Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
264 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 264 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να πας στην πρωτοβαθμια μην την αφησεις ετσι να της κανεις καταγγελια

http://www.gatospito.com

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θεωρω αδιανοητο να κατσεις με σταυρωμενα τα χερια για εναν ολοκληρο χρονο και να μην παει η μικρη στο σχολειο επειδη αυτες τα εκαναν "πλακακια" και λογικο ειναι αφου η διευθυντρια θα καλυπτε την δασκαλα.

Νομιζω οτι θα πρεπει να απευθυνθεις στο αρμοδιο τμημα του δημου σου (τουλαχιστον για την αλλαγη τμηματος αν δεν θες να συνεχισεις το θεμα με την δασκαλα) ή εν πασει περιπτωση να το ψαξεις καλυτερα πριν αποφασισεις να μην ξαναστειλεις το παιδι στο σχολιο.
1ον δεν θα της φυγει ευκολα η φοβια αν δεν την καταπολεμησει και θα ειναι πιο δυσκολο του χρονου να προσαρμοστει και

2ον δεν ειναι δυνατον εκπαιδευτικος να εχει τετοιες μεθοδους για να ηρεμουν τα παιδια...εστω και ενα παιδι να εχει προβλημα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρεπει να το σταματησει οτι κι αν σου λεει η διευθυντρια και ολοι οι υπολοιποι.....κατα καποιο τροπο ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ!

Κι εχουν υποχρεωση να σεβονται τα παιδακια μας κι εμας, οσα παιδια κι αν εχουν στο τμημα αλλιως να παει να γινει κοπτοραπτου!!!!

maria2210


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γεια σας και απο εμενα
εχουμε και εμεις κατι παρομοιο με μια δασκαλα νηπιαγωγειου εδω που ειμαι ..αυτη κουκλες μου κατηγορει στα παιδια τις μαμαδες τους δλδ λεει σε ενα καλα η μανα σου ανοικανη ειναι να σε μα8ει και κατι τετοια ....λοιπον το ειπαν στη μια απο της τρεις διευθυντριες ...και τους ειπε το εξης ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ το ενα παιδακι το πηρε η μαμα του φυσικα και του υποσχεθηκε οτι του χρονου θα το παει στο απεναντι κτιριο που ειναι μια πολυ καλη κυρια και πηγαν και την γνωρισαν πριν ερθουν σε επαφη δασκαλα με παιδακι ..αυτη η νεα δασκαλα λοιπον ηξερε τι ειχε γινει και αμεσως το αγγαλιασε να του διξει οτι δεν θα ειναι οπως περισυ ...και ετσι ειναι μια χαρα τωρα..Βλεπετε η μαμαδες μολις πανε τωρα στο νηπιο και βλεπουν οτι τα παιδακια τους τα εχουν παρει στο τμημα της στριγγλας τρελενονται ...για αυτο λοιπον φετος δεν εχει αλλη χαρη με το παραμικρο εχει φαει σουτ και αμεσως ακατεβατες αναφορες ..και αν φαει δυο αναφορες τελειωσε ...αστο καλο η καθε μια με τα προβληματα της θα τα ξεσπαει στα παιδια μας ..αυτα απο εμενα και σορυ για το μεγαλο μηνυμα .....

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κι εμενα η μαρκελλα ενω ειχε ξεκινησει μια χαρα, καπου στην πορεια δεν ηθελε να πηγαινει γιατι η δασκαλα εχει ενα ξυλο και το χτυπαει στα θρανια για να κανουν ησυχια. μιλησαμε με ποσες μαμαδες και ολες ειχαν το ιδιο παραπονο και ειχαμε αποφασισει να συγκεντρωθουμε να κανουμε παραπονα. τελικα το ξυλο ξερετε τι ηταν?ενα ξυλαρακι σε μεγεθος απο τουβλακι lego που το χτυπαει για να την ακουνε. παλι καλα που πηγε ο αντρας μου και το ειδε γιατι τζαμπα θα την τρεχαμε τη γυναικα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι πολυ απλά να πας ηρεμα κ ομορφα στην διευθύντρια και να αναφερεις το γεγονος -εννοω οτι τρομαζει το παιδι σου-
αν ειναι σωστοι παιδαωγοι δεν θα σκεφτουν τον 'πληγωμενο τους εγωισμο'- παρα θα λαβουν σοβαρα υπόψη τους αυτο που θα τους πεις κ θα το διορθωσουν.
θα επρεπε να ντραπει η συγκεκριμενη κυρία-αν ειναι ενταξει, δηλαδη..

Ελεος με το μπουκάλι δηλαδη...... Shocked

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Διάβασα όλες τις απαντήσεις και ήμουν σίγουρη ότι η νηπιαγωγός θα βγει από πάνω και επίσης ότι η προισταμένη της θα έπαιρνε το μέρος της , βλέπετε ποτέ δεν παραδέχονται ότι κάποιος συνάδερφος έχει πέσει σε παρατυπία τουλάχιστον οχι μπροστά στο γονέα.
Η συγκεκριμένη νηπιαγωγός καταρχίν πέρα απο το ότι ακολουθεί άσχημο τρόπο να μάθει στα παιδιά την ησυχία εκείνη το μόνο που κάνει είναι να δείχνει θέση ισχύος εν ολιγίς άνω εγω πιο μεγάλ φασαρια απο εσας για να ακουστώ . Επίσης αγνοοει τις φοβίες ενός παιδιού που εγώ πιστευω ότικαι άλλα παιδακια μπορεί να έχουν φοβηθεί απλα να μην το εχουν πει στους γονεις τους .
Τώρα το να σταματήσεις το παιδί από το προνήπιο δνε νομίζω ότι είναι λύση και αυτό γιατί όπως ε΄πες του χροουθα είναι νήπιο και αν την έχει; σε καταλαβαινω απόλυτα αλλά ξέρεις κάτι σκεψου υπάρχει κάποια λυση να χειριστεις την κατασταση υπερ σου . Τι θα εκανα στη θέση σου ; θα έδεινα στην εβελίνα ενα κουτι παρόμοιο με αυτο που έχει η δασκάλα και θα της έλεγα κάθε φορα που τοκανει η κυρία θα το κάνεις και εσύ αφου αυτη διακοπετει την ηρεμια ενος παιδιου (αν υποθεσουμε οτι ειναι μονο η εβελίνα )τοτε και η εβελίνα έχει κάθε δικαίωμα να αντδράσει , αν σου πεί κατι η νηπιαγωγός θα της πεις οτι έχεις τ΄ςτοια γραμμη αποτη παιδοψυχολόγο και αστην να ψαχνετε . Να σου πω συνονοματη θελεις να παρω της εβελινας ενα ντραμς να δεις μετα κουνιετε η δασκάλα ;
Αν πάλι πας στο προισταμενο της πρωτοβαθμιας πάλι δνε θα βρεις άκρη ο μο που μπορέις α κανεις είναι μια καταγγελια επειδή οτιδήποτε είναι προφορικο χανετε .Επισης να το γραψεις και στο τρομακτικο και να δωσεις ακριβη στοιχεια τουλαχιστον δωσε ποιο νηπιο είναι επειδη μπορείσε πιο παλια χόνια αν υπηρχαν παρόμοια η χειρότερα περιστατικά .
Να σας ανάφερω πέρσι στο νήπιο του Σταυρου ο κολλητός του φόραγε ένα ρολόι ben ten και επειδη χτύπησε καποιο παιδι το πήρε και κάλα έκανε και το έβαλε σε ένα σημείο προσβάσιμο δυσυχώς για τα παιδια του είπε ότι θα στο δώσω στο σχόλασμα , δυστυχως κάποιο άλλο παιδάκι το είχε πάρει αποτέλεσμα λίε ημερες αργότερα ένας γονιός ο πατέρας του παιδιου που έκλεψε το ρολοί έδωσε 25 ευω την αξια τ ουρολογιου μια και το ρολοι το είχε κριψει ο πιτσιρικιας και η δασκάλα είπε στη μαμ του παιδου που είχε το ρολοι οτι εκεινη εφταιγ επειδη αφηνε το παιδι να φοραει αυτο το ρολοι και αν υποθέσουμε οτι ειχε δικιο εκίνη αντι να βάλει το ρολοι στη τσανα της το αφησε εκτεθειμενοκαι βέβαια δεν ανέλαβε καμια ευθύνη .Λιίγες ημερς αργοτερα της εδωσα καποια χρηματα απο καποιες αγορες που είχε κανει για το νηπιο ειχα το τεμειο εγω και αφησετα χρηματα εκτεθειμενα στο ιδιο σημειο οταν της ειπα οτι ειναι σε προσβασιμο σημειο μου ειπε να μην ανυσηχω αλαλ της ειπα οτι το ιδιο ειχε κανει και με το ρολοι αλλα εγω δνε πηρχε περιπτση να της εεινα ξανα ουτε ενα ευρω .τελειωνοντας βαρβαρα μηνεγκαταλειπεις πες της εβελιναςελα να παιξουμε εναπαινιδι και παρε ενα μπουκαλι σαν και αυτο που εχει και κανε το ιδιο και αν σου πει το οτιδοποτε πες της :ο δικος σας τροπος για να σταματησετε τη φασαρια απο καποια 5χρονα ειναι αυτς ο δικος μου τροπος για να ηρεμήσω το προβλημα που εσυ δημιουργησες στοπαιδι μου ειναι αυτος και αστην να τα βγαλει πέρα το αποφασισα και δεν αλαζω γνωμη οτι κιαν μου πει κανεις ! - Σελίδα 3 215994 η περιπτωση θελει ΘΡΑΣΣΟΣ

57το αποφασισα και δεν αλαζω γνωμη οτι κιαν μου πει κανεις ! - Σελίδα 3 Empty εβελιναβαλερια......... Τρι Νοε 09, 2010 8:40 am

μαρακι77

μαρακι77
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
διαβαζοντας τα μηνυματα σου,πιστευω οτι εισαι η βαρβαρα που ημασταν στη λιμπερο.εγω ειμαι η μαρια που σου ελεγα περυσι το θεμα με τον παιδικο που ειχα με τον αντωνη.μην το αφησεις ετσι με τιποτα.εχει αντικτυπο στην ψυχουλα του παιδιου σου και θα το αφησεις ετσι?αστειευεσε?

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΑΣΤΟ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ,ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΔΙΟΓΚΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΨΗΘΕΙ ,ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ''ΜΗ ΜΟΥ ΑΠΤΟΥ''.ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΙΑ Ή ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ.ΓΙΝΕ ΛΙΓΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΣΣΑ.ΖΗΤΗΣΕ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΜΗΝ ΤΗΣ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!
Κι εγώ νηπιαγωγός είμαι και μάλιστα δούλευα σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό πριν μείνω έγκυος, πράγμα που σημαίνει ότι είχα 17 παιδιά για 8 ώρες, όχι για 4!!!! Αυτή ομως δεν είναι συμπεριφορά. Ναι είναι λογικό να φωνάξεις όταν βλέπεις ότι ξεφεύγουν τα πράγματα(νομίζω ότι όλες συμφωνούμε μ'αυτό) αλλά το να προσπαθείς να κρατάς σούζα τα παιδιά είναι αδιανόητο και ακατόρθωτο.
Πόσο χρονών είναι αυτή η γυναίκα; Οι παλιότερες είναι λίγο κάπως αλλά από τις νέες, δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχουν κάππιες με τέτοιου είδους συμπεριφορά. Σίγουρα δεν είναι τρόπος διαπαιδαγώγησης αυτός...μη πούμε για το αν είναι δημιουργικός φυσικά!! Να μιλήσεις σε ανωτέρους... Με εκνευρίζει που δεν υπάρχει έλεγχος... γι'αυτό όλοι θεωρούν ότι είναι βολεμένοι και επαναπαύονται!

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειναι παρα πολυ δυσκολο το θεμα της δασκαλας! Εγω παντω ςεχω παρει αποφαση απο τωρα να μην αφεισω τιποτα στην τυχη του! Σαν παιδι ειχαμε εναν δασκαλο στο νηπιαγωγειο και μας χτυπαγε σφαριαρα! Δεν ηθελα να παω σχολειο και με εστελναν με το ζορι. Το αποτελεσμα ηταν 20 παιδακια που πηγαμε απο το δημοτικο στο γυμνηασιο να φοβομαστε να σηκωθουμε στον πινακα. Και κανεις δεν νοιαστηκε, ουτε γονεις....
Για καποιους απο εμας ευτυχως το ξεπερασαν και προχωρησαν αλλοι παλι δε ειχαν την καταληλη φροντιδα!
Θα κανω οτι περναει απο το χερι μου για να μην ζησει το ιδιο το παιδι μου!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχχχ κοριτσια μου σας ξαναευχαριστω που διαβασατε το θεμα μου και  μπηκατε στην διαδικασια να μου απαντησετε !  θα σας πω τι συνεβη !! οπως καταλαβαινεται τουλαχιστον οσες με ξερετε το πηρα πολυ βαρια και στεναχωρηθηκα παρα πολυ με ολη αυτη την ιστορια ! και οταν εγραψα πως θα την σταματησω το εννοουσα  και θα το εκανα αν δεν μιλουσα με την γραμμη για το παιδι !! αξιολογοι παιδοψυχολογοι με καθοδηγησαν και το παιδι ειναι αυτη την στιγμη στο σχολειο και πλεον δεν φοβαται ............. ξερετε γιατι ;;;; γιατι η " δασκαλα " ο θεος να την κανει δασκαλα  επιασε το παιδι και το εβαλε να χτυπησει στο γραφειο της με το μπουκαλι για να σταματησουν τα υπολοιπα παιδια την φασαρια !! δεν μου αρεσε καθολου αυτο αλλα τουλαχιστον το ξεπερασε ετσι !! ηρθε αντιμετωπη με τον φοβο της και σταματησε να το φοβαται η θα μπορουσα  να πω καλιστα οτι συνηθησε πια !! βεβαιως τα προβληματα με την εν λογο κυρια δεν σταματησαν και μια μαμα πηρε το παιδι της απ το σχολειο ( δεν ειμαι η μονη τρελη τελικα ) και επειδη υπαρχουν προβληματα της ζητησα να κανουμε συνελευση και αρνηθηκε !!! ακουσον ακουσον !!! μου ειπε πως δεν γινεται να πραγματοποιηθει συνελευση στο σχολειο και να μαζευτουμε οσες θελουμε να τα πουμε καπου εκτος σχολειο σε καμια καφετερεια σε κανα παρκακι κλπ !! της ειπα οτι μετα μην διαμαρτυρηθει πως κανουμε πηγαδακια και μιλαμε πισω απ την πλατη της !! και επιδη ειχα μαζι και τα δυο παιδια δεν συνεχισα την κουβεντα αλλα την δευτερα θα σου πω εγω !! θα παω στον διευθυντη και θα του πω πως δεν συνεργαζεται μαζι μας !! γιατι εκτος των αλλων δεν θελει να παριστανται η μανταμιτσα !! 

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:αχχχ κοριτσια μου σας ξαναευχαριστω που διαβασατε το θεμα μου και  μπηκατε στην διαδικασια να μου απαντησετε !  θα σας πω τι συνεβη !! οπως καταλαβαινεται τουλαχιστον οσες με ξερετε το πηρα πολυ βαρια και στεναχωρηθηκα παρα πολυ με ολη αυτη την ιστορια ! και οταν εγραψα πως θα την σταματησω το εννοουσα  και θα το εκανα αν δεν μιλουσα με την γραμμη για το παιδι !! αξιολογοι παιδοψυχολογοι με καθοδηγησαν και το παιδι ειναι αυτη την στιγμη στο σχολειο και πλεον δεν φοβαται ............. ξερετε γιατι ;;;; γιατι η " δασκαλα " ο θεος να την κανει δασκαλα  επιασε το παιδι και το εβαλε να χτυπησει στο γραφειο της με το μπουκαλι για να σταματησουν τα υπολοιπα παιδια την φασαρια !! δεν μου αρεσε καθολου αυτο αλλα τουλαχιστον το ξεπερασε ετσι !! ηρθε αντιμετωπη με τον φοβο της και σταματησε να το φοβαται η θα μπορουσα  να πω καλιστα οτι συνηθησε πια !! βεβαιως τα προβληματα με την εν λογο κυρια δεν σταματησαν και μια μαμα πηρε το παιδι της απ το σχολειο ( δεν ειμαι η μονη τρελη τελικα ) και επειδη υπαρχουν προβληματα της ζητησα να κανουμε συνελευση και αρνηθηκε !!! ακουσον ακουσον !!! μου ειπε πως δεν γινεται να πραγματοποιηθει συνελευση στο σχολειο και να μαζευτουμε οσες θελουμε να τα πουμε καπου εκτος σχολειο σε καμια καφετερεια σε κανα παρκακι κλπ !! της ειπα οτι μετα μην διαμαρτυρηθει πως κανουμε πηγαδακια και μιλαμε πισω απ την πλατη της !! και επιδη ειχα μαζι και τα δυο παιδια δεν συνεχισα την κουβεντα αλλα την δευτερα θα σου πω εγω !! θα παω στον διευθυντη και θα του πω πως δεν συνεργαζεται μαζι μας !! γιατι εκτος των αλλων δεν θελει να παριστανται η μανταμιτσα !! 

απο την πρωτη στιγμη επρεπε να πας στον διευθυντη να κανεις τα παραπονα σου.. θα σου ελεγα εγω, αν θα σταματουσε αμεσως αυτη την μεθοδο με το μπουκαλι........ ημαρτον!!!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πηγα στην διευθηντρια και ειπε πως ολες εχουν εναν τροπο να τα κανουν να σταματησει ειτε με εναν χαρακα ειτε με φωνες !!! αλλα εγω το ειπα της την φυλαω θα παω στον συμβουλο !!!

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Με χαρακα? Συγνωμη που ζουμε?
Επειδη τους κοψανε επιδοματα θα την πληρωσουν τα παιδια μας?
καλα μιλαμε εχω γινει τουρμπο και να φανταστεις δεν στελνω ακομα το παιδι μου σχολειο!
Τον Σεπτεμβριο ομως σκεφτομαι να τον στειλω παιδικο...αραγε τι θα αντιμετωπησω!
Εγω παντως θα της εκανα οτι παιρνουσε απο το χερι μου και ειναι δικαιωμα μου. Και αν δεν της αρεσει αντε στο σπιτακι της να δουλεψει καποια αλλη που θα εχει ορεξη. Δηλαδη μονο αν εχουν τον φοβο της απολυσης θα δουλευουν σωστα? Σαν δε ντρεπομαστε λεω εγω Twisted Evil

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:πηγα στην διευθηντρια και ειπε πως ολες εχουν εναν τροπο να τα κανουν να σταματησει ειτε με εναν χαρακα ειτε με φωνες !!! αλλα εγω το ειπα της την φυλαω θα παω στον συμβουλο !!!

σπουδαια διευθυντρια!!!
αν ομως εχουν πολλες μανουλες παραπονο, θα μπορουσατε να το φτασετε πολυ μακρια.. εκτος αν ηρεμησαν τα πραγματα....
τετοιοι εκπαιδευτικοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν!!!!!!

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
CHRISLA2216 έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:πηγα στην διευθηντρια και ειπε πως ολες εχουν εναν τροπο να τα κανουν να σταματησει ειτε με εναν χαρακα ειτε με φωνες !!! αλλα εγω το ειπα της την φυλαω θα παω στον συμβουλο !!!

σπουδαια διευθυντρια!!!
αν ομως εχουν πολλες μανουλες παραπονο, θα μπορουσατε να το φτασετε πολυ μακρια.. εκτος αν ηρεμησαν τα πραγματα....
τετοιοι εκπαιδευτικοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν!!!!!!
Εγω θα της ελεγα "πες μου ποιο καναλι προτιμας να δεις την φατσα σου" το αποφασισα και δεν αλαζω γνωμη οτι κιαν μου πει κανεις ! - Σελίδα 3 587529

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:πηγα στην διευθηντρια και ειπε πως ολες εχουν εναν τροπο να τα κανουν να σταματησει ειτε με εναν χαρακα ειτε με φωνες !!! αλλα εγω το ειπα της την φυλαω θα παω στον συμβουλο !!!

σπουδαια διευθυντρια!!!
αν ομως εχουν πολλες μανουλες παραπονο, θα μπορουσατε να το φτασετε πολυ μακρια.. εκτος αν ηρεμησαν τα πραγματα....
τετοιοι εκπαιδευτικοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν!!!!!!
Εγω θα της ελεγα "πες μου ποιο καναλι προτιμας να δεις την φατσα σου" το αποφασισα και δεν αλαζω γνωμη οτι κιαν μου πει κανεις ! - Σελίδα 3 587529

Η καλύτερη απάντηση! Αφού μόνο με απειλές παίρνουν. Εφόσον τρομοκρατούν τα παιδιά δεν περίμενα ότι θα καταλάβαιναν με πολιτισμένο τρόπο.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:πηγα στην διευθηντρια και ειπε πως ολες εχουν εναν τροπο να τα κανουν να σταματησει ειτε με εναν χαρακα ειτε με φωνες !!! αλλα εγω το ειπα της την φυλαω θα παω στον συμβουλο !!!

σπουδαια διευθυντρια!!!
αν ομως εχουν πολλες μανουλες παραπονο, θα μπορουσατε να το φτασετε πολυ μακρια.. εκτος αν ηρεμησαν τα πραγματα....
τετοιοι εκπαιδευτικοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν!!!!!!

εκει ηταν το θεμα !!καμια αλλη μαμα δεν ειχε παραπονο ως προς το μπουκαλακι !!! ναι μεν το γνωριζαν απο τα παιδια τους αλλα δεν ειχαν τρομαξει τα παιδια και δεν ενοχλουνταν !

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΕΙΑ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ. Ο ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΜΕΣΟ ΟΥΤΕ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΠΙΘΑΡΧΕΙΑ". ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΗΣΥΧΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΛΥΘΕΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΧΑΜΕΝΟΣ;; ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ. ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ. ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΕΙΑ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ. Ο ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΜΕΣΟ ΟΥΤΕ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΠΙΘΑΡΧΕΙΑ". ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΗΣΥΧΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΛΥΘΕΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΧΑΜΕΝΟΣ;; ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ. ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ. ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

maroulou ο μονος λογος που συνεχισα να την στελνω ειναι επειδη ηρθα σε επικοινωνια με παιδοψυχολογο ! ο οποιος μου ειπε πως ναι μεν υφισταται το μπουκαλακι αλλα το χρησιμοποιησε η εβελινα για να μεινει στο σπιτι μαζι μου και με την αδερφη της , της ελεγα καθημερινα ποσο ωραιο ειναι το σχολειο και τι ωραια πραγματα θα μαθει κλπκλπ ! σοβαρα ημουν ετοιμη να την σταματησω οπως ειπα και στον τιτλο αλλα ακουσα τον παιδοψυχολογο με τον οποιο ειχα 2 εβδομαδες τηλ επαφη !! το οτι το παιδι μου σταματησε να ενοχλειται απο το μπουκαλακι δεν σημαινει ομως πως θα το αφησω ετσι γιατι μεθ αυριο θα ειναι ενα αλλο παιδι στην θεση τουδικου μου και μπορει να του δημιουργηθει προβλημα !

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν έχουν όλα τα παιδάκια την ίδια ψυχολογία ουτε τον ίδιο χαρακτηρα ούτε τις ιδιες αντιδρασεις. Το ζητούμενο είναι ότι το συγκεκριμενο παιδάκι σε αυτη την ευαίσθητη φάση γνωριμίας με το σχολειο πρέπει να νοιώσει άνετα και φιλικά για να συνεχίσει έτσι πράγμα που δεν έγινε και σε αυτό φταίει 100% η δασκάλα. Άλλα παιδάκια μπορεί να αντιδρούν διαφορετικά, αλλά αυτό δεν έχει σημασία γιατί είναι μικρούλια ακόμα και κάθε αρνητικό συναίσθημα, κάθε γεγονός έστω και ασημαντο μπορεί να τα επηρεάσει. Προσωπικά, θα περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση συμφωνα και με την άποψη του παιδοψυχολόγου και αναλόγως θα της άλλαζα σχολείο ή θα συνέχιζα να τη στελνω, έχοντας ήδη κάνει μια δευτερη απόπειρα να μιλήσω στη δασκάλα προσεγγίζοντας την φιλικά ρωτώντας την με ενδιαφέρον πως πάει το παιδί κ.λ.π Σε κάθε περίπτωση αν δεν έβλεπα ανταπόκριση και το παιδί συνέχιζε να μην αισθανεται καλά θα έκανα άμεσα γραπτή αναφορά στο σύμβουλο εκπαίδευσης και στο υπουργείο παιδειας και μετα θα της άλλαζα σχολειο (γιατί όσο και αν εχω δικιο δε θ αφηνα μία στο εκατομμύριο η ανεπάρκεια κάποιων να απομακρυνει εμένα και το παιδι μου από το στοχο μας δηλ την σχολικη κοινωνικοποιηση)

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:Δεν έχουν όλα τα παιδάκια την ίδια ψυχολογία ουτε τον ίδιο χαρακτηρα ούτε τις ιδιες αντιδρασεις. Το ζητούμενο είναι ότι το συγκεκριμενο παιδάκι σε αυτη την ευαίσθητη φάση γνωριμίας με το σχολειο πρέπει να νοιώσει άνετα και φιλικά για να συνεχίσει έτσι πράγμα που δεν έγινε και σε αυτό φταίει 100% η δασκάλα. Άλλα παιδάκια μπορεί να αντιδρούν διαφορετικά, αλλά αυτό δεν έχει σημασία γιατί είναι μικρούλια ακόμα και κάθε αρνητικό συναίσθημα, κάθε γεγονός έστω και ασημαντο μπορεί να τα επηρεάσει. Προσωπικά, θα περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση συμφωνα και με την άποψη του παιδοψυχολόγου και αναλόγως θα της άλλαζα σχολείο ή θα συνέχιζα να τη στελνω, έχοντας ήδη κάνει μια δευτερη απόπειρα να μιλήσω στη δασκάλα προσεγγίζοντας την φιλικά ρωτώντας την με ενδιαφέρον πως πάει το παιδί κ.λ.π Σε κάθε περίπτωση αν δεν έβλεπα ανταπόκριση και το παιδί συνέχιζε να μην αισθανεται καλά θα έκανα άμεσα γραπτή αναφορά στο σύμβουλο εκπαίδευσης και στο υπουργείο παιδειας και μετα θα της άλλαζα σχολειο (γιατί όσο και αν εχω δικιο δε θ αφηνα μία στο εκατομμύριο η ανεπάρκεια κάποιων να απομακρυνει εμένα και το παιδι μου από το στοχο μας δηλ την σχολικη κοινωνικοποιηση)

ηθελα να αλαξω σχολειο στο παιδι αλλα ο παιδοψυχολογος ηταν αρνητικος με αυτο γιατι μπορει να εβρησκε κατι αλλο εκει για να καταφερει να μεινει στο σπιτι !!! ασε που μπορει να το εκμεταλευοταν και μετα οποτε τα εβρισκε σκουρα σε μια κατασταση να μην την αντιμετωπιζε αλλα να εφευγε!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
valerakievelinaki έγραψε:
MAROULOU έγραψε:Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΕΙΑ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ. Ο ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΜΕΣΟ ΟΥΤΕ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΠΙΘΑΡΧΕΙΑ". ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΗΣΥΧΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΛΥΘΕΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΧΑΜΕΝΟΣ;; ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ. ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ. ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

maroulou ο μονος λογος που συνεχισα να την στελνω ειναι επειδη ηρθα σε επικοινωνια με παιδοψυχολογο ! ο οποιος μου ειπε πως ναι μεν υφισταται το μπουκαλακι αλλα το χρησιμοποιησε η εβελινα για να μεινει στο σπιτι μαζι μου και με την αδερφη της , της ελεγα καθημερινα ποσο ωραιο ειναι το σχολειο και τι ωραια πραγματα θα μαθει κλπκλπ ! σοβαρα ημουν ετοιμη να την σταματησω οπως ειπα και στον τιτλο αλλα ακουσα τον παιδοψυχολογο με τον οποιο ειχα 2 εβδομαδες τηλ επαφη !! το οτι το παιδι μου σταματησε να ενοχλειται απο το μπουκαλακι δεν σημαινει ομως πως θα το αφησω ετσι γιατι μεθ αυριο θα ειναι ενα αλλο παιδι στην θεση τουδικου μου και μπορει να του δημιουργηθει προβλημα !

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ; ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΟΤΑΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΝΑ ΜΙΜΙΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ; ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΕΝΑ ΞΥΛΙΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ; ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΗ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ Η ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΤΗΣ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΚΟΠΟ ΕΙΧΕ ΝΑ ΤΗΝ ΦΟΒΗΣΕΙ...
ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:πηγα στην διευθηντρια και ειπε πως ολες εχουν εναν τροπο να τα κανουν να σταματησει ειτε με εναν χαρακα ειτε με φωνες !!! αλλα εγω το ειπα της την φυλαω θα παω στον συμβουλο !!!

Να οι εξωτερικοι παραγοντες που συμβαλλουν στην διαμορφωση του χαρακτηρα ενος παιδιου!!
Κατ΄εμε το σχολειο συυμβαλλει πολυ σε αυτο, στο τι άνθρωπος θα βγεί στην κοινωνία και να σας πω κατι κατι ναι για μενα συμβαλλει περισσοτερο απο το σπίτι, δεν νομιζω οτι οι γονεις επιβάλλονται σε ενα παιδι με τετοιο τρόπο, ο γονοίς πασχίζει, παλεύει, δεν ειναι ο ευατος του( εννοώ να φωνάξει, να κλάψει, να γκρινιάξει οποτε το εχει αναγκη γιατι ειναι το παιδι μπροστα) προσπαθει να κυριαρχεί η ηρεμια μεσα στο σπιτι και τωρα ερχεται το σχολείο να τα χαλάσει ολα, γιατι με συγχωρείτε ενα παιδι οταν αντιμετωπιζεται με τετοιυς τρόπους απο το σχολειο που στην ουσια ειναι το δεύτερο σπιτι του τι περιμενουμε απο το παιδάκι;; είναι κρίμα πολύ κρίμα.
Κορίτσι μου θυμάμαι την ιστορία το ειχες γραψει καιρό πρίν και τωρα θα διαβάσω ολες τις σελιδες να δω τις νέες εξελίξεις!!
Μπράβο σου που ασχοληθηκες με αυτό το θέμα και το παλεύεις, εισαι υπέροχη μανούλα και αυτο σημαινει πως αντιμετωπίζεις το παιδακι σου με ηρεμο και σωστό τρόπο!!
Γενικα ασχολεισαι πολυ με τα παιδακια σου, σε θαυμαζω και ελπιζω να ειμαι κι εγω τετοια μανούλα στην πορεία, ως τωρα τα καταφέρνω πολυ καλα, το παιδακι μου ειναι 3 μηνων, ειναι ηρεμο, κοιμαται, καθεται στο καροτσακι μονο του και κοιταζει τα παιχνιδια του δεν γκρινιάζει και δεν εχει μαθει αγκαλια (παλεψα για αυτο γιατι ειχε μαθει λογω κολικων) και οταν εχω μια διαφωνια με τον αντρα μου ποτε δεν φωνάζουμε, δεν υπαρχουν εντασεις, προσπαθουμε να εχουμε ενα ηρεμο παιδακι!!! ....και θα ερθει εμενα μια δασκαλα να μου το χαλασει αυτο και να δημιουργησει φόβο στο παιδι;;;;; θα την πατησω κατω, θα το παλεψω ετσι οπως εσυ!!!
Μπράβο σου!!!!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

ηθελα να αλαξω σχολειο στο παιδι αλλα ο παιδοψυχολογος ηταν αρνητικος με αυτο γιατι μπορει να εβρησκε κατι αλλο εκει για να καταφερει να μεινει στο σπιτι !!! ασε που μπορει να το εκμεταλευοταν και μετα οποτε τα εβρισκε σκουρα σε μια κατασταση να μην την αντιμετωπιζε αλλα να εφευγε![/quote]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΜΑΥΡΑ Η ΑΣΠΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΡΓΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΟΡΕΞΗ. ΤΩΡΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ.
ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΔΕΝ ΦΕΡΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΕΝΩ Η ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΝΕΙ.
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΗΖΗΤΑΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΗ ΓΡΑΨΕΙΣ ΑΛΛΟΥ).

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις