Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
408 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 408 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gwgw81 έγραψε:εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"

Ωραία καθηγήτρια!! Το να ανεβάσει την χλωρίνη σε μέρος που να μην μπορεί το παιδάκι να το φτάσει δεν το σκέφτηκε προφανώς!! τι να πώ!! ωραία πράγματα διδάσκει!!

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το αγαπημένο μου video
https://www.youtube.com/watch?v=AsC6bV2fF84

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Κακά τα ψέμματα, το να τα χτυπήσεις δεν τα συνετίζει, απλά βγάζει το δικό μας άχτι, ξεσπάμε εμείς... Μερικές φορές με βγάζει τόσο εκτος εαυτου, που σκέφτομαι ότι αν τον χτυπούσα εκείνη τη στιγμή θα του άφηνα κουσούρι μόνιμο... Έχω δώσει μπουνιές άπειρες φορές σε μαξιλάρια, τουλάχιστον μου φεύγει η ένταση και κανείς δεν πληγωνεται.. Επίσης, μερικές φορές, από τα νεύρα μου, αρχίζω να συμμαζέυω "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 966307

Κι εγώ του έχω δώσει μερικές ελαφρές πάνω από την πάνα, και με εκνέυριζε αφάνταστα το ότι γελούσε.. Μια φορά μόνο του έδωσα κάποιες πιο δυνατές που τον πόνεσαν, ήμουν έγκυος και ερχόταν κι έπεφτε πάνω μου ενώ καθόμουν, και μια-δυο-τρεις, αφου δεν άκουγε με το καλό, τις έφαγε. Και πρέπει να ξέφυγε μια και να τον πήρε στο μπούτι, και να πόνεσε, και άρχισε να κλαίει και να πιάνει το μπούτι του, το καημένο, και άρχισα να κλαίω κι εγώ, και να τον αγκαλιάζω, μιλάμε με είχαν φάει οι τύψεις. Και το αγόρι μου, μου έλεγε "μην κλαίς μαμά, να πέρασε, δεν πονάω άλλο, μην κλαις".. Ανατρίχιασα και μόνο που το σκέφτηκα..
"Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 534787 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 534787
Για κάποιο λόγο μας έχουν περάσει το μήνυμα ότι πρέπει να τα δέρνουμε για να γίνουν άνθρωποι, λες και πρέπει να σκληραγωγηθούν από νήπια..
Λιτσακι, πες μας κι εμάς την τακτική που θα ακολουθήσεις... Ακόμα και την φαρμακευτική αγωγή, lexotanil, υπογλώσσια, όλα, πού ξέρεις, μπορεί να βοηθήσει... Shocked Shocked

Laughing προς το παρον ενα ποτηρι καλο κοκκινο κρασι το βραδυ βοηθαει Laughing
οταν μεγαλωσει και η μικρη και φτασει τα 2 τοτε θα δω αν θα πεσω στα drugs χεχε, ενα 2χρονο ειναι ρε γμτ δεν θα το καταφερω?? "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 215994

Gwgw81 έγραψε:δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"....................

νο κομεντ για την καθηγητρια σου Γωγω..

με την νταντα εχω πολλες ενστασεις,την συγκεκριμενη δλδ γιατι με τον κλαδο γενικοτερα δεν εχω προβλημα Razz
σε καποιο επεισοδιο συμβουλευε μια μαμα να σταματησει τον θηλασμο της μικροτερης κορης της γιατι ετσι εμποδιζε το δεσιμο της μικρης με τον μπαμπα..καλο ε? Να διωξει την μικρη απο το δωματιο με την μεθοδο CIO-Crying It Out (ειμαι και γλωσσομαθης ενταξει κοριτσια?)-κοινως "κωλοχτυπησου μεχρι να σκασεις αλλα θα κοιμηθεις μονη σου!!", αυτα μου αρκουν για να βαλω Χ στην νταντα. Σιγουρα υπερβαλλει για χαρην τηλεθεασης το οποιο επισης ειναι αντιδεοντολογικο.
Και υστερα ρε παιδια αλλη μενταλιτε οι Αγγλοσαξονες ,αλλη η δικη μας στην Μεσογειο! Οι δομες της οικογενειας ειναι ας πουμε διαφορετικες εδω, και τις προτιμω ετσι, με τα προβληματα μας δε λεω αλλα και παλι αυτο το μοντελο εμενα μου κανει. Ειναι δεδομενο οτι ολα τα παιδια του κοσμου περνουν κοινα σταδια και φασεις αλλα μεγαλωνουν με διαφορετικες αντιληψεις σε καθε σημειο του πλανητη, με αλλη κουλτουρα, με αλλες υποδομες. Δεν μπορω να αναθρεψω τα παιδια μου σαν Βορειοευρωπαια την στιγμη που δεν ειμαι,και δεν θα θελα να ειμαι (αν εξαιρεσετε τα γονιδια της Σουηδης που πολυ θα τα θελα η αχλαδο-Μεσογεια,αντε και την κοινωνικη προνοια κ την ισοτητα,μεχρι εκει ομως ετσι? Smile ).


litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:Το αγαπημένο μου video
https://www.youtube.com/watch?v=AsC6bV2fF84

καιριο!to the point! το βαζω και στο fb τωρα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Παρ Οκτ 29, 2010 4:44 am, 1 φορά

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://forum.eimaimama.gr/forum-f39/topic-t2501.htm

Σε ταρακουνάει, ε???
confused confused confused

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:

νο κομεντ για την καθηγητρια σου Γωγω..

με την καθηγητρια κι εγω ειχα μεινει αφωνη,παρολο που το σκεπτικο της ηταν οτι τη ΜΙΑ φορα που θα δειρεις το παιδι,να το κανεις για καποιον πολυ σημαντικο λογο ετσι ωστε να το θυμαται(π.χ.να μην φευγει μακρια σου αναμεσα στον κοσμο,να μην ανεβαινει στα μπαλκονια,πραγματα που ειναι πολυ επικινδυνα)εννοουσε οτι για να προστατευτει η ζωη του δεν πειραζει αν τις φαει μια δυο φορες.(για τοσο σοβαρους λογους ομως,οχι γιατι εσπασε το τασακι).
δεν εχω καταληξει ακομα αν εχει δικιο ή αδικο να σου πω την αληθεια....

με την νταντα εχω πολλες ενστασεις,την συγκεκριμενη δλδ γιατι με τον κλαδο γενικοτερα δεν εχω προβλημα Razz
σε καποιο επεισοδιο συμβουλευε μια μαμα να σταματησει τον θηλασμο της μικροτερης κορης της γιατι ετσι εμποδιζε το δεσιμο της μικρης με τον μπαμπα..καλο ε? Να διωξει την μικρη απο το δωματιο με την μεθοδο CIO-Crying It Out (ειμαι και γλωσσομαθης ενταξει κοριτσια?)-κοινως "κωλοχτυπησου μεχρι να σκασεις αλλα θα κοιμηθεις μονη σου!!", αυτα μου αρκουν για να βαλω Χ στην νταντα.

[/quote]

και για τη νταντα εχεις δικιο σ'αυτα που λες.εγω μιλησα μονο για τον τροπο που μιλαει στα παιδια.ηρεμα,αποφασιστικα και "στο υψος τους".για το θηλασμο φυσικα εχεις δικιο.οσο για τον υπνο,σε αυτα που εχω δει εγω,δεν ειναι μονο του το παιδι στο δωματιο και κλαιει.απ'ο,τι εχω δει η μητερα καθεται κατω διπλα στο παιδι,χωρις ομως να του μιλαει αρκετη ωρα.και οταν φευγει απο το δωματιο και σηκωνεται το παιδι,το ξαναπηγαινει μεσα χωρις να του μιλαει.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gwgw81 έγραψε:δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"....................

σ'αυτό με την νταντά πρώτων βοηθειών συμφωνώ και εγώ.
χρησιμοποιεί πολύ καλές μεθόδους διαπαιδαγώγησης!!

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:

αυτο θελουμε οι περισσοτερες τουλαχιστον να αποφυγουμε, ολα εχουν αντικτυπο στην ψυχουλα τους. Sad

Το θέμα είναι κούκλα μου οτι είσαι συνειδητοποιημένη και θέλεις να γίνεις καλύτερη. Αναγνωρίζεις τα λάθη σου και παλεύεις να τα διορθώσεις και δεν ντρέπεσαι να τα εξομολογηθείς. Αυτο και μόνο σημαίνει οτι είσαι καταπληκτική μανούλα. Βλεπω πολλές που υποστιρίζουν οτι κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους και φωνάζουν και δέρνουν τα παιδιά τους. Και η συγκεκριμένη για την οποία μιλάω είχε το παιδί της στο καρότσι μέχρι 1,5 χρονών γιατί βαριόταν να τρέχει απο πίσω του. Το μωρό είναι υπέρβαρο και δεν φτάνει που το έχει συνέχεια στο καρότσι το ταίζει και με το ζόρι. Αυτό για εμένα είναι κοκοποίηση. Και νομίζει οτι κάνει και καλά την δουλειά της. όταν της δίνω κάποια συμβουλή μόνο που δεν με βρίζει.Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

+1000

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:
mamadimi έγραψε:Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

+1000


συμφωνω απολυτα.ειναι τοσο δυσκολο να εισαι μανουλα,καθε μερα κανεις λαθη,και καθε μερα πρεπει να προσπαθεις... παντα εχεις αμφιβολιες για ο,τι κανεις και παντα θελεις το καλυτερο για τα μωρακια σου...δεν υπαρχει σωστο και λαθος.μαλλον υπαρχει κατι σωστο και απολυτο: καλη μανουλα ειναι αυτη που δινει ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ στα παιδια της.κι να υπαρχουν τσακωμοι και νευρα και αγχος....τα παιδια αν παιρνουν αγαπη τα ξεχνανε ολα!

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εχθες ηταν μια απο τα ιδια..κοιμηθηκε κατα τη μια,ξυπνησε 1-2 φορες,τη θηλασα,την εβαλα στο καροτσι "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 429657 κανα τεταρτο καθε φορα με κλειστα ματια(εγω)..στις 6 και κατι ορθια παλι...εγω παλι σαν την τρελλη,πεταξα το γυμναστηριο της στο πατωμα και της φωναξα "παψε"..και μετα τα κλασσικααα..κλαμμα,κλαμμα και ξανα κλαμμαααα..ο αντρας μου ο καημενος να πρεπει να φυγει για τη δουλεια και να καθεται να με παρηγορει,εγω να κλαιω με λυγμους και να του λεω οτι ειμαι αθλια..αφου εφυγε την πηρα στο κρεββατι μας,τη θηλασα,ηρεμησαμε κι οι δυο(μαγικο τρικ αυτος ο θηλασμος)και κατα τις
9 μας πηρε και τις 2 ο υπνος μεχρι τις 12..καθισα,τα εβαλα κατω,μετρησα τις εβδομαδες και τελικα......
η μικρη περναει αλμα αναπτυξης και ειναι στην 36η εβδομαδα,δηλαδη στο αποκορυφωμαααα...γι αυτο κανει ετσι το κοριτσακι μου..τωρα νιωθω ακομη χειροτερα για την συμπεριφορα μου..και φοβαμαι τις αντιδρασεις μου στο μελλον..ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τη χτυπησω ποτε,ΔΕΝ ΘΕΛΩ να της φωναζω,ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χασω τον ελεγχο ποτε,ποτε μα ποτε..και φοβαμαι γιατι δεν μπορω να ελεγξω τα νευρα μου ωρες-ωρες..δεν πιστευω στην βιαιη συμπεριφορα,δεν θελω να με φοβαται το παιδι μου παρα μονο να με σεβεται και ο σεβασμος δεν επιτυγχανεται με βιαια μεσα..εμενα δε με χτυπησαν ποτε,τουλαχιστον δεν θυμαμαι..θυμαμαι ομως τη μανα μου να σηκωνει το χερι της στον αερα και λιγο πριν με ακουμπησει να το χτυπαει στον τοιχο και να σπαει το δαχτυλο της..την ειχα φερει πολλακις στο αμην,αλλες τοσες η αδερφη μου αλλα δεν εχω να θυμαμαι τιποτα το μεμπτο..τετοια μανα θελω να ειμαι..να εμπνεω σεβασμο,να με αγαπαει το παιδι μου και επ ουδενι να με φοβαται..

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ασχετο αλλα το αντρακι μου μου εστειλε μηνυμα.."σ αγαπαω γυναικα μου,σε ευχαριστω που εισαι τοσο καλη μαμα με το παιδι μας" "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 315810 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 669659 αν δεν τον ειχα θα ειχα τρελλαθει..γενικως..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:http://forum.eimaimama.gr/forum-f39/topic-t2501.htm

Σε ταρακουνάει, ε???
confused confused confused

πραγματικα...

Gwgw81 έγραψε:
litsakos έγραψε:

νο κομεντ για την καθηγητρια σου Γωγω..

με την καθηγητρια κι εγω ειχα μεινει αφωνη,παρολο που το σκεπτικο της ηταν οτι τη ΜΙΑ φορα που θα δειρεις το παιδι,να το κανεις για καποιον πολυ σημαντικο λογο ετσι ωστε να το θυμαται(π.χ.να μην φευγει μακρια σου αναμεσα στον κοσμο,να μην ανεβαινει στα μπαλκονια,πραγματα που ειναι πολυ επικινδυνα)εννοουσε οτι για να προστατευτει η ζωη του δεν πειραζει αν τις φαει μια δυο φορες.(για τοσο σοβαρους λογους ομως,οχι γιατι εσπασε το τασακι).
δεν εχω καταληξει ακομα αν εχει δικιο ή αδικο να σου πω την αληθεια....

με την νταντα εχω πολλες ενστασεις,την συγκεκριμενη δλδ γιατι με τον κλαδο γενικοτερα δεν εχω προβλημα Razz
σε καποιο επεισοδιο συμβουλευε μια μαμα να σταματησει τον θηλασμο της μικροτερης κορης της γιατι ετσι εμποδιζε το δεσιμο της μικρης με τον μπαμπα..καλο ε? Να διωξει την μικρη απο το δωματιο με την μεθοδο CIO-Crying It Out (ειμαι και γλωσσομαθης ενταξει κοριτσια?)-κοινως "κωλοχτυπησου μεχρι να σκασεις αλλα θα κοιμηθεις μονη σου!!", αυτα μου αρκουν για να βαλω Χ στην νταντα.


και για τη νταντα εχεις δικιο σ'αυτα που λες.εγω μιλησα μονο για τον τροπο που μιλαει στα παιδια.ηρεμα,αποφασιστικα και "στο υψος τους".για το θηλασμο φυσικα εχεις δικιο.οσο για τον υπνο,σε αυτα που εχω δει εγω,δεν ειναι μονο του το παιδι στο δωματιο και κλαιει.απ'ο,τι εχω δει η μητερα καθεται κατω διπλα στο παιδι,χωρις ομως να του μιλαει αρκετη ωρα.και οταν φευγει απο το δωματιο και σηκωνεται το παιδι,το ξαναπηγαινει μεσα χωρις να του μιλαει.[/quote]

καταλαβα το ποιντ σου Γωγω! Smile



Nena έγραψε:
mamadimi έγραψε:Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

+1000


συμφωνω μαζι σου 100%.


marizakismom αυτα που περνας ειναι φυσιολογικα, εισαι κουρασμενη,τα μωρα ειναι πολυ απιτητικα. κανε αυτο που θα σε βοηθησει να κοιμηθεις!ο υπνος ειναι βασικος για να μειωσεις τον εκνευρισμο σου. Και οι τυψεις στο προγραμμα ειναι, δεν εισαι κακια μανα,εισαι κουρασμενη μανα.

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το ξερω βρε λιτσακο μου αλλα για να κοιμηθω πρεπει να υποχωρησω και να την αφηνω να κοιμαται μαζι μας στο κρεββατι,πραγμα το οποιο ειναι η ευκολη λυση μεν αλλα αν το κανω τωρα θα το πληρωσω αργοτερα συν οτι θα εχει παει στραφι οοολη η προσπαθεια μου μεχρι στιγμης..τι να κανω..υπομονη..
παρεπιμπτοντως..αυτη τη στιγμη κοιμαται στην κουνια της Shocked cyclops δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι ειναι μερα,η οτι ειμαι ηρεμη,τρυφερη και κατευναστικη μαζι της ολη μερα(απο τη στιγμη που καταλαβα τι τρεχει δηλαδη)..παντως μετα απο μερες κοιμηθηκε στην κουνια της κ οχι στο καροτσι..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξέρετε τι κατάλαβα? Ότι όλες νομίζουμε ότι των άλλων τα παιδιά είναι πιο ήσυχα και συνεπώς πιο "εκπαιδευμένα" και επειδή με το δικό μας δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, πιστεύουμε ότι φταίμε εμείς.. Ότι εμείς θα έπρεπε να το έχουμε καθοδηγήσει/διαπαιδαγωγήσει/δείρει/μαλώσει το δικό μας παιδί αντίστοιχα.
Μόνο όταν καταλάβουμε ότι όλα τα παιδιά περνάνε τις φάσεις τους αργα ή γρήγορα, θα απενοχοποιηθούμε κι εμείς.. Η κάθε μαμά ξέρει τα ζόρια που τραβάει με τα παιδιά της, και ένα παιδάκι που φαινομενικά είναι ήσυχο μπορεί να φέρνει τη μάνα του στα προθυρα νευρικής κρίσης.. (αν και δε νομίζω να συμβαίνει αυτό με καμια από μας, ε κορίτσια??? Razz )
Εμένα πάντως μου κανει καλό που τα συζητάω εδώ...

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγώ χαίρομαι πολύ που τα συζητάμε γιατι δεν κρίνουμε η μια την άλλη. άν τα λέγαμε σε κανένα "κοντινο" άτομο όλο και κάποιο επικριτικό βλέμα θα παίρναμε!!!8

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω χαιρομαι που ακουσα κ εσας γιατι νομιζα οτι εγω κανω μονο ετσι.ποσο καταλαβαινομασυε... "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 40746 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 40746 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 40746 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 40746 "Σκεψεις πανω στο χτυπημα των παιδιων" - Σελίδα 3 40746

http://momof2princes.blogspot.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και μενα μου φευγουν οι αμφιβολιες μου εδω,κυριως οταν οι συζητησεις ειναι χωρις χαρακτηρισμους και υστεριες Smile

αλλα πως την παταμε και νομιζουμε οτι μονο τα δικα μας ειναι καπως ενω ολα τα αλλα ειναι αρνακια? Σημερα ημουν ηρεμη και ηταν ηρεμος και ο Γιαννης Rolling Eyes μακαρι να λυθουν ολα . Smile

marizakismom διαβασα ενα βιβλιο οταν γεννησα τον Γιαννη, μου φανηκε χρησιμο αλλα κυριως το διαβασα ευχαριστα. Οχι,δεν λεω ΤΟ βιβλιο Laughing ,λεγεται "κοιμησου αγγελουδι μου,γιατι μ'εσκασες!Δεν αντεχω αλλο..." ειναι της Dr Jirina Prekop (διασημη παιδοψυχολογος) η Gwgw81 μπορει να την ξερει.Λοιπον, η συγκεκριμενη κυρια ειδικευεται στις διαταραχες της αναπτυξης ,διδασκει την λεγομενη Holding Therapy (θεραπεια μεσω του αγκαλιασματος). Με βοηθησε να κατανοησω καποια πραγματα για το μωρο μου κ κυριως μπορεσα να τον κοιμησω ευκολα στην ωρα που ηθελα και στο κρεβατι του-ηταν ζορικο μωρο με τον υπνο του (βεβαια εγω τα εχω μαζι μου κ τα δυο,αλλα δεν εχει σημασια αυτο τωρα). Ειναι ας πουμε baby friendly το βιβλιο αυτο. Στειλε μου με πμ την διευθυνση σου αν θελεις να στο στειλω, δεν χρειαζεται να το αγορασεις.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:...λεγεται "κοιμησου αγγελουδι μου,γιατι μ'εσκασες!Δεν αντεχω αλλο..." ειναι της Dr Jirina Prekop (διασημη παιδοψυχολογος)

Πειράζει αν προσπαθήσω να το ψάξω και να το κατεβάσω..??? Και μόνο από τον τίτλο συνδέθηκα μαζί του...

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια κι εμενα μου κανει καλο που τα συζηταω μαζι σας!!! ανθρωποι ειμαστε!!! ολο και καταλαβαινουμε η μια την αλλη...
κι εγω για ενα διαστημα πολυ νευρο ειχα αλλα με τον καιρο μαλακωσα..συνηθισα και τη γκρινια της μικρης μου και απλα περιμενω να περασει το δικο μου!! Wink

so

so
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
geia sas mamades!eimai kainouria edw..emena h korh mou einai 2.5 etwn k akomh den exei strwsei me ton upno ths.merikes fores me vgazei apo ta rouxa mou k mou erxetai na to deirw alla meta to metanoiwnw kai exw tupseis

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
litsakos έγραψε:...λεγεται "κοιμησου αγγελουδι μου,γιατι μ'εσκασες!Δεν αντεχω αλλο..." ειναι της Dr Jirina Prekop (διασημη παιδοψυχολογος)

Πειράζει αν προσπαθήσω να το ψάξω και να το κατεβάσω..??? Και μόνο από τον τίτλο συνδέθηκα μαζί του...


κατεβασε το!μην το συζητας καθολου! Smile
ο τιτλος σου μιλαει στην ψυχη χαχαχα Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις