Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
407 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 407 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

mina 1982


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:πιανει το time out στα 2χρονα? το χω δοκιμασει λιγες φορες και τιποτα, και στο δωματιο να ηρεμησει.αυτο κανουμε τελευταια,ε,μετα απο 3 τεταρτα (τοσο κραταει) σταματαει. Εγω θελω να βρω ενα τροπο να μην το κανει αυτο το πραγμα, ειναι δυσκολο?

ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ ΤΙΜΕ ΑΟΥΤ,ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΝΤΑΝΤΑ ΤΟΥ ΣΚΑΙ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΣΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΕ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΕ 2ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝ ΑΙ ΠΟΛΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ....ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΤΑ 2 ΛΕΠΤΑ....ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΘ ΤΑΙΜ ΑΟΥΤ...ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ κορίτσια σας καταλαβαίνω απολυτα...τωρα τελευταία όλο και φτάνω στα όρια μου!!!Μερικές φορές νομίζω ότι όταν τους μιλάω θα γυρίσει ο τοιχος να μου απαντήσει, αυτα ομως σίγουρα όχι. Και εκρήξεις θυμού είχε ο μεγάλος σε βαριά μορφή ...κοπανόύσε το κεφάλι του στον τοιχο...και πολύ μεγάλη ζήλια η κορη μου...βρέχει πολλές φορές το κρεβατι της...και ο μικρός αντιγράφει ολες τις σκανταλιές των μεγάλων.Εχω φτάσει να κλαίω απο τα νευρα μου...Το ξυλο δεν ειναι λυση αλλα τις εχουν φάει στον πωπο και ντρεπομαι που το λέω. Ειναι φορές που νιώθω πως έχω αποτύχει...πως τι μάνα ειμαι εγω που δεν μπορω να κουμαντάρω τα παιδιά μου κλπ κλπ. Αυτό που έχω διαπιστώσει ειναι πως όταν εγώ ειμαι ξεκούραστη ψυχολογικά εχω και υπομονή και κέφι...η καθημερινή και αποκλειστική ομως ενασχόλιση με το σπιτι και τα παιδιά δεν βοηθάει την ψυχική ηρεμία!!Περιμένω να περάσει ο καιρός να γυρίσω στη δουλειά γιατί τουλάχιστον εκει θα πιω και εναν καφέ και θα συναναστραφώ με ενηλίκους -το τρεξιμο τοτε θα ειναι διαφορετικό αλλα τελος πάντων. Smile

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mina 1982 το time out 2 λεπτα το εφαρμοζω,τα 3 τεταρτα που λεω ειναι ο χρονος που διαρκει ο θυμος του. Δεν τον βαζω 3 τεταρτα , καταλαβες? αλλα παει στραφι το 2λεπτο..

το μονο παρηγορο ειναι οτι ειναι φαση απο οτι καταλαβαινω διαβαζοντας σας, αλλα εκεινη την ωρα αν εισαι κομματια ειναι μια συσκολη ωρα.

διαβασα μια φραση τωρα και μ αρεσε σε ενα αλλο site
"The wildest colts make the best horses"θα προσπαθησω να το χω στο μυαλο μου.


Ο πατερας μου μου ειπε σημερα οτι ετσι ακριβως αντιδρουσα και εγω, και μαλιστα για χρονια -τον λυπηθηκα τον ανθρωπο! Shocked

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:πιανει το time out στα 2χρονα? το χω δοκιμασει λιγες φορες και τιποτα, και στο δωματιο να ηρεμησει.αυτο κανουμε τελευταια,ε,μετα απο 3 τεταρτα (τοσο κραταει) σταματαει. Εγω θελω να βρω ενα τροπο να μην το κανει αυτο το πραγμα, ειναι δυσκολο?
ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΙΧΡΟΝΟ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΙΘΑΣΑ ΔΙΧΡΟΝΑ!!!!!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiki έγραψε:Περιμένω να περάσει ο καιρός να γυρίσω στη δουλειά γιατί τουλάχιστον εκει θα πιω και εναν καφέ και θα συναναστραφώ με ενηλίκους -το τρεξιμο τοτε θα ειναι διαφορετικό αλλα τελος πάντων. Smile
Αχ, κι εγώ, και δυστυχώς η περισσότερη δουλειά μου εμένα γίνεται από το σπίτι, οπότε και με ζαλίζουν τον έρωτα όλη την ώρα μπίρι μπίρι, και έχω και δουλειά να κάνω. drunken

Βασικά, έκατσα και το φιλοσόφησα ως εξής: εφοσον τα παιδιά κάθονται ήρεμα όποτε ασχολούμαι μαζί τους, τις έχω γραμμένες τις δουλειές του σπιτιού. Και ασχολούμαι μισή-μιά-μιαμιση ώρα παραπάνω με τα παιδιά, όσο χρειαστεί. Ζωγραφίζω μαζί με τον μεγάλο, χαϊδέυω το μικρό, χορεύουμε, διαβάζουμε παραμύθια, και τον βάζω και να με βοηθήσει στις δουλειές, πιο πολύ για να έχει κάτι να κάνει και να μη τρελλαίνεται. Με ηρεμεί κι εμένα.
Μια φορά την εβδομάδα θα κάνω τις δουλειές, και καθημερινά μόνο τα πιάτα τακτοποιώ από το νεροχύτη. Και, εννοείται, ότι το σπίτι είναι συνεχώς μύλος, όχι βρώμικο, αλλά ακατάστατο, και όταν πάψει πλέον να σε ενοχλεί αυτό, τότε βλέπεις τα πάντα με άλλο μάτι...

Το ταιμ άουτ πιανει σε αρκετά παιδιά αρκετές φορές. Στο δικό μου δεν πιάνει πάντα. Μερικές φορές μπαίνει μόνος του τιμωρία, και κάθεται και τραγουδάει, που με κάνει να πιστεύω ότι δεν επιτελεί το σκοπό της εκείνη τη στιγμή. Αλλά καταλαβαινει ότι κάτι είναι λάθος, άσχετα αν το κάνει ξανά και ξανά. Όσο είμαστε consistent στις απόψεις μας και δεν τους λέμε άλλα τη μια φορά και άλλα την άλλη, θα στρώσουν. Απλά σε άλλα παιδιά η φάση κρατάει μήνες, σε άλλα χρόνια...
Σορρυ για το μεγάλο ποστ... "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 534787

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Πόσο σας νιώθω βρε κορίτσια! Κι εμείς τα ίδια περνάμε... Κουράγιο!!!

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:πιανει το time out στα 2χρονα? το χω δοκιμασει λιγες φορες και τιποτα, και στο δωματιο να ηρεμησει.αυτο κανουμε τελευταια,ε,μετα απο 3 τεταρτα (τοσο κραταει) σταματαει. Εγω θελω να βρω ενα τροπο να μην το κανει αυτο το πραγμα, ειναι δυσκολο?

Και εγώ τον βάζω τιμωρία αυτη της "νταντάς" και ο δικός μου είναι 2. Δεν νομίζω οτι πρόκειται να το καταλάβει με 1 φορά. Τον βάζω τιμωρία μόνο για σοβαρά θέματα όπως να μην βγάζει τις μπρίζες αλλα χρειάζεται πολλές τιμωρίες γιατί ενώ καταλαβαίνει πολύ καλά τι του λέω αρνείται να το κάνει ακριβώς επειδή είναι 2χρονο. Θέλει πολύ υπομονή και η τιμωρία πλέον μπαίνει με σκοπό να ηρεμήσουμε και οι 2 για να αποφύγοθμε τα χειρότερα(όχι ξύλο ΠΟΤΕ, αλλα τις φωνές που ούτε αυτές μου αρέσουν). Το παιδί καταλαβαίνει την ένοιά του άσχετα αν δεν υπακούει συνεχώς γιατι όταν θυμώνω έρχεται και με φιλάει και μου κάνει αγκαλιά όπως όταν τελειώνει η τιμωρία.

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το αρθράκι είναι φανταστικό και με εκφράζει απόλυτα. Ευτυχώς μέχρι τώρα τα καταφέρνω να επικοινωνώ καλά μαζί του και να αποφεύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις. Το πιό σωστό απο το άρθρο είναι οτι όταν ασχολείσαι με τα παιδιά σου και τα παίρνεις με το καλό είναι πιό ήρεμα. Το ίδιο ισχύει και με τον γιό μου. όταν συνεργαζόμαστε και συμβιβαζόμαστε είναι τόσο υπάκουος που δεν το πιστευω. Πιστεύω οτι πρέπει να πειραματιζόμαστε με διάφορους τρόπους προσέγγισης. Φυσικα και εγώ έχω βγεί απο τα ρούχα μου και 2 φορές είχα πέσει σε κατάθληψη για αυτό αλλα όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να βελτιώνομαι και αν δεν αντέχω τον πηγαίνω στην μαμά μου για 2-3 μέρες(μενει μακριά) και κάνει και αυτός τις διακοπές του(τρελαίνεται του αρέσει πολύ) και ηρεμώ και εγω. Παρακαλάω κάθε μέρα να μπορώ να παραμένω πάντα ψύχραιμη και να χαίρομαι το παιδί μου



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamadimi στις Πεμ Οκτ 28, 2010 2:13 pm, 1 φορά

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καπου ειχα διαβασει οτι απαιτησεις απο τα παιδια,πρεπει να εχεις μετα τα 3 τους χρονια.μεχρι τοτε,δεν μπορουν να καταλαβουν πραξη-συνεπεια πραξης-τιμωρια.
εμενα ειναι μικρη ακομα η κορη μου,αλλα δεν την εχω χτυπησει ποτε,παρολο που βγαινω εκτος εαυτου συχνα.εγω δεν εφαγα ποτε ξυλο,και θελω να συμβει το ιδιο και με τα παιδια μου.
αυτο που θελω να τους κανω ειναι αυτο που εκανε και σε μενα η μανα μου οταν ημουν μικρη.και το κανω ηδη στην κορη μου.οποτε κλαει την πηγαινω σε ενα σημειο του σπιτιου -μακρια απο μενα-και της λεω"κλαψε εδω!μονο εδω κλαιμε!πουθενα αλλου στο σπιτι".οταν δεν την βλεπουμε,δεν εχει λογο να κλαψει ,οποτε της περναει.
παντως,οι δυσκολιες ειναι πολλες,η κουραση πολλη,και μερικες φορες δυσκολα συγκρατεις τα νευρα σου.αλλα και να τους δωσω καμια,θα περιοριστω μονο στο πωπουδακι.αλλα νομιζω οτι πιο πολυ τα ποναει η τιμωρια,παρα το ξυλο.

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όταν ήμουν μικρή η μαμά μου είχα πολλά νεύρα λόγο οικονομικών προβλημάτων και λόγο δουλειάς και φώναζε πολύ συχνά. Καμία φορά μας χτυπούσε κιόλας. Ηταν καλή αλλα δεν μπορούσε να ελενξει τα νεύρα της. Το μόνο που μου έμεινε ήταν φοβίες και έλλειψη αυτοπεποίθησης σε πολλές φάσεις της ζωής μου. Δεν κέρδιζε με αυτον τον τρόπο τον σεβασμό μου, το αντίθετο. Μόνο όταν μου μιλούσε ηρεμούσε η ψυχούλα μου. Ας θυμηθούμε όλες πώς νιώθαμε όταν είμασταν παιδιά και θα καταλάβουμε και τα δικά μας καλύτερα. Πολλές φορές κάτι που για εμάς είναι ζημιά για αυτά είναι κάτι δημιουργικό. τον δικό μου τον βρήκα να παίζει με ένα σακουλάκι φακές που δεν κατάλαβα πότε άρπαξε, και έπαιζε με μία αφοσίωση, τις έριχνε στο κουβαδάκι του και απο εκεί σε μία τσουλήθρα παιχνίδι. Δεν το συζητάω το τι γινόταν στο π άτωμα... αλλα πρίν βάλω τις φωνές ξαφνικά κατάλαβα οτι το παιδί παίζει δεν καταλαβαίνει γιατί αυτό που κάνει είναι κακο.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η δικιά μου είναι μικρή για ταιμ αουτ, αλλά ώρες ώρες ανυπομονώ να μεγαλώσει λίγο για να μπορώ να τη βάζω τιμωρία.
η βαπτιστήρα μου (3 1/2 χρονών) δεν καταλάβαινε από ταιμ αουτ. την έβαζε στο wc σε ένα σκαμνάκι και αυτή τρελαινόταν από τη χαρά της και η κουμπάρα μου τρελαινόταν από τα νεύρα της. η τιμωρία της τώρα πια είναι να της πάρει το laptop και να μη δει Χαϊντι στο you tube το Σαββατοκύριακο. αυτό έχει εφαρμογή.
το σημαντικότερο νομίζω (αλλά και το πιο δύσκολο) είναι αυτό που είπατε παραπάνω. να είσαι κάθετη στο όχι.
η μάνα μας όποτε μας έλεγε όχι ξέραμε οτι μόλις τη ζαλίσουμε λίγο θα μας πει ναι, γι' αυτό δεν υπολογίζαμε το όχι της. αντίθετα το όχι του μπαμπά μου δεν ξανασυζητιόταν.
τώρα έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι τους αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγαλη κουβέντα.

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δυσκολο θεμα πιασατε......
χθες το απογευματακι πηρε ενα κουτακι κρακερς να φαει εκει που καθοταν υσηχος πανω στο κρεβατι της μανας μου ξεκιναει κ πεταει κ ανοιγει κ σκορπαει ολα τα κρακερς στο κρεβατι κ φωναζε ταυτοχρονα,η μανα μου εγκεφαλικο καθεται κ κλαιει κ επειδη ειναι κ συμπονιαρης παει πανω της κ της λεει "ιγκομι"=συγγνωμη,της δινει κ ενα φιλι θα το ξανακανεις του λεμε "ναι" απανταει!με το καλο τον περνω καθομαστε μιλαμε ε ετσι οπως τα λεμε αυτος τα αντιθετα κανει!δεν θελω ναα τον χτυπαω γιατι μια φορα που το εκανα στον ποπο ο δικος μου πονεσε!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μια φορα του ριξα στο παμπερς οταν πεταξε ενα βαζακι της fisher price στην μικρη, κοριτσια εμεινα καγκελο...τον αλλαξα και ειχε σταμπα απο το χερι μου,ολοκαθαρη. Εχει ευαισθητο δερμα,αν τον πιασεις κοκκινιζει αμεσως (απο τη μανουλα το κληρονομησε). Δεν χρειαζοταν να το ξανασκεφτω,ειδα το χερι μου και καταπια τη γλωσσα μου.

Να πω οτι τις απαντησεις σας τις εκτιμησα, χρειαζομουν να το συζητησω με συμπασχουσες και με μανες ολο αυτο, με απασχολει πολυ και θελω να το λυσω, ηταν απ τα καλυτερα ποστ αυτα που γραψατε, ουτε μπουρδολογιες ,ουτε χαζομαρες, το χρειαζομουν. ευχαριστω!

Εβγαλα συμπερασμα, και θα το εφαρμοσω. Να στε καλα.

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:μια φορα του ριξα στο παμπερς οταν πεταξε ενα βαζακι της fisher price στην μικρη, κοριτσια εμεινα καγκελο...τον αλλαξα και ειχε σταμπα απο το χερι μου,ολοκαθαρη. Εχει ευαισθητο δερμα,αν τον πιασεις κοκκινιζει αμεσως (απο τη μανουλα το κληρονομησε). Δεν χρειαζοταν να το ξανασκεφτω,ειδα το χερι μου και καταπια τη γλωσσα μου.

Να πω οτι τις απαντησεις σας τις εκτιμησα, χρειαζομουν να το συζητησω με συμπασχουσες και με μανες ολο αυτο, με απασχολει πολυ και θελω να το λυσω, ηταν απ τα καλυτερα ποστ αυτα που γραψατε, ουτε μπουρδολογιες ,ουτε χαζομαρες, το χρειαζομουν. ευχαριστω!

Εβγαλα συμπερασμα, και θα το εφαρμοσω. Να στε καλα.
αν πετυχει αυτο που σκεφτηκες να μου το πεις να το κανω κ γω! "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 417472

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σοφια, οσες φορες ημουν ηρεμη τελειωνε πιο γρηγορα η ιστορια. Και βλεπω οτι ολες το προτεινουν αρα αυτος θα ναι και ο τροπος ο σωστος. Και απο την στιγμη που χω ενα συνεργασιμο παιδι, γιατι ειναι συνεργασιμος, ειναι τρυφερος, ειναι αρκετα ευαισθητος τοτε δεν μπορει να ειναι αλλος ο τροπος που θα τον αντιμετωπιζω. Smile Σκεφτομαι και την μικρη, τι εικονες παιρνει, αν βλεπει μια μαμα να φωναζει και τον αδερφο της να φωναζει κι αυτος τι μηνυματα της περναω? Οποτε θελει αυτοσυγκρατηση. Δεν ξερω πως, θα μετραω μεχρι το 10,θα παιρνω βαθιες ανασες? Laughing κατι θα κανω! Τοσες φορες στην δουλεια εχω αντιμετωπισει πιεση και ημουν σαν αγελαδα,τετοια ψυχραιμια, αλλα εκει και να μην πετυχαινα ελεγα "ΟΚ,ξαναπροσπαθω", εδω ειναι που δεν με παιρνει -και μενα και ολες μας- να μην πετυχουμε,γιατι δεν ειναι "ΟΚ" ειναι τα παιδια μας και τα αγαπαμε περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτοσυγκρατηση λεξη κλειδι!αυτο χρειαζομαστε ολες μας!εχω αλλα κ παλι οταν με φτανει στα ορια?απλα τον αφηνω κ τσιριζει!
(μου τι σπαει ομως που οταν τον αφηνω φωναζω η γειτονισσα γιαγια ειναι απο κατω φωναζει τι του κανεις του παιδιου καλε?ε αι στο καλο κυρα μου μου ρχεται να πω!χωρις να μεγαλωσεις παιδια ερχεσαι κ μου τι λες?)

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο μπλογκ της Λυδίας. Κι εγώ έχω δώσει κατα καιρούς κανά δύο στον πωπό και μ΄έχουν ριμάξει οι Ερινύες. Υπάρχει εκτος από το ξύλο και η ψυχολογική βία μέσα από τις φωνές και το φόβο, αυτό με ανησυχεί πιο πολύ στην καθημερινότητα των πιο πολλών οικογενειών

http://newagemama.wordpress.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sktv έγραψε:αυτοσυγκρατηση λεξη κλειδι!αυτο χρειαζομαστε ολες μας!εχω αλλα κ παλι οταν με φτανει στα ορια?απλα τον αφηνω κ τσιριζει!
(μου τι σπαει ομως που οταν τον αφηνω φωναζω η γειτονισσα γιαγια ειναι απο κατω φωναζει τι του κανεις του παιδιου καλε?ε αι στο καλο κυρα μου μου ρχεται να πω!χωρις να μεγαλωσεις παιδια ερχεσαι κ μου τι λες?)

γραψτους Σοφακι, ολοι εχουν αποψη ,εμενα μου προτεινουν να το χτυπησω για να το συνετισω...

newagemama έγραψε:Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο μπλογκ της Λυδίας. Κι εγώ έχω δώσει κατα καιρούς κανά δύο στον πωπό και μ΄έχουν ριμάξει οι Ερινύες. Υπάρχει εκτος από το ξύλο και η ψυχολογική βία μέσα από τις φωνές και το φόβο, αυτό με ανησυχεί πιο πολύ στην καθημερινότητα των πιο πολλών οικογενειών

αυτο θελουμε οι περισσοτερες τουλαχιστον να αποφυγουμε, ολα εχουν αντικτυπο στην ψυχουλα τους. Sad

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κακά τα ψέμματα, το να τα χτυπήσεις δεν τα συνετίζει, απλά βγάζει το δικό μας άχτι, ξεσπάμε εμείς... Μερικές φορές με βγάζει τόσο εκτος εαυτου, που σκέφτομαι ότι αν τον χτυπούσα εκείνη τη στιγμή θα του άφηνα κουσούρι μόνιμο... Έχω δώσει μπουνιές άπειρες φορές σε μαξιλάρια, τουλάχιστον μου φεύγει η ένταση και κανείς δεν πληγωνεται.. Επίσης, μερικές φορές, από τα νεύρα μου, αρχίζω να συμμαζέυω "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 966307

Κι εγώ του έχω δώσει μερικές ελαφρές πάνω από την πάνα, και με εκνέυριζε αφάνταστα το ότι γελούσε.. Μια φορά μόνο του έδωσα κάποιες πιο δυνατές που τον πόνεσαν, ήμουν έγκυος και ερχόταν κι έπεφτε πάνω μου ενώ καθόμουν, και μια-δυο-τρεις, αφου δεν άκουγε με το καλό, τις έφαγε. Και πρέπει να ξέφυγε μια και να τον πήρε στο μπούτι, και να πόνεσε, και άρχισε να κλαίει και να πιάνει το μπούτι του, το καημένο, και άρχισα να κλαίω κι εγώ, και να τον αγκαλιάζω, μιλάμε με είχαν φάει οι τύψεις. Και το αγόρι μου, μου έλεγε "μην κλαίς μαμά, να πέρασε, δεν πονάω άλλο, μην κλαις".. Ανατρίχιασα και μόνο που το σκέφτηκα..
"Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 2 534787
Για κάποιο λόγο μας έχουν περάσει το μήνυμα ότι πρέπει να τα δέρνουμε για να γίνουν άνθρωποι, λες και πρέπει να σκληραγωγηθούν από νήπια..
Λιτσακι, πες μας κι εμάς την τακτική που θα ακολουθήσεις... Ακόμα και την φαρμακευτική αγωγή, lexotanil, υπογλώσσια, όλα, πού ξέρεις, μπορεί να βοηθήσει... Shocked Shocked

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"....................

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gwgw81 έγραψε:δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"

Κι εγώ συμφωνώ με τη νταντά σε αρκετά σημεία, ειδικά σε αυτό με την τιμωρία και την επεξήγηση μετά, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλει όσν αφορά ορισμένα ξεσπάσματα παιδιών. Θυμάμαι, ήταν ενα παιδάκι 2-3 ετών που πετούσε στο πάτωμα τα παιχνίδια του, τα χτυπούσε στο πάτωμα και γενικά έκανε φασαρία στο παιχνίδι του με τα αυτοκινητάκια κτλ. και η νταντα σχολιάζει "Θεέ μου, αυτό το παιδί είναι τελείως ανεξέλεγκτο, είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις που έχω δει".
Πείτε μου εσείς δηλαδή, τα δικά σας παιδιά παίζουν μέσα στη μούγγα? Και δεν σκορπάνε τα παιχνίδια τους ΠΑΝΤΟΥ??? Και δεν αναποδογυρίζουν το καλάθι με τα παιχνίδια τους μόνο και μόνο για να ακούσουν αυτόν τον -άκρως ενοχλητικό για μας, το παραδέχομαι- ήχο του να πέφτουν όλα τα παιχνίδια κάτω????
Αν τα παιδιά σας ΔΕΝ είναι έτσι πείτε το μου με τρόπο, για να ξέρω να μας αρχίσω οικογενειακή ψυχανάλυση..

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΝΟΣ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΜΑΣ...ΑΚΟΜΑ Κ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ Η ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ .Η ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΑΛΛΑ Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ...ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΙΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ!

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"]
Gwgw81 έγραψε:δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"

Κι εγώ συμφωνώ με τη νταντά σε αρκετά σημεία, ειδικά σε αυτό με την τιμωρία και την επεξήγηση μετά, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλει όσν αφορά ορισμένα ξεσπάσματα παιδιών. Θυμάμαι, ήταν ενα παιδάκι 2-3 ετών που πετούσε στο πάτωμα τα παιχνίδια του, τα χτυπούσε στο πάτωμα και γενικά έκανε φασαρία στο παιχνίδι του με τα αυτοκινητάκια κτλ. και η νταντα σχολιάζει "Θεέ μου, αυτό το παιδί είναι τελείως ανεξέλεγκτο, είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις που έχω δει".
Πείτε μου εσείς δηλαδή, τα δικά σας παιδιά παίζουν μέσα στη μούγγα? Και δεν σκορπάνε τα παιχνίδια τους ΠΑΝΤΟΥ??? Και δεν αναποδογυρίζουν το καλάθι με τα παιχνίδια τους μόνο και μόνο για να ακούσουν αυτόν τον -άκρως ενοχλητικό για μας, το παραδέχομαι- ήχο του να πέφτουν όλα τα παιχνίδια κάτω????
Αν τα παιδιά σας ΔΕΝ είναι έτσι πείτε το μου με τρόπο, για να ξέρω να μας αρχίσω οικογενειακή ψυχανάλυση..[/quote

εχεις δικιο.ολα τα παιδακια το κανουν αυτο.αλλα κι αυτη πρεπει κατι να βρει για να κανει εκπομπη....
για μενα πραγματικα ανεξελεγκτο ειναι να χτυπαει το παιδι τους γονεις.δεν ξερω τι θα εκανα σ'αυτην την περιπτωση.....

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gwgw81 έγραψε:
για μενα πραγματικα ανεξελεγκτο ειναι να χτυπαει το παιδι τους γονεις.δεν ξερω τι θα εκανα σ'αυτην την περιπτωση.....

Κοίτα, ένα παιδάκι δεν έχει προηγούμενες εμπειρίες να ξέρει τι είναι κακό και τι όχι. Όταν καταλάβει ότι είναι μεγάλο για να μπουσουλήσει, μπουσουλάει, όταν καταλάβει ότι ειναι μεγάλο για να περπατήσει, περπατάει, είναι δοκιμή και σφάλμα. Το θέμα είναι ότι εφόσον εμείς επιβραβεύουμε μια κατάσταση, αυτό μαθαίνει ότι είναι καλό να τη συνεχίσει.
Μέσα σε όλα, μπορεί και να μας χτυπήσει, και δε σημαίνει ότι μας μισεί ή ότι θα γίνει αιμοσταγής δολοφόνος όταν θα μεγαλώσει, απλά δε γνωρίζει τις συνέπειες (πχ ότι όταν με χτυπάς πονάω), το παιδί απλά εξωτερικεύει μια ένταση. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς, αν δηλαδή του το ξεκόψουμε ότι κανόνας είναι να μη χτυπάμε, θα το μάθει με τον καιρό.
Αν πάλι κανόνας είναι να μη μας χτυπάει αυτό, αλλά να το χτυπάμε εμείς, τότε του περνάμε αντικρουόμενα μηνύματα. Και στην περίπτωση αυτή κάνει ό,τι βλέπει, και όχι ο,τι λέμε...

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"
Μέσα σε όλα, μπορεί και να μας χτυπήσει, και δε σημαίνει ότι μας μισεί ή ότι θα γίνει αιμοσταγής δολοφόνος όταν θα μεγαλώσει, απλά δε γνωρίζει τις συνέπειες (πχ ότι όταν με χτυπάς πονάω), το παιδί απλά εξωτερικεύει μια ένταση. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς, αν δηλαδή του το ξεκόψουμε ότι κανόνας είναι να μη χτυπάμε, θα το μάθει με τον καιρό.
Αν πάλι κανόνας είναι να μη μας χτυπάει αυτό, αλλά να το χτυπάμε εμείς, τότε του περνάμε αντικρουόμενα μηνύματα. Και στην περίπτωση αυτή κάνει ό,τι βλέπει, και όχι ο,τι λέμε...[/quote]

δεν μιλαω για χτυπηματα που κανει ενω παιζει.κι εμενα η μικρη μου μας κανει κουτουλιες,και παιζουμε.μιλαω για τις περιπτωσεις που εδειχνε και στη "νταντα".
και συμφωνω με τα υπολοιπα που ειπες,αλλα θα συμπληρωσω οτι θεωρω επισης αιτια,μια μανα αβουλη,ανικανη να επιβληθει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις