Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Κυρ Οκτ 17, 2010 3:20 am

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
.....Αυτό ξαναπες το!!!!!Αυτο ειπα και εγω ,δεν σε κανει καλυτερη μανα ο τροπος που γεννησες αλλα το μετα απο αυτο!!!!Το πως μεγαλωνεις το παιδακι σου!!!!

27φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Κυρ Οκτ 17, 2010 3:34 am

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
GEODATOU έγραψε:.....Αυτό ξαναπες το!!!!!Αυτο ειπα και εγω ,δεν σε κανει καλυτερη μανα ο τροπος που γεννησες αλλα το μετα απο αυτο!!!!Το πως μεγαλωνεις το παιδακι σου!!!!

φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 417472 φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 417472 φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 417472

28φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Κυρ Οκτ 17, 2010 3:48 am

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mimika έγραψε:
xrysa 1981 έγραψε:
mimika έγραψε:Ποναγα απο τις 7 το πρωι, πηγα στο μαιευτηριο με διαστολη 5 χωρις να εχουν σπασει τα νερα και συνεχιζα να ποναω ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ κι οχι καθε 5,4,3,2,1 λεπτα, μεχρι να μου κανουν επισκληριδιο (επιασα τον γιατρο απο το πετο) περασαν 4 ωρες (ειχε πολυ κινηση εκεινη τη μερα, ολη η Αθηνα γεννουσε Shocked ) , με επιασε η επισκληριδιος για μιση μονο ωρα και μετα ΣΦΑΔΑΖΑ, κατεβηκε κανονικα ο μικρος και ενιωθα οτι κατι τον τραβουσε πισω χωρις να μου το πει ο γιατρος. Εμεινα ετσι κανα 2ωρο ακομα, μπας και γινει δουλεια και λαω του γιατρου, θελω να σπρωξω δεν αντεχω αλλο, αν ομως εσπρωχνα θα το επνιγα το μικρο.
Τελικα χασαμε παλμους για αρκετη ωρα και βουρ στο χειρουργιο χωρις δευτερη κουβεντα.
Περασα οοοοοοοοοοοοοολους τους πονους κανονικοτατα και τελικα γεννησα με καισαρικη ενα αυγουλοκεφαλο πλασματακι( ηταν παρα πολυ ωρα στην πυελο για να βγει αλλα δεν μπορουσε ο καημενος με τον λωρο τυλιγμενο γυφω απο το κορμακι και το χερακι του, αυτο ηταν που τον τραβουσε πισω).

Αυτο με κανει κακη μανα????
Ναι ηθελα να γεννησω φυσιολογικα (οχι εντελως, εγω θελω τα φαρμακα μου! Laughing ) και καμια φορα με πιανει το παραπονο, αλλα τι να κανουμε τωρα που δνε γινοταν αλλιως??? Αγαπαω λιγοτερο το παιδι μου απο καποια που τα γεννησε φυσιολογικα????

Το θεμα ειναι τα ειναι καλα στην υγεια τους και το μωρο αλλα και η μαμα του για να μπορει να το μεγαλωσει (γιατι εγω 35 μερες μετα νοσηλευτηκα για 10 ολοκληρες μερες, μακρια απο το μωρακι μου που με ειχε απολυτη αναγκη, με αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια και δωστου και κορτιζονες μετα για 2 χρονια και πααααααααρε φαρμακα, ετσι να γουσταρεις!!!) Πω πω τωρα που το σκεφτομαι ειμαι πολυ κακια μανα!!! φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 215994 φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 215994


δεν νομιζω οτι αυτο σε κανει λιγοτερο καλη μανα και δεν νομιζω οτι η κοπελα που εβαλε το θεμα ηθελε να πει κατι τετοιο.
οπως οι περισοτερες γνωριζετε το 51% απο τις γεννες ειναι καισαρικη!!!!!!!
αυτο δεν ειναι φυσιολογικο
εννοειτε πως στη περιπτωση σου δεν μπορουσες να κανεις αλλιως αλλα ειναι πολλες περιπτωσεις που απλα το επιλεγουν σαν ποιο ευκολο τροπο γεννας και γιατι φοβουνται!!!!
σε πολλες περιπτωσεις μαλιστα το λεει και ο γιατρος γιατι ως γνωστο σε μια ιδιωτικη κλινικη η καισαρικη κοστιζει περισοτερο!!!!!
νομιζω οτι το θεμα μπηκε για να διωξει το φοβο απο τις κοπελες που πανε τωρα να γεννησουν!!!!!!!!!!!
ειναι υπεροχη διαδικασια.εγω δεν εκανα επισκληριδιο αλλα γεννησα πολυ ευκολα μεσα σε 3 ωρες!!!!!!!!

Δεν υπονοουσα απολυτως τιποτα για την κοπελα που ξεκινησε το θεμα!Πραγματικα μπραβο της και να της ζησει το μωρακι της!

Απλα εγω (και φανταζομαι και πολλες αλλες κοπελες και ειδικα οσες αναγκαστηκαν να κανουν καισαρικη και δεν ηταν επιλογη τους) εχω κουραστει να με κοιτανε και να μου μιλανε υποτιμητικα οταν μαθαινουν οτι δεν γεννησα φυσιολογικα!

Ναι αισθανομαι πολλες φορες τυψεις κι ενοχες κι ας μην φταιω εγω (γεμιζεις ενοχες ουτως η αλλως απο την στιγμη που γινεσαι μαμα Wink )
αλλα πρεπει να σταματησει επιτελους αυτος ο διαχωρισμος καισαρικη φυσιολογικος.

Ειτε ετσι, ειτε αλλιως ολες μαμαδες γιναμε.
mimika moy pragmatika niotho to idio me esena!exo mia fili poy gennise 4 paidia fysiologika k eykola sxetika,apo tin ora poy tis eipa oti emeina egkyos moy eixe priksei.... (min po ti)na genniso fysiologika den mporeis na fantasteis kathe fora ti moy elege: p.x. ta paidia poy gennoyntai fysiologika einai san na katevainoyne apo ton 5 orofo me tis skales eno ta paidia poy gennioyntai me kaisariki pairnoyn to asanser k peftoyn kato apotoma k pathainoyn sok. k alla polla poy tha varetho na grafo ospoy eftase i ora moy na genniso k o mikros moy eixe men thesi alla den itan k toso kali,etsi o giatros moy me enimerose oti tha exoyme enan dyskolo toketo vevaia moy eipe na skefto k tin kaisariki.imoyn katheti toy elega fysiologika k mono mexri teloys.pao sto spiti moy mesa sta klamata eklaiga oli tin mera k tin alli mera tha pigaina gia proklisi.meta skeftomai Rolling Eyes ti xazi poy eimai k mpaino stin diadikasia na talaiporitho ego k to moraki moy Shocked pairno ton giatro moy k toy leo kateytheian kaisariki ouye gia plaka den evala ponoys k mesa se 5 lepta gennisa ena ygiestato moraki.den ksero an gia kapoioys eimai kaki mana alla ego eimai poly perifani k den exo katholoy typseis.an gyriza ton xrono piso pali to idio tha ekana alla den tha empaina stin diadikasia na akoyo ton kathena!! sorry gia to megalo keimeno kapoy eprepe na ta po k ego i gynaika!!

29φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Κυρ Οκτ 17, 2010 4:50 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φυσιολογικα γεννησαν και αυτες που πεταξαν τα μωρακια τους σε σκουπιδια ή σε λεκανες τουαλετας και την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια...επειδη γεννησαν φυσιολογικα ειναι καλες μανες?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
μην τρελαθουμε κιολας!!!!!!!!!!!!!
καλη μανα ειναι η μανα που κανει το καλυτερο για το παιδι της ειτε αυτο λεγεται καισαρικη ειτε φυσιολογικη γεννα!!!και προπαντως αυτη που εχει ενα παιδι ευτυχισμενο και γεματο αγαπη!!!!!!!!!!!!

30φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Κυρ Οκτ 17, 2010 5:00 am

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευάκι έγραψε:φυσιολογικα γεννησαν και αυτες που πεταξαν τα μωρακια τους σε σκουπιδια ή σε λεκανες τουαλετας και την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια...επειδη γεννησαν φυσιολογικα ειναι καλες μανες?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
μην τρελαθουμε κιολας!!!!!!!!!!!!!
καλη μανα ειναι η μανα που κανει το καλυτερο για το παιδι της ειτε αυτο λεγεται καισαρικη ειτε φυσιολογικη γεννα!!!και προπαντως αυτη που εχει ενα παιδι ευτυχισμενο και γεματο αγαπη!!!!!!!!!!!!
mpravo poly sosto!

31φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Κυρ Οκτ 17, 2010 11:31 pm

sophiekost


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κι εγώ με φυσιολογικό γέννησα αλλά εννοείται ότι αν υπήρχε οποιοδήποτε πρόβλημα και έπρεπε να γεννήσω με καισαρική, αυτό θα επέλεγα. το θέμα είναι όταν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και δεν συντρέχει προβλημα, καλό θα είναι και για τη μητέρα και για το παιδί, να μην γίνεται καισαρική. στην τελική όλες μανούλες γινόμαστε και προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδάκια μας.

32φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 12:50 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται στον τρόπο με τον οποίο υπερασπίζεται η κάθε μαμά τον τρόπο που γέννησε και κατά πόσο ήταν αυτό επιλογή της ή όχι. Όντως το να γεννηθεί ένα παιδί με προγραμματισμένη καισαρική το βγάζει πιο απότομα στον κόσμο, αλλά όχι και ισάξιο του να πέφτει από τον πέμπτο, όπως είπώθηκε σε μια μαμά πιο πάνω (και μάλιστα σε έγκυο, απαράδεκτο), πιο πολύ μοιάζει με απότομο ξύπνημα. Εξάλλου οι συνθήκες στις κλινικές είναι πιο επώδυνες για ένα νεογνό απ'ότι ο τροπος τοκετού (έντονα φώτα, θόρυβος, πολλά άτομα, απομάκρυνση του μωρού).
Διαφωνώ με το να σε στείλουν για καισαρική επειδή ο γιατρός βαριέται να περιμένει ή επειδή κανόνισε διήμερο. Διαφωνώ επίσης με το να επιμένουν για φυσιολογικο τοκετό (κυρίως οι άσχετοι, κάτι θείες, κάτι πεθερές) επειδή "είναι φυσιολογικό" ενώ υπάρχει καποιο πρόβλημα.
Και να λένε "μα πώς γεννούσαν οι γιαγιάδες μας παλιότερα" ξεχνώντας ότι παλιότερα στους τοκετούς είχαν και 50% θνησιμότητα μαμάδες και μωρά.

υγ (για να το βγάλω κι εγω από μέσα μου): Εγώ γέννησα φυσιολογικά και τα δύο μου παιδιά διότι δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να κάνουμε καισαρική, είχα διαστολή, είχα πόνους, το μωρό είχε κατεβεί, είχε πάρει θέση, δεν είχα προβλήματε με πίσεη και τέτοια, κ.λπ. Κι όμως, μια γνωστή μου (η οποία περίμενε δίδυμα και εννοείται ότι θα έκανε καισαρική και ποτέ δεν κριτίκαρα το γεγονός αυτό) μου την είπε και μάλιστα με ύφος: "Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έχει πιάσει όλες και θέλετε να γεννήσετε φυσιολογικά". Shocked Είναι όπως και με το θηλασμό, αν ο άλλος θέλει να σου την πει, θα σου την πει ό,τι και να κάνεις...
φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 49454

σόρυ για το μεγάλο ποστ Embarassed

33φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 1:22 am

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η καισαρική ειναι ένα από τα μεγαλύτερα επιτευγματα της ιατρικής.Στις περιπτώσεις που κινδυνευει η υγεία της μανούλας ή του μωρού στον φυσιολογικό τοκετό έρχεται η καισαρική και λύνει το πρόβλημα.Δεν έχει σημασία ο τρόπος που έρχεται στον κόσμο ένα παιδί αρκεί να ερχεται με αγάπη και να ειναι καλοδεχούμενο.
Εγώ γεννησα και τα τρία μου παιδιά με φυσιολογικό τοκετό γιατί δεν υπήρχε λόγος καισαρικής, αν όμως υπήρχε δεν θα προβληματιζόμουν καθόλου καθώς εμπιστευόμουν απόλυτα τον μαιευτήρα μου Smile

34φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 1:47 am

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mimika έγραψε:
xrysa 1981 έγραψε:
mimika έγραψε:Ποναγα απο τις 7 το πρωι, πηγα στο μαιευτηριο με διαστολη 5 χωρις να εχουν σπασει τα νερα και συνεχιζα να ποναω ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ κι οχι καθε 5,4,3,2,1 λεπτα, μεχρι να μου κανουν επισκληριδιο (επιασα τον γιατρο απο το πετο) περασαν 4 ωρες (ειχε πολυ κινηση εκεινη τη μερα, ολη η Αθηνα γεννουσε Shocked ) , με επιασε η επισκληριδιος για μιση μονο ωρα και μετα ΣΦΑΔΑΖΑ, κατεβηκε κανονικα ο μικρος και ενιωθα οτι κατι τον τραβουσε πισω χωρις να μου το πει ο γιατρος. Εμεινα ετσι κανα 2ωρο ακομα, μπας και γινει δουλεια και λαω του γιατρου, θελω να σπρωξω δεν αντεχω αλλο, αν ομως εσπρωχνα θα το επνιγα το μικρο.
Τελικα χασαμε παλμους για αρκετη ωρα και βουρ στο χειρουργιο χωρις δευτερη κουβεντα.
Περασα οοοοοοοοοοοοοολους τους πονους κανονικοτατα και τελικα γεννησα με καισαρικη ενα αυγουλοκεφαλο πλασματακι( ηταν παρα πολυ ωρα στην πυελο για να βγει αλλα δεν μπορουσε ο καημενος με τον λωρο τυλιγμενο γυφω απο το κορμακι και το χερακι του, αυτο ηταν που τον τραβουσε πισω).

Αυτο με κανει κακη μανα????
Ναι ηθελα να γεννησω φυσιολογικα (οχι εντελως, εγω θελω τα φαρμακα μου! Laughing ) και καμια φορα με πιανει το παραπονο, αλλα τι να κανουμε τωρα που δνε γινοταν αλλιως??? Αγαπαω λιγοτερο το παιδι μου απο καποια που τα γεννησε φυσιολογικα????

Το θεμα ειναι τα ειναι καλα στην υγεια τους και το μωρο αλλα και η μαμα του για να μπορει να το μεγαλωσει (γιατι εγω 35 μερες μετα νοσηλευτηκα για 10 ολοκληρες μερες, μακρια απο το μωρακι μου που με ειχε απολυτη αναγκη, με αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια και δωστου και κορτιζονες μετα για 2 χρονια και πααααααααρε φαρμακα, ετσι να γουσταρεις!!!) Πω πω τωρα που το σκεφτομαι ειμαι πολυ κακια μανα!!! φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 215994 φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 215994


δεν νομιζω οτι αυτο σε κανει λιγοτερο καλη μανα και δεν νομιζω οτι η κοπελα που εβαλε το θεμα ηθελε να πει κατι τετοιο.
οπως οι περισοτερες γνωριζετε το 51% απο τις γεννες ειναι καισαρικη!!!!!!!
αυτο δεν ειναι φυσιολογικο
εννοειτε πως στη περιπτωση σου δεν μπορουσες να κανεις αλλιως αλλα ειναι πολλες περιπτωσεις που απλα το επιλεγουν σαν ποιο ευκολο τροπο γεννας και γιατι φοβουνται!!!!
σε πολλες περιπτωσεις μαλιστα το λεει και ο γιατρος γιατι ως γνωστο σε μια ιδιωτικη κλινικη η καισαρικη κοστιζει περισοτερο!!!!!
νομιζω οτι το θεμα μπηκε για να διωξει το φοβο απο τις κοπελες που πανε τωρα να γεννησουν!!!!!!!!!!!
ειναι υπεροχη διαδικασια.εγω δεν εκανα επισκληριδιο αλλα γεννησα πολυ ευκολα μεσα σε 3 ωρες!!!!!!!!

Δεν υπονοουσα απολυτως τιποτα για την κοπελα που ξεκινησε το θεμα!Πραγματικα μπραβο της και να της ζησει το μωρακι της!

Απλα εγω (και φανταζομαι και πολλες αλλες κοπελες και ειδικα οσες αναγκαστηκαν να κανουν καισαρικη και δεν ηταν επιλογη τους) εχω κουραστει να με κοιτανε και να μου μιλανε υποτιμητικα οταν μαθαινουν οτι δεν γεννησα φυσιολογικα!

Ναι αισθανομαι πολλες φορες τυψεις κι ενοχες κι ας μην φταιω εγω (γεμιζεις ενοχες ουτως η αλλως απο την στιγμη που γινεσαι μαμα Wink )
αλλα πρεπει να σταματησει επιτελους αυτος ο διαχωρισμος καισαρικη φυσιολογικος.

Ειτε ετσι, ειτε αλλιως ολες μαμαδες γιναμε.

φιλη μου φυσικα και δεν εχει εχει σημασια πως γεννας το μωρακι σου.ειτε ετσι ειτε αλλιως γινεσαι μανουλα και φερνεις στον κοσμο μια ζωη.και δεν νομιζω οτι καποιοι κοιταζουν υποτιμητικα.εγω προσωπικα γεννησα και τα 2 μου παιδια φυσιολογικα,το δευτερο μαλιστα χωρις επισκληριδιο,και ποτε δεν εχω κοιταξει υποτιμητικα καποια που γεννησε με καισαρικη,απλως λυπαμαι λιγο γιατι η μαμα ταλαιπωριεται περισσοτερο. δεν εχει σημασια το πως γενναει καποια,σημασια εχει να γινει το καλυτερο για το μωρακι.τωρα οτι καποιοι γιατροι το κανουν επιτηδες γιατι ειναι ευκολοτερο γι αυτους ειναι αληθεια.αλλα πως θα εισαι σιγουρη;;; κανεις ο,τι σου πουν.

35φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 2:44 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="mimika"]
GEODATOU έγραψε:.....Αυτό ξαναπες το!!!!!Αυτο ειπα και εγω ,δεν σε κανει καλυτερη μανα ο τροπος που γεννησες αλλα το μετα απο αυτο!!!!Το πως μεγαλωνεις το παιδακι σου!!!!

φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 417472 φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 417472 φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 417472 [/ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΩ ΟΣΕΣ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΜΙΛΗΣΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΚΑΚΕΣ ΜΑΝΕΣ?ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΙΚΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟquote]

36φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 2:56 am

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ,ΕΓΩ ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΟΧΙΚΑ!!!!ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΗ!!!!ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!!!!

37φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 2:59 am

Tanelorn

Tanelorn
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εγώ φυσιολογικά γέννησα και φταίει ο γιατρός μου γι'αυτό... Είμαι η αντίθετη περίπτωση, συνήθως γίνεται το ανάποδο!!!
Από πριν μείνω έγκυος ήθελα να γεννήσω με καισαρική, όταν έμεινα έγκυος το ζήτησα και όταν πλησίαζε ο καιρός να γεννήσω το παρακαλούσα...
Ε πλέον μετά από 14 μήνες και μετά από έναν φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο και πάλι λέω καλύτερα η καισαρική.
Σίγουρα μια γέννα "φυσιολογική" είναι καλύτερη (εάν δεν υπάρχει πρόβλημα για τη μαμά ή το μωρό εννοείται), γι'αυτό άλλωστε λέγεται και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ τοκετός...
Κάποια στιγμή θα σας γράψω το πώς γέννησα, ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ της γέννας...

38φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 3:04 am

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tanelorn έγραψε:Κι εγώ φυσιολογικά γέννησα και φταίει ο γιατρός μου γι'αυτό... Είμαι η αντίθετη περίπτωση, συνήθως γίνεται το ανάποδο!!!
Από πριν μείνω έγκυος ήθελα να γεννήσω με καισαρική, όταν έμεινα έγκυος το ζήτησα και όταν πλησίαζε ο καιρός να γεννήσω το παρακαλούσα...
Ε πλέον μετά από 14 μήνες και μετά από έναν φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο και πάλι λέω καλύτερα η καισαρική.
Σίγουρα μια γέννα "φυσιολογική" είναι καλύτερη (εάν δεν υπάρχει πρόβλημα για τη μαμά ή το μωρό εννοείται), γι'αυτό άλλωστε λέγεται και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ τοκετός...
Κάποια στιγμή θα σας γράψω το πώς γέννησα, ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ της γέννας...
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΑΝΗΡ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ!!ΜΕ 1 ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ!!!!ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΙΑΨΕΥΣΤΗΚΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ!!!

39φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 3:07 am

Tanelorn

Tanelorn
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλέ σιγά μην ξεχνιούνται... Τί να πω, ότι δεν ήξερα το φύλο του μωρού (το είχα αφήσει για έκπληξη) και μόλις γέννησα δεν ρώτησα τί είναι;

40φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 3:24 am

maria-eva

maria-eva
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tanelorn ειναι σαν περιγραφεις την δικη μου γεννα ενιωθα ακριβως τα ιδια με σενα και περασαμε ακριβως τα ιδια..μεγαλο σοκ αλλα εγω γνωριζα οτι ειχα κοριτσακι Laughing Laughing

41φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 3:28 am

Tanelorn

Tanelorn
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
maria-eva έγραψε:tanelorn ειναι σαν περιγραφεις την δικη μου γεννα ενιωθα ακριβως τα ιδια με σενα και περασαμε ακριβως τα ιδια..μεγαλο σοκ αλλα εγω γνωριζα οτι ειχα κοριτσακι Laughing Laughing

Είχα πάθει μεγάλο σοκ, άσε που γέννησα και πρόωρα και μου πέσανε όλα μαζεμένα...
Το μόνο καλό ήταν ότι μετά τη γέννα μου φέρανε και έφαγα κάτι μπιφτέκια μούρλια... Laughing Laughing

42φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 4:12 am

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εχω ακουσει κι εγω κοπελες που προτιμουν την καισαρικη για να μην ταλαιπωρηθουν κ πονεσουν.αυτο το βρισκω κι εγω απαραδεκτο.αν δεν θες να ταλαιπωρηθεις,μην κανεις καθολου παιδια.μετα ερχονται μεγαλυτερες ταλαιπωριες και αγχη και φοβοι απ'οτι στη γεννα.εγω παντως τους ξεχασα τους πονους απο την πρωτη βδομαδα.βεβαια ειχα 2 γεννες φυσιολογικες και πολυ γρηγορες.στον μπεμπη μου πηγα στις 2 στο μαιευτηριο και 3.20 τον ειχα αγκαλιτσα.αλλες κοπελες πονανε 16 ωρες... λενε οτι στη φυσιολογικη γεννα το μωρο ζοριζεται περισσοτερο (περισσοτερο κι απο την μανα λενε) και δυναμωνουν τα πνευμονια του,ενω στην καισαρικη δεν ζοριζεται καθολου.Γι αυτο λενε για τις σκαλες και το ασανσερ.και συμφωνω,χωρις αυτο να σημαινει οτι τα παιδακια με καισαρικη εχουν καποιο προβλημα η θα εχουν αργοτερα.Ισα ισα ειναι πιο ομορφα και πιο ασπρα.Εμενα βγηκαν μελανιασμενα Smile

43φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 4:32 am

Tanelorn

Tanelorn
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν είναι θέμα ταλαιπωρίας, τουλάχιστον για εμένα προσωπικά... Για εμένα ήταν περισσότερα θέμα "φόβου" και για τον πόνο αλλά και για το "άγνωστο".
Η φυσιολογική γέννα είναι καλύτερη σαφώς και για την μητέρα αλλά και για το παιδί, αυτό εννοείται και δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα συζήτησης, αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι θέμα "ανθρώπου" και τί σου "ταιριάζει"...
Πάντως, για την ιστορία έχω να πω ότι ακόμα δεν έχω "συνειδητοποιήσει" ότι γέννησα φυσιολογικά και ώρες-ώρες νιώθω και περήφανη για τον εαυτό μου που τα κατάφερα(είμαι πολύ φοβιτσιάρα σε ό,τι αφορά τον πόνο, οπότε θεωρώ ότι με τη γέννα ξεπέρασα τον εαυτό μου...)

44φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 10:37 am

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ από την πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο του δήλωσα ότι θα γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς αναισθησία και γέλαγε επειδη ηταν λεει νωρις να το αποφασισουμε...

Τελικα έτσι έγινε παρ΄ όλο που ειχαμε 2πλη περιτυλιξη λωρου...Το μωρο δεν εριξε καθολου παλμους ουτε για μια στιγμη..Εννοειται πως αν υπηρχε η παραμικρη αμφιβολια θα εκανα καισαρικη και ας ηταν αχρειαστη στο τελος!!! Πανω απο ολα η υγεια της μαμας και του μωρου...

Ειμαι γενικα υπερ του φυσιολογικου χωρις να σημαινει οτι η εναλλακτικη ειναι "λαθος" Απλα με τον φυσιολογικο πονας οταν γεννας και με την καισαρικη (απ οτι ακουω) μετα...

Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι ο μικρος εφυγε για ΡΙΟ με ελαφρια δυσπνοια μια ωρα αφου γεννηθηκε και μετα απο 3 ωρες σηκωθηκα και εφυγα και εγω για να παω κοντα του...αν ειχα κανει καισαρικη νομιζω (προσωπικη μου αποψη παντα) οτι δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο...

Εγω αλλο θελω να σχολιασω...ΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;;;

9 ωρες νταν! εκανα...

45φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 11:06 am

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
λοιπον κοριτσια να πω την γνωμη μου ειμαι εγκυος κ θα γεννησω φυσιολογικα ευτυχως γυρισε το μωρο πριν κανα μηνα ο γιατρος κανοντας τον υππερηχο μου λεει εαν δεν γυρισει με το κεφαλι παμε για καισαρικη μενω καγκελο κ εγω κ ο αντρας μου μιλησα στο γιατρο κ μου ειπε οτι δεν θελει να το διακυνδινευσει πρωτη γεννα μου με ενα μωρο που κατεβαινει αναποδα να γεννησω φυσιολογικα κ εκει εκατσα κ του ειπα ολες τις φοβιες μου κ κυριως αυτες τις φοβιες που μου προκαλουσε η θεα της ενεσης σκεφτομουν οτι μπορει να μου κτυπισει καποιο νευρο κ να μεινει παραλυτο καποιο απο τα ποδια μου κ ολα τα τραγικα που ερχοταν στο μυαλο απλα οταν φοβασαι προτιμας τροπους που θα σε βολευουν

http://www.gatospito.com

46φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 11:44 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
jojo_mama έγραψε:
Εγω αλλο θελω να σχολιασω...ΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;;;

9 ωρες νταν! εκανα...

Μπήκα στην κλινική με 2 διαστολή και πόνους ανά 5λεπτο Τρίτη στις 9 το βράδυ και γέννησα Τετάρτη 6.20 το απόγευμα... Το παιδί βαριότανε απεριόριστα να βγει... Sleep

47φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 12:31 pm

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="ladycat"]λοιπον κοριτσια να πω την γνωμη μου ειμαι εγκυος κ θα γεν νησω φυσιολογικα ευτυχως γυρισε το μωρο πριν κανα μηνα ο γιατρος κανοντας = ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛ.Η ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ 2 ΓΕΝΝΑ.ΣΤΗΝ 1 ΓΕΝΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΑΩ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ.ΣΤΗ 2 ΜΕ ΕΠΙΣΚΛ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

48φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 12:40 pm

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="jojo_mama"]Εγώ από την πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο του δήλωσα ότι θα γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς αναισθησία και γέλαγε επειδη ηταν λεει νωρις να το αποφασισουμε...

Τελικα έτσι έγινε παρ΄ όλο που ειχαμε 2πλη περιτυλιξη λωρου...Το μωρο δεν εριξε καθολου παλμους ουτε για μια στιγμη..Εννοειται πως αν υπηρχε η παραμικρη αμφιβολια θα εκανα καισαρικη και ας ηταν αχρειαστη στο τελος!!! Πανω απο ολα η υγεια της μαμας και του μωρου...

Ειμαι γενικα υπερ του φυσιολογικου χωρις να σημαινει οτι η εναλλακτικη ειναι "λαθος" Απλα με τον φυσιολογικο πονας οταν γεννας και με την καισαρικη (απ οτι ακουω) μετα...

Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι ο μικρος εφυγε για ΡΙΟ με ελαφρια δυσπνοια μια ωρα αφου γεννηθηκε και μετα απο 3 ωρες σηκωθηκα και εφυγα και εγω για να παω κοντα του...αν ειχα κανει καισαρικη νομιζω (προσωπικη μου αποψη παντα) οτι δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο...

Εγω αλλο θελω να σχολιασω...ΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;;;

9 ωρες νταν! εκανα...[/quoteε

εγω γεννησα σε μια ωρα και 20 λεπτα.2 ωρες συνολο απο την ωρα που σπασαν τα νερα.δεν ηθελα επισκληριδιο(και να ηθελα δηλαδη δεν θα προλαβαινε να με πιασει).γεννησα τοσο γρηγορα γιατι πριν ενα χρονο ειχα ξαναγεννησει.ηταν χαμηλα το μωρο.και στο πρωτο μου μωρο βεβαια 4 ωρες εκανα,αλλα απο το σφιξιμο ειχα γεμισει αιματωματα σε ολο το προσωπο... κι εσυ 9 ωρες ε;; εσυ το εζησες σε ολο το μεγαλειο του Wink ειχα μια κοπελα στο θαλαμο που εκανε 16 ωρες να γεννησει.κι εγω νομιζα οτι ειμαι η πιο ταλαιπωρημενη επειδη δεν εκανα επισκληριδιο.... χαχαχα

49φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 2:31 pm

maroulo

maroulo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ego epidi htan psila to paidi mpika me proklish 10 to bradi mou espasan ta nera stis 6 to proi kai genisa meta apo polu taleporia stis 2 to mesimeri ta eida ola

50φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 2 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 2:41 pm

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν εχουμε και κανενα εμοτικον να κανει
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥΤΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις