Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 9:19 pm

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ???

52φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Δευ Οκτ 18, 2010 9:37 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
GEODATOU έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ???
που το βρηκες βρεεεεεε ;;;;;;;

53φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Τρι Οκτ 19, 2010 1:51 am

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αμεεε!!

54φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 12:05 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια αξιζει να προσπαθησει κανεις χωρις επισκληριδιο?? θα ηθελα αλλά φοβαμαι πολυ πως δεν θα αντεξω τον πονο.....
τι λετε?

και κατι αλλό...ετυχε σε καμια να της πει ο γιατρος οτι το μωρο εχει μεγαλο κεφαλι και δεν ξερει αν θα χωρεσει.../ πεφτουν μεσα σε αυτα? η τα λενε για να κανεις καισαρικη και να ξεμπερδευουν...εχω αμφιβολιες...τι να κανω?

55φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 1:23 am

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:κοριτσια αξιζει να προσπαθησει κανεις χωρις επισκληριδιο?? θα ηθελα αλλά φοβαμαι πολυ πως δεν θα αντεξω τον πονο.....
τι λετε?

και κατι αλλό...ετυχε σε καμια να της πει ο γιατρος οτι το μωρο εχει μεγαλο κεφαλι και δεν ξερει αν θα χωρεσει.../ πεφτουν μεσα σε αυτα? η τα λενε για να κανεις καισαρικη και να ξεμπερδευουν...εχω αμφιβολιες...τι να κανω?

Προσωπικά έκανα επισκληρίδιο γιατί είμαι κ φοβιτσιάρα και μέχρι ενός σημείου δεν άντεχα τους πόνους. Σαν πολύ δυνατοί πονοι περιόδου είναι οι πόνοι. Πάντως άγια επισκληρίδιος! εσυ αποφασίζεις...

Δεν ξέρω γι αυτό με το μεγάλο κεφάλι. Αυτό δεν θεωρώ ότι είναι λόγος να κάνεις καισαρική. Μπορεί να είναι κ ιδέες των γιατρών γιατί βαριούνται τον φυσ.τοκετό ενώ με την καισαρική ξεμπερδεύουν σε 10λεπτα. Υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι για να κανεις καισαρική.
Εμένα ο γιατρός μου δεν ήθελε ούτε να ακούσει για καισαρική...αν δεν έχεις κάτι άλλο που να παραπέμπει σε καισαρική προσπάθησε για φυσ.τοκετό πάντως.

χ.

56φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 1:27 am

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΔΟΣΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΕΦΑΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΓΗΚΕ!!!

57φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 1:41 am

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γενικά εκεί κάτω το σύστημα είναι μουδιασμένο, οπότε μη σε νοιάζει αν θα νιώσεις κάτι εκεί. Οι πόνοι είναι στην κοιλιά ψηλά-χαμηλά κ όχι στο πιπί.
Στο λέω γιατί κ εγω είχα αυτό το άγχος μη νιώσω κάτι εκει από κάτω...

58φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 3:01 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πραγματικα απο κατω δεν αισθανεσαι τιποτα!μονο οι πονοι που για μενα ειναι στην μεση,τουλαχιστον εκει τους αισθανομουν πιο πολυ....
Μεγαλη ευλογια ο τοκετος για μενα και χαιρομαι που τον ενιωσα με τους πονους...βεβαια να πω και το εξης οτι αν κραταγε πολυ παραπανω δεν ξερω αν θα αντεχα τοσους πονους....δλδ τους συχνους για ωρες πολλες με τιποτα αν δεν ηταν συχνοι παλευονται....
Επισης μετανιωσα που δεν εκανα με τον αντρα μου μαθηματα φυσιολ τοκετου και ετσι δεν μπορεσα να τον εχω διπλα μου....πιο πολυ μου την βαρεσε που δεν ειχα καποιον κοντα μου παρα οι πονοι....
Ηθελα καποιον να του κραταω το χερι και να μου τριβει την μεση κατι που εκανα μονη και με ανακουφιζε απιστευτα οταν ερχοταν ο πονος....κοντεψα να παθω εγκαυμα βεβαια απο το τριψε χα χα χα χα αστειευομαι!
Ολα καλα!Οπως αισθανεται η καθε γυναικα!

59φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 3:25 am

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[/quote]και κατι αλλό...ετυχε σε καμια να της πει ο γιατρος οτι το μωρο εχει μεγαλο κεφαλι και δεν ξερει αν θα χωρεσει.../ [quote]

Αυτη η άποψη δεν ακούγεται καθόλου σοβαρή και καθόλου μα καθόλου ιατρικη
Ντροπη σ αυτούς τους γιατρούς που ασκούν την "κινδυνολογία"...Τρομάζουν και αγχώνουν άδικα τις γυναίκες και δυσκολεύουν τους τοκετούς.


Οσο για την επισκληρίδιο...εγω προσωπικά δεν έκανα.
Μεγάλο μέρος του πόνου εξαρτάται απο την ψυχολογική κατάσταση της γυναίκας, τον φόβο η τις αναστολές της.
Υπάρχουν τεχνικές που βοηθάνε να είναι ανεκτός ο πόνος (όπως έχω πει και σε προηγούμενο πόστ).

Επίσης υπάρχουν και λόγοι που ο πόνος μπορεί να εμφανιστεί εντονότερος πχ η έκχυση Ωκυτοκίνης (πραγματική ρουτίνα στα μαιευτήρια) δυναμώνει απότομα τις συστολές ώστε δεν δίνεται η ευκαιρία στον οργανισμό να παράγει τις δικές του αντίθετες-αναλγητικές ορμόνες.

60φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 5:19 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νικολέττα έγραψε:
και κατι αλλό...ετυχε σε καμια να της πει ο γιατρος οτι το μωρο εχει μεγαλο κεφαλι και δεν ξερει αν θα χωρεσει.../ [quote]

Αυτη η άποψη δεν ακούγεται καθόλου σοβαρή και καθόλου μα καθόλου ιατρικη
Ντροπη σ αυτούς τους γιατρούς που ασκούν την "κινδυνολογία"...Τρομάζουν και αγχώνουν άδικα τις γυναίκες και δυσκολεύουν τους τοκετούς.


αυτο με αγχωνει και εμενα..οτι ειναι κινδυνολογια ολα αυτα....μου ειπε πως το κεφαλι ειναι ηδη 10 εκ....και οσο πειμενω μεγαλωνει και μπορει να μην χωραει απο τα κοκαλα της λεκανης,, και ηθελε να με βαλει με τεχνιτους πονουσ ...αλλά εγω δεν συμφωνησα...απλα λιγο με φοβισε...
απο την αλλη εχω διαβασει τοσες κοπελες ποιυ γςννησαν μεγαλα μωρα ...η με μεγαλα κεφαλια και τα πηγαν μια χαρα...

61φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 12:00 pm

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750 ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ]ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ,ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 5100.ΟΠΟΤΕ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡ.ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ[ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛ.]ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΡΙΓΗ ΚΑΙ ΕΞΩ ΕΙΧΕ 42 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΥΣΩΝΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛ..ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΠΙ ΩΡΕΣ?

62φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 12:18 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750 ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ]ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ,ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 5100.ΟΠΟΤΕ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡ.ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ[ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛ.]ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΡΙΓΗ ΚΑΙ ΕΞΩ ΕΙΧΕ 42 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΥΣΩΝΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛ..ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΠΙ ΩΡΕΣ?

μιμή μηπως εχεις καμια μετρηση απο τους τελευταιους υπερηχους που να λεει ποσο ηταν η περιμετρος κεφαλησ..? νομιζω πως ειναι τα αρχικα bpd η κατι τετοιο...λογικα τοσο μεγαλο μωρο πρεπει να ηταν 10 σιγουρα,,

63φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 12:28 pm

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
μιμή έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750 ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ]ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ,ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 5100.ΟΠΟΤΕ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡ.ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ[ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛ.]ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΡΙΓΗ ΚΑΙ ΕΞΩ ΕΙΧΕ 42 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΥΣΩΝΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛ..ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΠΙ ΩΡΕΣ?

μιμή μηπως εχεις καμια μετρηση απο τους τελευταιους υπερηχους που να λεει ποσο ηταν η περιμετρος κεφαλησ..? νομιζω πως ειναι τα αρχικα bpd η κατι τετοιο...λογικα τοσο μεγαλο μωρο πρεπει να ηταν 10 σιγουρα,,
ΝΑΙ ΗΤΑΝ 10.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΗΤΑΝ .ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 3 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ

64φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 1:01 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
μιμή έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750 ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ]ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ,ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 5100.ΟΠΟΤΕ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡ.ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ[ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛ.]ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΡΙΓΗ ΚΑΙ ΕΞΩ ΕΙΧΕ 42 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΥΣΩΝΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛ..ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΠΙ ΩΡΕΣ?

μιμή μηπως εχεις καμια μετρηση απο τους τελευταιους υπερηχους που να λεει ποσο ηταν η περιμετρος κεφαλησ..? νομιζω πως ειναι τα αρχικα bpd η κατι τετοιο...λογικα τοσο μεγαλο μωρο πρεπει να ηταν 10 σιγουρα,,
ΝΑΙ ΗΤΑΝ 10.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΗΤΑΝ .ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 3 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ

τοσο μου λεει και μενα πως ειναι το κεφαλι και οτι ισως δεν χωραει...το βαρος βεβαια το βγΑζει πολυ πιο λιγο απο το δικο σου γυρω στα 3500 μαλλον..οποτε αφου εβγαλες τοσο μεγαλο φυσιολογικα υπαρχουν ελπιδες,,,και η λεκανη μου δεν ειναι ιδιαιτερα στενη θα ελεγα...
τι να πω ...μοιραζομαι το αγχος μου..ελπιζω να εκανα σωστη επιλογη που περιμενω να βγει μονο του...ετσι και αλλιως δεν εχω κλεισει ακομη τις 38 ..γιατι να το παρει?

65φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Πεμ Φεβ 03, 2011 2:54 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750 ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ]ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ,ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 5100.ΟΠΟΤΕ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡ.ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ[ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛ.]ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΡΙΓΗ ΚΑΙ ΕΞΩ ΕΙΧΕ 42 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΥΣΩΝΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛ..ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΠΙ ΩΡΕΣ?
μιλαμε για παιδι κανονικο!θαυμαζω το κουραγιο σου!

66φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 2:02 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ γέννησα στις 37 εβδομάδες και 4 ημέρες φυσιολογικά. Ο γιατρός μου δεν ήθελε να μου κάνει επισκληρίδιο γιατί νόμιζε ότι μπορούσα να τα καταφέρω και ίσως να είχε δίκιο αν δεν υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι. Πήγα εκεί με πόνους μου έσπασαν τα νερά μου έβαλαν και επιπλέον πόνους αλλά παρόλο που το μωρό ήταν ψηλά έκανα διαστολή γρήγορα. Όταν έφτασε η διαστολή στο 7 είναι το σημείο που δεν έβλεπα μπροστά μου από τον πόνο. Ξερίζωσα και ένα σίδερο από το κρεβάτι... Embarassed Ευτυχώς έκανα αναπνοές αντί να φωνάζω όπως μου έδειξαν εκεί. Το μωρό ήταν δεμένο από το λαιμό 2 φορές και γι αυτό ήταν ψηλά. Καθως κατέβαινε, έχανε παλμούς και αναγκάστηκαν και μου έκαναν μικρή δόση επισκλειριδιου (τι ανακούφιση!) μέχρι να γεννήσω για να μην νιώθω τον πόνο από την σύσπαση και να παίρνω βαθιές ανάσες. Βέβαια ένιωθα τα πόδια μου κανονικά και πιστεύω ότι μπορούσα να περπατήσω αν σηκωνόνουν) Μου έβαλαν και μάσκα οξυγόνου για να πηγαίνει το απαραίτητο οξυγόνο στο μωρό. Για καλή μου τύχη το μωρό ήταν μικρό και βγήκε με την τέταρτη σπρωξιά (2950 γρ). Πιο εύκολο για τον γιατρό θα ήταν να μου κάνει καισαρική αλλά δεν το επέλεξε και τον ευγνωμονώ. Του συγχώρεσα και το ότι δεν ήθελε να μου κάνει επισκληρίδιο νωρίτερα αλλά στο δεύτερο, δεν θα του περάσει! Very Happy Θέλω να απολαύσω και εγώ την γέννα! Βέβαια δεν θέλω να είμαι και αχάριστη γιατί έγιναν όλα σχετικά γρήγορα και ίσως αν είχα γεννήσει 1 εβδομάδα αργότερα να μην έβγαινε το μωρό με τόση ευκολία και τότε ίσως να μην απέφευγα τη καισαρική και θα ήταν κρίμα μετά από τόσο πόνο.

Πάντως η κάθε γέννα είναι διαφορετική, από όσα έχω διαβάσει, δεν αντιλαμβανόμαστε όλες τον πόνο στον ίδιο βαθμό και δεν πρέπει να πανικοβάλονται οι εγκυούλες. Εγώ θα έλεγα ότι παρά τα προβλήματα έχω μια αρκετά καλή εμπειρία από τον τοκετό και καταβάθως ξέρω ότι μπορώ να το ξαναζήσω χωρίς την επισκληρίδιο. Αλλά γιατί να μην ζήσω και το ιδανικό που είναι να γεννάς χωρίς να πονάς; Θα δούμε...

67φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 2:12 am

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
GEODATOU έγραψε:Εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο προς τα τελειωματα και στα 2 παιδια.Δεν ξερω γιατι επικρατει αυτη η αποψη οτι μονο αν γεννησεις φυσιολογικα θεωρεισαι καλη μανα ( το εχω ακουσει και αυτο) γιατι πρεπει να πονεσεις για να καταλαβεις οτι εκανες παιδι!!Με συγχωρειτε κιολας αλλα οι γυναικες που γεννανε με καισαρικη δηλαδη λιγο πονανε????Ας σταματησουμε πλεον να κρτιτικαρουμε τον τροπο που γεννησε η καθεμια,το αν θηλασε ή οχι η μαμα,το πως αλλαζει το παιδι η καθε μαμα,το πως το ταίζει και απο ποτε του δινει το καθε φαγητο κ.ο.κ.
ΜΑΝΑ ειναι η καθε μανουλα που φερνει σε αυτον τον κοσμο ενα παιδι με οποιονδηποτε τροπο και η καθε μανουλα που αποφασιζει να αναθρεψει ενα παιδι (ασχετως αν δεν το εχει γεννησει)!!!!!

συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

68φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 2:24 am

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγώ γέννησα με καισαρική....έχω κήλη μεσοσπονδύλιο δίσκου...βέβαια επειδή ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά μόνο και μόνο για να είναι ο άντρας μου δίπλα μου ήθελα να ζήσουμε μαζί αυτην τη στιγμή ο γιατρός μου είχε αφήσει μια πιθανότητα να το κάνω!τελικά την παρασκευή στις 27/11/2009 ένοιωθα κάτι περίεργα πονάκια και πήγαμε στο γιατρό να μας δει τελικά όμως ο μικρούλης μας, μας άλλαξε τα σχέδια γιατί τυλίχτηκε στον οφλάλιο λώρο και πήγαμε κατευθείαν για καισαρική χωρίς πολλές κουβέντες!
σημασία έχει λοιπόν ότι το μωρό μας γεννήθηκε υγειές αν και υπερβολικά μελανιασμένο το ψυχουλάκι μου.και όσο για τους πόνους και στην καισαρική πονάς και πονάς και αρκετά μόλις περάσει η επισκληρίδιος...δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που προσπάθησα να πάω στο μπάνιο Παναγία μου άσε οι συσπάσεις μετά ειδικά κατά την διάρκεια του θηλασμού πωπωπω!!!!τέλος πάντως περασμένα ξεχασμένα για όλες μας εγώ θέλω πάρα πολύ να κάνω και δεύτερο παιδάκι λίγες μέρες είναι ο πόνος και μετά όλα καλά!!!!ευτυχία και μόνο ευτυχία μετά!!!!!!!!!!!!

69φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 3:00 am

vickoyla

vickoyla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Χμμμμμ....Ενα θεμα πολυσυζητημενο!Εγω ηθελα να γεννησω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο.Τελικα γεννησα με προκληση μιας και ο μπεμπης δεν ηθελε να βγει και με επισκληριδιο βεβαια γιατι δεν αντεχα τον πονο με τιποτα.Εκανα και πνευμα στην αρχη."Ολα φυσιολιγικα να γινουν", βρε κουνια που με κουναγε. Η καθε γυναικα πιστευω εχεις τις αντοχιες της και τα σιγουρα τα κολληματα της. Ας πρατουμε οπως νομιζει η καθεμια σωστοτερα για την δικη της ικανοποιηση πανω απ'ολα, και το βασικοτερο για μενα να ειναι και οι 2 υγιης!!!

70φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 3:17 am

aggeliki1982


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Για μενα εχει σημασια να βγει γερο το μωρο.. Το πως θα γεννηθει ειναι σε 2η μοιρα. Εγω πηγα με ραντεβου στις 40 εβδομαδες και 3 μερες. Ξεκινησαμε φυσιολογικα, και μου προτεινε ο γιατρος να βαλω καποια χαπια κοπλικα που κανουν διαστολη καθως ο τραχηλος ηταν στενος στο 1 ακομα και πολυ παχυς (αληθεια τα εχει χρησιμοποιησει καποια σας? σκεφτομαι να κανω θεμα θα καταλαβετε γιατι..) Βαζει το πρωτο καμμια διαφορα, δαν να μην ετρεχε τπτ. Βαζει το 2ο μετα απο 6 ωρες με την προοπτικη οτι την επομενη το πρωι θα ερχονταν να μου σπασει τα νερα και να ξεκινησουμε με τεχνιτους. φευγει ηρεμος ο γιατρος και με αφηνει με τη μαια, η οποια θα τον ειδοποιουσε αν προεκυπτε κατι. εγω ξαφνικα αρχισα να εχω πονους χαμηλα σαν περιοδου, το βλεπει η μαια με βαζει στο μηχανημα, ειχα συσπασεις αλλα διαστολη μηδεν. Ξαφνικα κανω εμετο, με πιανουν σπασμοι και αρχιζουν οι γιατροι να τρεχουν πανικοβλητοι, βγαζουν τον αντρα μου εξω, ειδοποιουν το γιατρο μου και απ οτι καταλαβα αρχισε το μωρο να μην εχει παλμους. εγω να τρεμω, να σπαραζω απο τον πονο, να με γυρνανε περα δωθε για να κινητοποιησουν το μωρο,ερχεται ο γιατρος με πλακωσαν στα οξυγωνα, κανακανω εμετο , ενδοφλεβιες ενεσεις και ορους να ηρεμισω και τιποτα... Εγω στη ζαλαδα μου να σκεφτομαι οτι δεν ειναι δυνατον το μωρο μου να παθει τωρα κατι, αφου ειχα την τελεια εγκυμοσυνη Ο γιατρος με ενημερωνει για καισαρικη. Αμεσως με πηγαν χειρουργειο, μου εκαναν επισκληρηδιο και επειδη ημουν σε αθλια κατασταση, μου εκαναν και ηρεμιστικη ενεση, οπου καποια στιγμη με πηρε και ο υπνος.. Ευτυχως μικρη μου γεννηθηκε μια χαρα!!! ο γιατρος μου την αλλη μερα μου ειπε οτι αν κανω αλλο παιδι μπορω να επιλεξω να το γεννησω φυσιολογικα εφ οσον ολα πανε καλα. Μετα απο αυτο που επαθα, αν προκυψει αλλο παιδακι δε θα ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια, με εχει πιασει τετοια φοβια που θα παω για καισαρικη απευθειας..

71φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 3:19 am

irenevaladia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω γεννησα πριν ενα μηνα τελειως φυσιολογικα!
Χωρις επισκληριδιο!!!
Απιστευτη εμπειρια ... δυσκολη, αλλα μοναδικη!
Να ειναι γερα ολα τα μωρακια και οι μανουλες τους!!!

72φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 3:40 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aggeliki1982 έγραψε:Για μενα εχει σημασια να βγει γερο το μωρο.. Το πως θα γεννηθει ειναι σε 2η μοιρα. Εγω πηγα με ραντεβου στις 40 εβδομαδες και 3 μερες. Ξεκινησαμε φυσιολογικα, και μου προτεινε ο γιατρος να βαλω καποια χαπια κοπλικα που κανουν διαστολη καθως ο τραχηλος ηταν στενος στο 1 ακομα και πολυ παχυς (αληθεια τα εχει χρησιμοποιησει καποια σας? σκεφτομαι να κανω θεμα θα καταλαβετε γιατι..) Βαζει το πρωτο καμμια διαφορα, δαν να μην ετρεχε τπτ. Βαζει το 2ο μετα απο 6 ωρες με την προοπτικη οτι την επομενη το πρωι θα ερχονταν να μου σπασει τα νερα και να ξεκινησουμε με τεχνιτους. φευγει ηρεμος ο γιατρος και με αφηνει με τη μαια, η οποια θα τον ειδοποιουσε αν προεκυπτε κατι. εγω ξαφνικα αρχισα να εχω πονους χαμηλα σαν περιοδου, το βλεπει η μαια με βαζει στο μηχανημα, ειχα συσπασεις αλλα διαστολη μηδεν. Ξαφνικα κανω εμετο, με πιανουν σπασμοι και αρχιζουν οι γιατροι να τρεχουν πανικοβλητοι, βγαζουν τον αντρα μου εξω, ειδοποιουν το γιατρο μου και απ οτι καταλαβα αρχισε το μωρο να μην εχει παλμους. εγω να τρεμω, να σπαραζω απο τον πονο, να με γυρνανε περα δωθε για να κινητοποιησουν το μωρο,ερχεται ο γιατρος με πλακωσαν στα οξυγωνα, κανακανω εμετο , ενδοφλεβιες ενεσεις και ορους να ηρεμισω και τιποτα... Εγω στη ζαλαδα μου να σκεφτομαι οτι δεν ειναι δυνατον το μωρο μου να παθει τωρα κατι, αφου ειχα την τελεια εγκυμοσυνη Ο γιατρος με ενημερωνει για καισαρικη. Αμεσως με πηγαν χειρουργειο, μου εκαναν επισκληρηδιο και επειδη ημουν σε αθλια κατασταση, μου εκαναν και ηρεμιστικη ενεση, οπου καποια στιγμη με πηρε και ο υπνος.. Ευτυχως μικρη μου γεννηθηκε μια χαρα!!! ο γιατρος μου την αλλη μερα μου ειπε οτι αν κανω αλλο παιδι μπορω να επιλεξω να το γεννησω φυσιολογικα εφ οσον ολα πανε καλα. Μετα απο αυτο που επαθα, αν προκυψει αλλο παιδακι δε θα ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια, με εχει πιασει τετοια φοβια που θα παω για καισαρικη απευθειας..

και εγω ειχα ασχημη εμπειρια απο την καισαρικη....ετρεμα ολοκληρη απο την επισκληριδιο...κλπ..χαλια...
ομως το δευτερο το εκανα φυσιολογικα..βοηθησε βεβαια και η τυχη,ο Θεούλης...αλλα δεν εχει σχεση η μια γεννα με την αλλη.....
απο οτι καταλαβα απο προσωπικη εμπειρια και απο φιλες μου ολα τα τεχνιτα..οπως τα υποθετα η οι τεχνιτοι πονοι μπορουν να εχουν παρενεργειες,,,,αν ομως κανεις απλα επισκληριδιο ολα ειναι καλυτερα,....
οταν θα εθει αλλο παιδακι θα δεις...μην σκεφτεσαι τα παλια τωρα...παει περασαν..

73φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 4:39 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vickoyla έγραψε:Χμμμμμ....Ενα θεμα πολυσυζητημενο!Εγω ηθελα να γεννησω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο.Τελικα γεννησα με προκληση μιας και ο μπεμπης δεν ηθελε να βγει και με επισκληριδιο βεβαια γιατι δεν αντεχα τον πονο με τιποτα.Εκανα και πνευμα στην αρχη."Ολα φυσιολιγικα να γινουν", βρε κουνια που με κουναγε. Η καθε γυναικα πιστευω εχεις τις αντοχιες της και τα σιγουρα τα κολληματα της. Ας πρατουμε οπως νομιζει η καθεμια σωστοτερα για την δικη της ικανοποιηση πανω απ'ολα, και το βασικοτερο για μενα να ειναι και οι 2 υγιης!!!

Respect Και εγώ το δήλωσα. Στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πείσω το γιατρό μου να μου κάνει επισκληρίδιο από νωρίς και ας αργήσω περισσότερο να γεννήσω. Από το να πονάω πάλι τόσο καλύτερα να περιμένω, είναι πιο ανώδυνο. Όχι ότι έπαθα τίποτα ή ότι δεν μπορώ να το ξανακάνω αλλά γιατί να περάσω τόσους πόνους ενώ υπάρχει λύση; Αν δεν γεννήσω σε 5,5 ωρες που γέννησα και γεννήσω σε 12 δεν χάθηκε και ο κόσμος.

74φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Παρ Φεβ 04, 2011 12:56 pm

vickoyla

vickoyla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αγγελικη μου κα εγω με προκληση πηγα.Δηλαδη το βραδυ πριν γεννησω πηγα στο ιατρειο του γυναικολογου μου και μου εβαλε 2κολπικα και την αλλη μερα το πρωι πηγα στην κλινικη με 3 διαστολη.Γεννησα στις 1,15 το μεσημερι και τα κολπικα τα ειχα βαλει στις 8,00 το προηγουμενο βραδυ. Δοξα το Θεο πηγαν ολα καλα.

75φυσιολογικός τοκετός - Σελίδα 3 Empty Απ: φυσιολογικός τοκετός Σαβ Φεβ 05, 2011 12:19 am

NIKH990990

NIKH990990
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια εγω εκανα επισκλειριδιο οταν ειχα διαστολη 7!καταλαβα τα παντα απλα δεν πονουσα...και το ποσο πολυ ζοριζομουν κατω χαμηλα για να βγει το κεφαλι καταλαβα...αλλα πονος 0!!!οτι καλυτερο/ βεβαια παραλιγο να μην την κανω και καθολου γιατι στο τσακ προλαβαμε...γεννησα πολυ γρηγορα και ουτε οι εξετασεις δεν προλαβαιναν να βγουν καλα-καλα...μακαρι να γεννουσαμε ολες ετσι καθε φορα!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις