα στο κουτι ελεγε αν θυμαμαι καλα οτι η δοσολογια ειναι μια την ημερα (αδιαβαστη θα με εστελνε ο κυριουλης). Τελικα η καλλιεργεια ηταν αρνητικη Smile

Και για να μη παρεξηγουμε δεν υποννοω οτι ολοι οι φαρμακοποιοι το κανουν αυτο.. καθε επαγγελμα έχει και αυτους που λιγο το παρακανουν..

δυστυχως το κανουν αρκετοι...και δυστυχως ο Ελληνας μπερδευει τον φαρμακοποιο με τον γιατρο,υπαρχει η λογικη "ξερω τι εχω γιατι να παω στν γιατρο παω να παρω αντιβιωση κατευθειαν".

maraki έγραψε:
litsakos έγραψε:
maraki έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΟΜΙΟΠΑΘ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΕ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ..

maraki οταν ερθει η ωρα να πανε σχολειο δεν πρεπει να εχουν κανει καποια εμβολια? Αν δεν κανω λαθος καποια ειναι υποχρεωτικα να γινουν. Δεν το εχω ψαξει,μπορεις να με διαφωτισεις?


litsako υπαρχει σχετικη αποφαση απο το υπουργειο η οποια λεει που απανταει σε αυτο. κανεισ δεν μπορει να υποχρεωσει τουσ γονεισ να κανουν τα εμβολια εκτοσ κ αν υπαρξει κινδυνοσ για την δημοσια υγεια π.χ επιδημια, και επισησ εφοσον τα αλλα παιδακια εχουν κανει εμβολιο δεν υπαρχει κινδυνοσ. ετσι λεει..

δεν το ηξερα,και το σκεφτομουν τελευταια ,2 φιλες μου εχουν ομοιοπαθητικο παιδιατρο αλλα καποια εμβολια τα κανουν,ετσι φανταστηκα οτι πρεπει να ειναι υποχρεωτικα.

ειναι μεγαλο θεμα παντως Sad το συζηταγα με γιατρο (δικο μου ανθρωπο) και λεγαμε ακριβως για τα συμφεροντα των πολυεθνικων,δεν ξερεις ακομα και αν ο ΠΟΥ με τις οδηγιες που δινει αν εξυπηρετει συμφεροντα.
Και με την παιδιατρο μας το συζηταγαμε,αυτη μας εξηγει πριν καθε εμβολιο για τα συστατικα του για τις παρενεργειες κτλ μεγαλο θεμα και απασχολει την ιατρικη στο συνολο της απο οτι εχω καταλαβει... Sad

manoula2010

manoula2010
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
katerinaki84 έγραψε:Stin Ellada pantws gia ola ftaine ta kyklwmata!dixazoun ton kosmo xwris logo kai aitia!poios eipe oti omoiopathitiki kai klasiki iatriki den mporoun na syniparksoun?egw otan emena Ellada ekana omoiopathitiki gia psixoswmatika provlimata kai eixa teleia apotelesmata.Twra pou menw Germania anakalypsa oti edw oi giatroi xrisimopoioun kai omoiopathitiki polles fores dinoun omoiopathitiko anti gia farmako kai panta exw apotelesmata!sxedwn oloi oi paidiatroi einai kai omoiopathitikoi ta embolia ta kanoume kanonika an theloume bebaia giati einai proeretika alla prin apo kathe embolio mas dinei kai ena omoiopathitiko gia na min exei parenergeies!tha eprepe stin Ellada na mpoun ta pragmata stin thesi tous bazontas tin omoiopathitiki sto panepistimio tis iatrikis gia na exoume sigourous kai kala katartismenous giatrous pou asxolounte me oles tis therapeies!den ginetai mia Germania pou einai poly psagmeni ston xwro tis ygeias na exei balei omoiopathitiki kai na tin plirwnoun kai ta tameia kai na einai opws diabasa parapanw mia terastia moufa!!alla afto einai merikous den tous symferei i omoiopathitiki giati einai ftini kai den yparxoun polla symferonta,psakste na deite ti ginete kai stin ypoloipi eurwpi min eiste apolytes!dokimaste kai panta se synergasia me ton giatro sas kai na exete anoixto myalo kai anebasmenes keraies giati pantou yparxoun apatewnes!
Συμφωνω απολυτα!!!!Χρονια κανω ομοιοποαθητικη και ομοιοπαθητικη κανω και στην κορη μου!!!!Ειχα την τυχη να εχω μαμα παιδιατρο-ομοιπαθητικο που δυστυχως εχασα νωρις αλλα ευτυχως βρηκα παιδιατρο ομοιοπαθητικο για την κορη μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τα αποτελεσματα!!!!Ειμαι υπερ της ομοιοπαθητικης και στην Ελλαδα αν ειμασταν λιγο περισσοτερο ανοιχτομυαλοι θα βλεπαμε οτι κλασσικη ιατρικη και ομοιοπαθητικη μπορουν να συνεργαστουν και να κανουν θαυματα!!!!

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
katerinaki84 έγραψε:Stin Ellada pantws gia ola ftaine ta kyklwmata!dixazoun ton kosmo xwris logo kai aitia!poios eipe oti omoiopathitiki kai klasiki iatriki den mporoun na syniparksoun?egw otan emena Ellada ekana omoiopathitiki gia psixoswmatika provlimata kai eixa teleia apotelesmata.Twra pou menw Germania anakalypsa oti edw oi giatroi xrisimopoioun kai omoiopathitiki polles fores dinoun omoiopathitiko anti gia farmako kai panta exw apotelesmata!sxedwn oloi oi paidiatroi einai kai omoiopathitikoi ta embolia ta kanoume kanonika an theloume bebaia giati einai proeretika alla prin apo kathe embolio mas dinei kai ena omoiopathitiko gia na min exei parenergeies!tha eprepe stin Ellada na mpoun ta pragmata stin thesi tous bazontas tin omoiopathitiki sto panepistimio tis iatrikis gia na exoume sigourous kai kala katartismenous giatrous pou asxolounte me oles tis therapeies!den ginetai mia Germania pou einai poly psagmeni ston xwro tis ygeias na exei balei omoiopathitiki kai na tin plirwnoun kai ta tameia kai na einai opws diabasa parapanw mia terastia moufa!!alla afto einai merikous den tous symferei i omoiopathitiki giati einai ftini kai den yparxoun polla symferonta,psakste na deite ti ginete kai stin ypoloipi eurwpi min eiste apolytes!dokimaste kai panta se synergasia me ton giatro sas kai na exete anoixto myalo kai anebasmenes keraies giati pantou yparxoun apatewnes!

Και αφου υπαρχει χαπάκι που το παιρνεις πριν το εμβολιο και δεν εχεις παρενεργειες και ειναι και φτηνο γιατι το συζηταμε? Δωσε μας το ονομα του χαπιου να ενημερωσουμε και αλλα forums, μεχρι και στα καναλια θα παρω να το γνωστοποιησω να τελειωνει το θεμα. Τι καθομαστε και προβληματιζομαστε?

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
@ allegra: Η ομοιοπαθητική δεν λειτουργεί έτσι. Οι αγωγές είναι απολύτως εξατομικευμένες, δεν υπάρχει ένα φάρμακο που να καλύπτει τους πάντες και που να το παίρνουν όλοι για μια τέτοια περίπτωση, σαν αυτή που αναφέρεις ας πούμε. Οι θεραπείες της ομοιοπαθητικής δεν είναι συμπτωματικές, όπως της κλασσικής ιατρικής, έχουν να κάνουν με τα αίτια των ασθενειών και την ιδιοσυγκρασία του ατόμου. Γι αυτό και π.χ. τρεις διαφορετικοί άνθρωποι με το ίδιο σύμπτωμα μπορεί να πάρουνε τρία διαφορετικά φάρμακα. Και γι αυτό δεν μπορεί παρά μόνο ο γιατρός σου, που γνωρίζει το ιστορικό σου, να σου χορηγήσει την αγωγή. Έχει τύχει να ζητήσω από τον φαρμακοποιό μου να μου δώσει "κάτι" για ένα τρομερό κρυολόγημα που είχα, για να με ανακουφίσει, επειδή δεν έβρισκα τη γιατρό μου στο τηλέφωνο, και αρνήθηκε. Είναι από τις βασικές διαφορές της ομοιοπαθητικής από την κλασσική ιατρική και για μένα είναι αυτό που δίνει τα θεαματικά αποτελέσματα.

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
gennie έγραψε:@ allegra: Η ομοιοπαθητική δεν λειτουργεί έτσι. Οι αγωγές είναι απολύτως εξατομικευμένες, δεν υπάρχει ένα φάρμακο που να καλύπτει τους πάντες και που να το παίρνουν όλοι για μια τέτοια περίπτωση, σαν αυτή που αναφέρεις ας πούμε. Οι θεραπείες της ομοιοπαθητικής δεν είναι συμπτωματικές, όπως της κλασσικής ιατρικής, έχουν να κάνουν με τα αίτια των ασθενειών και την ιδιοσυγκρασία του ατόμου. Γι αυτό και π.χ. τρεις διαφορετικοί άνθρωποι με το ίδιο σύμπτωμα μπορεί να πάρουνε τρία διαφορετικά φάρμακα. Και γι αυτό δεν μπορεί παρά μόνο ο γιατρός σου, που γνωρίζει το ιστορικό σου, να σου χορηγήσει την αγωγή. Έχει τύχει να ζητήσω από τον φαρμακοποιό μου να μου δώσει "κάτι" για ένα τρομερό κρυολόγημα που είχα, για να με ανακουφίσει, επειδή δεν έβρισκα τη γιατρό μου στο τηλέφωνο, και αρνήθηκε. Είναι από τις βασικές διαφορές της ομοιοπαθητικής από την κλασσική ιατρική και για μένα είναι αυτό που δίνει τα θεαματικά αποτελέσματα.

Ok αλλα σε ενα παιδακι 2 μηνων πως εξατομικευεις την θεραπεια?

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
gennie έγραψε:@ allegra: Η ομοιοπαθητική δεν λειτουργεί έτσι. Οι αγωγές είναι απολύτως εξατομικευμένες, δεν υπάρχει ένα φάρμακο που να καλύπτει τους πάντες και που να το παίρνουν όλοι για μια τέτοια περίπτωση, σαν αυτή που αναφέρεις ας πούμε. Οι θεραπείες της ομοιοπαθητικής δεν είναι συμπτωματικές, όπως της κλασσικής ιατρικής, έχουν να κάνουν με τα αίτια των ασθενειών και την ιδιοσυγκρασία του ατόμου. Γι αυτό και π.χ. τρεις διαφορετικοί άνθρωποι με το ίδιο σύμπτωμα μπορεί να πάρουνε τρία διαφορετικά φάρμακα. Και γι αυτό δεν μπορεί παρά μόνο ο γιατρός σου, που γνωρίζει το ιστορικό σου, να σου χορηγήσει την αγωγή. Έχει τύχει να ζητήσω από τον φαρμακοποιό μου να μου δώσει "κάτι" για ένα τρομερό κρυολόγημα που είχα, για να με ανακουφίσει, επειδή δεν έβρισκα τη γιατρό μου στο τηλέφωνο, και αρνήθηκε. Είναι από τις βασικές διαφορές της ομοιοπαθητικής από την κλασσική ιατρική και για μένα είναι αυτό που δίνει τα θεαματικά αποτελέσματα.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΑΥΤΟ..

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μα γιαυτο ρωταω ποιο ειναι αυτο το χαπακι γιατι υποθετω οτι σε εναν ενηλικα μπορεις να παρεις καποιο ιστορικο και να τον παρακολουθησεις καιρο για να "μαθεις" τον οργανισμο του. Αλλα στο παιδακι θα ειναι κατι πιο γενικο και εφοσον υπαρχει αυτο το χαπι και δεν υπαρχουν παρενεργειες απο τα εμβολια που μιλαμε για μεχρι και αυτισμο ειναι πολυ σημαντικο να κυκλοφορησει αυτο.Σωστά?

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
allegra έγραψε:Μα γιαυτο ρωταω ποιο ειναι αυτο το χαπακι γιατι υποθετω οτι σε εναν ενηλικα μπορεις να παρεις καποιο ιστορικο και να τον παρακολουθησεις καιρο για να "μαθεις" τον οργανισμο του. Αλλα στο παιδακι θα ειναι κατι πιο γενικο και εφοσον υπαρχει αυτο το χαπι και δεν υπαρχουν παρενεργειες απο τα εμβολια που μιλαμε για μεχρι και αυτισμο ειναι πολυ σημαντικο να κυκλοφορησει αυτο.Σωστά?

Για το θέμα των παρενεργειών των εμβολίων δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά νομίζω ότι το katerinaki αναφερόταν στον υποστηρικτικό χαρακτήρα της ομοιοπαθητικής. Η ομοιοπσθητική στηρίζει το ανθρώπινο σύστημα να χτυπήσει τις αιτίες των προβλημάτων και επειδή τα εμβόλια είναι μία μικρή κατάσταση "συναγερμού" για το σώμα, η ομοιοπαθητική βοηθάει στην αντιμετώπιση των άμεσων παρενεργειών π.χ. πυρετός, διάρροιες, αναστάτωση κλπ. Τωρα για πιο σοβαρές επιπλοκές που ερευνώνται, όπως ο αυτισμός, δε γνωρίζω να σου πω τίποτα.

Πάντως και στα μωρά μπορεί να πάρει κανείς ένα αρχικό ιστορικό. Στην ομοιοπαθητική όλα παίζουν ρόλο, και οι παρμικρές λεπτομέρειες, που μπορεί να ακούγονται περιττές ή αστείες π.χ. αν ένα μωρό είναι ευερέθιστο ή γενικώς ευδιάθετο, αν ιδρώνει πολύ ή καθόλου, αν έχει κρύα ή ζεστά άκρα κλπ. Είναι τα λεγόμενα ιδιοσυγκρασιακά χαρακτηριστικά. Ξέρω, σου ακούγονται κουφά, πού ν'ακούσεις τις ερωτήσεις που κάνει κατά καιρούς η γιατρός στα παιδιά μου, από το τι τους αρέσει να τρώνε και να πίνουν μέχρι συνήθειες ύπνου. Κι έτσι εμπλουτίζεται και συμπληρώνεται ο χάρτης της προσωπικότητας του καθενός και μπορεί πια ο γιατρός να δίνει με περισσότερη ευκολία και επιτυχία αγωγές. Γι αυτό και μόνο ο γιατρός σου μπορεί πραγματικά να σου δώσει θεραπεία. Και έχε υπ'όψιν ότι όσο πιο νέος κι αγνός ο οργανισμός, τόσο καλύτερη ανταπόκριση έχει. Γι αυτό και τα παιδιά έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα με τις ομοιοπαθητικές θεραπείες.

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πάντως και στα μωρά μπορεί να πάρει κανείς ένα αρχικό ιστορικό. Στην ομοιοπαθητική όλα παίζουν ρόλο, και οι παρμικρές λεπτομέρειες, που μπορεί να ακούγονται περιττές ή αστείες π.χ. αν ένα μωρό είναι ευερέθιστο ή γενικώς ευδιάθετο, αν ιδρώνει πολύ ή καθόλου, αν έχει κρύα ή ζεστά άκρα κλπ. Είναι τα λεγόμενα ιδιοσυγκρασιακά χαρακτηριστικά. Ξέρω, σου ακούγονται κουφά, πού ν'ακούσεις τις ερωτήσεις που κάνει κατά καιρούς η γιατρός στα παιδιά μου, από το τι τους αρέσει να τρώνε και να πίνουν μέχρι συνήθειες ύπνου. Κι έτσι εμπλουτίζεται και συμπληρώνεται ο χάρτης της προσωπικότητας του καθενός και μπορεί πια ο γιατρός να δίνει με περισσότερη ευκολία και επιτυχία αγωγές. Γι αυτό και μόνο ο γιατρός σου μπορεί πραγματικά να σου δώσει θεραπεία. Και έχε υπ'όψιν ότι όσο πιο νέος κι αγνός ο οργανισμός, τόσο καλύτερη ανταπόκριση έχει. Γι αυτό και τα παιδιά έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα με τις ομοιοπαθητικές θεραπείες.

...gennie, συμφωνώ απολύτως. Κι εγώ ομοιοπαθητική κάνω όπως επίσης και η κόρη μου (17 μηνών).
Στα παιδιά η ανταπόκριση είναι θεαματική. Οπωσδήποτε όμως χρειάζεται υπομονή και πίστη στη θεραπεία, γιατί συχνά πρίν την οριστική ίαση εμφανίζεται μικρή εως μεγάλη υποτροπή.
Δεν απορρίπτω την κλασσική ιατρική. Την θαυμάζω. Νοιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη σε αυτούς τους επιστήμονες που δούλεψαν τόσο ώστε να αντιμετωπίζουμε σήμερα πανεύκολα ασθένειες που άλλοτε ήταν θανατηφόρες...
...Εμβόλια όμως δεν έχω κάνει στο παιδί μου. Ισως κάποτε η ανακάλυψη των εμβολίων να άλλαξε τον κόσμο, όμως τώρα οι περισσότερες απο αυτές τις ασθένειες είτε δεν είναι επικίνδυνες πια, είτε έχουν εκλείψει.
Καλό είναι να μην είμαστε φανατικοί κατηγορώντας το ένα ή το άλλο "στρατόπεδο", αλλα να κρίνουμε με ψυχραιμία τι είναι καλό να ακολουθήσουμε στην εικάστοτε περίπτωση...

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
gennie έγραψε:
allegra έγραψε:Μα γιαυτο ρωταω ποιο ειναι αυτο το χαπακι γιατι υποθετω οτι σε εναν ενηλικα μπορεις να παρεις καποιο ιστορικο και να τον παρακολουθησεις καιρο για να "μαθεις" τον οργανισμο του. Αλλα στο παιδακι θα ειναι κατι πιο γενικο και εφοσον υπαρχει αυτο το χαπι και δεν υπαρχουν παρενεργειες απο τα εμβολια που μιλαμε για μεχρι και αυτισμο ειναι πολυ σημαντικο να κυκλοφορησει αυτο.Σωστά?

Για το θέμα των παρενεργειών των εμβολίων δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά νομίζω ότι το katerinaki αναφερόταν στον υποστηρικτικό χαρακτήρα της ομοιοπαθητικής. Η ομοιοπσθητική στηρίζει το ανθρώπινο σύστημα να χτυπήσει τις αιτίες των προβλημάτων και επειδή τα εμβόλια είναι μία μικρή κατάσταση "συναγερμού" για το σώμα, η ομοιοπαθητική βοηθάει στην αντιμετώπιση των άμεσων παρενεργειών π.χ. πυρετός, διάρροιες, αναστάτωση κλπ. Τωρα για πιο σοβαρές επιπλοκές που ερευνώνται, όπως ο αυτισμός, δε γνωρίζω να σου πω τίποτα.

Πάντως και στα μωρά μπορεί να πάρει κανείς ένα αρχικό ιστορικό. Στην ομοιοπαθητική όλα παίζουν ρόλο, και οι παρμικρές λεπτομέρειες, που μπορεί να ακούγονται περιττές ή αστείες π.χ. αν ένα μωρό είναι ευερέθιστο ή γενικώς ευδιάθετο, αν ιδρώνει πολύ ή καθόλου, αν έχει κρύα ή ζεστά άκρα κλπ. Είναι τα λεγόμενα ιδιοσυγκρασιακά χαρακτηριστικά. Ξέρω, σου ακούγονται κουφά, πού ν'ακούσεις τις ερωτήσεις που κάνει κατά καιρούς η γιατρός στα παιδιά μου, από το τι τους αρέσει να τρώνε και να πίνουν μέχρι συνήθειες ύπνου. Κι έτσι εμπλουτίζεται και συμπληρώνεται ο χάρτης της προσωπικότητας του καθενός και μπορεί πια ο γιατρός να δίνει με περισσότερη ευκολία και επιτυχία αγωγές. Γι αυτό και μόνο ο γιατρός σου μπορεί πραγματικά να σου δώσει θεραπεία. Και έχε υπ'όψιν ότι όσο πιο νέος κι αγνός ο οργανισμός, τόσο καλύτερη ανταπόκριση έχει. Γι αυτό και τα παιδιά έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα με τις ομοιοπαθητικές θεραπείες.
Akribws auto ennow!miame gia parenergeies opws pyretos kai alles antidraseis tou swmatos kai den dinei xapi den kserw an ksereis apo omoiopathitiki dinei mono tria mpilakia apo to xapi ftanei kai pote den eixame provlima me to embolio,opws kai stous kolikous omoiopathitika dwsame kai tous perasame teleia!exw tin entypwsi oti alegra eisai poly apolyti kai den exw skopo na sou allaksw gnwmi se tipota!mono na se provlimatisw me ta systimata allwn xwrwn pou einai poly poio mprosta apo tin Ellada ston tomea tis ygeias.kapoios logos yparxei auto,gia arxi einai i prolipsi kai meta oi fysikes antimetwpiseis astheneiwn otan einai efikto kai mi dinontas me to paramikro antibiwseis.ksanalew i mia iatriki den anairei tin alli allilosymplironontai kai tote yparxei to kalytero kai poio anwdyno apotelesma!edw stis prwtes eksetaseis tou mwrou katagrafontai ola antidraseis xaraktiristika kai alla kai mpainoun sto istoriko tou mwrou kai meta o kathe giatros exei mia basi gia na antimetwpisei ta provlimata kserontas ta panta gia to paidi.

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οχι οχι απολυτη δεν ειμαι απλα προσπαθω να πειστω με λογικα επιχειρηματα και δε θελω να μας πιανουν κωτσους επειδη εκμεταλλευονται την αγαπη μας για τα παιδια μας ή το ποσο ανισχυροι ειμαστε μπροστα σε θεματα υγειας.. Ξερεις ποσοι εχουν κανει περιουσιες εκμεταλλευομενοι το "μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι"; Έπειτα μπορεί το παιδί σου να μην είχε παρενέργειες επειδή είναι ένας γερός οργανισμός που μεγάλωσε με τις καλύτερες προυποθέσεις μέσα στη μήτρα σου. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος εφαρμόζοντας προληπτική ιατρική αν το αποτέλεσμα είναι της θεραπείας ή του οργανισμού. Απόλυτη δεν είμαι, απορίες μου προσπαθώ να λύσω..

Μακαρι να ειναι γερα τα παιδια μας και να μη χρειαζονται καμμια ιατρικη. Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...τελικα αυτο το χαπι ποιο ειναι??
και γιατι καποιοι ομοιπαθητικοι κανουν τα εμβολια και καποιοι αλλοι οχι? κοριτσια με γεμισατε αποριες! να μου τις λυσετε παρακαλω Laughing

υγ κανενα απο τα 2 μου παιδια δεν ειχαν αντιδρασεις απο τα εμβολια.

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
allegra έγραψε:Οχι οχι απολυτη δεν ειμαι απλα προσπαθω να πειστω με λογικα επιχειρηματα και δε θελω να μας πιανουν κωτσους επειδη εκμεταλλευονται την αγαπη μας για τα παιδια μας ή το ποσο ανισχυροι ειμαστε μπροστα σε θεματα υγειας.. Ξερεις ποσοι εχουν κανει περιουσιες εκμεταλλευομενοι το "μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι"; Έπειτα μπορεί το παιδί σου να μην είχε παρενέργειες επειδή είναι ένας γερός οργανισμός που μεγάλωσε με τις καλύτερες προυποθέσεις μέσα στη μήτρα σου. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος εφαρμόζοντας προληπτική ιατρική αν το αποτέλεσμα είναι της θεραπείας ή του οργανισμού. Απόλυτη δεν είμαι, απορίες μου προσπαθώ να λύσω..

Μακαρι να ειναι γερα τα παιδια μας και να μη χρειαζονται καμμια ιατρικη. Very Happy
I kori mou den tha elega oti exei gero organismo gennithike arwsti kai emeine 1 mina stin entatiki diaswlinomeni den thilase kai akoma synexizoun diafora provlimatakia,elpizw sto mellon na pane ola kala.emeis edw den plirwnoume tipota gia ta paidia oute ta omoiopathitika oute ta farmaka kai ta dyo ta xorigoun oi paidiatroi opwte edw pou eimai den yparxei thema ekmetaleusis apla syndiasmo twn dyo iatrikwn kanoun gia kalytera apotelesmata.to kako stin Ellada einai oti afou den yparxei elegxos apo to kratos kai swsti antimetwpisi tha synexistei afti i katastasi gia polla xronia akoma tha yparxoun synexeia olo kai poio poloi anthrwpoi pou ekanan omoiopathitiki kai den eidan apotelesmata kai auto ginetai giati yparxoun poloi apatewnes i mi swsta katartismenoi omoiop. giatroi.edw apla ksanalew oti i omoiopathitiki symplirwnei tin iatriki kai kata tin apopsi mou auto einai to swsto den mporoume na aneresoume tin iatriki alla den prepei kai me to paramikro na deinoume antibiwseis pou i elladitsa mas einai prwti stin eurwpi se farmaka!o kathenas spiti tou exei ena kinito farmakeio edw sta spitia mono depon exoun kai an xreiastei kati to pernoun me syntagi kai otan teleiwsei i agwgi sta skoupidia!!kai oi giagiades!alegra mou sigoura oti kai na sou pw den tha allakseis gnwmi giati den to pisteueis kai den prokeite na to pistepseis kai egw stin thesi sou den tha pigaina na dwsw ta wraia mou leutakia se kati pou to amfisvitw an to kratos den kanei kati tha yparxei panta auto to xasma apopsewn.

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:...τελικα αυτο το χαπι ποιο ειναι??
και γιατι καποιοι ομοιπαθητικοι κανουν τα εμβολια και καποιοι αλλοι οχι? κοριτσια με γεμισατε αποριες! να μου τις λυσετε παρακαλω Laughing

υγ κανενα απο τα 2 μου παιδια δεν ειχαν αντιδρασεις απο τα εμβολια.
den kserw na sou pw poio xapi einai giati den einai xapi!einai mia mikri posotita apo omoiopathitiki kapsoula pou dra ypostiriktika ston organismo kai den dinoun se ola ta paidia to idio.sigoura den tyxainoun se ola ta paidia oi parenergeies.den kserw kapoio giati den kanoun kserw oti edw kanoun giati opws eipa den exoun tin omoiopathitiki lysi gia ta panta mono gia ypostiriksi tis iatrikis opwte edw se symbouleuoun na ta kaneis ta embolia.kata tin tapeini mou gnwmi kai oi omoiopathitikoi den prepei na einai apolytoi.

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
...τελικα αυτο το χαπι ποιο ειναι??
και γιατι καποιοι ομοιπαθητικοι κανουν τα εμβολια και καποιοι αλλοι οχι? κοριτσια με γεμισατε αποριες! να μου τις λυσετε παρακαλω

υγ κανενα απο τα 2 μου παιδια δεν ειχαν αντιδρασεις απο τα εμβολια.

...αυτο με το χάπι δεν νομίζω να ισχύει γιατί οπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω η ομοιοπαθητική δινει εξατομικευμένα φάρμακα και όχι "γενικά".

Για τα εμβόλια: Κανένας απο τους ομοιοπαθητικούς παιδίατρους που ξέρω δεν μου είπε "δεν σου κάνω- ή Μήν κάνεις τα εμβόλια στα παιδιά"
Μου είπαν απλώς να ενημερωθώ πριν αποφασίσω αν θα τα κάνω ή οχι.
Οι κλασσικοι γιατροί δεν σου λένε οτι είναι θέμα του γονιού να αποφασίσει. Σου λένε οτι πρέπει να τα κάνεις - θεωρείται κάτι δεδομένο σ΄αυτούς και συνήθως δεν συζητείται καν.

Προσωπικά δεν πιστεύω οτι το να κάνουμε εμβόλια είναι οπωσδήποτε επικίνδυνο. Δεν μου αρέσει όμως η γενική αυτή προσέγγιση του τύπου: "κάνουμε την παρέμβαση σε όλους χωρις να υπολογίζουμε τις ατομικές διαφορές του καθενός"
Οι άνθρωποι δεν είναι ολοι ίδιοι.
Είναι καλύτερα να προσεγγίζουμε με περισσότερη λεπτότητα τα θέματα του ανθρώπινου οργανισμου.
Μπορεί να έχουν ανακαλυφθεί πολλά, αλλα σίγουρα υπάρχουν άλλα τόσα που ακόμα δεν ξέρουμε!
Είναι ευθύνη δική μας να επιλέγουμε τι απο αυτά θα χρισημοποιήσουμε στη ζωή μας, δεν είναι ευθύνη ούτε του κράτους , ούτε του εικάστοτε γιατρού!

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eidika gia ta embolia tha prepei na enimerwnomaste gia to ti einai to kathena kai giati ginetai kai ti thetika kai arnitika exei!emena otan piga tin mikri gia prwti fora ston paidiatro mou edwse ena bibliaraki pou elege ola ta embolia pou proteinei to systima pote ginetai giati ginetai ti htetika exei kai poies oi pithanes parenergeies analytika kai diabazontas ola auta apofasizeis an tha kaneis kaipoia tha kaneis sto paidi.kanoun kathe xrono syndria gia ta embolia kai kathe xrono ananewnetai auto to bibliaraki.egw ta diabasa kai apofasisa na kanw auta pou proteinoun.o giatros sou leei oti i apofasi einai diki sou.

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ααααχχχχχχχ! Ελλάδα!!! Η Μπανανία της Ευρώπης... Όλοι στο σκοτάδι...για το χρήμα... Crying or Very sad

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerinaki84 έγραψε:eidika gia ta embolia tha prepei na enimerwnomaste gia to ti einai to kathena kai giati ginetai kai ti thetika kai arnitika exei!emena otan piga tin mikri gia prwti fora ston paidiatro mou edwse ena bibliaraki pou elege ola ta embolia pou proteinei to systima pote ginetai giati ginetai ti htetika exei kai poies oi pithanes parenergeies analytika kai diabazontas ola auta apofasizeis an tha kaneis kaipoia tha kaneis sto paidi.kanoun kathe xrono syndria gia ta embolia kai kathe xrono ananewnetai auto to bibliaraki.egw ta diabasa kai apofasisa na kanw auta pou proteinoun.o giatros sou leei oti i apofasi einai diki sou.

ΤΙ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MMR...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ...

alexanderchalkidis


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λοιπόν μελετάω εδώ και καιρό το θέμα της ομοιοπαθητικής. Όχι τόσο σαν γονιός τριών παιδιών αλλά σαν επικοινωνιολόγος. Και αυτό εδώ το thread σε αυτό το forum δείχνει γλαφυρότατα όλες τις εκφάνσεις του θέματος!

1. Όσοι το πιστεύουν το πιστεύουν. "Για εμένα δούλεψε" το γενικό τους σκεπτικό και δεν μετακινούνται εύκολα.
2. Λίγοι θαραλλέοι καταθέτουν τις εμπειρίες τους με πλήρη αποτυχία της ομοιοπαθητικής.
3. Για κάθε έναν σκεπτόμενο άνθρωπο που παραθέτει συγκεκριμένες επιστημονικές μελέτες (οι οποίες ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως) αποδεικνύουν ότι τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα είναι μόνο σε επίπεδο placebo, πετάγονται τρεις θιασώτες της ομοιοπαθητικής με παραφιλολογία να θολώσουν τα νερά.

Η θέση μου είναι ότι έχουμε σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα όταν κάποιος που δίνει ουσίες που είναι αποδεδειγμένα σκέτο νεράκι, αυτοαποκαλείται "γιατρός". Και ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα και για τους ίδιους τους ομοιοπαθητικούς ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να τεκμηριώσουν αν τα φάρμακα που αγοράζει ο κόσμος από τα φαρμακεία ως ομοιοπαθητικά είναι αυτό που λένε τελικά.

Συνολικά όλοι μου οι προβληματισμοί και με αναφορές είναι εδώ για όποιον ενδιαφέρεται και έχει κάπως πιο κριτική σκέψη. Γιατί και το μάτι "δουλεύει"...
http://alexartisia.wordpress.com/tag/%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις