Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
508 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 508 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:
Olivia έγραψε:Και τότε ακούγεται μια φωνή "Πού είναι η κοπέλα που είναι έγκυος;;; Έλα να καθίσεις εδώ!" Και ήταν μια κυρία γύρω στα 70 που είχε σηκωθεί.

Πραγματικά και στη δική μου περίπτωση μία φορά σηκώθηκε μία ηλικιωμένη κυρία και μία άλλη φορά ένας μοναχός! Άσε που κάθονται οι μανάδες με τα πολύ μικρά παιδάκια τους 2-3 χρονών και αντί να τα πάρουν αγκαλιά τα βάζουν σε θέση δίπλα τους. Αυτό πρέπει να το προσέξουμε κι εμείς γιατί ο σεβασμός από τους γονείς ξεκινάει. Τα παιδιά ότι βλέπουν αυτό κάνουν.
νικολετα συγνωμη αλλα εδω θα διαφωνησω τα παιδακια δεν πρεπει να καθονται αγκαλια γιατι δεν ειναι καθολου ασφαλες στις μετακινησεις αν συμβει καποιο φρεναρισμα μπορει η ιδια η μανα να λιωσει το παιδι, γιαυτο καλο ειναι να καθονται διπλα να κρατιουνται και να τα κραταμε και εμεις, εγω ετσι το σκεφτομαι, γιατι μπορει να δεις και τον δικο μου γιο σε θεση διπλα μου αλλα θα κοιταξω την δικη του ασφαλεια και οχι αν καποιος δεν κατσει, δεν μιλαω για εγκυους ετσι;

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν θυμαμαι κανεις να μου χει προσφερει την θεση του Mad και σε ουρες καταστηματων και ειδικα με γυναικεια ειδη που λες θα χουν οι μουλαρες μια παραπανω ευαισθησια συνηθως εκαναν οτι δεν με εβλεπαν,αλλα πηγαινα μονη μου μπροστα. ελλειψη παιδειας ,εχει γινει το μοτο της Ελλαδς αυτο!

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιλουπακι έγραψε:
νικολετα συγνωμη αλλα εδω θα διαφωνησω τα παιδακια δεν πρεπει να καθονται αγκαλια γιατι δεν ειναι καθολου ασφαλες στις μετακινησεις αν συμβει καποιο φρεναρισμα μπορει η ιδια η μανα να λιωσει το παιδι, γιαυτο καλο ειναι να καθονται διπλα να κρατιουνται και να τα κραταμε και εμεις, εγω ετσι το σκεφτομαι, γιατι μπορει να δεις και τον δικο μου γιο σε θεση διπλα μου αλλα θα κοιταξω την δικη του ασφαλεια και οχι αν καποιος δεν κατσει, δεν μιλαω για εγκυους ετσι;
Μιλουπάκι καταλαβαίνω πως το λες και δε διαφωνώ. Αυτό όμως ισχύει για αυτοκίνητα. Αν το λεωφορείο φρενάρει δεν μπορείς να κρατήσεις ούτε τον εαυτό σου πόσο μάλλον το παιδί σου. Υπάρχει όμως λύση. Μπορεί η μητέρα να καθήσει στις ανάποδες θέσεις ώστε να είναι προστατευμένη και αυτή και το παιδί. Εξάλλου αν διαβάσει κανείς τους ''κανόνες'' για τα λεωφορεία θα δει ότι μέχρι τα 6 (που δεν πληρώνουν τα παιδιά) απαγορεύεται να κρατούν θέση. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε θα το ανέφερα αυτό πάνω από την ασφάλεια του παιδιού αλλά όπως εγραψα και παραπάνω... ανάποδες θέσεις!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikoleta στις Δευ Μάης 31, 2010 10:40 pm, 1 φορά

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Katerina έγραψε:Δεν ενδιαφέρεται κανείς, ούτε καν οι γυναίκες που θα έπρεπε να έχουν κατανόηση. Είναι απιστευτο, ολοι βιαζονται...
Όσες φορές εξυπηρετήθηκα από γυναίκα ή άντρα, στη συζήτηση αναφέρθηκε ότι είχαν μωρό..... μόνο έτσι ευαισθητοποιούνται!!!

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ποτε δεν μου εδωσε καποιος τη σειρα του,Θυμαμαι στο ΖΑΡΑ περιμενα με τις ωρες και τελικα αποφασιασα να παω μονη μου μπροστα.

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πονεμενο θεμα!
Ποσο τσαντιζομουν οταν στα μεσα μαζικης μεταφορας ολοι κοιτουσαν απο το παραθυρο και καναν οτι δεν με βλεπουν.
Ηλικιωμενοι,αλλοδαποι και αντρες σηκωνοντουσαν κια μονο μια φορα σηκωθηκε μια κυρια στο 224!

Εγω και πριν μεινω εγκυος σηκωνομουν να κατσουν ηλικιωμενοι,εγκυες ή οσοι ειχαν παιδακια.

Πολυ αναισθησια!

εκει που ειχα τσαντιστει ελεηνα ηταν οταν μια κοπελα στα H&M γυρναει και λεει οταν της ζητησε η κοπελα απο το ταμειο να μου δωσει την σειρα της "να κατσει σπιτι της αν ειναι εγκυος"
Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
adda έγραψε:εκει που ειχα τσαντιστει ελεηνα ηταν οταν μια κοπελα στα H&M γυρναει και λεει οταν της ζητησε η κοπελα απο το ταμειο να μου δωσει την σειρα της "να κατσει σπιτι της αν ειναι εγκυος"
Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρ
Και να φανταστείς ότι η σειρά προτεραιότητας είναι ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα της εγκύου. Εγώ αν μου το έλεγε καμία κότα αυτό θα της έλεγα να ξεστραβωθεί να διαβάζει τις πινακίδες που λένε ότι έγκυες και άτομα με ειδικές ανάγκες εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα!!!

Ηλιάννα

Ηλιάννα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σημερα φευγοντας απο τον γιατρο μου παταω να κατεβει το ασανσερ,ερχεται λοιπον και ειναι τιγκα.Μπροστα μπροστα 3 μαντραχαλοι 2 μετρα.Ανοιγω την πορτα και λεω "Αχ ειναι γεματο...."
Ο ενας απο τους τρεις μου χαμογελαει(λεω θα κατεβει να μπω εγω)και κλεινει την πορτα και μενω εγω μ@λ@κ@ς Εγκυμοσύνη και ..... σειρά προτεραιότητας!!! - Σελίδα 2 534787

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι μου θυμισατε τωρα την δευτερα το πρωι πηγα στην τραπεζα αλλα πριν ειχα παει στο μπαμπα μου στο σχιστο δεν μπορουσα να κατουρησω μπαινω λοιπον στην τραπεζα μιλαμε τιγκα στο κοσμο αρχισα να κατουριεμαι σαν τρελλη κανεις δεν σηκωθηκε να κατσω με το που β λεπω κ αδειαζει το ταμειο παω χωρις να ρωτησω κανεναν κ λεω στην κοπελα δεν θελω να με εξυοηρετησεις τωρα που ειναι η τουαλετα γιατι θα πλυμμηρισουμε σε λιγο σηκωθηκε το κοριτσι απο το ταμειο κ με πηγε στις τουαλετες του προσωπικου κ με περιμενε κιολας κ μετα με εξυπηρετησε πηγε μια γιαγια να φωναξει κ τις λεει η κοπελια η ΕΓΚΥΟΣ εχει προτεραιοτητα να παει σπιτι της εσυ τα εφαγες τα ψωμια σου

http://www.gatospito.com

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Aυτό είναι ενα θέμα που στην εγκυμοσύνη, μου είχε κάνεις απίστευτη εντύπωση.. Σε κάποιες περιπτώσεις είχα πάρει προταιρεοτητα (συνήθως όταν ήταν 1 ακόμα άτομο μαζί μου, είχε το θάρρος κ το απαιτούσε-εγω η μουροχαβλη δεν μιλούσα.. Razz ). Αλλά μου είχε κάνει εντύπωση ειδικά στο σουπερ μαρκετ που πήγαινα στο ταμειο εξυπηρέτησης ατόμων με προταιρεότητα, που ολοι έκαναν οτι δεν έβλεπαν Crying or Very sad . Ειδικά το απόγευμα τις προηγούμενης ημέρας απο αυτή που γέννησα (39 εβδομάδων), πιο τούρλα δεν γινότανε..είχα παει Carrefour κ είχα 10 πραγματάκια. Ολα τα ταμεία γεμάτααααααα κ παω στο ταμείο προταιρεότητας, περιμένω κ περιμένω, ακριβώς μπροστά μου ήταν 2 γυναίκες μια μαμα με μια κόρη κ έκαναν οτι δεν έβλεπαν No , είχαν 2 καρότσια τινγκα γεμάτα. Μόλις με είδε η ταμεία τις ξεχεσε χοντρόκομψα κ το ευχαριστήθηκα Twisted Evil Γενικά όμως είχα διαπιστώσει οτι σαν λαος είμαστε τελείως για την πάρτη μας οτι κ να λέμε...

Ηλιάννα

Ηλιάννα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τωρα που λες με τα Carrefour...Στην τριτη εγκυμοσυνη ειμαστε ολη η οικογενεια στα Carrefour με το καροτσι τιγκα,εγω στον 8ο με την κοιλια τουρλα και στα ταμεια ο κακος χαμος(καποιο 3ημερο ηταν μετα και ειχαν βγει ολοι για ψωνια)
Το πιο λασκα ταμειο ειχε τουλαχιστον 4 φουλαριστα καροτσια
Ο μπροστινος μου μας εδωσε τη σειρα του αλλα η ξυνη μπορστα εκανε οτι δεν εβλεπε
Ξαφνικα με βλεπει η ταμειας και αρχειζει"Η κοπελα η εγκυος να ερθει μπροστα,μα καλα δεν ντρεπομαστε λιγο λιγο;;;"
Να ναι καλα η κοπελα ποιος ξερει τι ειχε τραβηξει και αυτη στην εγκυμοσυνη της Εγκυμοσύνη και ..... σειρά προτεραιότητας!!! - Σελίδα 2 654655

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το θεμα τουαλετα εχει πλακα!
εγω εδινα τα θεωρητικα για το διπλομα 37 εβδομαδων εγκυος στον μπεμπη και πριν καθισουμε στους υπολογιστες και ενω η πορτα ειχε κλειδωσει λεω του βλακα
-πρεπει να παω τουαλετα
-δεν ειμαστε στο δημοτικο θα περιμενεις να τελειωσουμε
-δεν καταλαβες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ
-υπαρχουν κανονισμοι θα περιμενεις
-ωραια τοτε φωναξε να σφουγγαρισουν γιατι θα κατουρισω εδω
ερχετε εκεινη την ωρα η αλλη η τυπισα που χαζευε στο παραθυρο και του λεει "καλε ασε το κοριτσακι να παει, ειναι εγκυος"
εκεινος το επαιξε παπια οτι δεν το ειχε παρει χαμπαρι
"ωχ χιλια συγνωμη δεν το καταλαβα δεν σου φαινεται"
ΜΛΚ με την κοιλια στην αλλη ακρη του κοσμου και δεν το πηρες χαμπαρι.

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το πιο απαράδεκτο όλων είναι να βλέπεις γυναίκες που πιθανόν να έχουν αποκτήσει παιδιά να είναι εντελώς αδιάφορες απέναντι σε μια έγκυο και αρκετές φορές να βγάζουν εκδικητικό χαρακτήρα ("σε μένα δεν σηκώνονταν, γιατί να σηκωθώ εγώ τώρα").
Εγώ πάντως διεκδικούσα το δικαίωμά μου, ειδικά σε δημόσιες υπηρεσίες και τράπεζες.

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sta jumbo...mou eixe zitisei enas na afisw tin gynaika tou na perasei mprosta epeidi einai egyos...ki egw tha moun 4-5 minwn...tha afisame vevaia alla skasame sta gelia kai mas agriokoitaxan kai meta pou tous eipame oti imoun ki egw gelaganwe ki aytoi...

oti na nai..

xerw giagiades pou pane se dimosies ypiresies epitides me ta eggonia tous gia na teleiwsoun pio grigora..

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για του στραβού το δίκιο:
Δούλευα Ζωγράφου και έμενα στον Άλιμο (πιο παλιά).
Έπαιρνα λοιπόν το περιβόητο 140.
Ήθελα στην ξεφτίλα 45λεπτά διαδρομής για τη δουλειά μου.
Μπαίνει μια γιαγιά - κι εγώ ως πιτσιρίκα - σηκώνομαι να κάτσει.
Αποτέλεσμα:
Σε δύο στάσεις κατέβηκε, πήρε άλλος τη θέση, κι εγώ έμεινα όρθια να παλεύω να κρατηθώ από τα σίδερα και τις καρέκλες επί 40 λεπτά!
Είμαι κι εγώ έγκυος και μια παροιμία λέει "Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις".
Αλλά ειλικρινά και έχοντας επίγνωση της κατάστασης που περιγράφετε παραπάνω, δεν έχω ουδεμία απαίτηση από τους άλλους να παραχωρήσουν τη θέση τους για μένα. Και του άλλου μπορεί να του πονάει το συκώτι, το νεφρό, ο κώλος, να κατουριέται, ή να έχει αφήσει το φούρνο αναμμένο. Εμείς δεν είμαστε σε θέση να το ξέρουμε αυτό. Αλλά όποιος σηκωθεί ή παραχωρήσει τη θέση του, καλοδεχούμενος και από το Θεό να το 'βρει. Smile

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Για του στραβού το δίκιο:
Δούλευα Ζωγράφου και έμενα στον Άλιμο (πιο παλιά).
Έπαιρνα λοιπόν το περιβόητο 140.
Ήθελα στην ξεφτίλα 45λεπτά διαδρομής για τη δουλειά μου.
Μπαίνει μια γιαγιά - κι εγώ ως πιτσιρίκα - σηκώνομαι να κάτσει.
Αποτέλεσμα:
Σε δύο στάσεις κατέβηκε, πήρε άλλος τη θέση, κι εγώ έμεινα όρθια να παλεύω να κρατηθώ από τα σίδερα και τις καρέκλες επί 40 λεπτά!
Είμαι κι εγώ έγκυος και μια παροιμία λέει "Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις".
Αλλά ειλικρινά και έχοντας επίγνωση της κατάστασης που περιγράφετε παραπάνω, δεν έχω ουδεμία απαίτηση από τους άλλους να παραχωρήσουν τη θέση τους για μένα. Και του άλλου μπορεί να του πονάει το συκώτι, το νεφρό, ο κώλος, να κατουριέται, ή να έχει αφήσει το φούρνο αναμμένο. Εμείς δεν είμαστε σε θέση να το ξέρουμε αυτό. Αλλά όποιος σηκωθεί ή παραχωρήσει τη θέση του, καλοδεχούμενος και από το Θεό να το 'βρει. Smile

Δεν συμφωνώ. Οι κατηγορίες ανθρώπων που έχουν προτεραιότητα,ειδικά στις θέσεις των λεωφορείων,αναφέρονται και με αυτοκόλλητα μέσα στα λεωφορεία και είναι οι ανάπηροι, οι ηλικιωμένοι και οι έγκυες/μαμάδες με μικρά παιδιά που δεν μπορούν να κρατηθούν από τις χειρολαβές. Ο λόγος? Αυτός ακριβώς! Καμία από τις παραπάνω ομάδες δν μπορεί να κρατηθεί από τις χειρολαβές και με τα κουνήματα του λεωφορείου είναι επικίνδυνο να χτυπήσουν. Οπότε, ναι, οι υπόλοιποι είναι υποχρεωμένοι να παραχωρούν τη θέση τους. Δεν θα έπρεπε όμως να το κάνουμε λόγω νόμου, αλλά λόγω ηθικής... (τι σας λέω τώρα, ε?)

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kαλημέρα σας!

Οπως έχω δημοσιεύσει και σε αντίστοιχο θέμα (http://www.forum.eimaimama.gr/forum-f42/topic-t1121.htm)

Γύρω από την πολυκατοικία μου και τις διπλανές, γενικά στο τετράγωνο κάνουν εκσκαφές για το φυσικό αέριο. Γενικώς έχουν γεμίσει τρύπες. Το πρωί που πήγαινα προς το αυτοκίνητο δεν ήξερα από που να περάσω...και γκρρρρ τα κομπρεσέρ, δεν είχαν βάλει και μια γεφυρούλα (ενώ χ8ες το απόγευμα είχαν) και ένας καλός κυριούλης-εργάτης προθημοποιήθηκε να με βοηθήσει να περάσω το αυλάκι. Δεν ήταν και κανένα μεγάλο, αλλά έγκυος γυναίκα δε θέλει πολύ ένα στραβοπάτημα.
Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που με βοηθάνε λόγω εγκυμοσύνης μάλλον. Χάρηκα πολύ και τον ευχαρίστησα.
Η πρώτη φορά που μου δώσανε προτεραιότητα ήταν στην ούρα των αλλαντικών στο σούπερ μάρκετ. Και δεν είχε και καμιά φοβερή ουρά, τρίτη ήμουν όταν πήγα... Παρόλο που είπα ότι προηγείται μια κυρία η ίδια μου έδωσε τη θέση της με άνεση!
Πολύ χάρηκα!!! Respect

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ ευτυχώς σε υπηρεσίες και τράπεζες δεν είχα ποτέ πρόβλημα (και πήγα σε πολλές όσο ήμουν έγκυος)μου δίνανε πάντα τη σειρά η υπάλληλοι.Στις συγκοινωνίες όμως είχα πρόβλημα και μετά απο μία αγκωνιά στον ηλεκτρικό έγινα πολύ αγενής.Μόλις έμπαινα έβγαζα ντουντούκα "ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ" και όχι δεν είναι η μισή ντροπή δική μου Twisted Evil

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:.Μόλις έμπαινα έβγαζα ντουντούκα "ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ" και όχι δεν είναι η μισή ντροπή δική μου Twisted Evil

Mazi sou ki ego!!! Εγκυμοσύνη και ..... σειρά προτεραιότητας!!! - Σελίδα 2 587529

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
δεν έχω ουδεμία απαίτηση από τους άλλους να παραχωρήσουν τη θέση τους για μένα. Και του άλλου μπορεί να του πονάει το συκώτι, το νεφρό, ο κώλος, να κατουριέται, ή να έχει αφήσει το φούρνο αναμμένο. Εμείς δεν είμαστε σε θέση να το ξέρουμε αυτό.

Δεν έχεις 100% άδικο, γιατί όντως δεν ξέρουμε και την κατάσταση του άλλου γι'αυτό δεν ζητάμε απο συγκεκριμένο άτομο θέση αλλα γενικά.
Το θέμα είναι οτι εμείς δεν προστατεύουμε εμάς αλλά τη ζωούλα που κουβαλάμε.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gennie,
Αν προσέξεις τα λεωφορεία είναι μονίμως γεμάτα με ηλικιωμένους! Μόνο αυτοί πλέον τα χρησιμοποιούν! Και οι "νέοι" τι θα κάνουν? Θα μένουν μια ζωή όρθιοι?
Και νέος μπορεί να θεωρείται κι ένας άνθρωπος 50 ετών που κανείς δε μπορεί να ξέρει τι έχει...
Athin@,
Πραγματικά έχεις δίκιο. Οφείλουμε να προστατεύουμε τη ζωούλα που κουβαλάμε. Όπως και μετά τη γέννησή του.
Όμως - έτσι για να διατηρήσω λίγο την ένταση, όχι ότι διαφωνώ - γιατί παίρνεις το λεωφορείο? Και ειδικά σε προχωρημένη εγκυμοσύνη? Δεν καταλαβαίνουν κάποιες ότι αυξάνουν τις πιθανότητες να χτυπήσουν? Ταχυδρομείο? Να πάει ο άντρας μου, ο πεθερός μου, ο γείτονας! Εγώ θα πάω? - Μιλάω προσωπικά, μην παρεξηγηθείτε.
Κορίτσια σας μιλάει κοπέλα που διανύει 50χλμ ημερησίως πήγαινε-έλα για τη δουλειά της (με αυτοκίνητο). Κι εγώ αυξάνω τις πιθανότητες και ξέρω πως πολλές φορές δεν υπάρχει επιλογή. Απλά πρέπει. Όσο για ότι είπα στο προηγούμενο ποστ, δεν αναφερόμουν στα λεωφορεία.
Αυτά είναι επικίνδυνα και χωρίς να είσαι έγκυος!! Εγκυμοσύνη και ..... σειρά προτεραιότητας!!! - Σελίδα 2 215994

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
1. Όταν ήμουν έγκυος και κανείς δεν είχε το φιλότιμο να σηκωθεί φώναζα μέσα στο λεωφορείο "μπορεί να σηκωθεί κάποιος γιατί είμαι έγκυος και δεν μπορώ να στέκομαι?" Θέλει λίγο θάρρος αλλά πάντα αποτελεσματικό.
2. Ο πατέρας μου δούλευε στα τρόλευ οδηγός και μου έλεγε ότι πολλοί γέροι έπαιρναν το τρόλευ από το ένα τέρμα και πήγαιναν μέχρι το άλλο για βόλτα. Λυπηρό για αυτούς αλλά καθόλου πρακτικό για τους υπόλοιπους.
3. Αν μια μεγάλη σε ηλικία κυρία έχει το κουράγιο να βάφεται και να φοράει τακούνια για πάρει το λεωφορείο τότε να βρεί και το κουράγιο να σταθεί όρθια.

sorry αν σας κούρασα.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πες τα χρυσόστομη! Όλες οι γριές με τα πατσουλιά εκεί μέσα!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Πες τα χρυσόστομη! Όλες οι γριές με τα πατσουλιά εκεί μέσα!

Και το κόκκινο κραγίον που πάντα ξεφεύγει από τα χείλη. you know?

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και τα κόκκινα νύχια και τα χρυσαφικά!
Κοροϊδεύουμε αλλά κι εμείς κάπως θα γίνουμε μου φαίνεται!!!
Εγκυμοσύνη και ..... σειρά προτεραιότητας!!! - Σελίδα 2 534787

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις